Set zupčastog remena!!!!????

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Set zupčastog remena!!!!????

Post by jasko__ »

Danas ostavih auto kod majstora da mi zamjeni zupčasti remen...posto sam slabo upucen u sve to, jel moguce da mi je zamjeno remen i spaner a da nije zamijenio vodenu pumpu....nisam ga upitao jbg, a vele mi da se i to mora mijenjati...mada ima manje vode u sistemu....u pitanju je Clio 2002......
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#2 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by herbert mekfjuger »

mislim da se sve mijenja inače... nisam siguran da li je moguće zamijenit bez vodene pumpe, al mislim da jest :D
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#3 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by palamuda »

Vodena pumpa se OBAVEZNO mijenja sa remenom, svaki drugi rad je obični fušeraj. Ta ne zamjenjena pumpa može gulit do sljedeće zamjene remena, a može sutra kad auto upališ kijamet napravit gori nego kad pukne zupčasti.
User avatar
kreso_atac
Posts: 832
Joined: 27/09/2010 19:26

#4 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by kreso_atac »

U principu se ne mora mijenjati i pumpa, ali uglavnom i ona uvijek ide van. Vodenu pumpu pogoni zupčasti remen a da bi se zamijenila remen se mora skinuti dolje, zablokirati bregastu... Ima posla. Tako kad već plaćaš skidanje i stavljanje zupčastog radi zamjene pumpe bilo bi blesavo da ne staviš novi. I obratno. Pumpa se mijenja na 150-160 000 kilometara, i iz preventive može svakog puta sa remenom.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#5 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by shlauf »

*ebo takvog majstora kad ti nije preporučio da zamjeniš i pumpu. Ona se obavezno mijenja jer ako ona zariba onda zupčasti napravi lom od glave motora i ventila. Sama pumpa nije skupa a ruke si ionako platio. Pa *eboga ti, zašto i nju nisi zamjenio ??? :x

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeee :dance:
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#6 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by jasko__ »

Velim vam da ne znam jel je zamijenio....dosao kuci maloprije a stari me pita jel zamijenio...a ja nemam pojma...ostavio mu auto i otisao poslije posla po njega....a sad mi kasno da ga zovem i pitam...inace naplatio je 250KM....
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#7 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by shlauf »

Pa jeli ti makar ostavio da pogledaš zamjenjene dijelove??? Ovako ispada da ti je naplatio a da ništa nije zamjenio. Jel tako? Odakle znaš da ti je makar zupčasti i španer zamjenio. Na riječ se haman nikom ne vjeruje a pogotovo majstorima.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#8 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by herbert mekfjuger »

shlauf wrote:Pa jeli ti makar ostavio da pogledaš zamjenjene dijelove??? Ovako ispada da ti je naplatio a da ništa nije zamjenio. Jel tako? Odakle znaš da ti je makar zupčasti i španer zamjenio. Na riječ se haman nikom ne vjeruje a pogotovo majstorima.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Jbg meni dok sam Lagunu vozio nisu davali stare dijelove u Grabovičkiću u Tuzli, kažu ne dajemo više (a znam da su prije 10ak godina davali :S) :-)
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#9 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by jasko__ »

Isao sam peko dobrog prijatelja...on njemu odrzava Audija 4....i on mi je garantovao za njega...zato i nisam trazio dijelove....jbg u Renault servisu u Zenici mi trazili 620KM za istu uslugu...
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#10 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by shlauf »

Evo ti cijena za Lagunu II 1,9 dCi, privatna firma iz Zenice :
Za zamjenu su potrebni slijedeći dijelovi:
-zupčasti 5552 xs 45,00
-španer 55580 - 90,00
-pumpa vode p 955 - 72,00
-micro remen 6pk1795 - 29,00
-spaner mic.remena 55585 - 77,00
-lezaj micro remena 55597 - 59,00
Zamjena košta 130,00 KM i garancija na dijelove i rad je godinu dana, a kao član BHR foruma, imaš popust od 10% za dijelove za gotovinsko plaćanje.
Firma je "BMM" brojevi telefona: 032/462-131 ili 032/462-499.

370,oo KM materijal a vidi šta se sve mijenja + 130,oo KM ruke, okruglo 5 joja.

