Sjeme za poplavljena područja BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#1 Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by Mu'min »

Ideja koja već duže vremena kruži po forumu a to je pokrenite akciju sakupljanja SJEMENA POVRĆA za poplavljena područja BiH.
Na taj način ne samo da pomažete već im pomažete na dugi rok jer sa ličnim uzogojom povrća mogu se samosnadbijevati sa hranom + imaju sjeme za narednu godinu.

Ja već vodim akciju za JANJU kod Bijeljine uz pomoć našeg forum člana Pitarrr82 a vi možete za neko drugo područje organizirati po isto sistemu.

Kupite sjeme ili sakupite od raznoraznih baštovana iz vaše blizine koji imaju viška (al ne staro sjeme već najkasnije iz 2012 god. da je ubrano) i proslijedite nekom koji će to podijeliti na terenu.

Za sada mogu sijati: krastavice, paradajz, salatu, dinje, grah, spinać, mrkvu, blitvu, celer, bosiljak, luk vlasac, radić,....
Za paprike je pokasno (osim sadnice al to valja kupiti), krompir i žito bi se moglo isto sijati al bilo bi za pečenjaka, ne znam da li bi uspjelo uzreti mada je i to velik uspjeh.

Svi ostali koji žele parama mogu kupiti sadnice koje će biti dostavljene, posebno se to odnosi na sadnice za koje nema vremena sijati a puno se konzumiraju u BiH kao što je paprika, patlidžan i paradajz. Za sadnice se obratite članici foruma ELUNA.

Ja sam samo jučer i danas od 2 (dvije osobe) dobio da možemo 5-6 familija snadbiti za ovu sezonu a tek počelo sakupljanje. :thumbup:

Donirajmo SJEME jer sjeme znači ŽIVOT! :bih: :bih: :bih:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by kerima1 »

Dobro zamisljena ideja,a nama svima jednostavna za sprovesti. :thumbup:
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#3 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by Pitarrr82 »

:thumbup:
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#4 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by eluna »

samo da se prijavim da mogu pratiti

kupite presadu paprika, paradajza, krastavaca, patlidžana, kupusa .... bilo čega pa ćemo nekako organizoavti transport

mumine - jesi li možda upratio neku evidenciju potreba .....misil, ima ljudi tamo koji žive što od uzgoja kupusa ili paprika, pa im trebaju i hiljade sadnica :(
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by Mu'min »

eluna wrote:samo da se prijavim da mogu pratiti

kupite presadu paprika, paradajza, krastavaca, patlidžana, kupusa .... bilo čega pa ćemo nekako organizoavti transport

mumine - jesi li možda upratio neku evidenciju potreba .....misil, ima ljudi tamo koji žive što od uzgoja kupusa ili paprika, pa im trebaju i hiljade sadnica :(
Eluna

kakve su cijene sadnica po komadu?
Za sada skupljam sve al posebno gledam da je to što inače Bosanci konzumiraju tipa grah i slično.
Što se tiče tvog pitanja šta sa onim koji trebaju 1000 sadnica jer ime je to primarni biznis, tu na žalost nećemo moći pomoći, bar ne ovom obliku kako smo zamislili.
Naime ovdje je želja pomoći da familije nisu gladne a biznis je nešto drugo.

Možemo razmišljati da u jesen pokrenemo sličnu akciju pa tada sakupimo još više sjemena jer će se moći što šta ostaviti više nego inače ostavljamo za svoje potrebe.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#6 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by eluna »

ok ...nego daj mi onda okvirno kolčiko je to čega po kući/domaćinstvu .....inače ovdje je presada 3 ili 4 komada za 1 KM ....a za mostar, ako se kupuje na više, naravno može biti bolja cijena - ali morala bih znati koliko je to više pa da znam da pitam
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#7 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by Mu'min »

Eluna

svako ima svoje planove al onako od oka, ovo je moj savjet koliko bi išlo sadnica za jednu 4-ero članu porodicu:
paradajz: 40 sadnica
paprike: 40 sadnica
patlidžan: 15 sadnica
krastavice: 10 sadnica
kupus: 30 sadnica

Oko 30 KM po domaćistvu bi išlo ako je 4x 1 KM.

