Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2538
Joined: 16/06/2014 20:33

#5776 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dosadno mii »

Vozaju nas ljudi za jagomira
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#5777 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by nepass1 »

Hakiz wrote:
Jimmy McNulty wrote:Zato što u tim državama konobari rade za neki minimalac, priča mi sestra koja je u USA da u njenom gradu zarade tek oko 500-600, možda 700 dolara mjesečno, a ostatak je napojnica.
Da, čini mi se da je tako nešto. Naime, koliko sam ja shvatio, napojnice su u SAD veoma različit sistem od Evrope. Dok je u Evropi to način da nagradiš nekoga za izuzetnu uslugu, u SAD je to haman pa plata. Bez napojnice ne bi mogli preživjeti mjesec, plate skoro i nema koliko je mala.

Nego napojnice mi slične kao oni likovi po parkinzima po Evropi. Naime, dođeš na parking a tamo ti neki (uglavnom porijeklom Afrikanac) lik "pomaže" da se parkiraš. Kada izađeš iz auta, daš mu Euro. Ako ne daš, može ti se desiti da zatekneš auto sa izbušenim gumama ili izgrebanim lakom.

Tako da si napojnicom osiguravaš ne samo uslugu bolju od standardne, nego ko zna, možda se time osiguraš da ti konobari ne pljunu u piće ili hranu prije nego što te usluže :evil:
a bio sam u restoranima gdje fino pise cijena jela + 18% baksis = konacna cijena koju placas.
ali kod nas nije praksa tako da ne dajem baksis, konobarima pogotovo jer su stoka. a taksisti ne bi ostavio na 4.20KM marku kad bih na koljenima puzao
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5778 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by JThomas »

ne treba miješati koncept gdje usluga nije uključena u cijenu, i gdje jeste. u americi nije i zdravo.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#5779 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by jazzer »

Taxin osmijeh sa nedostajucim zubima - u potkosulji i siskama ispod miske, u papucama i
sorcu - priceless :) .
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5780 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

:D Ne daje se bakis sto je neko malo placen -daje se za odredjene usluge -servise=taksistima ,konobarima, frizerke /djevojka koja pere kosu/takodje, pedikerima, konobarima, sankerima, cistacicama po kucama, njegovateljicma, dadiljama :-) obavezno, postarima-kada donesu penziju -al' sreca za neke. ne donose vise zivu lovu :lol: --ne dr, advokatima, obucarima, policiji, sluzbenicima u bankama :-) :-D

e , jeste na kraj srca
A jel' vam normalno da se uvalite ili vama neko,na njegov godisnji odmor po mjesec dana jos ga hranite, trosi vam rezije i na kraju ode , eto nemojte se sta naljutiti==svi zvocate na tako naesto- a to je nevidjena pljacka.
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#5781 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Vertig0 »

Sta pricas ti zeno ? :-)
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#5782 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by sha_ba »

Vertig0 wrote:Sta pricas ti zeno ? :-)
Beli joj se neko iz familijE privaliJo u stejtsu a nije nista platiJo :zoka: :mrgreen:
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#5783 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Irm@ »

čitajući iskustva tačno mi je drago što bit će nekih već 5 godina nisam sjela u Sarajevo-taxi..
ne mogu se tačno sjetiti ali čini mi se da je tada bilo neko slično iskustvo oko kusura i rekla sam: e nikad više pa makar.
Obično Crveni ima vozilo, ako ne onda Samir i Emir, Paja.. ako nema niko od njih čekam ili idem javnim prevozom.. može 100 sarajevo-taxi proci pored mene dzaba..

za bakšiš.. obično zaokružim ako je 6,20 na 7 i slično..niko nije osiromašio dajući.. ali ovo gore: muž kaže dao bi dvije mi je hit! :lol: :lol: :lol: :lol: :sax:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5784 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