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#11 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by respo »

ko kaze da se vodena pumpa mora zamjeniti?
ona se mjenja kad procuri
a ne kad se mjenja zupcasti
jedino ako znas da je pri kraju i nije odavno mjenjana onda zamjenis i nju jer se zubcasti skida kad se pumpa mjenja
pa da ne bi ruke placao 2 puta to se uradi
a ako je pumpa "nova" bila i ranije nema razloga za mjenjanje
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#12 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by shlauf »

@respo: eto ti ne mijenjaj vodenu kad budeš mijenjao zupčasti i španer pa ćemo da vidimo koliko će to da izdrži. Evo ti i primjer: sestrić imao Boru i u UNIS AUTOMOBIL I DIJELOVI (Velešići) mu zamjenili zpčasti i španer. Rekli mu da se vodena ne mijenja jer nije propišala. Naplatili i sestrić nije ni izašao iz servisa a došlo je do havarije. Upalio auto i krenuo a zupčasti preskočio jer je vodena odmah zablokirala. Rezultat: iskrivljena 4 ventila i oštećena glava. Načekao se dok su mu to popravili i odmah je prodao auto.
Malo proguglaj pa ćeš vidjeti da i na ostalim forumima imaju preporuke kako i zašto da se mijenja i vodena pumpa. :bih:

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#13 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by respo »

procitaj sta sam napisao
ako znas da je "nova" onda ne treba jer cesce mjenjas remen nego pumpu zar ne
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#14 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by 530i »

Kada se jednom skine ili popusti zupčasti remen onda bi se trebalo promijeniti sve što mu ide "pod ruku". I španer, i vodena pumpa. Kad se već radi tzv. veliki servis onda je ljudski da se sve komplet zamijeni, i remenja od alternatora i klime, i vodena pumpa, i antifriz. Sve drugo su kompromisi koji na kraju više koštaju.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#15 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by jasko__ »

Mozel se to provjeriti...mislim da li laik moze skontati jel zamijenjeno ili ne....
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#16 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by jasko__ »

Mozel se to provjeriti...mislim da li laik moze skontati jel zamijenjeno ili ne....
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#17 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by shlauf »

530i wrote:Kada se jednom skine ili popusti zupčasti remen onda bi se trebalo promijeniti sve što mu ide "pod ruku". I španer, i vodena pumpa. Kad se već radi tzv. veliki servis onda je ljudski da se sve komplet zamijeni, i remenja od alternatora i klime, i vodena pumpa, i antifriz. Sve drugo su kompromisi koji na kraju više koštaju.
:thumbup: :sax:

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeee :dance:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#18 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by respo »

jasko__ wrote:Mozel se to provjeriti...mislim da li laik moze skontati jel zamijenjeno ili ne....
legnes pod auto i trazis ima li neki novi sklop ako ima vjerovatno je onda to nova vodena pumpa
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#19 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by Desert Wind »

U sustini, vodena pumpa se zamijeni zbog toga sto na njoj vec postoji pritisak-potisak i odredjeni teret samog remena - kad skines remen odnosno olabavis joj otpor dolazi do moguceg "naglog odmora" materijala pa neki pokretni dijelovi ili zazori unutar same pumpe postanu slobodni a moguce cestice i dijelovi dobiju "slobodan hod" - tako da nakon toga pri pokretanju pumpe nastane haos u istoj blokira se zariba a remenu presudi....

Zbog toga se pumpa mijenja....
Zbog potpuno istog ovog razloga se mijenja i spaner - zatezac.
Bordolini
Posts: 1164
Joined: 04/10/2009 23:42
Location: tribina sjever

#20 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by Bordolini »

respo wrote:ko kaze da se vodena pumpa mora zamjeniti?
ona se mjenja kad procuri
a ne kad se mjenja zupcasti
jedino ako znas da je pri kraju i nije odavno mjenjana onda zamjenis i nju jer se zubcasti skida kad se pumpa mjenja
pa da ne bi ruke placao 2 puta to se uradi
a ako je pumpa "nova" bila i ranije nema razloga za mjenjanje

Pa da bi pumpa bila nova morao je zamjeniti a da bi je zamjenio morao je skidati zupcasti tako da kako god okrenes prava je glupost ne zamjeniti sve u kompletu jednom kad to "otvoris" jer nije bas ni mali posao. I da, obicno pumpa zariba kad promjenis sve osim nje upravo zbog ovog sto je desert wind napisao.
Jasko__, taj mehanicar ako se iole razumije u svoj posao ti je morao zamjeniti vp. Nece ti nista ustediti ako je ne zamjeni, cak naprotiv.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#21 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by respo »

