SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#151 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by Anestezija »

Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#152 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by L u c i f e r »

razuman_covjek wrote:
Dope_Man wrote:
razuman_covjek wrote:
A sta treba da bude. Da ti radis sta hoces? Da predlozis neki bolji deal ili...? :D
Samo si POTVRDIO ono sto ja govorim, i to BRUTALNIM citatom u kom govori kako ce kazniti, i kako treba da se bojimo.
Dobar vodja, dobar roditelj, vodi dobrim primjerom, ne mora da prijeti da bi ga se slusalo, moze razumno covjeka uputiti, a ovaj to ne zna, sto je znak da je cijelu stvar napisao covjek koji je htio zastrasiti svoje sljedbenike da ga slijepo prate i ne propituju, jer za propitkivanje (sumnju) slijedi kazna.
I to NIJE bolje od mog nikako. Ti ne radis jer zelis svima dobro, vec zato sto se bojis, a ja radim jer svima dobro = i meni dobro jer i ja sam dio ovog svijeta, tj. dio ''svih nas''. Ja hocu da je svima dobro, ti hoces da izbjegnes kaznu jer se bojis, a boli te kako je kome. Vi vjernici stvarno niste ni svjesni koliko vas ''moral'' zvuci bolesno kad pokusavate opravdati sve sadisticke ideje i djela koja bog cini, ili naredjuje da se cine u knjizi. Istovremeno bi vjerniku druge vjere, a koji se vodi prakticno istim pricama, nasli milion mana.
Druze, koliko imas godina? Na kojem nivou razmisljas?

Imas ajet u kojem Allah dz.s. kaze "time vas Allah strasi" i ti onda kazes na to "Aha, eto vidis. Evo dokaza da nas Bog strasi kaznom". Neko dublje razmisljanje bi bilo: "Hmm..., cudan je ovo Bog. Cak priznaje da nas strasi. Iako smo mi i sami skontali da nas se hoce kontrolisati kroz prijetnje strahom to nam se cak i otvoreno kaze. Hmm..., cekaj malo. Pa ovaj Bog kaze da je superioran i onda uradi ovakvu pocetnicku gresku. Da nije nesto drugo u pitanju. Mozda nemaju svi ljudi iste intelektualne sposobnosti i nekima je potrebna i ovakva otvorena prijetnja."

To sto govoris o vodstvu dobrim primjerom cak ne funkcionise uvijek ni u ovom svijetu. Uvijek imas izuzetke koji ma koliko ti dobar prema njima oni uzvracaju losim. Kako se sa njima postupa na ovom svijetu? Pa fino, prijeti im se sankcijama, otkazom, zatvorom itd.
Ali bog ih je stvorio takvim, nedovoljnih intelektualnih sposobnosti da ga spoznaju.
Znači li to da ih je namjerno stvorio glupim kako bi imao nekoga kome će prijetiti i koga će kažnjavati ako pogriješi mada taj neko nije sposoban za bolje?
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#153 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by HobotnicaPLus »

Ako pretpostavimo da bog postoji i ako u obzir uzmemo svo zlo koje se do sada desavalo, zajedno sa svim masakrima, ubistvima, silovanjima, bombardovanjima, rodjenje hendikepirane djece itd itd, jedino sto se da zakljuciti jeste da je bog ustvari iskompleksirani lola od metar i po koji svoje frustracije lijeci na bicima nemocnim u odnosu na njega.

I onda se nadje neko ko se klanja takvom jednom liku i pravda sve njegove postupke, kazne i mucenja.

Ali ovo vazi samo u slucaju da postoji takav jedan psihicki neuravnotezen lik iz bajaka.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#154 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by kerima1 »

Anestezija wrote:Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.
Ovo mozes sa sigurnoscu reci na osnovu cega, kakvih saznjanja??
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#155 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by salik79 »

Kaze se - bajki, a ne "bajaka". ;-)
HobotnicaPLus
Posts: 288
Joined: 22/06/2016 18:57

#156 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by HobotnicaPLus »

salik79 wrote:Kaze se - bajki, a ne "bajaka". ;-)
Pa malo sarkazma nije na odmet.
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#157 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by Anestezija »

kerima1 wrote:
Anestezija wrote:Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.
Ovo mozes sa sigurnoscu reci na osnovu cega, kakvih saznjanja??
nauka ce dokazat sve ;-)
belfy
Posts: 7699
Joined: 06/08/2007 09:00

