SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#1 SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by BLADE8 »

SIPA objavila konkurs za prijem kadeta za čin mladjeg inspektora.

E sad, interesuje me šta bude na testu općeg znanja? Da li naglasak na zakonima ili budu i nevezane teme (sport, svijet, kultura, itd.) ?

Na konkursu za prijem u MUP TK bio spisak zakona koji će obuhvatat test općeg znanja. Na ovom konkursu ga nema. Šta se to danas podrazumjeva u "opće znanje" pošto imamo Google, internet, web portale :!: Mislim da je "opće znanje" širi pojam nego je bio prije recimo 15-20 godina :)
vivax88
Posts: 106
Joined: 01/09/2014 09:08

#2 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by vivax88 »

Konkurs za SIPU u konkursu u općim ovjetima stoji ova stavka dali moram da vadim ljekarsko uvjerenje da prilažem uz drugu traženu dokumentaciju ili na testiranju se to obavlja

C) zdravstvena sposobnost potvrđena ljekarskim uvjerenjem, kojim se potvrđuje da je
kandidat zdrav, te psiho-fizički sposoban za rad na poslovima policijskog
službenika;
vivax88
Posts: 106
Joined: 01/09/2014 09:08

#3 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by vivax88 »

a što se tiče ispita općeg znanja mislim d aje općenito o sportu, kultura nevezano ništa za zakone ali treba nazvati pa pitati u svakom slučaju ;)
User avatar
New_day
Posts: 30
Joined: 14/06/2014 17:31

#4 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by New_day »

vivax88 wrote:Konkurs za SIPU u konkursu u općim ovjetima stoji ova stavka dali moram da vadim ljekarsko uvjerenje da prilažem uz drugu traženu dokumentaciju ili na testiranju se to obavlja

C) zdravstvena sposobnost potvrđena ljekarskim uvjerenjem, kojim se potvrđuje da je
kandidat zdrav, te psiho-fizički sposoban za rad na poslovima policijskog
službenika;
.. koliko sam pročitala prilaže se sljedeće:
"Uz prijavu na Oglas kandidati su dužni dostaviti slijedeću dokumentaciju, original ili ovjerene kopije:
a) važeće Uvjerenje o državljanstvu;
b) važeći Izvod iz matične knjige rođenih;
c) diplomu o završenom najmanje VI stepenu školske spreme, nostrificiranu diplomu, ukoliko fakultet nije završen u Bosni i Hercegovini ili je diploma stečena u nekoj drugoj državi nakon 06.04.1992. godine, a kandidati koji su više, odnosno visoko obrazovanje stekli po bolonjskom procesu, uz fakultetsku diplomu dužni su dostaviti i dodatak diplomi;
d) izjavu ovjerenu od strane nadležnog organa da kandidat nije otpušten iz organa državne uprave kao rezultat disciplinske mjere na bilo kojem nivou vlasti BiH ili vojne službe;
e) izjavu ovjerenu od strane nadležnog organa da protiv kandidata nije pokrenut krivični postupak i da nije izrečena pravosnažna kazna zatvora za krivično djelo, osim za krivična djela protiv sigurnosti saobraćaja, u skladu sa krivičnim zakonodavstvom;
f) izjavu ovjerenu od strane nadležnog organa da kandidat nije obuhvaćen odredbom člana IX stav (1) Ustava BiH.
"

.. a ljekarsko se obavlja u procesu selekcije:
"(2) Provjera općeg uvjeta „zdravstvene, fizičke i psihičke sposobnosti za rad“ utvrdit će se u postupku selekcije od strane nadležne zdravstvene ustanove. "
vivax88
Posts: 106
Joined: 01/09/2014 09:08

#5 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by vivax88 »

ok hvala pa onda ni uvjerenja o poznavanju rada na računaru i engleskog nije potrebno dostavljati jer se traže kao posebni uvijeti a radi će se ionako testiranje :D
moke_017
Posts: 249
Joined: 03/11/2013 20:47

#6 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by moke_017 »

Ako ne bede jedno 4000 prijava, glavu dajem :(
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#7 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by dinooh »

