Sarajevski taksisti- dno dna

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#5751 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by supercali »

Nisi trebao ostaviti ni 80kf
Vertig0
Posts: 2663
Joined: 13/04/2011 23:45

#5752 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Vertig0 »

Al evo muz kaze dvije.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5753 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by triconja »

Tomahawk11 wrote:Što je neko obavezan dati bakšiš?
Je li da budeš Džek ili ćeš ispasti papak ako ne daš?
Sve zavisi od situacije. Ako mi se ne sviđa nečija njuška, neljubazan je, usluga nikakva, teško da će išta biti. Taksi, kafić, restoran...
Nema to veze s time da li si cicija ili Džek. Sve po zasluzi.
Druga je stvar što smo mi generalno zemlja mita. Kod nas je normalno nositi litar pića doktoru, kovertu i tako to.
Najgore je sto sve struke hoce da rade na taj fazon, zoves majstora da ti nesto uradi, moras dati mito. Kud ces vise kad se i postarima koji donose pemziju daje mito :lol: .
upsy_daisy
Posts: 639
Joined: 04/01/2016 15:26

#5754 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by upsy_daisy »

Vertig0 wrote:Nemam racun, nikad ga nisam ni dobio a ni trazio u taxiju, jebiga...
nevjerovatno je da moras upaliti diktafon kad sjedas u taxi zbog eventualnih problema koje mozes imati :shock:
Samo ruku na srce ja stvarno nisam imao previse nekih negativnih iskustava. Ne znam ni ja sta cu, mrsko mi se peglati jer tesko da cu ista postici, ali kad se sjetim sinoc onaj bezobrazluk stvarno treba prijaviti.
Pa eto moraš snimiti jer pazi situacije: ti sad da njega prijaviš i da kažeš kako je sve bilo, on će reći da nije bilo tako nego da ti nisi HTIO platiti vožnju i da si pobjegao.Ma ni trepnuti neće a slagaće sve.
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#5755 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by ciza_bliza »

Ima i pozitivnih, neki dan park-socijalno, 4,20, dadnem deset, vrati mi 6, sve udure, sarajevo taxi...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#5756 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Tomahawk11 »

triconja wrote: Najgore je sto sve struke hoce da rade na taj fazon, zoves majstora da ti nesto uradi, moras dati mito. Kud ces vise kad se i postarima koji donose pemziju daje mito :lol: .
Ih, znaš ti koliko bakšiša ubije poštar na nanama i dedama? :-)
Problem je što se sve gleda ko usluga, ono ko da džabe radi, pa daj da mu platimo.
Porađa ti se žena, ponesi kovertu da je pripaze.
To što deru s plate ko da sam u Luksemburgu, koga to briga.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#5757 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by The BEN10 »

Bluemore wrote:
Vertig0 wrote:Da li neko ima neki broj gdje mogu prijaviti taxistu ? Sarajevo taxi je u pitanju.
Najbolje je da ga prijavis tako sto ces zvati drugi put druge taxi prevoznike ili licni kontakt nekog od rijetkih finih iz sa taxija!!
Ne, tako se magarca neće kazniti!
Kaznit ga treba kako Zakon nalaže, a to je da ga se prijavi nadležnoj inspekciji! Nema ovdje merhameta i lažne finoće: tako bi svugdje u normalnom svjietu uradili građani, trebamo i mi.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#5758 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by The BEN10 »

Tomahawk11 wrote:Što je neko obavezan dati bakšiš?
Je li da budeš Džek ili ćeš ispasti papak ako ne daš?
Sve zavisi od situacije. Ako mi se ne sviđa nečija njuška, neljubazan je, usluga nikakva, teško da će išta biti. Taksi, kafić, restoran...
Nema to veze s time da li si cicija ili Džek. Sve po zasluzi.
Druga je stvar što smo mi generalno zemlja mita. Kod nas je normalno nositi litar pića doktoru, kovertu i tako to.
Bakšiš ne dajem nikada i nikome!
Ako hoću dati sadaku, a trudim se da je dam, dajem je onome ko je zaslužuje. Kakav crni bakšiš i kakvi bakrači!? Naročito onome ko je plaćen za svoj posao! :-)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#5759 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Tomahawk11 »

The BEN10 wrote:
Tomahawk11 wrote:Što je neko obavezan dati bakšiš?
Je li da budeš Džek ili ćeš ispasti papak ako ne daš?
Sve zavisi od situacije. Ako mi se ne sviđa nečija njuška, neljubazan je, usluga nikakva, teško da će išta biti. Taksi, kafić, restoran...
Nema to veze s time da li si cicija ili Džek. Sve po zasluzi.
Druga je stvar što smo mi generalno zemlja mita. Kod nas je normalno nositi litar pića doktoru, kovertu i tako to.
Bakšiš ne dajem nikada i nikome!
Ako hoću dati sadaku, a trudim se da je dam, dajem je onome ko je zaslužuje. Kakav crni bakšiš i kakvi bakrači!? Naročito onome ko je plaćen za svoj posao! :-)
Ma to je tvoja stvar izbora, već smo konstatovali da smo mi takva zemlja, naviklo se vazda nekih koverti, bakšiša, peškeša....
Sad se ovdje čovjek proziva što nije dao čitavu marku, a niko ne kaže što taksista nije rekao hvala na 5 KM.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#5760 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by The BEN10 »

