Slike starog Sarajeva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#7551 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zavezata-vreca »

teheranke su na L ... preko puta dođu male zgradice uz kontra stranu miljacke, a dođu i sive zgrade koje us bocno naspram igralista od OS Osman nakas.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7552 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

nema teheranki,teherankA je jedna zgrada ,preko puta je dugacka zgrada(6spratova) na c vili 2,a preko miljacke isto dugacka zgrada (4 sprata) na koju ti mislis,granata,mostic...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#7553 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Banksy »

bitanga_sa_otesa wrote:auuu totalno sam zaboravio ta 3 na grbavici i onaj na skenderiji na raskrsnici ,hvala banksy :thumbup:
Ona 3 (4?) uz Miljacku, od Strojorada do mosta Bratstva/jedinstva, su prastari...
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#7554 Re: Slike starog Sarajeva

Post by johntra »

agent_zero wrote:
johntra wrote:Mislim da su ovi na Trgu noviji od Vranicinih...moguće da su Vranicini bili prvi..mada je i Šibica visoka zgrada...
Koliko sam ja upratio stare fotografije, ovi Velana neboderi i Šibica su među prvima. I to početkom 60tih.

Također među prvima su i oni na grbavici iza strojorada, moguće čak i prije velane i šibice.

Jedino nemam podatke kad je izgrađen onaj neboder u ex klare cetkin i oni bijeli preko puta stadiona koševo.
Buniš me sad, ja pričam o Vranicinim neboderima koji se vide na prvim fotkama slikane sa onog balkona na Č Vili...tek se na kraju pojavljuju Velanini...
Vranicini su sigurno bili među prvima u Sarajevu, nakon onih iz 50-ih sa Grbavice...Velana je novija gradnja...Šibica i neboderi u Kemala Kapetanovića su po godinama možda blizu gradnje, s tim što je Šibica starija...
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#7555 Re: Slike starog Sarajeva

Post by johntra »

Banksy wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:auuu totalno sam zaboravio ta 3 na grbavici i onaj na skenderiji na raskrsnici ,hvala banksy :thumbup:
Ona 3 (4?) uz Miljacku, od Strojorada do mosta Bratstva/jedinstva, su prastari...
nisu baš tako prastari, kraj 60-ih ili početak 70-ih..
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#7556 Re: Slike starog Sarajeva

Post by johntra »

Titova/smotra folklora (1975.)

Image
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#7557 Re: Slike starog Sarajeva

Post by agent_zero »

johntra wrote:
agent_zero wrote:
johntra wrote:Mislim da su ovi na Trgu noviji od Vranicinih...moguće da su Vranicini bili prvi..mada je i Šibica visoka zgrada...
Koliko sam ja upratio stare fotografije, ovi Velana neboderi i Šibica su među prvima. I to početkom 60tih.

Također među prvima su i oni na grbavici iza strojorada, moguće čak i prije velane i šibice.

Jedino nemam podatke kad je izgrađen onaj neboder u ex klare cetkin i oni bijeli preko puta stadiona koševo.
Buniš me sad, ja pričam o Vranicinim neboderima koji se vide na prvim fotkama slikane sa onog balkona na Č Vili...tek se na kraju pojavljuju Velanini...
Vranicini su sigurno bili među prvima u Sarajevu, nakon onih iz 50-ih sa Grbavice...Velana je novija gradnja...Šibica i neboderi u Kemala Kapetanovića su po godinama možda blizu gradnje, s tim što je Šibica starija...
Pardon, i mislio sam na vranica nebodere, ali neki ovdje brkaju vranica i velana nebodere, pa sam stavio u drugom postu velana umjesto vranica, da bi im olakšao.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#7558 Re: Slike starog Sarajeva

Post by agent_zero »

johntra wrote:
Banksy wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:auuu totalno sam zaboravio ta 3 na grbavici i onaj na skenderiji na raskrsnici ,hvala banksy :thumbup:
Ona 3 (4?) uz Miljacku, od Strojorada do mosta Bratstva/jedinstva, su prastari...
nisu baš tako prastari, kraj 60-ih ili početak 70-ih..
Netačno.

Sami početak 60tih.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#7559 Re: Slike starog Sarajeva

Post by agent_zero »

bitanga_sa_otesa wrote:
agent_zero wrote:
Koliko sam ja upratio stare fotografije, ovi Velana neboderi i Šibica su među prvima. I to početkom 60tih.

Također među prvima su i oni na grbavici iza strojorada, moguće čak i prije velane i šibice.

Jedino nemam podatke kad je izgrađen onaj neboder u ex klare cetkin i oni bijeli preko puta stadiona koševo.
velana su napravljeni pocetkom 70-ih,sibica 67-68.ex djure salaja kod strojorada su dosta poslije ona 3 na grbavici(ex bratstva jedinstva) moguce pocetak 60-ih.koji neboder klare cetkin? ta ulica je bila u c fazi alipasinog polja..
Ne mislim na one u bratstva jedinstva, nego iza strojorada, što su ratu potpuno bili izgorili.

