Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Derviš i smrt ili Tvrdjava?

1. Derviš i smrt
21
36%
2. Tvrdjava
24
41%
3. Ne mogu se odlučiti
3
5%
4. Nisam pročitao/la - imam pismeno opravdanje :D
2
3%
5. Ne volim Selimovića (ni Derviš, ni Tvrdjava)
6
10%
6. Još sam mali/a za ozbiljne knjige
2
3%
 
Total votes: 58

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#101 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Banksy »


- To su gluposti! Nipodaštava se sve što smo stvorili pod, da tako kažem, nominalno, nakon ideja socijalizma, demokracije itd. Meša je autor svoga romana i to je najveći roman koji je kod nas napisan, najznačajnije djelo naše književnosti, ne poezije, nego prozne književnosti - oštro je jučer reagirao akademik Muhamed Filipović.
Sramota! Mi moramo uprljati sve što smo stvorili,

http://www.avaz.ba/clanak/206988/filipo ... o-stvorili
:thumbup:
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#102 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

:thumbup:

Biće još, sigurna sam. U svemu tome je najistinitija činjenica da ovakve 'analize' obično pišu neka oportunistička piskarala i trećerazredni pjesnici, i to upravo iz onakvih ideoloških pobuda kakve projiciraju na druge.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#103 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by ultima_palabra »

Ipak su se javili malo ozbiljniji ljudi... samo nekako mlako, sa redikulima treba redikulski. Nista dok se Dezulovic ne posveti ovome :mrgreen:
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#104 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by The BEN10 »

Filipović i njegove čuvene analize. Ljubi ga njegov Fahro. ;-)
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#105 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Banksy »

ultima_palabra wrote:Ipak su se javili malo ozbiljniji ljudi... samo nekako mlako, sa redikulima treba redikulski. Nista dok se Dezulovic ne posveti ovome :mrgreen:
Upravo tako, mlako i kukavički nazamjerajuće.
Glupost se sječe u korijenu i zahtijeva grubost i ismijavanje, prije nego se primi ...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#106 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"p

Post by ultima_palabra »

The BEN10 wrote:Filipović i njegove čuvene analize. Ljubi ga njegov Fahro. ;-)
Prvi put u zadnjih 10 godina da je nesto pametno napisao.
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#107 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by sarlo »

Cudi me da niko ne pomene: Vi, jezicari i citaoci vjeraovatno znate da je za Tvrdjavu predlozak bio Ljetopis Mula Mustafe Baseskije. Prica da je Tvrdjava predvidiva i da je zato los roman ne stoji.
Mahmut Neretljak, koji je volio da popije i kovao lazne bakrenjace...pobunjenik koji se vratio poslije desetine godine u Sarajevo pa ga se vlast sjetila, Tvrdjava u kojoj dave neposlusne, slijepi punac kojeg su zadavili jer je pricao protiv vlasti, ratne informacije o pobjedama i porazima,.... To se stvarno dogodilo i ti su ljudi stvarno zivjeli u Sarajevu.. Pisarsku radnju ispod sahat kule je drzao Baskeskija, zato je tu i Mula Jusuf... Cetrvtog maja iza ikindije namaza rodila mi se kcerka... To je Baseskijina kcer...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#108 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Tesla10 »

Ovo je drugi put da čitam nešto ovakvo od ovakvih "intelektualaca". Prvo što sam bio pročitao bio je članak o Aleksi Šantiću. Muka mi je bilo tri dana.
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#109 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by piupiu »

ultima_palabra wrote:Ipak su se javili malo ozbiljniji ljudi... samo nekako mlako, sa redikulima treba redikulski. Nista dok se Dezulovic ne posveti ovome :mrgreen:
Pa, šta će Boris pisati da ga je zvao Kožo ... kad smo vic već pročitali. :D
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#110 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by beniciodeltoro »

asurbanipal wrote:Kako je krenulo srpski i hrvatski nacionalizam će biti mala maca u odnosu na bošnjački. Kao da se utrkuju međusobno ko će biti gori i gluplji. Eto, sada ispade da je Mehmed Meša Selimović bio "velikosrbin i jedan od ideologa genocida nad Bošnjacima..." Fakat se radi o silovanju mozga ili mozgocidu od strane Seada Zubanovića, koji sebe predstavlja kao "književnika" i "alternativnog historičara"...Inače je autor brojnih "bisera" koji se mogu naći na stranici Bošnjaci-net.

