Slavenska rodna vjera

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#26 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

AleksoMKD wrote:Mozes li opisat neki ritual ili molitvu?

Ja znam da prilicno danasnjih obicaja sto ih narod jos upraznjava vuce korene iz Slovenske stare religije.
Na primer u nekim delovima Makedonije posle zetve se napravi venac ili snop od zita i ostavi na polju kao dar. Mislim da to ide Dazhbog-u ili tako nesto.
Na ovom linku imaš par obrednih pjesama.

http://www.starisloveni.com/Tradicija.html

Veles je bio zaštitnik pastira, a Perun zemljoradnika, što je još jedna suprotnost. No, Veles nije imao utjecaja na poljoprivredu ni na žetvu. U nekim se slavenskim narodima, ponajviše u Rusiji, očuvao žetveni običaj da se prvi snop žita poveže u neku vrstu amuleta koji bi štitio žetvu od zlih duhova. To se nazivali vezanje Velesove brade, što pokazuje i na to da se Veles zamišljao bradatim bogom. U nekim su južnoslavenskim jezicima, uključujući i hrvatski, očuvane fraze poput puna šaka brade ili primiti boga za bradu te su vjerojatno ostaci poganskog vjerovanja u stjecanje bogatstva uz božju pomoć.

Dosta toga se može naći u narodnim pripovjtkama i običajima. Jer po prelasku na hrišćanstvo, praktično se sve pretopilo i stopilo s novom vjerom. Zamjeniš ime sveca sa slavenskim Bogovima i eto dobrog početka.

Jedan liejp snimak pjesme za prizivnaje kiše, dodole.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... BL198Upfw8
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7537
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#27 Re: Slavenska rodna vjera

Post by AleksoMKD »

Hvala na linkovima.

Ja volim proucavati te stare obicaje koji se vuku jos iz predhriscanskog perioda.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#28 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Naravno, stari običaji se nikako ne trebaju zaboravljati. To je dio nasljedstva koji može biti samo na korsti nikako zlo i gubitak.
User avatar
Truba
Posts: 82063
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Truba »

meni je ideja života u skladu s prirodom, kultova, pagana, žrtvovanja i ove slavenske predkršćanske religije jedna od najzanimljivijih tema...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7537
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#30 Re: Slavenska rodna vjera

Post by AleksoMKD »



Kupala festival u Rusiji.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#31 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Kupala, slavesnko Valentinovo.
Na taj dan mladi biraju sebi svoje pratioce. Jedan lijepo običaj.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#32 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Rusi i Ukrajinci imaju odlično uspostavljen sistem za izvođenje obreda. Kao što se na snimku moglo vidjeti, već imaju sveštenike koji izvode obrede.
Za sada toga u BiH još uvijek nema, pa nema ni organizovanijeg izvođenja obreda.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7537
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#33 Re: Slavenska rodna vjera

Post by AleksoMKD »

Mozes li molim te nesto napisati oko simbola. NA primer ovakvih "gromovitih znaka" ili kako se vec zovu:

Image
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#34 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Da to su Perunovi znaci ili gromoviti znaci.

Gromoviti znaci, drevni Perunovi simboli, često izdjelani, nacrtani ili ugravirani na krovovima kuća, posebice u istočnoslavenskim narodima, da bi zaštitili ljude od gromova.

A na stranicama prvog BiH uruženja Rodovjernika imaš slijedeći opis znakova.

http://svarozikrug.weebly.com/triglav-p ... 263ku.html

A stranica udruženja

http://svarozikrug.weebly.com
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#35 Re: Slavenska rodna vjera

Post by touch brain »

slavenska mitologija je fascinantna..moze stati uz bok sa grckom i nordijskom mitologijom..pored toga meni je posebno zanimljivo vidjeti kako su se neka vjerovanja ocuvala sve do danas..najbolii primjer je baba roga s kojom se i danas plase djeca,vukodlak, paljenje kresova itd :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-7P3FVYD ... re=related[/youtube]
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#36 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Challenger__ »

Prelijepa tema sa mnogo uloženog truda od strane pokretača.

:thumbup:
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#37 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Hvala.
Tema je zaista opširna, posebno jer se ovjde ne radi samo o jednom narodu.
Radi se o cijeloj slavenskoj grupi naroda. A postoje određene razlike u božanstvima kod pojedinih naroda.
Kao i o običajima.

Opsežno je, ali je prvi korak već urađen.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#38 Re: Slavenska rodna vjera

Post by seldzuk »

Vuki2012 wrote:Treba se osvrnuti i na predhrišćansko vrjerovanje i vjeru slavenskih naroda. Te na njihove običaje i pogled na svijet.
Te ću u par narednih dana postaviti par osnovnih informacija o slavenskom panteonu.

