Slavenska rodna vjera

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#126 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Great Cornholio »

.
Last edited by Great Cornholio on 07/11/2012 20:28, edited 1 time in total.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#127 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Great Cornholio »

Kroksica wrote: Na casu fizike?
Jelde i ti si, na Fizici, učila kako grom nastaje, ono elekterični potencijali, pražnjenje i to, i ti, jelede, ne vjeruješ da se Bog igra munjama i istim kažnjava one koji Ga ne slušaju?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#128 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Kroksica »

Black swan wrote:zašto vjerski objekti imaju gromobrane

perun vreba :D
Ne smijem ni prokomentarisat' boldirano, da me ne bi munja sastavila. Bolje sutit'.
User avatar
Akadi
Posts: 439
Joined: 06/09/2012 06:25

#129 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Akadi »

Kolovrat wrote:Ovako je udruženje rodnovjernika u BiH obilježilo početak proljeća ove godine:

Paljenjem "baba zime", odnosno Baba Jage
Image
Image
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#130 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Kroksica »

Great Cornholio wrote:
Kroksica wrote: Na casu fizike?
Jelde i ti si, na Fizici, učila kako grom nastaje, ono elekterični potencijali, pražnjenje i to, i ti, jelede, ne vjeruješ da se Bog igra munjama i istim kažnjava one koji Ga ne slušaju?
Haj stisni, brato, pa ne povjeruj u ovo na slici.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#131 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Kroksica »

Akadi wrote:
Image
HAHAHAHA!
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#132 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Great Cornholio »

Kroksica wrote: Haj stisni, brato, pa ne povjeruj u ovo na slici.
Haj' Perune, udri ako smiješ 8-) :run: :lol:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#133 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Great Cornholio »

Izvinjavam se pokretaču teme, nije lijepo ismijavati tuđa vjerska uvjerenja, al' eto izgleda da ni ja ne mogu biti nepristrasan. Svako dobro :)
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#134 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Kroksica »

Great Cornholio wrote:
Kroksica wrote: Haj stisni, brato, pa ne povjeruj u ovo na slici.
Haj' Perune, udri ako smiješ 8-) :run: :lol:
Image
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#135 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Kroksica »

Great Cornholio wrote:Izvinjavam se pokretaču teme, nije lijepo ismijavati tuđa vjerska uvjerenja, al' eto izgleda da ni ja ne mogu biti nepristrasan. Svako dobro :)
Ja sam samo sliku ismijavala. Imam pravo, oni na slici ismijavaju moja vjerska uvjerenja. :P
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#136 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Great Cornholio »

Kroksica wrote:
Great Cornholio wrote:
Kroksica wrote: Haj stisni, brato, pa ne povjeruj u ovo na slici.
Haj' Perune, udri ako smiješ 8-) :run: :lol:
Image
Ja sam se rodio u utorak, meni grom ništa ne može, i jedan sam od srećnika (zajedno sa svim onima koji su se rodili u utorak) kojima ne može nauditi ako se kupaju, šišaju, briju ili sijeku nokte utorkom 8-) :D
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#137 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Great Cornholio »

Kroksica wrote:
Great Cornholio wrote:Izvinjavam se pokretaču teme, nije lijepo ismijavati tuđa vjerska uvjerenja, al' eto izgleda da ni ja ne mogu biti nepristrasan. Svako dobro :)
Ja sam samo sliku ismijavala. Imam pravo, oni na slici ismijavaju moja vjerska uvjerenja. :P
Ma kakav Perun, ja se samo NIN-a bojim :cry: :run: :D
Neću više, valja poštovat pravila, bez njih zajednički život nije moguć :)
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#138 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Kroksica »

Great Cornholio wrote:
Ja sam se rodio u utorak, meni grom ništa ne može, i jedan sam od srećnika (zajedno sa svim onima koji su se rodili u utorak) kojima ne može nauditi ako se kupaju, šišaju, briju ili sijeku nokte utorkom 8-) :D
Ja sam se rodila uoci petka, pa se ovoliko ne falim.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#139 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Kroksica wrote:Image



