Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1 Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

Zapocet cu temu sa ovim hadisom od poslanika Muhammeda:

Beraa b. ‘Azib, radijallahu anhu, kaže: Izašli smo s Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, da ispratimo dženazu jednog čovjeka od ensarija. Kada smo stigli kod kabura, tijelo još nije bilo zakopano, pa je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, sjeo kraj kabura a mi smo sjeli oko njega. Bili smo mirni kao da su nam na glavama ptice. U ruci je imao štap kojim je kuckao po zemlji. U drugoj predaji: “Svoj pogled dizao bi prema gore i spuštao.”

Zatim je podigao glavu i rekao: “Utječite se Allahu od kaburskih kazni” – a u drugoj predaji: “O Allahu! Tebi se utječem od kaburske kazne!” To je rekao dva ili tri puta, a zatim je rekao: “Zaista, kada Allahov rob, vjernik, napušta ovaj svijet i ide na budući, dođu mu meleci s nebesa, bijela izgleda i sjajnih lica kao Sunce, sa sobom nose džennetsku odjeću i džennetski miris. Približe mu se i sjednu na udaljenosti do koje dopire njegov vid.

Nakon toga mu se približi Melek smrti i sjedne pored njegove glave, pa kaže: ‘O lijepa i dobra dušo!– a u predaji: O smirena dušo! Idi oprostu Gospodara svoga i Njegovom zadovoljstvu.’ Zatim izađe klizeći poput kapljice koja klizi sa vrha posude. Kada prihvati dušu, ne biva u njegovoj ruci ni koliko je tren oka, a odmah je meleci prihvaćaju i postave u haljine (kefine) i namirišu mirisom. Od nje se proširi najljepši miris kakvog na Zemlji nema, potom se, noseći je, penju u visine. Kada god prođu pored grupe meleka, svi odmah upitaju: ‘Koja je ovo plemenita duša?’ A meleci odgovaraju: ‘To je taj i taj sin tog i tog’ – spominjući njegova najljepša imena i nadimke kojim su ga ljudi zvali na Zemlji.

Tako biva sve dok ne dođu do zemaljskog neba. Zatim zatraže dozvolu za prolazak i biva im dozvoljeno pa ih prate bliski meleci na svakom nebu sve do neba koje slijedi i sve tako dok ne dođu do sedmog neba. Allah, azze ve dželle, tada kaže: ‘Pišite knjigu Moga roba u Ilijjunu i vratite ga na Zemlju, jer Ja sam ih stvorio od zemlje, u nju ću ih ponovo vratiti i iz nje će biti oživljeni i drugi put.’

Zatim se njegova duša vrati u tijelo i tada mu dođu dva meleka koja ga podignu da sjedne i počnu ispitivati: ‘Ko je tvoj Gospodar?’ A on će odgovoriti: ‘Moj Gospodar je Allah.’ ‘Koja je tvoja vjera?’ – oni će ponovo upitati, a on će odgovoriti: ‘Moja vjera je Islam.’ ‘A ko je onaj čovjek koji vam je poslan?’ – upitat će oni, a on će reći: ‘On je Allahov Poslanik, sallallah alejhi ve sellem.’

Zatim će ga dva meleka upitati: ‘A kako si sve to znao?’ ‘Čitao sam Allahovu knjigu, vjerovao u ono što piše u njoj i sve potvrdio’ – odgovoriće on.

Zatim će doći glas s nebesa: ‘Istinu je rekao Moj rob pa mu pripremite posteljinu iz Dženneta, obucite ga džennetskom odjećom i otvorite mu prolaz ka Džennetu.’”

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zatim reče: “Do njega će dopirati džennetski lijep i ugodan miris, a kabur će se proširiti koliko njegove oči mogu dokučiti. Zatim će mu doći čovjek lijepa izgleda, u lijepoj odjeći, lijepog mirisa i reći: ‘Raduj se onome što će te razveseliti. Ovo je dan koji ti je bio obećavan’ On će ga zatim upitati: ‘A ko si ti? Ličiš mi na onoga koji donosi dobro.’ A on će reći: ‘Ja sam tvoje dobro djelo koje si činio.’”

