Sefer Halilovic ili Rasim Delic

Locked
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#1 Sefer Halilovic ili Rasim Delic

Post by Murat Sabanovic »

vozdra raja
sta mislite koji je od ove dvojice vise doprinijeo odbrani BH
od agresora ,halilovic ili delic?
ili mislite da nije nijedan koliko je mogao
mozda su bili i u tome sprijeceni od trojke (alija, ejub,haris)?
mozda su licno grijali guzu u fotelji i bilo ih briga za vojnike?

ja licno mislim da je delic velika picka bio ,covjek bez muda.
dok za halilovica smatram da je sprijecen od ove trojke, jer im nije spado u koncept politike koju su vodili za vrijeme rata.
smatram da je seferova veca zelja bila za odbranom nego rasimova, jer rasim nije smio progovoriti od trojke.
a sefer kad bi progovrio odbah bi ga usutkali
sta vi mislite raja?????
beharrr
Posts: 212
Joined: 17/12/2004 12:27

#2

Post by beharrr »

Nista.
Stipan Tomašević
Posts: 125
Joined: 26/01/2005 03:33

#3

Post by Stipan Tomašević »

I jedan i drugi su osobe sumnjiva morala i mračne prošlosti.

Sefer Halilović je optužen za ratne zločine nad civilima u dolini Neretve. Trenutno je u pritvoru u Hagu a ovih dana bi mu trebalo početi suđenje. Po mojoj procjeni dobit će oko 20 godina robije.

Rasim Delić zasad nije optužen a prema informacijama iz Haga već duže vrijeme se i protiv njega vodi istraga zbog ratnih zločina nad civilima. Zadnje informacije govore da bi optužnica protiv njega mogla biti podignuta kroz narednih mjesec dana.


Toliko o ovoj dvojici "heroja".
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4

Post by Edin H. »

Mislim da su obadvojica zalagala raju bez veze, bez propisne strategije nikada realno procijenivsi realnost situacije i potrebe da se djeluje u skladu sa tim!
Pospanko
Posts: 206
Joined: 26/01/2005 19:25
Contact:

#5

Post by Pospanko »

Sefer Halilovic ima veze sa zlocinom u Grabovici koliko i ja sa napadom Amerike na Irak. Svako zna da je grupa budala pocinila taj zlocin osim onih u Hagu, koji hoce da dokazu da je to nesto planirano, cijeli grad je 93 bruja od price pocinilaca kako se to desilo, a sada se svi prave kao da nikada nisu nista culi. Jadno je to kod nas sve kao i sama drzava.
Rasim Delic, general koji je bio dobar za pokazivanje pred medijima ali nikako za vodenje armije u ratu.
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#6

Post by St.Germain »

likovi proslosti

rat je zavrsen prije skoro punih 10 godina ljudi, zivot ide dalje...
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#7

Post by kike »

Pospanko wrote:Sefer Halilovic ima veze sa zlocinom u Grabovici koliko i ja sa napadom Amerike na Irak. Svako zna da je grupa budala pocinila taj zlocin osim onih u Hagu, koji hoce da dokazu da je to nesto planirano, cijeli grad je 93 bruja od price pocinilaca kako se to desilo, a sada se svi prave kao da nikada nisu nista culi. Jadno je to kod nas sve kao i sama drzava.
Rasim Delic, general koji je bio dobar za pokazivanje pred medijima ali nikako za vodenje armije u ratu.
Ocito nisi upucen.

Postoji audio-zapis gdje Sefer daje naredjenja "Tuci ustase gore nego cetnike", na Hrvate je tukao jos kao oficir JNA u Zadru.

Iako ga ja cijenim zbog Pofalicke bitke i nekih drugih manjih vojnih pobjeda, smatram ga suodgovornim za pocetak Bosnjacko-Hrvatskog sukoba koji je produzio rat, otegao Srbima medjunarodne sankcije i dodatno napatio Bosnjacki narod.

Sandzaklija ruralnog porijekla, ali efikasniji u obrani od Delica koji se setao Sarajevom u ratu i kupovao debeloj zeni haljine u okruzenju od nekaqkvih svercera po astronomskim cijenama.

U njegovo vrijeme su Alagic i Dudakovic uradili nesto u Krajini, ali ja tu ne vidim Delicevu zaslugu
Selma_78
Posts: 2
Joined: 01/02/2005 01:19

#8 Sefer Halilovic ili Rasim Delic

Post by Selma_78 »

Obracam se prvo Gospodi koja je zaboravila godine rata u Bosni i Hercegovini!!!!

