Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Derviš i smrt ili Tvrdjava?

1. Derviš i smrt
21
36%
2. Tvrdjava
24
41%
3. Ne mogu se odlučiti
3
5%
4. Nisam pročitao/la - imam pismeno opravdanje :D
2
3%
5. Ne volim Selimovića (ni Derviš, ni Tvrdjava)
6
10%
6. Još sam mali/a za ozbiljne knjige
2
3%
 
Total votes: 58

calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#126 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by calculator »

Ali-sa wrote:Meni je bolja "Tvrđava" mada su obje super knjige, a Meša Selimović mi je najbolji pisac s naših prostora. :D
:thumbup: :thumbup:
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#127 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by beniciodeltoro »

Chmoljo wrote:
beniciodeltoro wrote: A gospodin Balvan ne mora ovdje imati niti jednu stranicu, ja mislim da je gospodinu Balvanu važnije da ima pune sale :wink:
pa gdje si vidio balvana mimo šume?

:per:
A možda neko ne vidi šumu od balvana :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#128 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Chmoljo »

beniciodeltoro wrote:
Chmoljo wrote:
beniciodeltoro wrote: A gospodin Balvan ne mora ovdje imati niti jednu stranicu, ja mislim da je gospodinu Balvanu važnije da ima pune sale :wink:
pa gdje si vidio balvana mimo šume?

:per:
A možda neko ne vidi šumu od balvana :D
nekad je balvan samo balvan. džaba metafora.

kao što su bulažnjenja ovog balvana daleko od bilo kakvih činjenica. i ostalih balvana koje si navodio na forumu.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#129 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by ultima_palabra »

Po kojem osnovu budzetska TVSA daje medijski prostor ovim stupidarijama?

Chmoljo, nemoj mi samo reci da je ovo otac Hadisa Zubanovica? :oops:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#130 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Chmoljo »

familija neka jesu sigurno, kako bi drugačije Zubana natjerao na promociju knjige :D ne znam je l' mu stari...
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#131 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Matzan »

ultima_palabra wrote:Po kojem osnovu budzetska TVSA daje medijski prostor ovim stupidarijama?

Chmoljo, nemoj mi samo reci da je ovo otac Hadisa Zubanovica? :oops:

Otac mu je.

Prije rata bio električar. :mrgreen:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66213
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#132 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by _BataZiv_0809 »

Chmoljo wrote:
beniciodeltoro wrote: A gospodin Balvan ne mora ovdje imati niti jednu stranicu, ja mislim da je gospodinu Balvanu važnije da ima pune sale :wink:
pa gdje si vidio balvana mimo šume?

:per:
A ni međeda :per:
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#133 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by sunceKOtepsija »

Matzan wrote:
ultima_palabra wrote:Po kojem osnovu budzetska TVSA daje medijski prostor ovim stupidarijama?

Chmoljo, nemoj mi samo reci da je ovo otac Hadisa Zubanovica? :oops:

Otac mu je.

Prije rata bio električar. :mrgreen:
i tito je bio strojar, prije rata :D
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#134 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Tesla10 »

Ma nije bitno je li čovjek električar, pravnik ili nešto drugo, bitno je da je pametan i inteligentan. Duško Trifunović je bio bravar, ali ovakve gluposti kao što ovaj Zubanović iznosi nije nikada pričao. Primjera radi.

Da i Tito je bio bravar, ali pametan i ambiciozan bravar.
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#135 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

Iz gorepriložene ankete, stanje u ponedjeljak, 30. novembra, zaključujem po skromnom uzorku da Bosanci i Hercegovci ne šmekaju tok svijesti kao književnu formu, ni sumnju, tegobu i samorefleksiju kao predložak, već da su im mnogo draže 'tečne' ljubavne priče sa elementima derta, ushićenja i sevdaha. :D
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#136 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by The BEN10 »

http://dzematrahic.ba/new/index.php?opt ... &Itemid=77
Za mene je Meša Selimović izdajica bošnjačkog naroda, pa ma kakve god da su ga pobude nagnale na takav čin!