Slava
Za početak bi trebali dokazati da smo mi uopšte Slaveni. Po jeziku jesmo, a po genetici još ništa nije dokazano.
A što se ostalog tiče, UPOZORENJE SVIM MUSLIMANIMA: Bilo kakvo vjerovanje koje podrazumijeva da postoje božanstva osim jednog Boga je mnogoboštvo(politeizam) - širk. A širk - pripisivanje Allahu druga je najteži grijeh, za što dokaze možete naći u Kur'anu i sunnetu.
Ajet: "Allah neće oprostiti da Mu se neko drugi smatra ravnim, a oprostiće manje grijehove od toga kome On hoće. A onaj ko drugog smatra Allahu ravnim čini, izmišljajući laž, grijeh veliki." (En-Nisa', 48.)
Hadis: "Ko susretne Allaha ne smatrajući mu ništa ravnim, ući će u Džennet. Ko susretne Allaha smatrajući mu nekoga(ili nešto) ravnim, ući će u Vatru." (bilježi imami Muslim)
Last edited by seldzuk on 08/06/2012 16:25, edited 1 time in total.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#39 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

seldzuk wrote:
Vuki2012 wrote:Treba se osvrnuti i na predhrišćansko vrjerovanje i vjeru slavenskih naroda. Te na njihove običaje i pogled na svijet.
Te ću u par narednih dana postaviti par osnovnih informacija o slavenskom panteonu.

Slava
Za početak bi trebali dokazati da smo mi uopšte Slaveni. Po jeziku jesmo, a po genetici još ništa nije dokazano.
A što se ostalog tiče, UPOZORENJE SVIM MUSLIMANIMA: Bilo kakvo vjerovanje koje podrazumijeva da postoje božanstva osim jednog Boga je mnogoboštvo(politeizam) - širk. A širk - pripisivanje Allahu druga je najteži grijeh, za što dokaze možete naći u Kur'anu i sunnetu.
Po genetici svega ima, to je tema koja se tek sada raspliće i koju tumači kako koželi i hoće.
Ovdje s govori o slavenskoj rodnoj vjeri, te ne želim da ulazim ni u kakve rasprave s drugim religijskim pogledim po tom pitanju. Posebno jer tema nije s tom namjerom kreirana.
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#40 Re: Slavenska rodna vjera

Post by touch brain »

seldzuk wrote:
Vuki2012 wrote:Treba se osvrnuti i na predhrišćansko vrjerovanje i vjeru slavenskih naroda. Te na njihove običaje i pogled na svijet.
Te ću u par narednih dana postaviti par osnovnih informacija o slavenskom panteonu.

Slava
Za početak bi trebali dokazati da smo mi uopšte Slaveni. Po jeziku jesmo, a po genetici još ništa nije dokazano.
A što se ostalog tiče, UPOZORENJE SVIM MUSLIMANIMA: Bilo kakvo vjerovanje koje podrazumijeva da postoje božanstva osim jednog Boga je mnogoboštvo(politeizam) - širk. A širk - pripisivanje Allahu druga je najteži grijeh, za što dokaze možete naći u Kur'anu i sunnetu.
svatko ima pravo vjerovati u sta hoce..tebi nitko ne zabranjuje a isto tako ti nemas pravo netkom nameatat sta ce on vjerovat i sta ce citat..ako nemas sta pametno za reci vezano za ovu temu molim te nemoj je zagadjivat
Last edited by touch brain on 08/06/2012 16:16, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#41 Re: Slavenska rodna vjera

Post by fatamorgana »

seldzuk"UPOZORENJE SVIM MUSLIMANIMA[/color]: Bilo kakvo vjerovanje koje podrazumijeva da postoje božanstva osim jednog Boga je mnogoboštvo(politeizam) - širk. A širk - pripisivanje Allahu druga je najteži grijeh, za što dokaze možete naći u Kur'anu i sunnetu.
A jel' ovo upozorenje važi i sihre-crnomagijanje?
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#42 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Halcyon »

touch brain wrote:
seldzuk wrote:
Vuki2012 wrote:Treba se osvrnuti i na predhrišćansko vrjerovanje i vjeru slavenskih naroda. Te na njihove običaje i pogled na svijet.
Te ću u par narednih dana postaviti par osnovnih informacija o slavenskom panteonu.

Slava
Za početak bi trebali dokazati da smo mi uopšte Slaveni. Po jeziku jesmo, a po genetici još ništa nije dokazano.
A što se ostalog tiče, UPOZORENJE SVIM MUSLIMANIMA: Bilo kakvo vjerovanje koje podrazumijeva da postoje božanstva osim jednog Boga je mnogoboštvo(politeizam) - širk. A širk - pripisivanje Allahu druga je najteži grijeh, za što dokaze možete naći u Kur'anu i sunnetu.
svatko ima pravo vjerovati u sta hoce..tebi nitko ne zabranjuje a isto tako ti nemas pravo netkom nameatat sta ce on vjerovat i sta ce citat..ako nemas sta pametno za reci vezano za ovu temu molim te nemoj je zagadjivat
Čovjek je upozorio muslimane, tebi ništa nije rekao, a pogotovo ne u šta da vjeruješ. Ali onaj ko se smatra muslimanom nek se pripazi kod ovakvih stvari.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#43 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Da se razumijemo, cilj ove teme nije takmičenje čija je vjera prava, jača, istinska, jedina itd.

