Satovi

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bushido
Posts: 1063
Joined: 27/07/2008 20:27

#4351 Re: Satovi

Post by bushido »

Imam isti ovakav i vrlo sam zadovoljan. Eco drive,titanium,tacan u bobu,vrlo lagan i vrlo otporan na ogrebotine zahvaljujuci safirnom staklu,elegantna klasika.

Image
User avatar
bushido
Posts: 1063
Joined: 27/07/2008 20:27

#4352 Re: Satovi

Post by bushido »

Eco drive i Solar su mi drazi ali i kinetik je pravo dobar samo ga treba promuckati s' vremena na vrijeme.

Image

PS; Ne prodajem nista samo se hvalim :D .
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#4353 Re: Satovi

Post by sve_ovo_ja »

vnm wrote:odustao sam od automatika, pa sam kupio ovo.

Image
Neka je sa srećom :thumbup:

Ja sam prošle godine pazario ovog, a dugo sam se dvoumio između SS i Titanium verzije:
https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1500_.jpg
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#4354 Re: Satovi

Post by vnm »

sve_ovo_ja wrote:Ja sam prošle godine pazario ovog, a dugo sam se dvoumio između SS i Titanium verzije:
https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1500_.jpg
bio sam zagrijan i za ovako nesto i da trazim seiko po sarajevu, ali nisam imao prilike ni da pogledam ostale satove. stavio na ruku da probam, odusevio se, pazario prvi koji sam probao.

drago mi sad sto nisam fulio sa kupovinom. :D
User avatar
sve_ovo_ja
Posts: 1960
Joined: 13/07/2016 11:10

#4355 Re: Satovi

Post by sve_ovo_ja »

vnm wrote:
sve_ovo_ja wrote:Ja sam prošle godine pazario ovog, a dugo sam se dvoumio između SS i Titanium verzije:
https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1500_.jpg
bio sam zagrijan i za ovako nesto i da trazim seiko po sarajevu, ali nisam imao prilike ni da pogledam ostale satove. stavio na ruku da probam, odusevio se, pazario prvi koji sam probao.

drago mi sad sto nisam fulio sa kupovinom. :D
Ja sam probao i titanium na ruci, ali nije mi to to kad ne osjetim težinu sata na ruci. Jest da ću zimi iskihati to ali jbg :D
Imam osjećaj da mi neko skine sa ruke sat od titaniuma ne bih ni skontao da ga nema :D
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#4356 Re: Satovi

Post by Sarajevo1970 »

Friday, monsterday! ;)
Sta vi danas nosite?
Image
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4357 Re: Satovi

Post by problemnatravunu »

zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#4358 Re: Satovi

Post by zikamu »

Ubjedljivo najjeftiniji sat koji sam ikada imao (platio $28, koliko trenutno jos uvijek kosta, a originalna cijena je $70). Firma divljak - nikad cuo. Uvijek sam volio nositi "katanac" na ruci :D i ovaj mi se svidio na prvi pogled. Narucio preko Amazona ubijedjen da cu dobiti nesto sto je ni nalik na ovim slikama i sto ce trajati vrlo kratko... Srecom, bio sam totalno u krivu; sat uzivo izgleda identicno i poslije vise od godinu dana je jos uvijek tacan u sekundu... Rejting mu je 4.5 zvjezdice, sto potvrdjuje napisano. Uopste ne djeluje ni blizu onome sto pomislite kad kazete: kupio sat za $28 :D

Image

Image
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#4359 Re: Satovi

Post by Sarajevo1970 »

Opet petak, opet monster! 8-)
Image
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4360 Re: Satovi

Post by problemnatravunu »

Image
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#4361 Re: Satovi

Post by iceman ze »

Imam swatchov muski sat sa metalnom narukvicom ako je neko zainteresovan na pp.
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#4362 Re: Satovi

Post by ho oponopono »

