Slike Banjaluke

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#126 Re: Slike Banjaluke

Post by pirmin »

banjaluka078 wrote: Reče meni jedan "pravi pravcati" da su pravi oni koji mogu 9 generacija unazad izbrojati da su rođeni u BL.
Svako definise to "pravi" kako mu pase.
Za mene je najveci Banjalucanin moj stari, ne zato sto je rodjen i odrastao u tom gradu vec zato
sto je sav u tom fazonu u i oko Banjaluke, covjek prosto zivi taj duh. Tako je bilo u onim najgorim vremenima
a tako je i danas. Kad dodje meni u posjetu u Bec vec drugi dan konta kad ce nazad :D , mami ga zov
mahale :D , dzaba je. Mogao je i on razguliti na vise destinacija, Svedska, Danska, Norveska, Austrija ali jok, taj je sasjekao nostalgiju u korijenu, zasto da pati i sebe i druge svojom patetikom i supljom pricom...eto ja sam rodjeni
Banjalucanin blablabla (to kao neka titula hebote) ali eto sad trenutno zivim u /umetni grad po izboru/. :roll:
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#127 Re: Slike Banjaluke

Post by potočanka »

Jack Be Nimble wrote:
potočanka wrote:
Jack Be Nimble wrote:Necu da se hvalim, ali ako vec treba da se broji 9 generacija unazad ja mislim da imam tih 9 generacija ako ne i vise :D . Ako vam fali koja generacija da budete pravi banjalucanin-ka mogu vam prodati jednu od svojih. Nema vise kuca da prodajem, mogu generacije ako ima ponuda.
može li jedna na veresiju :D :run:
Ma moze i na veresiju. Samo trebaju li obadve generacije (sa tatine i mamine) brojati 9 ili je dovoljno da jedna strana ima 9 generacija?
ne znam titam', pitaj ove "prave pravcate" :D ja znam za tri, dalje vala ne brojala pa može bit' da i nisam prava :zoka: :D
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#128 Re: Slike Banjaluke

Post by Sezam »

Saian wrote:Piše: Dražen Crnomat
Najednom, kada se kaže da je „Bitka za Banjaluku izgubljena“, onda mislimo na veliko. Mislimo kontekste, relacije, događaje. Mislimo da je ona pala pod nacionalistički jaram i tako izgubljena. Jaram koji je počeo od okupacije Srpskih odbrambenih snaga, i proganjanja zastupnika i zastupnica tadašnjeg opštinskog parlamenta, i proganjanja građana i građanki nesrpske nacionalnosti, i također, srpske nacionalnosti.

To da je bitka za Banjaluku izgubljena znači da se usprkos pogromima okupatora ovog grada otpor održao, i da se bitka nastavila. Nastavila i do ovu 2012. godinu. Otporom prema teroru, glasom i tijelom onih koji umiju da govore. Da je bitka izgubljena znači da je okupator slomio sve otpore, da otpor nije urodio plodom, i da u budućnost ovog grada – koji je bitan – nismo uspjeli unijeti išta što bi odmotalo te unose ka projekciji i rezultatu boljeg i ljudskog življenja. I to se pokazuje tačnim, ali i kroz ovu okosnicu.

Sve dok ovaj grad -u kojem se vodi određena bitka, kriptički rečeno gotovo jedina, što se da razumjeti ili ne - živi kao isključeno ostrvo ili otok, on ima nekakve prednosti u definiranju politike ili politika. Živi kao ostrvo koje ima (ne)što različito od drugog svijeta. Ljudi čak i žele doći tu. Migracijski saldo je nesrazmjeran u odnosu sa drugim opštinama/gradovima i zajednicama.

Onog trenutka kad se grad otvorio – a jeste se otvorio – kad je postao mjesto za razmjenu ljudi, ideja i diskursa, kada je taj drugi svijet ušao u njega, on više ne zna biti tako poseban, on ne zna govoriti. I nema šta govoriti.

