Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Podforum za motocikliste...
Post Reply
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#1 Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Optimist »

Da li je bolji skuter od 50 ccm zracno ili vodeno hladjenje?
Napominjem da se radi o dva ista skutera, Piaggio NRG 50, 2006 godiste.

Prednosti zracnog, prednosti vodenog, mane i jednog i drugog.
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#2 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Osigurach »

Ja mislim da je bolje vodeno, to je moje licno misljenje i iskustvo..
Do sad sam vozio skutere samo sa vodenim..
Oba Piaggio-a, ni sa jednim nisam imao problema..
Naravno, zimi je uredno garaziran, da nebi zaledio i te sitnice.. Mislim da osnove znas, to ti nemoram pricati..

Zasto? (ovo sam copy/paste sa nekog moto foruma)

Prednosti zracnog hladjenja:
- jednostavna i jeftina konstrukcija
- mala tezina
- ne postoji opasnost od smravanja
- nema hladnjaka i opasnosti od propustanja
- nema odrzavanja
- visoka sigurnost u radu
- motor brze postize radnu temperaturu
- radna temperatura nije ogranicena vrelistem tekucine

Nedostaci:
- velike oscilacije radne temperature
- velike zracnosti klipa i cilindara
- potrebna velika snaga za pokretanje ventilatora
- velika buka
- mala volumenska snaga motora
- mali stupanj kompresije

Prednosti vodenog hladjenja:
- ravnomjerno hladjenje
- manja potrosnja energije na pogon pumpe
- veća volumenska snaga i stupanj kompresije
- vodeni plast prigusuje buku izgaranja
- manja zracnost cilindar- klip ---vrlo bitno
- temperatura motora manje ovisna o temperaturi okolisa

Nedostaci:
- tezak sustav hladjenja, zauzima veliki prostor
- skuplja konstrukcija
- opasnost od zamrzavanja i propustanja
- opasnost od pregrijavanja zbog gubitka tekucine
- sporo zagrijavanje na radnu temperaturu
- redovito odrzavanje
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#3 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by scooterista »

Zaboravio si kao manu zracnog hladjenja navesti opasnost pregrijavanja i tim ostecenja masine, kad su visoke temperature i motor ne dobija dovoljno zraka za hladjenje, naprimjer pri sporim voznjama u gradu.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#4 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Optimist »

@Osigurach

To sam i ja pronasao na nekom forumu kad sam trazio ne google. I jedno i drugo imaju svojih prednosti.

@scooterista

Nijedan skuter sa vodenim hladjenjem nema ventilator (mislim na ove slabije kubikaze), dakle voda sama kruzi i opet se hladi zrakom. Isto kao sto ti se moze pregrijati zracni, tako isto se moze pregrijati i sa vodenim hladjenjem, narocito pri voznji na uzbrdici jer je motor pod punom turom a sporo se krece.

Ono sto nemam iskustva a to je koliko cesto se desavaju kvarovi na vodenom hadjenju, tipa pucanje hladnjaka, crijeva, kvarovi na pumpi, povecana tezina zbog same intalacije itd. Da li neko sa tim ima iskustva?
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#5 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by kijamet insan »

Isti kurko drugo pakovanje da stavis na vagu i jedna i druga varijanta ima prednosti i mane.
Ja bi licno da biram uzeo vazdusno hladjenje jer kao sto vec napisa neko manje kubikaze sa vodenim hladjenjem nemaju ventilator povezan sa termostatom vec vodena pumpa konstantno gura rashladnu tekucinu tako da i tu zavisis od cirkulacije zraka prilikom gradske voznje. Samo sto imas vise zajebancija prilikom odrzavanja i ekspoatisanja..
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#6 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Optimist »

kijamet insan wrote:Isti kurko drugo pakovanje da stavis na vagu i jedna i druga varijanta ima prednosti i mane.
Ja bi licno da biram uzeo vazdusno hladjenje jer kao sto vec napisa neko manje kubikaze sa vodenim hladjenjem nemaju ventilator povezan sa termostatom vec vodena pumpa konstantno gura rashladnu tekucinu tako da i tu zavisis od cirkulacije zraka prilikom gradske voznje. Samo sto imas vise zajebancija prilikom odrzavanja i ekspoatisanja..

