Simptomi silent blokova (selena)

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#51 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by Lesli Eldridž »

ado-šampion wrote:Možda je tebi isto, ali meni nije. Nekome su npr. Bitlsi i, lupam, Metalika "sve je to isto". A nije s glave. Al svakom svoje.
Nema lupanja. Ako tebi nešto lupa, e to je sjebano auto. Ne smije da lupa.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#52 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by ado-šampion »

Lesli Eldridž wrote:
ado-šampion wrote:Možda je tebi isto, ali meni nije. Nekome su npr. Bitlsi i, lupam, Metalika "sve je to isto". A nije s glave. Al svakom svoje.
Nema lupanja. Ako tebi nešto lupa, e to je sjebano auto. Ne smije da lupa.
E jbg Lesli, ne razumiješ me opet. Ne govorim ja lupanje kao lupanje da se nešto pokvarilo, recimo jaranu je na Cliu otišla lafeta pa je lupalo na rupama, ne govorim ja o tome... Preleti sa svojim Puntom preko nekih nezgodnijih šina, gdje je "upao" asfalt, recimo na Pofalićima, pa onda sjedi u npr. neku Corsu tog godišta, po mogućnosti da nije sjebana, pa opet preleti. Ja ti pričam o IZRADI. Npr. preko kaldrme pri većim brzinama se kod nekih auta čuje užasna buka, dok se kod nekih ne čuje ništa, jer imaju bolju izradu, veću krutost karoserije... O tome ti ja pričam. Nadam se da si razumio. :roll: :)
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#53 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by Lesli Eldridž »

ado-šampion wrote:
Lesli Eldridž wrote:
ado-šampion wrote:Možda je tebi isto, ali meni nije. Nekome su npr. Bitlsi i, lupam, Metalika "sve je to isto". A nije s glave. Al svakom svoje.
Nema lupanja. Ako tebi nešto lupa, e to je sjebano auto. Ne smije da lupa.
E jbg Lesli, ne razumiješ me opet. Ne govorim ja lupanje kao lupanje da se nešto pokvarilo, recimo jaranu je na Cliu otišla lafeta pa je lupalo na rupama, ne govorim ja o tome... Preleti sa svojim Puntom preko nekih nezgodnijih šina, gdje je "upao" asfalt, recimo na Pofalićima, pa onda sjedi u npr. neku Corsu tog godišta, po mogućnosti da nije sjebana, pa opet preleti. Ja ti pričam o IZRADI. Npr. preko kaldrme pri većim brzinama se kod nekih auta čuje užasna buka, dok se kod nekih ne čuje ništa, jer imaju bolju izradu, veću krutost karoserije... O tome ti ja pričam. Nadam se da si razumio. :roll: :)
Sve je čvrsto k'o stijena. Fiat je jedan od najčvršćih automobila.
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#54 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by and »

rusmir.ba wrote:hvala Qler :)
ma drug moj, trojica su gledala, lupala, vozala, kazu nema lufta ni seknude bilo gdje,..jos mi ostaje gume da zamjenim ali je simptomatično sto lupa samo sa desne strane, i naprijedi i nazad, i to pri malim izbocinama..nervira, ali ipak manje od jucer od kako sam rijesio ovo cijukanje, mjaukanje i sl. zivotinjsko glasanje koje je dolazilo sa lijeve strane :D

a jutros sam se opet s**bao, upalim auto-pisti onaj znak za povisenu temp!
reko evo ga opet problemi,pisam se na elektroniku- jedva 12h da nije bilo dodatnih...medjutim pogledam u knjigu i vidim da se isto glasa i kad je nivo tecnosti za hladjenje nizak, otvorim, kad jedno cm ispod donje granice, nasuo sam do max i nadam se da se vise nece glasati :)
ako ti bude puštao rashladnu tečnost,na fabijama je mana dihtung na termostatu koji košta manje od marke.to zamjeniš i biće ok,da ti vrli majstori ne bi pametovali i uzimali te,otišlo ovo ono.
seleni na fabiji se okom fino vide i dobrom majstoru ne bi trebao biti problem golim okom da vidi ako su otišli.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#55 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

hvala i dalje, svi ljudi sve znaju kako neko rece..