...g- shock Casio...:pusi2:
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#4363 Re: Satovi

Post by Sarajevo1970 »

ho oponopono wrote:...g- shock Casio...:pusi2:
Dobre su G-Shock, ja jos uvijek ponekad (izlete/kampovanje itd) nosim svoj stari modificirani (reverse LED+hydromod) G-Shock Riseman. :thumbup:
Image
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#4364 Re: Satovi

Post by parappa »

Sarajevo1970 wrote:
ho oponopono wrote:...g- shock Casio...:pusi2:
Dobre su G-Shock, ja jos uvijek ponekad (izlete/kampovanje itd) nosim svoj stari modificirani (reverse LED+hydromod) G-Shock Riseman. :thumbup:
Image
evo moj G-Shock... imam ga vec 6-7 godina.
Image

meni strasno dobar sat. dobio sam svojedobno i komplimente za njega od njeznijeg pola. :-D

@Sarajevo1970: ova zadnja slika je bas mocna... a na slici ranije monster ti se ne vidi... pomjeri fokus sa volana na sat... da vidimo sta je
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4365 Re: Satovi

Post by specifikacija »

Znam da ovdje dizajnerski kvarcni satovi nisu popularni, ali u nastavku saljem link na kojem se jasno pise koji mehanizam ( sto je vrlo bitno), koristi odredjeni sat. Pojedine marke koriste japanski Miyota mehanizam (Citizenov mehanizam), pojedine Seikov, a katkad i svajcarske Eta- primjer Calvin Klein koji je u sastavu Swatch grupe ili pak svajcarski Ronda mehanizam - pojedini Emporio Armani. To su sve dobri i kvalitetni mehanizmi ( doduse najjeftiniji i pravljeni od sintetickih vlakana -ako se ovako kaze :), te se prilikom kvara mjenja cijeli mehanizam). Nazalost, mnogobrojni dizajnerski satovi iz Fossil grupe koriste kineske mehanizme koji nisu bas tako kvalitetni, no nisu ni cisti uzas. Primjer je Skagen koji to koristi, no ipak pojedincima traje godinama.

Japanski kvarcni mehanizmi su 2x jeftiniji od svajcarskih, ali su zato isti 2 puta skuplji od kineskih kvarcnih mehanizama. Sve to svakako utice na cijenu sata.

Za one koji vole dizajnerske satove, slijedi link na kojem se moze jasno procitati koji mehanizam koristi sat (nekada je info nepotpuna za pojedine modele).
Dakle, ako vec birate dizajnerski sat, te placate izgled i logo koji sat nosi, ipak obratite paznju na mehanizam koji ga pokrece.

https://www.hollandwatchgroup.com

Edit : Emporio Armani koristi dva mehanizma : Miyota ( japanac) et Ronda ( svica). Obican sat koji pokazuje vrijeme i datum ( kuciste od nehrdjajuceg celika i staklo je od minerala, nikada od sintetickog safira). Sat koji koji pokrece mehanizam Ronda ce za 120 do 150eura biti skuplji od onoga kojeg pokrece Miyota. To je bacanje para, jer su po kvalitetu tu negdje.

Za tih plus 150 eura je bolje kupiti Seiko, Citizen, Casio, a moze se naci i Tissot, Certina pa mozda i Hamilton, ali mozda.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#4366 Re: Satovi

Post by kabal1337 »

I ja sam uzeo Seiko 5, jeftino nesto i bio. Ja prezadovoljan, kvalitetom i obradom. Jako mi je drago sto je automatski, tj. sto nije quartz. Velicina odlicna, nije velik :lol: . Uzeo i koznu narukvicu, kad ova dosadi stavim koznu i sat skroz drugaciji. Iznenadio sam sam detaljima na "licu" sata. Pored ovih seiko 5 logo-a ima efekat starbursta zavisi pod kojim se uglom gleda. I boje mijenja. Bas mi se svidja. Sigurno slj. SKX ili neki drugi. Orijent bambino nisam uspio naci, ali i on mi je na listi. Nabavio sam sebi Omegu Geneve iz 197x, treba servisirati zastuca svakih par minuta i mehanizam kao da steka nije bas lijep osjecaj kada se navija i to, bas se osjeti tenzija opruge. Ugl. ide na servis, treba mehanizam pogledati i ispolirati.
Image
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4367 Re: Satovi

