Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#76 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by starii »

printy4911
Posts: 89
Joined: 05/10/2013 12:33

#77 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by printy4911 »

Tražio 60.000 KM ušteđevine iz Ljubljanske banke
OKONČANA DRAMA U SARAJEVU Vatrogasci skinuli Redžepa Bajramovića sa krova zgrade Ambasade Slovenije

11:53 Nakon što je Bajramović spušten na tlo, inspektori su na licu mjesta sa njim obavili kraći razgovor, nakon čega je, vozilom Hitne pomoći pod pratnjom policije, prevezen na UKC Sarajevo.
11:35 Vatrogasci su uspjeli savladati Redžepa Bajramovića, tako što su ga povukli sa ivice krova zgrade Ambasade Slovenije. On se još nalazi na krovu zgrade, a na tlo će ga spustiti vatrogasnim kranom.
11:31 Kako saznaje "Avazov" reporter sa lica mjesta, na krov zgrade Ambasade Slovenije popeo se Redžep Bajramović, koji traži da mu se odmah isplatio 60.000 KM usteđevine iz Ljubljanske banke. Vatrogasci su ispod zgrade napuhali dušek, u slučaju da se Bajramović baci.
Na mjestu se okupilo oko 50-ak građana Sarajeva.
11:19 Na krov zgrade Ambasade Slovenije popeo se nepoznati muškarac koji prijeti da će skočiti.
Muškarac je na zgradi od nešto prije deset sati, a prijeti da će se ubiti jer ima problema sa deviznom štednjom u Ljubljanskoj banci.
Sa sobom ima transparent na kojem piše: "Hoćemo našu deviznu štednju odmah i sad. Slovenija nas je pokrala, a sud je to potvrdio".
Muškarcu su na krov prišle televizijske kamere kako bi ispričao razloge ovog očajničkog poteza.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#78 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by hrle1976 »

Izgleda im je veca sansa na lutrij da pogode puni iznos nego od Slovenaca odnosno Ljubljanske banke, da dobiju i 1/100 dio.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#79 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Last December »

Štedišama iz BiH nije uplaćena nijedna marka: Zakon o zaštiti podataka koči isplatu stare štednje!

Više detalja na: http://www.nezavisne.com/novosti/bih/St ... nje/371066
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#80 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Bluemore »

