Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
Tarasov23
Posts: 47
Joined: 24/05/2013 23:43

#1 Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Tarasov23 »

Ako moze konkretna pomoc u vezi skidanja sala na stomaku,bokovima i prsima.Naime visok sam 1.88,a imam 85 kg i to bi trebalo kao da bude taman no medjutim imam strasno veliki broj masnih naslaga na ta tri mjesta i tijelo mi nikako nije proporcionalno izgradjeno zbog toga.Imam uska ramena i onda ispod velika prsa ali nazalost zbog velike kolicine sala,a ne misica.Onda gornji dio stomaka dosta ravan cak se i malo naziru plocice,ali medjutim donji dio previse oblozen salom,tzv.slauf.Tako da nikako nemam proporcionalnu gradju i moze se reci da tih 85 kila dugujem salu,a ne onoj normalnoj misicnoj masi buduci da treniram.Ako je neko imao iskustva s tim pa da mi kaze kako da to skinem,a pritom da ne izgubim puno misicne mase koje sam premalo dobio u odnosu na ovo sto ne treba.Inace treniram 3 mjeseca i nikako da bar malo definiram misice na rukama,imam solidan opseg ruku ali definicija nula bodova.Pa pitanje za one malo iskusnije da mi kazu svoj program rada za definiciju da je bar imam na rukama kad je na ostalim dijelovima zasad nemoguce.Unaprijed hvala!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59051
Joined: 03/08/2010 19:04

#2 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by kakavdanakneiskustvu »

Vole zene pivski stomacic,provjereno
User avatar
Picajzla
Posts: 2935
Joined: 20/01/2013 18:24
Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png

#3 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Picajzla »

Ako hoces da skines salo moras raditi aerobni trening + prilagoditi ishranu. Salo predstavlja kao rezervnu hranu organizmu koju organizam koristi u nedostatku drugih hranjivih supstanci. Bitno je da znas kako se salo stvara. Kada danas uneses vise kalorija nego sto potrosis taj visak izmedju ostalog se se deponuje u obliku "sala" i ne mozes ga skidati izolovano sa nekog mjesta na tijelu. Genetski se nakuplja najvise na stomaku (dojnji dio) i bokovima.
Znaci malo proguglaj o aerobnim treningu i ishrani i ono sto moras da znas da ako hoces da skidas salo da uz aerobni trening moras biti u deficitu u kalorijama znaci danas da uneses manje kalorija nego sto ces potrositi i salo se mora poceti skidati a sada od tvog treninga, kolicine sala i genetskih predispozicija zavisi uspjesnost.
Hodidid
Posts: 2015
Joined: 27/09/2010 12:09

#4 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Hodidid »

Tarasov23 wrote:Ako moze konkretna pomoc u vezi skidanja sala na stomaku,bokovima i prsima.Naime visok sam 1.88,a imam 85 kg i to bi trebalo kao da bude taman no medjutim imam strasno veliki broj masnih naslaga na ta tri mjesta i tijelo mi nikako nije proporcionalno izgradjeno zbog toga.Imam uska ramena i onda ispod velika prsa ali nazalost zbog velike kolicine sala,a ne misica.Onda gornji dio stomaka dosta ravan cak se i malo naziru plocice,ali medjutim donji dio previse oblozen salom,tzv.slauf.Tako da nikako nemam proporcionalnu gradju i moze se reci da tih 85 kila dugujem salu,a ne onoj normalnoj misicnoj masi buduci da treniram.Ako je neko imao iskustva s tim pa da mi kaze kako da to skinem,a pritom da ne izgubim puno misicne mase koje sam premalo dobio u odnosu na ovo sto ne treba.Inace treniram 3 mjeseca i nikako da bar malo definiram misice na rukama,imam solidan opseg ruku ali definicija nula bodova.Pa pitanje za one malo iskusnije da mi kazu svoj program rada za definiciju da je bar imam na rukama kad je na ostalim dijelovima zasad nemoguce.Unaprijed hvala!
Za stomak :sjedi na stacionarni biciklo u teretani ili ako imas kuci ne bitno. nastimaj pedale za sto teze okretanje, sjedi na biciklu i okreci pedale pola sata tri puta sedmicno. gledaj da ne sjedis uspravljen nego pomalo nagnut prema naprijed. kao da vozis biciko uzbrdo. masnoca sa stomaka se topi ko putar.
Potom radi na trbusnjacima normalno. Ne znam da li vec sad radis na njima. krenes sa 50 dnevno pa svake sedmice povecavas takt sta ja znam sa 25 recimo. To ako nisi radio na njima u zadnje vrijeme. Ako jesi onda znas sam sta ces i kako ces.
Trece ti je plivanje za oblikovanje tijela zakon.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#5 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Bodkin »