#158 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by belfy »

razuman_covjek wrote: ...To sto govoris o vodstvu dobrim primjerom cak ne funkcionise uvijek ni u ovom svijetu. Uvijek imas izuzetke koji ma koliko ti dobar prema njima oni uzvracaju losim. Kako se sa njima postupa na ovom svijetu? Pa fino, prijeti im se sankcijama, otkazom, zatvorom itd...
samo da ostavim na vic dana, jer uvijek sudimo prema izuzetim...
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#159 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by kerima1 »

Anestezija wrote:
kerima1 wrote:
Anestezija wrote:Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.
Ovo mozes sa sigurnoscu reci na osnovu cega, kakvih saznjanja??
nauka ce dokazat sve ;-)
Ma dokazat ce nauka ali kada..mi govorimo o realnim stvarima ne o trenutno nedokazivom.primjer jasno nam je da smrt nastupa sta dolazi iza toga spada u domen nagadjanja ili vjerovanja nista vise.
zahson
Posts: 110
Joined: 10/05/2016 10:00

#160 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by zahson »

Anestezija wrote:Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.

Sta ako ti kazem da ima potrebe bojati se. Sta ako ti kazem da sam toliko uvjeren da ima potrebe bojati se da bih zivot dao na tome putu. Hoces li se zapitati, kako to da ovaj decko, visoko obrazovan, i jos milioni njih, stotine miliona, isto misle. Pa, majka mu stara, mora da imaju neki razlog i podlogu. Tvoja tvrdnja proizilazi iz tvog sopstvenog suda, i promisljanja, iz mozga koji je manjkav, nekonzistentan, i nekonstantan..
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#161 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by broj dva »

zahson wrote:
Anestezija wrote:Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.

Sta ako ti kazem da ima potrebe bojati se. Sta ako ti kazem da sam toliko uvjeren da ima potrebe bojati se da bih zivot dao na tome putu. Hoces li se zapitati, kako to da ovaj decko, visoko obrazovan, i jos milioni njih, stotine miliona, isto misle. Pa, majka mu stara, mora da imaju neki razlog i podlogu. Tvoja tvrdnja proizilazi iz tvog sopstvenog suda, i promisljanja, iz mozga koji je manjkav, nekonzistentan, i nekonstantan..
---

Vjerujem ti da se ti licno bojis.
Razlog - ide uz narativ.
Ako prihvatis religiju prihvatis i pakao (gdje nas bog, pun ljubavi i milosti, izlaze mukama vjecnim jer smo jeli svinjetinu/jebali prije braka/palili se na osobe istog spola ili najgore, odbili vjerovati u "dokaze" Njegovog postojanja).
Dakle, razlog ima samo sto za nas nije dovoljno dobar.
Zapitas li se kako ovaj covjek, visoko obrazovan, i jos milioni, stotine miliona nas isto misle i odbacuju sve religije svjeta ? Pa mora postojati neki razlog zar ne ?
Pa i ti licno si odbacio hiljade i hiljade bozanstava i religija zar ne ?
Last edited by broj dva on 24/11/2016 08:50, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#162 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by Dope_Man »

zahson wrote:
Anestezija wrote:Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.

Sta ako ti kazem da ima potrebe bojati se. Sta ako ti kazem da sam toliko uvjeren da ima potrebe bojati se da bih zivot dao na tome putu. Hoces li se zapitati, kako to da ovaj decko, visoko obrazovan, i jos milioni njih, stotine miliona, isto misle. Pa, majka mu stara, mora da imaju neki razlog i podlogu. Tvoja tvrdnja proizilazi iz tvog sopstvenog suda, i promisljanja, iz mozga koji je manjkav, nekonzistentan, i nekonstantan..
A iz cega proizilazi tvoja? It tvog savrsenog, konzistentnog i konstantnog mozga? Ili iz nagona svake zivotinje, pa tako i covjeka, za samoocuvanjem? Ili pak iz nekakve knjige mitova sastavljene prije 1500, 2000 ili vise godina?