Svi oni koji su protiv Generala Halilovica,neka se sjete pocetka 1992, kada nikog nije bilo ili kada niko nije imao hrabrosti da stane u zastitu bosanskohercegovackog naroda, ko je bio ko je skupio hrabrosti i ko je vjerovao u pobjedu protiv terorizma??? Zalosno je sto su tako brzo izblijedile sve te strasne godine kod mnogih.Njihova misljenja,mogu slobodno reci da su besmislena! Hajde samo recite, sta bi bilo, da nije bilo tog Halilovica??? Znam mnogima je trn u oku sto je on Sandzaklija i ne mogu to da podnesu,njegovu samouvjerenost u pobjedu,njegovu hrabrost,njegovo postenje...i jos mnogo VELIKIH osobina koje karakterisu Halilovica. Znaci dok je bio neophodan Bosni i Hercegovini ili bolje receno rukovodiocima te drzave na pocetku"krvavih godina" Sefer je bio SVE i SVE,a kasnije kad je doslo vrijeme da se drzava vara,ustvari narod u njoj,koji je za nju davao zivote, Sefer je "penzionisan i suspendovan" zato sto im nije odgovarao kao posten u njihovim prljavim igrama.Onda im je dobrodosao jedan Delic po cijem karakteru i imenu su mogli da ispisuju sve i svasta. I sada poslije toliko vremena, Sefer je optuzen kao zlocinac,za ciju naredbu je odgovorna tadasnja vrhovna vlada, a ne komanda. Ali nadam se da ce pravda isplivati na vidjelo i zao mi je stvarno sto rahmetli Izetbegovic nije docekao da se bas u Den Haggu nadje oci u oci sa Halilovicem i da pred sudom iznesu dokumentaciju tadasnje komande.
Samo jedno,treba da je jasno svima (mada mnogima i ne bi pasovalo),da je Sefer ostao kao komadant Armije BiH,ne bi Bosna bila izdijeljena kao sada,ne bi bilo ni Republike Srpske,ni Herceg-Bosne,a ni mjesta na teritoriji BiH gdje bi mogao ni Mladic ni Karadzic da se kriju,kao i mnogi drugi zlikovci koji su i dalje pod zastitom tih Entitetskih podrucja!!!

Neka se stidi svaki Bosanac,svaki patriota, koji je protiv Generala Sefera Halilovica!!!![/b]
Belle
Posts: 58
Joined: 27/01/2005 22:00

#9 Re: Sefer Halilovic ili Rasim Delic

Post by Belle »

Selma_78 wrote:Obracam se prvo Gospodi koja je zaboravila godine rata u Bosni i Hercegovini!!!!

Svi oni koji su protiv Generala Halilovica,neka se sjete pocetka 1992, kada nikog nije bilo ili kada niko nije imao hrabrosti da stane u zastitu bosanskohercegovackog naroda, ko je bio ko je skupio hrabrosti i ko je vjerovao u pobjedu protiv terorizma??? Zalosno je sto su tako brzo izblijedile sve te strasne godine kod mnogih.Njihova misljenja,mogu slobodno reci da su besmislena! Hajde samo recite, sta bi bilo, da nije bilo tog Halilovica??? Znam mnogima je trn u oku sto je on Sandzaklija i ne mogu to da podnesu,njegovu samouvjerenost u pobjedu,njegovu hrabrost,njegovo postenje...i jos mnogo VELIKIH osobina koje karakterisu Halilovica. Znaci dok je bio neophodan Bosni i Hercegovini ili bolje receno rukovodiocima te drzave na pocetku"krvavih godina" Sefer je bio SVE i SVE,a kasnije kad je doslo vrijeme da se drzava vara,ustvari narod u njoj,koji je za nju davao zivote, Sefer je "penzionisan i suspendovan" zato sto im nije odgovarao kao posten u njihovim prljavim igrama.Onda im je dobrodosao jedan Delic po cijem karakteru i imenu su mogli da ispisuju sve i svasta. I sada poslije toliko vremena, Sefer je optuzen kao zlocinac,za ciju naredbu je odgovorna tadasnja vrhovna vlada, a ne komanda. Ali nadam se da ce pravda isplivati na vidjelo i zao mi je stvarno sto rahmetli Izetbegovic nije docekao da se bas u Den Haggu nadje oci u oci sa Halilovicem i da pred sudom iznesu dokumentaciju tadasnje komande.
Samo jedno,treba da je jasno svima (mada mnogima i ne bi pasovalo),da je Sefer ostao kao komadant Armije BiH,ne bi Bosna bila izdijeljena kao sada,ne bi bilo ni Republike Srpske,ni Herceg-Bosne,a ni mjesta na teritoriji BiH gdje bi mogao ni Mladic ni Karadzic da se kriju,kao i mnogi drugi zlikovci koji su i dalje pod zastitom tih Entitetskih podrucja!!!

Neka se stidi svaki Bosanac,svaki patriota, koji je protiv Generala Sefera Halilovica!!!![/b]
Bravo Selma

Ma nije ti samo ime lijepo nego si mi i pametna.

Ovo sto govorim i nije usko vezano za temu ali objasnjva do neke mjere zasto ljudi ovako reaguju. Ovo ne podrazumijeva neprijatelje Bosne na ovom forumu.
Znas nije lako razviti patriotsku svijest, koja je bila sputavana vijekovima.
Tuda cizma je gazila bosnu, pa su mislili da se Bosanci nece dici i boriti za svoja prava i svoju zemlju. Prevarili su se.
Patriotska svijest je bitna, ona se budi i razvija sve vise i vise, kako u nasem narodu u BH tako i u inostranstvu, itekako.
Svaka cast svim ljudima, Sandzaklijama i ostalim, koji su doprinjeli borbi protiv agresora. Solidarnost je jedno od najmocnijeg oruzja. Zato budimo solidarni i razvijajmo svijest, a BH ce opstati. :)
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#10

Post by kekec »

Selma, iako se u sustini slazem sa tvojim postom, ipak bi ti skrenuo paznju da se malo spostis na zemlju i realnije razmisljas. Dobro je imati taj pozitivni naboj, ali i on mora imati granice koje su odredjene realnim stanjem u Bosni i u njenom okruzenju.
Naime, ovaj dio tvog posta:
da je Sefer ostao kao komadant Armije BiH,ne bi Bosna bila izdijeljena kao sada,ne bi bilo ni Republike Srpske,ni Herceg-Bosne,a ni mjesta na teritoriji BiH gdje bi mogao ni Mladic ni Karadzic da se kriju,kao i mnogi drugi zlikovci koji su i dalje pod zastitom tih Entitetskih podrucja!!!
je ipak malo nerealan.
Jedan covjek, pa makar to bio covjek Seferovog kalibra, u ondasnjim odnosima, u prvom redu politickim, nije mogao, odnosno ne bi se moglo reci da bi mogao, uciniti sve navedeno.

