SASE-Sarajevska berza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#426 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drugi_profil »

Ova berza umjesto da bude zamajac razvoja i investiranja u projekte kroz prikupljanje kapitala iz stekova, postala je sredstvo za bogacenje grupice uvezanih lica, pocevsi od Blekica preko Kurbegovica pa na dalje.
KOMVP se ne petlja u svoj posao i slonovi im prolaze ispod nosa.
Ok, grupica je uspjela da korumpira cijelo trziste kapitala i obogatila se. Samo je pitanje sta dalje? Berza treba svakoj drzavi i svakoj privredi, a ovdje se doslo do zida. Ili ce se poceti hapsiti, pocev od pomenute KOMVP, ili ce se sve zatvoriti i zapoceti iznova sa drugim ljudima i sa boljim zakonskim rjesenjima.

Sto se tice ulaganja, onaj ko je unutra sad treba da se izvadi sa sto manje gubitaka ili sa nekim profitom, zavisno kad je upao. Istina je da i pored svog kriminala u koji je utonula ova berza i dalje postoje mogucnosti postene zarade za one koji znaju kako i kad kupiti i prodati.

Necu predlagati nista jer ce odmah biti da drukam.
User avatar
code_digit
Posts: 10
Joined: 10/03/2008 22:51

#427 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by code_digit »

Prijatelji,

Ja sam Almir, dipl. oecc, i imam nesto osnovnog znanja iz terije berzanskog poslovanja. Naime, zelio bih da pocnem trgovati na berzi, jer vidim da u zadnje vrijeme ima neki blagi rast. Moj neki plan je investirati cca 1000 do 5000 KM, pa da vidim kako ce to sve ici.

Zelio bih Vas zamoliti za savjet, da li je bolje ici na index, ili da odaberem obveznice drzavne kao najsigurnije. U zadnje vrijeme vidim da obveznice ratnih potrazivanja biljeze rast, ali ne znam puno prakticno o tome, pa evo molim vas iskusne za savjet, gdje krenuti, kako zapoceti, kojom logikom se za pocetak voditi?

Kao sto rekoh, amater sam, ali zelim da se edukujem praktivno i teorijski jos u ovom smjeru, jer smatram da se moze ustedjeti i nesto napraviti, makar minimalno, trgovinom na berzi.

Lijep pozdrav,

Almir
graditelj
Posts: 113
Joined: 24/01/2012 10:25

#428 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by graditelj »

Prvo moraš sam sebi da odrediš ciljeve, i šta želiš od toga...
Uz malo truda, relativno jednostavno je postići godišnji prinos veći nego što možeš dobiti u bankama na štednju. Svakako puno brže i sa više elana ćeš učiti kad uložiš neke pare, nego posmatrajući sa strane, to je barem moje lično iskustvo.
Ovo što se kod nas zove berza nema baš neke prevelike veze sa onim što su berze inače, i gotovo nikakve veze sa onim što ćeš pročitati u stranim knjigama o investiranju na tržištu kapitala, al et treba učiti i nadati se da ćemo i mi nekad na zelenu granu.

PS to što si dipl.oec. :D ne znači ama baš ništa, i velike su šanse da puno uspješnije trguju oni ispred vječne vatre
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#429 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by fixer »

graditelj wrote:Prvo moraš sam sebi da odrediš ciljeve, i šta želiš od toga...
Uz malo truda, relativno jednostavno je postići godišnji prinos veći nego što možeš dobiti u bankama na štednju. Svakako puno brže i sa više elana ćeš učiti kad uložiš neke pare, nego posmatrajući sa strane, to je barem moje lično iskustvo.
Ovo što se kod nas zove berza nema baš neke prevelike veze sa onim što su berze inače, i gotovo nikakve veze sa onim što ćeš pročitati u stranim knjigama o investiranju na tržištu kapitala, al et treba učiti i nadati se da ćemo i mi nekad na zelenu granu.