Ovo je moj pogled na svijet koji može a i ne mora da ima sagovornika i istomišljenika.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#44 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Chisum »

Na pomolu je novi rat brace Grimm... Uh koliko vas ima....
User avatar
touch brain
Posts: 579
Joined: 28/01/2012 23:22
Location: negdje na moru

#45 Re: Slavenska rodna vjera

Post by touch brain »

Vuki2012 wrote:Da se razumijemo, cilj ove teme nije takmičenje čija je vjera prava, jača, istinska, jedina itd.

Ovo je moj pogled na svijet koji može a i ne mora da ima sagovornika i istomišljenika.
ova tema osim sa religijom je i kulturno-povijesna tema..zato mi i smetaju, iako sam i sam vjernik, ovi religiozni fanatici koji smaraju
sve koje zanima slavenska mitologija mogu procitat knjigu od Vitomira Belaja: Hod kroz godinu.knjiga je remek djelo i preporucujem svima
Last edited by touch brain on 08/06/2012 16:34, edited 2 times in total.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#46 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Gdje se ima kupiti?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7537
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#47 Re: Slavenska rodna vjera

Post by AleksoMKD »

seldzuk wrote: Za početak bi trebali dokazati da smo mi uopšte Slaveni. Po jeziku jesmo, a po genetici još ništa nije dokazano.
A što se ostalog tiče, UPOZORENJE SVIM MUSLIMANIMA: Bilo kakvo vjerovanje koje podrazumijeva da postoje božanstva osim jednog Boga je mnogoboštvo(politeizam) - širk. A širk - pripisivanje Allahu druga je najteži grijeh, za što dokaze možete naći u Kur'anu i sunnetu.
To vazi i za krscane i za jevreje (ne znam dali ima jos monoteistickih religija) ali cak i da je tako svako moze informativno da razgleda.
Ja, iako sam ateista, iz pravoslavne porodice sam i meni i mojima nikad nije smetalo da vidimo, porazgovaramo i posetimo ljude, svestenike i hramove drugih. Bez razlike dali je dzamija (Plava u Istanbulu je zakon, i tu sam imao odlicnu debatu) ili Budisticki hram (Tajland)

A sto se tice slavenstva, na Balkanu su geni i "krvna zrnca" toliko izmjesani da je besmisleno raspravljati o tome. Mislim vidi sta se desava kod nas u Makedoniji sa "antikvizacijom" :lol:
Ali imamo Slavensi jezik, obicaje koji se vuku odavno, narodne nosnje su slicne, pjesme stare a imena su jos vise.

Kako i da je lepa informativna tema.
Nego Vuki, koliko je Slavenska stara vjera slicna sa Nordiskom posto mi lici da ima prilicno slicnosti a zbog blizine i istoriskih momenata je vjerovatno imalo "pozajmljivanja" u oba slucaja.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#48 Re: Slavenska rodna vjera

Post by seldzuk »

touch brain wrote:
Vuki2012 wrote:Da se razumijemo, cilj ove teme nije takmičenje čija je vjera prava, jača, istinska, jedina itd.

Ovo je moj pogled na svijet koji može a i ne mora da ima sagovornika i istomišljenika.
ova tema nema nikakve veze sa religijom.ovo je vise kulturno-povijesna tema..zato mi i smetaju, iako sam i sam vjernik, ovi religiozni fanatici koji smaraju
sve koje zanima slavenska mitologija mogu procitat knjigu od Vitomira Belaja: Hod kroz godinu.knjiga je remek djelo i preporucujem svima
Ako je tako, onda fino zamolite moderatora da je premjesti na Umjetnost i kultura ili Historija/Povijest.
Ja ga kulturno molim u svoje ime.
Last edited by seldzuk on 08/06/2012 16:29, edited 1 time in total.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#49 Re: Slavenska rodna vjera

Post by fatamorgana »

Chisum wrote:Na pomolu je novi rat brace Grimm... Uh koliko vas ima....
K'o Borgova: Borg: Every resistance i futile!

Image
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#50 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Pošto su i Nordijci Bogovima dodjeljivali prirodne pojave ili obrnuto. Vrlo je slična.
Pa se tu mogu povući velike paralele između glavnih božanstava. Perun=Tor=Perun.
Naravno kao i germanska.
Post Reply