Naime, situacija u kojoj se odigrava predstava Hipermnezija redateljke Selme Spahić u Banjaluci označava kraj jedne epohe. Priština (ili Prishtinë), Beograd i Sarajevo, vrlo uslovno, govore o sebi. Mogućnost da ova tri grada komuniciraju zajedničkim jezikom i iskustvom te neugodno govore o traumama jeste jezik kojim Banjaluka ne može da govori. Naravno njezine traume su govorene i bit će i dalje govorne.

O čemu je zapravo riječ. Nacionalisti nemaju šta više reći, oni ne umiju da govore – to je bitno. Većina od njih je završila po sudovima, a i vladajućima prema njihovoj retorici bi tamo bilo mjesto – prepreka je jedino što nemaju sredstava za masovne likvidacije.

Predstava Selme Spahić nije jedini činilac koji otvara to da je govor upućen onima koji ne znaju govoriti, jer pored ove činjenice postoje još razni, manje ili više vidljivi, činioci koji utiču na ovo mišljenje. Svako ih, naravno, ne mora znati.

Onog trena kada je govor došao u mjesto koje ne zna i ne umije govoriti, to mjesto nema šta za reći, jer i ne zna govoriti. Ono ne zna taj jezik.

I bitka u ovoj okosnici za Banjaluku jest izgubljena. Jer mi, uslovno, koji smo se borili, i još se borimo, ostali smo sa strane kao disidenti i otporaši, nikada saslušani, razumljeni, kao oni koji uvijek garantuju da svaki poredak ima svoju negaciju. Mi smo bili svijet na zatočenom i isključenom ostrvu - poveznica.

Mi smo, opet uslovno rečeno, radili na ambiciji da Banjaluka prizna svoje zločine, da promjena dođe iznutra, apelirali na razum, vjeru da ljudi mogu naučiti, na samostalnost. Tražili društvo za prijatelje i prijateljice i prijatelje za društvo. Ispunjeni snagom i vještinom dijaloga. U potrazi za slobodnom komunikacijom, tvoreći ono zajedničko mimo pogrešno etabliranog poretka. U uvjerenju da možemo govoriti, da ono što zovemo Banjaluka moće biti činilac promjene, mijenjajući svoju perspektivu, uključujući i refleksiju na prošlost.

To znači da je ono protiv čega smo se borili preovladalo. Da je svaki otpor odveć uzaludan. Takoreći, takva izgubljenost bitke, oslobađa nas veze za ovo mjesto jer u tom mjestu mi nemamo mjesta. Možemo otići jer tu više ne pripadamo. Naši disonantni glasovi su samo što strano za njega. Zvuk mutne prošlosti. Kao sada stranci, nevezani za to mjesto, možemo ići. Ono što nas veže isteklo je.

Kada to protiv čega smo se borili nije pobijeđeno - kada smo eto na kraju postali i potpuni stranci, što drugo, tuđe i nepripadajuće - kada se grad otvara svijetu, on će moći samo da sluša, bez bitnog učešća u tom svijetu, jer on/ona ne razumiju taj svijet. A njegova je šansa u isključenosti, u izoliranosti nacionalističkog idioma, a ne u svijetu.

