Smartphone diskusije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#3876 Re: Smartphone diskusije

Post by strong69 »

channel10 wrote:Ima li iko da radi u Mtelu? Kad im stize Sony XZ Premium i da li ce uopste doci?
Njegov generalni izlazak najavljen je za 1. jun a par dana ranije pojavice se u Velikoj Britaniji. Kad ce ga operateri dobiti ne znam...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3877 Re: Smartphone diskusije

Post by channel10 »

Nisam to znao jer vidim i slike i specifikacije na phoneareni i drugim stranicama stoje vec 3-4 mjeseca pa mi cudno da kod nas jos nije stigao.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#3878 Re: Smartphone diskusije

Post by zrakomlat »

Zagledam malo A5 2017, uz još neke telefone, i primjetim da je u nekim radnjama taj telefon jeftiniji nego kod ovlastenih.

Ako sam dobro skontao, Domod i TehnoMag su ovlastene radnje za Samsung, i cijena ovoga kod njih je oko 800 KM. Dok recimo u Pro Compu je 650 KM za keš, a na rate karticom izađe cijena 850 KM (dual verzija).

Još neke olx radnje imaju cijenu dosta nižu od ovih ovlašenih. U čemu je kvaka?
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3879 Re: Smartphone diskusije

Post by diablobih »

Kvaka je u garanciji, kod ovlastenih dobijes garanciju, kod ostalih dobijes kitu od garancije.
User avatar
MTV
Posts: 14343
Joined: 21/08/2013 19:39

#3880 Re: Smartphone diskusije

Post by MTV »

zrakomlat wrote:Zagledam malo A5 2017, uz još neke telefone, i primjetim da je u nekim radnjama taj telefon jeftiniji nego kod ovlastenih.

Ako sam dobro skontao, Domod i TehnoMag su ovlastene radnje za Samsung, i cijena ovoga kod njih je oko 800 KM. Dok recimo u Pro Compu je 650 KM za keš, a na rate karticom izađe cijena 850 KM (dual verzija).

Još neke olx radnje imaju cijenu dosta nižu od ovih ovlašenih. U čemu je kvaka?
Kvaka je u garanciji. U domodu i tehnoMagu ti je oficijalna dvogodisnja garancija. U univerzalnom, digitalcitiyu i sl. je godisnja ili polugodisnja (6 mjeseci) garancija samo na software. I iz mog iskustva i software zajebu. Primjer garancije potrazi u ovoj temi.

I meni je a5 2017 zapao za oko. Ako imas penzionera u porodici, uz cek od penzije i njegovu licnu dobijes 10% popusta u mobilmediji/Tehnomagu ali samo zadnju subotu u mjesecu. Pa te telefon izadje 720 KM (oficijelna garancija 2 godine) naspram 650 KM (godina ili pola godine garancije na nista).
User avatar
rolltroll
Posts: 181
Joined: 02/04/2013 16:36

#3881 Re: Smartphone diskusije

Post by rolltroll »

valjda sam na pravoj temi :)
treba mi preporuka za neki mobitel, bez obzira na marku, otvoren sam za sve prijedloge. Znači, najbitnija mi je kamera kod telefona, sve ostalo manje-više. Da, i da nije prevelik, šta ja znam, možda do 5", mada ni veličina nije presudan faktor, kažem najbitnija mi je kamera na telefonu. Budžet bi bio do 400 KM s tim da bi kupio isključivo nov telefon. Svi su prijedlozi dobrodošli i hvala unaprijed. :)
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3882 Re: Smartphone diskusije

Post by diablobih »

Ako ces kameru, onda uzmi lumiu mobitel, jer ti ocigledno ne treba za aplikacije neke tamo.
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3883 Re: Smartphone diskusije

Post by semirsar »

diablobih wrote:
rolltroll wrote:valjda sam na pravoj temi :)
treba mi preporuka za neki mobitel, bez obzira na marku, otvoren sam za sve prijedloge. Znači, najbitnija mi je kamera kod telefona, sve ostalo manje-više. Da, i da nije prevelik, šta ja znam, možda do 5", mada ni veličina nije presudan faktor, kažem najbitnija mi je kamera na telefonu. Budžet bi bio do 400 KM s tim da bi kupio isključivo nov telefon. Svi su prijedlozi dobrodošli i hvala unaprijed. :)
Ako ces kameru, onda uzmi lumiu mobitel, jer ti ocigledno ne treba za aplikacije neke tamo.
ne bilo koju lumiu, mogucnost zajeba je poprilicna, ali ima njih par odlicnih, nesto vise bi mogao @qler reci :mrgreen:
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3884 Re: Smartphone diskusije

Post by diablobih »

Ne znam, stari je imao 950 XL ili nesto tako, samo mu je na kurac isla jer je velika, inace strasna kamera. Pa eto, lahko je valjda provjeriti koje lumie su dobre sto se tice kamere valjda :D
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3885 Re: Smartphone diskusije

Post by semirsar »

od ovijeh "novijeh" lumia mislim 640XL i ta 950 su najbolje po tom pitanju.
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#3886 Re: Smartphone diskusije

Post by citroen xm »

Lumia ima dobre kamere u tim jačim modelima, ali ja to čovjeku ne bih preporučio. Ipak kupuje nov i pametan telefon, a win je ugašen. Podršku ne da nema već ga još dodatno njegovi tvorci pokopavaju. Znam dosta ljudi koji su bili prezadovoljni Lumiama, ali su zbog sistema prešli na android telefone.