Visoko obrazovan =/= otporan na dogme. Iako postoji korelacija izmedju obrazovanja i odbacivanja dogmi, ta korelacija nije r=1.
zahson
Posts: 110
Joined: 10/05/2016 10:00

#163 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by zahson »

Dope_Man wrote:
zahson wrote:
Anestezija wrote:Smrt je samo transfer iz jednog oblika u drugi i nema potrebe bojat se.

Sta ako ti kazem da ima potrebe bojati se. Sta ako ti kazem da sam toliko uvjeren da ima potrebe bojati se da bih zivot dao na tome putu. Hoces li se zapitati, kako to da ovaj decko, visoko obrazovan, i jos milioni njih, stotine miliona, isto misle. Pa, majka mu stara, mora da imaju neki razlog i podlogu. Tvoja tvrdnja proizilazi iz tvog sopstvenog suda, i promisljanja, iz mozga koji je manjkav, nekonzistentan, i nekonstantan..
A iz cega proizilazi tvoja? It tvog savrsenog, konzistentnog i konstantnog mozga? Ili iz nagona svake zivotinje, pa tako i covjeka, za samoocuvanjem? Ili pak iz nekakve knjige mitova sastavljene prije 1500, 2000 ili vise godina?

Visoko obrazovan =/= otporan na dogme. Iako postoji korelacija izmedju obrazovanja i odbacivanja dogmi, ta korelacija nije r=1.
Iz promisljanja o svrhi zivota, potom iz zakljucka da je nesto sto postoji mora biti stvoreno, potom, ako je nesto stvoreno mora biti nesto sto je stvorilo to stvoreno. Pa ako postoji nesto sto je stvorilo stvorenja i stvoreno, hajde da vidimo, da li se je ikada tim stvorenjima obracalo, i upucivalo prouke. I onda paff, nije tesko zakljuciti da ipak postoji sila koja se je obracala ljudima mnogo puta, preko svojih poslanika. Svaki put sa istom porukom. Da nema Boga osim Njega, i sa uputuama za zivot na ovom svijetu. Pa procackas dalje, i vidis da se je ta sila oglasila zadnji put prije 1400 godina, nekom covjeku koji nije znao citati, ni pisati, Muhammedu, arapu, od kojeg je napravila najutjecajniju osobu ikada, po istrazivanju zapadnjaka. Covjeku kojem je objavila savrsenu vjeru, i objavila da je to posljednji poslanik, po kojem On, ta sila, salje nama poruku i uputu, kad gle cuda, on i jeste bio zadnji poslanik koji je dosao sa ovom porukom i toliko utjecao na svijet. Pa onda uzmes istrazis tu vjeru, i vidis da nema kontradikcija, da nema mana, da je obuhvatila svaki aspekat zivota. I da, Gospodar prijeti, prijeti takvima poput tebe, kojima ego neda da se povinuju Velikom Bogu, ali mu zivotinjski nagoni za zaradjivanjem sto vise imetka dopustaju se povinuje sefu, ili direktoru. Itd. Itd.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#164 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by L u c i f e r »

A zasto se bojati?
Bog ako je dobar, bice cool.
Ako nije, svako je donji.
Bice sta bidne.
Hopusteno.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#165 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by L u c i f e r »

A kako je bog stvoren?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#166 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by Dope_Man »