Za Stipana:
jedan i drugi su osobe sumnjiva morala i mračne prošlosti.
Sefer Halilović je optužen za ratne zločine nad civilima u dolini Neretve. Trenutno je u pritvoru u Hagu a ovih dana bi mu trebalo početi suđenje. Po mojoj procjeni dobit će oko 20 godina robije.
Zavisi sta je za tebe "sumnjivi moral i proslost". Po meni Sefer je suprotno od te tvrdnje.
Cinjenica da je optuzen, meni ne znaci nista. A ako ga i osude, to nece biti zbog njegove krivice, nego zbog njegove nemogucnosti da prikupi potrebno i da se cinjenicama brani. Bez obzira na ishod sudjenja i presudu, ja bi mu i danas rado stisnuo desnicu, kao sto sam i "davne" 93.

Za kiketa:
smatram ga suodgovornim za pocetak Bosnjacko-Hrvatskog sukoba koji je produzio rat, otegao Srbima medjunarodne sankcije i dodatno napatio Bosnjacki narod.
Famozna Herceg-Bosna, a citaj to kao "stvaranje drzave u drzavi", je glavni uzrok sukoba. HVO odnosno HDZ je zacrtala teritoriju, nasla je saradnike u SDA, koje je "kupila" ministarskim foteljama" i dr.privilegijama u toj buducoj "drzavi" a koji su podrzali ideju HB i pokusala ostvariti zacrtano. Ali kao sto je poznato, nisu svi bili za HB i poceo je sukob u aprilu 93.
Vjeruj da se Sefer tu nije ni mrvice pitao. Znalo se ko je tada odlucivao.
Isti onaj koji je obustavio akciju, kada su pripadnici Armije dosli na puskomet od Mostara, sa njegove sjeverne strane, a Listica bi na dometu 82-ke. Ali telefoni proradise...
Ubice civila u Grabovici su poznate mnogima, ali su oni sitne ribe i nisu interesantne kako nasim, tako ni Haskim pravosudnim organima.

Ipak, mislim da ce sve doci na svoje mjesto, kad-tad.

A vezano za naslov teme, slazem se sa drugim dijelom Muratovog pocetnog posta.
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#11

Post by BISCANIN2 »

Rasim Delić epizodna uloga ,čovjek bez harizme pravi poslušnik stavljen na ovo mjseto zbog drugih kvaliteta najmanje zbog vojničkih .
Nek mu je na čast to što se posro na najveće ratno priznanje zlatni ljiljan
djelivši ga šakom i kapom hrabrim i zaslužnim vezistima i logističarima 1 ,2 i 3 korpusa .
Sefer halilović je bio kratko i nisam upoznat sa njegovim učinkom u odbrani , koliko sam mogao vidjeti da je principjelan ,tvrdoglav i ne uklapa se u sistem što je povazano sa određenim vojnim vještinam odličan preduslov za dobrog vojskovođu .
S efer u odnosu na rasima je isto što i mančester za želju otprilike .
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#12 Re: Sefer Halilovic ili Rasim Delic

Post by Fair Life »

Murat Sabanovic wrote:vozdra raja
sta mislite koji je od ove dvojice vise doprinijeo odbrani BH
od agresora ,halilovic ili delic??
Poznato je, onome ko zeli sebi da prizna, da je Delic doprinosio i agresiji na BiH. Nije li zarobljen kao oficir JNA na jednom od polozaja oko Sarajeva ? Bio "covjek" u inspekciji kontrolisuci bojevu gotovost jedinice koja se spremala granatirati Sarajevo u momentu zarobljavanja. Poslije zarobljavanja, radno mjesto mu je bilo "magacioner" u Cengicevom logistickom centru, a poslije toga lansiran u orbitu kao komandanta ABiH.

Kod nas se istina otkriva parcijalno i daje u javnost u sitnim bocicama. Kompletna istina ce izaci na vidjelo onda "kada nekome zatreba", vjerovatno Haskom tribunalu, jer spasavajuci sopstvene guzice ljudima se razveze jezik.
Selma_78
Posts: 2
Joined: 01/02/2005 01:19

#13 Sefer Halilovic ili Rasim Delic

Post by Selma_78 »

Prvo bih htjela da se zahvalim na podrsci istomisljenika u kojima nisu izblijedile krvave godine rata.Za gospodina koji kaze da nisam realna u tekstu u kojem sam govorila u prethodnom textu o podjeli Bosne,htjela bih samo da ga pitam,naravno ne i da ga uvrijedim, kada se pocela Bosna dijeliti?Da nije mozda u vrijeme kada je bio Halilovic komadant Armije BiH?
U proslom sam tekstu zaboravila da "prozovem" one koji tako "samouvjereno" citiraju naredbu Sefera Halilovica kad je izvrsen genocid nad Hrvatima u Grabovici.Htjela bih da zamolim gospodu da mi posalju link ili bilo koju dokumentaciju gdje mogu da potvrde svoju izjavu da je Sefer tako komandovao.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#14

Post by Fair Life »

Selma, lupaju gluposti. Sefer je bio 'pravi' oficir i zna kako se izdaju zapovjedi. Takvu zapovjest moze narediti samo budala koja je odvojena od sanka ili izvucena iz zatvora, a zatim promovisana u generala...
Last edited by Fair Life on 02/02/2005 03:18, edited 1 time in total.
Jasho
Posts: 503
Joined: 05/06/2003 00:00
Location: Sarajevo

