Savjet za kupovinu mobitela??

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#26 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by jasko__ »

Pitanje
Po specifikacijama su skoro pa isti...planiram kupovinu korištenog mobitela...trebam se odlučiti između Note 2 ili Note 3 Neo...
Note 3 Neo je skuplji nekih 70-100 KM...vrijedi li dati ti razliku??? Pod uslovom da su oba u top stanju...
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#27 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by jasko__ »

Anyone za ovo iznad???? :thumbup: :thumbup: :thumbup:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#28 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by channel10 »

Ako imas 350 eura kako si vec naveo, za te pare mozes kupiti z3 compact u nekoj piljari. Cijena mu je 710-720KM, ali znas i sam da nemas garancije i da je upitno da li ces dobiti nov telefon.

Takodjer za slicne pare (750-760KM) mozes kupiti nov NOTE 3 u nekoj od prodavnica tehnike (4connect, techno... ).
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#29 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by jasko__ »

Te pare su bile u opticaju nekad davno :D
Bilo je nekih neplaniranih troškova koji su smanjili apetite za mobitelima..tako da sad raspolažem sa nekih 450-500 KM i trebam se odlučiti između Note 2 ili Note 3 Neo...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#30 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by channel10 »

Mozes kupiti "nov" Nexus 5 za te pare. A sad da li je nov :D
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#31 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by jasko__ »

Ja se odlucio na Note
Samo jos da izaberem broj :D
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#32 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by LeonardoAC »

Što se hardvera tiče - SONY ubjedljivo najbolji. Samsung je igračka za SONY ako ciljaš na android uređaje (hardverski).
Ssmsung ima bolji Touchwiz po meni, al' su hardverski problemi puno češći...
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#33 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by jasko__ »

Ja inace imam jedan Note 2..nabacio mu custom Rom DN4 i prezadovoljan sam sa njim..tako da znam sta mogu od tog modela da ocekujem

Ali Note 3 Neo mi je nepoznanica..a i na XDA nije bas popularan..ima li ko ovdje na forumu da ga posjeduje,da podijeli iskustva?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#34 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by avaks »

LeonardoAC wrote:Što se hardvera tiče - SONY ubjedljivo najbolji. Samsung je igračka za SONY ako ciljaš na android uređaje (hardverski).
Ssmsung ima bolji Touchwiz po meni, al' su hardverski problemi puno češći...
Hardverski, barem ispod haube su manje više isti (ne samo Sony i Samsung nego svi flagshipovi) Snapdragon 801, Adreno 330. Kako li je po tebi Sony ubjedljivo najbolji i da je Samsung sa Snapdragon 801 igračka za Sony sa istim procesorom i grafikom?! Nema mi logike...
Za Touchwiz se ne bih također složio jer je po meni najlošija izvedba na androidu, Sony po tom pitanju ima haman pa stock android sučelje koje super radi, ux na LG je isto super, pa i Sense na HTC je puno bolje odrađen nego Touchwiz koji je trom i da ne kažem da laguje (a skoro pa laguje, paljenje imenika, galerije, kamere zna biti sporo u odnosu na konkurente s android platforme).

@Jasko
Ako ti FM radio znači nešto onda uzmi Note 2 jer Note 3 ga nema ali zato ima Infra crveno i malo je kompaktniji. Nisam niti jedan koristio ali ovako na papiru ne vrijedi 100KM razlike (nijanse su u pitanju).
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#35 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by jasko__ »

avaks wrote:
LeonardoAC wrote:Što se hardvera tiče - SONY ubjedljivo najbolji. Samsung je igračka za SONY ako ciljaš na android uređaje (hardverski).
Ssmsung ima bolji Touchwiz po meni, al' su hardverski problemi puno češći...
Hardverski, barem ispod haube su manje više isti (ne samo Sony i Samsung nego svi flagshipovi) Snapdragon 801, Adreno 330. Kako li je po tebi Sony ubjedljivo najbolji i da je Samsung sa Snapdragon 801 igračka za Sony sa istim procesorom i grafikom?! Nema mi logike...
Za Touchwiz se ne bih također složio jer je po meni najlošija izvedba na androidu, Sony po tom pitanju ima haman pa stock android sučelje koje super radi, ux na LG je isto super, pa i Sense na HTC je puno bolje odrađen nego Touchwiz koji je trom i da ne kažem da laguje (a skoro pa laguje, paljenje imenika, galerije, kamere zna biti sporo u odnosu na konkurente s android platforme).