PS to što si dipl.oec. :D ne znači ama baš ništa, i velike su šanse da puno uspješnije trguju oni ispred vječne vatre
S obzirom na rizik kojem si izlozen to nije uspjeh.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#430 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by mO k3 »

code_digit wrote:Prijatelji,

Ja sam Almir, dipl. oecc, i imam nesto osnovnog znanja iz terije berzanskog poslovanja. Naime, zelio bih da pocnem trgovati na berzi, jer vidim da u zadnje vrijeme ima neki blagi rast. Moj neki plan je investirati cca 1000 do 5000 KM, pa da vidim kako ce to sve ici.

Zelio bih Vas zamoliti za savjet, da li je bolje ici na index, ili da odaberem obveznice drzavne kao najsigurnije. U zadnje vrijeme vidim da obveznice ratnih potrazivanja biljeze rast, ali ne znam puno prakticno o tome, pa evo molim vas iskusne za savjet, gdje krenuti, kako zapoceti, kojom logikom se za pocetak voditi?

Kao sto rekoh, amater sam, ali zelim da se edukujem praktivno i teorijski jos u ovom smjeru, jer smatram da se moze ustedjeti i nesto napraviti, makar minimalno, trgovinom na berzi.

Lijep pozdrav,

Almir
Almire druže !!!!
Ja sa nekim obaveznicama nikad nisam radio , ja samo blue Chips kupujem i tu sam najbolje prošao .
Na početku kada sam počeo sa dionicama čitao i ja forume ,ali ne naše nego njemačke ,kupovao sam penystock i tu je najveća greška mada nisam neki značajan iznos izgubio kada usporedim sa portofoliom koji imam danas .....
Obaveznice su ti dobre ako si konzervativan ulagač ,ako imaš/praviš portofoli gdje ćeš da imaš mješavinu između dionica,obaveznicama itd. ,ako voliš da " kockaš" onda dionice .
Neznam u kojoj si zemlji ,ako si u bih onda naša burza ti je za ku...... kotacija je malena

Moje mišljenje je u ovome trenutku da je pitanje vremena kada ce sljedeća kriza ,berza je postala prevruca i ja stojim sa strane i čekam

Moram još jednu stvar da priznam da sam u prednosti naspram drugih koje pokušaju pare na burzi da zarade .
Naime ovdje na forumu mogu da napišem jer me niko nezna,ali javno o ovome ne pričam .
Uz pomoć dobrog prijatelja imam mogućnost ,koji radi sa dionicama već godinama i koji zna svakoga u Njemačkoj , da kupim dionice koje su namijenjene za radnike u tu je poenta da 95. % tih dionica leži i niko ih neće ,znaci recimo firma XY ima svoje dionice u tom nekom fiktivnom sefu koje su namijenjene za radnike ako neće platu uzmu te dionice
Ja te dionice dobijem za pola para od aktualne cijene na burzi , još uz to osiguram te dionice po aktualnoj cijeni ne burzi na burzi euwax u stuttgartu sa Rokom od 2 godine

Primjer
XY aktualno košta 100 euro ,ja je dobijem za 50 euro ,osiguram za 10 euro na dvije godine , na kraju me izadje 60 euro po dionici i zaradu nakon dvije godine imam po dionici od 40 euro gdje moram da plati, državi 30% od 40 euro i ostaje meni 30 euro čista zarade ...... :D

Još da napomenem da se dionice osigurate ,ako dinonice padne i na 2 euro ja ću da dobijem 100 euro ,ako dionice skoce preko 100 na 130 prodam ih za 130 ....
User avatar
code_digit
Posts: 10
Joined: 10/03/2008 22:51

#431 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by code_digit »

Pa moj neki plan ovako brzinski je da ulozim neshto novaca na portofoliju od recimo Bosnalijek-a, BH Telecoma, Elektroprivrede, i jos pokojeg fonda investicionog gdje su vecinski vlasnici vece banke u BiH (jer one prate pomnije stanje). Kontam da kad god se poveca udio privatnog kapitala u ovim drzavnim, da ce doci do brzeg razvoja, jer su to cash cow firme, i za privatne investitore, narocito BH Telecom.