Irm@ wrote:čitajući iskustva tačno mi je drago što bit će nekih već 5 godina nisam sjela u Sarajevo-taxi..
ne mogu se tačno sjetiti ali čini mi se da je tada bilo neko slično iskustvo oko kusura i rekla sam: e nikad više pa makar.
Obično Crveni ima vozilo, ako ne onda Samir i Emir, Paja.. ako nema niko od njih čekam ili idem javnim prevozom.. može 100 sarajevo-taxi proci pored mene dzaba..

za bakšiš.. obično zaokružim ako je 6,20 na 7 i slično..niko nije osiromašio dajući.. ali ovo gore: muž kaže dao bi dvije mi je hit! :lol: :lol: :lol: :lol: :sax:
:lol: :lol:

Bi, takav je -borim se godinama sa tim. Nije on troskali ali za neke strvari je :roll:
Pogotovo ako je manji racun kao ovaj oko 5 km.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5785 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

sha_ba wrote:
Vertig0 wrote:Sta pricas ti zeno ? :-)
Beli joj se neko iz familijE privaliJo u stejtsu a nije nista platiJo :zoka: :mrgreen:
:-)
De, sta se sada folirate- cujem ja traceve cak i od majki koje su kuvale cijelo ljeto sinu i u njega mu famliji :lol: koji je dosao preko Okeana , oj kaze, jesu me slomili- ja ovo vise ne mogu dozvoliti. :shock:

Moze kod mene do 7 dana ali ni minute vise. :zoka:
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5786 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drag_gost »

moonca wrote::D Ne daje se bakis sto je neko malo placen -daje se za odredjene usluge -servise=taksistima ,konobarima, frizerke /djevojka koja pere kosu/takodje, pedikerima, konobarima, sankerima, cistacicama po kucama, njegovateljicma, dadiljama :-) obavezno, postarima-kada donesu penziju -al' sreca za neke. ne donose vise zivu lovu :lol: --ne dr, advokatima, obucarima, policiji, sluzbenicima u bankama :-) :-D

e , jeste na kraj srca
A jel' vam normalno da se uvalite ili vama neko,na njegov godisnji odmor po mjesec dana jos ga hranite, trosi vam rezije i na kraju ode , eto nemojte se sta naljutiti==svi zvocate na tako naesto- a to je nevidjena pljacka.
Majke ti jesi li ti normalna?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5788 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

drag_gost wrote:
moonca wrote::D Ne daje se bakis sto je neko malo placen -daje se za odredjene usluge -servise=taksistima ,konobarima, frizerke /djevojka koja pere kosu/takodje, pedikerima, konobarima, sankerima, cistacicama po kucama, njegovateljicma, dadiljama :-) obavezno, postarima-kada donesu penziju -al' sreca za neke. ne donose vise zivu lovu :lol: --ne dr, advokatima, obucarima, policiji, sluzbenicima u bankama :-) :-D

e , jeste na kraj srca
A jel' vam normalno da se uvalite ili vama neko,na njegov godisnji odmor po mjesec dana jos ga hranite, trosi vam rezije i na kraju ode , eto nemojte se sta naljutiti==svi zvocate na tako naesto- a to je nevidjena pljacka.
Majke ti jesi li ti normalna?
Pusti to- imas li svoj stav. :-D

:? Sta nije normalno :roll:
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5789 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drag_gost »

moonca wrote:
drag_gost wrote:
moonca wrote::D Ne daje se bakis sto je neko malo placen -daje se za odredjene usluge -servise=taksistima ,konobarima, frizerke /djevojka koja pere kosu/takodje, pedikerima, konobarima, sankerima, cistacicama po kucama, njegovateljicma, dadiljama :-) obavezno, postarima-kada donesu penziju -al' sreca za neke. ne donose vise zivu lovu :lol: --ne dr, advokatima, obucarima, policiji, sluzbenicima u bankama :-) :-D

e , jeste na kraj srca
A jel' vam normalno da se uvalite ili vama neko,na njegov godisnji odmor po mjesec dana jos ga hranite, trosi vam rezije i na kraju ode , eto nemojte se sta naljutiti==svi zvocate na tako naesto- a to je nevidjena pljacka.
Majke ti jesi li ti normalna?
Pusti to- imas li svoj stav. :-D

:? Sta nije normalno :roll:
Ko se to tebi uvalio na mjesec dana? :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5790 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by moonca »

:roll:
Samo postavljas pitanja.