U tom cjenovnom rangu gledaj nekog kineza od njihovih top brendova.

Meizu M5 Note

https://www.olx.ba/artikal/24135150/mei ... ilshop-ba/

Le eco

https://www.olx.ba/artikal/24371492/lee ... ilshop-ba/

Ja bih išao na ovaj drugi bez puno razmišljanja, a oba su nahvaljena.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#3887 Re: Smartphone diskusije

Post by mufa1 »

A sto jednostavno ne kupis neku finu kameru, neki mirorless, sa dva objektiva.. Polovno se moze vrlo lako uklopit u taj budzet.. Nema tog telefona koji moze parirat bilo čemu sa objektivom i vecim senzorom..
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#3888 Re: Smartphone diskusije

Post by valjuga »

Ova dva gore navedena kineza le eco i meizu ne mogu u istu rečenicu sa lumiom 950 po pitanju kamere.
Sarlo Akrobata
Posts: 504
Joined: 09/05/2017 15:02

#3889 Re: Smartphone diskusije

Post by Sarlo Akrobata »

Lumia 950 ne kosta 400km nova.


#samokazem
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3890 Re: Smartphone diskusije

Post by semirsar »

mufa1 wrote:A sto jednostavno ne kupis neku finu kameru, neki mirorless, sa dva objektiva.. Polovno se moze vrlo lako uklopit u taj budzet.. Nema tog telefona koji moze parirat bilo čemu sa objektivom i vecim senzorom..
jes vala, a kad pozeli odma sad ovog trena podijeliti ono sto vidi sa nekim drugim valja kuc doc ili nedje drugdje pa to odradit, a ako pozeli nekog pozvat i pitat za zdravlje il nesto nako po potrebi valja se zarovit po djepu i vadit mobilni il da vidi status nekog na fejsthepljucpljuc itd...
ma super su mi oni likovi ko ti sto vazdi znaju potrebe drugih i cude se kako sami ne nadodju na istu pamet , po tebi je i victorinox suvisan, bolje je kompletan kuhinjski escajg i alat za razne prigode nosat sa sobom da su uvik pri ruci :mrgreen:
aj ostaj ti nama ziv i zdrav i ne zamjeri stogod :thumbup:
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#3891 Re: Smartphone diskusije

Post by citroen xm »

valjuga wrote:Ova dva gore navedena kineza le eco i meizu ne mogu u istu rečenicu sa lumiom 950 po pitanju kamere.
Vjerujem, ali to ne znači da ne slikaju vrlo dobre slike za jedan telefon. A takođe pošto su u pitanju pametni telefoni, tu im Lumia ne može ni priviriti jer je njen sistem klinički mrtav. Ubija ga njegov tvorac.
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#3892 Re: Smartphone diskusije

Post by mufa1 »

semirsar wrote: jes vala, a kad pozeli odma sad ovog trena podijeliti ono sto vidi sa nekim drugim valja kuc doc ili nedje drugdje pa to odradit,

Od ovog dalje nisam čitao.. Da si ti ziv i zdrav sinko.. Tehnologija je malo napredovala u odnosu na to gdje si ti zaglavio.. Svako dobro, i nemoj sta haterit :thumbup: :thumbup:
User avatar
semirsar
Posts: 7553
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#3893 Re: Smartphone diskusije

Post by semirsar »

mufa1 wrote:
semirsar wrote: jes vala, a kad pozeli odma sad ovog trena podijeliti ono sto vidi sa nekim drugim valja kuc doc ili nedje drugdje pa to odradit,

Od ovog dalje nisam čitao.. Da si ti ziv i zdrav sinko.. Tehnologija je malo napredovala u odnosu na to gdje si ti zaglavio.. Svako dobro, i nemoj sta haterit :thumbup: :thumbup:
cuj, "sinko" :shock: :pisnuo: :pisnuo: davno bjese kad mi neko to rece. :mrgreen:
Nijesam ti ni ja bas toliko zaost'o kol'ko ti mislis, ja za razliku tebe mogu reci"sinko" ali, poenta mog posta je u tome da treba ljudima pomoci naci ono sto traze a ne im pametovati, kuzis, a ako ne, zalim slucaj.

