Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#1 Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

Pozdrav :bih:

Novi sam na forumu a i nisam upućen previše u automobile. Želim kupiti novije auto, pravo mi se sviđa ovo auto sto sam naveo u naslovu teme. Sada me zanimaju vaša iskustva sa ovim autom ili ovim motorom u drugom autu. Planiram da uzmam ovu prvu varijantu 2000-2006. Imam 6500KM, Planiram na auto potrositi 5500KM, tako da mi ostane za servis registraciju i zaštitu.Mogu budžet probiti za jos nekih 500KM :-) .Gledao sam par po piku i našao sam jedan zanimljiv: http://www.pik.ba/artikal/13850301/seat-leon-1-9-tdi/. Ako se ne proda idem u nedjelju sa majstorom da vidimo u kakvom je stanju. Auto je poprilicno jeftino pa cu zato morati otvoriti 10 ociju 8-) . Osim ovih pitanja o autu muce me i sljedeca pitanja:
1.Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine, kako prepoznati da je turbina pred kraj ?
2.Na kojim se sve mjestima nalazi broj šasije ?
3.Pošto je ovo auto uvezeno kako dalje oko registracije, prevoda kupoprodajnog ugovora. Gdje, kako kuda šta ? (Da li išta od toga radi nedjeljom)
4.Gdje provjeriti broj šasije, tko je ovlašteni serviser i da li ce mi on izlistati historiju preko telefona ? Gdje mogu provjeriti da li je auto ukradeno i slicno ( Išao sam u MUP ovdje u Sarajevu, kažu da oni ne vrše pregled auta starijih od 7 godina. Rekli su mi ako auto ima papire da je uvezeno ili da je vec bilo registrovano ovdje da je to sve uredu. I preporucili da mi ovi na tehničkom provjere da li je slucajno mjenjana šasija)


Eee ako se još neceg sjetim, javicu se :evil:
Korisnik03
Posts: 129
Joined: 17/12/2013 16:38

#2 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by Korisnik03 »

Imas puno boljih auto za te pare.
Npr. vw passat,ford mondeo.
Klasa vise od seat leona.
Pa ti razmisli ovaj seat ima ruznu boju. Sa linka koji si postavijo.
SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#3 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

Korisnik03 wrote:Imas puno boljih auto za te pare.
Npr. vw passat,ford mondeo.
Klasa vise od seat leona.
Pa ti razmisli ovaj seat ima ruznu boju. Sa linka koji si postavijo.
Ta dva modela me ne zanimaju, :wink:
Korisnik03
Posts: 129
Joined: 17/12/2013 16:38

#4 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by Korisnik03 »

SeatLeon123 wrote:
Korisnik03 wrote:Imas puno boljih auto za te pare.
Npr. vw passat,ford mondeo.
Klasa vise od seat leona.
Pa ti razmisli ovaj seat ima ruznu boju. Sa linka koji si postavijo.
Ta dva modela me ne zanimaju, :wink:

Ok. Nadji sto bolji model leona.pozzz. SRETNO.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#5 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by mefistofilis »

SeatLeon123 wrote:
Korisnik03 wrote:Imas puno boljih auto za te pare.
Npr. vw passat,ford mondeo.
Klasa vise od seat leona.
Pa ti razmisli ovaj seat ima ruznu boju. Sa linka koji si postavijo.
Ta dva modela me ne zanimaju, :wink:
ne more to tako jaraniko moja.
dos'o si na forum i sad ima da kupis ono sto ti se ovdje kaze... :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#6 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by 530i »

Nije mu dobro upasovana prednja karambolka, vidiš oko znaka naprijed...a izgled da je i farbana.

Ja bih odvojio i više para za kasnije, računaj da ćeš morati i 4 gume da mijenjaš odmah ili nakon par mjeseci...

Nedeljom ti ništa ne radi, nemoj džaba da ideš, broj šasije se nalazi negdje ispod haube, obično na desnoj šolji amortizera, a i na pločici/naljepnici koja je negdje u motornom prostoru također ili na nekom štoku kada otvoriš prednja vrata, vozačka ili suvozačka....trebao bi da ima i naljepnicu u gepeku kod rezervne gume sa brojem šasije i kodovima motora, mjenjača i opreme...bar golfovi to imaju.