Vidio sam oglas, reko vrijedi li slati dokumente. Nesto ne vjerujem da ce obicnu raju zaposliti.
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#8 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by dinooh »

joooj wrote:
dinooh wrote:Vidio sam oglas, reko vrijedi li slati dokumente. Nesto ne vjerujem da ce obicnu raju zaposliti.
Uze mi pitanje sa tastature :D
Cak sam i ispunio onu prijavu, ali necu slati. Kad sam ispunio, reko kome ja ovo ispunjavam. Jos vjerujem u bajke :D
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#9 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by dinooh »

Dodaj jos jedno, SDA i onda to zaokruzi :D
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#10 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by BLADE8 »

Uze mi pitanje sa tastature :D[/quote]
Cak sam i ispunio onu prijavu, ali necu slati. Kad sam ispunio, reko kome ja ovo ispunjavam. Jos vjerujem u bajke :D[/quote]

Pa evo ja sam tek sad vidjela oglas i prvo sam pomislila trebam li mijenjati ime i prezime i u koje :D
Ma nista ne gubimo prijavom. Koliko li smo samo puta ovo rekli!? :eh:

EDIT: Sad tek vidim pitanje u obrascu o izjasnjavanju o nacionalnosti. Sta je uopce "najbolje" zaokruziti!?[/quote]

Nije obavezno izjasnit se po toj stavci, a u većini slučajeva se na osnovu imena može zaključit ko je ko. Ako si ti "Šemsa" bezze je stavlja Hrvat ili Srbin ili obrnuto :-D Trenutno je test općeg znanja prioritet, 30 od 40 za prolaz nije jednostavno. Pa ako neko zna šta bude neka podijeli :)
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#11 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by BLADE8 »

dinooh wrote:Dodaj jos jedno, SDA i onda to zaokruzi :D
:-D e takve nijanse nerviraju!
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#12 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by milojicabrzi »

...pa neće te na testu općeg znanja pitati koje boje grudnjak nosi Senada Maca iz Tuzle...

Pitat će te stvari koje nisu usko vezane za posao, ali su potrebne. Moras znati ustroj svoje drzave, najvaznije institucije, nadleznosti, opcenito poznavati svoju drzavu, a ne kada ti neko kaze da ides na teren u Ugljevik, ti pitas gdje je to :roll:

Samo se prijavljujte i konkurisite, nikad se ne zna gdje je cija sreca. Mozda budes odgovarao nacionalno, teritorijalno, dobno, razne se stvari gledaju i uskladjuju.

Mozes biti 11 na listu od 10, pa onaj 7 odustane, dobio neki posao blize mjestu stanovanja itd.

Ja sam dobio 2 posla u drzavnim institucijama, nikakve stele nisam imao, roditelji su mi sasvim prosjecni i nikoga utjecajnog nisu poznavali.

Ne kazem da nema stela i sl. za kceri i sinove policijskih sluzbenika, koji su u sluzbi po raznim agecijama, ali daleko od toga da neko ne moze upasti onako.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#13 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by BLADE8 »

milojicabrzi wrote:...pa neće te na testu općeg znanja pitati koje boje grudnjak nosi Senada Maca iz Tuzle...

Pitat će te stvari koje nisu usko vezane za posao, ali su potrebne. Moras znati ustroj svoje drzave, najvaznije institucije, nadleznosti, opcenito poznavati svoju drzavu, a ne kada ti neko kaze da ides na teren u Ugljevik, ti pitas gdje je to :roll:

Samo se prijavljujte i konkurisite, nikad se ne zna gdje je cija sreca. Mozda budes odgovarao nacionalno, teritorijalno, dobno, razne se stvari gledaju i uskladjuju.

Mozes biti 11 na listu od 10, pa onaj 7 odustane, dobio neki posao blize mjestu stanovanja itd.

Ja sam dobio 2 posla u drzavnim institucijama, nikakve stele nisam imao, roditelji su mi sasvim prosjecni i nikoga utjecajnog nisu poznavali.

