Seboreicni dermatitis

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#451 Re: Seboreicni dermatitis

Post by asurbanipal »

Pojavilo mi se nekakvo crvenilo iza desnog uha prije nekih 7-10 dana.

Na tom mjestu je koža ljuskasta.
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#452 Re: Seboreicni dermatitis

Post by zenicablues »

Drugari,ima li nešto što ste još u međuvremenu probali,meni koža divlja kao nikad do sada
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#453 Re: Seboreicni dermatitis

Post by _BataZiv_0809 »

zenicablues wrote:Drugari,ima li nešto što ste još u međuvremenu probali,meni koža divlja kao nikad do sada
Cugas li puno u zadnje vrijeme?

Sta najvise jedes?

Jesi li imao veliki stres?
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#454 Re: Seboreicni dermatitis

Post by zenicablues »

_BataZiv_0809 wrote:
zenicablues wrote:Drugari,ima li nešto što ste još u međuvremenu probali,meni koža divlja kao nikad do sada
Cugas li puno u zadnje vrijeme?

Sta najvise jedes?

Jesi li imao veliki stres?
Nisam popio alkohola zadnjih mjesec dana.

Jedem uobičajeno,ništa toliko nezdravo,svaki dan kuhanje.

Stres,također uobičajeno,nešto što ne možeš planirati i kontrolisati...

Ipak hvala :o
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#455 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Lajavikrelac »

Ljudi ovo pomaže, meni je ekcem smirio: poguglajte na netu kombuha napitak. Djeluje 100% ja je svakodnevno koristim! :)
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#456 Re: Seboreicni dermatitis

Post by zenicablues »

Lajavikrelac wrote:Ljudi ovo pomaže, meni je ekcem smirio: poguglajte na netu kombuha napitak. Djeluje 100% ja je svakodnevno koristim! :)
Gdje uzimaš/kako pripremaš ovaj napitak? Koliko košta? Koliko se redovno konzumira i u kojim količinama? Hajde budi drug pa podijeli sa nama ove informacije,možda i nekom od nas pomogne.

Unaprijed hvala!
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#457 Re: Seboreicni dermatitis

Post by kr0 0ss »

Oprez sa gljivama! Moze doći i do trovanja.

Taj napitak sadrži vitamine, minerale, aminokiseline, enzime i druge kiseline .... dakle ništa novo
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#458 Re: Seboreicni dermatitis

Post by zenicablues »

Lajavikrelac wrote:Ljudi ovo pomaže, meni je ekcem smirio: poguglajte na netu kombuha napitak. Djeluje 100% ja je svakodnevno koristim! :)
Krelac,hajde odgovori na prethodna pitanja pa da i mi probamo... budi drug...
Pozdrav
User avatar
kr0 0ss
Posts: 408
Joined: 11/07/2016 20:15

#459 Seboreicni dermatitis

Post by kr0 0ss »

Uzgajaš ih sam.
Pažnja, može doći do trovanja!!!


Priprema kombuche

Potrebne su vam dvije litre zelenog, crnog ili drugog biljnog čaja. Na litru svježe skuhane vode dodajte dvije čajne kašikice čaja.

Dodajte između 70 i 100 g bijelog ili smeđeg šećera na litru vrućeg čaja. Kultura ne može preživjeti bez šećera.

Ohladite čaj na 20 do 25 °C. (Od prevruće temperature gljiva može uginuti).

Kad se čaj ohladi, ulijte ga u bilo kakvu staklenu, keramičku, glinenu ili drvenu posudu. Bitno je da nije od metala, polivinilklorida (PVC) ili polistirena.

Stavite živu kulturu kombuche u tekućinu.

Ako napitak od kombuche pravite prvi put, dodajte čaju tekućinu koju ste dobili s kulturom.

Za sve sljedeće pripravke čuvajte dovoljno kombuchinog napitka, da biste dodali oko deset posto količine u novi pripravak kao "startnu tekućinu".

Pokrijte posudu laganom tkaninom i privežite gumicom da ne bi ušle mušice.

Fermentacija treba trajati između 8 i 12 dana, ovisno o temperaturi. Što je viša sobna temperatura, to je brža fermentacija.

Kultura od kombuche treba biti na toplom i mirnom mjestu i nikad se ne smije micati.

Temperatura čaja ne smije pasti ispod 20° C, niti narasti iznad 30° C, a idealna je između 23° i 27° C.

Kultura uspijeva i u polusjeni ili mraku. Može se oštetiti izlaganjem jakoj sunčanoj svjetlosti.

Na početku fermentacije napitak je sladak i postaje sve kiseliji. Ako želite piti slađe, zaustavite postupak ranije.

Okus gotovog napitka je između gaziranog soka od jabuka i šampanjca, ovisno o vrsti čaja koji se koristi.

Kad čaj postigne željeni ispravni stupanj kiselosti (pH od 2,7 do 3,2), izvadite kulturu čistim rukama iz posude i operite u hladnoj vodi. U posudu ulijte novi čaj i vratite gljivu natrag.

Fermentirani napitak bez cijeđenja ulijte u staklenke. Sačuvajte deset posto za izradu nove kulture. Staklenke dobro zatvorite.

