SFF 2017

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
black
Posts: 17172
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#176 Re: SFF 2017

Post by black »

SFF između Lepe Brene i Mace Diskrecije

Piše:Dragan Bursać

Prosto je nevjerovatna činjenica, koliko se sarajevska kasaba zabavila starletom Macom od Diskrecije na ovogodišnjem Sarajevo Film Festivalu. To su salve malograđanskog zgražavanja potopile društvene mreže. To je i staro i mlado ustalo da osudi "kič" i "šund", bez i da znaju značenje ovih riječi.

A, zapravo je sve posve normalno. Maca Diskrecija i prije nje Fahreta Jahić, alias Lepa Brena, su mjerne jedinice kasabe. Nikako ne festivala. Jer, Direkcija i Festival su ponudili svijetu 235 filmova. Ponudili su vrhunska celuloidna ostvarenja sa svih kontinenata. "Na izvolite" je gost bio Oliver Stone, jedan od najvećih živih svjetskih reditelja...

Ali ništa, ništa ne može uzburkati krv u mahali i mahalaškoj nam državi kao pojava "šefice" folka Lepe Brene i Mace starlete Diskrecije. Narod zna, a pravi se da ne zna kako svako sa 15KM u džepu može biti 90 sekundi na crvenom tepihu. I zato taj tepih služi.

Prvenstveno! Sad, drugi par opanaka je što se u nas ne štuje Amira Medunjanin ili Dino Mustafić koliko Brena i Maca.

A, sva je istina u tome. Jer da nije, brujali bi o nevjerovatnih 235 filmova na dlanu, o fenomenalnoj ekranizaciji "Žabe", o fantastičnoj organizaciji, o razmjeni ideja, poznanstvima. Pričali bi o Sarajevo Film Festivalu, kao najbitnijem kulturnom događaju u jugoistočnoj Evropi.

Licemjerstvo hranjeno malograđanštinom
Licemjerstvo, ništa drugo! Licemjerstvo, koje bazdi ovom državom. Licemjerstvo hranjeno neobrazovanjem, površnošću i malograđanštinom. Pa se svjetina naslađuje i u isto vrijeme plaši koridom u Čevljanivićima i starletama na sarajevskom crvenom sagu.

Ali, dobri ljudi, nije naslijeđe turbo-folka i ruralnosti zarazno. Neće na vas uticati niti Brena niti Maca Diskrecija. Osim ako?! Osim ako vam djeca zajedno sa vama nisu ovisnici o ružičastim i inim televizijama. Osim ako ne trujete djecu u roditeljsko-robovlasničkom odnosu, ne bi li postala nove "zvezde i zvezdice". Osim ako i vi ne živite svoj pritajeni malograđansko-voajerski odnos, blejanja u tuđe dvorište.

E, onda vam ni Brena ni Maca nisu krive za poplavu kiča i šunda, bez znakova navoda. Nije vam jednako kriv ni SFF, sve sa svojim tepihom crvenim. A, bogme, nije vam kriva ni korida i sve silne koride ove zemlje, koje su uradile više na ujedinjenju i zbližavanju naroda BIH od svih političara NGO-ovaca i međunarodne zajednice zajedno!

Pa tako shvatite i Festival, sve sa pratećim sadržajima. Ukoliko je jedna starleta, za koju se drugima morate pravdati kako ste ko biva "guglali" ne bi li znali ko je, podigla interesovanje za Festival, tim bolje. Po vas. Jer, o(p)staće SFF sa i bez Mace i Brene.

A, dogodine? Dogodine, znate sistem. Petnaest KM, pa na ćilim. Ukoliko vam je do toga. Samo bojim se da je drugo u pitanju. Platio bi narod ne 15, nego 150 KM, e da dogodine vidi jedno tridesetak rijaliti "zvijezda" na tepihu, samo kako bi mahalao. To je sva istina. A, filmovi?

Narodu dosadna kultura
Ozbiljni, umjetnički, autorski filmovi? Nezavisne produkcije? Radionice? Ipak je to kao i svaki oblik visoke kulture, narodu dosadan, (pre)težak sadržaj i nemušti, nerazumljivi vapaj kulturnih radnika da im država pomogne.

Pa, zavirite samo u novčanike jedne Mace ili Brene, kad već virite u sve i uporedite ih sa primanjima domaćih glumaca. Neuporedivo? Dabome da je neuporedivo!

I zato, pošteni čovječe, nemoj lagati, nemoj se kriti! I ti, kao i svi ostali znate da je crvenim tepihom prošla Maca Diskrecija. Nemojte se praviti da ne znate ko je. A, čemu služe nakarminjeni itisoni, pošteni čovječe, po filmskim i ostalim festivalima? Jamda ćeš gledati malu Bolićku, olimpijsku šampionku na matematičkoj Olimpijadi? Jamda ćeš, vidjeti dječaka iz Tuzle koji aktivno govori 17 jezika? Jamda ćeš se sudariti sa čovjekom koji dizajnira najljepše autmobile na svijetu, a poniko pored tepiha?