A u drugoj predaji: “Zatim će se otvoriti džennetska i džehenemska vrata. Potom će mu se pokazati mjesto u Vatri i reći: ‘Ovo ti je bilo predviđeno boravište, pa ti ga je Allah zamijenio mjestom u Džennetu’”

Zatim će reći: “Gospodaru moj, ubrzaj Sudnji dan da bi se susreo sa svojom porodicom i imetkom.”

Allahov Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, nakon toga reče: “A Allahov rob, nevjernik, kada napušta ovaj svijet i odlazi na budući, dođu mu s neba meleci, crnih lica i strašnog izgleda, sa sobom nose platno od kostrijeti. Približe mu se i sjednu na udaljenosti do koje dopire njegov vid.

Nakon toga mu se približi Melek smrti i sjedne pored njegove glave, pa kaže: ‘O prljava dušo, izlazi i idi Allahovoj srdžbi.’ Zatim će mu uzeti dušu i čupati je kao što se vruć ožeg vadi iz vlažne vune. Kada prihvati dušu, ne biva u njegovoj ruci ni koliko je tren oka, a odmah je meleci prihvaćaju i ne puštaju je dok je ne postave u platno od kostrijeti. Zatim se iz nje osjeti smrad kao najgori smrad lešine koji postoji na Zemlji, a potom se, noseći je, penju u visine. Kada god prođu pored grupe meleka, svi odmah upitaju: ‘Koja je ovo pokvarena duša?’ A meleci odgovaraju: ‘To je taj i taj sin tog i tog’ – spominjući njegova najružnija imena i nadimke kojim su ga ljudi zvali na Zemlji.

Tako biva sve dok ne dođu do zemaljskog neba. Zatim zatraže dozvolu za prolazak, ali im se neće otvoriti.

Zatim je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, proučio: “Njima se kapije nebeske neće otvoriti, i prije će uže kroz iglene uši proći nego što će oni u Džennet ući.” (El-E’araf, 40)

Allah, azze ve dželle, će tada reći: “Pišite njegovu knjigu u Sidždžin u najnižoj zemlji.” Zatim će njegova duša biti protjerana s neba. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tada je proučio: “A onaj ko bude smatrao da Allahu ima iko ravan – biće kao onaj koji je s neba pao i koga su ptice razgrabile, ili kao onaj kojeg je vjetar u daleki predio odnio.” (El-Hadždž, 31)

Tada se njegova duša vrati u tijelo i dođu mu dva meleka koja ga podignu da sjedne i počnu ispitivati: ‘Ko je tvoj Gospodar?’ A on će odgovoriti: ‘Ah! Ah! Ne znam!’ ‘Koja je tvoja vjera?’ – oni će ponovo upitati, a on će odgovoriti: ‘Ah! Ah! Ne znam!’ ‘A ko je onaj čovjek koji vam je poslan?’ – upitat će oni, a on će reći: ‘Ah! Ah! Ne znam!’

U drugoj predaji: ‘Čuo sam ljude da nešto govore pa sam i ja to govorio.’ Oni će tada reći: ‘Ne znaš i nisi htio da znaš!’

Glas sa nebesa će povikati: ‘Laže on! Pripremite mu posteljinu od vatre i otvorite mu prolaz do Vatre.’ Do njega će dopirati njena vrućina i smrad a kabur će mu se stisnuti tako da će kosti pored kostiju prolaziti.

Zatim će mu doći čovjek ružnog lica, ružne odjeće, odvratnog smrada i reći: ‘Raduj se onome što će te ražalostiti, ovo je dan koji ti je bio obećavan.’ On će upitati: ‘A ko si ti? Ličiš mi na onog koji donosi zlo.’ A on će odovoriti: ‘Ja sam tvoje loše djelo!’