Ovlašteni serviser je ASA, a imaš na internetu spisak svih koji su ovlašteni u državi...radije uzmi br. šasije od prodavača telefonski pa lično provjeri u ASI ili drugdje, nego da njih zoveš telefonom...
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#7 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by Slo Burner »

Ovih dana treba biti pazljiv da auto nije poplavljeno :P
Turbina ko turbina, ako nikad nije mjenjana presla je vec 200 000 i vrijeme je da ode, ono sto mozes vidjeti da bas ne zvidzi i ne dimi. Kao i VW obrati paznju na zamajac i Seat je jos slaba tacka limarija.
SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#8 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

530i wrote:Nije mu dobro upasovana prednja karambolka, vidiš oko znaka naprijed...a izgled da je i farbana.

Ja bih odvojio i više para za kasnije, računaj da ćeš morati i 4 gume da mijenjaš odmah ili nakon par mjeseci...

Nedeljom ti ništa ne radi, nemoj džaba da ideš, broj šasije se nalazi negdje ispod haube, obično na desnoj šolji amortizera, a i na pločici/naljepnici koja je negdje u motornom prostoru također ili na nekom štoku kada otvoriš prednja vrata, vozačka ili suvozačka....trebao bi da ima i naljepnicu u gepeku kod rezervne gume sa brojem šasije i kodovima motora, mjenjača i opreme...bar golfovi to imaju.

Ovlašteni serviser je ASA, a imaš na internetu spisak svih koji su ovlašteni u državi...radije uzmi br. šasije od prodavača telefonski pa lično provjeri u ASI ili drugdje, nego da njih zoveš telefonom...

:thumbup: , znam da će biti dodatnih ulaganja zato cu i ostaviti 1000KM sa strane, servise i gume mogu na rate kod jarana tako da to nije problem sve cu odratiti.
Nažalost ne mogu radnim danima, ali odo ja u nedjelju da ga pogledam pa ako se svidi lahko cu pobjeci sa posla na 2-3 sata :D

Zna li neko kolika je otprilike cijena velikom i malog servisa za ovo vozilo ?
SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#9 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

Slo Burner wrote:Ovih dana treba biti pazljiv da auto nije poplavljeno :P
Turbina ko turbina, ako nikad nije mjenjana presla je vec 200 000 i vrijeme je da ode, ono sto mozes vidjeti da bas ne zvidzi i ne dimi. Kao i VW obrati paznju na zamajac i Seat je jos slaba tacka limarija.

:thumbup: , Nisu male pare, našao sam jos 2-3 kandidata necu se zalijetati oticu cu da pogledam sva 3-4 komada pa cu najboljeg da odaberem.

Kako provjeriti da li je otišao zamajac je li dovoljno samo pritisnuti kvačilo, i ako nesto pocne da trese i udara ili da vibrira mjenjac i kvačilo znaci da je otisao ?
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#10 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by _mufljuz_ »

ja bih dao za Seat Leon 1.9 TDI te pare samo da znam covjeka ko mu je zena djeca dje radi kako zivi je l papak ili je dobar.... i da znam kad ga je kupio i kako ga je vozio....

u svim ostalim slucajevima mislim da je rijec o tabutu :mrgreen:
dabarizmabra
Posts: 224
Joined: 31/03/2013 22:41

#11 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by dabarizmabra »

Kod tog Seata obrati paznju na turbinu, jer je kod 81 kW prilicno osjetljiva ako ulje nije redovno mijenjano ili sipana neka full sintetika pa mijenjano na 20-25 hiljada.

Pogledaj da ne zvizdi, da nema ulja i da ne dimi.

Kod tih Seata, znaju dosta zezati elektro-sitnice (centralno zakljucavanje, ek.podizaci prozora), to isprovjeravaj, sigurno nesto ne radi, pa probaj spustit cijenu
SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#12 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

dabarizmabra wrote:Kod tog Seata obrati paznju na turbinu, jer je kod 81 kW prilicno osjetljiva ako ulje nije redovno mijenjano ili sipana neka full sintetika pa mijenjano na 20-25 hiljada.

Pogledaj da ne zvizdi, da nema ulja i da ne dimi.

Kod tih Seata, znaju dosta zezati elektro-sitnice (centralno zakljucavanje, ek.podizaci prozora), to isprovjeravaj, sigurno nesto ne radi, pa probaj spustit cijenu

Naravno hvala na odgovoru :thumbup: .
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#13 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by Pirija »

dabarizmabra wrote:Kod tog Seata obrati paznju na turbinu, jer je kod 81 kW prilicno osjetljiva ako ulje nije redovno mijenjano ili sipana neka full sintetika pa mijenjano na 20-25 hiljada.

Pogledaj da ne zvizdi, da nema ulja i da ne dimi.

