Slobodna volja

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#26 Re: Slobodna volja

Post by Gaia »

@ istocnjak, sta je po tebi tolerancija? sta tolerancija podrazumijeva?
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#27 Re: Slobodna volja

Post by istocnjak »

Gaia wrote:@ istocnjak, sta je po tebi tolerancija? sta tolerancija podrazumijeva?
Pa sam razgovor sa tobom takvom kakva si "isključiva" je tolerancija. :D
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#28 Re: Slobodna volja

Post by Gaia »

istocnjak wrote:
Gaia wrote:@ istocnjak, sta je po tebi tolerancija? sta tolerancija podrazumijeva?
Pa sam razgovor sa tobom takvom kakva si "isključiva" je tolerancija. :D
jos ti nisi skontao da su iskljucivi ljudi oni koje druge nazivaju iskljucivim. :wink:
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#29 Re: Slobodna volja

Post by UnscarD »

Jedna od karakteristika razuma ljudi je slobodna volja. Pravo pitanje je na koji nacin sudbina i slobodna volja ko-egsitiraju u istoj ravni ? Ne mogu. Zato postoji visa dimenzija ljudima nedokuciva.

Iz perspektive covijeka, postoji slobodna volja. Iz vise perspektive, sve je vec odredjeno. Tako da kada ja napravim izbor, on je moj i ja zbog njega snosim odgovornost ali Tvorac je vec znao koji cu izbor ja napraviti ali mi se ostavlja da ga ja napravim i time ponesem odgovornost tako da u isto vrijeme manifestujem svoju slobodnu volju i podpadam pod svoju unaprijed odredjenu sudbinu.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#30 Re: Slobodna volja

Post by Gaia »

UnscarD wrote:Jedna od karakteristika razuma ljudi je slobodna volja. Pravo pitanje je na koji nacin sudbina i slobodna volja ko-egsitiraju u istoj ravni ? Ne mogu. Zato postoji visa dimenzija ljudima nedokuciva.

Iz perspektive covijeka, postoji slobodna volja. Iz vise perspektive, sve je vec odredjeno. Tako da kada ja napravim izbor, on je moj i ja zbog njega snosim odgovornost ali Tvorac je vec znao koji cu izbor ja napraviti ali mi se ostavlja da ga ja napravim i time ponesem odgovornost tako da u isto vrijeme manifestujem svoju slobodnu volju i podpadam pod svoju unaprijed odredjenu sudbinu.
ja bih rekla da koegzistiraju. postoji inteligencija, mudrost ili svijest koja zna ishod nasih medjuljudskih veza i dogadjanja. to je sudbina koja oblikuje nase zivote. mi te ishode ne znamo, ali putem nasih sadasnjih djela i ponasanja, tj. putem nase slobodne volje, mozemo na njih utjecati i mjenjati njihov ishod kako u nasem danasnjem zivotu, tako i u buducima.
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#31 Re: Slobodna volja

Post by istocnjak »

Gaia wrote:
istocnjak wrote:
Gaia wrote:@ istocnjak, sta je po tebi tolerancija? sta tolerancija podrazumijeva?
Pa sam razgovor sa tobom takvom kakva si "isključiva" je tolerancija. :D
jos ti nisi skontao da su iskljucivi ljudi oni koje druge nazivaju iskljucivim. :wink:
Allah dž.š. u Kur'an-u kaže da je ljude stvorio različite da se bolje upoznaju ali mnogi koji su "isključivi" to ne mogu da shvate, zato je dobro da ima različitosti jer da smo svi isti i da isto razmišljamo baš bi bilo dosadno, zar ne? :-D
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#32 Re: Slobodna volja

Post by UnscarD »

Gaia wrote:
UnscarD wrote:Jedna od karakteristika razuma ljudi je slobodna volja. Pravo pitanje je na koji nacin sudbina i slobodna volja ko-egsitiraju u istoj ravni ? Ne mogu. Zato postoji visa dimenzija ljudima nedokuciva.