Jer treba zapamtiti, oni koji su okupirali ovaj grad ne mogu niti znaju govoriti o njegovim traumama.
Aferim pirmine, citam ove tvoje brabonjke evo vec godina, puna ti ih usta, a sve o nekakvim parama i babovinama. Dabogda ti zaradio tri puta u zivotu onoliko koliko moji dobise za babovinu, grijeshis dushu jadan ne bio, da i ne znas kako i koliko, pricas o frustracijama, a imash duplih i za mijenjat. Babovina je to sto jeste jer ju je neko posteno zaradio, a onaj ko je prodaje, ako je prodaje (iako ne podrzavam bez velike nuzhnosti takav potez) pretpostavljam da ima potpuno pravo da to uradi. Sto je jos vaznije, a sto ti precutno pretpostavljas je da ih to diskvalificira za bilo kakve ocjene o gradu u kojem su nekad zivjeli. Ljudi koji dozive u Banjaluci da ih se u vlastitom domu u 3 ujutro pretuche i ostavi da umru imaju PRAVO da prodaju tu kucu. U njoj su sedmero djece podigli i odgojili, ali na kraju i lezali u svojoj krvi na njenom podu cekajuci da ih neko nadje. Kasnije imaju pravo i da se sjecaju vremena kad su podizali tu djecu i da ga usporedjuju s ovim sada o kojem Drazen Crnomat gore napisa tekst. Da lamentiraju nad sudbinom imaju svako pravo jer ta kuca vise nije samo porodichna kuca u kojoj su im se djeca radjala i radovala jadan ne bio. Te kuce imaju i stranu koja ih cini nenastanjivima vise, bar s aspekta mentalnog zdravlja, hud ne bio. Molim te prestani vise svojim ostankom u Banjaluci bastiniti pravo da pljujes po ovim ljudima, nit si sta bolji, nit si sta gori od njih. Nikakve veze s moralom taj tvoj ostanak ili njihov odlazak nema, niti ti daje (koliko god se ti drzao za tu slamku) moralno pravo da sudis na bilo kakav nacin o njima. Frustracije za koje optuzujes druge prshte iz tvojih postova samo im je geneaologija drugacija. Koliko god razumijem tvoje, ne mogu vishe slushati kako ih lijechish neselektivno sudeci. Nisi glup momak, al je nemoguce ne prepoznati patologiju iza tvojih postova. Uvijek cu se sloziti s tobom o idiotskim potezima banjaluchke dijaspore, od dana dijaspore do sastanaka s gradonachelnikom i primanja u domu kulture, ali ocito je da mislis da tebe ostanak u Banjaluci kvalificara za vishe moralnog kapitala od bilo koga ko je odlucio otici u vremenima kad su se uzasne stvari desavale. Rieliti bajts: Ljudi ne pishu po fejsbuku da se grad promijenio i ne zgrazhaju se nad machkama nabijenim na ogradu harema da bi se ushuskali u ispravnost (nedostatka) "izbora" da ostave svoje domove. Meni od tog prizora machke bude samo jos gore i teze. Sljedeci put kad osjetis tu nekontroliranu potrebu da izluchis slichan brabonjak s moralnog olimpa ucini svojoj besmrtnoj dushi uslugu i nemoj, tako ti babovine.
Svaka cast, majstore. :thumbup:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#129 Re: Slike Banjaluke

Post by pirmin »

Izvini druze Saiane, istina je da sam pretjerao sa provokacijom.
Pokusao sam da stvari ogranicim sa onim "pojedini" ali ocito nije uspjelo.Oni koji trebaju
se svakako nece ni pocesati na moje piskaranje.
Najiskrenije mi je zao ako si se nasao licno uvrijedjen u ovom mojim skrabotinama ali ja
jednostavno ne znam drugacije da vladam sa svojim, kako ti kazes, patoloskim frustracijama vezanim
za taj grad i sve ono sto je vezano za njega i njegovu neslavnu mladju proslost. Ono sto me boli je toliko kompleksno i privatno da mi ne pada na pamet da dublje ulazim u tu pricu. Jedan dio, taj krik ocajnika, onaj povrsni se jednostavno
mora oteti, izaci na povrsinu. Ti si ga formulisao kao "brabonjak" i to je OK, postujem. Jedino te mogu zamoliti
da kad vidis postove sa mojim nickom, jednostavno ih ignorises i ides dalje na sljedeci. Ovaj forum je svakako
i gorih frustracija istrpio pa ce i po koju moju. Ne mogu ti obecati da ih vise nece biti jer je to jednostavno dio
mog karaktera, onaj tamni dio koji mora naci svoj ventil. Jedina zelja mi je da ti brabonjci nadju prave adrese
ali se bojim da ce to rijetko biti slucaj.