Ne kontam vezu izmedju ove dvije slike. BTW upratih je na toj rodnovjernoj stranici na FB.
Najbolje je da im postaviš to pitanje.
Jasno sam istakao kakvu atmosferu želim n aforumu. Jer se gornja slika može protumačiti kao vrijeđanje tuđih vjerskih osjećanja. Isto kao i prenošenje i postanje te slike na ovaj forum.
Vuki2012
Posts: 45
Joined: 05/06/2012 10:54

#140 Re: Slavenska rodna vjera

Post by Vuki2012 »

Kroksica wrote:
Great Cornholio wrote:Izvinjavam se pokretaču teme, nije lijepo ismijavati tuđa vjerska uvjerenja, al' eto izgleda da ni ja ne mogu biti nepristrasan. Svako dobro :)
Ja sam samo sliku ismijavala. Imam pravo, oni na slici ismijavaju moja vjerska uvjerenja. :P
Ne bi bilo loše da odeš na tu fb stranicu i izraziš svoje nezadovoljstvo.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#141 Re: Slavenska rodna vjera

Post by asurbanipal »

Da malo oživimo temu

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#142 Re: Slavenska rodna vjera

Post by asurbanipal »

Dokumentarac sa hrvatskog radia iz emisije "Povijest četvrtkom". Tema: Slavenska mitologija





Pa dalje:





Također, interesantna emisija sa Sretenom Petrovićem:






Etnolog, prof. dr. Tomo Vinščak sa FF u Zagrebu




Malo nešto o Slavenima:





User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#143 Re: Slavenska rodna vjera

Post by asurbanipal »




mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#144 Re: Slavenska rodna vjera

Post by mariner »

Sva slavenska mitologija ima jasan korjen indoevropskih naroda. Seobe prema zapadu i fragmentiranje plemena pokazuju istu formu samo drugi sadrzaj mitskih figura.
Posebno slavenski folklor, odjevanje, crta obicaja, sklonosti prema nekim vjerovanjima itd..posebno se vidi na nasim krajevima kako je sve to uglavljeno kod muslimana i krscana. Domace paganstvo je jednostavno uvuceno podkozu.
Arapsko paganstvo koje je uvuceno u dogmu islama je takodje vidljivo poznavaocima mitologije, pa recimo kod nas u ljudi je veci strah od leptirice, vukodlaka ili sumskih vampira ili utvara po jezerima i mocvarama dok je kod arapa pjescani dzin osnovni strah. S obzirom na prostranstva pustinje i surovosti vjetrovitih naleta pridavanje tim pojavama ime pustinjskog dzina je sasvim logicno za nivo mentaliteta animisticko magiskog shvatanja. Nama je taj pojam stran prije svega sto nema ovdje pustinje a drugo sto je talog naseg nesvjesnog ispunjen slavenskim sadrzajima.Arap da zivi na grenlandu imo bi ledenog ili snjeznog dzina..i obratno.

Slaveni su bojili jaja svojoj boginji proljeca znak zivota ili plodnosti..kao sto isti obicaj ima kontinuitet od sumera do germana i kelta. Kod ova dva posljedna se boginja proljeca zvala Ester sto odgovara Ishtar (sumeri) a do dan danas se taj obicaj zadrzao ukrsvanstvu za uskrs (vaskrs). Mnogi krscani ne znaju da taj paganski obicaj bojenja jaja nije krscanski jer uskrs na njemackom i engleskom se kaze Ester po boginji proljeca i to na ekviocij u martu tako da uskrsnuce krista je ista izmisljotina kao i sve druge uzete iz prethodnih mitova. (radjanje boga sunca)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#145 Re: Slavenska rodna vjera