Bordolini wrote:
respo wrote:ko kaze da se vodena pumpa mora zamjeniti?
ona se mjenja kad procuri
a ne kad se mjenja zupcasti
jedino ako znas da je pri kraju i nije odavno mjenjana onda zamjenis i nju jer se zubcasti skida kad se pumpa mjenja
pa da ne bi ruke placao 2 puta to se uradi
a ako je pumpa "nova" bila i ranije nema razloga za mjenjanje

Pa da bi pumpa bila nova morao je zamjeniti a da bi je zamjenio morao je skidati zupcasti tako da kako god okrenes prava je glupost ne zamjeniti sve u kompletu jednom kad to "otvoris" jer nije bas ni mali posao. I da, obicno pumpa zariba kad promjenis sve osim nje upravo zbog ovog sto je desert wind napisao.
Jasko__, taj mehanicar ako se iole razumije u svoj posao ti je morao zamjeniti vp. Nece ti nista ustediti ako je ne zamjeni, cak naprotiv.
citaj navodnike
jel se to ne moze desiti da remen pukne recimo prije nego dotraje pa se mora mjenjati ili nesto tako?
Bordolini
Posts: 1164
Joined: 04/10/2009 23:42
Location: tribina sjever

#22 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by Bordolini »

respo wrote:
Bordolini wrote:
respo wrote:ko kaze da se vodena pumpa mora zamjeniti?
ona se mjenja kad procuri
a ne kad se mjenja zupcasti
jedino ako znas da je pri kraju i nije odavno mjenjana onda zamjenis i nju jer se zubcasti skida kad se pumpa mjenja
pa da ne bi ruke placao 2 puta to se uradi
a ako je pumpa "nova" bila i ranije nema razloga za mjenjanje

Pa da bi pumpa bila nova morao je zamjeniti a da bi je zamjenio morao je skidati zupcasti tako da kako god okrenes prava je glupost ne zamjeniti sve u kompletu jednom kad to "otvoris" jer nije bas ni mali posao. I da, obicno pumpa zariba kad promjenis sve osim nje upravo zbog ovog sto je desert wind napisao.
Jasko__, taj mehanicar ako se iole razumije u svoj posao ti je morao zamjeniti vp. Nece ti nista ustediti ako je ne zamjeni, cak naprotiv.
citaj navodnike
jel se to ne moze desiti da remen pukne recimo prije nego dotraje pa se mora mjenjati ili nesto tako?
Naravno da moze, zato se i mjenja preventivno. A zajedno sa njim se zamjeni i vodena pumpa bez ozbira jel procurila ili nije. Zato ne kontam sta znaci to nova vp pod navodnicima? U principu to dvoje se uvijek mjenja zajedno tako da pumpa ne moze biti novija od remena i obrnuto. Osim naravno kod majstora avlijanera.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#23 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by Oxygenn »

jasko__ wrote:Danas ostavih auto kod majstora da mi zamjeni zupčasti remen...posto sam slabo upucen u sve to, jel moguce da mi je zamjeno remen i spaner a da nije zamijenio vodenu pumpu....nisam ga upitao jbg, a vele mi da se i to mora mijenjati...mada ima manje vode u sistemu....u pitanju je Clio 2002......
Nisi napisao napisao diesel/benzin, kilometrazu, ako je tdi preporucuje se zamjena svaki put kad i zupcasti
ako nema turbine prva zamjena zupcastog moze i bez zamjene vodene pumpe

Pozdrav
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#24 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by topcam »

Mjenja se i pumpa, to ce svaki mehanicar preporuciti, razlog je sljedeci:
Zupcasti remen ima "zupce" zato se i zove tako.
Pumpu pokrece zupcasti remen, ergo i pumpa ima zupcanik.
Obicno je napravljen od aluminiuma, s vremenom se pocne trositi (i remen i zupcanik pumpe), kad stavis novi
remen ne nalijeze 100 % na pumpu.


A to da moze i zaribati, vec je spomenuto iznad.
jasmin93
Posts: 250
Joined: 04/10/2009 21:05
Location: Sarajevo

#25 Re: Set zupčastog remena!!!!????

Post by jasmin93 »

Izvinjavam se što aktiviram prastaru temu :D

Kad se kaže "unutrašnji i vanjski remen", jel to set zupčastog ili se misli i na mikro remen? Nisam baš "na ti" sa mehanikom pa ako može neko objasniti :D
Post Reply