vise ne ne pali lampica kako sam nasuo tecnosti do max-a tj malo iznad, prevarilo me :)

seleni su OK, nisu davno mjenjani, vide se odlicno i laik moze skontati jesu li OK...
primjetio sam da npr kad prelazim preko udubljenja koja su linijska i tockovi ih prelaze u isto vrijeme (npr neko rezao cestu radi kanala, na mostovima i sl) ne lupa nista, dok npr kada samo jedan tocak naleti na rupu cuje se klilk-klak desno, po nekoj mojoj logici trebala bi lupati balans stanga tj gumice ili stabilizatori na njoj, ali otici cu da pogeldaju kod Skore na Bascarsiju, oni kao ovlasteni i vjerovatno im dijagnostika seze dalje od "nema nigdje lufta i ne znam sta je".
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#56 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by and »

pogledaj dole na hladnjaku gdje je termo prekidač i vidjećeš da li tu pušta.
za dijelove ako budeš uzimao preporučujem asa pss,jer nije velika razlika u odnosu na dunđere i po meni se isplati.npr.uljni filter 11 km,disk pločice 80 km...
dobar majstor će ti fizičkim pregledom uočiti sve nedostatke.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#57 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

hvala, mada ni Skoro nije los.
filter klime 12KM; ja platio 22KM, i sl.
brisaci 35KM ali u ASA 55KM, ostalo nisam pitao....

na kraju je za dijelove najmanje izdataka, majstori najvise uzmu a ASA je jos uvijek nepovoljnja obicnom svijetu, tu radi ko mora pod garancijom te firme..

P.S. ne pusta garant, radio sam veliki servis i nakon toga se nivo smanjio ispod minimuma, ja na to nisam puno obracao paznju mada su mi rekli u servisu da dospem tecnosti ali jednostavno sam bio u frci i zaboravio, to mi se upalio 2-3 puta ujutro, i od prvog puta sam vidio da je nizi nivo tecnosti...dosuo sam, sad ne pisti pa dokle' ce ne zna se :D
davidigolijat
Posts: 151
Joined: 17/01/2009 14:25

#58 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by davidigolijat »

Servis "Skoro" su zaista super majstori i serivs koji ce nadam se stati u kraj ovim monopolistima tipa ASA, QUattro itd. Ljudi su meni napravili veliki servis na Cordoba 1,9 TDI koji je kostao oko 550 KM a za isti takav su u ASA trazili cca. 900 KM.

Ljudi su fer, nisu gladezi da samo hoce para, nisu ni cigani da im je mrsko....meni su jednom auto pretresali citav dan da bi otkrili kvar na centralnoj bravi i naplatili 50 KM dok su mi u ASA savjetovali da ostavim auto 2-3 dana, pa ako nadju....
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#59 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

Dakle nazovem, narucim se i pravac Skoro. Drago mi je da ima pozitivnih iskustava...
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#60 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

..
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#61 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by Ublehas »

Skoro...dobar sto se tice dijelova, dosta jeftiniji naspram ostalih, servis.....obratio im se jednom i nebih vise, naletio sam na klasicnu mehanicarsku suplju pricu i lov u mutnom, doduse sam sam nekad radio taj posao i dobro ih poznajem pa mozda zbog toga. Nezelim reci da nevaljaju, sve je to individualno, kako naletis, nekom budu dobri nekom ne, nego moj savjet za Skodu i VW bi bio, ako ga mogu dati, Fadil Colic na Kobiljoj glavi, dobar strucnjak, nekada radio u TAS-u i strucno je usavrsavan, poslije rata bio ovlasteni Skoda serviser i radio je u ASA, i sto je najbitnije cestito uradi i ne supljira. Jel skup, neznam, mislim da nije.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#62 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

Vidjet cu sutra.
Bio sam u DJEEM, pregledao momak sve, kaze jedino ima lufta i kretnji u onom vertikalnom stabilizatoru balans stange, a i meni je bilo nekako najlogicnije, jer ostar udar se cuje samo kada jedan tocak naleti na rubu ili uzvisenje, preko mostova i sl se ne cuje.

Oni nemaju to, preporuka da se zamjene obadva. U interautu jedan 36KM, kod Skore 38KM sa ugradnjom, narucio sam sutra ujutro termin, posto nije nikakva pamet to odraditi valjda nece biti problema pa cu iznijeti svoja zapazanja.

A cijene su im bas nize nego u ostalih, sad valjaju li ti dijelovi ne znam :D
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#63 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by Ublehas »

Pa oni drze klasicne zamjenske dijelove i makar posteno kazu da su to zamjenski dijelovi a ne ko vecina dundjera koja te ubjedjuje u orginale. Sto se tice tih potrosnih karafeka oni drze "Topran" dijelove vecinom, njemacka firma zamjenskih dijelova vecinom za njemacka auta, imaju i dobru web stranicu. Sta ja znam, ja sam prosle godine uzeo njihove stabilizatore za Opel i evo ih jos dobri, necuju se a to je dio koji najcesce strada po nasim cestama.
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#64 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

Ublehas wrote:Pa oni drze klasicne zamjenske dijelove i makar posteno kazu da su to zamjenski dijelovi a ne ko vecina dundjera koja te ubjedjuje u orginale. Sto se tice tih potrosnih karafeka oni drze "Topran" dijelove vecinom, njemacka firma zamjenskih dijelova vecinom za njemacka auta, imaju i dobru web stranicu. Sta ja znam, ja sam prosle godine uzeo njihove stabilizatore za Opel i evo ih jos dobri, necuju se a to je dio koji najcesce strada po nasim cestama.