Vidim dosta ima fondova u BiH koji nesto prelamaju, ali naravno da se slazem da to nije nista, u poredjenju sa medjunarodnim berzama i indeksima. Kod nas je ovo smijurija, ali opet, bolje ista nego nista. Vise bih onako, da se isprofiliram i usavrsimu tome, kroz tu igru trejdovanja sa nekih 1000 KM, dvije.

Hvala na informacijama. Koju brokersku kucu prepourcate?

Da li je neko imao iskustva sa FXLiderom iz BG, jer oni nesto trguju sa Forexom, ili sl.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#432 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by talić »

code_digit wrote:Pa moj neki plan ovako brzinski je da ulozim neshto novaca na portofoliju od recimo Bosnalijek-a, BH Telecoma, Elektroprivrede, i jos pokojeg fonda investicionog gdje su vecinski vlasnici vece banke u BiH (jer one prate pomnije stanje). Kontam da kad god se poveca udio privatnog kapitala u ovim drzavnim, da ce doci do brzeg razvoja, jer su to cash cow firme, i za privatne investitore, narocito BH Telecom.

Vidim dosta ima fondova u BiH koji nesto prelamaju, ali naravno da se slazem da to nije nista, u poredjenju sa medjunarodnim berzama i indeksima. Kod nas je ovo smijurija, ali opet, bolje ista nego nista. Vise bih onako, da se isprofiliram i usavrsimu tome, kroz tu igru trejdovanja sa nekih 1000 KM, dvije.

Hvala na informacijama. Koju brokersku kucu prepourcate?

Da li je neko imao iskustva sa FXLiderom iz BG, jer oni nesto trguju sa Forexom, ili sl.
Ne ulaži u fondove ni za živu glavu jer nema tu napretka sa zakonima kakvi su i igračima koji tu igre igraju.
Evo pročitaj par stranica pa razmisli: http://www.invest.ba/forum/viewtopic.ph ... a5397ec548
User avatar
code_digit
Posts: 10
Joined: 10/03/2008 22:51

#433 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by code_digit »

Pa sta je najbolja opcija, samo state owned companies, sa mogucnoscu razvoja u buducnosti, nakon dodatne privatizacije???
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#434 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by talić »

code_digit wrote:Pa sta je najbolja opcija, samo state owned companies, sa mogucnoscu razvoja u buducnosti, nakon dodatne privatizacije???
iskreno naša berza nema dinamike, dnevni promet se uglavnom kreće između 50.000 i 300.000 KM i smješan je u odnosu na tržišnu kapitalizaciju emitenata koja je oko 5 milijardi maraka a knjigovodstvena je vjerovatno i preko 10 milijardi KM.
Naravno sve to istovremeno daje i nadu u mnogo bolju budućnost.
Postavlja se pitanje da li si spreman dugoročno držati dionice jednog emitenta?
Da li imaš strpljenja i da li si siguran da ti investirani novac neće zatrebati u narednih dvije godine?
Ako bi ja trebao da uložim npr. 5.000 KM u ovom trenutku ja bi kupio dionice Elektroprivrede. Trenutna cijena je između 20 i 22 KM ( naravno kod kupovine manjeg broja dionica).
Najkasnije za dva mjeseca će biti objavljeni polugodišnji rezultati ( koji bi trebali biti najbolji u istoriji Elektroprivrede) što bi trebalo pokrenuti rast vrijednosti dionice do bar 40 KM a što bi još uvjek bilo tek 60% knjigovostvene vrijednosti.
Naravno postoji i ono ali,....... nema pravila ni logike na sase pa se može desiti da cijena ostane potpuno nepromjenjena.
User avatar
code_digit
Posts: 10
Joined: 10/03/2008 22:51

#435 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by code_digit »

Hvala na preporukama. Ja razmisljam slicno, i sigurno cu napraviti potofolio poput BHTelecoma i Elektroprivrede.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#436 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by fixer »

mO k3 wrote:
code_digit wrote:Prijatelji,

Ja sam Almir, dipl. oecc, i imam nesto osnovnog znanja iz terije berzanskog poslovanja. Naime, zelio bih da pocnem trgovati na berzi, jer vidim da u zadnje vrijeme ima neki blagi rast. Moj neki plan je investirati cca 1000 do 5000 KM, pa da vidim kako ce to sve ici.