Post by specifikacija »

kabal1337 wrote:I ja sam uzeo Seiko 5, jeftino nesto i bio. Ja prezadovoljan, kvalitetom i obradom. Jako mi je drago sto je automatski, tj. sto nije quartz. Velicina odlicna, nije velik :lol: . Uzeo i koznu narukvicu, kad ova dosadi stavim koznu i sat skroz drugaciji. Iznenadio sam sam detaljima na "licu" sata. Pored ovih seiko 5 logo-a ima efekat starbursta zavisi pod kojim se uglom gleda. I boje mijenja. Bas mi se svidja. Sigurno slj. SKX ili neki drugi. Orijent bambino nisam uspio naci, ali i on mi je na listi. Nabavio sam sebi Omegu Geneve iz 197x, treba servisirati zastuca svakih par minuta i mehanizam kao da steka nije bas lijep osjecaj kada se navija i to, bas se osjeti tenzija opruge. Ugl. ide na servis, treba mehanizam pogledati i ispolirati.
Image

Pozz, koliko ima odstupanja u toku dana/noci. Zapravo u 24h. Stalno ga nosis, ili skidas tokom spavanja i sl.?
Planiram kupiti slican, ali precnik kucista 42mm. Zato sve ovo i pitam.
Zaista lijep i jednostavan sat.

Razmisljam izmedju ova dva modela

SEIKO 5 Automatik SNZG15K1 (sportska varijanta) precnika 40 mm, mehanizam : 7S36 Cijena : oko 87 eura (navodno nov)
SEIKO SRPA 97 (klasicni), precnika 42 mm, mehanizam ; 4R35B Cijena : 132 eura (ovaj je sigurno nov)

istrazivao sam malo po netu, pa se ispostavilo da je ovaj 4R35B mehanizam nesto malo bolji od 7S36.

Mada mi se cini da je ovaj najelegantniji ; Seiko Automatic Leather Strap Mens Watch SRP705K1, SRP705
lelooo
Posts: 245
Joined: 11/05/2010 17:56

#4368 Re: Satovi

Post by lelooo »

Ja imam dva seiko 5, i dnevno kasne od 5-15 sec, zavisno od doba godine, vjerovatno i temp ima veze..
A ja bih prije SNZG15, ne volim bas dressy satove, doduse ukusi se razlikuju..
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4369 Re: Satovi

Post by specifikacija »

lelooo wrote:Ja imam dva seiko 5, i dnevno kasne od 5-15 sec, zavisno od doba godine, vjerovatno i temp ima veze..
A ja bih prije SNZG15, ne volim bas dressy satove, doduse ukusi se razlikuju..

Hvala na odgovoru. Odstupanje i nije bas toliko kriticno, mislio sam da je mnogo vise.
Nikada nisam zelio automatski sat upravo zbog te nepreciznosti, a nemam lovu za Grand Seiko ili neki svajcarski mehanizma, gdje je odstupanje znatno, znatno manje.
Ovo bi bio neki moj prvi automatski sat. Zaista mu je cijena vise nego prihvatljiva - pa kostaju manje nego obicni kvarcni satovi.