Dokle se doguralo sa nacionalističkim revizionizmom kod Bošnajaka prosudite sami:
:roll:
Ne provaljuj se, eto mladi bošnjački Šešelji okupljaju naivnu omladinu i pripremaju ih da kolju druge pod izgovorom Srebrenica kao što su drugima bili izgovor Jasenovac i Turci :-)

Bošnjački narod ne samo da je pretrpio agresiju i genocid nego je uz to bio i u šoku jer tada mnogi nisu shvatili (a mnogi ne shvaćaju još i dan danas) kako je moglo doći do toga da komšija na komšiju puca, da radne kolege odvedu svog dugogodišnjeg radnog kolegu druge nacionalnosti u mrak i vrate se iz mraka bez njega, da komšije svog dobrog komšiju sa kime je se decenijama akšamlučilo jednostavno otjeraju jer za razliku od njih on je na tuđoj zemlji, da stari školski drug zabije drugu nož u leđa poslije 15 godina prijateljstva i udruži se sa nekim divljakom iz šume koga prvi put vidi u životu (a očigledno je više emotivno vezan za tog divljaka nego za 15 godina prijateljstva) i siluje svom drugu sestru, opljačka mu stan i odvede mu starog u logor, da je se preko noći prešaltalo iz bratstva i jedinstva u projekat Velike Srbije gdje su naši oficiri, profesori, nastavnici koji su nas isto gledali postali najveće četničke vođe i to nije bio jedan slučaj, 2 slučaja ili 100 slučaja nego na svakom pedlju ove zemlje, od neke vukojebine gdje nije nikad asfalt prošao pa sve do glavnog grada Sarajeva.
Kako? Zašto? E ako smo 1992. bili u šoku pa nismo shvatili šta nas je pregazilo onda možemo danas tražiti uzroke i secirati svaki detalj iz književnosti, televziije i kulture kako je došlo do toga i zato smatram ovakve skupove vrlo pozitivnim da možemo ubuduće prepoznati uljeza.
Šta reći kada uz Draškovićev Nož koji razotkriva kako je naš djed Huso, pradjed Haso i više nema dalje jer ne želimo priznati da je naš pradjed Petar a njegov otac Radovan i da svi čuvamo tajno na tavanu ikone kojima se molimo uz to dodamo još i Mešin citat
"Mi smo ničiji. Uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ko smo. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi historije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaćeni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo. Nesreća je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i nećemo iz nje, a sve se plaća pa i ova ljubav. Svako misli da će nadmudriti sve ostale i u tome je naša nesreća. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamršeniji ljudi na svijetu, ni skim se istorija nije tako pošalila kao sa Bosnom. Juče smo bili ono što danas želimo da zaboravimo, a nismo postali ni nešto drugo. S nejasnim osjećajem stida zbog krivice i otpadništva, nećemo da gledamo unazada, a nemamo kad da gledamo unaprijed. Zar smo mi slučajno tako pretjerano meki i surovi, raznježeni i tvrdi. Zar se slučajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodređenosti, zašto? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znači da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka čast našoj ludosti!"
Ali ne, radije ćemo se na narednih 20 stranica pozabaviti citatom o prekriženom broju 7
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#111 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Banksy »

U pravu si, ova stupidarija ne zaslužuje 20 str.
Ali zaslužuje li ovakvu posjećenost?

Image
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#112 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by beniciodeltoro »

Banksy wrote:U pravu si, ova stupidarija ne zaslužuje 20 str.
Ali zaslužuje li ovakvu posjećenost?

Image
Ja ovaj skup i ovaj govor nikada nisam nazvao stupidarijom koja ne zaslužuje 20 stranica. I da, poslije rata je potrebna analiza svega i svačega za vrijeme bratstva i jedinstva da nađemo razlog i uzrok zašto smo postali strano tijelo u očima drugih da se to nikada više ne ponovi. To što nekome to ne paše pa naziva bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova to više govori o njima i problemima koji imaju sa novostečenim samopouzdanjem Bošnjaka
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#113 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Banksy »

beniciodeltoro wrote:
Banksy wrote:U pravu si, ova stupidarija ne zaslužuje 20 str.
Ali zaslužuje li ovakvu posjećenost?
Ja ovaj skup i ovaj govor nikada nisam nazvao stupidarijom koja ne zaslužuje 20 stranica. I da, poslije rata je potrebna analiza svega i svačega za vrijeme bratstva i jedinstva da nađemo razlog i uzrok zašto smo postali strano tijelo u očima drugih da se to nikada više ne ponovi. To što nekome to ne paše pa naziva bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova to više govori o njima i problemima koji imaju sa novostečenim samopouzdanjem Bošnjaka
Ovo što ovaj ''elektrotehničar petog stepena, rukovodilac radnih mjesta elektro struke'' trabunja o Selimoviću je vrhunska stupidarija, to je apsolvirano,
nego ko ovaj skup iznad naziva ''bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova'', to mi je promaklo?
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#114 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by beniciodeltoro »

