sjetva- povrća

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#26 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

Image

Image


Image

Image
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#27 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

rakija se moze praviti i od krompira

Image
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#28 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Toto majstore!
Ona čuvarkuća je zlato. Svaka čast, samo nas prijatno iznenađuj. Ode ionako tanak bosanski prihod krompira u veselje. Tako i treba kad ovi "pošteni" na vrhu pravo "sviraju".
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#29 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

Povrtlarski planer

dizajnirajete sami svoju virtuelnu i/ili stvarnu bastu pomocu besplatne animacije na kraju ce te dobiti obilej informacija o nacinu sadnje sjemenima itd


http://www.gardeners.com/Kitchen-Garden ... lt,pg.html

Image
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#30 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

sarajce wrote:
TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Sarajce,
Hajde da te još malo zarazim. A zašto ne bi u saksije posijao i začinsko i ljekovito bilje pa svojim začinima dotjerivao ukus jela, a pio čaj od svog bilja: bosiljak, anis, majčina dušica..., kadulja, lavanda, kunica, menta (posebno paprena jer je najbolja), a na balkonu kao paradajz možeš gajiti patuljaste jabuke i kruške (ima ih u FIS-u u Vitezu, samo su skupe - oko 10,00 KM). Pa još američka borovnica, brusnica, neboduća kupina, malina, ribizla, jagoda..., i sve na malom prostoru, a odmor za dušu i živce. Jer, ipak nije sve ni u parama! Bolestan samo zdravlja išće! Kad bi mnogi od nas ovako postupali, manje bi se živcirali, manje tračali, a bolje se osjećali. Sigurno! Eto, ja ne znam kad sam gledao Dnevnik, a kad god ga ne gledam, više mi živaca ostane za šta pametnije.
Pozdrav!
pozdrav bugojancu i ostalim forumašima!
prvo da vam se zahvalim za sve savjete koje ste mi dali :thumbup: ova je zaista prava zaraza i odmor za dušu. ovi video klipovi su extra. sad sam se zarazila sa onom visečom saksijom i paradajzom, pa da mi kažete malo mi je nejasno kakva posuda mi može poslužiti za to pošto vidim da je na videu vjerovatno neki fabrički original. može li obična saksija pa da probušim rupe ili nešto drugo.
paradajz sam naručila kako ste mi rekla pa javim za rezultate. a danas odoh u fis da kupim ako nađem jabuke i kruške. nego da li znate da li može brusnica uspjeti u sarajevu, (padina nadomak grada, u suncu,)? pa da i nju uzmem.
veliki pozdrav!
Može i brusnica i borovnica. Moj prijatelj u Bugojnu ima prekrasan rasadnik (vidi na internetu, ukucaj HcompanyH Fruit Bugojno), a uzgaja i brusnicu i borovnicu na daleko većoj nadmorskoj visini nego li je Sarajevo. Samo, brusnica i borovnica hoće kiselo tlo, što znači da će ti trebati četinarske piljevine, iglica, šišarki..., pošto je to imitacija njihovog prirodnog staništa. Borovnica ide odlično, no brusnica borta, ali šepa i ona nekako.
Pozdrav i sretno, a Toto je tu za nejasnoće.
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#31 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Valja jedan Toto hiljadu drugih! Malo sam zakasnio, ali kasni samo ko nikad ne krene, pa sam posijao u saksije: evodiju, amorfu, gledičiju, žuću (dobio sjeme od prijatelja), te crvenu kadulju, i sijaset sjemena još jer su me pčele i nevrijeme spriječile da to navrijeme uradim. Paradajz i paprike (i feferone) su već velike i uskoro će napolje. I kesten. Šta veliš, Toto majstore?
Pozdrav!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#32 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Sarajce,
Skoro smo na istoj nadmorskoj visini, možda je kod mene i malo viša, zato radi i ne brini. I ja ću, najvjerovatnije, u FIS u ponedjeljak, ali me strah FIS-a - svaki put me otrese za bar 100 maraka više jer ima svega, a oči lete na svašta. Zato žena stalno prigovara: "Pa, bolan ne bio, što će ti makaze za voće kad već imaš troje?!", a ja odgovaram da nemam "ovakve". A tek sadnice, pribor, plastične zdjele raznih veličina i oblika, kojih nikad nije viška, vidjećeš - sve će te to snaći. Potroši se, ali ne bude čovjeku kasnije krivo jer, šta god zatreba - imaš pri ruci. Tako sam prije možda 2 mjeseca platio 41,70 KM kalemarske makaze pa me žena pitala da nisu zlatne, a mnogi oko mene, koji kaleme samo na rascjep jer drukčije i ne znaju, došli su da ih vide kao da su avion. I to ćeš ti, akobogda, kupiti, a Toto neka ovdje nekako prebaci "Omega" makaze sa nekog srpskog sajta da i ostali vide za šta sam pare dao i popio galamu, a ima još finih stvarčica, mislim da je riječ o "Hidroponici" Beograd. Znaš kako mi sinovi najlakše naljute ženu? Kažu: "Vidjeli smo tatu, svratio nešto u poljoprivrednu apoteku!" Prava zaraza. Mušmulu imam, no nisam uspio nabaviti oskorušu ni jeribasmu, ali sam jeribasmu davno prije nakalemio, a i oskoruše ću se nekako domoći. Dobro si kupio, samo ne vidjeh da si kupio i zlatni delišes (jabuka), a meni je ona na prvom mjestu. I, gdje je jagodičasto voće? Ukucaj onog mog prijatelja HH Fruit Bugojno pa ćeš vidjeti miline!
Pozdrav i sretno.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#33 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Valja jedan Toto hiljadu drugih! Malo sam zakasnio, ali kasni samo ko nikad ne krene, pa sam posijao u saksije: evodiju, amorfu, gledičiju, žuću (dobio sjeme od prijatelja), te crvenu kadulju, i sijaset sjemena još jer su me pčele i nevrijeme spriječile da to navrijeme uradim. Paradajz i paprike (i feferone) su već velike i uskoro će napolje. I kesten. Šta veliš, Toto majstore?
Pozdrav!
kad i ti naucis da za sekundu nakacis sliku i link valjat ces i ti dunjaluku. Svidja mi se onaj tvoj pcelinjak.
I ja sam nekad imao nesto slicno, pa ovom podrskom tebi i ostalima, lijecim nostalgiju i uspomene.