Da biste postigli potpuno zadovoljstvo u čaju, ostavite ga da zrije još barem pet dana nakon flaširanja.

Takav napitak može stajati mjesecima. Pijte ga triput dnevno po jedan decilitar - ujutro natašte, nakon ručka i prije spavanja.

Kad počnete s novim procesom fermentacije ne zaboravite dodati novom čaju najmanje deset posto tekućine već fermentiranog napitka.


Svakim vrenjem kombucha stvara novi sloj na površini tekućine. Možete ostaviti tag sloj ili ga odvojite.

Time dobivate dodatne kulture, koje možete čuvati u maloj količini slatkog čaja u hladnjaku u slučaju da se nešto dogodi s vašom trenutno aktivnom kulturom.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#460 Re: Seboreicni dermatitis

Post by irac300 »

Kupio sam danas onu čisteću pjenu, pa ću vidjeti kako djeluje. Imam ovo sranje godinama, ali nekada se smiri, i ne primjećujem, a nekada baš intenzivno zeza. Inače, više se ne zove RougjHair, nego, Vital Plus Active. Da ne bi dolazilo da konfuzije ko bude tražio.
Sizika82
Posts: 1
Joined: 02/09/2016 22:27

#461 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Sizika82 »

Pozz i od mene
Moj SD je zasijao u svom punom "sjaju" u drugoj trudnoći.
2 god.sam pokušavala sama razno raznim mazalicama cajevima i prirodnim načinima izaći na kraj,probala sam svašta
Prvi dermatolog mi je preporučio flukonazol tab. Mycoseb šampon na lice i glavu 14 dana i belosalic rastvor na glavu,za lice ichtyol losion 3% i lamisil krem 1%
Belosalic mi je dao folikulitis pa odustala,koža glave se isusila katastrofalno i kosa mi opada bas jako već dugo vremena
Druga trazila nalaze i propisala neke tab.hemel baby kremu alfoderm krem i psoriderm sampon
Ono što mi je čudno da mi oba dermatolologa rekla umivanje bez ikakvog gela ili sapuna
U fazama kada mi je obična voda lice przila umivala sam se cajevima
Ko nije probao ichtyol preporucujem da proba,prave ga pojedine apoteke
U potrazi sam za umivalicom,hidratantnom kremom i samponom
Mogla bih jos puno puno da pišem ali previše za čitati :lol:
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#462 Re: Seboreicni dermatitis

Post by zenicablues »

irac300 wrote:Kupio sam danas onu čisteću pjenu, pa ću vidjeti kako djeluje. Imam ovo sranje godinama, ali nekada se smiri, i ne primjećujem, a nekada baš intenzivno zeza. Inače, više se ne zove RougjHair, nego, Vital Plus Active. Da ne bi dolazilo da konfuzije ko bude tražio.
Jel pomogla ta pjena???
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#463 Re: Seboreicni dermatitis

Post by irac300 »

zenicablues wrote:
irac300 wrote:Kupio sam danas onu čisteću pjenu, pa ću vidjeti kako djeluje. Imam ovo sranje godinama, ali nekada se smiri, i ne primjećujem, a nekada baš intenzivno zeza. Inače, više se ne zove RougjHair, nego, Vital Plus Active. Da ne bi dolazilo da konfuzije ko bude tražio.
Jel pomogla ta pjena???
Iskreno, meni nije. Koristim je već 5,6 dan, crvenilo i svrab nisu nestali. Danas sam kupio Eucerin šampon protiv peruti (pošto me i vlasište zeza), a za lice BIODERMA SENSIBIO DS+ KREMA. Pa ću vidjeti kako djeluje, napisat ću utiske.
User avatar
crno_sa_zlatnim
Posts: 279
Joined: 15/01/2011 23:20

#464 Re: Seboreicni dermatitis

Post by crno_sa_zlatnim »

Ima li neko kombuhu da pokloni ili proda, odnosno zna li iko gdje se može kupiti u Sarajevu?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#465 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Lajavikrelac »

Evo Kreleta tu sam :)

E ovako, kombuha napitak se može naći u radnjama sa zdavom hranom, ako hoćete sami da je uzgajate gledajte da kupite napitak u kome ima malo takoga-skrame odnosno komadići gljive, onda procijedite napitak i taj talog stavite na toplo mjesto zajedno sa jedno dva deci gotovog napitka u najbolje staklenu posudu (teglu) i pokriti pamučnom tkaninom da gljiva diše. Ostaviti na toplom mjestu, ne direktno na suncu i izvoru tolote, bar jedno 15-tak dana, taman da se na površini stvori sluzava želatinasta pokorica - to je mlada kombuha :) Tako sam je ja uzgojio.Ne smije se dirati metalnim predmetima jer je to ubija. Kad se stvori kombuha onda se može stavljati u čaj po uputstvima kojih ima po netu koliko hoćete :wink:

To o trovanju su obične nebuloze, ja i moji ukućani je pijemo već dvije godine i samo pozitivna iskustva. Meni se čak ekcem potpuno smirio.
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#466 Re: Seboreicni dermatitis

Post by drag_gost »

Pio sam kombuhu, a i najbolji prijatelj je s njom potpuno zalijecio Seboreju. On jos ima i Vitiligo, pa se cak uz pomoc kombuhe vratilo sve na prvobitno stanje. Imao je dakle ruzicaste pjegice po tijelu, koje su se povukle, pa neka neko kaze da to nije izlijecivo...