Zelio bih Vas zamoliti za savjet, da li je bolje ici na index, ili da odaberem obveznice drzavne kao najsigurnije. U zadnje vrijeme vidim da obveznice ratnih potrazivanja biljeze rast, ali ne znam puno prakticno o tome, pa evo molim vas iskusne za savjet, gdje krenuti, kako zapoceti, kojom logikom se za pocetak voditi?

Kao sto rekoh, amater sam, ali zelim da se edukujem praktivno i teorijski jos u ovom smjeru, jer smatram da se moze ustedjeti i nesto napraviti, makar minimalno, trgovinom na berzi.

Lijep pozdrav,

Almir
Almire druže !!!!
Ja sa nekim obaveznicama nikad nisam radio , ja samo blue Chips kupujem i tu sam najbolje prošao .
Na početku kada sam počeo sa dionicama čitao i ja forume ,ali ne naše nego njemačke ,kupovao sam penystock i tu je najveća greška mada nisam neki značajan iznos izgubio kada usporedim sa portofoliom koji imam danas .....
Obaveznice su ti dobre ako si konzervativan ulagač ,ako imaš/praviš portofoli gdje ćeš da imaš mješavinu između dionica,obaveznicama itd. ,ako voliš da " kockaš" onda dionice .
Neznam u kojoj si zemlji ,ako si u bih onda naša burza ti je za ku...... kotacija je malena

Moje mišljenje je u ovome trenutku da je pitanje vremena kada ce sljedeća kriza ,berza je postala prevruca i ja stojim sa strane i čekam

Moram još jednu stvar da priznam da sam u prednosti naspram drugih koje pokušaju pare na burzi da zarade .
Naime ovdje na forumu mogu da napišem jer me niko nezna,ali javno o ovome ne pričam .
Uz pomoć dobrog prijatelja imam mogućnost ,koji radi sa dionicama već godinama i koji zna svakoga u Njemačkoj , da kupim dionice koje su namijenjene za radnike u tu je poenta da 95. % tih dionica leži i niko ih neće ,znaci recimo firma XY ima svoje dionice u tom nekom fiktivnom sefu koje su namijenjene za radnike ako neće platu uzmu te dionice
Ja te dionice dobijem za pola para od aktualne cijene na burzi , još uz to osiguram te dionice po aktualnoj cijeni ne burzi na burzi euwax u stuttgartu sa Rokom od 2 godine

Primjer
XY aktualno košta 100 euro ,ja je dobijem za 50 euro ,osiguram za 10 euro na dvije godine , na kraju me izadje 60 euro po dionici i zaradu nakon dvije godine imam po dionici od 40 euro gdje moram da plati, državi 30% od 40 euro i ostaje meni 30 euro čista zarade ...... :D

Još da napomenem da se dionice osigurate ,ako dinonice padne i na 2 euro ja ću da dobijem 100 euro ,ako dionice skoce preko 100 na 130 prodam ih za 130 ....
Zar te radnicke dionice ne moze ponuditi na isplatu samo neko ko je radio u firmi, ili njegov zakonski nasljednik?
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#437 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Muhamed Đakmić »

Ja koliko se sjećam, bilo je i sudskih sporova oko tih dionica radničkih, radi nelegalnog rukovanja njima :D
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#438 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drugi_profil »

code_digit wrote:Pa moj neki plan ovako brzinski je da ulozim neshto novaca na portofoliju od recimo Bosnalijek-a, BH Telecoma, Elektroprivrede, i jos pokojeg fonda investicionog gdje su vecinski vlasnici vece banke u BiH (jer one prate pomnije stanje). Kontam da kad god se poveca udio privatnog kapitala u ovim drzavnim, da ce doci do brzeg razvoja, jer su to cash cow firme, i za privatne investitore, narocito BH Telecom.