@Jasko
Ako ti FM radio znači nešto onda uzmi Note 2 jer Note 3 ga nema ali zato ima Infra crveno i malo je kompaktniji. Nisam niti jedan koristio ali ovako na papiru ne vrijedi 100KM razlike (nijanse su u pitanju).
Ma kakav FM, mislim da to nikad na mobu nisam upalio :-)
User avatar
LeonardoAC
Posts: 928
Joined: 21/12/2009 21:57

#36 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by LeonardoAC »

avaks wrote:
LeonardoAC wrote:Što se hardvera tiče - SONY ubjedljivo najbolji. Samsung je igračka za SONY ako ciljaš na android uređaje (hardverski).
Ssmsung ima bolji Touchwiz po meni, al' su hardverski problemi puno češći...
Hardverski, barem ispod haube su manje više isti (ne samo Sony i Samsung nego svi flagshipovi) Snapdragon 801, Adreno 330. Kako li je po tebi Sony ubjedljivo najbolji i da je Samsung sa Snapdragon 801 igračka za Sony sa istim procesorom i grafikom?! Nema mi logike...
Za Touchwiz se ne bih također složio jer je po meni najlošija izvedba na androidu, Sony po tom pitanju ima haman pa stock android sučelje koje super radi, ux na LG je isto super, pa i Sense na HTC je puno bolje odrađen nego Touchwiz koji je trom i da ne kažem da laguje (a skoro pa laguje, paljenje imenika, galerije, kamere zna biti sporo u odnosu na konkurente s android platforme).

@Jasko
Ako ti FM radio znači nešto onda uzmi Note 2 jer Note 3 ga nema ali zato ima Infra crveno i malo je kompaktniji. Nisam niti jedan koristio ali ovako na papiru ne vrijedi 100KM razlike (nijanse su u pitanju).
drug, mislim na hardver - materijal od kojeg je građen - samsung je smješna stvarčica - mnogo pucketave plastike i mogućnost da će ti se kamera vrlo brzo pokvariti, da će ti display crknuti, da će prestati da se puni nakon pola godine je 1:1. Kod SONY-a je to dosta bolje odrađeno.
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#37 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by avaks »

Opet miješaš jabuke i kruške, hardver je valjda matična, procesor, grafika, memorija, touch.. (odnosno ti sastavni dijelovi, opipljivi) a dizajn, Izbor materijala i kvaliteta izrade te ergonomija je nešto sasvim drugo.
Uglavnom shvatio sam šta si htio reći i slažem se u potpunosti da Sony u odnosu na Samsung ima bolji kvalitet izrade (poredim S5 sa Z2 i Z3 recimo).
Reći da je Samsung smiješna stvarčica kao i to da ima mnogo pucketave plastike može govoriti samo neko ko nije koristio navedene (da ne kažem hejter). S4 fino leži u ruci i ne pucketa, S5 isto a vala nalijepili su ga da je plastikaner :lol: Note3 a tek Note 4, daleko je to od pucketave plastike prika :thumbup:
Ne znam da li si imao loša iskustva sa Samsunzima ali to što pričaš je šuplja, pa Xperia mini mi se pokvarila nakon par mjeseci (display), Zamjenska imala problema sa touchom isto (kada se ugrije malo ili je napolju hladno ne možeš se javiti, ne reaguje slide), na Arc S isto problem sa touchom. E sada ne znači da je Sony loš što sam ja potrefio par faličnih, ne kupujem ih zbog update politike (mada vidim da su i to sada ispravili). Z1, Z2, Z3 su perverzija dobri telefoni ali ne znači da na njima neće biti kvarova a procentualno gledano sigurno ima više kvarova na kamerama i displayima nego na plastikanerima Samsunzima. Ne možeš generalizovati stvari, samo oficijelne forume pogledaj jasnije će ti biti!
I da se ogradim odmah, nikada nisam imao Samsung niti ga volim, stari je koristio S2 i radio je super, S3 još uvijek ima i radi, prijatelj ima S4 koji je isto ekstra i radi bez ikakvih problema tako da ti iz prve ruke prenosim iskustva. A samo ću reći da LG G2 sve njih jede za doručak u odnosu uloženo/dobiveno i da je 3 puta od plastike meni ne smeta :thumbup:
Howitzer
Posts: 289
Joined: 15/03/2009 23:16

#38 Re: Savjet za kupovinu mobitela do 400 KM

Post by Howitzer »

Da ne otvaram novu temu da pitam ovde,

Za 10-15 dana kontam uzeti NOV mobitel max do 400 KM, trenutno razmišljam o "Samsung Galaxy S4 mini" u univerzalno košta 385KM...