U drugoj predaji je došlo: “Zatim će mu dovesti čovjeka koji je slijep, gluh i nijem, u ruci će imati kandžiju od željeza. Kad bi njom brdo udareno pretvorilo bi se u prašinu. Udarit će ga tako da će ga pretvoriti u prašinu. Zatim će ga Allah vratiti u prvobitno stanje, a ovaj će ga udariti drugi put. On će tada pustiti krik, tako da će ga svi čuti osim ljudi i džina.”

Tada će povikati: ‘Gospodaru, nemoj da nastupi Sudnji dan.’”


Hadis su zabilježili, u približnim verzijama, imami Ahmed (18614), Ebu Davud (4755), Ibn Madže (1549), Abdur-Rezzak (6737), Ibn Ebi Šejbe (12059), Hakim (107), Bejheki u Šu’abul-iman (395) i drugi s vjerodostojnim lancem prenosilaca.



Ako neko ima pitanja u vezi ove teme, opalite onda ovdje :)
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#2 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by mousstapha »

Ima li mjesta u dzenetu za nas ateiste?
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#3 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by drunken tiger »

Kad umreš nema ništa. Samo mrak. Game over!! Sve ostalo je izmišljeno da bi se ljude plašilo vječnim životom i kaznama na onom izmišljenom svijetu. Strah je jedna od najjaih emocija kod čovjeka a upravo strah od tog obećanog vječnog života koji može biti kazna ili nagrada tjera ljude da vjruju u to što vjeruju. Budite dobri, činite ljudima dobro zbog ovog života. Jer sve se svede na isto pitanje koje nikada nema odgovora. Ako je već sve predodređeno kako kažu monoteističke religije, ako se već pri samom rođenju zna šta čeka čovjeka, ako su mu koraci već odbrojani i upisan čas smrti čemu sve to? Zašto se moliti? Molitva je samo ideja da će Bog promijeniti svoje planove jer ste Ga vi tako zamolili... a opet ako smatrate da ih promjeni zbog jačine vaše molitve onda pada u vodu ona prva da je sve unaprijed određeno, da je nepogrešiv...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

mousstapha wrote:Ima li mjesta u dzenetu za nas ateiste?
oni ateisti koji uzdju to ce biti izuzeci
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#5 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by tlr »

Super tema.
Imam ja puno pitanja...

Ima'l forum.klix.ba u raju/paklu i hoćemo li se tamo moći nalaziti? Ako neko imao više accounta, pod kojim će biti?

Hoće li u raju/paklu samo oni koji su sada na forumu i oni koji su do sada preminuli ili i oni u budućnosti?

Hoće li u raju/paklu biti neka bootstrap 4.0 verzija forum.klix.ba ili ova iz ludih 2000-tih ....

Smije li se trolovat u raju ili paklu?

Je li dozvoljeno prdit' u raju? Ima ljudi pa vole prnut' ljucki više neg' se hljeba najest'. Za svoj ćeif....




A sada ozbiljno ...

Smrle piči utabanim stazama širenja straha (terorizam?). Baci 'bombu', prepadni ljude da nekom nebuloznom kaznom, nečim što niko nikada nije niti neće moći dokazati da postoji ... a onda im daj 'lijek'.

To što Smrčak radi je u neku ruku i kažnjivo ... Prijetnja paklom se može svesti pod širenje lažnih i uznemirujućih glasina....

Treba živjeti svoj život, upoznavati što više ljudi koji misle drugačije, biti dobar prema nepoznatim, jer i sami smo nepoznati (većini) i pokušati nešto dobro ostaviti iza sebe i ostaviti ovu Zemlju ljepšom nego što je bila dok smo po njoj kao bebe puzali i na kraju umorni i zadovoljni nestati u vječnosti. Raj.

A Pakao??? Pakao je ovo u čemu živimo, a Smrle i oni što "sve znaju" ispadoše "šejtanove" sluge, a da toga nisu niti svjesni.