Štedišama iz BiH nije uplaćena nijedna marka: Zakon o zaštiti podataka koči isplatu stare štednje! Štedišama iz BiH nije uplaćena nijedna marka: Zakon o zaštiti podataka koči isplatu stare štednje! Nikola Vidačković 25.05.2016 07:00 10 Dijeljenje BANJALUKA, SARAJEVO - Isplata stare devizne štednje Ljubljanske banke hrvatskim štedišama počela je u februaru i već je pri kraju, dok štedišama iz BiH još nije uplaćena nijedna marka. Razlog za takvo stanje je, kako nam je rekao Iztok Grmek, ambasador Slovenije u BiH, to što bh. vlasti, pozivajući se na Zakon o zaštiti ličnih podataka, nisu dostavile slovenačkoj strani informacije o štedišama, datumu kada je račun otvoren, novčanom iznosu i slično. "Pare za isplatu su spremne i čekaju na računu u Sloveniji, ali prije toga mi moramo dobiti dokumentaciju depozita svakog štediše, a to nam vlasti ne daju, jer po zakonu nemaju pravo da daju podatke svojih građana. Razumijem građane, ali mi smo spremni, samo čekamo od bh. strane da potvrdi kada odabrana firma može doći i skenirati sve podatke iz arhive u Sarajevu i poslati nam ih", rekao je za "Nezavisne" Grmek. On kaže da nakon toga slijedi obrada podataka, njihova provjera, zaračunavanje kamate te zaključak upravnog postupka. "Nakon svega navedenog, u roku od 30 dana novac bi trebalo da bude na računima štediša bez ikakvih poteškoća", kaže on. Nažalost, da građani neće tako brzo dočekati svoj teško zarađeni novac, potvrđuje i nekoordinisanost nadležnih. Naime, iz Ministarstva finansija BiH kažu da je prava adresa za ovo pitanje Ministarstvo inostranih poslova s obzirom na to da se radi o sprovođenju presude Evropskog suda za ljudska prava koju prate oni i Savjet ministara. Na drugoj strani, iz Ministarstva inostranih poslova telefonski su nam poručili kako je resor finansija zadužen za staru deviznu štednju. A o očaju u kojem se nalaze građani koji čekaju isplatu svojih ušteđevina najbolje svjedoči slučaj Redžepa Bajramovića, koji se prekjuče popeo na krov slovenačke ambasade i prijetio da će skočiti. Iz Udruženja građana za povrat stare devizne štednje u BiH i dijaspori kažu da potraživanja iz FBiH koče isplatu, jer je u ovom entitetu bilo dozvoljeno trgovati papirima Ljubljanske banke, što je dovelo do raznih mahinacija. "Problem je u Federaciji BiH, moćnici su papirima devizne štednje Ljubljanske banke pokupovali akcije preduzeća, izvršili razne privatizacije i slično, a sad hoće ponovo da ih naplate. Naravno, Slovenci to ne daju, oni hoće čiste račune i da se tačno zna kome treba biti isplaćeno, a kome ne, pa će i početi isplatu", kaže Svetozar Nišić, predsjednik Upravnog odbora ovog udruženja, kojem je u Sloveniji ostalo 300.000 KM, a u Jugobanci 97.000 evra glavnice, bez dvadesetogodišnje kamate. Prema njegovim informacijama, ukupna suma koju potražuju ojađene štediše iz BiH je nešto oko pola milijarde evra. Amila Omersoftić, predsjednica Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH, kaže da se bh. štediše nalaze u klinču između dvije države, BiH i Slovenije. "Mi smo sve podatke poslali, ali sada Slovenci izmišljaju neke uslove koji nemaju nikakvog osnova, traže provjeru identiteta, ne vjeruju ličnoj karti BiH, čiju je kopiju svako od nas poslao odmah, pa nema šta neće tražiti samo da ne isplate pare narodu", kaže Omersoftićeva. Da ni naši predstavnici u nadležnim resornim ministarstvima nisu previše angažovani na ovom polju, pokazuje i činjenica da štediše uopšte nemaju informaciju koji su to novi uslovi koje je slovenačka strana tražila od BiH. "Oni su tražili neke podatke, ali ne od nas nego od države, a država neće ništa da kaže, kada god smo ih pitali i tražili informacije, odgovor nismo dobili. Mi čak ne znamo ni najmanji detalj iz njihovih zahtjeva", ogorčeno i ljuto priča Omersoftićeva, koju je informacija da su predstavnici BiH prije nekih 15 dana imali sastanak sa slovenačkim izaslanicima iznenadila, jer udruženja o sastanku nisu imala informaciju. IZTOK GRMEK Pare za isplatu su spremne i čekaju na računu u Sloveniji SVETOZAR NIŠIĆ Problem je u FBiH, moćnici su papirima devizne štednje pokupovali akcije AMILA OMERSOFTIĆ Mi smo sve podatke poslali, ali sada Slovenci izmišljaju neke uslove

Više detalja na: http://www.nezavisne.com/novosti/bih/St ... nje/371066
User avatar
limeni
Posts: 2745
Joined: 30/12/2007 00:39

#81 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by limeni »

Slovenci isplacuju Hrvate vec znaci namjera postoji da se ljudima vrate pare jer je to EU naredila inace ne bi nikad vratili.
Dali su od 1.12.2015-31.12.2017 rok za predaju zahtjeva znaci otprilike ce 3 godine isplacivati novce to je planirano od pocetka. Ove godine ce vratit pare Hrvatskim stedisama a iduce ce krenuti tek za bh stedise to je moje misljenje, ovo da nemaju podatke je suplja. Slovenija je zemlja sa 2 miliona stanovnika, oni da moraju za godinu dana isplatit 390 miliona eura pocrkali bi znaci zato sire ovo na 3 godine.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#82 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Edin H. »

limeni wrote:Slovenci isplacuju Hrvate vec znaci namjera postoji da se ljudima vrate pare jer je to EU naredila inace ne bi nikad vratili.
Dali su od 1.12.2015-31.12.2017 rok za predaju zahtjeva znaci otprilike ce 3 godine isplacivati novce to je planirano od pocetka. Ove godine ce vratit pare Hrvatskim stedisama a iduce ce krenuti tek za bh stedise to je moje misljenje, ovo da nemaju podatke je suplja. Slovenija je zemlja sa 2 miliona stanovnika, oni da moraju za godinu dana isplatit 390 miliona eura pocrkali bi znaci zato sire ovo na 3 godine.
Hrvate moraju, a Bosancima zazdli podatke koje im je nasa vlada nelegalno proslijedila. :lol:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/omersoft ... /160604020

A vi narode kupujte Gorendzi, sto rekli Englezi.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#83 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by montypython2000 »