To su valjada te makaze. One su odlicne za one koji imaju visokoserijsku i standardizovanu proizvodnju od par hiljada sadnica dnevno. Oni koji ce kalamit pet vocki dnevno u sezoni sigurno ce "popit vatru od zene" ako ih budu drzali ko ukras. :D :lol: :lol:
Mogu mislit kako bi ja proso? :lol: :lol: :lol: Hercegovke imaju vecu turazu ronce u minuti, pa se ja drzim tradicionalnog bosanskog alata - cakije. Nekako mi bolje lezi u ruci i brze potezem jednom rukom.

Image
http://www.growersupply.com/3tez3in1grto.html


Sto se tice kasnjenja: onaj ko ce posadjeno da obere pod malado povrce i ko ne ganja profite nije zakasnio..
Ako je vani jos uvjek hladno sjeme se moze posaditi i u kuci u minijaturnim i improvizovanim plastenicima od boca kokakole. Dobije se sedmica dvije u vremenu i na kvalitetu, pa se nadokanadi izgubljeno. Sve je zanosvano na fazonu da biljci od sjemena do izlaska prvih listica ne treba svjetliost nego stabilna vanjska temparatura, optimalna vlaga i kvalitetna zemlja. Nije bitno je li saksija od keramike i murano stakla, vec je bitna temparatura, vlaga.
Bit ce neke stete kad se biljcice presade radi soka koje dozive ali se onda baci vise sjemena pa se nadoknade gubitci..

Moze se krenuti i sa plastenikom sa otpada, ali bi dobro bilo da je zemlja i sjeme vrhunsko. Moze i humus iz prirode ofuren sa vrelom vodom. Ili kupiti supstrata u granapu.
Image
Image
Image
kad biljke "baci" list-dva mogu se prebaciti u ovakve saksije:

Image

papirne fiseci se mogu supnuti sa zemljom jer ce se ragraditi. Prakticni su za sadnju jer se sve stavi u mali hendek i zatrpa zemljom.
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#34 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Toto,
Ma i nisu skupe makaze. Samo što ja hoću i one druge, sa četiri noža (četvrtim se kalemi na prozor), a imaju još jedne kao kombinacija za prekalemljivanje debljih podloga. E, vala, valjaju makaze tri kalemarska noža! A, imam ja i ćakiju i ostalo. Mogu ti reći da sam razmišljao o kalemljenju kao nekom dodatnom izvoru zarade. Kalemio bih samo na divljakuše i pokušao u prvi plan gurnuti dobre domaće voćke, ali i ostale koje sam probao, a nema ih u prodaji. Kupio sam mušmulu samo radi plemki. Odmah uz pčelinjak mi je veliki glog, i eto kombinacije. A pošto je pčelinjak pod šumarkom, za jedno proljeće ili jesen bez ikakva uloga, mogao bih stotinama ošlama nakalemiti (samonikle divlje mladice). Ma i nije sve u zaradi! Ne može baš sve stati pod dinar i mjeriti se njime. Ima i ljubav, duša...
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#35 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

Korisna povrtlarska alatka.