Iz perspektive covijeka, postoji slobodna volja. Iz vise perspektive, sve je vec odredjeno. Tako da kada ja napravim izbor, on je moj i ja zbog njega snosim odgovornost ali Tvorac je vec znao koji cu izbor ja napraviti ali mi se ostavlja da ga ja napravim i time ponesem odgovornost tako da u isto vrijeme manifestujem svoju slobodnu volju i podpadam pod svoju unaprijed odredjenu sudbinu.
ja bih rekla da koegzistiraju. postoji inteligencija, mudrost ili svijest koja zna ishod nasih medjuljudskih veza i dogadjanja. to je sudbina koja oblikuje nase zivote. mi te ishode ne znamo, ali putem nasih sadasnjih djela i ponasanja, tj. putem nase slobodne volje, mozemo na njih utjecati i mjenjati njihov ishod kako u nasem danasnjem zivotu, tako i u buducima.

Mislimo na isto. Cim ih ne znamo, nisu u okviru nase percepcije znaci nisu u nasoj ravni nego na visoj.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#33 Re: Slobodna volja

Post by Gaia »

UnscarD wrote:
Gaia wrote:
UnscarD wrote:Jedna od karakteristika razuma ljudi je slobodna volja. Pravo pitanje je na koji nacin sudbina i slobodna volja ko-egsitiraju u istoj ravni ? Ne mogu. Zato postoji visa dimenzija ljudima nedokuciva.

Iz perspektive covijeka, postoji slobodna volja. Iz vise perspektive, sve je vec odredjeno. Tako da kada ja napravim izbor, on je moj i ja zbog njega snosim odgovornost ali Tvorac je vec znao koji cu izbor ja napraviti ali mi se ostavlja da ga ja napravim i time ponesem odgovornost tako da u isto vrijeme manifestujem svoju slobodnu volju i podpadam pod svoju unaprijed odredjenu sudbinu.
ja bih rekla da koegzistiraju. postoji inteligencija, mudrost ili svijest koja zna ishod nasih medjuljudskih veza i dogadjanja. to je sudbina koja oblikuje nase zivote. mi te ishode ne znamo, ali putem nasih sadasnjih djela i ponasanja, tj. putem nase slobodne volje, mozemo na njih utjecati i mjenjati njihov ishod kako u nasem danasnjem zivotu, tako i u buducima.

Mislimo na isto. Cim ih ne znamo, nisu u okviru nase percepcije znaci nisu u nasoj ravni nego na visoj.
samo zato sto nisu u okviru nase percepcije ne znaci automatski da nisu u nasoj ravni. mozda je dovoljno prosiriti okvire nase percepcije. ako vjerujemo da je sve vec unaprijed odredjeno, ta vjera nas onda oslobadja svake odgovornosti.
istocnjak
Posts: 1314
Joined: 03/09/2008 23:58
Location: Virtualni dzemat :)

#34 Re: Slobodna volja

Post by istocnjak »

Niko neče preuzeti grijehe drugog i svako če pojedinačno pred Allahom dž.š. odgovarati za svoje grijehe. Razmišljanje da če neko preuzeti grijehe drugog je totalno pogrešno. Zbog ovoga razmišljanja imamo ovoliko nesreče na ovom svijetu jer ljudi koji na taj način razmišljaju čine svakodnevno zlo drugome i govore da če neko preuzeti njihove grijehe.
Last edited by istocnjak on 21/11/2008 18:34, edited 1 time in total.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#35 Re: Slobodna volja

Post by UnscarD »

Gaia wrote: Iz perspektive covijeka, postoji slobodna volja. Iz vise perspektive, sve je vec odredjeno. Tako da kada ja napravim izbor, on je moj i ja zbog njega snosim odgovornost ali Tvorac je vec znao koji cu izbor ja napraviti ali mi se ostavlja da ga ja napravim i time ponesem odgovornost tako da u isto vrijeme manifestujem svoju slobodnu volju i podpadam pod svoju unaprijed odredjenu sudbinu.
ja bih rekla da koegzistiraju. postoji inteligencija, mudrost ili svijest koja zna ishod nasih medjuljudskih veza i dogadjanja. to je sudbina koja oblikuje nase zivote. mi te ishode ne znamo, ali putem nasih sadasnjih djela i ponasanja, tj. putem nase slobodne volje, mozemo na njih utjecati i mjenjati njihov ishod kako u nasem danasnjem zivotu, tako i u buducima.[/quote]