Kod nas su ti svi "originalni", covjek bi dao zivot kad te ubjedjuje u to. Meni je bitno da posteno pogledaju dal je jos nesto stradalo, iako su 3 ili 4 majstora rekla isto-sve OK; nema lufta sem "malo" u ovom jednom stabilizatoru, no to "malo" ti djeluje kao da vozis na metalnim tockovima a ne gumenim, i da ce se pola auta raspasti kad naleti na rupu.

Vidjet cu sutra ako Bog da kako ce to biti, dogovorio sam termin, to ne bi trebalo trajati duze od pola sata, a drago mi je da imas pozitivna iskustva s kvalitetom dijelova, jer nasi putevi (mislim ove sto nisu magistrala i sl) su stvarno uzas zivi, sad sam isao u Mostar i dionice koje su renovirali kada vozis nemas osjecaj da se kreces uopste, al zato brale kad naletis na krpljenu dionicu kao da si na klackalici...
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#65 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

GOTOVO!
Promjeneni i stabilziratori balans stange kod Skore (prezadovoljan i cijenom i uslugom). Sada se hvala Bogu u prednjem trapu ne cuje nista sem motora i nadam se da ce tako i ostati jedno vrijeme!

Dakle poslije 45 dana vozikanja po raznim servisima (na 10 mjesta ukupno) mogu reci da je ova vozilica dovedena u iole odgovarajuce stanje. Evo sta je sve zamjeneno sa cijenama, dakle jeste mozda poskupo no kad saberem da sam kupio bilo kakvo drugo slicno auto jedno 80% stvari bih morao ionako mjenjati.


Hvala svima na sugestijama, sada vec i ja mogu nekom dati pokoju :)

Spona
Zastitne spuzvice za amortizere
Gume x 2 (polovne)
Balans
Sve sijalice prednje
Prekidac za dizanje stakla (popravak)
Vodena crijeva za zadnje staklo (poravak)
Rad majstora
---------------------------------------------------------------------------------
160

Vodena pumpa
Spaneri zubcastog remena (2)
Spaner mirkoremena
Mikro remen
Zubcasti remen
Aksijalni lezajevi x2
Podmetac za noge
Rad majstora
--------------------------------------------------------------------------------- 550

Ulje
Filter ulja
Filter nafte
Filter klime
Lafeta (popravak sa tokarenjem)
Rad majstora
--------------------------------------------------------------------------------- 160


Spura 25
Sofersajba (saniranje ostecenja) 30
Brisaci 35
Stabilizatori balans stange x2 sa ugradnjom 80



1040KM


SEKIRANCIJA OKO SVEGA - NEPROCJENJIVO :x
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#66 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by Ublehas »

Fino, nek je sa srecom, a sad sakupi svega, sihira, mina, bombi....i pred vrata onom sto ti je prodao to auto :D
Neka, bolje nego da si te pare morao davati doktorima, nedaj Boze, sto kazu "o njegovu glavu". Sa srecom jos jednom!
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#67 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by rusmir.ba »

Ublehas wrote:Fino, nek je sa srecom, a sad sakupi svega, sihira, mina, bombi....i pred vrata onom sto ti je prodao to auto :D
Neka, bolje nego da si te pare morao davati doktorima, nedaj Boze, sto kazu "o njegovu glavu". Sa srecom jos jednom!
Sve si u pravu :thumbup: I o ovom prvom sam razmisljao :D - ali sve se to vrati kroz zivot, ako mu ga ja jos budem krenuo zagorcavati ne bi valjalo.
Znam iz jednog licnog iskustva, ne mozes od toga pobjeci prije ili kasnije, pa kad te nesto pukne po glavi krenes odmotavati film unazad da nisi nekog gdje zavalio u zivotu.

A sve sto se moze parama kupiti nije skupo, i sto velis " o njegovu glavu", samo nek se zivo i zdravo. Od svega navedenog sekiranciju i vrijeme koje sam potrosio ganjajuci sve to su najskuplji i jedini nenadoknadivi.

