Savjeti pri izboru

Podforum za motocikliste...
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#101 Re: Savjeti pri izboru

Post by Osigurach »

hali gali halid wrote:Meni je najveci problem gdje bih ga drzao a da mi ga lopovi ne odnesu, zivim u zgradi, kad nije sezona imam ga gdje drzati...
Ima li neko neki savjet?
Garaza? 60KM mjesecno, po pola sa nekim drugom 30KM mjesecno, ne osjeti se..
Ja citavu godinu placam garazu..
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#102 Re: Savjeti pri izboru

Post by hali gali halid »

Osigurach wrote:
hali gali halid wrote:Meni je najveci problem gdje bih ga drzao a da mi ga lopovi ne odnesu, zivim u zgradi, kad nije sezona imam ga gdje drzati...
Ima li neko neki savjet?
Garaza? 60KM mjesecno, po pola sa nekim drugom 30KM mjesecno, ne osjeti se..
Ja citavu godinu placam garazu..
Koliko ti je daleko garaza od mjesta stanovanja?
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#103 Re: Savjeti pri izboru

Post by Osigurach »

hali gali halid wrote: Koliko ti je daleko garaza od mjesta stanovanja?
Ja imam tu srecu da mi je sada blizu, jako blizu..
Ali jedno vrijeme i nije bila bas blizu, al sam drzao motor tu..
Opet je sigurnije nego u haustoru.. :lol:
I znam da mi niko nece otkinuti retrovizor itd..
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#104 Re: Savjeti pri izboru

Post by hali gali halid »

Pogledacu izdaje li ko garazu u mojoj blizini... Nemam jos polozeno, ali trebao bih ovih dana polagati, mislio sam uzeti recimo Aprilia Atlantic, ili Malaguti Madison...
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#105 Re: Savjeti pri izboru

Post by Osigurach »

hali gali halid wrote:Pogledacu izdaje li ko garazu u mojoj blizini... Nemam jos polozeno, ali trebao bih ovih dana polagati, mislio sam uzeti recimo Aprilia Atlantic, ili Malaguti Madison...
Koja kubikaza? To sigurno nemoze stati u neki haustor..
Motori su fini, neznam odakle si, ali meni Aprillia bolje zvuci, radi servisa i to..
Ma da su oba skutera super.. I ja vozim maxi skuter, Beverly 200, zadovoljan sam, jako zadovoljan.. I ako ista budem mjenjao to ce biti samo na 500, jer sam udobnoscu i lakocom voznje tog motora prezadovoljan..
Nije krut, da se povalit, preudoban je za voznju sto se tice pozicije sjedenja.. Itd..

Kad uzmes i polozis, bujrum zovi, svakako trazim nekoga za ove puteve po BIH, Mostar itd.. 8-)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#106 Re: Savjeti pri izboru

Post by Ramzess Veliki »

Osigurach wrote:I ja vozim maxi skuter, Beverly 200, zadovoljan sam, jako zadovoljan.. I ako ista budem mjenjao to ce biti samo na 500, jer sam udobnoscu i lakocom voznje tog motora prezadovoljan..
Nije krut, da se povalit, preudoban je za voznju sto se tice pozicije sjedenja.. Itd..

Kad uzmes i polozis, bujrum zovi, svakako trazim nekoga za ove puteve po BIH, Mostar itd.. 8-)
Ako možeš povući par piva možeš i samnom. :thumbup:
E da ... sad se sjetih da ne pijem alkohol. :shock: J... ga, moraćeš ih sam popiti. :D
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#107 Re: Savjeti pri izboru

Post by hali gali halid »

Osigurach wrote:
hali gali halid wrote:Pogledacu izdaje li ko garazu u mojoj blizini... Nemam jos polozeno, ali trebao bih ovih dana polagati, mislio sam uzeti recimo Aprilia Atlantic, ili Malaguti Madison...
Koja kubikaza? To sigurno nemoze stati u neki haustor..
Motori su fini, neznam odakle si, ali meni Aprillia bolje zvuci, radi servisa i to..
Ma da su oba skutera super.. I ja vozim maxi skuter, Beverly 200, zadovoljan sam, jako zadovoljan.. I ako ista budem mjenjao to ce biti samo na 500, jer sam udobnoscu i lakocom voznje tog motora prezadovoljan..
Nije krut, da se povalit, preudoban je za voznju sto se tice pozicije sjedenja.. Itd..