... laže k'o pas ko tvrdi da zna da postoji onostrani život i onostrana kazna ili nagrada. A za ovo gore napisano znam ja, ali i ostali to znaju ... samo se ne usude razmišljati.
Ja vjerujem, da i najgori čovjek u sebi ima zrnce dobrote i pameti i da to zrnce može prevagnuti.
Last edited by tlr on 02/01/2018 16:04, edited 2 times in total.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#6 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

drunken tiger wrote:Kad umreš nema ništa. Samo mrak. Game over!! Sve ostalo je izmišljeno da bi se ljude plašilo vječnim životom i kaznama na onom izmišljenom svijetu. Strah je jedna od najjaih emocija kod čovjeka a upravo strah od tog obećanog vječnog života koji može biti kazna ili nagrada tjera ljude da vjruju u to što vjeruju. Budite dobri, činite ljudima dobro zbog ovog života. Jer sve se svede na isto pitanje koje nikada nema odgovora. Ako je već sve predodređeno kako kažu monoteističke religije, ako se već pri samom rođenju zna šta čeka čovjeka, ako su mu koraci već odbrojani i upisan čas smrti čemu sve to? Zašto se moliti? Molitva je samo ideja da će Bog promijeniti svoje planove jer ste Ga vi tako zamolili... a opet ako smatrate da ih promjeni zbog jačine vaše molitve onda pada u vodu ona prva da je sve unaprijed određeno, da je nepogrešiv...
Kad umreš nema ništa. Samo mrak. Game over!!
onda ovaj svijet apsolutno nebi imao smisla, jer nastati iz nista od nista slucajno i otici u nista

jednostavno nelogicno djeluje da se pojavimo iz nistavila i samo odemo u nistavilo, jednostavno nema smisla. nit znas odkut dosao ni kud posao, izgubljen slucaj.

zamisli se ti se probudis u avionu, zar se nebi pitao otkud si dosao, a ti da odgovor ni otkud nisam posao, pa ti se postavi pitanje a gdje ides druze, neznam, idem gdje me avion odvuce....eto u kojem stanju su ateisti.
Strah je jedna od najjaih emocija kod čovjeka a upravo strah od tog obećanog vječnog života koji može biti kazna ili nagrada tjera ljude da vjruju u to što vjeruju. Budite dobri, činite ljudima dobro zbog ovog života. Jer sve se svede na isto pitanje koje nikada nema odgovora.
sta je lose ako te strasi da bi imao kontrolu u ovom svijetu, da nebi sverao u zlo olahko.
Ako je već sve predodređeno kako kažu monoteističke religije, ako se već pri samom rođenju zna šta čeka čovjeka, ako su mu koraci već odbrojani i upisan čas smrti čemu sve to? Zašto se moliti?
to sto se zove sudbina predodredjenje je ono sto Bog vidi u buducnosti da ce se desiti pa samo zapisao to na materijal

molis se Bogu iz zahvale i zato sto je to kljuc Raja, jer ti molitvom mozes mijenjati sudbinu. moltiva je jedna od vaznih tacaka testa ovoga svijeta.

Zašto se moliti? Molitva je samo ideja da će Bog promijeniti svoje planove jer ste Ga vi tako zamolili... a opet ako smatrate da ih promjeni zbog jačine vaše molitve onda pada u vodu ona prva da je sve unaprijed određeno, da je nepogrešiv.
i to dio sudbine vec poznatog Bozanskog znanja jeste da je znao da ce pasti molitva u tom i tom trenutku koja ce promijeniti tok sudbine, desavanja. jer da nije bilo moltive u tom trenutku stvari bi se desavale u suprotnom smjeru.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#7 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

pakao, raj i sudnji dan su ideje iz paganskih mitova i legendi , a koje su abarhamske relgije jednsotavno usvojile
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#8 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

TLR wrote:Super tema.
Imam ja puno pitanja...

Ima'l forum.klix.ba u raju/paklu i hoćemo li se tamo moći nalaziti? Ako neko imao više accounta, pod kojim će biti?

Hoće li u raju/paklu samo oni koji su sada na forumu i oni koji su do sada preminuli ili i oni u budućnosti?

Hoće li u raju/paklu biti neka bootstrap 4.0 verzija forum.klix.ba ili ova iz ludih 2000-tih ....

