Smrad iz ventilacije/klime

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Smrad iz ventilacije/klime

Post by jasko__ »

Nema šta nisam pokušao
-kupio onu pjenu sto se napršće u sve otvore klime
-kupio sprej koji se aktivira u zatvorenom autu i upali recirkulacija
-išao u servis gdje su mi raspuhali sav sistem i tretirali nekim Wurth sprejom za dezinfekciju
-zamijenio sve filtere
-kupio Aspesol i prskao u otvor ispod filtera, gdje se usisava zrak u sistem

I ništa nije apsolutno pomoglo..kad se tek pali auto smrdi haos (pogotovo ako je vruće vani, kad je hladnije manje ali i tada se osjeti)...kasnije se čuje dosta manje nego prilikom paljenja...inače više smrdi kad ne radi klima, kad je samo "obična" ventilacija upaljena

Dajte ljudi savjet šta da radim...iz Zenice sam, preporučite mi nekog
Zvao sam Almy, oni kao rade dezinfekciju..ali mi ne garantuju da će riješiti..očito rade samo neko obično čišćenje

Omrzlo mi je auto zbog ovog, nemam više ideje kud bi i šta bi

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by amar1994 »

jasko__ wrote:Nema šta nisam pokušao
-kupio onu pjenu sto se napršće u sve otvore klime
-kupio sprej koji se aktivira u zatvorenom autu i upali recirkulacija
-išao u servis gdje su mi raspuhali sav sistem i tretirali nekim Wurth sprejom za dezinfekciju
-zamijenio sve filtere
-kupio Aspesol i prskao u otvor ispod filtera, gdje se usisava zrak u sistem

I ništa nije apsolutno pomoglo..kad se tek pali auto smrdi haos (pogotovo ako je vruće vani, kad je hladnije manje ali i tada se osjeti)...kasnije se čuje dosta manje nego prilikom paljenja...inače više smrdi kad ne radi klima, kad je samo "obična" ventilacija upaljena

Dajte ljudi savjet šta da radim...iz Zenice sam, preporučite mi nekog
Zvao sam Almy, oni kao rade dezinfekciju..ali mi ne garantuju da će riješiti..očito rade samo neko obično čišćenje

Omrzlo mi je auto zbog ovog, nemam više ideje kud bi i šta bi

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
je li hdi neki ?
najbolje bi bilo dezinfikovat cijeli sistem, nista ti sprejevi , ako nije hdi :D
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#3 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by jasko__ »

Kako misliš dezinfekovati cijeli sistem...kako, ko radi??
1.9 TDI je u pitanju

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by muha_sa »

jasko__ wrote:Kako misliš dezinfekovati cijeli sistem...kako, ko radi??
1.9 TDI je u pitanju

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
mom sinu isto--bazdilo do bola :-)

poslije silnih sprejeve, zajebancija i kojekakvih sredtsva šta smo uradili :?

nas dvojica sve naprijed raskupusali--skinuli brisace i one plastike te došli do tih nekakvih otvora il rešetki, nasuli u te odvode sodu bikarbon i zalili ocatom--onda u samouslužnoj sve saprali---evo je ko nova :thumbup:

auto--golf 4
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by Danguba »

Pogledaj ti da tebi nije sta krepalo negdje ispod auta. :wink:
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#6 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by LeKo »

Izvadi filter polena, uključi recirkulaciju zraka, kupi sonax sprej za dezinfekciju i upotrijebi ga kako je navedenu u uputstvu (mislim da klima treba raditi oko 20 min). Nakon toga, stavi novi filter za polen (ne onaj od 10 KM) i klimu uvijek ugasi 5 min prije stizanja na odredište. Gašenjem klime prije gašenja auta osušiš "sistem", a onda bakterije koje uzrokuju smrad dobiju kontracepciju :D
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by konektovan »

 Uputstvo uradi sam - Dezinfekcija klime

...iliti kako da vas u servisu ne oderu za malo prskanja dezinfekcionog sredstva i eventualnu promenu filtera.

Inspiraciju sam dobio nakon što su kolegi uzeli 4500 dinara za ovaj proces. A pošto dolazi toplo vreme klime će se paliti a vi najverovatnije na kraju leta niste ni pogledali vašu klimu.