I, evo, već četrdeset i pet godina roman Derviš i smrt je batina kojom muslimane tuku po glavi, a ogroman broj njih to ne vidi. I sve do svoga vjerskog osvješćenja to nisam vidio ni ja. I što je još gore, mnogi muslimani sami sebe tom knjigom udaraju po glavi, vrijeđaju ono jedino u sebi po čemu jesu to što jesu – muslimani. Jedan muslimanski učenjak mi kaže: „Pa nemoj nam dirati roman Derviš i smrt, pa to je naša knjiga, šta ćemo bez nje…?“ Zar taj muslimanski učenjak, birajući između Allaha i Kur’ana i Meše i Derviša, ne uviđa šta mu je preče izabrati?

Ogromna većina Bošnjaka i ogromna većina ljudi u Bosni nisu muslimani (pristaše islama), mnogi su hrišćani i kršćani, a ima i mnogo onih, od sva tri naroda, koji ne vjeruju u Boga i njih se to možda i ne tiče, osim ako ih ne zanima istina. Ali kako to da se to malo muslimana nikad nije upitalo zašto roman Derviš i smrt zvanično i zdušno prihvataju baš Srbi, oni koji muslimane i islam neće i ne vole, koji muslimane malo-malo pa ubijaju i progone, kako je moguće da hvale, poštuju i svojataju jednu knjigu koja govori o Allahu, Kur’anu, tekiji i islamu? Zato što se pisac Derviša islamom i muslimanima nije ni bavio, zapravo se bavio površno, iz svojih literarnih pobuda i potreba nehotično napravivši bezbroj grešaka i ne pomišljajući da bi time mogao povrijediti istinu i uvrijediti jedan dio svoga naroda kojega se najzad odrekao.

Nije on to, dakle, učinio namjerno i meni nije teško potvrditi da je Derviš i smrt najbolji roman bošnjačke književnosti, samo što ja vidim šta u njemu piše, a mnogi ne vide, a oni koji vide, a šute, šute zato što im je u interesu da je islam tako snažno i tako lijepo literarno ocrnjen. Naravno, to nisu muslimani. A musliman koji to dvoje, da je Derviš i smrt, iako antimuslimanski, najbolji roman bošnjačke književnosti, ne može prihvatiti, pa šta mu ja mogu, mada takvih, haman, još nema!… I na kraju, najveći je nonsens kada se pišu književno-teoretski radovi o islamskim temama inspirisani romanom Derviš i smrt! Gdje su ti profesori-muslimani da upute svoje studente kako treba…? I ima li ih igdje?

I, eto, u ovom slučaju je upotrijebljeno to „muslimanska knjiga“, inače ne vidim neki smisao u tome da se knjige dijele na muslimanske i nemuslimanske, kao uostalom ni ljudi.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#137 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by ultima_palabra »

Eh šta bi taj dao da je mogao napisati jedno poglavlje Derviša... kad se patuljci nabacuju kamenjem na mrtvog diva.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#138 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Chmoljo »

Image

:kravata:
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#139 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by jao_situacije »

meni je više sjeo derviš
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#140 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by shake69 »

ultima_palabra wrote:Eh šta bi taj dao da je mogao napisati jedno poglavlje Derviša... kad se patuljci nabacuju kamenjem na mrtvog diva.
Je li to hoćeš reći da je patuljak Ibrišimović a Selimović div? O divu nema spora, ali gdje ćeš u patuljke književnog kolosa BiH koji samo da je napisao Hidra bio bi u Hall of Fame glede književnosti BiH svih vremena! :?
Last edited by shake69 on 30/11/2015 09:06, edited 1 time in total.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#141 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by The BEN10 »

ultima_palabra wrote:kad se patuljci nabacuju kamenjem na mrtvog diva.
Ibrišimović patuljak? :roll:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#142 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

