Školski pribor proizveden u BiH

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1 Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

Pošto radim na nekoj mini hum.akciji zanima me da li iko u BiH proizvodi školski pribor (sveske, olovke isl) kako povezali ugodno sa korisnim i tako kupovali bosansko a i pomogli?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by O'zone »

Koliko znam Amos-Graf Sarajevo i Hercegtisak odnosno Grafotisak Grude proizvode svoje sveske.

Što se olovaka tiče na žalost niko se ne bavi tom aktivnošću i svi uvoze.
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#3 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by dinooh »

i sveske se uvoze iz lijepe nase, nazalost. Kad pored ovoliko sume nismo u stanju proivoditi sami za sebe sveske, papire, olovke, cackalice itd
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#4 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

O'zone wrote:Koliko znam Amos-Graf Sarajevo i Hercegtisak odnosno Grafotisak Grude proizvode svoje sveske.

Što se olovaka tiče na žalost niko se ne bavi tom aktivnošću i svi uvoze.
Ovaj Amos Graf nigdje na Google ne mogu da nađem link do stranice. Vidim da je nekad bila aktivna domena.
Ovaj Hercegtisak tj. Europapier vidim ima i dio je neke EU grupacije mada na prozivodima je barkoda 387.... A de ga znaj koliko je to bosansko-hercegovačko a koliko iz HR i pitaj Boga od kuda.
Svakako je bolje nego nešto drugo.

Da li ima još kakvu korisnu info!? 8-)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

dinooh wrote:i sveske se uvoze iz lijepe nase, nazalost. Kad pored ovoliko sume nismo u stanju proivoditi sami za sebe sveske, papire, olovke, cackalice itd
Potpisujem!
Zaista je žalostno da uz ovolike šume nemamo domaćih proizvoda iz te kategorije (ili ja nemam informacije :D ) al eto možda sa ovakim upitam (tj. potražnjom) neko pomisli i na to, da bi se okušao u tome jer zna da će ipak neko unatoč malo višoj cijeni posegnuti po "Made in BiH"
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by O'zone »

Mu'min wrote:
dinooh wrote:i sveske se uvoze iz lijepe nase, nazalost. Kad pored ovoliko sume nismo u stanju proivoditi sami za sebe sveske, papire, olovke, cackalice itd
Potpisujem!
Zaista je žalostno da uz ovolike šume nemamo domaćih proizvoda iz te kategorije (ili ja nemam informacije :D ) al eto možda sa ovakim upitam (tj. potražnjom) neko pomisli i na to, da bi se okušao u tome jer zna da će ipak neko unatoč malo višoj cijeni posegnuti po "Made in BiH"
Iskreno teško se boriti sa Kinom u tom segmentu čak u bilo kom segmentu školskog i kancelarijskog materijala.

Naše tržište je tako formirano da cijena određuje a ne zemlja porijekla, ljudi se pokrivaju koliko im je jorgan dugačak.

Sa suprugom inače radim prodaju kancelarijskog materijala i u 90% slučajeva cijena je odlučujući faktor a od onih 10% se na žalost ne živi.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#7 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Drinski »

Bez uvrede, ali mislim da i vi prodavci morate biti inventivniji, napr. ja sam cijelu Tuzlu obisao neuspjesno trazeci CROSS uloške (naravno, ako nema originalnih mogu i zamjenski mislim od Schneidera koji bi meni odgovarali zbog manje cijene) i nema nigdje, a mislim da svako od nas ima neku olovku koja koristi takve uloške. A da ne govorimo o drugim stvarima.

Iskreno, i meni je nelogicno da neka veca trg. firma ne pokrene vlastitu proizvodnju uredskog pribora.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#8 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by O'zone »

Drinski wrote:Bez uvrede, ali mislim da i vi prodavci morate biti inventivniji, napr. ja sam cijelu Tuzlu obisao neuspjesno trazeci CROSS uloške (naravno, ako nema originalnih mogu i zamjenski mislim od Schneidera koji bi meni odgovarali zbog manje cijene) i nema nigdje, a mislim da svako od nas ima neku olovku koja koristi takve uloške. A da ne govorimo o drugim stvarima.