#15

Post by Jasho »

Rasim Delić je obični ratni profiter čiji je najveći uspjeh oslobađanje stana na Breci iz kojeg je na sreću zasluženo izbačen! Dok su ljudi ginulion je ugrađivao mermer u stan, sramota!
Stipan Tomašević
Posts: 125
Joined: 26/01/2005 03:33

#16

Post by Stipan Tomašević »

Koliki god heroj za vas bio, Sefer Halilović mora odgovarati za stravične zločine u Grabovici i Uzdolu. Svojim činjenjem i nečinjenjem doprinio je da se počini zločin i zato mora biti kažnjen. Postoje dokazi koji ga itekako terete bez obzira što je to mnogima teško prihvatiti i neće da priznaju. Ne kažem ja da je on glavni krivac za Grabovicu, ali je definitvno jedan od krivaca za taj zločin i mora odgovarati.

Prisjetimo se ukratko zločina u Grabovici:

Užasan zločin u selu Grabovica na obali rijeke Neretve, na granici mostarske i jablaničke općine, počinile su postrojbe Armije BiH u noći između 8. i 9. rujna 1993. nad mirnim hrvatskim seoskim stanovništvom. Tada su masakrirana 33 hrvatska civila. Vojnici Armije BiH su ubijali redom sve Hrvate, nisu gledali na godine i spol, a život su izgubili samo zato što su bili Hrvati i katolici. Svaki onaj tko je na pitanje tko si, odgovorio da je Hrvat, bio je ubijen. Ljudi su teško mučeni raznim hladnim oružjima, bilo je i silovanja, leševi su bacani u kanjon Neretve, a čitavo selo bilo je godinama blokirano i nitko u njega nije mogao pristupiti. Evo popisa ubijenih hrvatskih civila u Grabovici tog dana:

Pero ČULJAK, rođen 1913.
Matija ČULJAK, rođena 1917.
Cvitan LOVRIĆ, rođen 1936.
Jela LOVRIĆ, rođena 1940.
Mara MANDIĆ, rođena 1912.
Ivan MANDIĆ, rođen 1935.
Ilka MILETIĆ, rođena 1926.
Anica PRANJIĆ, rođena 1914.
Franjo RAVLIĆ, rođen 1918.
Ivan ŠARIĆ, rođen 1939.
Pero MARIĆ, rođen 1914.
Dragica MARIĆ, rođena 1914.
Josip BREKALO, rođen 1939.
Luca BREKALO, rođena 1939.
Andrija DREŽNJAK, rođen 1921.
Mara DREŽNJAK, rođena 1921.
Dragica DREŽNJAK, rođena 1953.
Ilka MARIĆ, rođena 1921.
Ruža MARIĆ, rođena 1956.
Martin MARIĆ, rođen1911.
Marinko MARIĆ, rođen 1941.
Luca MARIĆ, rođena 1944.
Marko MARIĆ, rođen 1906.
Matija MARIĆ, rođena1907.
Ruža MARIĆ, rođena 1935.
Ivan ZADRO, rođen 1924.
Matija ZADRO, rođena 1923.
Mladen ZADRO, rođen 1956.
Ljubica ZADRO, rođena 1956.
Mladenka ZADRO, rođena 1989.
Živko DREŽNJAK, rođen 1933.
Ljuba DREŽNJAK, rođena 1932.
Jozo IŠTUK, rođen 1930.

I načini na koji su sve ti ljudi bili ubijani su toliko nečovječni, odvratni, stupidni, grozomorni da se takvo što ne pamti još od turskih pokolja katoličkog stanovništva u tom kraju. Prema obdukcijskom nalazu na Patološkom odjelu KBC Firule u Splitu (nakon što su neki od leševa prethodno razmijenjeni), iskazima svjedoka i naknadnoj rekonstrukciji događaja, utvrđeno je na kakve sve monstruozne načine je ubijena većina žrtava. Evo par primjera:

-Josip Brekalo (rođen 1939.) bio je razapet na križ, a nakon toga mu je
odrubljena glava i nabijena na kolac pored križa;
-Njegova žena Luca Brekalo (rođena 1939.) dugo je mučena hladnim
oružjem, i koža joj je spaljivana , a na kraju su joj mesarskim nožem
izvadili srce;
-Nemoćni starac Pero Marić (rođen 1914.) ritualno je zaklan;
-Starcu Franji Ravliću (također rođenom 1918.) , ocu Don Stjepe
Ravlića, glava je bila skroz smrskana teškim tupim predmetom,
najvjerojatnije maljem, a nađeni su tragovi uboda noža u predjelu prsa;
-Ivana Šarića (rođen 1939.) su masakrirali pred njegovom ženom
Ljubicom Šarić. Ona je prethodno silovana pred njegovim očima.
Kasnije je bila dugo vremena u zatočeništvu Armije BiH u logoru Muzej u
Jablanici gdje je također maltretirana, a kada je na koncu razmijenjena i
kada je došla u Mostar, počinila je samoubojstvo, što je posljedica
pretrpljenih stresova;
-Ubijeno je i jedno dijete. U rano jutro 9. rujna 1993, pripadnici Armije
BiH su naišli na ženu koja je nosila malo dijete. Riječ je o Ljubici Zadro
(rođenoj 1956.) i njezinoj maloj kćerkici Mladenki Zadro (rođenoj
1989). Pripadnici Armije BiH sasuli su u njih nekoliko rafala.