I da, moram te korigovati, ne zivim u Banjaluci vec ravnih 20 godina.
Fizicki sam sa njom rascistio `92 ali ce me njen duh, koliko god to pateticno zvucalo, pratiti cijeli zivot.
User avatar
Saian
Posts: 15346
Joined: 08/04/2004 21:50

#130 Re: Slike Banjaluke

Post by Saian »

pirmin wrote:Izvini druze Saiane, istina je da sam pretjerao sa provokacijom.
Pokusao sam da stvari ogranicim sa onim "pojedini" ali ocito nije uspjelo.Oni koji trebaju
se svakako nece ni pocesati na moje piskaranje.
Najiskrenije mi je zao ako si se nasao licno uvrijedjen u ovom mojim skrabotinama ali ja
jednostavno ne znam drugacije da vladam sa svojim, kako ti kazes, patoloskim frustracijama vezanim
za taj grad i sve ono sto je vezano za njega i njegovu neslavnu mladju proslost.
Ja ne pisem chesto o relevantnim stvarima, zapravo kad razmislim, pishem samo kad ne mogu da ne napisem. Kao sto rekoh, primijetio sam tu mustru ocito lichne frustracije (takve su vjeruj mi rat i dogadjanja u BL u mnogim porodicama ko uspavanu neman probudili) konkretnim bliskim ljudima koju onda bez zadrshke paushalno projiciras ko sharcem. Svi mi imamo taj lichni nivo tragedije u kojoj je neki daidza, amidza, tetak, umetni rod koji hoces ispao u najboljem sluchaju glup/a, al je bitno njega razloziti od necheg sto je za sve one nesrbe u BL pocetkom devedesetih univerzalno. Kao sto rekoh nisam primijetio da si plitak covjek, te mislim da bi od nas svako trebao biti u stanju da to dvoje razluchi i bude u stanju razlikovati. Ja sam sa sintagmom brabonjka mozda malo pretjerao, al s obzirom koliko vec dugo nailazim na isti ton i matricu te sta sam sve u medjuvremenu dozivio dobro sam se i kontrolirao. Vise nije moglo stat. Pogotovo me chudi da ovdje niko ne komentarise Crnomatov tekst, a ja ga ne stavih sluchajno na temu slike Banjaluke jer odavno ne vidjeh relevantnije.
pirmin wrote: Ono sto me boli je toliko kompleksno i privatno da mi ne pada na pamet da dublje ulazim u tu pricu. Jedan dio, taj krik ocajnika, onaj povrsni se jednostavno
mora oteti, izaci na povrsinu. Ti si ga formulisao kao "brabonjak" i to je OK, postujem. Jedino te mogu zamoliti
da kad vidis postove sa mojim nickom, jednostavno ih ignorises i ides dalje na sljedeci. Ovaj forum je svakako
i gorih frustracija istrpio pa ce i po koju moju. Ne mogu ti obecati da ih vise nece biti jer je to jednostavno dio
mog karaktera, onaj tamni dio koji mora naci svoj ventil. Jedina zelja mi je da ti brabonjci nadju prave adrese
ali se bojim da ce to rijetko biti slucaj.
Te prave adrese su vjerujem lakse za naci nego sto ti mislis. Mislim da znas i tachno koje su, treba samo malo hrabrosti da se kaze onim ljudima koji to trebaju cuti. Ovako prosipajuci tu zhuch (koju vjeruj mi svi imamo, mene evo mezi vec 20 godina) ovdje po nama koji citamo, sebe predstavljas u neslavnom svjetlu, za koje nisam siguran da opcenito zasluzujes.
pirmin wrote: I da, moram te korigovati, ne zivim u Banjaluci vec ravnih 20 godina.
ovo zapravo nema nikakve veze, al sad je jos indikativnije da sam ja dobio osjecaj iz tvog pisanja da si konstantno tamo, meni je jasna frustracija (mozda i na lichnom nivou) ljudi koji dodju ljeti iz ShveCke pa se ponashaju ko turisti u svom gradu, daju da ih se oznachava nekom tako generalnom i gotovo benevolentnom rijechju dijaspora i tako trpa u isti kosh ko ljude koji odu trbuhom za kruhom u bijeli svijet, meni je jasna frustracija takvim ljudima koji u tome ne vide nikakve paradokse, al ako dodju pameti pa pomisle da nesto nije u redu sa citavom tom slikom, necu ih diskreditirati time sto su prodali kucu (sreca njihova pa je dobise nazad, a mozda im je to bila najteza odluka u zivotu, al morashe iz dunjaluchkih razloga), ti kad govoris s tom gorchinom ti znas (po imenu vjerujem) o kome govoris i znas njihove razloge na kojima im zamjeras, al kad krenes pisati o tome opletes po svemu i svakome ko se ljeti sa shvedskim registracijama zaustavi u Banjaluci, moze i tako samo dolikuje vishe maksumu nego odraslom covjeku
pirmin wrote: Fizicki sam sa njom rascistio `92 ali ce me njen duh, koliko god to pateticno zvucalo, pratiti cijeli zivot.
ne zvuchi patetichno, mozda je prokletstvo (lakse bi mi bilo da sam bolik..c) no takodjer znachi da nisi tukac i da ces djeci svojoj znati objasniti koje su stvari bitne i kako se vodi odgovoran zivot, ja nesto vishe vjerujem u to nego u pare od prodane babovine, babovina ima i tu drugu dimenziju, spomenika tom nekom chestitom nachinu zivota kojim se ona stekla i zato prodati je pogotovo poslije svega sto se desilo u BL ne treba biti najlaksa odluka u zivotu