Picajzla wrote:Ako hoces da skines salo moras raditi aerobni trening + prilagoditi ishranu. Salo predstavlja kao rezervnu hranu organizmu koju organizam koristi u nedostatku drugih hranjivih supstanci. Bitno je da znas kako se salo stvara. Kada danas uneses vise kalorija nego sto potrosis taj visak izmedju ostalog se se deponuje u obliku "sala" i ne mozes ga skidati izolovano sa nekog mjesta na tijelu. Genetski se nakuplja najvise na stomaku (dojnji dio) i bokovima.
Znaci malo proguglaj o aerobnim treningu i ishrani i ono sto moras da znas da ako hoces da skidas salo da uz aerobni trening moras biti u deficitu u kalorijama znaci danas da uneses manje kalorija nego sto ces potrositi i salo se mora poceti skidati a sada od tvog treninga, kolicine sala i genetskih predispozicija zavisi uspjesnost.
otprilike. kad tijelo nema dovoljno kalorija pocne koristiti pricuvu tj. salo. ako imas smartphone skini neku aplikaciju koja prati unos kalorija i ugljikohidrata i gledaj da uzimas manje UH i generalno manje kalorija. naravno aerobni trening bi ti puno pomogao
Tarasov23
Posts: 47
Joined: 24/05/2013 23:43

#6 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Tarasov23 »

Picajzla wrote:Ako hoces da skines salo moras raditi aerobni trening + prilagoditi ishranu. Salo predstavlja kao rezervnu hranu organizmu koju organizam koristi u nedostatku drugih hranjivih supstanci. Bitno je da znas kako se salo stvara. Kada danas uneses vise kalorija nego sto potrosis taj visak izmedju ostalog se se deponuje u obliku "sala" i ne mozes ga skidati izolovano sa nekog mjesta na tijelu. Genetski se nakuplja najvise na stomaku (dojnji dio) i bokovima.
Znaci malo proguglaj o aerobnim treningu i ishrani i ono sto moras da znas da ako hoces da skidas salo da uz aerobni trening moras biti u deficitu u kalorijama znaci danas da uneses manje kalorija nego sto ces potrositi i salo se mora poceti skidati a sada od tvog treninga, kolicine sala i genetskih predispozicija zavisi uspjesnost.
Od sutra ubacivam i aerobni trening,a najveci problem mi je sto se tice ishrane.Znam kako mi se salo stvara a to je od onog neizbjeznog smeca kao sto je salama,hrenovka,pite,bureci itd.Najgore je sto mi je bar jedan takav nekvalitetan obrok neizbjezan,ali strah me za taj deficit da ne izgubim i ovo malo misicne mase koju sam teskom mukom steko.Hvala na savjetu nesto cemo da iskombinujemo :D
Tarasov23
Posts: 47
Joined: 24/05/2013 23:43

#7 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Tarasov23 »

Hodidid wrote:
Tarasov23 wrote:Ako moze konkretna pomoc u vezi skidanja sala na stomaku,bokovima i prsima.Naime visok sam 1.88,a imam 85 kg i to bi trebalo kao da bude taman no medjutim imam strasno veliki broj masnih naslaga na ta tri mjesta i tijelo mi nikako nije proporcionalno izgradjeno zbog toga.Imam uska ramena i onda ispod velika prsa ali nazalost zbog velike kolicine sala,a ne misica.Onda gornji dio stomaka dosta ravan cak se i malo naziru plocice,ali medjutim donji dio previse oblozen salom,tzv.slauf.Tako da nikako nemam proporcionalnu gradju i moze se reci da tih 85 kila dugujem salu,a ne onoj normalnoj misicnoj masi buduci da treniram.Ako je neko imao iskustva s tim pa da mi kaze kako da to skinem,a pritom da ne izgubim puno misicne mase koje sam premalo dobio u odnosu na ovo sto ne treba.Inace treniram 3 mjeseca i nikako da bar malo definiram misice na rukama,imam solidan opseg ruku ali definicija nula bodova.Pa pitanje za one malo iskusnije da mi kazu svoj program rada za definiciju da je bar imam na rukama kad je na ostalim dijelovima zasad nemoguce.Unaprijed hvala!
Za stomak :sjedi na stacionarni biciklo u teretani ili ako imas kuci ne bitno. nastimaj pedale za sto teze okretanje, sjedi na biciklu i okreci pedale pola sata tri puta sedmicno. gledaj da ne sjedis uspravljen nego pomalo nagnut prema naprijed. kao da vozis biciko uzbrdo. masnoca sa stomaka se topi ko putar.
Potom radi na trbusnjacima normalno. Ne znam da li vec sad radis na njima. krenes sa 50 dnevno pa svake sedmice povecavas takt sta ja znam sa 25 recimo. To ako nisi radio na njima u zadnje vrijeme. Ako jesi onda znas sam sta ces i kako ces.
Trece ti je plivanje za oblikovanje tijela zakon.
e hvala ti za ovaj savjet.Imam to stacionarno biciklo od najlakseg okretanja do bas onog najtezeg.Od sutra to takodjer ubacivam i ako ovo uspije sto mi kazes ima da te castim :) a trbunjaske odradim 3-4 puta sedmicno ono u 3 serije po 30 komada,i nesto mi se i primjete misici na gornjem dijelu stomaka ali donji dio je katastrofa o bokovima da i ne govorim.Hvala sa savjetu :)
User avatar
didžej
Posts: 1860
Joined: 26/01/2013 09:35