Vidim dosta ima fondova u BiH koji nesto prelamaju, ali naravno da se slazem da to nije nista, u poredjenju sa medjunarodnim berzama i indeksima. Kod nas je ovo smijurija, ali opet, bolje ista nego nista. Vise bih onako, da se isprofiliram i usavrsimu tome, kroz tu igru trejdovanja sa nekih 1000 KM, dvije.

Hvala na informacijama. Koju brokersku kucu prepourcate?

Da li je neko imao iskustva sa FXLiderom iz BG, jer oni nesto trguju sa Forexom, ili sl.
batali fondove. Ne ulazi u to jer je zakon na q. nalik. To je porez na budale.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#439 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by mO k3 »

Sarajevo1946 wrote:Ja koliko se sjećam, bilo je i sudskih sporova oko tih dionica radničkih, radi nelegalnog rukovanja njima :D
Ko te pita :) ..... gdje nema tužioca ,nema ni tuzenog
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#440 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by fixer »

Mozes li odg?
drugi_profil
Posts: 1273
Joined: 06/03/2013 19:29

#441 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by drugi_profil »

fixer wrote:Mozes li odg?
Ako pitas za BiH, radnicke dionice su fakticki vlasnistvo firme, a daju se radnicima kao stimulacija i nisu slobodno prenosive.

Zakon o privrednim drustvima FBiH:
5. Dionice zaposlenih
Član 217.
Statutom dioničkog društva može se utvrditi mogućnost emisije posebne klase dionica za zaposlene,
odlukom skupštine iz člana 131. ili odlukom nadzornog odbora iz člana 132. ovog zakona,
donesenom na osnovu i u okviru odluke skupštine iz člana 131. ovog zakona kojom je izvršen
raspored dobiti za tu namjenu.
Zbir nominalnih vrijednosti svih dionica za zaposlene ne može biti veći od 5% osnovnog kapitala
dioničkog društva.
Dionice za zaposlene sadrže ista prava kao i obične dionice, osim u slučajevima utvrđenim ovim
zakonom.
Član 218.
Dionice za zaposlene mogu se prenositi jedino na druge zaposlene i penzionisane radnike dioničkog
društva.
Prava sadržana u dionicama za zaposlene prestaju danom smrti ili prestanka zaposlenja kod
emitenta.
Društvo je obavezno otkupiti dionice zaposlenih, isplatom po pravičnoj tržišnoj vrijednosti na dan
prestanka svojstva zaposlenog.
Uslovi i način sticanja, prenosa i otkupa dionica zaposlenih bliže se uređuje odlukom o emisiji, u
skladu sa statutom dioničkog društva
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#442 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by fixer »

Pa da. Zato me zanima da li je slican zakon tamo gdje je on. Ne vidim logiku da kompanija daje te dionice u pola cijene, osim ako je rijec o muljazi - i to poglupoj. Ili da je rijec o "ribi".
curiousx
Posts: 18
Joined: 24/08/2013 12:08

#443 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by curiousx »

Šta se ovo događa na berzi sa Energoinvestom, nakon što su ugovorili velike poslove vani, posebno u Alžiru posao od preko 50 miliona EURA, neko od početka sedmice samo kupuje dionice?
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#444 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Puf »

Jel pametno kupovati dionice JP Elektroprivrede, kao dugorocnu investiciju npr 10-to godisnju.

Npr kupio bih dionica za 2500 - 3000KM.

