slaganje računarske konfiguracije

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#1 slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

kontao sam da sam sastavim neki gamerski racunar i da pomalo kupujem dio po dio jer mi tako izgleda bezbolnije.

prvo što ću kupiti je matična koja će mi trajati koju godinu ako je moguće. Zna li neko koja bi bila odgovarajuća i koja se može naknadno nadograđivati.

ima li neke razlike ako kupim najjeftinije od ovih kućišta?

http://shop.imtec.ba/1009-kucista-za-racunare#/
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#2 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Walther »

lokalni_razdjevicar wrote:kontao sam da sam sastavim neki gamerski racunar i da pomalo kupujem dio po dio jer mi tako izgleda bezbolnije.

prvo što ću kupiti je matična koja će mi trajati koju godinu ako je moguće. Zna li neko koja bi bila odgovarajuća i koja se može naknadno nadograđivati.

ima li neke razlike ako kupim najjeftinije od ovih kućišta?

http://shop.imtec.ba/1009-kucista-za-racunare#/
1. za koliko €, platforma (amd, intel)
2. nema
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#3 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

Walther wrote:
lokalni_razdjevicar wrote:kontao sam da sam sastavim neki gamerski racunar i da pomalo kupujem dio po dio jer mi tako izgleda bezbolnije.

prvo što ću kupiti je matična koja će mi trajati koju godinu ako je moguće. Zna li neko koja bi bila odgovarajuća i koja se može naknadno nadograđivati.

ima li neke razlike ako kupim najjeftinije od ovih kućišta?

http://shop.imtec.ba/1009-kucista-za-racunare#/
1. za koliko €, platforma (amd, intel)
2. nema
pa ne znam nešto da je jeftino a dobro, da mogu igrati ove novije igre
Wheatly
Posts: 322
Joined: 26/06/2014 20:51

#4 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Wheatly »

lokalni_razdjevicar wrote:
Walther wrote:
lokalni_razdjevicar wrote:kontao sam da sam sastavim neki gamerski racunar i da pomalo kupujem dio po dio jer mi tako izgleda bezbolnije.

prvo što ću kupiti je matična koja će mi trajati koju godinu ako je moguće. Zna li neko koja bi bila odgovarajuća i koja se može naknadno nadograđivati.

ima li neke razlike ako kupim najjeftinije od ovih kućišta?

http://shop.imtec.ba/1009-kucista-za-racunare#/
1. za koliko €, platforma (amd, intel)
2. nema
pa ne znam nešto da je jeftino a dobro, da mogu igrati ove novije igre
Koliko para.... Reci nam maximalno koliko hoćeš potrošiti
I koje igrice?
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#5 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

ne znam tačno koliko para. koliko budem imao. kupio sam kućište. sad cu ovaj mjesec i neku matičnu na koju mogu nabacati dobrih stvari ako budem para imao.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#6 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Walther »

lokalni_razdjevicar wrote:ne znam tačno koliko para. koliko budem imao. kupio sam kućište. sad cu ovaj mjesec i neku matičnu na koju mogu nabacati dobrih stvari ako budem para imao.
Plan ti generalno ... Kuciste si mogao uzeti od nekog starog pc-a jer je glupo dati 100+ KM za kuciste u toj klasi. Ako gledas za budget gaming masinom onda gledaj nesto sa AMD APU... sto visa serija...
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#8 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by avaks »

Da ti prenesem moja iskustva što se tiče gaming konfiguracija :mrgreen:
Razmišljao sam kao i ti ali nisam baš najbolje prošao, naime mislio sam i ja da je dio po dio jeftinije i bezbolnije ali vjeruj mi da i nije baš. Kao prvo gaming na PC je skup sport a drugo ta tehnologija veoma brzo napreduje pa da ne završiš kao i ja na kraju. Elem, skoro 3 godine sam tako sklapao konfiguraciju, dio po dio, svakih par mjeseci dokupim nešto kada imam love i kada sam konačno sve sastavio (samo matičnu nisam mijenjao i napojnu a ostalo sve) konfiguracija već zastarila i vakat ponovo da se mijenja. Znači 2 procesora sam zamijenio, 2 grafike, dokupio memoriju, ssd, kuler za procesor dodatni, periferiju da ne spominjem. Uglavnom dosta vremena sam izgubio a nisam dobio puno. Ako imaš opciju da uzmeš kredit pa da odmah pazariš konfiguraciju to ti je po meni najbolja opcija, naigraćeš se dok je otplatiš a onda ako pođe štekati dogradiš po potrebi.
Ako si u mogućnosti ja ću ostaviti preporuku pa razmotri i to:
i5 4460 340KM
ASUS B85-PLUS 165KM
Corsair 8GB (2x4GB) DDR3 1600Mhz 140KM
Chieftec 600W 119KM
Gigabyte AMD Radeon R9 270 OC 2GB 299KM
Ukupno 1063KM