zivio!
User avatar
sinuhe
Posts: 11482
Joined: 03/06/2011 11:33

#131 Re: Slike Banjaluke

Post by sinuhe »

Prvi put cujem da je Jefto strajkao zbog medjunacionalnih netrpeljivosti. Sjecam se da je imao ispada u Glasu, ali brzo mu je sin poginuo pa se smirio.
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#132 Re: Slike Banjaluke

Post by potočanka »

Image
Alfa159-1.7Turbo
Posts: 115
Joined: 06/05/2011 16:02

#133 Re: Slike Banjaluke

Post by Alfa159-1.7Turbo »

Imal nam kakvih novijih slikica iz Banja Luke, evo ljeto je doslo, ovi sto tamo zive,ako nije problem dajte malo slikica...
A, takdojer,vec duze vremena na netu trazim,da mi je naci slikicu onu srce i pise I love Bl,ili tako nekako, ali nemogu naci nikako, da mi je da stavim kao wallpaper na mobilni, moze i veca slika pa cu sa smanjiti..to bih bas volio imati..
Pozdrav svim BL-ovicma;);)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#134 Re: Slike Banjaluke

Post by pirmin »

Alfa159-1.7Turbo wrote:Imal nam kakvih novijih slikica iz Banja Luke, evo ljeto je doslo, ovi sto tamo zive,ako nije problem dajte malo slikica...
A, takdojer,vec duze vremena na netu trazim,da mi je naci slikicu onu srce i pise I love Bl,ili tako nekako, ali nemogu naci nikako, da mi je da stavim kao wallpaper na mobilni, moze i veca slika pa cu sa smanjiti..to bih bas volio imati..
Pozdrav svim BL-ovicma;);)
Gugl je cudo

https://www.google.at/search?q=i+love+b ... 00&bih=814

:wink:

:D
Alfa159-1.7Turbo
Posts: 115
Joined: 06/05/2011 16:02

#135 Re: Slike Banjaluke

Post by Alfa159-1.7Turbo »

Thx @pirmin..
Gugl je cudo!:)
Ma trazio sam i prije, ali nikako da nadjem odgovarajucu da mi se svidja,hehe!
Eto, vidim ima raje iz BL na forumu, mogli smo jos kakvu rostiljadu odrzati kad budemo u BL,ako uklopimo termine,heh!Pozz!
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#136 Re: Slike Banjaluke

Post by Jack Be Nimble »

Par zelja pa ko stigne da uslika hvala!