#8 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by didžej »

zanjisi kukovima, zaigraj bokovima... :D
moras kombinovati tegove i aerobne vjezbe, posto si ocito zapusten trebace ti dugo vremena da se dovedes u liniju.
trcanjem ili aerobnim vjezbama ce ti sve spasti samo ce donji stomak ostati i izgledaces gore nego sad.
moras udariti po tegovima.
zatim, moras bit' uporan jer prave rezultate ces vidjet' tek nakon pola godine do godinu.
1 kg mozes nabaciti za dan-dva ili pet, a skidaces ga 15-30 dana.
1kg ti je otprilike 7700 kalorija a trcanjem i to jakim tempom za pola sata izgubis oko 400 kalorija, a to ti je 1 kg narandzi dok jedna mlijecna cokolada od 100 grama ima 550 kalorija.
znaci, pojedes cokoladu i sve ono sto si se lomio dok si trcao padne u vodu jer si u plusu 150 kalorija i to samo od cokolade. :D
a gdje su sirevi, meso, gazirani sokovi, hljeb, secer, so, alkohol... :D
moj ti je savjet, trcanje ujutru svaki dan obavezno bar pola sata i to na prazan stomak, takodje moze i brzo hodanje ili plivanje.
hrana: riba, piletina (uglavnom bijelo meso), zitarice, voce, povrce, sjemenke (saka oraha svaki dan ti zlata vrijedi)...
da prevaris glad posto ces padati u krize uzmi kafenu kasiku meda, med ti daje osjecaj sitosti.
izbjegavaj slano jer so vezuje vodu i tako pumpa tkiva, umjesto soli koristi zacinska bilja, u supu i salatu stavljaj persun.
jedi puno voca i povrca kako bi kompenzirao secer i so ali i voce i povrce samo do 17-18 h, poslije toga nista.
trbusnjaci ti nece puno pomoci jer oni jacaju stomacne misice ali ne skidaju masne naslage zato nemoj puno gubiti vrijeme na trbusnjacima.
ishrana ti je najvaznija, zatim trening a trbusnjake mozes ali i ne moras.
sretno i probaj ovo mjesec-dva pa javi ima li kakvih promjena? :)
User avatar
Picajzla
Posts: 2935
Joined: 20/01/2013 18:24
Location: U svijetu nepravde - http://i62.klix.com/ri6jht.png

#9 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Picajzla »