zahson wrote: Iz promisljanja o svrhi zivota, potom iz zakljucka da je nesto sto postoji mora biti stvoreno, potom, ako je nesto stvoreno mora biti nesto sto je stvorilo to stvoreno. Pa ako postoji nesto sto je stvorilo stvorenja i stvoreno, hajde da vidimo, da li se je ikada tim stvorenjima obracalo, i upucivalo prouke. I onda paff, nije tesko zakljuciti da ipak postoji sila koja se je obracala ljudima mnogo puta, preko svojih poslanika. Svaki put sa istom porukom. Da nema Boga osim Njega, i sa uputuama za zivot na ovom svijetu. Pa procackas dalje, i vidis da se je ta sila oglasila zadnji put prije 1400 godina, nekom covjeku koji nije znao citati, ni pisati, Muhammedu, arapu, od kojeg je napravila najutjecajniju osobu ikada, po istrazivanju zapadnjaka. Covjeku kojem je objavila savrsenu vjeru, i objavila da je to posljednji poslanik, po kojem On, ta sila, salje nama poruku i uputu, kad gle cuda, on i jeste bio zadnji poslanik koji je dosao sa ovom porukom i toliko utjecao na svijet. Pa onda uzmes istrazis tu vjeru, i vidis da nema kontradikcija, da nema mana, da je obuhvatila svaki aspekat zivota. I da, Gospodar prijeti, prijeti takvima poput tebe, kojima ego neda da se povinuju Velikom Bogu, ali mu zivotinjski nagoni za zaradjivanjem sto vise imetka dopustaju se povinuje sefu, ili direktoru. Itd. Itd.
Sve u vezi savrsenosti te vjere je TVOJA interpretacije te kao takve, isto kao sto svako drugi svoju vidi kao savrsenu, a u svakoj drugoj vidi milion mana. E pa ja vidim te mane i u tvojoj. A svrhu zivota ne trazim na silu. U nedostatku ocigledne svrhe zivota ne vezem se za prvu vjeru koju mi ponude vec sam dovoljno mentalno jak da zivim sa cinjenicom da ne znam da li ima svrhe, i da naocigled nikakva svrha zapravo i ne postoji.

A to boldirano ce ti se uvijek vratiti. Ako sve sto postoji mora imati stvaraoca, a bog postoji, onda ko je stvorio boga? Naravno, tvoj ''genijalni'' odgovor ce biti da bog nije stvoren, da je vjecan, ali onda pada tvoja osnovna postavka da sve sto postoji mora biti stvoreno. A ako izuzmes samo boga iz pretpostavke, onda nemas nikakvo logickog objasnjenja osim ''pa eto, on ne mora, ostalo mora'' i sam sebi grizes rep.
Last edited by Dope_Man on 24/11/2016 09:38, edited 1 time in total.
zahson
Posts: 110
Joined: 10/05/2016 10:00

#167 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by zahson »

L u c i f e r wrote:A zasto se bojati?
Bog ako je dobar, bice cool.
Ako nije, svako je donji.
Bice sta bidne.
Hopusteno.

Da li si ti to zakljucio, ili ti je Bog rekao?

Nije svako donji, Gospdar jasno govori ko je donji, ko nije. Svidjalo se to nama ili ne..

Nema opusteno. Svi grijesimo, ali On je milostiv i prasta grijehe. Ali ne prasta oholost koja ga ne priznaje..
zahson
Posts: 110
Joined: 10/05/2016 10:00

#168 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by zahson »

Dope_Man wrote:
zahson wrote: Iz promisljanja o svrhi zivota, potom iz zakljucka da je nesto sto postoji mora biti stvoreno, potom, ako je nesto stvoreno mora biti nesto sto je stvorilo to stvoreno. Pa ako postoji nesto sto je stvorilo stvorenja i stvoreno, hajde da vidimo, da li se je ikada tim stvorenjima obracalo, i upucivalo prouke. I onda paff, nije tesko zakljuciti da ipak postoji sila koja se je obracala ljudima mnogo puta, preko svojih poslanika. Svaki put sa istom porukom. Da nema Boga osim Njega, i sa uputuama za zivot na ovom svijetu. Pa procackas dalje, i vidis da se je ta sila oglasila zadnji put prije 1400 godina, nekom covjeku koji nije znao citati, ni pisati, Muhammedu, arapu, od kojeg je napravila najutjecajniju osobu ikada, po istrazivanju zapadnjaka. Covjeku kojem je objavila savrsenu vjeru, i objavila da je to posljednji poslanik, po kojem On, ta sila, salje nama poruku i uputu, kad gle cuda, on i jeste bio zadnji poslanik koji je dosao sa ovom porukom i toliko utjecao na svijet. Pa onda uzmes istrazis tu vjeru, i vidis da nema kontradikcija, da nema mana, da je obuhvatila svaki aspekat zivota. I da, Gospodar prijeti, prijeti takvima poput tebe, kojima ego neda da se povinuju Velikom Bogu, ali mu zivotinjski nagoni za zaradjivanjem sto vise imetka dopustaju se povinuje sefu, ili direktoru. Itd. Itd.
Sve u vezi savrsenosti te vjere je TVOJA interpretacije te kao takve, isto kao sto svako drugi svoju vidi kao savrsenu, a u svakoj drugoj vidi milion mana. E pa ja vidim te mane i u tvojoj. A svrhu zivota ne trazim na silu. U nedostatku ocigledne svrhe zivota ne vezem se za prvu vjeru koju mi ponude vec sam dovoljno mentalno jak da zivim sa cinjenicom da ne znam da li ima svrhe, i da naocigled nikakva svrha zapravo i ne postoji.