Proces je krajnje jednostavan. I traje u najgorem slučaju sat vremena

Priprema 

Nabavite sledeće: Asepsol, dezinfekciono sredstvo dolazi kao koncentrat ili kao gotova smesa u boci sa prskalicom. Preporucujem uzimanje koncentrata pošto je isti jeftiniji, oko 70 din, i od jedna boce od 250ml možete napraviti nekoliko litara dredstva, ali će za proces biti potrebno oko 300-400ml. Onu prskalicu za cveće, slično onim prskalicama koje dolaze sa sredstvima za pranje prozora. Filter za kabinski vazduh, ima dve osnovne vrste sa aktivnim ugljem i bez njega. Lično smatram da je ovaj sa aktivnim ugljem bacanje para pošto taj jedan dođe kao četiri obična.
Saznajte gde vam se u kolima nalazi filter kabinskog vazduha, negde je isped suvozača a negde se do njega dolazi iz motornog prostora.

Rad 

Ono što treba da uradite je da prvo nađete i izvadite filter, malo ga očistite i utvrdite u kakvom je stanju. Ako nije katastrofalan, malo ga usisajte (tako da strujanje vazduha bude suprotno od onog kako struju dok je filter montiran) i poprskajte asepsolom i ostavite ga u hlad da se osuši (nisu skupi pa možete odma novi da stavite). Zatim kako ste skinuli filter tako je ostala jedna rupa gde se isti stavlja e u tu rupu prskate asepsol (namestite prskalicu da stvara maglu), Asepsol prskate dok ventialtor radi na najjače i dok su otvori za ventilaciju otvoreni. Prskajte bez nekog prevelikog ustručavanja, ja to radim tako što prsnem, napravim 2-3 sekunde pauze pa ponovo i tako dvadesetak puta. Takođe ne zaboravite da pomerate klapnu koja reguliše dali se usisava vazduh iz kabine ili spolja kao i da menjate kuda duva vazduh (ono: na šoferku, na noge i ka licu). Kad potrošite jedno 2 deci upalite klimu da hladi, čisto da se na isparivaču počne stvarati kondezat koji će asepsol preneti na odvod kondenzata. Pustite tako da radi jedno 5-10 minuta i onda ponovo naprskate jedno pola deci asepsola. Potom ugasite auto, klimu i ventilator pa namonitirate novi filter pazeći na smer strujanja (na svakom piše kako treba da struji vazduh kroz njega) i imate dezinfikovan ne samo isparivač, kako rade neki sprejevi za čišćenje uonim metalinim bocama, nego kompetan sistem za unurašnju cirkulaciju vazduha plus vam auto miriše na jabuke a i neće biti više onog neprijatnog miriska koji se javlja pri startu klime 
Postupak se po potrebi može ponoviti nakon nedelju dana da budete sigurni da ste izvršili genocid nad žgadijom koja se nakotila.

PS: Istu tečnost možete koristiti za kućne klime kada se ona obilato prska po rebrima unutrašnje jedinice kada efikasno tamani bakterije koje svaraju neprijatan miris



poslano sa Sonija Ze
Tkanton
Posts: 203
Joined: 01/12/2012 20:32

#8 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by Tkanton »

Mozda ti ulazi negdje voda u auto pa ti se tapacirung pod nogama usmrdio, kod mene bio slucaj, zacepio se odvod u blatobranu kod vozacevi vrata i malo ulazilo na tepih pod noge.
I kod mene kad je smrdilo sve i svasta su radili a nista nije pomagalo, govorili hladnjak zacepljen, nekapa voda od klime pa usmrdi, raznorazne sprejeve i vragove sve dok jedan nije htio da cupa ventilacije i da ih pere tad sam reko dosta i ja uzeo u svoje ruke. Cim sam izvadio gumene podmetace sve je bilo jasno, tepih je bio pravo vlazan, zavratio ga od praga i femom osusio, zatim sam malo guglo da vidim odakle voda bi mogla ulazit i dodjem tako do blatobrana i otad sve suho i ne smrdi. Inace rijec je o golf 4
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#9 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by commendatore »

moze li neko promijeniti naslov - dezinfekcija klime / smrad iz sistema klimatizaicje....

tema je :thumbup:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#10 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by quarterback »