Tarasov23 wrote:
Picajzla wrote:Ako hoces da skines salo moras raditi aerobni trening + prilagoditi ishranu. Salo predstavlja kao rezervnu hranu organizmu koju organizam koristi u nedostatku drugih hranjivih supstanci. Bitno je da znas kako se salo stvara. Kada danas uneses vise kalorija nego sto potrosis taj visak izmedju ostalog se se deponuje u obliku "sala" i ne mozes ga skidati izolovano sa nekog mjesta na tijelu. Genetski se nakuplja najvise na stomaku (dojnji dio) i bokovima.
Znaci malo proguglaj o aerobnim treningu i ishrani i ono sto moras da znas da ako hoces da skidas salo da uz aerobni trening moras biti u deficitu u kalorijama znaci danas da uneses manje kalorija nego sto ces potrositi i salo se mora poceti skidati a sada od tvog treninga, kolicine sala i genetskih predispozicija zavisi uspjesnost.
Od sutra ubacivam i aerobni trening,a najveci problem mi je sto se tice ishrane.Znam kako mi se salo stvara a to je od onog neizbjeznog smeca kao sto je salama,hrenovka,pite,bureci itd.Najgore je sto mi je bar jedan takav nekvalitetan obrok neizbjezan,ali strah me za taj deficit da ne izgubim i ovo malo misicne mase koju sam teskom mukom steko.Hvala na savjetu nesto cemo da iskombinujemo :D
Ma ne bi trebao. Jer ako si u nekom normalnom deficitu sa kalorijama (znaci ne izgladnjujes se) ne bi trebalo doci do katabolizma proteina pa samim tim ni do gubitka misicne mase. Organizam ce prvo nadoknaditi deficit kalorija iz sala a do katabolizma proteina bi doslo nakon ekstremnog gladovanja i slicno. A dok god unosis normalno proteine ne bi trebalo biti frke.
caffeinefreak
Posts: 222
Joined: 13/03/2013 23:53

#10 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by caffeinefreak »

Skidaj kile dok ne dodjes do 75, trebace ti nekih 4 mjeseca sa urednom dijetom, nakon toga vidjeces gdje si, jer prema ovom sto si napisao jos si pocetnik i nemas neke misicne mase za koju trebas strahovati da ces izgubiti. Nakon toga prestanes dijetu a nastavis cistu ishranu bez junk-a i dizes kalorije dok ne dodjes na 80kg i tu se zadrzavas. Sve zavisi od tvoje volje jer za cistih 5 kg misica trebace ti mozda i 8 mjeseci. Napominjem da je rijec o cistoj misicnoj masi da ne bude zabune.
Sad trening bih ja rasporedio ovako: kardio + teretana, s tim da u prvih 4 mjeseca radis 6 kardio dana i 3 dana sa tegovima, a u ovih 8 mjeseci mase 6 dana s tegovima a 3 kardia sedmicno. Uvijek ostavi jedan dan za odmor.
Da ne pisem o ishrani vec su ti napisali, a ostalo bih licno ubacio neke multivitamine i whey po potrebi.
Do tebe je, ako imas volje sve je moguce.
pozz,ako sta nije jasno pitaj

ps
ne vidjeh visinu odmah, tako da nemoj ici do 75 sa dijetom vec do 80 pa onda sa masom vrati na 85 kg ili malo vise ako ganjas neki fitness-look :)
Tarasov23
Posts: 47
Joined: 24/05/2013 23:43

#11 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Tarasov23 »

caffeinefreak wrote:Skidaj kile dok ne dodjes do 75, trebace ti nekih 4 mjeseca sa urednom dijetom, nakon toga vidjeces gdje si, jer prema ovom sto si napisao jos si pocetnik i nemas neke misicne mase za koju trebas strahovati da ces izgubiti. Nakon toga prestanes dijetu a nastavis cistu ishranu bez junk-a i dizes kalorije dok ne dodjes na 80kg i tu se zadrzavas. Sve zavisi od tvoje volje jer za cistih 5 kg misica trebace ti mozda i 8 mjeseci. Napominjem da je rijec o cistoj misicnoj masi da ne bude zabune.
Sad trening bih ja rasporedio ovako: kardio + teretana, s tim da u prvih 4 mjeseca radis 6 kardio dana i 3 dana sa tegovima, a u ovih 8 mjeseci mase 6 dana s tegovima a 3 kardia sedmicno. Uvijek ostavi jedan dan za odmor.
Da ne pisem o ishrani vec su ti napisali, a ostalo bih licno ubacio neke multivitamine i whey po potrebi.
Do tebe je, ako imas volje sve je moguce.
pozz,ako sta nije jasno pitaj

ps
ne vidjeh visinu odmah, tako da nemoj ici do 75 sa dijetom vec do 80 pa onda sa masom vrati na 85 kg ili malo vise ako ganjas neki fitness-look :)
Ma ne mogu tek tako da skidam kile zato sto i kad sam imao 75 i sad sa 85 bio mi je taj slauf samo u malo manjoj mjeri..znaci samo cu da izgubim ovo gore,a dole salo ce minimalno da se stopi.Treba mi neki program uz koji mogu normalno da jedem,treniram i radim kardio i da podjem vise da gubim to salo makar po milimetar,a ne ovu svoju cistu misicnu masu ako me kontas sta hocu da ti kazem.Jer kazem ti a tezio 75,a 85 kg.isto mi je,jer tog sala na bokovima i stomaku uvijek imam i to malo vise.
Verocious
Posts: 1613
Joined: 28/06/2012 23:47

#12 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Verocious »

Druze to ti je zato sto skoro da nemas misicne mase. Probaj prvo izgraditi solidnu misicnu masu pa se onda rezi jer da bi skinuo to sto hoces bez misica ces morati izgledati ko logoras a salo se ne moze lokalno topiti vec kako budes sve skidao nestajat ce pomalo i sa tih "kriznih" mjesta.