I ja vise volim sportske, ali ne mogu ih bas nositi u svakoj prilici.
User avatar
bushido
Posts: 1063
Joined: 27/07/2008 20:27

#4370 Re: Satovi

Post by bushido »

Seiko ima vise automatskih mehanizama i ako sam ja to dobro shvatio, 7S 26 ima 21 rubis i ne moze se rucno navijati (samo automatski) ,7S 36 ima 23rubisa i isto se ne moze rucno navijati. U malo skupljim satovima Seiko( Monster, Baby tuna, Turtle,PADI )mehanizam 4 R 36 (24rubisa) se moze rucno navijati i kada izvucemo krunicu sekundara se zaustavi. Ima jos automatskih mehanizama (6 R15, 8L 35) u Seiko satovima koji prelaze 1000€.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#4371 Re: Satovi

Post by kabal1337 »

Isto tako 5-15 s dnevno. Otp. Sedmicno se nabere manje od minute. Nosim ga stalno. Pred spavanje skinem, osim ako ne zaboravim.(Udoban je sat ako te to zanima) Ja ga prodrmam par puta prije spavanja ako nisam bio aktivan "da se navije opruga" Ako ga neces nositi stalno. Protreses ga kruzno 20x puta, svaki dan i to je to. Ovi automatski imaju ti rezervu, tj. nastavi raditi ako ga ne nosis ( Iskreno ne znam koliko je kod 5-ice ali mislim da je oko 30h) Na skupljim je do 50h.
Ako ne planiras nositi. Svaki dan dobro ga protreses i to je to.
Evo ako se slabije razumijes Quartz- sat na bateriju
Automatik- Bez baterije, i ne navija se. On se navija neku posebnu oprugu preko trzaja/ pokreta.
Hackabale movment - To ti znaci da mozes sekudaru (valjda se tako kaze) da uskladis . - Kod obicnih npr. 5-ice ona nije hackable i mozes samo uskladiti sate i minute.
ambition
Posts: 469
Joined: 17/02/2013 18:58

#4372 Re: Satovi

Post by ambition »

Jel ima negdje U Sarajevu ili državi kupiti seiko skx0013?
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4373 Re: Satovi

Post by specifikacija »

kabal1337 wrote:Isto tako 5-15 s dnevno. Otp. Sedmicno se nabere manje od minute. Nosim ga stalno. Pred spavanje skinem, osim ako ne zaboravim.(Udoban je sat ako te to zanima) Ja ga prodrmam par puta prije spavanja ako nisam bio aktivan "da se navije opruga" Ako ga neces nositi stalno. Protreses ga kruzno 20x puta, svaki dan i to je to. Ovi automatski imaju ti rezervu, tj. nastavi raditi ako ga ne nosis ( Iskreno ne znam koliko je kod 5-ice ali mislim da je oko 30h) Na skupljim je do 50h.
Ako ne planiras nositi. Svaki dan dobro ga protreses i to je to.
Evo ako se slabije razumijes Quartz- sat na bateriju
Automatik- Bez baterije, i ne navija se. On se navija neku posebnu oprugu preko trzaja/ pokreta.
Hackabale movment - To ti znaci da mozes sekudaru (valjda se tako kaze) da uskladis . - Kod obicnih npr. 5-ice ona nije hackable i mozes samo uskladiti sate i minute.

Hvala na odgovoru i objasnjenju. U kvarcne se nesto razumijem (mada se tu nema sta posebno razumjeti), u automatske onako (zapravo nesto vrlo malo-osnova) , jer me iz gore navedenog razloga nisu zanimali ( zbog preciznosti). Citao sam da raja ludi za automatskim, jer imaju dusu, da je poseban osjecaj kada ga nosis i sl. Ponukan tim nadahnutim postovima ja sam iz radoznalosti probao vise tih automatskih satova (kratko nosio u radnji) i zaista tu neku vibru nisam osjetio, tako da mi je dalje prioritet ostao kvarcni sat, bas zbog te preciznosti.