Banksy wrote:
beniciodeltoro wrote:
Banksy wrote:U pravu si, ova stupidarija ne zaslužuje 20 str.
Ali zaslužuje li ovakvu posjećenost?
Ja ovaj skup i ovaj govor nikada nisam nazvao stupidarijom koja ne zaslužuje 20 stranica. I da, poslije rata je potrebna analiza svega i svačega za vrijeme bratstva i jedinstva da nađemo razlog i uzrok zašto smo postali strano tijelo u očima drugih da se to nikada više ne ponovi. To što nekome to ne paše pa naziva bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova to više govori o njima i problemima koji imaju sa novostečenim samopouzdanjem Bošnjaka
Ovo što ovaj ''elektrotehničar petog stepena, rukovodilac radnih mjesta elektro struke'' trabunja o Selimoviću je vrhunska stupidarija, to je apsolvirano,
nego ko ovaj skup iznad naziva ''bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova'', to mi je promaklo?
Ljudi u sali se ne slažu sa tobom ali dobro, svako ima pravo na svoje mišljenje a za ovo zadnje
asurbanipal wrote:Kako je krenulo srpski i hrvatski nacionalizam će biti mala maca u odnosu na bošnjački. Kao da se utrkuju međusobno ko će biti gori i gluplji. Eto, sada ispade da je Mehmed Meša Selimović bio "velikosrbin i jedan od ideologa genocida nad Bošnjacima..." Fakat se radi o silovanju mozga ili mozgocidu od strane Seada Zubanovića, koji sebe predstavlja kao "književnika" i "alternativnog historičara"...Inače je autor brojnih "bisera" koji se mogu naći na stranici Bošnjaci-net.

Dokle se doguralo sa nacionalističkim revizionizmom kod Bošnajaka prosudite sami:
Svi znamo da srpski i hrvatski nacionalizam nije jednostavno glup nego da je i imalo ozbiljne posljedice, po čemu onda on vidi da smo na dobrom putu da prešišamo druga 2 naroda? Je li to znači da će naše parole za 10-20 godina biti užasne i bolesne poput srpskih danas?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#115 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Banksy »

beniciodeltoro wrote:
To što nekome to ne paše pa naziva bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova to više govori o njima i problemima koji imaju sa novostečenim samopouzdanjem Bošnjaka
Banksy wrote:
ko ovaj skup iznad naziva ''bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova'', to mi je promaklo?
I dalje mi nije jasno,
ko ovaj skup iznad naziva ''bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova'', daj mi citat?
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#116 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by beniciodeltoro »

Banksy wrote:
beniciodeltoro wrote:
To što nekome to ne paše pa naziva bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova to više govori o njima i problemima koji imaju sa novostečenim samopouzdanjem Bošnjaka
Banksy wrote:
ko ovaj skup iznad naziva ''bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova'', to mi je promaklo?
I dalje mi nije jasno,
ko ovaj skup iznad naziva ''bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova'', daj mi citat?
Pa čojk postavi skup kao dokaz kako su Bošnjaci na dobrom putu da prešišaju srpski i hrvatski nacionalizam a svi znamo da je punjenje glavom fašizmom počelo ne sa pištoljem nego sa ovakvim skupovima po Beogradu gdje su uvaženi srbijanski pisci i pjesnici pokretali mržnju
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#117 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Chmoljo »

Aleksa četnik, Meša četnik, Novi primitivci subverzivni, salonski četnici.

:lol: :lol: :lol:

a vidi se ko mu je publika - Arduana Pribinja, Eldin Huseinbegović i Hadis Zubanović.

sve go dr.mr. :lol:
N-E regija
Posts: 31
Joined: 17/08/2012 11:29

#118 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by N-E regija »

Uz neke priče da je Derviš i smrt poluautobiografsko djelo (kažu da mu je brat ubijen), a Tvrđava tek napisana knjiga moramo malo gledati subjektivnost i predanost samog autora što ne čini ni Tvrđavu manje vrijednim dijelom. Ipak smatram da je prvo djelo malo više pisano iz srca nego iz glave i tu nijansu možemo primjetiti u samom čitanju kao težeg ili lakšeg teksta u samom pisanju.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#119 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Banksy »