jao_situacije wrote:meni je više sjeo derviš
Jes' glas'o? :oops: :twisted: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#143 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

ultima_palabra wrote:Eh šta bi taj dao da je mogao napisati jedno poglavlje Derviša... kad se patuljci nabacuju kamenjem na mrtvog diva.
Eeeeee ... ovaj je čovjek spalio - bukvalno - spalio svoj najbolji roman. Zamisli koja je to snaga, koja kreativna strast ... Poslije ga je ponovo pisao ... a bio je veliki, veliki pisac, u samom vrhu ... medju najvećima, neki ga i smatraju najvećim.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#144 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by jao_situacije »

piupiu wrote:
jao_situacije wrote:meni je više sjeo derviš
Jes' glas'o? :oops: :twisted: :lol:
evo jesam sad
a inače volim apstinirati od ovih anketa i glasanja :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#145 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

Chmoljo wrote:Image

:kravata:
Joj, Chmolje, detektiva ... znakovita fotka, ne može se sporit. :D :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#146 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

jao_situacije wrote:
piupiu wrote:
Jes' glas'o? :oops: :twisted: :lol:
evo jesam sad
a inače volim apstinirati od ovih anketa i glasanja :mrgreen:
:thumbup:

Vidiš da vodim kampanju za forumsku premoć Derviša nad Tvrdjavom. :D :kiss:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55684
Joined: 15/12/2008 16:53

#147 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by ultima_palabra »

piupiu wrote:
ultima_palabra wrote:Eh šta bi taj dao da je mogao napisati jedno poglavlje Derviša... kad se patuljci nabacuju kamenjem na mrtvog diva.
Eeeeee ... ovaj je čovjek spalio - bukvalno - spalio svoj najbolji roman. Zamisli koja je to snaga, koja kreativna strast ... Poslije ga je ponovo pisao ... a bio je veliki, veliki pisac, u samom vrhu ... medju najvećima, neki ga i smatraju najvećim.
Pa dobro... neke je knjige promijenio i da bi ih prilagodio "novom vremenu" :D
User avatar
piupiu
Posts: 16642
Joined: 05/01/2008 05:08

#148 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

ultima_palabra wrote:
piupiu wrote:
ultima_palabra wrote:Eh šta bi taj dao da je mogao napisati jedno poglavlje Derviša... kad se patuljci nabacuju kamenjem na mrtvog diva.
Eeeeee ... ovaj je čovjek spalio - bukvalno - spalio svoj najbolji roman. Zamisli koja je to snaga, koja kreativna strast ... Poslije ga je ponovo pisao ... a bio je veliki, veliki pisac, u samom vrhu ... medju najvećima, neki ga i smatraju najvećim.
Pa dobro... neke je knjige promijenio i da bi ih prilagodio "novom vremenu" :D
Ma, ja mislim da je to sve rezultat tog unutarnjeg 'plamena' traženja, te njegove strasti ... možda se prilagodio, a možda se samo pronašao, ko će mu ga znati.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#149 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by shake69 »

Vidi ovo, te knjige promijenio te prilagodio novom vremenu, a šta ćemo o tezi da je Ibrišimović književni patuljak!? :?
A vala i ti Piupiu bacaš bombe s 'unutarnjim plamenom, strasti itd.' i nekom neodređenom pričom. Poznavao sam čovjeka, pričao više puta, znam i nekoliko njegovih tajni, a o literaturi i javnom djelovanju nikoga nije ostavio ravnodušnim. Naravno, sve sam njegovo pročitao. Preporučujem Ugursuz, ko još nije. A tek kada u superlativima o njemu govore naši najpriznatiji pisci i to još za života, šta dalje da pričamo!
Last edited by shake69 on 30/11/2015 10:41, edited 2 times in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66213
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#150 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by _BataZiv_0809 »

I mene je ovo zacudilo. Pogotovu sto nije bio rezimski covjek i umro je u bijedi i gladi kao pas :?
Post Reply