Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1 Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

Smrt prvi kontakt sa nevidiljvim svijetom

Obratimo paznju na stanje kod vjernika i nevjernika u fazi zivota u berzehu. Prva stanica ka ahiretu je kabur, (grob). Bera'e b. Azib prenosi hadis:

"Izisli smo s Vjerovjesnikom da klanjamo dzenazu(sahrana) nekom covjeku, ensariji. Priblizili smo se kaburu, pa posto je tijelo spusteno u mezar, AIlahov Poslanik sjeo je pored njega, okrenuvsi se u pravcu Kible, a i mi smo posjedali oko njega. Bili smo mirni kao da nam je na glavama ptica. U svojoj ruci imao je stap kojim kuckao je po zemlji. Ponekad bi gledao u nebo, a zatim u zemlju, svoj pogled dizao je prema gore i spustao. Zatim rece: 'Utjecite se Allahu od kaburskih kazni.' To je rekao dva ili tri puta, a zatim je izgovorio tri puta: 'Moj Allahu, ja se utjecem Tebi od kaburskih kazni i iskusenja', i dodao: 'Zaista, kada vjernik, rob AIlahov, napusta ovaj svijet i ide na buduci, dodju mu andjeli/meleki s visine, bijela izgleda u sjaju kao Sunce; sa sobom nose dzenetsku odjecu i dzenetski miris. Priblize mu se tako da ih moze vidjeti. Zatim dodje melek smrti i sjedne pored njegove glave, pa kaze: '0 dobra duso', (a u drugoj verziji 'o smirena duso'), idi oprostu svoga Gospodara i Njegovom zadovoljstvu.' Dusa zatim napusta svoje tijelo poput kapljice koja klizi sa svoga mjesta. Zatim je prihvacaju." A u drugom predanju: "...pa kada dusa napusti tijelo blagosivljaju ga meleki svi, na nebu i na Zemlji. Potom mu se otvaraju nebeska vrata i svi cuvari tih vrata mole se Allahu za njegovu dusu. Meleki je prihvacaju, ne odvajaju se od nje ni jednog trena, sve dok je ne postave u haljine (kefine) i miris." 0 tome govore slijedece Allahove rijeci:

"A kad nekome od vas smrt dodje, izaslanici Nasi mu bez oklijevanja dusu uzimaju." (El En 'am, 61)

Od nje se prosiri najljepsi miris kakvog na Zemlji nema, potom se, noseci je, penju u visine. Kad prodju pored grupe meleka, svi upitaju: 'Cija je ovo plemenita dusa?' A meleki odgovaraju: 'To je taj i taj', i tad spomenu njegovo najljepse ime s kojim su ga ljudi zvali na Zemlji. Tako biva sve dok ne prodju zemaljsko nebo, i zatraze dozvolu za prolazak; posto im se dozvoli, idu dalje prema nebu koje slijedi. Tako biva sve dok ne dodju do sedmog neba. Allah Uzviseni tada kaze:

'Pisite Moga roba u knjigu velikana. Uistinu, knjiga cestitih je u Ilijjunu, a znas li ti sta je Ilijjun? (Mutaffifun, 18, 19)
I on bude upisan u knjigu velikana, a potom im se naredi: 'Vratite Moga roba na Zemlju, jer Ja sam ljude stvorio od zemlje, u nju cu ih ponovo vratiti, a iz nje ce biti ozivljeni i drugi put.'

Zatim se njegova dusa vrati u tijelo i tada cuje odjeke obuce svojih drugova kako napustaju mezarje.

Tada mu dodju dva snazna meleka koji ga pocnu ispitivati: 'Ko ti je Gospodar?' A on ce odgovoriti: 'Moj Gospodar je Allah.' 'Koja je tvoja vjera?' - oni ce ponovo pitati, a on ce reci: 'Moja vjera je islam.' 'A ko je onaj covjek koji je vama poslan?' - upitat ce oni, a on ce reci: 'On je Allahov Poslanik.'

Njihov daljni razgovor ce teci na slijedeci nacin: 'Kakvo ti je djelo?' On ce odgovoriti:

'Citao sam Allahovu knjigu i vjerovao u ono sto tamo pise.' Zatim ce ga stegnuti i ponovo pitati: 'Ko ti je Gospodar? Koje si vjere? Ko ti je Poslanik?' - i ovo ce biti posljednje kabursko iskusenje kojem ce biti izlozen vjernik."