S ozbirom da imam nekoliko Tissot i Seiko satova na kvarcni mehanizam, stvorila se neka zelja ( i ja sam iznenadjen), da kupim i automatski sat. Ne zelim sada dati neku veliku lovu kako bih zadovoljio svoje neke nekontrolisane zelje, tako da je izbor pao na ovaj Seiko 5 SNZG15K1 ( danas oko 20h to odlucih :)))))) Cijena je ok, oko 87 eura, pa se nikako ne mogu izraditi ako to ne bude to. Gledao sam i Tissot Chemin des Tourelles Powermatic 80 ( rezerva od 80h), pravo lijep, i udoban na ruci, ali 750 eura. Nisam pomahnitao.

Svakako planiram da imam pravi i kvalitetni sat ( kvarcni su preskupi za ono sto njihov mehanizam predstavlja, a dosadilo mi je davati 350 - 450 eura za safirno staklo,kvalitetno kuciste i sl. To su nenormalne cijene - To je uglavnom Tissot marka, dok su Seiko ipak pristupacniji i mogu se naci za dosta manje pare).

I da, primjetio sam da su Seiko satovi udobni za nositi, sto se bas ne moze reci za ove Tissot koje imam.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4374 Re: Satovi

Post by specifikacija »

ambition wrote:Jel ima negdje U Sarajevu ili državi kupiti seiko skx0013?

Ukoliko ne nadjes u Sa....Najjeftinije je preko neta, pa ako ti neko moze donijeti u Sa, sigurno imas nekoga vani
evo ti adrese, pa vidi sta nude:

http://www.ashford.com/us/home?locale=e ... id=1245759 ( kupio kod njih sat) ( ovi nude i dodatni poput od 15% kada prvi put kupujes, ostavis email adresu).

http://www.creationwatches.com/

Amazon i EBay

Sve je to grey market ( nisu ovlasteni distributeri), tako da neces dobiti dvogodisnju medjunarodnu garanciju od proizvodjaca sata, vec od prodavaca (njima saljes sat ukoliko se isti pokvari u toku prve dvije godine). Dakle,prednost kupovine kod ovih je cijena. Ja sam kupio neki bezze ljetni sat, kvarcni-Eta mehanizam - u gradu kostao 170 eura, a ja ga platio 42. Uglavnom ces na ovim sajtovima pronaci starije modele satove ( kada kazem starije, tu mislim i na one koji su izasli 2016 godine). Mozes kupiti i iz Bosne, ali ces platiti postarinu, a vjerujem i carinu, PDV. Sracunaj koliko te sve to moze kostati.
specifikacija
Posts: 1058
Joined: 22/04/2010 16:10

#4375 Re: Satovi

Post by specifikacija »

kabal1337 wrote:Isto tako 5-15 s dnevno. Otp. Sedmicno se nabere manje od minute. Nosim ga stalno. Pred spavanje skinem, osim ako ne zaboravim.(Udoban je sat ako te to zanima) Ja ga prodrmam par puta prije spavanja ako nisam bio aktivan "da se navije opruga" Ako ga neces nositi stalno. Protreses ga kruzno 20x puta, svaki dan i to je to. Ovi automatski imaju ti rezervu, tj. nastavi raditi ako ga ne nosis ( Iskreno ne znam koliko je kod 5-ice ali mislim da je oko 30h) Na skupljim je do 50h.
Ako ne planiras nositi. Svaki dan dobro ga protreses i to je to.
Evo ako se slabije razumijes Quartz- sat na bateriju
Automatik- Bez baterije, i ne navija se. On se navija neku posebnu oprugu preko trzaja/ pokreta.
Hackabale movment - To ti znaci da mozes sekudaru (valjda se tako kaze) da uskladis . - Kod obicnih npr. 5-ice ona nije hackable i mozes samo uskladiti sate i minute.
Procitah sta je bushido napisao ( post iznad tvoga), i pronasao sam Seiko 5 koji ima mehanizam 4R36, sto znaci da se sekundara zaustavi kada se izvuce krunica, a moze se i navijati.
Post Reply