Sto se tice trovanja, istina je, kao i svaka gljiva, pazite kako sa njom rukovodite i samo pazite upustvo. Kombuha je cudo!
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#467 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Lajavikrelac »

Nemoj je piti litar dnevno i nećeš se otrovati.... :oops: Otrov ili lijek pitanje je količine uvijek bilo.
User avatar
madesa
Posts: 4211
Joined: 26/07/2013 02:37

#468 Re: Seboreicni dermatitis

Post by madesa »

Partizzanka wrote:pisala sam u temi o psorijazi pa su mi rekli da bi moglo nekome ovdje pomoci

nekad krajem srednje skole na tjemenu glave (imam gustu kosu, nemoguce za osusiti) tacnije na potiljku
pojavile su mi se neke kao fleke koje su me UZASNO svrbjele i perutale se
ja sam to naravno cesala do krvi, gulila, ono malo prodje pa se vrati
bilo je samo tu ... na jednom dijelu ... kasnije se pocelo siriti na ostatak glave - nikada se nije prosirilo previse hvala Bogu

ne sjecam se (takav sam tip) da li je taj svrab postajao jaci ako sam nervozna ili ne
znam da je svrbilo kada operem kosu pa onako mokre kose hodam po kuci
i da je godilo kada je suho

onda sam isla dr
neki su govorili ekcem i dali mi neke kreme za ekceme i neke sampone protiv gljivica (wtf?) i to mi nije pomoglo
neki su mi dali neko prejako sredstvo za psorijazu - to sam samo jednom mozda stavila ako i taj jedan put
koristila sam diprogenta mast (jel se tako zove?) ona mi je najbolje pomagala ali i ona pomaze samo dok mazem i ako mazem svaki dan ... cim prestanem sve se vrati
i koristila sam neke kremice koje mi je jedna zena napravila, na biljnoj bazi
(sve ovo sam napisala da bi mozda mogli prespostaviti jel to kod mene bila psorijaza ili ne)

a onda sam pocela dobijati sijede i posto sam lijena za redovno farbanje (nije vazno za pricu ehhehe)
uzmem i oknijem se

NAKON PRVOG FARBANJA KANOM
simptomi su skoro skroz nestali
svraba vise nije bilo skoro pa nikako
a ljuspica jeste jos neko vrijeme

sada se redovno knijem (to je oko svaka 3mj) i uuurijetko osjetim svrab kada mi je kosa mokra ili kada se oznojim pa me pocne peckati

ne zelim nikoga da zbunjujem, dajem neispravne ili zabludne info ili sl... ako moze nekome pomoci moj primjer bilo bi mi drago. mozete mozda probati na maaalom dijelu koze nanijeti i drzati par sati malo kne (ipak ona je biljna, ja sam koristila lush sa kafom)
da li si mazala ovom kremom diprogenta po tjemenu glave ?
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#469 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ortodont »

Kontrolisao dobro sigurno 7-8 mjeseci. Zadnjih dana opet krenuo, pogotovo svrab u glavi. Ošišah se na "keca" i glava blago rečeno crvena od flekica? Čime mažete, da bar preko noći nešto nanesem. :(
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#470 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Partizzanka »

Da jesam diprogentu po tjemenu maZala i bilo bi bolje dok ne operem kosu
A onda opet isto
User avatar
madesa
Posts: 4211
Joined: 26/07/2013 02:37

#471 Re: Seboreicni dermatitis

Post by madesa »

Partizzanka wrote:Da jesam diprogentu po tjemenu maZala i bilo bi bolje dok ne operem kosu
A onda opet isto
koliko drzis prije kupanja ?
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#472 Re: Seboreicni dermatitis

Post by Partizzanka »

Pa dan dva koliko vec imam izmedju dva pranja kose
Kod mene je to bilo na potiljku tako da se nije vidjeli da mi je kosa tu masna :)
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#473 Re: Seboreicni dermatitis

Post by ranger »

ljudi jel diprogenta na bazi kortikosteroida? ako jeste, a mescini da jeste, ne koristite to... kortikosteroidi su zlo narocito ako se koriste bez ljekarskog nadzora.
bitkovac282
Posts: 26
Joined: 17/09/2016 12:07

#474 Re: Seboreicni dermatitis

Post by bitkovac282 »

Meni pomaže krema od čajevca. Kakva su vaša iskustva?
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#475 Re: Seboreicni dermatitis

Post by zenicablues »

bitkovac282 wrote:Meni pomaže krema od čajevca. Kakva su vaša iskustva?
Koji proizvođač i koja cijena? Ako možeš postavi sliku kreme. Da li ima kupiti u svakoj apoteci i ima li u njoj kortikosteroida?

Hvala. Pozdrav
Post Reply