U skladu su s ovim Allahove rijeci:

"Allah ce vjernike postojanom rijecju ucvrstiti i na ovom i na onom svijetu." (Ibrahim, 27)

A on ce reci: 'Moj Gospodar je Allah, moja je vjera islam, moj Poslanik je Muhammed, a.s.', a zatim ce doci glas s visine: 'Istinu je rekao moj rob, pripremite njemu mjesto u

Dzennetu, uputite ga u Dzennet i otvorite dzenetska vrata.' Do njega ce doprijeti dzenetski lijep i ugodan miris, a kabur ce se prosiriti koliko njegove oci mogu vidjeti. Zatim ce mu doci covjek lijepa izgleda, u lijepoj odjeci i lijepog mirisa, i reci ce: 'Raduj se svojoj sreci, Allahovom zadovoljstvu i Dzennetu punom blagodati. Ovo je dan koji ti je obecan.' A on ce u radosti i sreci upitati: 'Allah te nagradio, ko si ti sto mi donosis ovo dobro?', a on ce reci: 'Ja sam tvoje dobro djelo sto si ga cinio.'

'Bogami, ja sam to cinio sa zeljom da postignem Allahovo zadovoljstvo izbjegavajuci grijeh.' 'Allah neka te nagradi', odvrati on. Zatim ce se otvoriti dzenetska i dzehenemska vrata. Potom ce mu se pokazati mjesto u vatri i reci: 'Ovo ti je bilo predvidjeno boraviste, pa ti ga je Allah zamijenio mjestom u Dzennetu.' Posto pogleda u Dzennet, reci ce: 'Moj Gospodaru, ubrzaj Sudnji dan da bih se susreo sa svojom porodicom i imetkom.'"

"A nevjernik (u drugom hadisu kaze se grjesnik), kada napusta ovaj svijet i putuje za buduci, dodju mu s neba meleki, grubi i strasni, crnog izgleda; sa sobom nose platno od kostrijeti. Priblize mu se tako da ih moze vidjeti. A zatim ce doci melek smrti i sjesti kod njegove glave i reci: '0 prljava duso, izlazi, idi, Allah je srdit na tebe i ljut.' Zatim ce njegova dusa napustiti tijelo uz veliku muku, kao sto se vruc ozeg vadi iz vlazne vune, kidajuci vene i zivce. Proklinju ga meleki i stanovnici neba. Njemu se zatvaraju nebeska vrata, a cuvari tih vrata mole Allaha, dz.s., da im ne salje takvu dusu.

Zatim je prihvacaju ona dva meleka u svoje ruke i ne pustaju je ni jednog trena, sve dok je ne postave na platno od kostrijeti. Tada se osjeti smrad kakvog nema na Zemlji, i zatim se dizu u visine. Kada prodju pored grupe meleka svaki od njih pita: 'Kakva li je ovo pokvarena dusa?' Njima se odgovara: 'To je taj i taj' - i spomenu njegovo najruznije ime kojim su ga zvali na Zemlji. Tako se dogadja sve dok ne dodju do kapije prvog neba i zatraze dozvolu, ali vrata im se nece otvoriti.' Zatim je Poslanik proucio: 'Njima se nebeska vrata nece otvoriti i prije ce uze kroz iglene usi proci nego ce oni u Dzennet uci.'

Allah ce tada reci: 'Pisite ga u knjigu ponizenih, a zatim ga vratite na Zemlju, jer Ja sam rekao da Sam Ijude od zemlje stvorio, da ih u zemlju vracam i da cu ih ponovo iz zemlje oziviti."

Dusa njegova bit ce protjerana s neba i spojit ce se s tijelom." Zatim je izgovorio slijedece rijeci:
"A onaj koji bude smatrao da Allahu ima iko ravan, bit ce kao onaj koji je s neba pao i koga su ptice razgrabile, ili kao onaj kojeg je vjetar u daleki predio odnio." (El - Hadi, 31)

Posto mu se dusa vrati u tijelo, on cuje odjeke koraka onih koji odlaze. Zatim mu dodju dva meleka strasna izgleda, podignu ga i pocnu ispitivati: 'Ko ti je Gospodar?', a on ce reci: 'Ah, ah, ne znam', a meleki ce reci: 'Koje si vjere?', a on ce reci: 'Ah, ah, ne znam', a oni ce ponovo pitati: 'Sta kazes za covjeka koji vam je poslan?' (bit ce receno Muhammed) 'Ah, ah, ne znam', odgovorit ce on, 'ali sam cuo Ijude da su o tome govorili.' Oni ce tada reci: 'Ne znas i nisi htio da znas.' Glas sa visine ce povikati: laze on, pripremite mu mjesto u Dzehennemu, otvorite vrata njegova, neka do njega dopre vrucina dzehenemska i smrad.' Kabur ce se stisnuti tako da ce kosti mimo kostiju prolaziti.