Pripadnici Armije BiH pokušali su na sve načine prikriti zločin u Grabovici. Tako je poslije počinjenog zločina razmijenjeno samo 11 tijela ubijenih Hrvata iz Grabovice. Ostala tijela koja su bila do te mjere izmasakrirana da se više nisu ličila na ljudska su jednostavno bačena u Neretvu, a neka su i spaljena kako bi se prikrila veličina zločina.

Također opljačkane su i sve kuće lokalnih Hrvata kao i ostala imovina (stoka i slično). Nakon toga najveći dio kuća je spaljen. U kući Dragana Mandića uspostavljena je vojarna Armije BiH, a u kući njegova brata Franje uspostavljen je mekteb - islamski vjerski objekt za potrebe postrojbi Armije BiH. Katolička groblja Hrvata Grabovice također su devastirana i to na način da je većina nadgrobnih spomenika srušena i razbijena, a u nekoliko slučajeva su otvarani stari grobovi i vađene kosti koje su bacane u Neretvu.
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#17

Post by kike »

Koliki god heroj za vas bio, Sefer Halilović mora odgovarati za stravične zločine u Grabovici i Uzdolu. Svojim činjenjem i nečinjenjem doprinio je da se počini zločin i zato mora biti kažnjen. Postoje dokazi koji ga itekako terete bez obzira što je to mnogima teško prihvatiti i neće da priznaju. Ne kažem ja da je on glavni krivac za Grabovicu, ali je definitvno jedan od krivaca za taj zločin i mora odgovarati.
Ovo je apsolutno tacno i slazem se. Koliko je god kome tesko mora to prihvatiti.

Mislim da Sefer nosi odredjenu mrznju prema Hrvatima jos iz doba jeneavskog angazmana i zlocina koje je kao tadasnji oficir te vojske radio jos u Zadru.

Sandzaklije puno vise vole Srbe, jer su po mentalitetu slicni sto se najbolje ocituje sada u miru i skoro ociscenom Sarajevu.

I jos jedan dokaz da su Sandzaklije i Bosanci razliciti pojmovi po svemu
sirah
Posts: 136
Joined: 08/11/2004 00:06

#18

Post by sirah »

Stipan Tomašević wrote:Koliki god heroj za vas bio, Sefer Halilović mora odgovarati za stravične zločine u Grabovici i Uzdolu. Svojim činjenjem i nečinjenjem doprinio je da se počini zločin i zato mora biti kažnjen. Postoje dokazi koji ga itekako terete bez obzira što je to mnogima teško prihvatiti i neće da priznaju. Ne kažem ja da je on glavni krivac za Grabovicu, ali je definitvno jedan od krivaca za taj zločin i mora odgovarati.

Prisjetimo se ukratko zločina u Grabovici:

Užasan zločin u selu Grabovica na obali rijeke Neretve, na granici mostarske i jablaničke općine, počinile su postrojbe Armije BiH u noći između 8. i 9. rujna 1993. nad mirnim hrvatskim seoskim stanovništvom. Tada su masakrirana 33 hrvatska civila. Vojnici Armije BiH su ubijali redom sve Hrvate, nisu gledali na godine i spol, a život su izgubili samo zato što su bili Hrvati i katolici. Svaki onaj tko je na pitanje tko si, odgovorio da je Hrvat, bio je ubijen. Ljudi su teško mučeni raznim hladnim oružjima, bilo je i silovanja, leševi su bacani u kanjon Neretve, a čitavo selo bilo je godinama blokirano i nitko u njega nije mogao pristupiti. Evo popisa ubijenih hrvatskih civila u Grabovici tog dana:

Pero ČULJAK, rođen 1913.
Matija ČULJAK, rođena 1917.
Cvitan LOVRIĆ, rođen 1936.
Jela LOVRIĆ, rođena 1940.
Mara MANDIĆ, rođena 1912.
Ivan MANDIĆ, rođen 1935.
Ilka MILETIĆ, rođena 1926.
Anica PRANJIĆ, rođena 1914.
Franjo RAVLIĆ, rođen 1918.
Ivan ŠARIĆ, rođen 1939.
Pero MARIĆ, rođen 1914.
Dragica MARIĆ, rođena 1914.
Josip BREKALO, rođen 1939.
Luca BREKALO, rođena 1939.
Andrija DREŽNJAK, rođen 1921.
Mara DREŽNJAK, rođena 1921.
Dragica DREŽNJAK, rođena 1953.
Ilka MARIĆ, rođena 1921.
Ruža MARIĆ, rođena 1956.
Martin MARIĆ, rođen1911.
Marinko MARIĆ, rođen 1941.
Luca MARIĆ, rođena 1944.
Marko MARIĆ, rođen 1906.
Matija MARIĆ, rođena1907.
Ruža MARIĆ, rođena 1935.
Ivan ZADRO, rođen 1924.
Matija ZADRO, rođena 1923.
Mladen ZADRO, rođen 1956.
Ljubica ZADRO, rođena 1956.
Mladenka ZADRO, rođena 1989.
Živko DREŽNJAK, rođen 1933.
Ljuba DREŽNJAK, rođena 1932.
Jozo IŠTUK, rođen 1930.