Smije li se trolovat u raju ili paklu?

Je li dozvoljeno prdit' u raju? Ima ljudi pa vole prnut' ljucki više neg' se hljeba najest'. Za svoj ćeif....




A sada ozbiljno ...

Smrle piči utabanim stazama širenja straha (terorizam?). Baci 'bombu', prepadni ljude da nekom nebuloznom kaznom, nečim što niko nikada nije niti neće moći dokazati da postoji ... a onda im daj 'lijek'.

To što Smrčak radi je u neku ruku i kažnjivo ... Prijetnja paklom se može svesti pod širenje lažnih i uznemirujućih glasina....

Treba živjeti svoj život, upoznavati što više ljudi koji misle drugačije, biti dobar prema nepoznatim, jer i sami smo nepoznati (većini) i pokušati nešto dobro ostaviti iza sebe i ostaviti ovu Zemlju ljepšom nego što je bila dok smo po njoj kao bebe puzali i na kraju umorni i zadovoljni nestati u vječnosti.

A Pakao??? Pakao je ovo u čemu živimo, a Smrle i oni što "sve znaju" su "šejtanove" sluge, a da toga nisu niti svjesni.

... laže k'o pas ko tvrdi da zna da postoji onostrani život i onostrana kazna ili nagrada. A za ovo gore napisano znam ja, ali i ostali to znaju ... samo se ne usude razmišljati.
Ja vjerujem, da i najgori čovjek u sebi ima zrnce dobrote i pameti i da to zrnce može prevagnuti.
Super tema.
Imam ja puno pitanja...

Ima'l forum.klix.ba u raju/paklu i hoćemo li se tamo moći nalaziti? Ako neko imao više accounta, pod kojim će biti?

Hoće li u raju/paklu samo oni koji su sada na forumu i oni koji su do sada preminuli ili i oni u budućnosti?

Hoće li u raju/paklu biti neka bootstrap 4.0 verzija forum.klix.ba ili ova iz ludih 2000-tih ....

Smije li se trolovat u raju ili paklu?

Je li dozvoljeno prdit' u raju? Ima ljudi pa vole prnut' ljucki više neg' se hljeba najest'. Za svoj ćeif....
jaka pitanja nema sta :-) , nego Ovako da ti dam odgovor na to, hajde upali svijecu i stavi mali prst na plamen svijece 1 minutu i dok ga drzis pokusaj da mislis ko troluje na forumu a ko ne, pa vidi dali ti takve stvari padaju na pamet.

Smrle piči utabanim stazama širenja straha (terorizam?). Baci 'bombu', prepadni ljude da nekom nebuloznom kaznom, nečim što niko nikada nije niti neće moći dokazati da postoji ... a onda im daj 'lijek'.
nesto najbolje sto moze roditelj dati svom djetetu jeste ovo vjerovanje raja i pakla, jer kad dijte to shvati i primi srcu, tad roditelju ce moci da spavaju smireno navecer tokom tinejdzerskih Godina.

To što Smrčak radi je u neku ruku i kažnjivo ... Prijetnja paklom se može svesti pod širenje lažnih i uznemirujućih glasina....
bolje da te prepadam zeleci ti dobro, nego da ti se smijem i tapcem po ramenima zeleci ti zlo

A Pakao??? Pakao je ovo u čemu živimo, a Smrle i oni što "sve znaju" su "šejtanove" sluge, a da toga nisu niti svjesni.

nije druze, ovaj svijet naspram pakla je Raj.
... laže k'o pas ko tvrdi da zna da postoji onostrani život i onostrana kazna ili nagrada. A za ovo gore napisano znam ja, ali i ostali to znaju ... samo se ne usude razmišljati.
niko od nas ne kaze da zna, ali kaze da vjeruje, jer je to vjerovanje logicno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#9 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:pakao, raj i sudnji dan su ideje iz paganskih mitova i legendi , a koje su abarhamske relgije jednsotavno usvojile
kad ces nas opradovati vise sa nekim dokazom, argumentom itd za ono sto tvrdis, osim

ja znam ,nije tacno, tacno je itd jeli ti ovo vrhunac tvoje argumentacije?