Edin H. wrote:
limeni wrote:Slovenci isplacuju Hrvate vec znaci namjera postoji da se ljudima vrate pare jer je to EU naredila inace ne bi nikad vratili.
Dali su od 1.12.2015-31.12.2017 rok za predaju zahtjeva znaci otprilike ce 3 godine isplacivati novce to je planirano od pocetka. Ove godine ce vratit pare Hrvatskim stedisama a iduce ce krenuti tek za bh stedise to je moje misljenje, ovo da nemaju podatke je suplja. Slovenija je zemlja sa 2 miliona stanovnika, oni da moraju za godinu dana isplatit 390 miliona eura pocrkali bi znaci zato sire ovo na 3 godine.
Hrvate moraju, a Bosancima zazdli podatke koje im je nasa vlada nelegalno proslijedila. :lol:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/omersoft ... /160604020

A vi narode kupujte Gorendzi, sto rekli Englezi.
Mislim da gđa Omersoftić ne po prvi put, izjavljuje nebuloze a novinari koji ne poznaju materiju nekritički prenose sve što ona kaže. O kakvom se to ugrožavanju sigurnosti građana radi i kakvoj zaštititi ličnih informacija. Pa građani su u samom zahtjevu za isplatu morali poslati tovar ličnih informacija od iskopiranih knjižica sa brojevima, do kopija ličnih karti, brojeva telefona, adrese i sl. I poslali su to dobrovoljno. Sad kad Slovenci traže od države te iste podatke da bi se provjerilo je li nekome već plaćeno sad ispada da je to vrhunska tajna. Je li se to pokušava sakriti one kojima je već plaćeno da mogu duplo naplatiti? Ova dreka hđe Ometsogtić mi je vrlo sumnjiva. I šta je to navodno uništeno? Mislim da nije ništa i da se opet šire dezinformacije i poluinformacije samo ne znam zašto i u čijem interesu. I ja sam jedan od štediša ali mislim da za ovo sad nisu krivi Slovenci već naši.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#84 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by montypython2000 »

Šta se dešava sa ovim, slovenački premijer (ili neki njihov ministar) je nedavno izjavio da će prve isplate u BiH biti do kraja ove godine, a bilo je govora u medijima da je nekoliko stotina štediša već primilo preliminarne izračune od Slovenaca a da će slanje izračuna i onda isplata biti po redu kojim su ima pristizali zahtjevi. Ima li dakle neko ko je primio taj izračun ili bar zna nekoga ko jeste?
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#85 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Last December »

Dobio sam ja, ima već dva mjeseca. U ugovoru piše da u roku od 30 dana treba biti isplaćen iznos, međutim još ništa. Radi se vrlo malom iznosu. Kamata je sramotna, tj. minimalna. Smatram da je narod prevaren i da se mene pita ovo ne bih prihvatio ali izgleda da je većina već odustala od borbe jer im se bliži smrt pa kontaju ajde bar da imam za sanduka. Tako je kako je. Narod BIH je ovu bitku izgubio uz velike žrtve...
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#86 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Bluemore »

Last December wrote:Dobio sam ja, ima već dva mjeseca. U ugovoru piše da u roku od 30 dana treba biti isplaćen iznos, međutim još ništa. Radi se vrlo malom iznosu. Kamata je sramotna, tj. minimalna. Smatram da je narod prevaren i da se mene pita ovo ne bih prihvatio ali izgleda da je većina već odustala od borbe jer im se bliži smrt pa kontaju ajde bar da imam za sanduka. Tako je kako je. Narod BIH je ovu bitku izgubio uz velike žrtve...
Koliki je bio iznos stare stednje?
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#87 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Last December »

$40 - po novom kursu 37 evra + kamata 17 evra, bez uzimanja inflacije u obzir. Znači kamata je nešto manja od 50% glavnice.
Sve u svemu katastrofa i bezobrazluk. Žao mi je ljudi koji su imali ozbiljnu štednju kod tih skotova i kad im je taj novac trebao da prežive.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#88 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by montypython2000 »

Pretpostavljam da si potpisao da se slažeš i vratio im nazad. Svidjelo ti se ili ne, jer bez toga nema isplate koliko znam. Po sjećanju, ja sam kad su davno, još prošle godine objavili koje će kamate primjenjivati odračunao to i ispalo mi je upravo tako nešto, oko 50 % kamata na glavnicu. Kamate su sramotno niske a oni su ih sami odredili i koliko znam niko se iz udruženja ili države nije na to žalio iako je to bila ključna stvar. Dizali su poslijke frku (Omersoftićka) da se ne šalju informacije i sl što je po meni beznačajno, bolje bi bilo da su se požalili sudu na kamate. Posebno me nervira što su, ako se ne varam ove zadnje kamate dok se odvija ova isplata, simbolične a baš te bi trebale biti visoke da se destimuliše odugovlačenje.
Pretpostavljam i da si se prijavio među prvima, jer npr ja koji sam poslao zahtjev relativno brzo, prije prošle Nove godine, unutar prvog mjeseca kad se moglo poslati zahtjev, nisam još dobio izračun.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#89 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Last December »