Zbog ovoga i ja vise naginjem ka zracnom, ali "vodeni" je malo manje presao i malo je u boljem stanju te se zbog toga kolebam. Malo sam gledao oglase po Njemackoj i verzije sa zracnim hladjenjem se najvise prodaju. Jako malo imaju verzija sa vodenim na prodaju. Mislim da je i to jedan pokazatelj da je svabo birao jednostavniju konstrukciju zbog dugotrajnosti i manje cijene odrzavanja.
RAV44
Posts: 54
Joined: 09/12/2012 22:36

#7 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by RAV44 »

Jarane mani se zrakara, vodeno je zakon, nece ti se sigurno pregrijat, jer uvijek ima dovoljno rashlađene vode da ohladi motor, to je kao neka akumulacija hladnice, ako me razumijes. Zracno se zna pregrijat a ti pojma nemas sta se desava i vozis, pa strada elektronika, karike, mozda i klip pukne itd. Kod vodenog, kad ti temp. dođe do tacke kljucanja (sto se rijetko desava i imas pokazivac temp. rashladne tekucine na satu) stanes malo ohladis i nastavis. A ako naspes G12, on ti je 12 KM 1,5 l, nema sanse da se pregrije.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#8 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Optimist »

Kupio sam skuter sa zracnim hladjenjem, jer je jednostavniji i skoro da se i nema sta pokvariti na njemu. Jos uvijek sam u fazi testiranja, dosad sam zadovoljan. Isao sam u cugu po 15-ak kilometara u jednom pravcu i nikakvih naznaka pregrijavanja i sl.
Movie
Posts: 14
Joined: 11/04/2013 22:52

#9 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Movie »

Ne znam da li djeca ovdje pisu na forumu ili su ljudi stvarno toliko nepismeni. Poredit vodeno i zracno hladjenje je skoro pa glupo. Razlog zasto njemci, pa i ti s njima, kupuju motore sa zracnim hladjenjem je samo razlika u cijeni, a ne zato sto je to nesto bolje. Ako zelis pravi motor, voziti na duzim relacijama, pogotovo ljeti moras imati pravo hladjenje. Ako ce ti maksimum biti 15km u cugu, onda si dobro izabrao. Pozz
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#10 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Optimist »

Movie wrote:Ne znam da li djeca ovdje pisu na forumu ili su ljudi stvarno toliko nepismeni. Poredit vodeno i zracno hladjenje je skoro pa glupo. Razlog zasto njemci, pa i ti s njima, kupuju motore sa zracnim hladjenjem je samo razlika u cijeni, a ne zato sto je to nesto bolje. Ako zelis pravi motor, voziti na duzim relacijama, pogotovo ljeti moras imati pravo hladjenje. Ako ce ti maksimum biti 15km u cugu, onda si dobro izabrao. Pozz

Ja ovdje govorim o motoru od 50 ccm. Nijedan skuter sa vodenim hladjenjem nema ventilator, vec vodena pumpa konstantno goni vodu i pod velikim je naponom, te se ta ista voda opet hladi zrakom. Da postoji ventilator, to bi bila druga prica. Ko god kupi 50-ku i planira sa njom da ide na duze relacije mislim da nije bas nacisto sa sobom.

Eto nijemcima je 50 ili 100 eura puno pa kupuju zracno da prodju jeftinije. Kako da ne...
Movie
Posts: 14
Joined: 11/04/2013 22:52

#11 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Movie »

A cime se auto hladi ili ti je i to sa zracnim hladjenjem?
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#12 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by amra67 »

Optimist wrote:
kijamet insan wrote:Isti kurko drugo pakovanje da stavis na vagu i jedna i druga varijanta ima prednosti i mane.
Ja bi licno da biram uzeo vazdusno hladjenje jer kao sto vec napisa neko manje kubikaze sa vodenim hladjenjem nemaju ventilator povezan sa termostatom vec vodena pumpa konstantno gura rashladnu tekucinu tako da i tu zavisis od cirkulacije zraka prilikom gradske voznje. Samo sto imas vise zajebancija prilikom odrzavanja i ekspoatisanja..