Paprikovac - jedna slika bolnice (nije bitno koji ugao) i pogled sa paprikovca ka gradu
Gimnazija - ali da se slika ulaz, to jest crvena kapija/ograda. Valjda se to nije srusilo ili ofarbalo
Zeleni most - onaj sto vodi ka Stupnici nije bitno iz kojeg ugla
Liman - plaza (bila prije/za vrijeme rata) na Vrbasu poslije slapova na mlinu
Slapovi na mlinu - odma iznad Limana
Viseci most - nije vazno iz kojeg ugla
Zeleni most - vodi ka bazenu, a moze i slika bazena to jest objekta
Cevapi

I neka mi neko objansi gdje je taj sada vec svjetsko poznati Picin Park?
User avatar
orangina
Posts: 110
Joined: 12/01/2011 13:21
Location: Sarajevo

#137 Re: Slike Banjaluke

Post by orangina »

Evo slike Paprikovca i Čevapa :-D

Image

Image

Image
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#138 Re: Slike Banjaluke

Post by potočanka »

fijesta
Posts: 27
Joined: 11/10/2011 11:21

#139 Re: Slike Banjaluke

Post by fijesta »

Par fotki Banja Luke

Image
Image
Image
User avatar
čaika
Posts: 826
Joined: 05/04/2012 11:56
Location: Bakinci, downtown

#140 Re: Slike Banjaluke

Post by čaika »

Zima (kliknuti na sliku za bolji kvalitet). Mordor dominira maglovitom Banjalukom.

Image

Image

Image

Image
Last edited by čaika on 15/09/2012 13:00, edited 1 time in total.
User avatar
čaika
Posts: 826
Joined: 05/04/2012 11:56
Location: Bakinci, downtown

#141 Re: Slike Banjaluke

Post by čaika »

Slika i prilika današnjih Banjalučana - Šumnjaka koji mrze šumu. Valjda ih podsjeća na porijeklo. (Kliknuti na slike za bolji kvalitet)

Image


Image


Image

Image
User avatar
čaika
Posts: 826
Joined: 05/04/2012 11:56
Location: Bakinci, downtown

#142 Re: Slike Banjaluke

Post by čaika »

Putin je nada Šumske.

Image
User avatar
čaika
Posts: 826
Joined: 05/04/2012 11:56
Location: Bakinci, downtown

#143 Re: Slike Banjaluke

Post by čaika »

Proljeće i ljeto (kliknuti na slike za bolji kvalitet).

Image


Image

Image

Image
User avatar
čaika
Posts: 826
Joined: 05/04/2012 11:56
Location: Bakinci, downtown

#144 Re: Slike Banjaluke

Post by čaika »

Jack Be Nimble wrote:Par zelja pa ko stigne da uslika hvala!

Paprikovac - jedna slika bolnice (nije bitno koji ugao) i pogled sa paprikovca ka gradu
Gimnazija - ali da se slika ulaz, to jest crvena kapija/ograda. Valjda se to nije srusilo ili ofarbalo
Zeleni most - onaj sto vodi ka Stupnici nije bitno iz kojeg ugla
Liman - plaza (bila prije/za vrijeme rata) na Vrbasu poslije slapova na mlinu
Slapovi na mlinu - odma iznad Limana
Viseci most - nije vazno iz kojeg ugla
Zeleni most - vodi ka bazenu, a moze i slika bazena to jest objekta
Cevapi

I neka mi neko objansi gdje je taj sada vec svjetsko poznati Picin Park?
Picin park ti je onaj ćošak pored Medicinske elektronike. Evo ovdje ima dosta slika, valjda ćeš prepoznati mjesto.

http://akcrankshaft.com/forum/archive/i ... 17642.html

Image

Kliknuti na sliku za bolji kvalitet.
ance
Posts: 12
Joined: 18/02/2014 21:27

#145 Re: Slike Banjaluke

Post by ance »

.. :bih:
Last edited by ance on 14/03/2014 06:19, edited 2 times in total.
ance
Posts: 12
Joined: 18/02/2014 21:27

#146

Post by ance »

.
Last edited by ance on 14/03/2014 06:20, edited 3 times in total.
ance
Posts: 12
Joined: 18/02/2014 21:27

#147 Re: Slike

Post by ance »

:bih:
Last edited by ance on 14/03/2014 06:20, edited 3 times in total.
ance
Posts: 12
Joined: 18/02/2014 21:27

#148 Re: Slike Banjaluke -

Post by ance »

.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7425
Joined: 16/01/2007 23:38

#149 Re: Slike Banjaluke

Post by banjaluka078 »

Image

Slap danas. Mitko.
Post Reply