Iskreno, i meni je nelogicno da neka veca trg. firma ne pokrene vlastitu proizvodnju uredskog pribora.
Drug cijelu BiH snadbjevaju tri velike firme koje se bave veleprodajom kancelarijskog i školskog materijala. Svi mi mali nabavljamo od njih i živimo od rabatne stope. Ako neko od te tri firme na lageru nema CROSS uloške neće ih imati niko od ovih maloprodajnih objekata (knjižara). Ja evo mjesec tražim Fine Liner-e 1.0 zelene boje-nema ni za lijeka

E sad da bi se ti odvojio i bio bolji moraš uložiti grdne pare. Ja bih sutra rado bio zastupnik za bilo šta iz domena kancelarijskog materijala ali na žalost nisam u mogućnosti da povučem 10 000 Eura robe od fabrike (na to još špedicija,porez, eventualno carina).

Druga stvar, pokrenuti proizvodnju u BiH zahtjeva milione maraka, infrastrukturu, radnu snagu i obezbjeđeno tržište i niti jedan od ovih velikih neće da upušta u to iz jednog jedostavnog razloga-puno,puno manji profit a puno, puno veći rizik nego da natovari 10 kontejnera iz Kine i dovuče ovdje da preproda. A da neko manji zagrize g...no i počne sa tim nikad neće biti konkurentan.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#9 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Drinski »

O'zone wrote: Drug cijelu BiH snadbjevaju tri velike firme koje se bave veleprodajom kancelarijskog i školskog materijala.
A o kome se radi? Znam za Gatarića.
Druga stvar, pokrenuti proizvodnju u BiH zahtjeva milione maraka, infrastrukturu, radnu snagu i obezbjeđeno tržište i niti jedan od ovih velikih neće da upušta u to iz jednog jedostavnog razloga-puno,puno manji profit a puno, puno veći rizik nego da natovari 10 kontejnera iz Kine i dovuče ovdje da preproda. A da neko manji zagrize g...no i počne sa tim nikad neće biti konkurentan.
ma jasno je to, drzava moze vrlo lako preduzeti mjere u tom pravcu, bilo kroz carinsku zastitu bilo kroz kredite i sl., što je nuznost, jer na našem trzistu nema proizvođača tih proizvoda, ali to je opet drugi par opanaka koji se tiče ekonom.politike, ono na sto sam ja mislio jeste vertikalno povezivanje na nacin da veca trg.kuća počne proizvoditi i vlastiti uredski pribor koji prodaje (isto kao sto Bingo ima svoj sladoled, kikiriki, konzum cokoladu, merkator deterdzent i keks i sl..)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#10 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by O'zone »

Drinski wrote:
O'zone wrote: Drug cijelu BiH snadbjevaju tri velike firme koje se bave veleprodajom kancelarijskog i školskog materijala.
A o kome se radi? Znam za Gatarića.
Druga stvar, pokrenuti proizvodnju u BiH zahtjeva milione maraka, infrastrukturu, radnu snagu i obezbjeđeno tržište i niti jedan od ovih velikih neće da upušta u to iz jednog jedostavnog razloga-puno,puno manji profit a puno, puno veći rizik nego da natovari 10 kontejnera iz Kine i dovuče ovdje da preproda. A da neko manji zagrize g...no i počne sa tim nikad neće biti konkurentan.
ma jasno je to, drzava moze vrlo lako preduzeti mjere u tom pravcu, bilo kroz carinsku zastitu bilo kroz kredite i sl., što je nuznost, jer na našem trzistu nema proizvođača tih proizvoda, ali to je opet drugi par opanaka koji se tiče ekonom.politike, ono na sto sam ja mislio jeste vertikalno povezivanje na nacin da veca trg.kuća počne proizvoditi i vlastiti uredski pribor koji prodaje (isto kao sto Bingo ima svoj sladoled, kikiriki, konzum cokoladu, merkator deterdzent i keks i sl..)
Vidi Bingo, Konzum i Merkator lafo imaju svoje robne marke gdje određeni proizvođači iz BiH, Srbije i Hrvatske proizvode neki proizvod i pakuju u "Boje trgovačkog lanca" ili sam trgovački lanac dovuče bubam 5 tona kikirikija i pakuje u svoje kesice tako da tu njihove proizvodnje nema a firme koje rade za njih imaju već infrastrukturu ali im nedostaju kupci a mora se živjeti i raditi pa daj šta daš a tržni centri su poznati "kao redovne platiše".