Pojavit ce se covjek ruznog i strasnog izgleda, u ruznoj odjeci; smrad ce iz njega udarati, i reci ce mu: Tesko tebi sa tvojim zlom, ovo je dan koji ti je obecan.' On ce povikati: 'A ko si ti sto mi donosis ovu strasnu vijest?' A on ce reci: 'Ja sam tvoje lose djelo. Bogami, kad god si uradio lose djelo ono te je udaljilo od pokornosti Allahu, a ubrzalo tvoj put ka neposlusnosti, i Allah te je kaznio.'

Zatim ce mu dovesti covjeka koji je slijep, gluh i nijem, u ruci ce imati kandziju od zeljeza. Kad njom udari u brdo, pretvori ga u prasinu. Udarit ce ga tako da ce od njega ostati samo prasina. Zatim ce ga Allah vratiti u prvobitno stanje, a ovaj ce ga udariti drugi put. On ce tada jaukati, tako da ce ga svi cuti osim ljudi i dzina. Zatim ce mu otvoriti vrata Dzehennema i pripremiti lezaj od vatre. On ce tada povikati: 'Moj Allahu, odgodi Sudnji dan!'"


Susret duša umrlih vjernika i njihovo međusobno posjećivanje

1- Hadis koji se prenosi od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, u kojem Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, navodi kako će meleci rahmeta uzimati duše mu’mina, a meleci azaba duše kjafira, pa je za dušu mu’mina između ostalog rekao: “Pa će meleci doći sa njegovom dušom dušama mu’mina, a one će biti radosnije od nekog od vas kada se raduje dolasku nekog ko je bio odsutan, pa će ga (duše mu’mina) pitati: šta je radio taj i taj, šta je radio taj i taj?

Pa će meleci reći: ostavite ga on je bio u dunjalučkoj tami. A kada ih ona (duša umrlog) upita: pa zar vam nije došao (taj o kome me pitate)? One odgovoriše: on je odveden u mjesto gdje borave stanovnici vatre…
”. hadis bilježi Nesai u “Sunneni kubra” (1833) i Hakim (1302). Šejh Albani je ovaj hadis ocijenio vjerodostojnim u “Silsila sahiha” (2758), a šejh Šuajb Arnaut ga ocjenjuje dobrim.


Nastavit cemo na ove teme, ako neko ima nekih pitanja, pa bujrum :)
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#2 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Diwan »

Konačno neko da se sjeti da otvori i ovu temu - očekujem prosvjetljuće postove -halleluja :lol:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#3 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

drugi hadis koji govori prvim desavanjim u dusevnom svijetu u Kaburu kad covjek umre