Post by fatamorgana »

mariner wrote:Sva slavenska mitologija ima jasan korjen indoevropskih naroda. Seobe prema zapadu i fragmentiranje plemena pokazuju istu formu samo drugi sadrzaj mitskih figura.
Posebno slavenski folklor, odjevanje, crta obicaja, sklonosti prema nekim vjerovanjima itd..posebno se vidi na nasim krajevima kako je sve to uglavljeno kod muslimana i krscana. Domace paganstvo je jednostavno uvuceno podkozu.
Arapsko paganstvo koje je uvuceno u dogmu islama je takodje vidljivo poznavaocima mitologije, pa recimo kod nas u ljudi je veci strah od leptirice, vukodlaka ili sumskih vampira ili utvara po jezerima i mocvarama dok je kod arapa pjescani dzin osnovni strah. S obzirom na prostranstva pustinje i surovosti vjetrovitih naleta pridavanje tim pojavama ime pustinjskog dzina je sasvim logicno za nivo mentaliteta animisticko magiskog shvatanja. Nama je taj pojam stran prije svega sto nema ovdje pustinje a drugo sto je talog naseg nesvjesnog ispunjen slavenskim sadrzajima.Arap da zivi na grenlandu imo bi ledenog ili snjeznog dzina..i obratno.

Slaveni su bojili jaja svojoj boginji proljeca znak zivota ili plodnosti..kao sto isti obicaj ima kontinuitet od sumera do germana i kelta. Kod ova dva posljedna se boginja proljeca zvala Ester sto odgovara Ishtar (sumeri) a do dan danas se taj obicaj zadrzao ukrsvanstvu za uskrs (vaskrs). Mnogi krscani ne znaju da taj paganski obicaj bojenja jaja nije krscanski jer uskrs na njemackom i engleskom se kaze Ester po boginji proljeca i to na ekviocij u martu tako da uskrsnuce krista je ista izmisljotina kao i sve druge uzete iz prethodnih mitova. (radjanje boga sunca)
Nema puno originalnih ideja, plagijati rules for ever, ne znam samo zašto pojedinima smetaju npr. Merlinovi plagijati kad je on posljednji lik u hiljadugodišnjim lancima plagijatora a još nije plagir'o religiju već samo neke pjesmice .... a da nije on naš'o bi se uvijek neko drugi.

Ha ja!
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#146 Re: Slavenska rodna vjera

Post by mariner »

Slavenska mitologija je protkana nasom dusom, nasa dusa je protkana slavenskom mitologijom, ona je toliko srasla sa nama da se to nikad ne moze odljepiti, moze se poricati i zagusivati ali ne moze odljepiti.
Mi imamo i njegovanje starog paganstva korz raznorazne obicaje bosnjackog, srpskog i hrvatskog naroda a i prozete kroz islam, pravosljavlje i katolicanstvo. Recimo npr. sarajevski jevreji to nemaju osim jezika slavenskog koji su vremenom naucili i adaptirali se. Oni imaju spansko judejsku strukturu obicaja, slicno i sa romima koji jasno pokazuju indijsku arhaicnost preklopljena novim vjerama ili novim obicajima svojstveni za ovo podnevlje.
Bosnjaci su morali napustiti: pradjedovsku pagansku vjeru slavena, pa vjeru krsta( neko katolicanstvo, neko pravoslavlje a neko bos.kristjane) da bi na kraju postao musliman po turskim sablonima i okvirima. Srbi i hrvati su morali napustiti pravjeru djedova koji su ih prokleli, drevnu slavensku da bi se pokrstili bilo u katolike ili pravoslavlje..pokrstavanje je bilo nazor itekako prisilno i prilicno je ljudima to djelovalo kao virus, kao karcinom..nisu to mogli da razumiju da shvate pa su obavljali paralelno slavenske molitve i novonastale krscanske molitve u isto vrijeme. Smetalo je to autoritetima rima i grcke itekako pa vele: pa hajde vazno je da su prekrsteni, j...bi ih moze i ovako naopako. I tako to naopako osta do dan danas.
Napustanje te paganske vjere pokrstavanjem nije bilo lako niti glatko, otpor je bio toliko prisutan da je trebalo stotinama godina da se ljudi preobrate . Nikad ondasnje i danasnje krscanstvo nece moci shvatiti koliku ima kontradikciju sasobom pokusavajuci da istrjebi paganstvo i kaze za sebe da je cisto ko suza i odrekne se ''satanske'' vjere da je zamjeni kristovim putem a da u svim svojim krscanskim obicajim sve vrvi i kljuca od slavenskog paganstva. Isto vazi i za domace muslimane sem onih pojedinaca koji su nazor asimilirali arapske obicaje a zagusili svoju tradicionalnu matricu lici na to da su instalirali windows 7 preko win xp ali ipak su sacuvali neke stare foldere sa arhivom.
Pitanje ilira, rimljana , germana, kelta, huna, gota, vlaha.. nije toliko bitno u ovoj prici jer ipak preklopljeni su slavenizmom kako jezikom tako i nosnjom pa i mitoloskim sadrzajem iako istina ponesto se moze naci i od ovih gore nabrojanih narocito kod nekoh naroda koji imaju ostatke obicaja vlaske magije ili vlaskih rituala ili onih koji se nisu odrekli rimskog latinskog jezika od doba rima pa i dan danas po bosni pricaju na latinskom.