Kakva su vaša mišljenja i preporuke za nešto drugo, da li uloženo-dobiveno se isplati sa S4 mini... znači uopšte ne bolujem za nekim brzinama koje krajnji korisnik teško da može primjetiti i na drugim jačim mobitelima, mislim da na S4 mini mogu sve što i onaj što ima npr HTC M8, a svi vrte iste stvari od FB, Messengera, i do par stranica sa informacijama :D

Ali već kad se daju pare, da li za tu svotu može šta bolje ili je S4 mini sasvim dovoljan ?
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#39 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by avaks »

Ako već planiraš Samsung onda kupi Galaxy S3 Neo. Veći ekran i rezolucija a ipak nije kabast mobitel, quad core procesor ima i po meni je bolji izbor od tog minija a još i jeftiniji :thumbup:
Jedino nema 4G podršku (ako ti šta znači) mada kod nas tih mreža nema a ni sve verzije S4 minija nemaju LTE.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#40 Re: Savjet za kupovinu mobitela do 400 KM

Post by Maharadza »

Howitzer wrote:Da ne otvaram novu temu da pitam ovde,

Za 10-15 dana kontam uzeti NOV mobitel max do 400 KM, trenutno razmišljam o "Samsung Galaxy S4 mini" u univerzalno košta 385KM...

Kakva su vaša mišljenja i preporuke za nešto drugo, da li uloženo-dobiveno se isplati sa S4 mini... znači uopšte ne bolujem za nekim brzinama koje krajnji korisnik teško da može primjetiti i na drugim jačim mobitelima, mislim da na S4 mini mogu sve što i onaj što ima npr HTC M8, a svi vrte iste stvari od FB, Messengera, i do par stranica sa informacijama :D

Ali već kad se daju pare, da li za tu svotu može šta bolje ili je S4 mini sasvim dovoljan ?
Da sam na tvom mjestu išao bi na ovaj:

http://klix.com/olz7h4b

http://www.gsmarena.com/compare.php3?id ... hone2=6647

Jeftiniji od s4 mini a ima veći ekran + veću rezoluciju, ostalo haman sve isto + nema bugoviti touchwiz + lolipop ofišl update će dobiti! :thumbup:
Howitzer
Posts: 289
Joined: 15/03/2009 23:16

#41 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by Howitzer »

Gledao sam i te modele, ali je odluka pala 90% na HTC Desire 616, za one potrebe koje meni trebaju mislim da 340 KM opravdava uloženo-dobiveno, sa ovim mogu sve kao i onaj sa HTC M8 :)

http://www.gsmarena.com/htc_desire_616_ ... m-6234.php
sigurica52
Posts: 2
Joined: 31/01/2015 22:50

#42 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by sigurica52 »

Razmišljam da uzmem novi telefon. Ova dva su mi zanimljiva u Super 15(80 min, 80 SMS, 100mb neta) u eronetu. Šta vi kažete na ova dva telefona ili vi imate neki da preporučite ? Budžet do 350KM.

Huawei Ascend P06 Edge 359KM

OPERATIVNI SUSTAV Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
PROCESOR Quad-core 1.5 GHz
INTERNA MEMORIJA 8 GB (4.7 GB user available), 2 GB RAM
KAMERA 8 MP, prednja 5 MP


Samsung i9301 Galaxy S3 Neo 299 KM
OPERATIVNI SUSTAV Android OS, v4.4.2 (KitKat)
PROCESOR Quad-core 1.4 GHz Cortex-A7
INTERNA MEMORIJA 16 GB, 1.5 GB RAM
MEMORIJSKA KARTICA do 64 GB
KAMERA 8 MP, prednja 1,9 MP