Potpisao i završio s tim. Ali eto niko se ne žali od ovih ozbiljnih štediša što ti kažeš. Nišić je tražio čak i 10k evra odštete u početku za velike štediše. Sve je to odbijeno. Inflacija je ignorisana. Sramota je sve, velika sramota. Narod je izgubio, veliki poraz pravde i sudova, poraz naroda.
Ćutanje naših zvaničnika je sramota još veća. Nemam riječi više da opišem nemoć koju običan građanin ovdje osjeća.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#90 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by montypython2000 »

Nevjerovatna je nemoć i neznanje naših zvaničnika. Slovenija je nama dala kamatu mislim 1,79% za skoro čitav period. I hrvatskim štedišama, Istovremeno je svojim građanima dala 6% dakle približno kolika je bila i kamata na oročenje u komerc bankama većinu ovih godina. Da smo mi dobili tu kamatu, izašao bi total na na 3,5 glavnice umjesto 1,5. Slovenci su mudro odradili i lobirali kod suda da bi zaštitili svoj budžet i tako uštedili stotine miliona Eura. A od naših niko ni repom nije mrdnuo niti su se obazirali na patnje građana. Ne bi mi ni ovo dobili da nije bilo privatnih tužbi i advokata. Na kraju su Slovenci opet zaradili umjesto da budu kažnjeni.
I to im nije dovoljno pa sad razvlače. A ne bi me čudilo da sad i ne isplaćuju po redu nego prvo najmanje iznose.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#91 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by 530i »

Last December wrote:Dobio sam ja, ima već dva mjeseca.
Kada je poslan zahtjev u Sloveniju?
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#92 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by Last December »

Mislim da ima oko godinu dana kako sam poslao zahtjev.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#93 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by 530i »

Last December wrote:Mislim da ima oko godinu dana kako sam poslao zahtjev.
Hvala na odgovoru. :thumbup:

Ja sam poslao krajem prošle godine, negdje između Božića i NG, ali još ništa ne dolazi.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#94 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by didzej1602 »

Je li iko dobio obračun? Moji su poslali možda u prvoj polovini decembra '15 i nikad ništa nisu dobili. :-)
marti
Posts: 14
Joined: 23/10/2014 18:31

#95 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by marti »

.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#96 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by BJB »

didzej1602 wrote:Je li iko dobio obračun? Moji su poslali možda u prvoj polovini decembra '15 i nikad ništa nisu dobili. :-)
Isto kod mene. Poslala zahtjev prije NG, nista jos dobili nismo.
Jedino sto me tjesi je sto je jedan covjek iz mahale dobio sve.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#97 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by didzej1602 »

BJB wrote:
didzej1602 wrote:Je li iko dobio obračun? Moji su poslali možda u prvoj polovini decembra '15 i nikad ništa nisu dobili. :-)
Isto kod mene. Poslala zahtjev prije NG, nista jos dobili nismo.
Jedino sto me tjesi je sto je jedan covjek iz mahale dobio sve.
U međuvremenu dobiše i moji pismo.. Ako se ne uloži žalba, pare se mogu očekivati za dva mjeseca, tako piše. Moji su bili zadovoljni tako da sad očekuju uplatu :) Možeš poslati mail, ja sam pisala da vidim dokle je, odgovorili mi sutradan.
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#98 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by BJB »

Hvala didzej1602
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#99 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by burekodsira »

didzej1602 wrote:
BJB wrote:
didzej1602 wrote:Je li iko dobio obračun? Moji su poslali možda u prvoj polovini decembra '15 i nikad ništa nisu dobili. :-)
Isto kod mene. Poslala zahtjev prije NG, nista jos dobili nismo.
Jedino sto me tjesi je sto je jedan covjek iz mahale dobio sve.
U međuvremenu dobiše i moji pismo.. Ako se ne uloži žalba, pare se mogu očekivati za dva mjeseca, tako piše. Moji su bili zadovoljni tako da sad očekuju uplatu :) Možeš poslati mail, ja sam pisala da vidim dokle je, odgovorili mi sutradan.
i ja prije dva mjeseca dobio to pismo i evo dočekah početk novog mjeseca, kad svota legla :D
mamu im :izet: lopovsku za sve ove godine
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#100 Re: Slovenija mora vratiti staru deviznu štednju

Post by BJB »

Pisala mail davno i dobila odgovor da obradjuju zahtjeve poslane u februaru 2016,dok je nas poslan tek u decembru..Znaci sjedi i cekaj..Cekamo od '91. pa zasto ne jos malo..
Post Reply