Mislimo na isto. Cim ih ne znamo, nisu u okviru nase percepcije znaci nisu u nasoj ravni nego na visoj.[/quote]

samo zato sto nisu u okviru nase percepcije ne znaci automatski da nisu u nasoj ravni. mozda je dovoljno prosiriti okvire nase percepcije. ako vjerujemo da je sve vec unaprijed odredjeno, ta vjera nas onda oslobadja svake odgovornosti.[/quote]

Ne oslobadja bas zato sto su pitanju dvije ravni. Jedna je Bozja (vidim po nicku da bi ti tu silu mogla zvati malo drugacije ali to u sutini nije ni bitno sve dok mislimo na istu stvar) i u njoj je vec sve odredjeno i sve se zna. Druga ravan je ljudska i u njoj mi imamo izbor da donosimo odluke (slobodna volja) i da uticemo na sudbinu koja je iz nase perspektive promjenjiva ali za Boga nije jer je on znao nas izbor unaprijed. Kako bi ponjeli teret odluke odnosno odgovornost, pusteni smo da taj izbor napravimo sami.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#36 Re: Slobodna volja

Post by UnscarD »

Gaia wrote:
ja bih rekla da koegzistiraju. postoji inteligencija, mudrost ili svijest koja zna ishod nasih medjuljudskih veza i dogadjanja. to je sudbina koja oblikuje nase zivote. mi te ishode ne znamo, ali putem nasih sadasnjih djela i ponasanja, tj. putem nase slobodne volje, mozemo na njih utjecati i mjenjati njihov ishod kako u nasem danasnjem zivotu, tako i u buducima.
Mislimo na isto. Cim ih ne znamo, nisu u okviru nase percepcije znaci nisu u nasoj ravni nego na visoj.
samo zato sto nisu u okviru nase percepcije ne znaci automatski da nisu u nasoj ravni. mozda je dovoljno prosiriti okvire nase percepcije. ako vjerujemo da je sve vec unaprijed odredjeno, ta vjera nas onda oslobadja svake odgovornosti.
Ako ne vjerujes da Bog (mudrost , sila ) zna tvoju sudbinu onda umanjujes znacaj i sposobnosti te sile. Bog je zna ali ti ne. Ako to zamislis kao lavirint kroz koji se krece mis, i on je zastao i ne zna da li da ide lijevo ili desno a ti odozgo posmatras citav lavirint i vidis gdje ce ga svaki od napravljenih izbora odvesti na kraju. Stom razlikom sto Bog vidi unaprijed i izbor koji cemo praviti jer on sve zna.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#37 Re: Slobodna volja

Post by Gaia »

UnscarD wrote:Ne oslobadja bas zato sto su pitanju dvije ravni. Jedna je Bozja 1 - (vidim po nicku da bi ti tu silu mogla zvati malo drugacije ali to u sutini nije ni bitno sve dok mislimo na istu stvar) 2 - i u njoj je vec sve odredjeno i sve se zna. Druga ravan je ljudska i u njoj mi imamo izbor da donosimo odluke (slobodna volja) i da uticemo na sudbinu koja je iz nase perspektive promjenjiva ali za Boga nije jer je on znao nas izbor unaprijed. Kako bi ponjeli teret odluke odnosno odgovornost, pusteni smo da taj izbor napravimo sami.
1 - dijelim misnjenje. najbolje da to nazovemo "ONO". :) tako se niko nece naci izostavljeno ili uvrijedjeno.
2 - ja mislim da nije sve odredjeno niti se sve zna, jer, sve je u konstantnom procesu promjene i evolucije, pa tako i "ono".
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#38 Re: Slobodna volja

Post by UnscarD »

Gaia wrote:
UnscarD wrote:Ne oslobadja bas zato sto su pitanju dvije ravni. Jedna je Bozja 1 - (vidim po nicku da bi ti tu silu mogla zvati malo drugacije ali to u sutini nije ni bitno sve dok mislimo na istu stvar) 2 - i u njoj je vec sve odredjeno i sve se zna. Druga ravan je ljudska i u njoj mi imamo izbor da donosimo odluke (slobodna volja) i da uticemo na sudbinu koja je iz nase perspektive promjenjiva ali za Boga nije jer je on znao nas izbor unaprijed. Kako bi ponjeli teret odluke odnosno odgovornost, pusteni smo da taj izbor napravimo sami.
1 - dijelim misnjenje. najbolje da to nazovemo "ONO". :) tako se niko nece naci izostavljeno ili uvrijedjeno.
2 - ja mislim da nije sve odredjeno niti se sve zna, jer, sve je u konstantnom procesu promjene i evolucije, pa tako i "ono".