Izjasni se. :)
User avatar
drag_gost
Posts: 5538
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5791 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drag_gost »

O cemu?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#5792 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by problemnatravunu »

http://www.telegram.hr/price/pred-zagre ... =NetWidget
Ti taksisti su izgleda definitivno svugdje posebna rasa
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#5793 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dope_Man »

Nije stvar taksista, stvar je LJUDI. Dobar dio populacije gleda kako ce sebi izvuci korist. Stavis takvog u taksi i ici ce duzim putem, stavi ga u prodavnicu zavrtace na marzi, stavi ga u fotelju i zavrtace na javnim projektima.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#5794 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by studiorum_tuzlaensis »

Sa taksistima samo oštro i neće te niko zavalit. Jel problem tražit račun, tražit taksimetar i slično. Ako krene pametovat, samo se udaljiš iz auta, pare su moje i NE DAM IH. Najvećim čaršijanerima koji nisu knjige pročitali u životu dodijeli se ta licenca preko štele da vozi, neka naš je malac, iz mahale je i slično. Takav mentalni sklop je naviko da je.be normalne ljude u zdrav mozak, a turisti su uvijek dobrodošli za ogulit 100 puta.

Neki dan, sa autobuske stanice nabildani i tetorivrani ušljo iz SarajevoTaxi-ja mi hoće naplatit 10 KM do Željinog, i to lafo na taksimetru stoji. Reko burazeru, evo ti petica uzmi ako hoćeš. Pođe dizat ton, lafo ovo ono, rekoh mu daj mi račun isprintaj, ajmo u policiju da riješimo stvar. Tu se završilo uzeo peticu i vozdra. I to mu je puno.

Uglavnom moja preporuka je da izbjegavate seljobere i šibicare iz SA TAXI-ja, svi ostali (pa i nelegalni Holland Taxi) su normalniji.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#5795 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by dječak sa šibicama »

Sve su bezobrazniji i bezobrazniji, zadnji primjer za Bajram. Mjesto radnje Hadziabdinica na tranzitu, kod tunela Brdodzamija odnosno kod samousluzne autopraonice.

Bili neki gosti, hoce ljudi taksijem do stanice pa na autobus. Izveo ih ja do praonice, zovem Crveni oni naravno rijetko imaju vozila za taj dio grada, slicno i Kale i ostali. Preostaje SA taxi, zovem kaze nemamo vozila. U isto to vrijeme 3 ili 4 taxija prolaze sa putnicima uz Hadziabdinicu i idu gore prema Sirokaci, Komatinu, znaci vratice se 100% nazad dole. Ali nijedan ne zeli uzeti voznju. Tek neki 5. ili 6. po redu, cujem ga na sistemu veze jer odjekuje u centrali SA taxija, govori "samo da ostavim musteriju na Cicinom hanu".

Supci nece da u povratku uzmu voznju, garant konta Bajram pa ce ovi sa tranzita kratku relaciju negdje u grad.

Supci i tacka.
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#5796 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by nepass1 »

pa bili mi gosti, zovem crveni nema auta, zovem sa odjeba me lik hladno.
zovem kroz 10min i pozna me, kaze jesam ti rekao da nema vozila.
pa reko sad bio na carsiji imas na standu 10 auta. kaze niko se ne javlja.
govorim mu, stranci su hoce na aerodrom, jebi me ako je proslo 2min nacrta se taxi pred zgradom :mrgreen:
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#5797 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ovo_mi_je_nick »

Šta li toliko satare taxi ljude da su toliko bezobrazni, nametni, kradljivi, baš neka zadnja sorta najgorih ljudi. A baš zbog lošeg iskustva/iskustava nema mi ljepšeg meraka kad prolaziš pored taxi štanda pa lola pita gdje ideš momak. Kažem do Dobrinje a on se usplahiri ko vjeverica. Ma čekat ću neki usput kažem. Počne pjeniti :lol:

Na kraju lagano bus.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#5798 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

ovo_mi_je_nick wrote:Šta li toliko satare taxi ljude da su toliko bezobrazni, nametni, kradljivi, baš neka zadnja sorta najgorih ljudi...
Vozim se ja taksijem i priča mi lik u stilu, da smo u Sloveniji, relacija koju me vozi bi koštala 90 Eura a ne 10 KM koliko košta ovdje.

