Slike starog Sarajeva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#7176 Re: Slike starog Sarajeva

Post by breuer »

itekako mogu, od starih razglednica sa prilično jasnim opisima, posebno kod Prstojevića, razne arhive...

ovo za Darivu sam ja npr. potpuno savladao kod Prstojevića, predivna knjiga
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#7177 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

drag_gost wrote:
Logovan wrote:
drag_gost wrote:A zna li neko gdje je ovo? :)

https://scontent.fsjj1-1.fna.fbcdn.net/ ... e=59D9E244
Teško pitanje. :D Daj pomoć neku, pa možda skontamo. :mrgreen:
Kod sopinga:

R Jankovič ulica iza leđa je Đ Salaja . 62 godina, ako je suditi po tim informacijama.
definitivno je tu negdje. ali rave jankovića i đure salaja su (bile) defakto jedna ulica koja čini jedan zatvoreni krug, tako da mi nije jasno kako može biti "R Jankovič ulica iza leđa je Đ Salaja". raskrsnica sa hasana brkića je dijelila taj zatvoreni krug na ove dvije ulice. autobus 12 je vozio kroz obje, polazna stanica 12-ke je bila ispred samoposluge kod strojorada. (joj koja su to bila vremena ... 12-ka i 19-ka ... istinski "gradski" autobusi :D :D )

ali ove zgrade u pozadini definitivno izgeldaju kao grbavica II, elem rave jankovića i okolina
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#7178 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

upravo mi pade na pamet da se rave jankovića zvanično zvala ravijojle rave jankovića, a lenjinova vladimira iljića lenjina itd, ali ih niko nije tako zvao :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#7179 Re: Slike starog Sarajeva

Post by KENJAC »

RJ57 wrote:
KENJAC wrote:Mozda nije za ovaj topic jer nema slika, ali je povezano sa starim Sarajevo:
Prije nego sto se spusti i razlije kotlinom u jedva malo veći potok, Miljacka se načas pokaže kao ozbiljna rijeka. Strm, okomit kanjon, uz koji se kreće tijesan drum, nekadašnja veza s istokom i svijetom sve do Carigrada, djelo je žive, plahovite planinske rječice koja bi se mogla, da je kojim slučajem ne znamo, pretvoriti u neki bosanski Colorado ili barem u Drinu, Taru ili Moraču.

Nakon što je Austrija usjekla trasu uskotračne pruge prema Višegradu, ovaj se kraj otkrio Sarajlijama u svoj njegovoj ljepoti.

Tu se Mošćanica ulijeva u Miljacku.

I tu je osamdesetih godina devetnaestog stoljeća kuću gradio Josef da Riva, Talijan, austrougarski državljanin, koji se u grad doselio odmah po okupaciji, da otvori skladište građevinskog materijala. U to doba nije bilo boljeg biznisa. Svud naokolo se gradilo, nastajalo je ono Sarajevo čiji obrisi i kulise postoje i danas.

Taj osam kilometara dug komad puta prema Kozijoj ćupriji nije imao ime.

Ili mu je ime bilo slabo i lako je nestalo da bi mogao biti nazvan po Talijanu koji se tu doselio i sagradio kuću.

Dariva.

Domaći čovjek ne bi za živu glavu na takvom mjestu, pustom i ukletom, gradio kuću.

Ali ono što je njemu pusto i ukleto, onome tko dođe izdaleka i ne zna za lokalne legende i vjerovanja, raj je na zemlji.

Uskoro je, 1890. ili 1891. Josef da Riva uz kuću podigao i restoran.

U njemu je točio vina dalekih krajeva.

Prokopao je brdo i u brdu prvi vinski podrum u povijesti Sarajeva. Sadio je lozu na obroncima iznad Kozije ćuprije. Nije priznavao sarajevsku zimu.

Na kraju je uredio i izletište na Bentbaši.

Ali sve to nije bilo dosta da se stare Sarajlije prestanu pitati zašto je podigao kuću na tako pustom i ukletom mjestu, daleko od ljudi.