Ne kazem da nema stela i sl. za kceri i sinove policijskih sluzbenika, koji su u sluzbi po raznim agecijama, ali daleko od toga da neko ne moze upasti onako.
Niko i ne očekuje da bude pitanje koje boje je macin grudnjak, btw. crveni najviše nosi. Mislim da bi bilo ispravnije da su u konkursu stavili "Test Općeg Znanja iz sljedećih tema" pa nabrojani zakoni, kao što su uradili za MUP TK. Opće znanje je neodredjen i širok pojam prijatelju, negdje sam pročitao da budu pitanja iz hemije, a hemija baš i nema mnogo veze s ovim pozicijama. Hajde znaj šta neko podrazumjeva pod "opće znanje". Za mene "opće znanje" nije isto što i tebi u to sam siguran. Sa Guglom i internetom termin "opće znanje" gubi svaki smisao :D

A to što si dobio 2 posla u državnim insitucijama "bez štele" :lol: Kako? :)
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#14 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by dinooh »

Posao u SIPI u Sarajevu da neko dobije ko nije iz Sarajeva, tesko. Svako svog gura a ovi iz manjih mjesta jednostavno nemaju sanse. Od ovih 20 mjesta, ja mislim da je 18 vec podijeljeno
vivax88
Posts: 106
Joined: 01/09/2014 09:08

#15 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by vivax88 »

Ako nema zakona da se uči onda su pitanja tipa iz sporta, kulture, prirode i dr. stvari, esej standardno vezano za eku aktuelnu temu dešavanja, a dali neko zna dali u ovu sistematizaciju obuhvata i prijem u specijalnu jedinicu e to je roba :D
vivax88
Posts: 106
Joined: 01/09/2014 09:08

#16 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by vivax88 »

Bio bi fazon da predam uvjerenje da mi je otac nosilac Zlatnog ljiljana a pri tome zna se ko je SIPIN direktor ;)
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#17 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by milojicabrzi »

BLADE8 wrote:A to što si dobio 2 posla u državnim insitucijama "bez štele" Kako?
Jednostavno, prije 12 godina se prijavio na natječaj, odgovarao po odredjenim psiho-fizičkim karakteristikama bitnim za posao, uklapao se i nacionalno i "ubo" posao. Nas 15-ak primljeno od cca 150-200 kandidata.

Doduse nije bio neki posao, plata pocetna mi bila cca 600 KM, kasnije se povecala, dugo sam "krv pisao" za 1000 KM (ne mogu iznositi detalje, ali stvarno tezak i zahtjevan posao, nije bila kancelarija).

Na tom se poslu isticao, pa me primjetili iz jedne druge institucije, te ponudili da predjem kod njih za duplo vece novce.

Imam i u siroj familiji osoba koje su bez stele dolazile na dobre pozicije.

Ne kazem da nema protekcija i sl. sam sam svjedok da imam puno kolega koji su posao dobili jer su necije zene, sinovi, kceri, ali ako si jak profesionalac, vjeruj mi, mozes imati posao i da se otimaju za tebe.

Nece ni rukovodioci, narocito za svoje blize suradnike, osobe koje su ikebane a pojma nemaju, vec traze ljude koji znaju posao.

U svojoj okolini, ne znam nikoga ko je strucnjak u svojoj oblasti, da je bio duze od par mjeseci bez posla.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#18 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by BLADE8 »

Po mojoj nekoj logici u testu opceg znanja bi trebala biti pitanja vezana za ustrojstvo drzave, ko je na kojoj poziciji, a to bi valjda vec trebalo da znamo. Ja jedinu "nadu" vidim ovdje: (5) U slučaju da veći broj kandidata nakon provedenog testiranja ostvari isti broj bodova, Komisija prednost daje kandidatu ženskog spola. :lol:

:-D :thumbup:
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#19 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by BLADE8 »

milojicabrzi wrote:
BLADE8 wrote:A to što si dobio 2 posla u državnim insitucijama "bez štele" Kako?
Jednostavno, prije 12 godina se prijavio na natječaj, odgovarao po odredjenim psiho-fizičkim karakteristikama bitnim za posao, uklapao se i nacionalno i "ubo" posao. Nas 15-ak primljeno od cca 150-200 kandidata.