I načini na koji su sve ti ljudi bili ubijani su toliko nečovječni, odvratni, stupidni, grozomorni da se takvo što ne pamti još od turskih pokolja katoličkog stanovništva u tom kraju. Prema obdukcijskom nalazu na Patološkom odjelu KBC Firule u Splitu (nakon što su neki od leševa prethodno razmijenjeni), iskazima svjedoka i naknadnoj rekonstrukciji događaja, utvrđeno je na kakve sve monstruozne načine je ubijena većina žrtava. Evo par primjera:

-Josip Brekalo (rođen 1939.) bio je razapet na križ, a nakon toga mu je
odrubljena glava i nabijena na kolac pored križa;
-Njegova žena Luca Brekalo (rođena 1939.) dugo je mučena hladnim
oružjem, i koža joj je spaljivana , a na kraju su joj mesarskim nožem
izvadili srce;
-Nemoćni starac Pero Marić (rođen 1914.) ritualno je zaklan;
-Starcu Franji Ravliću (također rođenom 1918.) , ocu Don Stjepe
Ravlića, glava je bila skroz smrskana teškim tupim predmetom,
najvjerojatnije maljem, a nađeni su tragovi uboda noža u predjelu prsa;
-Ivana Šarića (rođen 1939.) su masakrirali pred njegovom ženom
Ljubicom Šarić. Ona je prethodno silovana pred njegovim očima.
Kasnije je bila dugo vremena u zatočeništvu Armije BiH u logoru Muzej u
Jablanici gdje je također maltretirana, a kada je na koncu razmijenjena i
kada je došla u Mostar, počinila je samoubojstvo, što je posljedica
pretrpljenih stresova;
-Ubijeno je i jedno dijete. U rano jutro 9. rujna 1993, pripadnici Armije
BiH su naišli na ženu koja je nosila malo dijete. Riječ je o Ljubici Zadro
(rođenoj 1956.) i njezinoj maloj kćerkici Mladenki Zadro (rođenoj
1989). Pripadnici Armije BiH sasuli su u njih nekoliko rafala.

Pripadnici Armije BiH pokušali su na sve načine prikriti zločin u Grabovici. Tako je poslije počinjenog zločina razmijenjeno samo 11 tijela ubijenih Hrvata iz Grabovice. Ostala tijela koja su bila do te mjere izmasakrirana da se više nisu ličila na ljudska su jednostavno bačena u Neretvu, a neka su i spaljena kako bi se prikrila veličina zločina.

Također opljačkane su i sve kuće lokalnih Hrvata kao i ostala imovina (stoka i slično). Nakon toga najveći dio kuća je spaljen. U kući Dragana Mandića uspostavljena je vojarna Armije BiH, a u kući njegova brata Franje uspostavljen je mekteb - islamski vjerski objekt za potrebe postrojbi Armije BiH. Katolička groblja Hrvata Grabovice također su devastirana i to na način da je većina nadgrobnih spomenika srušena i razbijena, a u nekoliko slučajeva su otvarani stari grobovi i vađene kosti koje su bacane u Neretvu.




KAKO GOD POČINIOCI MORAJU ODGOVARATI, IPAK CIVILI SU UBIJANI I TO MUČKI.... TO ŠTO JE URAĐENO NIJE U MOJE IME I NA MOJ ZAHTJEV... DIREKTNI SAM PROTIVNIK TAKVIH DIJELA....

(OVO MENI NE LIČI NA BOSANSKU VOJSKU STJEPANE (I SAM ZNAŠ KAKVA JE TO VOJSKA) AL SAZNAT ĆEMO ISTINU KAD TAD.....) DABOGDA POČINIOC I NAREDBODAVAC TAKVOG ZLOČINA GORIO U DŽEHENEMU........... JOŠ JEDNOM CIVILI SU U PITANJU A MENI OVO NE LIČI NA BOSANCA
Jasho
Posts: 503
Joined: 05/06/2003 00:00
Location: Sarajevo

#19

Post by Jasho »

Svakako da treba odgovarati za zločine onaj koji je te zločine napravio! Samo u ovom slučaju mislim da je Seferu podmetnuto i da prvi koji bi zaista trebao biti odgovoran za Grabovicu je Rasim Delić i njegova kompanija! Upravo je Rasim glavni svjedok optužbe, kako bi lažima izvukao svoju guzicu!
Stipan Tomašević
Posts: 125
Joined: 26/01/2005 03:33

#20

Post by Stipan Tomašević »

Jasho wrote:Svakako da treba odgovarati za zločine onaj koji je te zločine napravio! Samo u ovom slučaju mislim da je Seferu podmetnuto
Postoje dokazi koji ga itekako terete:

1. Sefer HALILOVIĆ je lično naredio da se pripadnici zloglasnih jedinica 9. motorizovane brigade Ramiza Delalića Ćele i i 10. brdske brigade Mušana Topalovića Cace (obje iz 1. korpusa iz Sarajeva) razmjeste u Grabovicu i to u kućama hrvatskih civila . Prije dolaska tih jedinica, on je obišao selo Grabovicu najmanje dva puta. Obje te jedinice bile su ozloglašene zbog niza ratnih zločina nad civilima u Sarajevu kao i zbog svog kriminalnog ponašanja, a poznate su bile i zbog učešća u oružanoj pobuni u julu 1993. godine. Sefer HALILOVIĆ je za ponašanje tih jedinica znao iz razgovora sa članovima Ministarstva unutrašnjih poslova, vojnim licima i drugima koji su nastojali naći način da stanu na kraj njihovom kriminalnom ponašanju. Sefer HALILOVIĆ je znao da postoji velika mogućnost da pripadnici tih jedinica ubiju civile u Grabovici, ali je svejedno naredio da se razmjeste u kuće hrvatskih civila.