koliko nebuluzu bacas dovoljno je samo malo prostudirati pagane kroz islamske izvore za vrijeme Muhamemda koliko su se sprdali sa muhammedom upravo zbog vjerovanja u buduci svijet, nazivali ga ludjakom Ovako onako

donesu kosti zivotinje smrve ih, i onda prospu, i kazu ko ce ovo ozivjeti, i onda se ismijavaju na racun buduceg svijeta, kako ne postoji tako nesto, postoji samo nas zivot i tacka. upravo ono sto vi tvrdite ovdje

pa kako onda da je islam pokupio od pagana kad su pagani najveci ismijatori bili upravo raja, pakla sudnjeg dana i ponovnog prozivljenja, ti uopste i neznas koliko su pagani bili protiv ovakvog vjerovanja, a kazes kopirali se od njih :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#10 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

Kako ce Bog ozivjeti mrtve na Sudnjem danu kroz prirodne procese koje budu tada vladali
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

biljke koje se vracaju u zivot nakon mrtvila 100 godina


detaljan uvid u Biljke prozivljenja
Last edited by Smrcak15 on 02/01/2018 15:45, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#11 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:pakao, raj i sudnji dan su ideje iz paganskih mitova i legendi , a koje su abarhamske relgije jednsotavno usvojile
kad ces nas opradovati vise sa nekim dokazom, argumentom itd za ono sto tvrdis, osim

ja znam ,nije tacno, tacno je itd jeli ti ovo vrhunac tvoje argumentacije?

koliko nebuluzu bacas dovoljno je samo malo prostudirati pagane kroz islamske izvore za vrijeme Muhamemda koliko su se sprdali sa muhammedom upravo zbog vjerovanja u buduci svijet, nazivali ga ludjakom Ovako onako

donesu kosti zivotinje smrve ih, i onda prospu, i kazu ko ce ovo ozivjeti, i onda se ismijavaju na racun buduceg svijeta, kako ne postoji tako nesto, postoji samo nas zivot i tacka. upravo ono sto vi tvrdite ovdje

pa kako onda da je islam pokupio od pagana kad su pagani najveci ismijatori bili upravo raja, pakla sudnjeg dana i ponovnog prozivljenja, ti uopste i neznas koliko su pagani bili protiv ovakvog vjerovanja, a kazes kopirali se od njih :lol:
Smrcko, nisam ja kriva sto nemas osnvono zanje o povijseti relgija :)

pakao raj i sudnji dan su mitovi legnde , a koje su postojale prije abrhamskih rleigija, ako ne vjerujes, pocni citati i naucit ces nesto novo!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#12 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote: Smrcko, nisam ja kriva sto nemas osnvono zanje o povijseti relgija :)

pakao raj i sudnji dan su mitovi legnde , a koje su postojale prije abrhamskih rleigija, ako ne vjerujes, pocni citati i naucit ces nesto novo!
rekla si pokupljeno je od pagana

a islam je najvise od pagana dobio suprostvaljanje o zivotu u buducem svijetu, oni su najveci protivnici bili, pa kako to da kopira od ljudi koji su zestoki protivnici bili buduceg zivota.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#13 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Smrcko, nisam ja kriva sto nemas osnvono zanje o povijseti relgija :)

pakao raj i sudnji dan su mitovi legnde , a koje su postojale prije abrhamskih rleigija, ako ne vjerujes, pocni citati i naucit ces nesto novo!
rekla si pokupljeno je od pagana

a islam je najvise od pagana dobio suprostvaljanje o zivotu u buducem svijetu, oni su najveci protivnici bili, pa kako to da kopira od ljudi koji su zestoki protivnici bili buduceg zivota.
naravno, od starijih naroda, kulutra i traidcija :)

kojih pagana :D jeverji i krscani vjeruju u zivot poslije smrti, egipcani vjerovali u zivot poslije smrti, hajde reci ime i prezime tih pagana :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#14 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Smrcko, nisam ja kriva sto nemas osnvono zanje o povijseti relgija :)

