Savrshenstvo

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#1 Savrshenstvo

Post by sojka »

Pitash me, brate, kada ce chovjek postati savrshen.
Poslushaj moj odgovor:
Chovjek ide ka savrshenstvu kada osjeti da je on bezgranichni kosmos; da je on more bez obala; da je on vatra shto vjechno gori; da je on svjetlost shto vjechno sija, da je on vjetra, bilo da duva ili miruje, da je u oblacima kada iz njih grmi, sijeva i kisha pada; da je u potocima, bilo da su raspjevani ili da plachu; da je u visokim planinama; u ravnim dolinama; da je u poljima, bila ona plodna ili neplodna.
Kada chovjek sve to osjeti, dospijeva tek na pola puta do savrshenstva. Ako hoce da dosegne savrshenstvo, valja da osjeti, ako uopshte mozhe osjecati, da je on dijete na majku oslonjeno; da je starac odgovoran za svoje potomke; da je mladic zalutao izmedju zhelja i strasti; da je zreo chovjek shto se bori sa svojom proshloshcu i buducnoschu; da je krijeposnik u svojoj isposnichkoj celiji; da je prijestupnik u svojoj tamnici; da je nauchnik medju svojim knjigama i hartijama; da je neznalica u tmini svoje noci i svoga dana; da je monahinja u cvijecu svoje vjere i trnju svoje samotinje; da je prostitutka u kandzama svoje nemoci i potreba; da je siromah u svojim jadima i potchinjavanju; da je bogatash sa svojim strastima i potchinjavanju istima; da je pjesnik u maglovitim vecherima i blistavim svitanjima.
Ako chovjek mozhe sve to iskusiti i spoznati, dospijeva do savrshenstva i postaje sjenka bozhje sjenke.

Halil Dzubran
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#2

Post by BECHO »

Sojkice, svaka cast za temu i naravno welcome back: :)

...Kad prijatelja sretnete na putu ili na sajmu, neka duh u vama pokrene vase usne i upravlja vasim jezikom. Neka glas u vasem glasu govori uhu u njegovom uhu. Jer njegova ce dusa cuvati istinu vasega srca, kao sto se pamti okus vina. Kad se i boja zaboravi, a ni posude vise nema.

Halil Dzubran, Prorok
janus
Posts: 95
Joined: 14/04/2004 20:57

#3

Post by janus »

bez teksta
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#4

Post by sojka »

:) :)

Chovjek najbolje sa srcem vidi. 8-)
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#5

Post by Fair Life »

Kad bi sve olovke pisale Khalilovim srcem svijet bi bio potaman. Gibran se rodio da voli cijeli Svijet. Hvala mu na toj nesebicno poklonjenoj ljubavi !

Image

"Vasa djeca nisu vasa djeca. Oni su sinovi i kceri zivota koji zudi za sobom. Oni postizu, ali ne preko vas. I mada su sa vama oni vam ne pripadaju. Dajte im ljubav, ali ne i vase misli, jer oni imaju svoje vlastite. Mozete udomiti njihova tijela, ali ne i njihove duse, jer one borave u kuci sutrasnjice do koje vi ne mozete, cak ni u snovima."___(citat iz "Prorok i Prorokov vrt", Khalil Gibran)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#6

Post by sojka »

Jedna ostriga reče onoj do sebe: "Nešto me jako boli unutra. Tvrdo je i okruglo, brinem se veoma."
A druga ostriga uzvrati sa oholim zadovoljstvom: "Hvala nebesima i moru, mene unutra ništa ne boli. Zdrava sam i čitava i spolja i iznutra."
Uto prođe jedan račić i začu dve ostrige, te reče onoj što je zdrava i čitava i spolja i iznutra: "Da, ti si zdrava i čitava, al' bol što muči školjku do tebe biser je neviđene lepote."
H.DŽ.
fokus
Posts: 17
Joined: 04/10/2003 00:00

#7

Post by fokus »

sojka wrote:Jedna ostriga reče onoj do sebe: "Nešto me jako boli unutra. Tvrdo je i okruglo, brinem se veoma."
A druga ostriga uzvrati sa oholim zadovoljstvom: "Hvala nebesima i moru, mene unutra ništa ne boli. Zdrava sam i čitava i spolja i iznutra."
Uto prođe jedan račić i začu dve ostrige, te reče onoj što je zdrava i čitava i spolja i iznutra: "Da, ti si zdrava i čitava, al' bol što muči školjku do tebe biser je neviđene lepote."
H.DŽ.
Misli se na ljubav i strah prema Bogu?
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#8

Post by sojka »

:-) :-) :-) Pa odkud taj zakljuchak ? :?


Pa da pomognem ...biser boli shkoljku...zashto? Zashto onu shuplju, bez bisera, ne boli?

;) Razmisli!
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#9

Post by sojka »

Ako spletkarite

Ako danju oko mene spletkarite
i prichate ruzhne priche nocu
Kulu mog strpljenja razoriti ne mozhete
uzeti mi ne mozhete ni vino, ni chashu
Jer moj zhivot je spokoju stanishte
i srce mi je svetilishte mira-
Vi shto se patnjama hranite
san kushate slobodno i s radoscu.

H.Dz.
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#10

Post by TIFA29 »

Neki hadisi tvrde da je poezija zabranjena. :)
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#11

Post by DonDavudes »

TIFA29 wrote:Neki hadisi tvrde da je poezija zabranjena. :)
lupas gluposti :x
pa sam Kur"an je poezija, bajdvej
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#12

Post by TIFA29 »

Zaista lupam gluposti? :)

Volume 8, Book 73, Number 176:
Narrated Abu Huraira:

Allah's Apostle; said, "It is better for anyone of you that the inside of his body be filled with pus which may consume his body, than it be filled with poetry."
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamental ... 08.073.176

Prijevod: Bolje bi vam bilo da napunite tijelo gnojom, koja ce vam pokvariti tijelo, nego poezijom.

Book 28, Number 3860:
Narrated Abdullah ibn Amr ibn al-'As:

I heard the Apostle of Allah (peace_be_upon_him) say: If I drink an antidote, or tie an amulet, or compose poetry, I am the type who does not care what he does.
http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamental ... l#028.3860

Prijevod: Ako popijem protivotrov (otrov?), ili zavezem si amulet (nesto sto te stiti od zla), ili ako budem pisao poeziju, onda sam ja tip covjeka koji se ne brine o svojim posljedicama.


Bit`ce da je to kjafirska stranica ;): http://www.usc.edu/dept/MSA/


P.S: Tu imas kompletnu zbirku hadisa od Bukhari-a, Muslim-a, Malik-a, kao i dio hadisa od Abu Dawud-a. http://www.usc.edu/dept/MSA/reference/searchhadith.html

P.P.S: Ima i "boljih" hadisa. Ne bilo kojih, vec sahih hadisa. Ali o tome drugom prilikom.
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#13

Post by TIFA29 »

A kud postavih linkove, sada ga nema na diskusiji. :D
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#14

Post by MUNAFIK »

Kur'an poezija....... :shock:
ti lupetas gluposti nema tu poezije momak.....

a poslanik je cijenio pjesnike i poeziju postoje hatisi koji to potvrdjuju
samo treba pravit razliku izmedju poezije koju islam dozvoljava i one koju nedozvoljava....
Post Reply