Smartfon i život

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Smmajo
Posts: 99
Joined: 03/11/2017 15:29
Location: Bosna i Hercegovina

#1 Smartfon i život

Post by Smmajo »

Danas svi ljudi skoro imaju smartfone, međutim svi stalno gledaju u njih, ne mogu zamislit život bez njih, i kad su na kafi tipkaju stalno.
Jel Smartfon donio dobre stvari čovjeku ili loše, jel bolje bilo u vrijeme Nokia, ili u vrijeme sada Samsunga?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#2 Re: Smartfon i život

Post by uglavnomja »

Smmajo wrote:Danas svi ljudi skoro imaju smartfone, međutim svi stalno gledaju u njih, ne mogu zamislit život bez njih, i kad su na kafi tipkaju stalno.
Jel Smartfon donio dobre stvari čovjeku ili loše, jel bolje bilo u vrijeme Nokia, ili u vrijeme sada Samsunga?

fiksni telefon :thumbup: :D
Smmajo
Posts: 99
Joined: 03/11/2017 15:29
Location: Bosna i Hercegovina

#3 Re: Smartfon i život

Post by Smmajo »

:D :D
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#4 Re: Smartfon i život

Post by Last December »

Šta da se radi, taka nam nafaka :(
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5 Re: Smartfon i život

Post by triconja »

Smmajo wrote:Danas svi ljudi skoro imaju smartfone, međutim svi stalno gledaju u njih, ne mogu zamislit život bez njih, i kad su na kafi tipkaju stalno.
Jel Smartfon donio dobre stvari čovjeku ili loše, jel bolje bilo u vrijeme Nokia, ili u vrijeme sada Samsunga?
Danas svi ljudi imaju vesernicu, talevizor i konekciju. Bolje je bilo kad nije bilo struje :lol:
Smmajo
Posts: 99
Joined: 03/11/2017 15:29
Location: Bosna i Hercegovina

#6 Re: Smartfon i život

Post by Smmajo »

triconja wrote:
Smmajo wrote:Danas svi ljudi skoro imaju smartfone, međutim svi stalno gledaju u njih, ne mogu zamislit život bez njih, i kad su na kafi tipkaju stalno.
Jel Smartfon donio dobre stvari čovjeku ili loše, jel bolje bilo u vrijeme Nokia, ili u vrijeme sada Samsunga?
Danas svi ljudi imaju vesernicu, talevizor i konekciju. Bolje je bilo kad nije bilo struje :lol:
:D :D :D :D
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#7 Re: Smartfon i život

Post by ovo_mi_je_nick »

Svi tipkaju a kad se javiš (tipkajući) ne odgovara po sat vremena.

Niko nema vremena svi u obavezama preko glave a niko ne radi.

Neka telefona i zanimacije a manje trač partija i prijatelja samo kad im trebaš. Nisu telefoni udaljili ljude jedne od drugih nego samo je isplivalo na površinu lažno drugarstvo i prijateljstvo.

Zvao sam prije, dok sam studirao, kad god pozoveš kaže uči a polaže 2 ispita 3 godine koji fak.

Kad te vidi na ulici prve riječi su: žurim, čujemo se ovih dana za kafu. Na te rečenice sam počeo odgovarati: Oboje znamo da od te kafe nema ništa. I onda digne nos :lol:

Ono što sam primjetio da osobe koje se nemaju pohvaliti sa nekim stvarima i ne žele komunikaciju. Tako isto i one osobe koje očekuju pitanja a na koja im je nezgodno odgovarati jer nisu uspješni u tome.

Npr. dok sam bio nezaposlen svako se u gradu pozdravi i ono ofirno upita radiš li. Kaže da još tražiš posao i onda slijede utješne riječi; ma biće polako, nije sramota ništa raditi pa ako treba i pilana.

I kad sam našao dobar posao više me niko i ne pozdravlja niti komunicira nego prelaze ulicu da ja sad ne bih upitao te osobe isto ono što su mene. :mrgreen:
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#8 Re: Smartfon i život

Post by ho oponopono »

Smmajo wrote:Danas svi ljudi skoro imaju smartfone, međutim svi stalno gledaju u njih, ne mogu zamislit život bez njih, i kad su na kafi tipkaju stalno.
Jel Smartfon donio dobre stvari čovjeku ili loše, jel bolje bilo u vrijeme Nokia, ili u vrijeme sada Samsunga?
...draga Nokija 3310, ono je bio stroj...jebe me ovaj tač, letiće od zid k'o što gledam...:pusi2:
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#9 Re: Smartfon i život

Post by Radar71 »

Sreća pa mi nije samsung
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Smartfon i život

Post by Truba »

nema se vremena samo za ono što ne voliš


prije je bilo bolje

Image
Naslovnica
Posts: 27933
Joined: 20/03/2013 15:38

#11 Re: Smartfon i život

Post by Naslovnica »