Kod Huawei-a mi se sviđaju kamere(gledao sam slike po netu sa ovog mobitela i jako sam zadovoljan sa njima), izgled mi je ljepši nego u samsunga, metalno je kućište, ali me strah ove male interne memorije od 8GB, iako nisam neki zahtjevan korisnik, tj. samo one osnovne aplikacije koristim, nikakve igrice i to ne igram, RAM je malo veći nego u samsunga. Namjeravam da koristim taj novi mobitel sljedećih godinu i po, dvije.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#43 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by jasko__ »

Sta bi vi kupili za budžet od maximalno 550 KM

Za sada sam jedino zagledao Galaxy S4 na Univerzalno za 520 KM

Trazim znaci nov mobitel..sa garancijom..koji modeli su konkurencija S4???
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#44 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by Maharadza »

jasko__ wrote:Sta bi vi kupili za budžet od maximalno 550 KM

Za sada sam jedino zagledao Galaxy S4 na Univerzalno za 520 KM

Trazim znaci nov mobitel..sa garancijom..koji modeli su konkurencija S4???
LG G2, hardver kao kod Note 3 uz manji ekran = leti sve!! :thumbup:

S4 jedino u prednosti po microsd slot-u, mada za 550KM se može naći i 32GB verzija G2. :thumbup:
belami1111
Posts: 1070
Joined: 13/03/2013 17:09

#45 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by belami1111 »

Joj samo Samsung i Lg postoje od smartphona.
Daj čovječe nalo se oslobodi predrasuda pogkedaj malo druge brendove kao
Alcatel idol 3 . Telefon mrak . 64 bitni osmojezgreni snapdragon 615 procesor ,2 gige rama , full HD ekran ,5,5 inčni ekran,pozadi 13 naprijed 8 megapiksela kamera,baterija 3000mAh i najvaznije softver sto kazu near stock android znaci čisti android lilipop samo sto je alcatel promjenio ikone i neke svoje programe koji se mogu deinstslirati bez da se telefon roota.
Stereo JBL zvucnici naprijef i odlicna JBL slusalice u paketu
Mane baterija nije izmjrnjiva i dula sim 5,5 inčni od 32 gb nema sd card priširenje.
Nov sa garancijom stanica mozr se naći za 500 do 550 km
Last edited by belami1111 on 02/09/2015 10:10, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7435
Joined: 16/01/2007 23:38

#46 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by banjaluka078 »

A kakvi su Huawei P8 i Huawei Ascend Mate7? Mogu ih kupiti preko operatera, cijena im je ista. Ima li logike da koštaju isto, a P8 je prilično noviji?

Nisam nikad do sada imala posla sa Huawei (trenutno Xperia SP, počinje štekati pomalo, pa razmišljam o promjeni), a nemam pojma o njihovoj kvaliteti.
belami1111
Posts: 1070
Joined: 13/03/2013 17:09

#47 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by belami1111 »

Jeli dovoljno da kazem da je huawei treci ili cetvrti proizvođač smartfona na svijetu. Imam jedan p7 odlican smartphone p8 bi trebao biti korak naprijed. Mate7 je vec pvrlik 6 inca.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#48 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by supercali »

belami1111 wrote:Jeli dovoljno da kazem da je huawei treci ili cetvrti proizvođač smartfona na svijetu. Imam jedan p7 odlican smartphone p8 bi trebao biti korak naprijed. Mate7 je vec pvrlik 6 inca.
Nije dovoljno reci
Isto kao sto je najveci proizvodjac auto guma lego pa ti vidi
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#49 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by shalla »

banjaluka078 wrote:A kakvi su Huawei P8 i Huawei Ascend Mate7? Mogu ih kupiti preko operatera, cijena im je ista. Ima li logike da koštaju isto, a P8 je prilično noviji?

Nisam nikad do sada imala posla sa Huawei (trenutno Xperia SP, počinje štekati pomalo, pa razmišljam o promjeni), a nemam pojma o njihovoj kvaliteti.
Sestra ima P8, po onome što sam mogao istestirati stvarno je extra telefon. Nisam primijetio nikave lagove, kamera super (prednja razvaljuje), izgled poprilično moćan...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7435
Joined: 16/01/2007 23:38

#50 Re: Savjet za kupovinu mobitela??

Post by banjaluka078 »

Hvala.
shalla wrote: Sestra ima P8, po onome što sam mogao istestirati stvarno je extra telefon. Nisam primijetio nikave lagove, kamera super (prednja razvaljuje), izgled poprilično moćan...
Post Reply