pakao raj i sudnji dan su mitovi legnde , a koje su postojale prije abrhamskih rleigija, ako ne vjerujes, pocni citati i naucit ces nesto novo!
rekla si pokupljeno je od pagana

a islam je najvise od pagana dobio suprostvaljanje o zivotu u buducem svijetu, oni su najveci protivnici bili, pa kako to da kopira od ljudi koji su zestoki protivnici bili buduceg zivota.
naravno, od starijih naroda, kulutra i traidcija :)

kojih pagana :D jeverji i krscani vjeruju u zivot poslije smrti, egipcani vjerovali u zivot poslije smrti, hajde reci ime i prezime tih pagana :D
to sto su neki prijasnji pagani vjerovali neke forme zivota poslije smrti nemora nuzno da znaci da su vjernici pokupili ta vjerovanja od njih.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#15 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcak15 wrote:
rekla si pokupljeno je od pagana

a islam je najvise od pagana dobio suprostvaljanje o zivotu u buducem svijetu, oni su najveci protivnici bili, pa kako to da kopira od ljudi koji su zestoki protivnici bili buduceg zivota.
naravno, od starijih naroda, kulutra i traidcija :)

kojih pagana :D jeverji i krscani vjeruju u zivot poslije smrti, egipcani vjerovali u zivot poslije smrti, hajde reci ime i prezime tih pagana :D
to sto su neki prijasnji pagani vjerovali neke forme zivota poslije smrti nemora nuzno da znaci da su vjernici pokupili ta vjerovanja od njih.
ali su od nekoga pokupili, to je ponata :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#16 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

Connaisseur Karlin wrote: ali su od nekoga pokupili, to je ponata :D
nemora ni to da znaci

a sta mislis ovaj scenario

Da je Bog slao ljudima poslanike koji su informisali ljude o buducem svijetu.

Evo recimo opis raja sudnjeg dana i pakla nema nigdje kao sto ima u islamu, toliko detalja ima gdje niko nikada prije nije tako opisivao Raj ili pakao.

Ti kontas Ovako, Bog ne postoji nikako, znaci moraju kopirati jedni od drugih, to je tvoje ubijedjenje, iskljucujes mogucnost da je Bog slao poslanike koji su informisali ljude o buducem svijetu.
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#17 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by tlr »

Ja mislim da bi za opšte dobro ovu temu trebalo zaključati i ostaviti je zaključanom do zadnjeg dana.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#18 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: ali su od nekoga pokupili, to je ponata :D
nemora ni to da znaci

a sta mislis ovaj scenario

Da je Bog slao ljudima poslanike koji su informisali ljude o buducem svijetu.

Evo recimo opis raja sudnjeg dana i pakla nema nigdje kao sto ima u islamu, toliko detalja ima gdje niko nikada prije nije tako opisivao Raj ili pakao.

Ti kontas Ovako, Bog ne postoji nikako, znaci moraju kopirati jedni od drugih, to je tvoje ubijedjenje, iskljucujes mogucnost da je Bog slao poslanike koji su informisali ljude o buducem svijetu.
ima, ali ti jednostvano to ne znas ili se pravis malo blesav :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#19 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Smrcak15 »

TLR wrote:Ja mislim da bi za opšte dobro ovu temu trebalo zaključati i ostaviti je zaključanom do zadnjeg dana.
Ova tema treba da bude srz ovog foruma religije, ako ovo ne spada ovdje sta onda spada
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#20 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

Smrcak15 wrote:
Connaisseur Karlin wrote: ali su od nekoga pokupili, to je ponata :D
nemora ni to da znaci

a sta mislis ovaj scenario

Da je Bog slao ljudima poslanike koji su informisali ljude o buducem svijetu.

Evo recimo opis raja sudnjeg dana i pakla nema nigdje kao sto ima u islamu, toliko detalja ima gdje niko nikada prije nije tako opisivao Raj ili pakao.