Zbog ovoga i ja vise naginjem ka zracnom, ali "vodeni" je malo manje presao i malo je u boljem stanju te se zbog toga kolebam. Malo sam gledao oglase po Njemackoj i verzije sa zracnim hladjenjem se najvise prodaju. Jako malo imaju verzija sa vodenim na prodaju. Mislim da je i to jedan pokazatelj da je svabo birao jednostavniju konstrukciju zbog dugotrajnosti i manje cijene odrzavanja.
Sve vespe od 50 ccm i 4 taktnim motorom su na zracno. Ja do sada nemam problema sa motoricem..a sve vespe imaju piaggio motore
Revolver
Posts: 652
Joined: 24/04/2012 08:52

#13 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Revolver »

Movie wrote:A cime se auto hladi ili ti je i to sa zracnim hladjenjem?
ajd ne pametuj previše, pričamo o motorima od 50 cm3. Porsche 911 je do 1998. bio sa zračnim hlađenjem.
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#14 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Optimist »

Movie wrote:A cime se auto hladi ili ti je i to sa zracnim hladjenjem?

Da si samo procitao moj post, upala bi ti jedna rijec u oci a to je ventilator koji nedostaje na hladnjaku malih skutera, dok kod svih jacih masina on je prisutan. Ali ti ocito pojma nemas o principu rada SUS motora a pogotovo hladjenja istog.
Movie
Posts: 14
Joined: 11/04/2013 22:52

#15 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Movie »

Ja se pitam koja budala izmisli vodeno hladjenje kad zracno moze hladit i porsea...e moji sabani.

@Optimist: Ne hladi ventilator vodu, jesi li cuo kad za hladnjak?
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#16 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Optimist »

Naravno da sam cuo i da znam sta je hladnjak. On ima efekta kad se auto ili skuter vozi i kada zrak dolazi do njega. Cim se zaustavis, voda moze kruzit koliko hoces ali se nece hladiti jer nema svjezeg zraka. Iz toga razloga se ugradjuju ventilatori na hladnjak, dakle prinudno hladjenje hladnjaka i vode koji u slucaju malih skutera nedostaju. A svi znamo da se ti mali skuteri voze uglavnom po gradu i pri malim brzinama, tj ceste su situacije gdje moze vrlo lahko doci do pregrijavanja.
Movie
Posts: 14
Joined: 11/04/2013 22:52

#17 Re: Skuter zracno ili vodeno hladjenje-koji izabrati?

Post by Movie »

Dobro, bezveze je da se natezemo. Ocito je da nisi imao niti radio sa motorima sa vodenim hladjenjem. Ja se od rata bavim motorima i ne govorim da zracno hladjenje ne valja, jer sam se tih motora navozao kao i svi mi, ali za nesto sto je bolje ne mogu nikako reci da nije bolje.

Autu je potrebno 10-15 minuta da miruje da okine termostat, a mi govorimo o motoru od 50ccm i ventilator je apsolutno nepotreban. Voda je gusca od zraka, puno se teze grije i bolje prenosi toplotu, prolazi kroz glavu i stublnu i na kraju, vodenjaci dosta dosta duze traju od ovih sa zracnim hladjenjem.

Sa vodenim hladjenjem mozes obici svijet dok sa zracnim po pravilu svakih 40-50km moras hladiti motor....itd, bezveze je da banalne stvari pisem.

Vodemo hladjenje NIJE bolje za pesinjaka kome je mrsko provjeriti nivo vode, nasuti permant..kome motor treba samo od jutra do sutra!

Pitanje je bilo sta je bolje, medjutim svako zna svoje potrebe. Pozz
Post Reply