Ebu Hurejre r.a. prenosi da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ‘’Kada se mrtvac položi u kabur, on čuje bat koraka onih koji se vraćaju kući sa njegove dženaze. Pa, ako je bio vjernik, njegov namaz će biti pored njegove glave, post s desne, a zekat s lijeve strane, dok će mnogobrojne nafile i ostala dobra djela biti kod njegovih nogu. Kada se melek, koji je zadužen da kažnjava u kaburu one koji su to zaslužili, približi vjerniku od njegove glave, njegov namaz će reći: ‘’Nemaš ti pristupa njemu.’’ To isto će reći i njegov post, zekat i ostala dobra djela i dobrovoljni ibadeti. Zatim će mu biti naređeno da sjedne, pa će biti upitan: ‘’Šta kažeš o čovjeku koji vam je poslan?’’ On će odgovoriti: ‘’Sačekajte da klanjam namaz, pa ću vam odgovoriti.’’ Meleki će reći: ‘’Nemaš ti više potrebu da klanjaš, već nam reci šta kažeš o čovjeku koji vam je poslan?’’ Odgovorit će: ‘’On je Muhammed, i ja vjerujem da je on posljednji Allahov poslanik i da ga je Allah poslao sa istinom.’’ Zatim će mu biti rečeno: ‘’S tim si živio, na tome si umro i na tome ćeš biti proživljen.’’ Onda će mu se otvoriti vrata dženneta i reći će mu se: ‘’Ovo je tvoje mjesto i ono što ti je Allah obećao u njemu.’’ Nakon toga će se povećati njegova sreća i čežnja za džennetom. Zatim će mu se otvoriti vrata džehennema i reći će se: ‘’Ovo bi bilo tvoje mjesto da si bio nepokoran Allahu.’’ Nakon toga kabur će mu se proširti sedamdeset stopa i biće ispunjen nurom, a njegova duša će se vratiti u džennet u pticu koja je zakačena o dženentsko stablo ispod Arša. U tom smislu su riječi Allahove: ‘’Allah će vjernike postojanom riječju učvrstiti i na ovom i na onom svijetu, a nevjernike će u zabludi ostaviti; Allah radi što hoće.’’ (Ibrahim, 27.) A kada nevjernik bude položen u kabur, on pored svoje glave, niti bilo s koje strane, neće imati nikakvu zaštitu. Nakon toga biće mu naređeno da sjedne, pa će biti upitan o Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem, a on će odgovoriti: ‘’Ne znam ništa osim ono što su ljudi pričali o tome.’’ Tada će mu biti rečeno: ‘’Sa time si živio, na tome si umro i na tome ćeš biti proživljen. Onda će mu se otvoriti vrata džehennemska i biće mu rečeno: ‘’Ovo je tvoje mjesto i ono što ti je Allah u njemu pripremio. Njemu će se tada povećati tuga i nesreća. Zatim će mu biti otvorena džennetska vrata i reći ćemu se: ‘’Ovo bi bilo tvoje mjesto da si bio pokoran Allahu.’’ Nakon toga kabur će mu se stjesniti toliko da će dijelovi tjela prelaziti s jedne na drugu stranu. ‘’ (Sahih et-tergib vet-terhib)

ovrnuo bi se na ovaj dio

Onda će mu se otvoriti vrata dženneta i reći će mu se: ‘’Ovo je tvoje mjesto i ono što ti je Allah obećao u njemu.’’ Nakon toga će se povećati njegova sreća i čežnja za džennetom. Zatim će mu se otvoriti vrata džehennema i reći će se: ‘’Ovo bi bilo tvoje mjesto da si bio nepokoran Allahu.’’


Sama pomisao vidi sta si mogao dobiti da si bio ovakav a sta te sad ceka, sreci nema kraja

i

Onda će mu se otvoriti vrata džehennemska i biće mu rečeno: ‘’Ovo je tvoje mjesto i ono što ti je Allah u njemu pripremio. Njemu će se tada povećati tuga i nesreća. Zatim će mu biti otvorena džennetska vrata i reći ćemu se: ‘’Ovo bi bilo tvoje mjesto da si bio pokoran Allahu.’’

Sama pomisao vidi sta si mogao dobiti da si bio ovakav a sta te sad ceka, tuzi nema kraja, da sam sebi grizes prste od muke.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

Ulazak u Raj nekih vjernika prije Sudnjeg dana

U Muvetta’u i Sunenu se navodi predaja od Ka’ba ibn Malika koji kaže: «Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: ‘Duša vjernika je ptica koja se hrani sa džennetskog drveta, dok je Allah ne vrati u njegovo tijelo na Sudnjem danu’.» Ovo na nedvosmislen način govori o tome da duša ulazi u džennet prije Sudnjeg dana. Autori sunena bilježe predaju od Ka’ba ibn Malika (Tirmizi je ocjenjuje vjerodostojnom) koji kaže da je Allahov Poslanik, s.a.v.s. rekao: «Duše šehida dobivaju lik zelene ptice koja se hrani plodovima džennetskog drveća

Dusa vjernika je smjestena u dzennetsku pticu koja leti kuda hoce po dzennetu i hrani se plodovima sa dzennetskoj drveca. Svijest ce imati kao sto sad ima, samo sto ce prevozno sredstvo duse biti tijelo ptice. Znaci covjek ce uci u Dzennet prije sudnjeg Dana sa svojom dusom koja ce dobiti tijelo ptice. Sudnji dan kad nastupi, tad ce duse da se vrate nazad u ponovo kreirana tijela u zemlji, tijela koja ce se prirodnim procesom(koji ce tada biti uspostavljen) ponovo stvoriti u zemlji i tad ce duse ponovo da se spare sa tijelima i da se ljudi probude iz smrti kao sto se covjek budi iz sna.