Za dlaku je falilo mjesto krscanstva da u rimskom carstvu nastane MITRAIZAM kao najaca religija jer je tal kult bio itekako njegovan i jedno vrijeme u usponu , vremenom je zaguseno i odstranjeno iako kod nas u bosni ima nekih ostataka tih svetista pa eto srbima i hrvatima treba uputiti cinjenicu da su stari slaveni vrlo lako mogi danas da budu mitraisti a ne krscani.. tako da krscanstvo nije nikako relevantno koliko je slavensko paganstvo ako se to posmatra dubinski, intelektualno, apstraktno.. Religije su operativno sistemi i mogu se mjenjati a i vremenom izlaze nova izdanja a stara bivaju prevazidjena.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#147 Re: Slavenska rodna vjera

Post by sandzokan »

Zna li neko portal, relevantan blog...koji se bavi slovenskom historijom, mitologijom, obicajima, svakodnevnim zivotom? Nisam pocetnik, ali dajte sta imate.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#148 Re: Slavenska rodna vjera

Post by asurbanipal »

sandzokan wrote:Zna li neko portal, relevantan blog...koji se bavi slovenskom historijom, mitologijom, obicajima, svakodnevnim zivotom? Nisam pocetnik, ali dajte sta imate.

Za početak neki blogovi i stranice. Kasnije ću te uputiti na relevantniju literaturu:


http://webograd.tportal.hr/Miha29/knjiz ... mitologija

http://blog.dnevnik.hr/sujenice/2010/02 ... ogovi.html

http://rodnovjerje.com.hr/

https://www.rastko.rs/antropologija/slo ... ogija.html

http://www.svevlad.org.rs/bajoslovlje/n ... vjera.html

http://slavicbosnia.weebly.com/slavensk ... ogija.html

http://www.slovenskamitologija.rs/



Ova stranica je izdavala i magazin Veles

http://www.starisloveni.com/

http://www.starisloveni.com/CasopisVeles.html
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#149 Re: Slavenska rodna vjera

Post by sandzokan »

Hvala na linkovima asurbanipal. Sa nekim sam web adresama upoznat dok za neke sad cujem.
Reci mi imas li knjigu u pdf Hod kroz godine od prof. Belaja?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#150 Re: Slavenska rodna vjera

Post by asurbanipal »

sandzokan wrote:Hvala na linkovima asurbanipal. Sa nekim sam web adresama upoznat dok za neke sad cujem.
Reci mi imas li knjigu u pdf Hod kroz godine od prof. Belaja?

Nažalost, nemam. Tražio sam po internetu u pdf formatu, ali sam samo neke fragmente našao. Imam zato od Franje Ledića, kao i interesantnu studiju Špire Kulišića. Preporučio bih ti da potražiš radove od Henrika Lovmjanjskog i Aleksandra Lome, a i beogradski Zepter je izdao Enciklopediju Slavenske mitologije u kojoj su pisali zanimljivi autori. Ako te još nešto zanima o Slavenima, nađi nešto od Zdeneka Vane i Marije Gimbutas.
Post Reply