Kućište već imaš, hard disk po svojoj želji te ostalu periferiju. Cijene i konfiguraciju sam ti okvirno uzeo sa pik. Intel sam izabrao zato što su po jezgri bolji od AMD, veoma mali potrošač je, ne treba dodatno hlađenje niti overklok (sam to radi uz boost tehnologiju na navedenoj matičnoj). Pošto procesor nema otključani množilac, izabrao sam ti B85 čipset (imaš podršku za turbo boost, usb 3.0, novi sata kao i pci slotove te podršku za dosta rama po potrebi kao i dodatnu grafiku). Imaš opciju da uzmeš i jednu pločicu od 8GB ddr3 mada mi ovako u dual channel može biti bolje a trenutno i nema potrebe za više (gaminga što se tiče, nećeš rendering raditi :mrgreen: ). Napajanje i više nego dovoljno, za kasniju nadogradnju ima dosta prostora (nova grafika ili procesor). Grafička može i druga mada je ova mislim best buy za ove pare i za igranje na 1080p svih trenutnih naslova.
Znači razmisli još jednom ako imaš opciju za komplet a kasnije nadogradiš sa SSD ili jačom grafikom a do tada ćeš se naigrati sa navedenom konfiguracijom.
Sretno u svakom slučaju!
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#9 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

eh, sad si me u depru bacio. nije lako baš odmah dati i stvoriti 1100 km. hajde, vidjeću šta mi je činiti.
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#10 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Walther »

lokalni_razdjevicar wrote:eh, sad si me u depru bacio. nije lako baš odmah dati i stvoriti 1100 km. hajde, vidjeću šta mi je činiti.
smiri malo zelje i uzmi AMD APU ili spremi lovu ;-)
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#11 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

Walther wrote:
lokalni_razdjevicar wrote:eh, sad si me u depru bacio. nije lako baš odmah dati i stvoriti 1100 km. hajde, vidjeću šta mi je činiti.
smiri malo zelje i uzmi AMD APU ili spremi lovu ;-)
kupicu maticnu sto je ovaj lik mi rekao.
evo našao sam u travniku kod ovog pcosa....164,95 km
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#12 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Njanjavi »

Imas bolan amd onih zvjercica po 500 do 700 km da jedu malu djecu maltene, vishera one serije, to je ja mislim sasvim solidno za gaming, samo jos grafiku neku solidniju i mozes za manje od 1000 proc sigurno a da grmi.
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#13 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

Njanjavi wrote:Imas bolan amd onih zvjercica po 500 do 700 km da jedu malu djecu maltene, vishera one serije, to je ja mislim sasvim solidno za gaming, samo jos grafiku neku solidniju i mozes za manje od 1000 proc sigurno a da grmi.
pa daj mi ti sastavi konff?
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#14 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Njanjavi »

Sta ti ja imam sastavljat brate, logike malo ukljuci, odes na pikonju, ukucas u pretrazivac amd, i minimum grafiku od 2 gb npr, imas brate oci i gledaj. Ja bas maloprije to uradih, znaci ne bi ni grafiku morao uzimat. Imas od 4 jezgre, od 6 i osam. 6 jezgri ti je optimalno, sve je preko 3,5 ghz i sigurno mozes nac ispod 800 takvu masinu.
User avatar
febo_acm
Posts: 10239
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by febo_acm »

Njanjavi wrote:Sta ti ja imam sastavljat brate, logike malo ukljuci, odes na pikonju, ukucas u pretrazivac amd, i minimum grafiku od 2 gb npr, imas brate oci i gledaj. Ja bas maloprije to uradih, znaci ne bi ni grafiku morao uzimat. Imas od 4 jezgre, od 6 i osam. 6 jezgri ti je optimalno, sve je preko 3,5 ghz i sigurno mozes nac ispod 800 takvu masinu.