Kod tih Seata, znaju dosta zezati elektro-sitnice (centralno zakljucavanje, ek.podizaci prozora), to isprovjeravaj, sigurno nesto ne radi, pa probaj spustit cijenu
pa ni long life ne moze toliko....
SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#14 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

Da li je na vozilu obicni fiksirani zamajac ili plivajuci ?
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#15 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by _mufljuz_ »

SeatLeon123 wrote:Da li je na vozilu obicni fiksirani zamajac ili plivajuci ?
swimming :mrgreen:
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#16 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SSemir »

dabarizmabra wrote:Kod tih Seata, znaju dosta zezati elektro-sitnice (centralno zakljucavanje, ek.podizaci prozora), to isprovjeravaj, sigurno nesto ne radi, pa probaj spustit cijenu
znaci 1000% ces naci nesto da ne radi. centr brava, daljinsko, svi podizaci, ono svjetlo u autu na plafonu, neka sijalicica naprijed ili nazad, dugmad na tabli..sve su to sitnice koje ti stalno daju do znanja da vozis seata. mene trenutno daju do znanja daljinski od centralne i zadnji brisac :D
User avatar
dzeno123
Posts: 1843
Joined: 20/04/2009 20:39
Location: Dreamland

#17 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by dzeno123 »

Jos jedan da potvrdi teoriju, problem sa podizacem i centralnom. Prednost ti je sto fakat ti dijelovi ce ti odgovarati od ibize, toleda a ovog prvog na svakom otpadu.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
User avatar
ElDzidziIbnDzo
Posts: 637
Joined: 16/02/2013 10:53
Location: Sjeverno

#18 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by ElDzidziIbnDzo »

Ovaj Seat mi djeluje pravo poderan,i sad lafo malo zamaskiran.

Ja ga ne bih bas sebi nikad uzeo.
citroen xm
Posts: 18118
Joined: 17/04/2012 22:57

#19 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by citroen xm »

Jašta nego poderan, a i lupan po svemu sudeći.
dabarizmabra
Posts: 224
Joined: 31/03/2013 22:41

#20 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by dabarizmabra »

Pirija wrote:
dabarizmabra wrote:Kod tog Seata obrati paznju na turbinu, jer je kod 81 kW prilicno osjetljiva ako ulje nije redovno mijenjano ili sipana neka full sintetika pa mijenjano na 20-25 hiljada.

pa ni long life ne moze toliko....
Najcesce se ta praksa provodi kod sluzbenih vozila, kao i vozila kojih se vlasnik planira rijesiti nakon cca 150 000 km.
SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#21 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

Pozdrav društvo,

Živim u Sarajevu. Gdje mogu provjeriti da li je auto ukradeno i da li je sve uredu sa njim? Išao sam u MUP u Novi Grad i čiko mi fino kaže da ne pregledaju auta starija od 7 godina vec da se to radi na tehničkom. Eh sad posto je auto registrovano jos 2 mjeseca, necu ga voziti na tehnički. Ako vec ne može drukcije da li postoji mogucnost da mi to ovi na tehničkom provjere i bez obavljanja "standardnog" tehničkog pregleda pred registraciju, za neku manju cifru KMcica ?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#22 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by mali_milojica »

Ako je auto na novim tablicama nemas sta provjeravati. Auto je u sistemu i vec je provjereno,vec bi neko pao na njemu.
SeatLeon123
Posts: 16
Joined: 15/09/2014 10:33

#23 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by SeatLeon123 »

mali_milojica wrote:Ako je auto na novim tablicama nemas sta provjeravati. Auto je u sistemu i vec je provjereno,vec bi neko pao na njemu.
Hvala na odgovoru, Ovo vozilo je u Pitanju http://www.pik.ba/artikal/13856965/seat-leon/ idem sutra da ga pogledam. Neko mi je vec odgovorio ali da li neko zna tacno gdje se na leonu ili opcenito na Seatima nalaze brojevi šasije. Znam da bi trebalo da bude na veznom limu kod farova ( polocica) , onda na "štoku" vozacevih vrata, u gepeku i na zatvaracu od rezervoara.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#24 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by milojicabrzi »

Moj ti je savjet, bjezi od ovoga...

Ja sam slicnog Seata, prije dvije godine, nesto mladjeg, prodao za oko 11.000 KM, jer je auto bilo kako treba....

Znaci, nema logike da ti neko prodaje ovo auto za novce koliko kosta ozbiljna ugaona garnitura, a da je dobro i sredjeno.

Sretno drug.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#25 Re: Seat Leon 1.9TDI 81KW - Kupovina

Post by milojicabrzi »

Broj sasije se nalazi ispod sofersajbne :)
Post Reply