Dakle,
Šešelja si spomenuo ti i samo ti,
beniciodeltoro wrote:
eto mladi bošnjački Šešelji okupljaju naivnu omladinu i pripremaju ih da kolju druge ...
a onda si, umjesto zamišljenog protivnika, udario sam na sebe ...
beniciodeltoro wrote:
To što nekome to ne paše pa naziva bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova to više govori o njima i problemima koji imaju sa novostečenim samopouzdanjem Bošnjaka
To se zove podmetanje, insinuiranje, kleveta, objeda, potvora i vrlo je destimulirajuća u konverzaciji.
A za ovog balvana, i 5 stranica je previše.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#120 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Chmoljo »

Banksy wrote: To se zove podmetanje, insinuiranje, kleveta, objeda, potvora i vrlo je destimulirajuća u konverzaciji.
A za ovog balvana, i 5 stranica je previše.
ne vrijeđaj.

i drveće su živa bića...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#121 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by arzuhal »

Meša, rahmetli, nije od žene smio pisnut da je Bošnjo zato je govorio da je Srbin islamske vjere i tradicije, a u romanima, hudnik, mor'o nalazit utjehu, otvarat se, ispovjedat, govorit o pravom sebi, rastrganom, napaćenom, pritisnutom...Književnost je za njeg bila bijeg, utočište, kavdak u kojem je mogao slobodno i proklinjati...
Mir neka je Ahmedu Nurudinu.
Mir neka je Mehmedu Selimoviću.

:mrgreen:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#122 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Banksy »

Chmoljo wrote:
Banksy wrote: To se zove podmetanje, insinuiranje, kleveta, objeda, potvora i vrlo je destimulirajuća u konverzaciji.
A za ovog balvana, i 5 stranica je previše.
ne vrijeđaj.
i drveće su živa bića...
piupiu wrote: I zbog ovakvih strada drveće. :roll:
Nažalost ...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#123 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by zijancer »

Promoe wrote:Ivo Andric, Mesa Selimovic, New Primitives...
Nastavi niz...
kako ono :-) eto svedana da rade na crno
User avatar
beniciodeltoro
Posts: 534
Joined: 28/10/2015 18:14

#124 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by beniciodeltoro »

Banksy wrote:Dakle,
Šešelja si spomenuo ti i samo ti,
beniciodeltoro wrote:
eto mladi bošnjački Šešelji okupljaju naivnu omladinu i pripremaju ih da kolju druge ...
a onda si, umjesto zamišljenog protivnika, udario sam na sebe ...
beniciodeltoro wrote:
To što nekome to ne paše pa naziva bošnjačkom verzijom Šešeljovih i Draškovićevih skupova to više govori o njima i problemima koji imaju sa novostečenim samopouzdanjem Bošnjaka
To se zove podmetanje, insinuiranje, kleveta, objeda, potvora i vrlo je destimulirajuća u konverzaciji.
A za ovog balvana, i 5 stranica je previše.
Šta nabroja ispade da me može na kraju tužiti za komentar :lol:
Vrlo je uočljiv trend kada je god neki skup ili članak od strane Bošnjaka gdje se analiziraju djela i govori o Bošnjakofobiji da se odmah upali alarm kod nekih i počne priča kako je to neki novi bošnjački fašizam i nacionalizam u nastajanju koji će biti poput ili možda još gori od srpskog kao negativna posljedica stradanja bošnjačkog naroda kao što su i Srbi svoja stradanja u prošlosti koristili kao izgovor za svoj fašizam. Tu se odmah vuku paralele sa skupovima i predavanjima srbijanskih književnika i pisaca prije 30 godina koji su punili svojima glavu kao ugroženom narodu.
Tako i ne treba citirani korisnik navesti direktno imena jednog Draškovića ili Šešelja, dovoljno je da uzima ovaj skup kao primjer kako će srpski i hrvatski fašizam biti mala maca na šta će bošnjački nacionalizam izaći gdje je očigledno na šta je mislio
A gospodin Balvan ne mora ovdje imati niti jednu stranicu, ja mislim da je gospodinu Balvanu važnije da ima pune sale :wink:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#125 Re: Selimović: "Derviš i smrt" vs. "Tvrđava"

Post by Chmoljo »

beniciodeltoro wrote: A gospodin Balvan ne mora ovdje imati niti jednu stranicu, ja mislim da je gospodinu Balvanu važnije da ima pune sale :wink:
pa gdje si vidio balvana mimo šume?

:per:
Post Reply