Dio o državi i mjerama mislim da nema svrhe da komentiram.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#11 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Drinski »

O'zone wrote: Vidi Bingo, Konzum i Merkator lafo imaju svoje robne marke gdje određeni proizvođači iz BiH, Srbije i Hrvatske proizvode neki proizvod i pakuju u "Boje trgovačkog lanca" ili sam trgovački lanac dovuče bubam 5 tona kikirikija i pakuje u svoje kesice tako da tu njihove proizvodnje nema a firme koje rade za njih imaju već infrastrukturu ali im nedostaju kupci a mora se živjeti i raditi pa daj šta daš a tržni centri su poznati "kao redovne platiše".
ma naravno, radi se pod njihovom markom, međutim, BIngo ima vlastito preduzeće "Majevicu" u SRebreniku koja radi kikiriki maslac i Corn flips.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#12 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by O'zone »

Drinski wrote:
O'zone wrote: Vidi Bingo, Konzum i Merkator lafo imaju svoje robne marke gdje određeni proizvođači iz BiH, Srbije i Hrvatske proizvode neki proizvod i pakuju u "Boje trgovačkog lanca" ili sam trgovački lanac dovuče bubam 5 tona kikirikija i pakuje u svoje kesice tako da tu njihove proizvodnje nema a firme koje rade za njih imaju već infrastrukturu ali im nedostaju kupci a mora se živjeti i raditi pa daj šta daš a tržni centri su poznati "kao redovne platiše".
ma naravno, radi se pod njihovom markom, međutim, BIngo ima vlastito preduzeće "Majevicu" u SRebreniku koja radi kikiriki maslac i Corn flips.
Ok, Bingo kupio Majevicu sa komplet inventarom nije kretao od nule.

Ja evo zadnjih mjesec dana razmišljam o pokretanju neke mini proizvodnje koju bih radio samo ja u ograničenom broju jedinica (odnosno koliko mogu da stignem) sa mini ulaganjem u hajmo reći hobby mašine. Sad ispitujem koliko bi moje bilo konkurentno u odnosu na uvozno.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#13 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

Jako zanimljiva rasprava.
Kad sam započinjao ovu temu imao sam u mislima (sad ne znam koliko sam pogodio srž) i ideju o Bosnian Kingdom Clothing (https://www.facebook.com/bosniankingdomclothing) koji su na poseban način uspjeli da pokrenu pravu stvar. Tamo im Kinezi ne konkuriraju. Pa mislim da slično tome bi mogli imati i npr. sveska A4, A5 sa bosanskom zastavom, ljiljanima, bosanskom panoramom i gradovima. Uvjeren sam da bi dijasporci kupovali komplet školsku opremu tu. A poslije uz neko normaliziranje cijena mislim da bi i lokalnom (koje svakako ne treba podcijeniti) stanovništvu došli bliže.

Eto neko onako razmišljanje.

Ja sam sada kao što napisa radi potreba te mini hum.akcije bio zadovljan da bar piše 387 na bar kodi.

Možda je bolje da ovo moderator (ako čita) prebaci u podforum Ekonomija. Moderartor? :)
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#14 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by O'zone »

Mu'min wrote:Jako zanimljiva rasprava.
Kad sam započinjao ovu temu imao sam u mislima (sad ne znam koliko sam pogodio srž) i ideju o Bosnian Kingdom Clothing (https://www.facebook.com/bosniankingdomclothing) koji su na poseban način uspjeli da pokrenu pravu stvar. Tamo im Kinezi ne konkuriraju. Pa mislim da slično tome bi mogli imati i npr. sveska A4, A5 sa bosanskom zastavom, ljiljanima, bosanskom panoramom i gradovima. Uvjeren sam da bi dijasporci kupovali komplet školsku opremu tu. A poslije uz neko normaliziranje cijena mislim da bi i lokalnom (koje svakako ne treba podcijeniti) stanovništvu došli bliže.

Eto neko onako razmišljanje.

Ja sam sada kao što napisa radi potreba te mini hum.akcije bio zadovljan da bar piše 387 na bar kodi.

Možda je bolje da ovo moderator (ako čita) prebaci u podforum Ekonomija. Moderartor? :)
Vidi sad opet (možda ću biti dosadan ali istina je tužna) Sav školski materijal ili kancelarijski ti možeš naručiti od kineza sa dizajnom, dezenom, bojom, ispisom,..., ma čim hoćeš jeftinije nego što češ ga proizvesti ovdje.