Zasto Allah daje da ljudi okuse dzennet prije sudnjeg dana u fazi berzaha/pregrade izmedju smrti i tjelesnog prozivljenja na Sudnjem danu?

Ja mislim da je odgovor jednostavan, dali vi kad hocete na neko putovanje , neka exoticna destinacija, dali prvo gledate slike, i video klipove sa tog mjesta da vidis gdje ides, naravno, gledajuci te slike i klipove, zelja se jos vise povecava, u ceznja za tim mjestom da sto prije odes tamo. eh tako isto Allah daje da vjernik ulazi u dzennet kao ptica, radi boljeg pregleda i upoznavanja Dzenneta i mjesta svog buduceg boravka, kako bi jos vecu zudnju probudio u njemu za dzennetom.

Ebu Seid El-Hudri prenosi da je Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ‘’Vjernici će se spasiti vatre, ali će biti zadržani na mostu između dženneta i džehennema, da bi poravnali međusobne račune i nepravdu koju su jedni drugima učinili na dunjaluku. Tek kada budu potpuno očišćeni, onda će im se dozvoliti da uđu u džennet. Tako mi onoga u čijoj je ruci Muhammedova duša, bolje će poznavati put do svoje kuće u džennetu, nego put do svoje kuće na dunjaluku.’’ (Buharija)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#5 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by fatamorgana »

Grom i pakao, salama i kakao! :lol:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#6 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by KIseljak12 »

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ
O, vjernici, bojte se Allaha onako kako se treba bojati i umirite samo kao muslimani! (Ali `Imran, 102)
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#7 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Diwan »

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#8 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by fatamorgana »

Diwan wrote:
Jao otkad ovo nisam čuo! :lol: :sax:
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#9 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by JedanOdBraceMorica »

Raj i pakao ne postoje, zivot zavrsava smrcu... Jos jedna u nizu zabluda koje su religije izmislile da bi isprepadale svoje infantilne sljedbenike nesposobne da koriste organ zvani mozak
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#10 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

:kiss:
JedanOdBraceMorica wrote:Raj i pakao ne postoje, zivot zavrsava smrcu... Jos jedna u nizu zabluda koje su religije izmislile da bi isprepadale svoje infantilne sljedbenike nesposobne da koriste organ zvani mozak
Evo jedno pitanje za tebe, da li postoji svijest kad prestanu organi u covjeku da rade???
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#11 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by šarf »

Smrčak,prijatelju,evo opet Šarf.
Molim te hajde na trenutak da ostavimo bilo kakvu raspravu.
Vidim da imaš mnoštvo informacija o islamskim i drugim temama.I ja istražujem ali ne toliko i ne na takav način.
Moram priznati da sam zadivljen tvojom ustrajnošću da uprkos svemu onome što su neki napisali ti ne odustaješ.
Otkuda tolika želja da govoriš o ovome bez obzira što drugi mislili i rekli?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#12 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

šarf wrote:Smrčak,prijatelju,evo opet Šarf.
Molim te hajde na trenutak da ostavimo bilo kakvu raspravu.
Vidim da imaš mnoštvo informacija o islamskim i drugim temama.I ja istražujem ali ne toliko i ne na takav način.
Moram priznati da sam zadivljen tvojom ustrajnošću da uprkos svemu onome što su neki napisali ti ne odustaješ.
Otkuda tolika želja da govoriš o ovome bez obzira što drugi mislili i rekli?
Pa tema je otvorena sa ciljem da bude informativnog karaktera a ne radi rasprava.

Da su valjani i logicni argumenti bili protiv mojih tvrdnji odustao bi.

Otkud zelja, pa nekako osjecam da nije uredu da ja samo znanje drzim za sebe a da nepodijelim sa drugima.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#13 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by JedanOdBraceMorica »

Nemoj ga vise dijeliti ziv bio, siguran sam da ce ljudska vrsta opstati i bez tvog znanja
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#14 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

JedanOdBraceMorica wrote:Nemoj ga vise dijeliti ziv bio, siguran sam da ce ljudska vrsta opstati i bez tvog znanja
Pitao sam te pitanje druze
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#15 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by 5korpus »

Hajd sve, ali ne razumijem zasto ateisti dolaze na ovakve teme...da bi ismijavali istu ili sta :? :run:
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#16 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by šarf »