Zaključili su da je Josef da Riva tamo negdje u svojim zavičajima ubio čovjeka, i da je od osvete bježao sve do Sarajeva i do Darive.

U tu sam priču i sam dugo vjerovao.

Ne znam kad sam i kako prestao vjerovati, ali čini mi se da je to bilo nedavno.

Njegov je spomenik neobično uščuvan. Je li razlog tome što je solidno sagrađen i što se zemlja nije pod njim ugibala, ili ga je nakon posljednjeg ukopa u grob – po svoj prilici 1964, kada je ukopan Ivan Ozor, o čijem srodništvu s Josefom da Rivom ne znamo ništa – netko obilazio i održavao?

miljenko jergović 26. 06. 2017.
to je klasični jergović, puno stvari koje niko živ ne može provjeriti, siva zona novinarstva.
ja njega ne znam lično, ali imamo par zajedničkih poznanika i prijatelja, ne gumoga mikako, posebno ne u zadnje vrijeme kada čitam njegove novije tekstove, što naravno ne umanjuje koliko su ti članci interesantni i čitki. sa stanovišta pisanja, tehnički, tu je odličan.
Eto vidis, meni je bio komsija. Nismo nesto raja ali ono, kad se nadjemo na istoj strani ulice smo se pozdravljali. Nisam znao ni kako se zove ali mi je bio smijesna faca. Cuo sam za Jergovica prije nego sto sam sazno da je to on.
Zanimljivo, nas zajednicki komsija je bio Slobodan Kovacevic ili "ludi Slobo" . Mislim da mnogi od vas znaju ko je Slobo. Imao je obicaj kad te sretne da te ispita komplet porodicno stablo deset koljena unazad. Svi mi smo gledali da ga zaobidjemo da nas ne gnjavi sa tim pitanjima.
Jedini koji je mogao sa strpljenjem i zanimanjem da slusa i odgovara na sva Slobodanova pitanja je bas Miljenko Jergovic !
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#7180 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

:D
slobo je bio bezazlen ali dosadan do bola. naravno danas se na sve to gleda iz sasvim drugog ugla ali mislim da to ni u današnje doba ne bi previše drugačije izgledalo.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#7181 Re: Slike starog Sarajeva

Post by uglavnomja »

RJ57 wrote::D
slobo je bio bezazlen ali dosadan do bola. naravno danas se na sve to gleda iz sasvim drugog ugla ali mislim da to ni u današnje doba ne bi previše drugačije izgledalo.

iz ove perspektive izgleda bezazlen.

ali iz perspektive djeteta, on onoliki, hiper(verbalno)aktivan, a znao je i gestikulirati ... :-?

kasnije se skontalo da samo prica, i da je dosadan, ali da nije neko koga se treba bojati.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#7182 Re: Slike starog Sarajeva

Post by KENJAC »

Da, ali ja njega ne spomenuh zbog njega nego zbog cinjenice da je u Jergovicu nalazio aktivnog sugovornika.
Vec tada se moglo naslutit da ce Miljenkove besjede mogo da se razlikuju od nama uobicajnih.
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#7183 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

KENJAC wrote:Da, ali ja njega ne spomenuh zbog njega nego zbog cinjenice da je u Jergovicu nalazio aktivnog sugovornika.
Vec tada se moglo naslutit da ce Miljenkove besjede mogo da se razlikuju od nama uobicajnih.
jasno je šta si htio reći, i u pravu si.
to se može simpatisati i ne simpatisati, ja sve više i više ne simpatišem

a sada back to topic, ima li kakvih slika, posebno od dolac malte do grbavice II iz šezdesetih i sedamdesetih :D :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7184 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