Bosnian kingdom je super stvar ali koliko ja znam (ostavit ću prostor da nema pojima)samo završna obrada odnosno oslikavanje se radi kod nas.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#15 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

Šta je sa vezom kod Bosnian KC?
Nije sve oslikano.
A kamo sreće da i majice prave u kakvoj BH fabrici.
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#16 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by OldMayor »

Mu'min wrote:Jako zanimljiva rasprava.
Kad sam započinjao ovu temu imao sam u mislima (sad ne znam koliko sam pogodio srž) i ideju o Bosnian Kingdom Clothing (https://www.facebook.com/bosniankingdomclothing) koji su na poseban način uspjeli da pokrenu pravu stvar. Tamo im Kinezi ne konkuriraju. Pa mislim da slično tome bi mogli imati i npr. sveska A4, A5 sa bosanskom zastavom, ljiljanima, bosanskom panoramom i gradovima. Uvjeren sam da bi dijasporci kupovali komplet školsku opremu tu. A poslije uz neko normaliziranje cijena mislim da bi i lokalnom (koje svakako ne treba podcijeniti) stanovništvu došli bliže.

Eto neko onako razmišljanje.

Ja sam sada kao što napisa radi potreba te mini hum.akcije bio zadovljan da bar piše 387 na bar kodi.

Možda je bolje da ovo moderator (ako čita) prebaci u podforum Ekonomija. Moderartor? :)
Skolski pribor kod nas je ionako skup, svi gledaju da prodju sto jeftinije. Ti da bi nesto uradio ovdje, da ti proizvedes, pa eto i da uradis zavrsnu obradu moras lupiti visu cijenu. Mislis da ce neko dati 3 KM za svesku sa ljiljanom, umjesto 1,30 KM za svesku koju je kinez sklepo?

Tesko. Mada eto imas opciju tu sa dijasporom, ali i to je upitno. Hoce li roditelj pustit dijete u skolu sa svim tim obiljezljima druge drzave. Ja evo prvi ne znam da li bih mogao to uraditi, odmah markirati dijete.

Bosnian kingdom ja mislim majice nabavljaju izvana, oni nalijepe znak, ili usiju ljiljan i to je to. I realno majice su im preskupe, ali ljudi su odradili fin marketing. Nasli su nisu, raja se pali na taj fazon i to je to. Ali to masno i naplacuju. Ali kazem opet, poskupo jbg jer njihova dukserica kosta kao i Nike ili Adidas.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#17 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Drinski »

U ovoj konstalaciji odnosa, jeftiniji pribor se moze nabaviti samo smanjenjem marzi. Za sve dublje zahvate: treba uvođenje carina, aktivnost drzavne banke i sl.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#18 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

OldMayor wrote:Skolski pribor kod nas je ionako skup, svi gledaju da prodju sto jeftinije. Ti da bi nesto uradio ovdje, da ti proizvedes, pa eto i da uradis zavrsnu obradu moras lupiti visu cijenu. Mislis da ce neko dati 3 KM za svesku sa ljiljanom, umjesto 1,30 KM za svesku koju je kinez sklepo?
Stoji to što si napisao, narod gleda cijenu al mislim bi se ipak mogla tu naći neka tržna niša.
OldMayor wrote:Tesko. Mada eto imas opciju tu sa dijasporom, ali i to je upitno. Hoce li roditelj pustit dijete u skolu sa svim tim obiljezljima druge drzave. Ja evo prvi ne znam da li bih mogao to uraditi, odmah markirati dijete.
Pa ja to ne gledam kao markiranje. Svakako bi bilo dijete opaženije ako imam ljiljane preko čitave A4 sveske ali recimo da ima panorame bosanskih gradova, prirode itd. to bi bio turistička promocija u 1 ruku sa kojom se trebamo ponositi.
Na kraju krajeva turistički savez i slično tj. država bi možda trebala na taj način sufinansirati te sveske, jer se na taj način posebno u dijaspori vrši promocija BH turizma. Umjesto da štampaju neke stvari, mogu razmisliti o ovoj ideji.
OldMayor wrote: Bosnian kingdom ja mislim majice nabavljaju izvana, oni nalijepe znak, ili usiju ljiljan i to je to. I realno majice su im preskupe, ali ljudi su odradili fin marketing. Nasli su nisu, raja se pali na taj fazon i to je to. Ali to masno i naplacuju. Ali kazem opet, poskupo jbg jer njihova dukserica kosta kao i Nike ili Adidas.
Oni će morati prvo poraditi na kvaliteti. Kupio sam 3 majice, 100 KM sve skupa izašla sa poštarinom (untar BiH, da ne bude nesporazuma) i ona sa žutim velikim ljiljanom na crnoj majici mi se nekako ne čini kvalitet mada ćemo vidjeti kod 1. pranja tj. kraće upoterbe kako se ponaša.
Mora će uraditi šta više na kvalitetu sem na prodaji patriotizma.