A to boldirano ce ti se uvijek vratiti. Ako sve sto postoji mora imati stvaraoca, a bog postoji, onda ko je stvorio boga? Naravno, tvoj ''genijalni'' odgovor ce biti da bog nije stvoren, da je vjecan, ali onda pada tvoja osnovna postavka da sve sto postoji mora biti stvoreno. A ako izuzmes samo boga iz pretpostavke, onda nemas nikakvo logickog objasnjenja osim ''pa eto, on ne mora, ostalo mora'' i sam sebi grizes rep.
Rekao sam sve sto je stvoreno mora imati stvaraoca. Ne sve sto postoji. Allah nije stvoren, On je taj koji stvara.. Dobar pokusaj!

Da je Bog stvoren, nebi bio Bog!!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#170 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by Dope_Man »

I gje je i dalje tu logika toga da on nekako postoji, a nije stvoren? Otkud on? Zasto on moze da postoji, kao magicno bice izvan svih zakona fizike, potpuno svjesno i sa supermocima, tek tako, a hrpa nesvjesne materije od koje je svemir sastavljen ne moze? Kako je to prvo lakse za prihvatiti? Ah da, ono je blize zastitnickoj ocinskoj figuri.

I taj video je ocajno los argument za bilo sta. Uopste se ne bavi konkretnim pitanjem vec zavlaci masu jeftinim trikom, i onda samo ponovi ''po definiciji bog nije stvoren, dakle niko ga nije stvorio'' sto i dalje ne odgovara na sve sto sam napisao iznad. I niko nikada i nece moci odgovoriti jer se zadovoljavate time da ''nije stvoren''.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#171 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by L u c i f e r »

zahson wrote:
L u c i f e r wrote:A zasto se bojati?
Bog ako je dobar, bice cool.
Ako nije, svako je donji.
Bice sta bidne.
Hopusteno.

Da li si ti to zakljucio, ili ti je Bog rekao?

Nije svako donji, Gospdar jasno govori ko je donji, ko nije. Svidjalo se to nama ili ne..

Nema opusteno. Svi grijesimo, ali On je milostiv i prasta grijehe. Ali ne prasta oholost koja ga ne priznaje..
Jeste, meni je rekao tako.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#172 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by L u c i f e r »

Dope_Man wrote:I gje je i dalje tu logika toga da on nekako postoji, a nije stvoren? Otkud on? Zasto on moze da postoji, kao magicno bice izvan svih zakona fizike, potpuno svjesno i sa supermocima, tek tako, a hrpa nesvjesne materije od koje je svemir sastavljen ne moze? Kako je to prvo lakse za prihvatiti? Ah da, ono je blize zastitnickoj ocinskoj figuri.

I taj video je ocajno los argument za bilo sta. Uopste se ne bavi konkretnim pitanjem vec zavlaci masu jeftinim trikom, i onda samo ponovi ''po definiciji bog nije stvoren, dakle niko ga nije stvorio'' sto i dalje ne odgovara na sve sto sam napisao iznad. I niko nikada i nece moci odgovoriti jer se zadovoljavate time da ''nije stvoren''.
Bog da je stvoren ne bi bi bog.
Posto nije stvoren, onda je on sasvim logicno sta - bog naravno.
:sax:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#173 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by Dope_Man »

L u c i f e r wrote: Bog da je stvoren ne bi bi bog.
Posto nije stvoren, onda je on sasvim logicno sta - bog naravno.
:sax:
Nije stvoren, ali je stvorio tebe da ima koga da krivi za svaki svoj zajeb :evil:
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#174 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by L u c i f e r »

Normalno ;)
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#175 Re: SMRT i SVRHA!!! Nemoj reći da nisi bio opomenut!!

Post by broj dva »

Studirao sam dva semestra formalnu logiku ali to me nije ni malo pripremilo za vjersku logiku.
Post Reply