Vjerovatno si primijetio da većina koji su bili tu nisu iznosili neke argumente već su bili blago rečeno cinični prema onome što si pisao.
Tačnije,malo su se smijali tvom shvatanju nekih stvari.
Način na koji prenosiš znanje je prilično neuobičajen.
Ako ti neko zatraži čašu vode sigorno ga ne zaliješ cisternom.
Ti upravo radiš to.
Umjesto malo znanja i informacija ti nas zasipaš megabajtima informacija.
Što misliš koliko je njih pročitalo ono što si stavio ovdje na ovaj forum?
Vjerovatno samo kratak pogled na mnoštvo onoga što si stavio je ubilo svaku želju za daljnjim čitanjem.
A već sam ti skrenuo pažnju na korištenje engleskog jezika.
Znanje se može izreći i na našem jeziku.
Skačeš sa teme na temu.
I hoćeš svima da budeš poklopac,da svakom odgovoriš.
Ne možeš tako.

Daj jednu misao,pitanje,ajet i drži se toga.A ne da me prst zaboli listajući dok dođem do kraja onog što pišeš.
Iskočio mi je točkić na mišu od listanja.

Vidiš li koliko njih ti je odgovorilo na ovu novu temu. I kako?
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#17 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by JedanOdBraceMorica »

Zato sto su ovakve teme suvisne i samim tim i jesu za cirkusa... Vi cyber mutavelije morate prihvatiti cinjenicu da postoje ljudi koji vjeruju u boga i ljudi koji ne vjeruju, tako je bilo oduvijek i bice zauvijek. Vase konstantno insistiranje nece nikoga ko ne vjeruje navesti da pocne vjerovati, cak ce ga jos vise udaljiti od vjerovanja jer ce uvidjeti da ne zeli biti u istom krugu sa takvim kao sto ste vi. Vasa cyber propaganda je jednaka kao kada bih ja usao i dzamiju ili crkvu, otjerao hodzu ili popa i poceo prisutne uvjeravati da je Teorija evolucije jedina prava istina; niti ja od toga imam kakve koristi niti ce oni promijeniti misljenje
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#18 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by šarf »

Moriću prijatelju,zašto misliš da su priče o religiji suvišne?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#19 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by šarf »

imaš li ti ponekad želju da podijeliš sa drugima neko saznanje kojim si bio oduševljen?
Ili prosto da kažeš zanimljivu misao koju si pročitao u nekoj knjizi?
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#20 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by šarf »

Sa smrčkom ste pretjerali.Dotukli ste ga a da on to i ne zna.
User avatar
JedanOdBraceMorica
Posts: 469
Joined: 31/10/2016 19:31

#21 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by JedanOdBraceMorica »

Suvisne su rasprave jer nece navesti nikoga da promijeni misljenje... Osim toga, diskusija nauka vs religija je nemoguca gledano sa logickog aspekta jer to su dvije razlicite discipline, moguce su samo rasprave tipa islam vs budizam ili biologija vs antropologija. Svaki pokusaj takve rasprave uvijek zavrsi tako sto jedni ismijavaju druge
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#22 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

:kiss:
šarf wrote:Sa smrčkom ste pretjerali.Dotukli ste ga a da on to i ne zna.
Ako mislis da su me nagadjanjima dotukli onda si se zajebunio malo :)
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#23 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by šarf »

Žao mi je da se zbog vaših upadica mnoge teme zaključavaju.
Moriću,ti i mnogi drugi dobri ste u vođenju razgovora,neki nisu pa ih lako navedete na tanak led.
Ljudi moji pa svi smo ljudi hajdemo pomoći jedni drugima.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#24 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by Smrcak15 »

JedanOdBraceMorica wrote:Suvisne su rasprave jer nece navesti nikoga da promijeni misljenje... Osim toga, diskusija nauka vs religija je nemoguca gledano sa logickog aspekta jer to su dvije razlicite discipline, moguce su samo rasprave tipa islam vs budizam ili biologija vs antropologija. Svaki pokusaj takve rasprave uvijek zavrsi tako sto jedni ismijavaju druge
Postavio sam ti pitanje jeli to nisi u stanju da odgovoris, ako nisi voljan da odgovaras na pitanja zasto uopste dolazis na forum???
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#25 Re: Smrt, Sudnji Dan, Raj i Pakao

Post by šarf »

Moriću,sačekaj malo ,molim te.

Smrčak,eto vidiš da lošim odabirom riječi kvariš sve ono u što vjeruješ.Vidiš li to?
Locked