Black swan wrote:nema se vremena samo za ono što ne voliš


prije je bilo bolje

Image
:thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Smartfon i život

Post by Truba »

jedina je razlika u tome što je nakon filma, novina ili nebitno nekog događaja na TV, magazinu, radiju... cijelo društvo razgovaralo o istoj temi, cijeli razred je razmišljao o istoj epizodi
jer je sve bilo nekako vertikalno :D šta ti daju

danas je sve horizontalno :D internet je raspršio tu vertikalu i danas ako neš gledaš ili vidiš :D ak nije na klixu postoji mogućnost da ni sa kim nemaš o tome pričati :D
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#13 Re: Smartfon i život

Post by Last December »

Nije medij problem (smartfon, štampa, štagod). Bitna je količina i brzina dostupnog sadržaja. Prije jednostavno nije bilo toliko sadržaja i bilo ga je teže stvoriti. Danas su svi neki qrčevi novinari, blogeri, tuberi, strimeri.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#14 Re: Smartfon i život

Post by Arminovski »

Smmajo wrote:Danas svi ljudi skoro imaju smartfone, međutim svi stalno gledaju u njih, ne mogu zamislit život bez njih, i kad su na kafi tipkaju stalno.
Jel Smartfon donio dobre stvari čovjeku ili loše, jel bolje bilo u vrijeme Nokia, ili u vrijeme sada Samsunga?
Zivot...

Ovo ti je stara diskusija... Sjeti se nene i dede kako su oni pricali o starim vremenima i novoj djeci. :D

Donio je smartphone i internet dosta novog i dobrog samo sto nova tehnologija zahtijeva novi drugaciji i neprirodan nam nacin ponasanja (onako kako je napravljena, kao droga, bez privatnog zivota, kolicina informacije itd) . Odatle dolazi i sudar generacija. Sve je ovo jos uvijek jako novo, na mladima je da se prilagode ili rijese taj problem. Mi ostali vecinom camo zaostajati vremenom, tako i oni kad dodju u nase godine i sve tako u krug.

Zivot...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#15 Re: Smartfon i život

Post by triconja »

Black swan wrote:jedina je razlika u tome što je nakon filma, novina ili nebitno nekog događaja na TV, magazinu, radiju... cijelo društvo razgovaralo o istoj temi, cijeli razred je razmišljao o istoj epizodi
jer je sve bilo nekako vertikalno :D šta ti daju

danas je sve horizontalno :D internet je raspršio tu vertikalu i danas ako neš gledaš ili vidiš :D ak nije na klixu postoji mogućnost da ni sa kim nemaš o tome pričati :D
Zaostajes moj ti 10 godina za drustvenim mrezama. Eno ti jedan reddit, mozes srat o cemu god hoces koliko god hoces, vazda ima istomisljenika.
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16 Re: Smartfon i život

Post by Truba »

nisi me shvatio paša

1997. u razredu smo svi pričali o dosjeima x čak i kemičarka profa o znanstvenim istinama i promašajima u seriji

a danas u jednom razredu 2 učenika gledaju moju tv onaj telemah onaj youtube onaj fejs :D kontaš :D raspršenost koju nosi sloboda interneta i kablovske

a prije si imao 2 hrta ako hvataš
bht federalnu studio 99 i hajat... sve skupa = ostaju dosjei x :D
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#17 Re: Smartfon i život

Post by triconja »

Black swan wrote:nisi me shvatio paša

1997. u razredu smo svi pričali o dosjeima x čak i kemičarka profa o znanstvenim istinama i promašajima u seriji

a danas u jednom razredu 2 učenika gledaju moju tv onaj telemah onaj youtube onaj fejs :D kontaš :D raspršenost koju nosi sloboda interneta i kablovske

a prije si imao 2 hrta ako hvataš
bht federalnu studio 99 i hajat... sve skupa = ostaju dosjei x :D
Zato se konektujes i nadjes raje iz Indonezije gleda to isto i iz Venecuele i pricate.

E kad se sjetim odakle sam sve ljude upoznavao kad sam igrao diablo 2. I dan danas ih imam nekoliko na fejsu. Da sam bio stariji mogao sam se udat u Rumuniju (da odem kod jedne da zivim) :lol:

Edit: ko izmisli engleski pravo se osevapio :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#18 Re: Smartfon i život

Post by triconja »

Black swan wrote:nisi me shvatio paša

1997. u razredu smo svi pričali o dosjeima x čak i kemičarka profa o znanstvenim istinama i promašajima u seriji

a danas u jednom razredu 2 učenika gledaju moju tv onaj telemah onaj youtube onaj fejs :D kontaš :D raspršenost koju nosi sloboda interneta i kablovske

a prije si imao 2 hrta ako hvataš
bht federalnu studio 99 i hajat... sve skupa = ostaju dosjei x :D
Sad skonta o cemu pricas, znaci ono ljudski oci u oci i pricaj. Ko mi je kriv kad sam rodjen u doba razvoja elektronike :lol: :thumbup:
Smmajo
Posts: 99
Joined: 03/11/2017 15:29
Location: Bosna i Hercegovina

#19 Re: Smartfon i život

Post by Smmajo »