Doduse nije bio neki posao, plata pocetna mi bila cca 600 KM, kasnije se povecala, dugo sam "krv pisao" za 1000 KM (ne mogu iznositi detalje, ali stvarno tezak i zahtjevan posao, nije bila kancelarija).

Na tom se poslu isticao, pa me primjetili iz jedne druge institucije, te ponudili da predjem kod njih za duplo vece novce.

Imam i u siroj familiji osoba koje su bez stele dolazile na dobre pozicije.

Ne kazem da nema protekcija i sl. sam sam svjedok da imam puno kolega koji su posao dobili jer su necije zene, sinovi, kceri, ali ako si jak profesionalac, vjeruj mi, mozes imati posao i da se otimaju za tebe.

Nece ni rukovodioci, narocito za svoje blize suradnike, osobe koje su ikebane a pojma nemaju, vec traze ljude koji znaju posao.

U svojoj okolini, ne znam nikoga ko je strucnjak u svojoj oblasti, da je bio duze od par mjeseci bez posla.
Dešavalo se i meni da odem na uvid testa pa otkrijem da su mi prekrižena tri pitanja kao netačna a bila su tačna a iz eseja dobijem 2 boda na temu koja je nivo 5. razreda osnovne škole, iako sam na faksu u prosjeku svake sedmice pisao jedan esej. :roll: :-D

Kada ne bi bilo štele najsretniji bi bili sami kandidati - ko je najbolji neka prodje. Nadam se da neće biti previše štele iz razloga što su pozicije za različite regije a nadam se da je komisija sastavljenja samo iz sjedišta i da neće biti u "dogovoru" sa kolegama u regijama. :)

Po plati i tom "fizičkim" karakteristikama pretpostavljam da je u pitanju čin policajca pa si kasnije napredovao, što je sasvim uredu. 150-200 prijavljenih kandidata je smiješno za danas kad bude 2-3-4-5 hiljada :)

Ali "keep going" i šuti ... sad su nam potrebni što bolji savjeti i nagovještaji za ovaj test :)
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#20 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by milojicabrzi »

BLADE8 wrote:Po plati i tom "fizičkim" karakteristikama pretpostavljam da je u pitanju čin policajca pa si kasnije napredovao, što je sasvim uredu. 150-200 prijavljenih kandidata je smiješno za danas kad bude 2-3-4-5 hiljada
Nisam u policijskoj službi, druga je vrsta institucije u pitanju.
User avatar
BLADE8
Posts: 85
Joined: 21/05/2010 03:13

#21 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by BLADE8 »

milojicabrzi wrote:
BLADE8 wrote:Po plati i tom "fizičkim" karakteristikama pretpostavljam da je u pitanju čin policajca pa si kasnije napredovao, što je sasvim uredu. 150-200 prijavljenih kandidata je smiješno za danas kad bude 2-3-4-5 hiljada
Nisam u policijskoj službi, druga je vrsta institucije u pitanju.
Ne znam koja druga državna služba može biti a da se traže fizičke psiho-fizičke karakteristike kao što si objasnio :-D ... ali neise, tema su pitanja za test :D
vivax88
Posts: 106
Joined: 01/09/2014 09:08

#22 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by vivax88 »

Bez brige ko ne bude primljen ostaje još 99.998 radnih mjesta ;) :D
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#23 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by milojicabrzi »

BLADE8 wrote:Ne znam koja druga državna služba može biti a da se traže fizičke psiho-fizičke karakteristike kao što si objasnio ... ali neise, tema su pitanja za test
Postoje mnoge druge pozicije za koje su bitne, narocito ako je terenski rad u pitanju.
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#24 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by milojicabrzi »

BLADE8 wrote:Ne znam koja druga državna služba može biti a da se traže fizičke psiho-fizičke karakteristike kao što si objasnio ... ali neise, tema su pitanja za test
Postoje mnoge druge pozicije za koje su bitne, narocito ako je terenski rad u pitanju.
vivax88
Posts: 106
Joined: 01/09/2014 09:08

#25 Re: SIPA Konkurs - Test Općeg Znanja

Post by vivax88 »

Dali treba predati ljekarsko uvjerenje?
Post Reply