Ne laži, ne zgražavaj se! Ne budi licemjer! Život je ovdje, na žalost Maca Diskrecija, kao božanski izvor i ponornica nas ljudi. Čemu bi drugo sagovi služili? Oni su mjera svih nas, a Maca, Bog je poživio, samo očitava naše estetske i kulturne strujomjere.

Nemoj lagati, dobri čovječe, džaba ti "Žaba" i ostalih 234 filma.
User avatar
avetinja
Posts: 31428
Joined: 19/07/2014 13:31

#177 Re: SFF 2017

Post by avetinja »

Nikada nisam kontao raju koja dođe i instalira se tamo nekoliko sati prije da bi vidjeli nekog glumca/glumicu na jedan minut. Ne dolazi vam babo gastarbajter.

A SFF je grohnuo da ne može više.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#178 Re: SFF 2017

Post by johnnykola »

Što se ovaj Burso nakaka, Zevse dragi.
Evo ja i ne znam da je prošla ta dronfuljica.
Koga zabole! Sinoć, Abriline kćerke, za Ramba
i upit je li ovo komedija, je li ovo drama?
Dakle, užas, dno dna. Kakva Julieta Almodovarova
ovo je gore tisuću puta. Horor!

User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#179 Re: SFF 2017

Post by mousstapha »

Bursac nekad pise samo da bi pisao. To sto je neko prosao crvenim tepihom, ne znaci da je cijenjen. Jbt pa i sam sam prolazio prosle godine kad sam kupio kartu za narodno pozoriste.
Ljudi nikako da shvate da bez SFF ne bi imali nista ponuditi.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#180 Re: SFF 2017

Post by zubi »

User avatar
King_Kenny
Posts: 4337
Joined: 03/01/2010 10:41

#181 Re: SFF 2017

Post by King_Kenny »

Ili: Neka se pripremi Haris Silajdžić i SBiH :run:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#182 Re: SFF 2017

Post by Banksy »

Odličan. Najzad neko. :thumbup:
Isto sam mislila i htjela napisati, ali mi bilo lijeno pričati sama sa sobom.

(A i kome, čemu, svakako se samo priča o Maci...)
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#183 Re: SFF 2017

Post by harač »

Haneke i Zviaguintsev izbacili svoje najgore filmove do sad :(

Cannes je, za sad, dosta slab. Viđečemo šta će biti s Trgom :D

p.s. Taste of Cement mi je bio odličan, ali ne znam u kojoj je knjizi to "dokumentarac"
The Ghost Story... rooney mara u jednom kadru pojede čitavu pitu, a casey afleck 90% filma šuti i hoda sa čaršafom preko glave... strašno ambiciozan, i na rubu potpunog promašaja, ali za živo čudo išćupao se
User avatar
ferratilis
Posts: 7286
Joined: 25/11/2013 16:48

#184 Re: SFF 2017

Post by ferratilis »

Cuo sam da je ovo predstavljeno na SFF-u, i mogu reci da mi se svidja ovaj trailer, ali ne znam kad tacno krece sa emitiranjem. Uvijek sam mislio da je Bjelogrlic nacionalista (koji od njih nije?), ali Vratice se rode mi je najbolja serija sa ovih prostora, zna covjek napisat dobar scenario sto jest jest. Ovo nekako vuce na Peaky Blinders, ali drago mi je da se i u regionu vise ulaze u produkciju :thumbup:

User avatar
Control panel
Posts: 5911
Joined: 10/04/2008 12:12
Location: Sarajevo

#185 Re: SFF 2017

Post by Control panel »

emigrazione wrote:
pisu, slomise se. evao jedvanadjih jedan iz hrvatske o SFF-u, a i oni imaju svoje filmove na SFF-u.

http://www.index.hr/black/clanak/video- ... 88489.aspx

bolje da nas se nisu ni sjetili.
:roll:
Dosadan se sa tom Hrvatskom, koga uopste boli kurac sta neko iz Hrvatske misli o SFF-u, kada se kaze svjetski mediji niko zdravorazuman ne pomisli na medije iz Hrvatske, kontas?! Pogotovo ne na index.hr i slicne ojebine koji npr. 15 minuta nakon ubistva Denisa Mrnjavca u Sarajevu boldiraju naslov kako je Musliman ubio Hrvata u Sarajevu...
necu tamo da zacatavam bez veze. mozda sam dosadan ali sam u pravu. sad sam pregedao na googlu o SSF samo pisu susjedi i to ponekad. na engleskom nema niti jedne objavljene vijesti, tako da tvoja prica ne stoji. kad tako tvrdis da svi svjetki mediji pisu o SFF daj postavi koji link da i mi procitamo i da uzivamo.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#186 Re: SFF 2017

Post by harač »

gdje se može pročitati poredak ocjenjivanja od publike?
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#187 Re: SFF 2017

Post by ultima_palabra »