Kad uzmes i polozis, bujrum zovi, svakako trazim nekoga za ove puteve po BIH, Mostar itd.. 8-)
Pa 200ccm do 300ccm, a vjerovatno bih nasao neku garazu u blizini. Iz Sarajeva sam, ne mora biti Atlantic ili Madison, samo mi je bitno da je maxi scooter, eh sad jedino je fazon u novcima, a ovo sto po piku vidim nekako su mi ta dva najbliza s mojim mogucnostima koliko sam spreman i koliko mogu dati za svoj prvi motor :).
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#108 Re: Savjeti pri izboru

Post by Osigurach »

Ramzess Veliki wrote: Ako možeš povući par piva možeš i samnom. :thumbup:
E da ... sad se sjetih da ne pijem alkohol. :shock: J... ga, moraćeš ih sam popiti. :D
Samo da odvucem motor da se malo sredi, nesto se cuje, imam osjecaj da je remen ili valjcici (rolnice), pa mozemo bacit neku malu turu.. Mozemo i do moje vikendice, na piletinu sa rostilja.. Nije na odmet.. :lol:
A neznam ko ce te pive pit, ni ja nepijem alkohol.. :roll: (kakvi smo mi odvratni bajkeri jbt. hahaha)

hali gali halid wrote: Pa 200ccm do 300ccm, a vjerovatno bih nasao neku garazu u blizini. Iz Sarajeva sam, ne mora biti Atlantic ili Madison, samo mi je bitno da je maxi scooter, eh sad jedino je fazon u novcima, a ovo sto po piku vidim nekako su mi ta dva najbliza s mojim mogucnostima koliko sam spreman i koliko mogu dati za svoj prvi motor :).
Fina su oba skutera stvarno, a i cijene su prihvatljive. Ali ne zadovoljavaju samo jedan moj kriterij.. Malo su glomazni. Poveliki su za provlacenje u gradskim guzvama..
Kazes prvi motor, imas li opremu ?
Oprema je isto poskupa, imas sad snizenje u Babic Trade-u 30%, ja sam neki dan djevojci kupio kacigu od 210KM za 135KM..
Jakna? Jakni ima po piku finih, zavisi sta volis.. Ja sam svoju kupio polovnu Hein Gericke, dao 150KM za nju, u perfektnom stanju covjek u njoj samo presao granicu..
Rukavice? Rukavica isto ima po piku, ali onih duzih, kod nas je po meni malo slabiji izbor rukavica, kratkih..
Eto ukratko sta ti treba i ono sto ja imam, pantole nemam ni ja i cizme imam al ih ne nosim, mozda kad gdje podjem, mozda ih i obucem.. :D

Eto nadam se da je bar malo moj post pomogao.. :D
Ako te jos sta zanima, slobodno pitaj, na ovom forumu ima dosta ljudi voljnih da pomognu..
Uzivaj i sretno na polaganju..
:thumbup:
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#109 Re: Savjeti pri izboru

Post by hali gali halid »

Nemam opremu, kupicu. Koji mi ti skuter preporucujes? Hvala.
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#110 Re: Savjeti pri izboru

Post by Osigurach »

Beverly 200 - 250 - 500 (200ccm se moze naci do 3000-4000KM, ovi ostali su skuplji)
Gilera Runner ST 200 (moze se naci od 4000 do 5000KM, na piku ih slabo ima)
Gilera Nexus 300 - 500 (al je cijena dosta razlicita od Madison-a i Atlantic-a, od 5000 do 7000KM)

U okviru tih para, sto ti kontas ti skuteri koje si izabrao su super..
Al pogledaj u kakvom su stanju i to, nemoj da uzmes kakvu trulju pa da si vise kod majstora, nego na cesti..
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18330
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#111 Re: Savjeti pri izboru

Post by GandalfSivi »

Razmisljam o kupovini Suzuki C90 Boulevard-a, ima li ko kakvih savjeta?