RJ57 wrote:
a sada back to topic, ima li kakvih slika, posebno od dolac malte do grbavice iz šezdesetih i sedamdesetih II :D :D
ima,rovi po temi unazad,stavljao sam ja dosta slika...
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#7185 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

ma prerovio sam ja cijelu temu najmanje deset puta, ima totalno genijalnih slika, ali nije nikad dosta :D

a ko mi prvi nađe sliku čevabdžinice pored palme u milutina đuraškovića gdje je sada loris ima gajbu pive, vječnu zahvalnost i još svašta nešta :D :D :izet:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7186 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

nemam tu sliku ,a ni ne sjecam se te cevabdzinice :(
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#7187 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

bitanga_sa_otesa wrote:nemam tu sliku ,a ni ne sjecam se te cevabdzinice :(
nemaš pojma šta si propustio :D najbolja džigerica u rajvusa i izvrsni ćevapi, a i sve ostalo je bilo dobro. a na dan tekme festival! :-D

bio je to samostojeći objekat, otvoren ranih sedamdesetih, odma pored zgrade palme, uz milutina đuraškovića. sada tu nema ništa, a srušena je kad je građen loris. ja ni kući nisam toliko puta jeo kao tamo :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7188 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

RJ57 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:nemam tu sliku ,a ni ne sjecam se te cevabdzinice :(
nemaš pojma šta si propustio :D najbolja džigerica u rajvusa i izvrsni ćevapi, a i sve ostalo je bilo dobro. a na dan tekme festival! :-D

bio je to samostojeći objekat, otvoren ranih sedamdesetih, odma pored zgrade palme, uz milutina đuraškovića. sada tu nema ništa, a srušena je kad je građen loris. ja ni kući nisam toliko puta jeo kao tamo :D
ja se sjecam grilla u ivana krndelja ispod taxi doma(dupla bijela trafika) ,tamo sam stalno marisao suĐukicu u kifli s pavlakom ....ogladnih sad... :run:
Last edited by bitanga_sa_otesa on 30/06/2017 22:53, edited 1 time in total.
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#7189 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

ma bilo je prije bruka dobrih stvari "za pojest". nije da sada nema, ali prije je to sve bilo nekako profinjenije! ma nekad je i umak bio prva klasa! :D

kad već reče kiosk, sjetih se krofni kod maggie na marin dvoru. krenem u grad i izađem iz tramvaja tamo pa prvo na pljesku sa ajvarom u primus (ili onaj drugi gril odma pored), pa na dvije krofne sa sirom kod maggie i onda na kafu/pivu u grad, zavisno koja su doba dana bila.

eto ogladnih i ja :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7190 Re: Slike starog Sarajeva

Post by supercali »

Bio je i kiosk gdje je sada bosmalov most pored onog malog mosta dobar bio hot dog a prekoputa je bila zelenara cini mi se
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#7191 Re: Slike starog Sarajeva

Post by johntra »

Tražio nešto drugo, pa nabasah na ovo...ASU prije rata...ulaz...moćna fotka...

Image
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#7192 Re: Slike starog Sarajeva

Post by agent_zero »

Dobra fotka i dobar S paket lijevo :thumbup:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7193 Re: Slike starog Sarajeva

Post by julisiz es grant »

johntra wrote:Tražio nešto drugo, pa nabasah na ovo...ASU prije rata...ulaz...moćna fotka...

Image
Šta je se promijenilo...osim auta :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#7194 Re: Slike starog Sarajeva

Post by johntra »

Mislim da ima nova fasada i parkingmetra više nema... :D
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7195 Re: Slike starog Sarajeva

Post by julisiz es grant »

Vidi fakat parkingmetra :D
Ja zaboravio da su i postojale te sprave :)
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#7196 Re: Slike starog Sarajeva

Post by trambusek88 »

Kolorizirana
Image
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#7197 Re: Slike starog Sarajeva

Post by megaman4 »

trambusek88 wrote:Kolorizirana
Image
Je li ovo ulaz na Ilidzu?
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#7198 Re: Slike starog Sarajeva

Post by trambusek88 »

Mislim da je Rajlovac. Linija 23 Marijin dvor-Rajlovac
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#7199 Re: Slike starog Sarajeva

Post by mali_milojica »

Da su bitangi sad ove tablice :D :lol:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#7200 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

mali_milojica wrote:Da su bitangi sad ove tablice :D :lol:
ma nisu mi cetverocifrene interesantne kao petocifrene,tacnije jedna petocifrena mi je zanimljiva sa-700-96 ja mislim...probacu nac sliku :D
Post Reply