Šta bi sinoć u Metalcu, jel prekinula kiša projekciju?
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#188 Re: SFF 2017

Post by johnnykola »

harač wrote:gdje se može pročitati poredak ocjenjivanja od publike?
Izvolton:

http://www.sff.ba/stranica/nagrada-publike

A išla je na guglu pretraga "nagrada publike site:sff.ba".
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#189 Re: SFF 2017

Post by harač »

:thumbup: ja sam kopao po stranici, i ne nađoh
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#190 Re: SFF 2017

Post by johnnykola »

harač wrote::thumbup: ja sam kopao po stranici, i ne nađoh
Etogac.:) Sad možeš bilo koji pojam/pojmove na bilo kojem sajtu pretraziti u sekundi. Ključno je ukucati pojam site:stranica.domena, a da je site odmah uz dvotacku i naziv stranice. Živija!
bezVolana
Posts: 1130
Joined: 14/08/2013 13:33

#191 Re: SFF 2017

Post by bezVolana »

Control panel wrote: necu tamo da zacatavam bez veze. mozda sam dosadan ali sam u pravu. sad sam pregedao na googlu o SSF samo pisu susjedi i to ponekad. na engleskom nema niti jedne objavljene vijesti, tako da tvoja prica ne stoji. kad tako tvrdis da svi svjetki mediji pisu o SFF daj postavi koji link da i mi procitamo i da uzivamo.
https://www.reuters.com/article/bosnia- ... SL4N1L31XW

evo ga ja ukucala na gugl search i izbacilo mi u prva 2 3 linka. a ima jos.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#192 Re: SFF 2017

Post by karanana »

Jel ko gledo zabu?
User avatar
seketa88
Posts: 90
Joined: 25/08/2011 15:31
Location: Tamni Vilajet

#193 Re: SFF 2017

Post by seketa88 »

nemoguce je naci kartu za bilo sta, ne samo za zabu, nema ni za ostlunda, baby driver, sta god sam trazio nema, stvarno katastrofa
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#194 Re: SFF 2017

Post by dobar osjecaj »

Pitam se ko je osoba ili osobe koje prevode tokom trenutnog prenosa dodjele nagrada na BHT-u. Glas mi je poznat. Užasavaju me "ogranićenjima" i ostali repertoar izgovora riječi na nasem jeziku.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#195 Re: SFF 2017

Post by johnnykola »

karanana wrote:Jel ko gledo zabu?
Pa pisao sam gore, Kerbere dragi:


http://forum.klix.ba/sff-2017-t147043s1 ... #p13826946
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#196 Re: SFF 2017

Post by zubi »

dobar osjecaj wrote:Pitam se ko je osoba ili osobe koje prevode tokom trenutnog prenosa dodjele nagrada na BHT-u. Glas mi je poznat. Užasavaju me "ogranićenjima" i ostali repertoar izgovora riječi na nasem jeziku.
Mene je svaku noć u metalcu oduševljavala prevoditeljica koja je bila nadasve kreativna i prevodila i što jest i što nije rečeno :D Zena uvijek malo popravi govornike i dopuni kako ona misli da je trebalo reći...
al-em
Posts: 3119
Joined: 01/03/2014 00:26

#197 Re: SFF 2017

Post by al-em »

seketa88 wrote:nemoguce je naci kartu za bilo sta, ne samo za zabu, nema ni za ostlunda, baby driver, sta god sam trazio nema, stvarno katastrofa
Nije katastrofa nego uspjesan festival, i ti nasao dva dana pred projekciju traziti karte.

A sinoc nas kisa potjera u skenderiju nakon 10 minuta filma, pola ljudi je odustalo.
User avatar
seketa88
Posts: 90
Joined: 25/08/2011 15:31
Location: Tamni Vilajet

#199 Re: SFF 2017

Post by seketa88 »

al-em wrote:
seketa88 wrote:nemoguce je naci kartu za bilo sta, ne samo za zabu, nema ni za ostlunda, baby driver, sta god sam trazio nema, stvarno katastrofa
Nije katastrofa nego uspjesan festival, i ti nasao dva dana pred projekciju traziti karte.

A sinoc nas kisa potjera u skenderiju nakon 10 minuta filma, pola ljudi je odustalo.
Trazio sam ima 15 dana, online, pokusavao 20 puta kupiti tako, nije im nesto bilo ured jer nisam mogao zavrsiti kupovinu i onda im pisao na onaj mail box officea da provjere sta nije uredu i nisu se udostojili ni odgovoriti, sto dovoljno govori o ozbiljnosti, ovu sedmicu trazio karte po bkcu i ostalim prodajnim mjestima jer nisam mogao zbog posla ranije i nista nisam nasao.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#200 Re: SFF 2017

Post by ultima_palabra »

Možda ti je blokiran pristup e-plaćanju ako si sa posla pokušavao kupiti. Ja sam 2.augusta kupio, našao sve što sam tražio.
Post Reply