2. Dana 8. septembra 1993 (kad je i počeo zločin), general Vehbija Karić i neki drugi članovi inspekcijskog tima došli su u Grabovicu da obiđu vojnike. Sefer HALILOVIĆ je također bio u selu, a bio je i prisutan kada su se vojnici Vehbiji Kariću požalili da ih mnogi civili bosanski Hrvati ne primaju u kuće. Među onima koji su se Vehbiji Kariću žalili u vezi sa smještajem bio je i Mustafa Hota, vojnik iz 9. motorizovane brigade. Vehbija Karić je tada verbalno i gestikulacijom pokazao neka vojnici tim hrvatskim civilima presude po kratkom postupku i bace ih u Neretvu ako ne budu sarađivali. Sefer HALILOVIĆ je Vehbiji Kariću izrazio svoje neodobravanje tog komentara - mahnuvši glavom, ali nije rekao ništa što bi vojnike spriječilo da shodno tome i ne postupe.

3. Sefer HALILOVIĆ je u noći 8. septembra bio obaviješten o ubijanju civila u Grabovici, ali nije reagovao.

4. Nakon zločina u Grabovici, komandant Štaba Vrhovne komande Rasim Delić poslao je Seferu HALILOVIĆU naređenje, datirano 12. septembra 1993., u kojem od njega traži da izoluje počinioce incidenta, da preduzme aktivne mjere i da smjesta podnese izvještaj o mjerama koje je preduzeo. Također mu je naređeno da učini sve kako bi spriječio da se takvo što dogodi ubuduće. Sefer HALILOVIĆ nije izvršio naređenje, pa tako nije ni kaznio počinioce zločina koji su se u tom području nalazili do 19. septembra 1993. godine.

5. Dana 26. septembra 1993., Sefer HALILOVIĆ je prisustvovao sastanku na kojem je bio prisutan i Alija Izetbegović, a jedna od glavnih tema sastanka su bili zločini u Grabovici i Uzdolu. Alija Izetbegović je tada spomenuo zločine koje je počinila Armija BiH, naročito pokolje u Grabovici i Uzdolu, i rekao da to treba da se prekine. Sefer HALILOVIĆ, koji je uzeo riječ na sastanku, nije se niti osvrnuo na to što je predsjednik rekao o incidentima u Grabovici i Uzdolu niti je to osporio.
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#21

Post by Himera »

Stipan Tomašević wrote:Koliki god heroj za vas bio, Sefer Halilović mora odgovarati za stravične zločine u Grabovici i Uzdolu. Svojim činjenjem i nečinjenjem doprinio je da se počini zločin i zato mora biti kažnjen. Postoje dokazi koji ga itekako terete bez obzira što je to mnogima teško prihvatiti i neće da priznaju. Ne kažem ja da je on glavni krivac za Grabovicu, ali je definitvno jedan od krivaca za taj zločin i mora odgovarati.

Prisjetimo se ukratko zločina u Grabovici:

Užasan zločin u selu Grabovica na obali rijeke Neretve, na granici mostarske i jablaničke općine, počinile su postrojbe Armije BiH u noći između 8. i 9. rujna 1993. nad mirnim hrvatskim seoskim stanovništvom. Tada su masakrirana 33 hrvatska civila. Vojnici Armije BiH su ubijali redom sve Hrvate, nisu gledali na godine i spol, a život su izgubili samo zato što su bili Hrvati i katolici. Svaki onaj tko je na pitanje tko si, odgovorio da je Hrvat, bio je ubijen. Ljudi su teško mučeni raznim hladnim oružjima, bilo je i silovanja, leševi su bacani u kanjon Neretve, a čitavo selo bilo je godinama blokirano i nitko u njega nije mogao pristupiti. Evo popisa ubijenih hrvatskih civila u Grabovici tog dana:

Pero ČULJAK, rođen 1913.
Matija ČULJAK, rođena 1917.
Cvitan LOVRIĆ, rođen 1936.
Jela LOVRIĆ, rođena 1940.
Mara MANDIĆ, rođena 1912.
Ivan MANDIĆ, rođen 1935.
Ilka MILETIĆ, rođena 1926.
Anica PRANJIĆ, rođena 1914.
Franjo RAVLIĆ, rođen 1918.
Ivan ŠARIĆ, rođen 1939.
Pero MARIĆ, rođen 1914.
Dragica MARIĆ, rođena 1914.
Josip BREKALO, rođen 1939.
Luca BREKALO, rođena 1939.
Andrija DREŽNJAK, rođen 1921.
Mara DREŽNJAK, rođena 1921.
Dragica DREŽNJAK, rođena 1953.
Ilka MARIĆ, rođena 1921.
Ruža MARIĆ, rođena 1956.
Martin MARIĆ, rođen1911.
Marinko MARIĆ, rođen 1941.
Luca MARIĆ, rođena 1944.
Marko MARIĆ, rođen 1906.
Matija MARIĆ, rođena1907.
Ruža MARIĆ, rođena 1935.
Ivan ZADRO, rođen 1924.
Matija ZADRO, rođena 1923.
Mladen ZADRO, rođen 1956.
Ljubica ZADRO, rođena 1956.
Mladenka ZADRO, rođena 1989.
Živko DREŽNJAK, rođen 1933.
Ljuba DREŽNJAK, rođena 1932.
Jozo IŠTUK, rođen 1930.