A neboder sam mislio u kate govorušić :D , slučajno mi mozak ode na klaru cetkin.
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#7560 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Sid the sloth »

bitanga_sa_otesa wrote:evo i jedna tih baraka iz druge perspektive,glavna ulica samo bila strana do miljacke :)

slike su iz kraja 60 ih god,sem ove gdje su gotovi velana neboderi
Image
Ne poznajem dovoljno dobro Sarajevo pa nisam u toku s lokacijom, zanima me je li ovo u desnom dijelu slike (tamo malo dalje) "stometarka" mozda? Cini mi se da je i ona napravljena negdje 60-ih?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#7561 Re: Slike starog Sarajeva

Post by agent_zero »

Sid the sloth wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:evo i jedna tih baraka iz druge perspektive,glavna ulica samo bila strana do miljacke :)

slike su iz kraja 60 ih god,sem ove gdje su gotovi velana neboderi
Image
Ne poznajem dovoljno dobro Sarajevo pa nisam u toku s lokacijom, zanima me je li ovo u desnom dijelu slike (tamo malo dalje) "stometarka" mozda? Cini mi se da je i ona napravljena negdje 60-ih?
Jest, stometarka je, nju fulit nikad ne možeš :).
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#7562 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Sid the sloth »

agent_zero wrote:
Sid the sloth wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:evo i jedna tih baraka iz druge perspektive,glavna ulica samo bila strana do miljacke :)

slike su iz kraja 60 ih god,sem ove gdje su gotovi velana neboderi
Image
Ne poznajem dovoljno dobro Sarajevo pa nisam u toku s lokacijom, zanima me je li ovo u desnom dijelu slike (tamo malo dalje) "stometarka" mozda? Cini mi se da je i ona napravljena negdje 60-ih?
Jest, stometarka je, nju fulit nikad ne možeš :).
:thumbup:
Hvala :)
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#7563 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zateznistub »

:D
Image
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#7564 Re: Slike starog Sarajeva

Post by ciza_bliza »

Gledaj stoke što se uredala ispred samog ulaza u centar, i onda kažu bilo bolje u titino doba, bio red...
User avatar
muha_sa
Posts: 128490
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7565 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

ciza_bliza wrote:Gledaj stoke što se uredala ispred samog ulaza u centar, i onda kažu bilo bolje u titino doba, bio red...
:lol: :lol: :lol:

:thumbup:
neki
Posts: 6634
Joined: 17/02/2005 07:57

#7566 Re: Slike starog Sarajeva

Post by neki »

Ko ima mogućnost ući u neki stan u ovim starijim zgradama u kojem je zadržana izvorna unutrašnja stolarija (a pretpostavljam da je zadržana u dosta njih jer je izuzetno kvalitetna) može ustanoviti kad su zgrade gradjene..
Stanovi gradjeni '40ih, '50ih i '60ih na ivici krila s unutrašnje strane, uz baglame, imaju urezano rimskim brojem godinu proizvodnje..
Imao sam priliku to vidjeti kao dijete i na vranicinim i mnogim drugim zgradama u Sarajevu, ali nažalost tad me godište nije previše interesovalo pa nisam upamtio...
User avatar
muha_sa
Posts: 128490
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7567 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

ove u Gradačačkoj-bivša Palmira Toljatija--preko puta teheranke useljena 1963.
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#7568 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zgiba »

ciza_bliza wrote:Gledaj stoke što se uredala ispred samog ulaza u centar, i onda kažu bilo bolje u titino doba, bio red...
:lol: Mislim da su to golfovi koje je dijelila Lutrija u sklopu nagradne igre
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7569 Re: Slike starog Sarajeva

Post by holowey »

zgiba wrote:
ciza_bliza wrote:Gledaj stoke što se uredala ispred samog ulaza u centar, i onda kažu bilo bolje u titino doba, bio red...
:lol: Mislim da su to golfovi koje je dijelila Lutrija u sklopu nagradne igre
skupis cetiri slova g, o, l, f i dobijes golfa :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#7570 Re: Slike starog Sarajeva

Post by agent_zero »

holowey wrote:
zgiba wrote:
ciza_bliza wrote:Gledaj stoke što se uredala ispred samog ulaza u centar, i onda kažu bilo bolje u titino doba, bio red...
:lol: Mislim da su to golfovi koje je dijelila Lutrija u sklopu nagradne igre
skupis cetiri slova g, o, l, f i dobijes golfa :D
Šta sam ih tada (uzalud) nakupovao. :-)
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#7571 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Pitar sa Kariba »

Jedna iz mahale.....

Image


u fokusu je Dino Merlin :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128490
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7572 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

Pitar sa Kariba wrote:Jedna iz mahale.....

Image


u fokusu je Dino Merlin :D
:thumbup:

pitar sa Hošina brijega :lol:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#7573 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Pitar sa Kariba »

:lol:
Ispod pruge (tranzita), moliću...
User avatar
muha_sa
Posts: 128490
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7574 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

Pitar sa Kariba wrote::lol:
Ispod pruge (tranzita), moliću...
:lol: :lol:

znam :-D
Ahbab Beli mi drito ispod pruge živio--a boMMe i sad živi :-D

ispod nadvožnjaka milion puta prošo :( moro tetki u Trcivode ic :( a nikad mi se išlo nije osim zimi--kad se na ligurama vrcem :lol: :lol:
User avatar
Logovan
Posts: 94165
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#7575 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Logovan »

Još kao mali čudno se oblačio. :D
Post Reply