OK cool...postujem stav. Ja smo mislim da "ono" ko je u stanju napraviti sve "ovo" niako ne moze da evoluira i da se mjenja...ono je postojanao, vjecno , sveznajuce i nepromjenjivo, barem ja tako pericipriam. Sad mozda grijesim ali samo kazem u sta vjerujem. A ako je tako , onda je Njemu , znati sudbine svih nas, peace of cake. Ali kako i mi imamo dio tog bozanskog u sebi (drvo znanje i te munje...), zasto nam ne dati izbor da sami donesemo ovakvu ili onakvu odluku i i time ponesemo ogvornost za svoje postupke...pa sami smo to trazili na kraju krajeva....a upute smo ipak dobijali zar ne ...
Do nas je. Svakom svoje.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#39 Re: Slobodna volja

Post by Gaia »

ja bih rekla da je prva istina da “ono” ne zna ishode naseg putovanja ovdje na Zemlji. “ono” ne zna sta ce se desiti. na Zemlji vlada sistem vjerovanja da je nas put ovdje unaprijed planiran. i da mu se ishod zna. o tome nas sve religije podrobno uce. uce nas da “ono” zna sve. zna cak i sta cemo sljedece uraditi. ali istina o Duhu, o Vjecitom je da “ono” ne zna ishod. ova istina nas moze malo zastrasiti jer nam ukazuje da svako od nas, svako ljudsko bice stvara svaki novi trenutak u vremenu. jer, svaki dan, svsakog trena, svakim izborom nase slobodne volje stvaramo nesto novo.

da “ono” zna sve ishode, zasto bi mi uopce bili ovdje? zasto bi bili izlozeni poteskocama, izazovima i novim iskustvima ako “ono” vec zna ishode? “ono”, da zna sve ishode, nikada ne bi od nas trazilo da se zrtvujemo . vjera da je “ono” sveznajuce je istinska prepreka ljudskog napretka. kad iz srzi nase svijesti izbacimo ovo vjerovanje dosticemo veliki progres na Zemlji.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#40 Re: Slobodna volja

Post by Ateista »

Slobodna volja ne postoji, svi smo mi produkti gena i okoline u kojoj smo odrastali iapsolutno sva nasa razmisljanja, stavovi, uvjerenja i slicno su uslovljeni tim faktorima. Mi imamo izbor da uradimo ovako ili onako, ali uzrok zasto smo izabrali bas tako je u ova dva faktora.

Da je samo nesto bilo malo drugacije i mi bismo postali potpuno drugacije osobe, recimo da si se slozili drugaciji geni, da su neki detalji iz sredine u kojoj zivimo a na sta ne uticemo bili drugaciji, i mi bismo bili potpuno drugacije osobe, to je zakon akcije i reakcije, mi smo samo logicna reakcija nasih predispozicija (koje zavise od gena) na okolinu. I mi na svoj nacin uticemo na nju i na druge osobe, ali u skladu sa genima i vec primljenim uticajima.

To se moze posmatrati kao da pustimo saku kamencica na pod. Oni ce se rasuti, na prvi pogled haoticno, ali zavisno od oblika, visine sa koje su baceni, podloge na koju su baceni odnoso njene zakrivljenosti i teksture i slicno, oni ce se rasuti prema logicnim zakonima fizike i njihovo svo dalje kretanje je uslovljeno sa tim, kao i ostalim uticajima. Njihov oblik i sastav bi bila paralela genima a to sto smo ih mi pustili sa odredjene visine, broj tih kamencica i svi drugi detalji su paralela okolini koja utice na nas.

Ne mozemo izabrati gene, kao ni mjesto gdje cemo se roditi, sto znaci, slobodna volja ne moze postojati. Nase misljenje i nasa svijest su samo logcan produkt ova dva faktora.