I načini na koji su sve ti ljudi bili ubijani su toliko nečovječni, odvratni, stupidni, grozomorni da se takvo što ne pamti još od turskih pokolja katoličkog stanovništva u tom kraju. Prema obdukcijskom nalazu na Patološkom odjelu KBC Firule u Splitu (nakon što su neki od leševa prethodno razmijenjeni), iskazima svjedoka i naknadnoj rekonstrukciji događaja, utvrđeno je na kakve sve monstruozne načine je ubijena većina žrtava. Evo par primjera:

-Josip Brekalo (rođen 1939.) bio je razapet na križ, a nakon toga mu je
odrubljena glava i nabijena na kolac pored križa;
-Njegova žena Luca Brekalo (rođena 1939.) dugo je mučena hladnim
oružjem, i koža joj je spaljivana , a na kraju su joj mesarskim nožem
izvadili srce;
-Nemoćni starac Pero Marić (rođen 1914.) ritualno je zaklan;
-Starcu Franji Ravliću (također rođenom 1918.) , ocu Don Stjepe
Ravlića, glava je bila skroz smrskana teškim tupim predmetom,
najvjerojatnije maljem, a nađeni su tragovi uboda noža u predjelu prsa;
-Ivana Šarića (rođen 1939.) su masakrirali pred njegovom ženom
Ljubicom Šarić. Ona je prethodno silovana pred njegovim očima.
Kasnije je bila dugo vremena u zatočeništvu Armije BiH u logoru Muzej u
Jablanici gdje je također maltretirana, a kada je na koncu razmijenjena i
kada je došla u Mostar, počinila je samoubojstvo, što je posljedica
pretrpljenih stresova;
-Ubijeno je i jedno dijete. U rano jutro 9. rujna 1993, pripadnici Armije
BiH su naišli na ženu koja je nosila malo dijete. Riječ je o Ljubici Zadro
(rođenoj 1956.) i njezinoj maloj kćerkici Mladenki Zadro (rođenoj
1989). Pripadnici Armije BiH sasuli su u njih nekoliko rafala.

Pripadnici Armije BiH pokušali su na sve načine prikriti zločin u Grabovici. Tako je poslije počinjenog zločina razmijenjeno samo 11 tijela ubijenih Hrvata iz Grabovice. Ostala tijela koja su bila do te mjere izmasakrirana da se više nisu ličila na ljudska su jednostavno bačena u Neretvu, a neka su i spaljena kako bi se prikrila veličina zločina.

Također opljačkane su i sve kuće lokalnih Hrvata kao i ostala imovina (stoka i slično). Nakon toga najveći dio kuća je spaljen. U kući Dragana Mandića uspostavljena je vojarna Armije BiH, a u kući njegova brata Franje uspostavljen je mekteb - islamski vjerski objekt za potrebe postrojbi Armije BiH. Katolička groblja Hrvata Grabovice također su devastirana i to na način da je većina nadgrobnih spomenika srušena i razbijena, a u nekoliko slučajeva su otvarani stari grobovi i vađene kosti koje su bacane u Neretvu.
Šaneru svaki zločin treba preispitati.Kad tako vjerno nabrajaš sve žtrve nabroji i one iz Ahmića.Svaki zločin je pogrešan a najgori su oni u ime naroda i agresorske države.Tipovi koji su krivi za ovu temu imaju plseva i minnusa u odbrani i rat u BIH 92-95.
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#22

Post by Himera »

J.bi ga ja za..ba saće me slati kod onih na popravni iz gramatike
ViTeZ93
Posts: 121
Joined: 13/07/2004 15:21

#23

Post by ViTeZ93 »

Ta dva covjeka se nemogu porediti, jer ipak postoji sumnja a vrijeme ce pokazati svoje da je Rasim delic radio za kos, jer ako vidite gdje je on bio na samom pocetku rata tj prvu godinu i odjednom je se pojavio malte ne ni odakle ....
Sa druge strane cjenim rad i strategiju gospodina Sefera Halilovica, koje se nije dalo da ocisti nahajkane "rvatske" izdajnike tvorce tkz. "herceg bosne", Sefer je malte ne skinut zbog Viteza, jer u par navrata smo razbijali obruc, koncentracija nase armije je bila ogromna i samo je se cekala naredba da se udje...
sve je ipak upitno sta bi se desilo sa nama tad tj. u ocima svjeta bi mi bili ti koji su vrsili etnicka ciscenja, progone sillovanja itd itd. dakle to bi bilo npr. kao Srebrenica i gore 10 puta, jer nema tog generala, niti predsjednika koji ce u tom trenutku zaustaviti toliku vojsku.......
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#24

Post by zzzzz »

kike wrote:
Iako ga ja cijenim zbog Pofalicke bitke i nekih drugih manjih vojnih pobjeda, smatram ga suodgovornim za pocetak Bosnjacko-Hrvatskog sukoba koji je produzio rat, otegao Srbima medjunarodne sankcije i dodatno napatio Bosnjacki narod.

Sandzaklija ruralnog porijekla, ali efikasniji u obrani od Delica koji se setao Sarajevom u ratu i kupovao debeloj zeni haljine u okruzenju od nekaqkvih svercera po astronomskim cijenama.

U njegovo vrijeme su Alagic i Dudakovic uradili nesto u Krajini, ali ja tu ne vidim Delicevu zaslugu
Ma nek je tebi problem sto je on iz Sandzaka, mozda nisi ruralnog porijekla ali provincijom odises.

Interesantno kako je taj nacin razmisljanja izrazen kod Bosnjaka i Hrvata, dok je u Srbiji predsjednik SCG Mavrovic iz Crne Gore, predsjednik Srbije (ili je premijer) Tadic rodjen u Sarajevu, ministar inostranih poslova Draskovic je iz Hercegovine i niko tome ne pridaje znacaja.
Hajde, neka su i oni u necemu progresivni. Teska srca priznajem :D
rajvosa
Posts: 738
Joined: 06/10/2002 00:00

#25

Post by rajvosa »

Za ovog sto se naziva Stipan Tomasevic,
slusaj prijatelju ma ti si kurac a, ne S.T.---misu primitivni..
Locked