Znam da je malo veci motor, ali sam prije vozao Yamahu V-Star 1100, tako da i nije prevelik prelaz, ali opet, fakat nemam iskustva sa Suzukijem...
User avatar
se7en84
Posts: 117
Joined: 17/01/2012 18:48
Location: Zemlja javova i tigjova

#112 Re: Savjeti pri izboru

Post by se7en84 »

Evo da i ja vidim sta forumasi imaju za preporuciti... naime uskoro mijenjam svog starog burgmana od 125ccm koji me je godina i godinama sluzio bez ikakvih problema... i bez mnogo razmisljanja sam izbor sveo na Nexus-a 500 i Burgmana 400 2007 pa nadalje. Bez razmisljanja bi uzeo Burgmana ali je polijepo skuplji kao polovan od Nexusa takodje znam i da su to dva razlicita profila skutera, e pa sad mene interesuje da li je toliko burgman bolji od nexusa da se isplati jos vise potrositi da se uzme Burgman, vozio sam i jedno i drugoga za kratke voznje, ono sto sam zapamtio i primjetio nexus je brzi ali malo i neudoban a burgman je tezak i jako udoban i ne zaostaje mnogo za nexusom ali cijena je ono sto me sprijecava da krenem za njim. Znaci vrijedili burgman toliko da se potrosi 2-3k KM vise?
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#113 Re: Savjeti pri izboru

Post by Frutek »

Pa u tom segmentu motora, 2000-3000 km nije malo uopšte. To je recimo za klasu skuplje. I jedan i drugi izbor su dobri, al sve zavisi od tebe, koliko vremena provodiš (ćeš provodit) na motoru, da li ti je to jedino prevozno sredstvo ili imaš i auto, jel ti se voznja zasniva samo na gradskoj ili ćeš sjest na motor i krenut na more itd itd.

Znam dosta raje koja vozi Nexuse, nikad nisam čuo da se neko požali, a voze godinama. Imaj na umu da je Nexus nekako komercijalniji kod nas i njega ćeš uvijek lakše prodat nego Burgmana. Moj izbor bi ipak pao na Nexusa i to 200cc ili 300cc, ne treba ti 500cc, jednostavno nemaš razloga. Sretno :thumbup:
User avatar
se7en84
Posts: 117
Joined: 17/01/2012 18:48
Location: Zemlja javova i tigjova

#114 Re: Savjeti pri izboru

Post by se7en84 »

Frutek wrote:Pa u tom segmentu motora, 2000-3000 km nije malo uopšte. To je recimo za klasu skuplje. I jedan i drugi izbor su dobri, al sve zavisi od tebe, koliko vremena provodiš (ćeš provodit) na motoru, da li ti je to jedino prevozno sredstvo ili imaš i auto, jel ti se voznja zasniva samo na gradskoj ili ćeš sjest na motor i krenut na more itd itd.

Znam dosta raje koja vozi Nexuse, nikad nisam čuo da se neko požali, a voze godinama. Imaj na umu da je Nexus nekako komercijalniji kod nas i njega ćeš uvijek lakše prodat nego Burgmana. Moj izbor bi ipak pao na Nexusa i to 200cc ili 300cc, ne treba ti 500cc, jednostavno nemaš razloga. Sretno :thumbup:
ma ja motor najmanje koristim za gradsku voznju, nema mi cejfa gurati se sa nekulturnim vozacima kod mene ti je sve vangradska voznja zato je 500cc mjera kad krenem na dalji put da moze i povuci... u pravu si za nexusa i komercijalizaciju ovdje na svakom cosku ih ima, s time je vjerovatno i lakse za odrzavati, mislim to sto ih ima puno ne znaci mi nista meni je bitan moj cejf, ma kako god da ja okrenem nexus ce biti davati 2000+ vise mi ne ide u prilog nikako...
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#115 Re: Savjeti pri izboru

Post by Hajvan »

GandalfSivi wrote:Razmisljam o kupovini Suzuki C90 Boulevard-a, ima li ko kakvih savjeta?