Ja njemu lijepo odgovorim da nema problema, dignite cijene, neka ta relacija košta 90 Eura, pa ko bude htio da plati, voziće se. Niko vam ne brani da dignete cijene.

Ljekari, taksisti itd imaju istu priču. Porede svoja primanja sa EU. A pri tome elegantno zaboravljaju da primanja njihovih klijenata nisu kao u EU. Ako očekuju da ljudi sa platama od 500 KM plaćaju 90 Eura za 7-10 km taksi vožnje, bujrum, neka naprave takav cjenovnik.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#5799 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by rumenige_brajtner »

u ponedjeljak naveče, oko pola 2, zovem crveni taksi. javlja se onaj dispečer, kojijevećkuac, i ko iz topa kaže "nema vozila"?!! al nije ni probao da prozove nekoga, nego odma on. reko, kako znaš boga ti, nisi nikog ni pitao, ni prozvao, šuti debil i spusti slušalicu. dakle, i crveni su postali govnari.
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#5800 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Sarajevo1970 »

Hakiz wrote: Vozim se ja taksijem i priča mi lik u stilu, da smo u Sloveniji, relacija koju me vozi bi koštala 90 Eura a ne 10 KM koliko košta ovdje.
Ma laze ba. Hajd da uzmemo neku prosjecnu voznju od5 kilometara i prosjecne plate.
Ja bas isao avionom prije par dana u Ljubljanu pa se tamo morao vozati taksijem.

U Ljubljanu: Pocetna=€1.40 + svaki kilometar=€1.00, znaci €6.40 totalno.
Prosjecna plata im €1000, znaci voznja od 5 kilometara taksijem kosta im neki 0.06% od plate.

U Sarajevu: Pocetna=1.50KM + svaki kilometar=1.00KM, znaci 6.50KM totalno.
Prosjecna* plata nam 850KM, znaci voznja od 5 kilometara taksijem kosta nam neki 0.07% od plate.
*Govorim o ovima koji radu legalno fulltime, ne huso koji radi na crnom kod fike za 400KM

Znaci na kraju je tamo cak i malo jeftinije nego ovdje.

Jos nekoliko gradova koje znam na pamet:

London: Pocetna=£2.60 + svaki kilometar=£3.90, znaci £22.10 totalno.
Prosjecna plata im £1650, znaci voznja od 5 kilometara taksijem kosta im neki 1.3% od plate.

Vaduz: Pocetna=sFr6.00 + svaki kilometar=sFr3.50, znaci sFr23.50 totalno.
Prosjecna plata im sFr7000, znaci voznja od 5 kilometara taksijem kosta im neki 0.3% od plate.

Frankfurt: Pocetna=€3.50 + svaki kilometar=€1.75, znaci €12.25 totalno.
Prosjecna plata im €2200, znaci voznja od 5 kilometara taksijem kosta im neki 0.5% od plate.

Amsterdam: Pocetna=€2.98 + svaki kilometar=€2.19, znaci €13.93 totalno.
Prosjecna plata im €2100, znaci voznja od 5 kilometara taksijem kosta im neki 0.6% od plate.

Praha: Pocetna=25CZK + svaki kilometar=19.90CZK, znaci 124.50CZK totalno.
Prosjecna plata im 22.500CZK, znaci voznja od 5 kilometara taksijem kosta im neki 0.5% od plate.

Evo me ispade sad keo taxi-rain-man fakat. :lol:
Post Reply