Npr sta znace ove skracine, ja sam obicni duduk za ovo trgovanje. Koja je uopste procedura da bi kupio, na cija vrata na kucam, koga da kumim molim :D
Image

nakon malo guglanja, skontao sam da je P / B ratio, price per book. Znaci cijena dionice naspram cijene u knjigama. Cijena u knjigama je 95 KM, a ovako je cijena 9.7KM, sto ispada da je dobro uloziti?...
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#445 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by pici »

uzmes FI i tamo pogledas poslovanja.. inace ako nisi u vezama sa stranackim lobijima, nista od toga, mozes lajat na pun mjesec... primjer dajem FDS dje su cijene oborili ispod 40km trzisna iako je firma imala nominalnu vrijednost 100km a knjigovotstvenu oko 200km, vecinski paket kupljen po 84km... od bogabitajkoga zapravo zna se od vladajucih familija... ja sam dugo bio na forumu MojNovac.net koji je ugasen i samim tim se vidi da malom covjeku nisu dostupne investicije na balkanu... radije tih par hiljada sprcaj na more, koke i sta ti dusa isce...pozzz
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#446 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by Puf »

pici wrote:uzmes FI i tamo pogledas poslovanja.. inace ako nisi u vezama sa stranackim lobijima, nista od toga, mozes lajat na pun mjesec... primjer dajem FDS dje su cijene oborili ispod 40km trzisna iako je firma imala nominalnu vrijednost 100km a knjigovotstvenu oko 200km, vecinski paket kupljen po 84km... od bogabitajkoga zapravo zna se od vladajucih familija... ja sam dugo bio na forumu MojNovac.net koji je ugasen i samim tim se vidi da malom covjeku nisu dostupne investicije na balkanu... radije tih par hiljada sprcaj na more, koke i sta ti dusa isce...pozzz
Ma ima za mora i za zajebancije, ovo mi onako beze stoji, pa kontam kad vec stoji, bolje da stoji negdje gdje ima imalo perspektive da bude za 10 godina vrijednije. U "jastuku" nece sigurno :D
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#447 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by pici »

aldinmah wrote:
pici wrote:uzmes FI i tamo pogledas poslovanja.. inace ako nisi u vezama sa stranackim lobijima, nista od toga, mozes lajat na pun mjesec... primjer dajem FDS dje su cijene oborili ispod 40km trzisna iako je firma imala nominalnu vrijednost 100km a knjigovotstvenu oko 200km, vecinski paket kupljen po 84km... od bogabitajkoga zapravo zna se od vladajucih familija... ja sam dugo bio na forumu MojNovac.net koji je ugasen i samim tim se vidi da malom covjeku nisu dostupne investicije na balkanu... radije tih par hiljada sprcaj na more, koke i sta ti dusa isce...pozzz
Ma ima za mora i za zajebancije, ovo mi onako beze stoji, pa kontam kad vec stoji, bolje da stoji negdje gdje ima imalo perspektive da bude za 10 godina vrijednije. U "jastuku" nece sigurno :D
to ces slabo ovdje naci, mozda na nekoj stranoj berzi al ovdje su muljatori par ekselans iliti ga špekulanti... ja sam poslije svega prodao i ostao na pozitivnoj nuli i to jedva... probaj al nemoj kasnije ko neki koji su dizali kredite i stavljali kuce pod hipoteke da bi kupovali dionice, ququ majko pomagaj... pozz
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#448 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by ultima_palabra »

aldinmah wrote:Jel pametno kupovati dionice JP Elektroprivrede, kao dugorocnu investiciju npr 10-to godisnju.

Npr kupio bih dionica za 2500 - 3000KM.

Npr sta znace ove skracine, ja sam obicni duduk za ovo trgovanje. Koja je uopste procedura da bi kupio, na cija vrata na kucam, koga da kumim molim :D
Image

nakon malo guglanja, skontao sam da je P / B ratio, price per book. Znaci cijena dionice naspram cijene u knjigama. Cijena u knjigama je 95 KM, a ovako je cijena 9.7KM, sto ispada da je dobro uloziti?...
Pa svakako da je višestruko potcijenjena, P/B ispod 1,25 je dobar, a kamoli neće 0,1.