Postajes mi kontradiktoran k'o i neki, samoponavljajuci 'k'o gliste, likovi na ovom forumu, valjda ih previse citas. :skoljka: :mrgreen:
User avatar
rolltroll
Posts: 181
Joined: 02/04/2013 16:36

#3894 Re: Smartphone diskusije

Post by rolltroll »

ovi kinezi sto je neko preporucio, moram priznati nikad nisam cuo za iste, a da sam naletio igrom slucaja na njih pomislio bih da su kopije nekih poznatijih marki. kamera mi jeste najvaznija ali od iste ne ocekujem profesionalne fotografije vec me zanima telefon koji ima najbolju u okviru budzeta kojim raspolazem. kakvi su oni redmi note 3/4 ili ne znam p8/9. Nisam pratio cijene ovih modela, ne znam da li se uklapaju u mojih 400. sto se lumia tice ne bih windows telefon vec android. da li je kamera mozda bolja na nekom samsungu, tipa j5 itd.
Sarlo Akrobata
Posts: 504
Joined: 09/05/2017 15:02

#3895 Re: Smartphone diskusije

Post by Sarlo Akrobata »

p9 lite je bas dobar tel! Kamera je super, bar sto se tice dnevnih slika. Pokusaj jos zaganjat A5 2016, on je nekih 50km skuplji, ali vjerujem da mozes naci nov na piku za 420km... Ima dosta raje koja provlaci kartice, pa prodaje ispod cijene, bar sam ja tako uzeo kumu A5 2017 :mrgreen: što je najbolje ofišel garanciju dobijes :thumbup:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#3896 Re: Smartphone diskusije

Post by supercali »

semirsar wrote:
mufa1 wrote:A sto jednostavno ne kupis neku finu kameru, neki mirorless, sa dva objektiva.. Polovno se moze vrlo lako uklopit u taj budzet.. Nema tog telefona koji moze parirat bilo čemu sa objektivom i vecim senzorom..
jes vala, a kad pozeli odma sad ovog trena podijeliti ono sto vidi sa nekim drugim valja kuc doc ili nedje drugdje pa to odradit, a ako pozeli nekog pozvat i pitat za zdravlje il nesto nako po potrebi valja se zarovit po djepu i vadit mobilni il da vidi status nekog na fejsthepljucpljuc itd...
ma super su mi oni likovi ko ti sto vazdi znaju potrebe drugih i cude se kako sami ne nadodju na istu pamet , po tebi je i victorinox suvisan, bolje je kompletan kuhinjski escajg i alat za razne prigode nosat sa sobom da su uvik pri ruci :mrgreen:
aj ostaj ti nama ziv i zdrav i ne zamjeri stogod :thumbup:
Vidi miline imas kameru kojoj ni jedna kamera mobitela ne moze nista
Jedan dodir i na ekranu mobitela slika
Odmah nakon slikanja prebacuje se na mob

Image
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#3897 Re: Smartphone diskusije

Post by zateznistub »

rolltroll wrote:ovi kinezi sto je neko preporucio, moram priznati nikad nisam cuo za iste, a da sam naletio igrom slucaja na njih pomislio bih da su kopije nekih poznatijih marki. kamera mi jeste najvaznija ali od iste ne ocekujem profesionalne fotografije vec me zanima telefon koji ima najbolju u okviru budzeta kojim raspolazem. kakvi su oni redmi note 3/4 ili ne znam p8/9. Nisam pratio cijene ovih modela, ne znam da li se uklapaju u mojih 400. sto se lumia tice ne bih windows telefon vec android. da li je kamera mozda bolja na nekom samsungu, tipa j5 itd.
U tvoj budžet se uklapa Huawei P9 lite i kao neko ko ima isti ti mogu reci da je slika skoro pa odlična u uslovima dobrog svjetla. Čak i u slabijem ako prebaciš na pro photo opciju pa sam odrediš ISO i ostale postavke. Ne znam koliko je sad P10 lite pa malo pogledaj cijene i njega.
citroen xm
Posts: 18112
Joined: 17/04/2012 22:57

#3898 Re: Smartphone diskusije

Post by citroen xm »

Ja sam preporučio te kineze jer imaju fine specifikacije i na testovima dobre kamere. Huawei je odličan. P10 lite je oko 600 što iskače iz budžeta. P9 lite je tu negdje sa cijenom, idi na verziju sa 3 gb ram memorije. Ako možeš dobaciti do P8, on ima odličnu kameru u svim uslovima osvjetljenja.
User avatar
MTV
Posts: 14343
Joined: 21/08/2013 19:39

#3899 Re: Smartphone diskusije

Post by MTV »

U piljarama se pojavila Nokia 6.

Univerzalno 650 KM (1 god garancije)
Digitalcity 630 KM (6 mjeseci garancije)
Hustel 600 KM (1 god garancije)

Puno s obzirom od koga je.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#3900 Re: Smartphone diskusije

Post by Maharadza »

MTV wrote:U piljarama se pojavila Nokia 6.

Univerzalno 650 KM (1 god garancije)
Digitalcity 630 KM (6 mjeseci garancije)
Hustel 600 KM (1 god garancije)

Puno s obzirom od koga je.
Ma jašta je, npr. kod švaba se očekuje u prodaji idućeg mjeseca i zasad 230 Eura (32GB) i 299 Eura (64GB) očekivane cijene! Odličan odnos uloženo-dobiveno (barem na papiru)! :thumbup:
Post Reply