Pozz i naravno hvala svima za sugestije, bilo je svakakvih ali svi su imali dobre namjere 8)
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#68 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by gidra »

Hajd da ozivim temu :D

Koliko para kostaju seleni za golfa 5? Prednji, zadnji, ili je sve to isto?
Imaju li i tu bolji ili losiji proizvodjaci itd?

Potpuni sam laik a majstor mi rece da moram selene mjenjati pa planiram to ovih dana.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#69 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by goran16v »

Naprijed imas 2 vrste selena, veliki i mali, pmali kostaju 20-ak KM/kom, zadnji veliki 60-80 KM kom, s tim sto su veliki zapravo mali u metalnom kucistu pa je skuplji jer se mijenjaa sve, dok neki majstori u staro kuciste mogu da upresuju mali selen pa izadje puno jeftinije.
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#70 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by lavic »

gidra wrote:Hajd da ozivim temu :D

Koliko para kostaju seleni za golfa 5? Prednji, zadnji, ili je sve to isto?
Imaju li i tu bolji ili losiji proizvodjaci itd?

Potpuni sam laik a majstor mi rece da moram selene mjenjati pa planiram to ovih dana.
Nemam golfa pa detalje ne znam, ali je rezon ako orginalni traju bar 80-100 000 km onda njih, ako traju krace i ti imas jako auto sa ostrim stilom voznje onda potrazi nesto kvalitetnije.

Za pristojne novce bih ti preporucio Meyle HD ako ih rade za tvoje auto, ako si neki entuziasta i volis tvrd auto onda neki poliuretanski/ nazovi sportski.
Evo nasao sam Meyle HD, to uzmi i nema greske.
seid_19TDI
Posts: 72
Joined: 12/09/2013 17:47

#71 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by seid_19TDI »

davidigolijat wrote:Meni najmrzi kvarovi su lupanja iz ovjesa upravo zato sto ih je jako tesko locirati i dijagnosticirati.
Budi oprezan, ja sam na proslom autu, radi gumica na balans-stangi koje su 30 KM; promijenio prednje i zadnje selene, aksijalne lezajeve amortizer, kugle... a sve zbog lupkanja na neravnoj cesti kada auto ide 50-60 km/h.

Uglavnom, drzi se ovlastenih servisa, ljudima objasni problem i neka dobro pretresu ovjes, jer kvarova koji mogu uzrokovati ono sto si naveo je vise: kugle, lezajevi amortizera, seleni, nosaci motora, letva volana, balans stanga, slucaj kad se auspuh olabavi pa udara u ovjes ili karoseriju (bio svjedok kada je momak dosao mijenjati zadnji amortizer na golfu jer lupa, a ustvari lupala cijev od auspuha kad se tresne na rupama).

Lupkanje u ovjesu tesko je locirati, i zbog disperzije zvuka, cesto je tesko otkriti odakle vibracije i udari dolaze (meni je lupala balans stanga a ja mislio da mi lupa zadnja osovina....).

Dobro povjeri uzrok lupkanja prije zamjene i mijenjaj samo kad si 100 % siguran....svaka skola se placa...
Gdje si kupovao gumice za balans štangu, ja zvao prijatelja koji radi u škodinom servisu u Mostaru, kaže orginal gumice košatju 9 KM, zanima me jer bih morao mjenjati gumice.
User avatar
began
Posts: 227
Joined: 13/03/2013 11:00

#72 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by began »

Uzo selene lafete za focus mk2 88km i sta mislite kolko su ruke sto mi zamjenu da me ne preveslaju prvi put mjenjam to :?:
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#73 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by _Astra_ »

30-40km
User avatar
began
Posts: 227
Joined: 13/03/2013 11:00

#74 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by began »

Jbg ja zamjeno Cahure(selene) lafete ona 2 velka na tehnickom mi je receno da nevaljaju i ja sam gledo bili su za mjenjat ali problem nisam rijesio opet mi se cuje iz trapa onaj tup udarac metal od metal i to najvise kad krecem u rikverc i kad kocim motorom pa ga ono nabije jel zna ko sta bi moglo bit :?:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#75 Re: Simptomi silent blokova (selena)

Post by amar1994 »

began wrote:Jbg ja zamjeno Cahure(selene) lafete ona 2 velka na tehnickom mi je receno da nevaljaju i ja sam gledo bili su za mjenjat ali problem nisam rijesio opet mi se cuje iz trapa onaj tup udarac metal od metal i to najvise kad krecem u rikverc i kad kocim motorom pa ga ono nabije jel zna ko sta bi moglo bit :?:
da nije diferencijal ili nesto drugo na prenosu?
Post Reply