Ali ima tu nekoliko caka: 90% državno vlasništvo, što znači da se koristi za namještanje poslova, donacija, marketinških ugovora, kao i za socijalnu politiku (čitaj rudnici uglja). S druge strane, aktivno se trguje tek sa 1-2% dionica što je idealno za mešetare da manipulišu cijenom kako žele. Na kraju, radi se o toliko velikom sistemu da se sa malo kreativnog računovodstva može namjestiti dobit ili gubitak kako god stranačkim mozgovima u tom trenutku odgovara, a ti kao mali dioničar se ne pitaš ništa.
montypython2000
Posts: 169
Joined: 14/12/2012 09:55

#449 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by montypython2000 »

aldinmah wrote:Jel pametno kupovati dionice JP Elektroprivrede, kao dugorocnu investiciju npr 10-to godisnju.

Npr kupio bih dionica za 2500 - 3000KM.

Npr sta znace ove skracine, ja sam obicni duduk za ovo trgovanje. Koja je uopste procedura da bi kupio, na cija vrata na kucam, koga da kumim molim :D
Image

nakon malo guglanja, skontao sam da je P / B ratio, price per book. Znaci cijena dionice naspram cijene u knjigama. Cijena u knjigama je 95 KM, a ovako je cijena 9.7KM, sto ispada da je dobro uloziti?...
Elektroprivreda je jako potcjenjena sa sadašnjom cijenom od 10. Međutim stoji i većina onoga što je rečeno za (zasada) socijalnu politiku u rudnicima. Dugoročno mislim da bi bilo zarade i tu. Međutim trenutno ima i boljih dionica na SASE. VISPAK npr je možda jedsn od onih sa najboljim povratom u odnosu na cijenu ali tu je mala likvidnost pa cijena zasad miruje. Takođe većinski vlasnik ima cca 90%. Po meni jedna od sigurnijih za početak je Bosnalijek. Cijena je trenutno vrlo prihvatljiva cca 11,5 KM, poslovanje sve bolje, dijeli se i dividenda. Za tih 3000 KM možeš kupiti cca 280 kom. da se malo zanimaš u početku i vidiš kako to ide. Po meni vrijedi bar 50% više u ovom trenutku a dugoročno i više. Ima još dionica sa velikim potencijalom rasta (možda i većim) ali uz njih ide i nešto više rizika. Bosnalijek mi onako baš po mjeri za početnika, mada ništa nije 100% sigurno i nema garancija. Kad se malo oslobodiš možeš povećati ulog tj dokupiti dionica tih ili drugih. Najvažnije je ući dok je cijena niska a to ti je najlakše procijeniti prema stepenu povrata kroz dobit/profit po dionici u odnosu na tržišnu cijenu. Već povrat od 4-5% je dobar u ovim uslovima jer je kamata na banci da te pare oročiš cca 2%. Dosta info o pojedinačnim firmama i trgovini imaš na invest.ba
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#450 Re: SASE-Sarajevska berza

Post by stakasa »

aldinmah wrote:Jel pametno kupovati dionice JP Elektroprivrede, kao dugorocnu investiciju npr 10-to godisnju.

Npr kupio bih dionica za 2500 - 3000KM.

Npr sta znace ove skracine, ja sam obicni duduk za ovo trgovanje. Koja je uopste procedura da bi kupio, na cija vrata na kucam, koga da kumim molim :D
Image

nakon malo guglanja, skontao sam da je P / B ratio, price per book. Znaci cijena dionice naspram cijene u knjigama. Cijena u knjigama je 95 KM, a ovako je cijena 9.7KM, sto ispada da je dobro uloziti?...
A zasto je pb ovako mal, koliko imaju u cashu? Zasto ne djele te pare akcionarima, sto im pare stoje u kasi?
Post Reply