Znam da je malo veci motor, ali sam prije vozao Yamahu V-Star 1100, tako da i nije prevelik prelaz, ali opet, fakat nemam iskustva sa Suzukijem...
Mašina bi trebal biti dobra, ipak je to stari provjereni stroj s Intrudera 1.500 mislim.
User avatar
Lucazode
Posts: 2743
Joined: 27/03/2008 18:06
Location: Where I belong.

#116 Re: Savjeti pri izboru

Post by Lucazode »

Pozdrav ljudi.

S obzirom da je tema frekventna ovdje ću postaviti nedoumice. Komentari su itekako poželjni.
Nikada nisam imao motocikl, a želja mi je maxi skuter. Danas sam izvadio ljekarsko uvjerenje i namjeravam početi sa polaganjem.
Sama registracija je stvarno preskupa, preko 200 KM čim pređe 50cc ako ne i više. Sada razmišljam da odustanem od polaganja i kupim sebi neki Keway Matrix ili Speedfigt :roll: Jako sam neodlučan. Jedan dio mene govori da u zažaliti ako ne položim i uzmem motor kakav treba, a drugi da je ovaj od 50cc sasvim dovoljan i da je trajna registracija. Svake godine davat 200+ KM na motor je malo previše, a opet sa skuterom ne mogu na more...Ili mogu :? Kao što napisah nemam mrve iskustva sa motorima. Mogu li ovi skuteri 50cc vući na planine, jezera, mora itd..Ili moram uzeti nešto jače sa paprenom registracijom.

Help :? :bih:
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#117 Re: Savjeti pri izboru

Post by esso_sa »

Motor je hajmo reci luxuz i ako ti je registracija glavna prepreka da vozis motor, onda ti savjetujem da ga nikako i ne kupujes...
Ovo ti pisem iz razloga sto motor nosi i troskove odrzavanja koji znaju biti dosta veci od same registracije. Ako nemas para za registraciju onda pogotovo neces imati za odrzavanje
Skuter od 50 cc mozda ima trajnu registraciju ali i tad moras placati polisu osiguranja, koja je u stvari i najskuplja stavka kod registracije tako da ti trajna rega i nije neka usteda...
Za neka putovanja van grada, nista ispod 150-200cc. Mozes ti naravno i sa 50cc da se zaputis al to je vise patnja nego voznja

Predlazem da ipak polazes za A kategoriju, startas sa 200cc i ako si pravi zaljubljenik u motore, ta kubikaza ce vremenom porasti i nece ti bit zao svake marke koju das za registraciju :thumbup:
User avatar
Optimist
Posts: 13658
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#118 Re: Savjeti pri izboru

Post by Optimist »

Za skuter od 50 ccm se placa polisa osiguranja u iznosu 20 KM godisnje te eventualno servis koji zavisi od kilometraze koju bi prelazio sa njim, a njegova cijena bi bila 50-ak KM.
Slazem se da bi svaki odlazak dalje od Mostarskog raskrsca za 50 ccm bilo paćenje jer on jednostavno nije predvidjen za tako nesto, isto kao sto nije predvidjena za dvije osobe. Moze on nakratko ali ako je imalo duze, nije to to.
Frutek
Posts: 1525
Joined: 22/01/2005 01:39

#119 Re: Savjeti pri izboru

Post by Frutek »

esso_sa wrote:Motor je hajmo reci luxuz i ako ti je registracija glavna prepreka da vozis motor, onda ti savjetujem da ga nikako i ne kupujes...
Slažem se. Pa i to je mašina kao i auto. To je kao da hoćeš da kupiš auto od par hiljada km i da zaboraviš da postoji. A gorivo, održavanje, nedo bog da šta crkne?! Uglavnom, ništa se ne vozi ako si knap s parama, samo će te glava zabolit jer moraš unaprijed računat na troškove jer ih UVIJEK bude.

Što se tiče 50 cc-a, to je sranje, zaobidji. Daćeš 2,3 milje za neko keyway prdekalo i treći dan se pokajat. Uzmi Nexus ili nešto slično od 200cc i vozi ko čovjek. Obavezno položi vozački i obavezno registruj motor, vozi oprezno, uzivaj i budi gospodin na cesti kako i doliči svakom istinskom bajkeru. Sretno!
Post Reply