.
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#11 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by kB27 »

Napisa čovjek da je sve to probao, nažalost. Ne gine skidanje svega kao što neko napisa. Treba očistiti hladnjak klime, koji je obično na većini auta najzavučeniji dio sistema. :mrgreen:

Mene slična stvar muči trenutno. Kad ne koristim klimu sve je perfektno, a također i kad uključim klimu da radi. Problem nastaje neposredno nakon isključenja klime, prvih minut-dva nakon toga počne uvlačiti poprilično neugodan miris. Za sada to rješavam da skroz gasim ventilaciju kad isključim klimu, prvih 2-3 minute. Kasnije uključim da procirkuliše zrak i osuši ventilaciju - bude sve ok. Na proljeće ću probati Aseptan/Aseptol varijantu.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#12 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by quarterback »

kB27 wrote:Napisa čovjek da je sve to probao, nažalost. Ne gine skidanje svega kao što neko napisa. Treba očistiti hladnjak klime, koji je obično na većini auta najzavučeniji dio sistema. :mrgreen:

Mene slična stvar muči trenutno. Kad ne koristim klimu sve je perfektno, a također i kad uključim klimu da radi. Problem nastaje neposredno nakon isključenja klime, prvih minut-dva nakon toga počne uvlačiti poprilično neugodan miris. Za sada to rješavam da skroz gasim ventilaciju kad isključim klimu, prvih 2-3 minute. Kasnije uključim da procirkuliše zrak i osuši ventilaciju - bude sve ok. Na proljeće ću probati Aseptan/Aseptol varijantu.
taj miris ima i kod mene, prije dok sam vozio u ovlasteni, oni su na redovnim srvisima to rjesavali (ne znam kako), kada je FAC propao i kada sam krenuo kod privatnika taj miris nije uklanjan odnosno oni ocito nisu radili nesto sto je FAC radio, elem kako ponovo imamo ford servis sljedeci ce biti kod njih pa ce se rijesiti i ta mala neugodnost
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#13 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by kB27 »

quarterback wrote:
kB27 wrote:Napisa čovjek da je sve to probao, nažalost. Ne gine skidanje svega kao što neko napisa. Treba očistiti hladnjak klime, koji je obično na većini auta najzavučeniji dio sistema. :mrgreen:

Mene slična stvar muči trenutno. Kad ne koristim klimu sve je perfektno, a također i kad uključim klimu da radi. Problem nastaje neposredno nakon isključenja klime, prvih minut-dva nakon toga počne uvlačiti poprilično neugodan miris. Za sada to rješavam da skroz gasim ventilaciju kad isključim klimu, prvih 2-3 minute. Kasnije uključim da procirkuliše zrak i osuši ventilaciju - bude sve ok. Na proljeće ću probati Aseptan/Aseptol varijantu.
taj miris ima i kod mene, prije dok sam vozio u ovlasteni, oni su na redovnim srvisima to rjesavali (ne znam kako), kada je FAC propao i kada sam krenuo kod privatnika taj miris nije uklanjan odnosno oni ocito nisu radili nesto sto je FAC radio, elem kako ponovo imamo ford servis sljedeci ce biti kod njih pa ce se rijesiti i ta mala neugodnost
Kod mene je isto Ford u pitanju. :) Ako se sjetiš javi nakon što budeš vozio, je li riješeno i kojom metodom - koliko love, itd. :)
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#14 Re: RE: Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by jasko__ »

konektovan wrote: Uputstvo uradi sam - Dezinfekcija klime

...iliti kako da vas u servisu ne oderu za malo prskanja dezinfekcionog sredstva i eventualnu promenu filtera.

Inspiraciju sam dobio nakon što su kolegi uzeli 4500 dinara za ovaj proces. A pošto dolazi toplo vreme klime će se paliti a vi najverovatnije na kraju leta niste ni pogledali vašu klimu.