Last December wrote:Nije medij problem (smartfon, štampa, štagod). Bitna je količina i brzina dostupnog sadržaja. Prije jednostavno nije bilo toliko sadržaja i bilo ga je teže stvoriti. Danas su svi neki qrčevi novinari, blogeri, tuberi, strimeri.
Slažem se s tobom. Ma da prije nisi ništa imao, što se tiče telefona, ko bi imo Soni Erikson il Nokiu bio bi car. Pa ono pošalješ poruku moššš mislit..
Danas više ništa nije zanimljivo, ono voziš se u autobusu, dopisuješ se preko fb-a i selfi dereš. Bilo je prije bolje sigurno, i nije to zbog evolucije telefona, ono nije kriv smartfon, krivi su korisnici, Samsung Galaxy S8 ne služi za selfi fb i instagram, nego za korisne stvari, GPS, komunikacija, razmjena podataka. Toga danas sve manje ima... :roll:
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#20 Re: Smartfon i život

Post by beni-bu-man »

triconja wrote:
Smmajo wrote:Danas svi ljudi skoro imaju smartfone, međutim svi stalno gledaju u njih, ne mogu zamislit život bez njih, i kad su na kafi tipkaju stalno.
Jel Smartfon donio dobre stvari čovjeku ili loše, jel bolje bilo u vrijeme Nokia, ili u vrijeme sada Samsunga?
Danas svi ljudi imaju vesernicu, talevizor i konekciju. Bolje je bilo kad nije bilo struje :lol:
nedavno nestade struje, bas sam se fino s zenom ispricao :mrgreen:
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#21 Re: Smartfon i život

Post by Last December »

Smmajo wrote:
Last December wrote:Nije medij problem (smartfon, štampa, štagod). Bitna je količina i brzina dostupnog sadržaja. Prije jednostavno nije bilo toliko sadržaja i bilo ga je teže stvoriti. Danas su svi neki qrčevi novinari, blogeri, tuberi, strimeri.
Slažem se s tobom. Ma da prije nisi ništa imao, što se tiče telefona, ko bi imo Soni Erikson il Nokiu bio bi car. Pa ono pošalješ poruku moššš mislit..
Danas više ništa nije zanimljivo, ono voziš se u autobusu, dopisuješ se preko fb-a i selfi dereš. Bilo je prije bolje sigurno, i nije to zbog evolucije telefona, ono nije kriv smartfon, krivi su korisnici, Samsung Galaxy S8 ne služi za selfi fb i instagram, nego za korisne stvari, GPS, komunikacija, razmjena podataka. Toga danas sve manje ima... :roll:
Upravo to. Nije zanimljivo jer je hiperinflacija informacija. Što više fotografija pravimo to više one gube na vrijednosti. Nekad smo imali samo X-files, danas ima milion serija na isti kalup, kako A-rated, tako i B-rated, amaterskih i sl. Svi nešto snimaju i misle da baš to njihovo vrijedi. S jedne strane je dobro jer nema više gate keepera (velikih producenskih kuća i mejsntrim medija) a s druge strane gušimo se u redundantnosti informacija.
Smmajo
Posts: 99
Joined: 03/11/2017 15:29
Location: Bosna i Hercegovina

#22 Re: Smartfon i život

Post by Smmajo »

Taman tako, štampaju serije ko lude, mobitele štampaju ko ludi, daj u ler malo jebote, prije izađe neka Nokia nova sve bolan različiti dizajn drugi kalupi, serije, filmovi sve isto sve glupo... :?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58772
Joined: 03/08/2010 19:04

#23 Re: Smartfon i život

Post by kakavdanakneiskustvu »

ne kontam ono nosanje u rukama ovih smartfona ,osobiti kod djevojaka,pored torbi,tasni.džepova,ono mora drzati smartfon u ruci,da valja ne promakne koji lajk na fb sta li
User avatar
Zejnep
Posts: 10319
Joined: 10/08/2017 22:38

#24 Re: Smartfon i život

Post by Zejnep »

kakavdanakneiskustvu wrote:ne kontam ono nosanje u rukama ovih smartfona ,osobiti kod djevojaka,pored torbi,tasni.džepova,ono mora drzati smartfon u ruci,da valja ne promakne koji lajk na fb sta li
Nema sta drugo biti. :)

Moram priznati da sam se poprilicno navukla na smartphone. Toliko da ne znam popiti onu prvu jutarnju kafu bez njeg. Telefon mi je ukrao moje me time.
Za sad ne buljim u telefon na kafama u.drustvu. :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Smartfon i život

Post by moonca »

Zejnep wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ne kontam ono nosanje u rukama ovih smartfona ,osobiti kod djevojaka,pored torbi,tasni.džepova,ono mora drzati smartfon u ruci,da valja ne promakne koji lajk na fb sta li
Nema sta drugo biti. :)

Moram priznati da sam se poprilicno navukla na smartphone. Toliko da ne znam popiti onu prvu jutarnju kafu bez njeg. Telefon mi je ukrao moje me time.
Za sad ne buljim u telefon na kafama u.drustvu. :mrgreen:
Tacno--opasno su nas zarazili.Gotovo je sa 'normalnim' caskanem.

Milsim da je velika pomoc u jednu ruku,kao i velika mana u drugu. Jos je rano za analize -koliki je plus.
I ja buljim , cesto. :lol:
Post Reply