:-D
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#16 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

necu. sastavljam što mi je onaj napisao.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#17 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Njanjavi »

:lol:
Sastavices za par godina tako onda, valjda :lol:
Do tad cemo se igrat na kvantnim kompovima i prikopcavat sinapticke dodatke na mozak, zvirljat po virtuelnoj realnosti :D
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#18 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

Njanjavi wrote::lol:
Sastavices za par godina tako onda, valjda :lol:
Do tad cemo se igrat na kvantnim kompovima i prikopcavat sinapticke dodatke na mozak, zvirljat po virtuelnoj realnosti :D
pa šta ću sada? sto ljudi 100 razlicitih prijedloga? zamantalo mi se više-
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#19 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

lokalni_razdjevicar wrote:
Njanjavi wrote::lol:
Sastavices za par godina tako onda, valjda :lol:
Do tad cemo se igrat na kvantnim kompovima i prikopcavat sinapticke dodatke na mozak, zvirljat po virtuelnoj realnosti :D
pa šta ću sada? sto ljudi 100 razlicitih prijedloga? zamantalo mi se više-
Da ti možda pojednostavim i plastično objasnim.

Ja na ovoj konfiguraciji igram GTA V sa High postavkama i FPS-om od 50.

Intel i5 4670K
Matična Asus B85M-E
Grafika AMD Radeon HD 7870 2GB
RAM 8GB Kingston neki Blue X 1600Mhz

Danas ova konf. ne bi trebala biti više od 1000KM.
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#20 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

mislim da je ona bolja a razlike 100 km a i manje.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#21 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Njanjavi »

Druze imas mozak, slusaj logiku malo, vec si rekao da i nemas novca plaho, plus logicnije je odma uzet sve nego se mucit iz mjeseca u mjesec dio po dio, nije to brate lego.
Ja ti kapu s glave skidam ako fakat mozes uzimat dio po dio iz mjeseca u mjesec, gledat te glupe djelove na polici, kontat se kad iskesas za 3 djela preko 600 da si mogao vec sjedit i igrat. Pa puko bi mi film, pojeo bi chip od huje :lol:
Think about it ;)
Uzmes sve odjednom ko insan, ustekas i opleti.
Imas zvjeri amd-ovih za igranje da se ukakis od dobrile. Ne padaj na hype oko intela.
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#22 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

Njanjavi wrote:Druze imas mozak, slusaj logiku malo, vec si rekao da i nemas novca plaho, plus logicnije je odma uzet sve nego se mucit iz mjeseca u mjesec dio po dio, nije to brate lego.
Ja ti kapu s glave skidam ako fakat mozes uzimat dio po dio iz mjeseca u mjesec, gledat te glupe djelove na polici, kontat se kad iskesas za 3 djela preko 600 da si mogao vec sjedit i igrat. Pa puko bi mi film, pojeo bi chip od huje :lol:
Think about it ;)
Uzmes sve odjednom ko insan, ustekas i opleti.
Imas zvjeri amd-ovih za igranje da se ukakis od dobrile. Ne padaj na hype oko intela.
koja matična i procesor po tebi bi bili ok.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#23 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by Njanjavi »

Pa rekoh ti, ja licno da uzimam desktop, sredio bi neku visheru od amd.
6 jezgri mozes nac izmedju 6 i 7 stoja sa grafom od 2 gige, a 8 jezgri izmedju 8 i 9 stoja.
Sasvim solidne masine za gaming. Takt izmedju 3,8 do 4.2 mhz, nadoplatis sebi ram ako treba i udri.
Znaci trazis fx 6xxx ili fx 8xxx, imas raznih jbga biraj.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#24 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by hopi »

pa dobro i ja uzimam komponente, zadnji čitav pc sam kupio tamo negdje 2006, i od tada se naravno izmjenilo sve po par puta. Nekada je to samo grafička, nekada matična+proc, gledam po piku kada šta naleti i po radnjama kada su neke akcije i stvarno ubodem povoljnih stvari.
što se tiče preporuki komponenti, neki amd procesor, kod mene je amd fx 6300, uzeo u novembru 2013 na piku za 220KM, vjerujem da je danas dosta jeftiniji, bez problema vrti igre u full hd, tako da po meni nema potrebe ići na neki skuplji i5, a tek ne i3 koje neke igre ne može vrtiti.
idealno 8 giga rama
neka matična iz srednjeg ranga, oko 150KM, mene gigabyte dobro služi, dovoljno sata i usb priključaka
hdd min. 1tb + po mogućnosti ssd
još grafika, kod mene je r7 265 2gb (256bit), vrlo dobra,vrti sve, našao je vrlo povoljno, pa mogu ti nju preporučiti ili recimo bolju i skupkju r9 270
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#25 Re: slaganje računarske konfiguracije

Post by lokalni_razdjevicar »

je li to ovaj procesor?
http://www.olx.ba/artikal/16221684/amd- ... us-socket/

a de mi posalji neku matičnu koja bi odgovarala
Post Reply