Image
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#36 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Bravo,
Odlična alatka. Bila je i meni draga dok sam bio živ.
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#37 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

flag wrote:Evo ovako ne stigoh na poslu obaviti jutarnje rituale... Pa hajmo redom, po Google mapsu 586 nm, sunca mislim da ima malo i vise (nemam hlada ni bogdu - osim suncobran), blaga je nizbrdica, potoka nema - sto mi je drago. Moj dobar prijatelj ima na imanju potok, sve izgleda prelijepo, k'o na njemackim razglednicama, osim sto komarci proslo ljeto napravise zombije od nas za samo jedno vece, a njima je tako od proljeca do jeseni! Medjutim, cini mi se da se moze bunar iskopati. Bivsi vlasnik zemlje i komsija - koji je tu od '89-te, tvrde da u jednom cosku ima vode. Moram dovesti onog sto s rasljama hoda da to vidi, hocel' se raslje zadrmati .
A sad moj najdrazi dio, voce!
Sljiva, komada 4 ( cacanska rodna, zlatna, stenly i neka cacanska kojoj se ne mogu sjetiti imena, nazalost nasu nisam posadio radi sarke)
Jabuka, komada 4 (Idared 2x, Jonagold 1x, Grenny Smith 1x) Htio sam saditi nase autohtone sorte, ali jesenas kada sam kupovao sadnice nisam znao gdje to naci... Poslije sam saznao da tog ima u Srebreniku, Gorazdu koliko hoces.
Kruske, komada 5 ( Junska rana 1x, Viljemovka 2x, JERIBASMA 1x, Abata (ili tako nekako) 1x
Breskva 2x
Musmula :) 1x
Dunja 1x (kako imati avliju bez dunje ???)
Kaisija 1x
Oskorusa 1x :)
Visnja 2x (maraska)
Tresnja 3x ( neka Lionska rana, Burlat i Hedelfinger - rekose mi da je to u stvari arslama)
I da me ubijes ne mogu se sjeti sta to jos imam posadjeno.
Komposiste nisam jos uvijek napravio, a moram sto prije.
I koja je Ph vrijednost, nemam pojma, tlo je do pola ilovaca, a ovoj drugoj polovici je bivsi gazda dosta dobro uspio izmjeniti strukturu - dosta crnice je dodao i dosta kvalitetno djubrio, e tu je moja gospoja svoj vrt i cvijetnjak podigla. Kada sam voce sadio, komsija me zahebavo da su u ratu na Zuci (za one koji ne znaju o cemu se radi - jedno od najhebenijih dijelova ratista oko Sa ) bile manje transee od mojih rupa za voce - u rupe sam ubacio crnicu. Mislim da sam sve ovo solidno napravio, obzirom da sam seljak-amater od septembra prosle godine.
Toliko za ovaj put. Pozdrav.

jel ponijlo voce
hocl bit makar dva kazana rakije
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#38 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

Susi li se ista za zime
Image
Image
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#39 Re: sjetva- povrća

Post by Mu'min »

Ako bude ko pratio ovu temu neka i ovo pogleda:

Bašča - http://www.klix.ba/forum/ili-feferoni-l ... 94088.html
Čili (ljute paprike) - http://www.klix.ba/forum/ba-t72353.html
josip0511
Posts: 1
Joined: 28/08/2012 13:23

#40 Re: sjetva- povrća

Post by josip0511 »

Prodajem bijeli luk na veliko a moze i na malo
:roll: . cijena 10km po kilogramu.Luk je domaće proizvodnje.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#41 Re: sjetva- povrća

Post by -Chesterfield- »

Isplati li se ove godine saditi povrće?
Vreća krompira od 25 kg = 40 KM.
Gnojivo poskupilo (ne znam cijenu)
Od te vreće krompira ako izvučeš 100 kg dobro je.

Ovo je sada kao nekakva vještaka kriza.
Hoće li se cijene normalizovati do berbe?
ragib
Posts: 2353
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#42 Re: sjetva- povrća

Post by ragib »

-Chesterfield- wrote: 13/02/2022 21:29 Isplati li se ove godine saditi povrće?
Vreća krompira od 25 kg = 40 KM.
Gnojivo poskupilo (ne znam cijenu)
Od te vreće krompira ako izvučeš 100 kg dobro je.

Ovo je sada kao nekakva vještaka kriza.
Hoće li se cijene normalizovati do berbe?
uvijek se isplati posaditi, najgore je nemati nista svoje
User avatar
Truba
Posts: 82569
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: sjetva- povrća

Post by Truba »

Ja cu salatu, mrkvu, rajcicu i spinat...mozda i luk
Nekoliko kvadara samo iz zabave
Post Reply