Ti kontas Ovako, Bog ne postoji nikako, znaci moraju kopirati jedni od drugih, to je tvoje ubijedjenje, iskljucujes mogucnost da je Bog slao poslanike koji su informisali ljude o buducem svijetu.
Gdje i kad sam pisala da ne postoji Visa Sila? Pa nije tvoj abrahamski Alah jedina verzija ili vizija nekakve Vise Sile. :)

Bog nije slao poslanike, vec su pojedicni u povijesti deklariali da su izabrani od strane Boga, a to su radile i starije civlizacije, tj. iskljucivo osobe koje su sebe deklarirale kao odabrane od strane Boga,postojalo je vjerovanj da su iskljucivo "posebne" osobe mogle komunicirati sa Bogom :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#21 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by asurbanipal »

Connaisseur Karlin wrote:
Smrcko, nisam ja kriva sto nemas osnvono zanje o povijseti relgija :)

pakao raj i sudnji dan su mitovi legnde , a koje su postojale prije abrhamskih rleigija, ako ne vjerujes, pocni citati i naucit ces nesto novo!

Fakat. Piše o religiji/religijama a nema ni osnovnog znanja.

Da ima, znao bi za za arapskog predislamskog boga smrti Mawt. Mawt je bio ekvivalent kanaanskom bogu Mot-u.

Arapi se nisu klanjali Mawt-u, niti su ga štovali, jer je on više bio apstraktan pojam.

Nakon što bi neka osoba umrla, njihove duše (nafs) prema vjerovanju su se spuštale na zemlju Mawt, na ahiretu; gdje su vodile mirno, ali ipak nejasno postojanje, poput duha (arwah) ili poput sjene (ashbah). Paganski Arapi vjerovali su da onaj svijet neće biti mjesto nagrada niti kazne, nego su ga zamišljali jednostavno kao stanje postojanja bez boli ili zadovoljstva, gdje bi ljudi bili zatočeni.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#22 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by L u c i f e r »

Ko od smrleta odgovore trazi
U supak mu se zabijaju

Sto mu gromova,
jelenskih mi rogova,
svih mi dabrova s Ontaria,
karamba, karambita,
tako mi čukundeda vrača
i bubnjeva Darkvuda,
dal’ je bilo bolje za vrijeme druga Tita?!
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#23 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

asurbanipal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Smrcko, nisam ja kriva sto nemas osnvono zanje o povijseti relgija :)

pakao raj i sudnji dan su mitovi legnde , a koje su postojale prije abrhamskih rleigija, ako ne vjerujes, pocni citati i naucit ces nesto novo!

Fakat. Piše o religiji/religijama a nema ni osnovnog znanja.

Da ima, znao bi za za arapskog predislamskog boga smrti Mawt. Mawt je bio ekvivalent kanaanskom bogu Mot-u.

Arapi se nisu klanjali Mawt-u, niti su ga štovali, jer je on više bio apstraktan pojam.

Nakon što bi neka osoba umrla, njihove duše (nafs) prema vjerovanju su se spuštale na zemlju Mawt, na ahiretu; gdje su vodile mirno, ali ipak nejasno postojanje, poput duha (arwah) ili poput sjene (ashbah). Paganski Arapi vjerovali su da onaj svijet neće biti mjesto nagrada niti kazne, nego su ga zamišljali jednostavno kao stanje postojanja bez boli ili zadovoljstva, gdje bi ljudi bili zatočeni.
uf kako volim tvoje postove, a ko je doticni lik na tvom avatar :thumbup:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#24 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by asurbanipal »

Connaisseur Karlin wrote:
uf kako volim tvoje postove, a ko je doticni lik na tvom avatar :thumbup:

Hvala.

Jedan hercegovački Vlah iz carske Rusije. :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#25 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj, Pakao Pitanja/Odgovori

Post by Connaisseur Karlin »

asurbanipal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
uf kako volim tvoje postove, a ko je doticni lik na tvom avatar :thumbup:

Hvala.

Jedan hercegovački Vlah iz carske Rusije. :mrgreen:
oh, sad si me zaintirgirao :thumbup:
Post Reply