Za ove koji žele kroz sadnice eto 15 € i može 1 porodicu snadbiti sa sadnicama.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#8 U Visokom ponovna sjetva krompira, kukuruza, paprika i parad

Post by Mu'min »

U Visokom ponovna sjetva krompira, kukuruza, paprika i paradajza

http://www.klix.ba/biznis/privreda/u-vi ... /140528137
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#9 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by eluna »

Mu'min wrote:Eluna

svako ima svoje planove al onako od oka, ovo je moj savjet koliko bi išlo sadnica za jednu 4-ero članu porodicu:
paradajz: 40 sadnica
paprike: 40 sadnica
patlidžan: 15 sadnica
krastavice: 10 sadnica
kupus: 30 sadnica

Oko 30 KM po domaćistvu bi išlo ako je 4x 1 KM.

Za ove koji žele kroz sadnice eto 15 € i može 1 porodicu snadbiti sa sadnicama.
hvala mumin :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#10 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by Mu'min »

IDEJA za POPLAVLJENA PODRUČJA - ZEMLJA

Znam, da ste vjerovatno pomislili i na to zato neka niko ne uzme ovo moje pisanje za pametovanje već samo želja da što vieš pomognem.

Idej za područja, koja su pogođena poplava gdje je zemlja kontaminirana je slijedeća:
Sa frezom, kolicima ili sličnim otići na područje gdje je zemlja čista te dovući pred kuću.
Uzgoj u posudama jeste sporiji i malo skuplji al može biti rješenje za sve one koji nemaju drugog rješanja.
Mada posude/saksije imaju svoju prednost (manje zaljevanja, lakša kontrola, mobilno u sl učaju leda...)

U posude mogu ići paprike, ljutače, paradajzi, salate, začini, krastavice, čak i niski grah...

Evo samo primjera šta imam u mislima:
Image

Image

Image

Image

Image


na 2:36 min počinje ono zanimljivo.
Straza
Posts: 315
Joined: 02/05/2014 13:52

#11 Re: Sjeme za poplavljena područja BiH

Post by Straza »

U Vukosavlje stigla pomoć za ponovnu sjetvu 200 hektara kukuruza

http://www.nap.ba/vijest.php?id=2074


Svjetska asocijacija muslimanske omladine WAMY-NEDWE odazvala se pozivu Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica te obezbijedila pomoć za ponovnu sjetvu 200 hektara kukuruza na području Vukosavlja, potvrdili su iz ove organizacije, javlja bh. novinska agencija Patria.
Poplavama ugroženom stanovništu obezbjeđen je sjemenski materijal, mineralno đubrivo te gorivo.

Kako je ranije potvrdio općinski načelnik Elvir Hadžiomerović, rijeka Bosna koja prolazi kroz Vukosavlje izlila se u mjestu Modrički lug i poplavila 200 domaćinstava, a njih oko 900 odsjekla je od ostatka općine.

U potpunosti je uništen i objekt vodovoda iz kojeg su se mještani Vukosavlja napajali pitkom vodom, pa najveći broj njih sada ima problema sa napajanjem čistom vodom.

Putna komunikacija sa Modričom i susjednim Odžakom bila je u prekidu, a u spašavanju unesrećenih morali su učestvovati i spasioci sa čamcima iz Hrvatske, jer zbog brzine rijeke Bosne Civilna zaštita iz Vukosavlja to nije bila u mogućnosti uraditi sama.

Pomoć Svjetska asocijacija muslimanske omladine Vukosavlju uručena u prisustvu načelnika Hadžiomerovića, direktora Nedwe za BiH Ibrahima Husića te savjetnika federalnog ministra raseljenih osoba i izbjeglica Adila Osmanovića, prenosi NAP
Post Reply