To bi bilo moje misljenje. :)

Pozdrav!
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#41 Re: Slobodna volja

Post by patrius »

Nema slobodne volje.Sve sto cinimo ima svoj duboki korijen i poticaj u spoljasnjem svijetu,medijumu oko nas.Dobro,mozda neko i misli da kad pod mikroskopom posmatra jezgro atoma u njemu vidi samo izraz svoje slobodne volje,ali,to je zabluda,a svi imamo pravo na njih,dapace...To sto svako od nas na drugaciji nacin radi ono sto je nuzno,stvara privid "slobodne volje".
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#42 Re: Slobodna volja

Post by ja71 »

Ateista wrote: To se moze posmatrati kao da pustimo saku kamencica na pod. Oni ce se rasuti, na prvi pogled haoticno, ali zavisno od oblika, visine sa koje su baceni, podloge na koju su baceni odnoso njene zakrivljenosti i teksture i slicno, oni ce se rasuti prema logicnim zakonima fizike i njihovo svo dalje kretanje je uslovljeno sa tim, kao i ostalim uticajima. Njihov oblik i sastav bi bila paralela genima a to sto smo ih mi pustili sa odredjene visine, broj tih kamencica i svi drugi detalji su paralela okolini koja utice na nas.
Mislim da ovaj primjer nije u redu upravo zato sto kamencici nemaju slobodnu volju.
Jer da imaju mogli bi se poredati npr. u krug, liniju na osmicu itd.

Apsurdno je govoriti da imamo izbor a nemamo slobodnu volju.
Kakva je razlika ?

Naravno da postoji (jak) uticaj gena i dosadasnjeg zivotnog iskustva, ali generalno covjek ima slobodnu volju.
Inace ne bi bio u stanju da o njoj razmislja.
ja71
Posts: 5390
Joined: 31/03/2006 14:45

#43 Re: Slobodna volja

Post by ja71 »

Mozda sam se neprecizno izjasnio.
Naravno i da slobodna volja zavisi od spoljasnjih faktora jer ne mozes htjeti npr. da odletis na Mjesec.
Preciznije bi bilo reci da postoji Ogranicena Volja
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#44 Re: Slobodna volja

Post by Ateista »

ja71 wrote:
Ateista wrote: To se moze posmatrati kao da pustimo saku kamencica na pod. Oni ce se rasuti, na prvi pogled haoticno, ali zavisno od oblika, visine sa koje su baceni, podloge na koju su baceni odnoso njene zakrivljenosti i teksture i slicno, oni ce se rasuti prema logicnim zakonima fizike i njihovo svo dalje kretanje je uslovljeno sa tim, kao i ostalim uticajima. Njihov oblik i sastav bi bila paralela genima a to sto smo ih mi pustili sa odredjene visine, broj tih kamencica i svi drugi detalji su paralela okolini koja utice na nas.
Mislim da ovaj primjer nije u redu upravo zato sto kamencici nemaju slobodnu volju.
Jer da imaju mogli bi se poredati npr. u krug, liniju na osmicu itd.

Apsurdno je govoriti da imamo izbor a nemamo slobodnu volju.
Kakva je razlika ?

Naravno da postoji (jak) uticaj gena i dosadasnjeg zivotnog iskustva, ali generalno covjek ima slobodnu volju.
Inace ne bi bio u stanju da o njoj razmislja.
Imamo "slobodnu" volju, ali to je sve uslovljeno vanjskim uticajima. Dao sam primjer sa kamencicima, mislim da tako funkcionise cijeli svijet, do najsitnijih detalja, pa tako i do elektrona u nasem mozgu.
Evo na primjer, uzmi u razmatranje zivot jedne osobe i odluke koje je ta osoba donijela. Naravno, to je sve previse slozeno i nama nerazumljivo da bismo to detaljno analizirali, ali za svaku odluku i svaki nas korak, vezane su neke stvari iz proslosti. Covjek odluci da uradi nesto, ali to odluci na osnovu informacija koje ima i koje je sakupio, na osnovu proslih iskustava, zahvaljujuci njegovoj naravi koja je uslovljena genima i proslim iskustvima, a svaka od tih stvari je opet uslovljena slicnim stvarima, njegova rosla iskustva su uslovljena jos ranijim iskustvima i informacijama, te naravno genima, sve dok ne dodjemo do samog rodjenja, pa cak jos dalje unazad, do samog velikog praska.