ms
Mu'min
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#19 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

Drinski wrote:U ovoj konstalaciji odnosa, jeftiniji pribor se moze nabaviti samo smanjenjem marzi. Za sve dublje zahvate: treba uvođenje carina, aktivnost drzavne banke i sl.
+ da dodam tj. ponovim se: uključiti turističku zajednicu BiH koja će kroz npr. sufinansiranje štampanja sveski sa motivima BH panorame itd. bar u dijaspori napraviti odličnu promociju.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#20 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

Samo kao zanimljivost, gledam malo cijene (pošto OldMayor napisa da je 3 KM preskupo i za dijasporu) u dijaspori i ako pogledamo prosječna cijena obična A4 sveske sa mehkim koricama je 2,5 KM, dok je tvrdi vez između 7 i 10 KM po komadu.
Tako da već u osnovi oni plaćaju "visoke cijene" kojih se mi bojimo u ovoj raspravi.
User avatar
homega
Posts: 1866
Joined: 18/05/2014 23:45

#21 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by homega »

Zechina wrote:Majka od jednog mog prijatelja radi u štampariji. Ona kaže da se ni jednom domaćem proizvođaču ne isplati proizvoditi domaći brend, jer je puno jeftinije uvoziti nego plaćati materijal i sve ostalo. To je sve stvar koju mora da reguliše naša država, ali neće jer veće korporacije to ne dozvoljavaju i to je žalosno za nas.
Ne slažem se. BiH tržište dovoljno je veliko za proizvodnju najprostijeg školskog pribora. Bitna je kvalitetna nabavka jeftinog repromaterijala, bitna je organizacija posla, ekonomična tehnologija, bitan je sposoban menadžer iz ove oblasti - dobar organizator i trgovac.

Mnogi se ne sjećaju, u Fojnici je bila proizvodnja sveski za škole - http://www.stamparija-fojnica.com.ba/?page_id=2
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#22 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by fortaleza »

Sjećam se da sam davno nekad tamo u školi koristio bilježnice Grafotiska iz Gruda te Hercegtiska, danas ih uopće nema po knjižarama.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#23 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

fortaleza wrote:Sjećam se da sam davno nekad tamo u školi koristio bilježnice Grafotiska iz Gruda te Hercegtiska, danas ih uopće nema po knjižarama.
Zar to nije to to:
http://www.europapier.com/ba/contact/austria
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#24 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by Mu'min »

homega wrote:
Zechina wrote:Majka od jednog mog prijatelja radi u štampariji. Ona kaže da se ni jednom domaćem proizvođaču ne isplati proizvoditi domaći brend, jer je puno jeftinije uvoziti nego plaćati materijal i sve ostalo. To je sve stvar koju mora da reguliše naša država, ali neće jer veće korporacije to ne dozvoljavaju i to je žalosno za nas.
Ne slažem se. BiH tržište dovoljno je veliko za proizvodnju najprostijeg školskog pribora. Bitna je kvalitetna nabavka jeftinog repromaterijala, bitna je organizacija posla, ekonomična tehnologija, bitan je sposoban menadžer iz ove oblasti - dobar organizator i trgovac.

Mnogi se ne sjećaju, u Fojnici je bila proizvodnja sveski za škole - http://www.stamparija-fojnica.com.ba/?page_id=2
Potpisujem ovo.
Nas priča o tome kako je propalo u staru i kako se "nema računa" non-stop prati.

Samo kada bi pokrenuli izradu sveski A4 i A5 format uz postojeće poslove koje neka štamparija ima, sa motivima gradova BiH, simbolima u suradnji sa Ministarstvom za turizam i dijasporskim organizacijama vidjeli bi da krenulo a poslije samo treba optimizirati proizvodne procese i troškove.

Šteta što niko od štamparija i neko iz MInistarstva ovo ne čita.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#25 Re: Školski pribor proizveden u BiH

Post by DaffyDuck »

Ja neki dan usla u Svjetlost i odusevim se rokovnicima raznih velicina sa motivima Sarajeva (vijecnica, katedrala, sebilj...) kad proizvodnja SRBIJA :run:
Post Reply