Jbg, trebat ce ti vremena za taj poduhvat, neces to moci odraditi kroz par mjeseci vec kroz par godina. Sretno kako god.
9xyz3
Posts: 1
Joined: 03/03/2014 15:06

#13 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by 9xyz3 »

Pozdrav, može par savjeta oko vježbanja i ishrane kako bi se skinulo salo sa bokova i trbuha? Zbog mnogo obveza i studentskog života pretežito jedem fast food i sl, otuda i problem. :oops: Puuuno hvala! :mrgreen: Inače, Ž, 21god, 170, 76kg.
User avatar
Mustang1
Posts: 28777
Joined: 29/12/2010 17:31

#14 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by Mustang1 »

Ja bih mogao ali mi ne daju da pricam kad se pojavi zensko .. Doci ce neko vec pa ce ti pomoci :D
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#15 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by golman »

Čuj radiš trbušnjake,a imaš salo i šlauf...prvo trebaš da istopiš to salo konstantnim trčanjem,brzim hodom i biciklom.Da ne izlaziš iz teretane 3 mjeseca,da radiš čučnjeve,polučučnjeve i da "visiš"na traci za trčanje svaki dan ili svaki drugi po 45 minuta...da prosipaš znoj da potocima teče :D
I tek onda da počneš da radiš trbušnjake na kosoj klupi da zategneš kožu i napraviš takozvane pločice.
User avatar
yoda82
Posts: 1640
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#16 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by yoda82 »

Koliko ja znam nemoguće je skidati salo samo sa određenog dijela tijela. Znači kao što neko napisa kolaže (a samim tim i salo) se skida kalorijskim deficitom do koga može doći na tri načina. Prvi je da manje unosiš kalorija nego što ih inače trošiš (npr. nikako ili jako malo treniraš, ali se držiš nekakvih rigoroznih dijeta), drugi je da više trošiš kalorija nego ih inače unosiš (npr. jedeš normalno, ali se lomiš svaki dan trenirajući), a treći i najbolji je korekcija ishrane (ne mora striktno biti neka dijeta, nego je važno da se smanji unos masti i ugljikohidrata, a poveća unos proteina, i da se vježba. Dosta je 3-4 puta sedmično) i trening. Kod odabira vježbi za mršanje, pogledaj koje troše najviše kalorija (to su obično trčanje, biciklo, steper....) i odabri onu koja tebi najviše odgovara. Nemoj izabrati onu koja troši najviše, ako ti se ne da to raditi, jer će ti brzo dosaditi i odustaćeš. Idealno bi bilo da kombinuješ sve ove vježbe. Pored toga dobro bi bilo i da nastaviš sa vježbanjem u teretani, ali fokus treba da bude na kardio vježbama. Trbušnjake treba raditi. Njima je skoro nemoguće skinuti salo, ali nabijaš mišić ispod tog sala, i kad budeš skinuo to salo puno lakše će ti biti dobiti pločice nego ako ne radiš trbušnjake.....
NoriDeNoir
Posts: 209
Joined: 19/05/2009 22:50

#17 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by NoriDeNoir »

Pozdrav,

Evo da iskoristim ovu temu, pa da priupitam u vezi ovog slaufa oko stomaka. Nisam nesto posebno aktivan tj. moglo bi se reci da sam poprilicno neaktivan sto zbog posla sto zbog moje ljenosti.

Svako jutro ili barem vecinu jutara (osim subote i nedelje) oko 1h potrosim na trcanje, koje se odvija po razlicitim terenima (tj. ima i ravnog a bogami i uzbrdo). Nakon tog trcanja budem mokar kao da sam pokisao tj. bukvalno cijedim znoj iz majice ali mi to godi i to je otprilike nekih 4km ukupno. To ja izdrzim bez ikakvog umora. Ima dana kad jos predjem dodatnih 2-3 km hodajuci ali to je samo ponekad kad posao to zahtjeva. Takodjer rijetko kad idem autom ako mogu pjeske, ali to je sve dodatno i nista redovno sto se aktivnosti tice, osim ovog trcanja u jutro.