Ako krenemo od velikog praska, mozemo reci da se svaki "kamencic" i svaki elektron od tada krece po vec logicnim zakonima fizike, do najsitnijih detalja, sve ide nekom inercijom, a mi sa nasim odlukama smo samo dio tog velikog sistema, pa su tako i nase misli i nase odluke i djelovanje dio tog sistema i samo logican nastavak kretanja kamecica, elektrona, materije, energije i slicno.

Eto, to bi bilo moje objasnjenje. Naravno, ovo nikad niko nece moci potvrditi, ali meni je to jedino logicno.
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#45 Re: Slobodna volja

Post by negativ »

Da bismo za nekoga rekli da provodi, prakticira ili koristi svoju slobodnu volju taj bi bio jednak ili približno jednak idealnom biću. Želim reći da slobodna volja kao prvo zavisi od naše potpune materijalne nezavisnosti, kao drugo potpuno shvatanje, poznavanje i na kraju negiranje konvencionalnog razmišljanja (pojam dogme, pojam autoriteta, pojam procedura, normi i standarda) a treća i najvažnija stavka je, po mom mišljenju, kreativna svijest ili jednostavnije, gdje, kad i zašto se slobodna volja treba ispoljavati (naravno kroz prizmu pozivnog ispoljavanja slobodne volje). Sva tri preduslova su vezana i ako bilo koji nije doslovno ispunjen to ne može biti potpuna slobodna volja!
Eto baš bih volio upoznati nekoga ko je toliko samostalan, nezavisan, zreo i mudar, a uz to pravedan u sprovođenju slobodne volje???
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#46 Re: Slobodna volja

Post by patrius »

Dakle,samo bog.A ako je ovaj svijet njegova "slobodna" volja,onda smo pravo najebali :run:
User avatar
negativ
Posts: 284
Joined: 19/02/2009 10:02

#47 Re: Slobodna volja

Post by negativ »

patrius wrote:Dakle,samo bog.A ako je ovaj svijet njegova "slobodna" volja,onda smo pravo najebali :run:
Eh sad, ne znam baš. Možda je zato kod nas poznata ona krilatica ''sve je u Božijim rukama''! Neki se baš neće složiti, a nekima će to biti potvrda, ne znam? Možda da zovemo Muldera i Skali da nam pojasne :?: :!: :?:
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#48 Re: Slobodna volja

Post by patrius »

Pa evo,neko rece da bi pozelio odletjeti na Mjesec.Nastranu sad koliko je ta zelja ostvarljiva,no medjutim,da nema Mjeseca,ne bi ni pozelio da "skokne" do njega,zar ne :) Ne stvaramo mi univerzum pomocu svoje svijesti,tj.ne "izvlacimo" ga iz svoje glave(kao filozofi-idealisti) kao sto pauk izvlaci mrezu iz svoje straznjice,vec je obrnuto. :wink:
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#49 Re: Slobodna volja

Post by Gost123 »

Kjajević Majko wrote:Kako doživljavate ovaj pojam "slobodna volja"?

Ako postoji (a postoji) neka akcija na koju nemamo apsolutno nikakav utjecaj, kako može postojati slobodna volja?

Je li slobodna volja najobičnija odgovornost? Imao sam izbor i uradio sam to i ništa više.
slobodna volja u apsolutnom smislu ne postoji. imamo samo iluziju slobodne volje. sve sto cinimo, mislimo, biramo nikad ne uradimo apsolutno slobodno. uvjetovani smo sa toliko stvari da je smijesno pricati o slobodnoj volji. taj pojam nam vise sluzi da se osjecamo finije, ugodnije, neovisnije, spontanije. i naravno moramo tu iluziju o slobodnoj volji odrzavati radi moralne odgovornosti.
Bandierra Rossa
Posts: 492
Joined: 05/03/2009 23:24

#50 Re: Slobodna volja

Post by Bandierra Rossa »

Thomas S. Szasz je rekao: "Čovjek je rođen slobodan ali je ipak cijeli život u lancima".

Jean-Jacques Rousseau je ovu,kako kaže,"kićenu frazu" prokomentirao:

"Ako je sloboda mogućnost neprisilnog izbora,onda je čovjek već rođen u lancima".

Ja ipak mislim slijedeće:"Sloboda je ropstvo".
Post Reply