Proces je krajnje jednostavan. I traje u najgorem slučaju sat vremena

Priprema 

Nabavite sledeće: Asepsol, dezinfekciono sredstvo dolazi kao koncentrat ili kao gotova smesa u boci sa prskalicom. Preporucujem uzimanje koncentrata pošto je isti jeftiniji, oko 70 din, i od jedna boce od 250ml možete napraviti nekoliko litara dredstva, ali će za proces biti potrebno oko 300-400ml. Onu prskalicu za cveće, slično onim prskalicama koje dolaze sa sredstvima za pranje prozora. Filter za kabinski vazduh, ima dve osnovne vrste sa aktivnim ugljem i bez njega. Lično smatram da je ovaj sa aktivnim ugljem bacanje para pošto taj jedan dođe kao četiri obična.
Saznajte gde vam se u kolima nalazi filter kabinskog vazduha, negde je isped suvozača a negde se do njega dolazi iz motornog prostora.

Rad 

Ono što treba da uradite je da prvo nađete i izvadite filter, malo ga očistite i utvrdite u kakvom je stanju. Ako nije katastrofalan, malo ga usisajte (tako da strujanje vazduha bude suprotno od onog kako struju dok je filter montiran) i poprskajte asepsolom i ostavite ga u hlad da se osuši (nisu skupi pa možete odma novi da stavite). Zatim kako ste skinuli filter tako je ostala jedna rupa gde se isti stavlja e u tu rupu prskate asepsol (namestite prskalicu da stvara maglu), Asepsol prskate dok ventialtor radi na najjače i dok su otvori za ventilaciju otvoreni. Prskajte bez nekog prevelikog ustručavanja, ja to radim tako što prsnem, napravim 2-3 sekunde pauze pa ponovo i tako dvadesetak puta. Takođe ne zaboravite da pomerate klapnu koja reguliše dali se usisava vazduh iz kabine ili spolja kao i da menjate kuda duva vazduh (ono: na šoferku, na noge i ka licu). Kad potrošite jedno 2 deci upalite klimu da hladi, čisto da se na isparivaču počne stvarati kondezat koji će asepsol preneti na odvod kondenzata. Pustite tako da radi jedno 5-10 minuta i onda ponovo naprskate jedno pola deci asepsola. Potom ugasite auto, klimu i ventilator pa namonitirate novi filter pazeći na smer strujanja (na svakom piše kako treba da struji vazduh kroz njega) i imate dezinfikovan ne samo isparivač, kako rade neki sprejevi za čišćenje uonim metalinim bocama, nego kompetan sistem za unurašnju cirkulaciju vazduha plus vam auto miriše na jabuke a i neće biti više onog neprijatnog miriska koji se javlja pri startu klime 
Postupak se po potrebi može ponoviti nakon nedelju dana da budete sigurni da ste izvršili genocid nad žgadijom koja se nakotila.

PS: Istu tečnost možete koristiti za kućne klime kada se ona obilato prska po rebrima unutrašnje jedinice kada efikasno tamani bakterije koje svaraju neprijatan miris



poslano sa Sonija Ze
Probacu danas Asepsolom opet, praticu ove korake
Kad sam ga prskao prvi put, nisam ga razgodio vodom nego onako direktno
Inace, sta mislite da ga malo naprscem i direktno u otvore..mozda sa onom cjevčicom???

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#15 Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by quarterback »

kB27 wrote:Kod mene je isto Ford u pitanju. :) Ako se sjetiš javi nakon što budeš vozio, je li riješeno i kojom metodom - koliko love, itd. :)
u novembru mi je servis pa se javim :)
kB27
Posts: 1170
Joined: 17/02/2016 17:46

#16 Re: RE: Re: Smrad iz ventilacije/klime

Post by kB27 »

jasko__ wrote: Probacu danas Asepsolom opet, praticu ove korake
Kad sam ga prskao prvi put, nisam ga razgodio vodom nego onako direktno
Inace, sta mislite da ga malo naprscem i direktno u otvore..mozda sa onom cjevčicom???

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Prskaj gdje god stigneš i gdje ti padne na pamet, škoditi ne može. Samo nemoj po kakvoj elektronici, a u otvorima je nema. :mrgreen: I naravno obavezno promijeni filter kabine, pretežno tu treba prskati dok je ventilacija (u drugoj iteraciji i klima) uključena. Naprskaj i po novom filteru slobodno na kraju. I ne zaboravi okretati onaj prekidač za određivanje gdje usmjeravaš zrak (šajba, lice, noge, itd.) dok radiš čitav proces.
Post Reply