Ali... problem je sto vise nista ne radim nakon toga a volio bih da skinem salo sa stomaka koji mi je poprilicno velik i onako bas ruzno izgleda za moje godine (kasne 20-te). Jedna stvar koja me u ovom svemu nervira je sto mi je ostatak tjela, po mojoj procjeni, taman debeo tj. nisam logoras ali nisam ni debeli krmak, ali me stomak ubi. :skoljka:

Ima li za mene kakvog spasa, tj. cini mi se da vec ovim trcanjem imam dovoljno aerobnih vjezbi koje vidim da su kljucne za skidanje stomaka ali mi fale ove druge vjezbe, trbusnjaci itd... Pa da li bi mi neko od vas imao kakv savjet uputiti sta i kako da se dodatno aktiviram.

P.S.
Da li je moguce ovo postici bez teretane, jer nisam zainteresiran ici u istu jer nema sanse da bih mogao biti redovan. Znaci bilo bi dobro kad bi se ostatak treniga mogao odvijati u kucnoj varijanti.
User avatar
yoda82
Posts: 1640
Joined: 27/09/2013 09:53
Location: Dagobah

#18 Re: Skidanje sala na stomaku,bokovima i prsima

Post by yoda82 »

Ti u kućnoj varijanti možeš raditi neke vježbe snage. google majka :-D . Ono Sklekovi, propadanje, vratilo, još ako imaš koju bučicu......inače kako sam napisao salo se ne može skinuti forsirano samo sa jednog dijela tijela. Ono se topi sa cijelog tijela. Naravno nismo svi isto građeni, pa i svao od nas ima/nema salo na određenim dijelovima tijela. Osim toga što imaš više mišića na određenom dijelu tijela, tu je salo manje vidljivo. (naravno govorim o istoj količini sala kod osobe koja ima mišiće i koja nema).
Da bi smršao, odnosno skinuo salo, potrebno je da imaš kalorijski deficit. To jeste da više trošiš kalorija nego što ih unosiš. Da li ćeš reducirati/promjeniti ishranu ili povećati potrošnju kalorija, za gubitak kilograma nije bitno. Najbolje je kombinacija. Osim toga tijelo koje ima više kilograma, troši više kalorija u svakodnevnim aktivnostima, pa bi ti dobro bilo nabiti mišića.
Najbolje je smanjiti slatko, hljeb, izbaciti sokove (sve sokove, ne samo gazirane), smanjiti masnu hranu i mesne prerađevine. Povećati unos bijelog mesa, ribe, crvenog mesa, jaja, malomasnog sira......
Raditi neke vježbe snage, kardio obavezno, i to bi trebalo dati rezultate. Ne bi loše bilo ni da ''brojiš kalorije'', to jeste da vodiš računa o unosu i potrošnji kalorija.

Korak 1 - izračunavanje BMR-a

BMR (muškarci)
BMR = 66 + ( 13.7 x težina u kg ) + ( 5 x visina u cm ) - ( 6.76 x broj godina )

BMR (žene)
BMR = 655 + ( 9.6 x težina u kg ) + ( 1.8 x visina u cm ) - ( 4.7 x broj godina )

Korak 2 - primjena Harris-Benedict principa

Nimalo aktivnosti
Dnevni iznos kalorija za održavanje težine = BMR x 1.2

Veoma malo aktivnosti (1-3 dana u sedmici)
Dnevni iznos kalorija za održavanje težine = BMR x 1.375

Umjerena aktivnost (3-5 days u sedmici)
Dnevni iznos kalorija za održavanje težine = BMR x 1.55

Visoki nivo aktivnosti (6-7 dana u sedmici)
Dnevni iznos kalorija za održavanje težine = BMR x 1.725

Veoma visoki nivo aktivnosti (dva puta na dan, veoma teški treninzi)
Dnevni iznos kalorija za održavanje težine = BMR x 1.9

Izračunaš koliki ti je BMR i to je količina kalorija koju bi trebao unijeti dnevno da ostaneš pri svojoj težini. Za mršanje se preporučuje cca 500 kcal manje dnevno. Po tome bi trebao mršati pola kilograma sedmično.
Otprilike to je to. Ima negdje dobar članak ''Najbolji vodič za mršanje''. Potraži na netu. Tu ima ovo dosta detaljnije ovo sve napisano.
Post Reply