Tomahawk11 wrote:
The BEN10 wrote:
Tomahawk11 wrote:Što je neko obavezan dati bakšiš?
Je li da budeš Džek ili ćeš ispasti papak ako ne daš?
Sve zavisi od situacije. Ako mi se ne sviđa nečija njuška, neljubazan je, usluga nikakva, teško da će išta biti. Taksi, kafić, restoran...
Nema to veze s time da li si cicija ili Džek. Sve po zasluzi.
Druga je stvar što smo mi generalno zemlja mita. Kod nas je normalno nositi litar pića doktoru, kovertu i tako to.
Bakšiš ne dajem nikada i nikome!
Ako hoću dati sadaku, a trudim se da je dam, dajem je onome ko je zaslužuje. Kakav crni bakšiš i kakvi bakrači!? Naročito onome ko je plaćen za svoj posao! :-)
Ma to je tvoja stvar izbora, već smo konstatovali da smo mi takva zemlja, naviklo se vazda nekih koverti, bakšiša, peškeša....
Sad se ovdje čovjek proziva što nije dao čitavu marku, a niko ne kaže što taksista nije rekao hvala na 5 KM.
Upravo je taj bakšiš prethodnica mitu. Zašto bih plaćao dodatno nekome ko već ima platu!? Ako malo zarađuje neka se izbori za svoje mjesto.
Imam svoje auto, taksi ne koristim i prosto mi je nevjerovatno da se bakšiš uopšte daje. Fkt se ibretim.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#5761 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Bluemore »

The BEN10 wrote:
Bluemore wrote:
Vertig0 wrote:Da li neko ima neki broj gdje mogu prijaviti taxistu ? Sarajevo taxi je u pitanju.
Najbolje je da ga prijavis tako sto ces zvati drugi put druge taxi prevoznike ili licni kontakt nekog od rijetkih finih iz sa taxija!!
Ne, tako se magarca neće kazniti!
Kaznit ga treba kako Zakon nalaže, a to je da ga se prijavi nadležnoj inspekciji! Nema ovdje merhameta i lažne finoće: tako bi svugdje u normalnom svjietu uradili građani, trebamo i mi.
Zakon ponude i potraznje nalaze da musterija ima opravo da izabere boljeg ponudjaca!
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#5762 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

The BEN10 wrote:
Tomahawk11 wrote:Što je neko obavezan dati bakšiš?
Je li da budeš Džek ili ćeš ispasti papak ako ne daš?
Sve zavisi od situacije. Ako mi se ne sviđa nečija njuška, neljubazan je, usluga nikakva, teško da će išta biti. Taksi, kafić, restoran...
Nema to veze s time da li si cicija ili Džek. Sve po zasluzi.
Druga je stvar što smo mi generalno zemlja mita. Kod nas je normalno nositi litar pića doktoru, kovertu i tako to.
Bakšiš ne dajem nikada i nikome!
Ako hoću dati sadaku, a trudim se da je dam, dajem je onome ko je zaslužuje. Kakav crni bakšiš i kakvi bakrači!? Naročito onome ko je plaćen za svoj posao! :-)
Da. Koji je fazon dati napojnicu konobaru ili taksisti ili majstoru koji prima platu ili naplati svoj rad po cjenovniku a ne dati vozaču tramvaja, nekom službeniku na šalteru, prodavačici u prodavnici u tržnom centru, nastavniku, čistaču gradske čistoće kada prođe pored tebe metući ili perući ulicu, naučniku u nekoj laboratoriji, rudaru i bilo kome ko takođe radi za platu ili naplati svoj rad po nekom cjenovniku?

Zašto neke profesije "imaju pravo" na napojnice, a neke nemaju? Valjda bi svi radnici morali imati ista minimalna prava po zakonu o radu (a to uključuje platu za svoj rad), a eventualna veća prava kolektivnim ugovorom, preko sindikata i u dogovoru sa poslodavcem. Šta mušterija, korisnik usluge ima sa tim?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#5763 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

ciza_bliza wrote:Ima i pozitivnih, neki dan park-socijalno, 4,20, dadnem deset, vrati mi 6, sve udure, sarajevo taxi...
Moram biti iskren, koliko god ja ostavim više za vožnju isto toliko puta mi naplate manje. Ako je vožnja 5,60 i ja ostavim 6, isto mi se desi da za vožnju 5,40 naplati 5. Nekad manje, nekad više, ali kada se poravna ispadne se na nuli.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#5764 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Toffee karamela »

što se tiče bakšiša iliti ga napojnice mislim da su jb amerikanci to izmislili, iz kojeg razloga ne znam ali se onda uvriježilo i u evropi...taxisti, portiri, krupijei u kazinima, kojekakve hostese i ono najgore gdje najviše deru - konobari...službeno nepisano pravilo u USA je ostaviti tip u iznosu trećine ceha za piće, a za jelo ne znam....da ne povjerujete...prijateljici bosanki jednom to dojadilo i lijepo ostavila knap para prilikom plaćanja pića...druge amerikanke koje su sjedile s njom su se zgledale, nastupio mrtvi tajac ko u filmovima :shock: ...ko da je kolt izvukla i i opljačkala bar :lol:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#5765 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Jimmy McNulty »

Zato što u tim državama konobari rade za neki minimalac, priča mi sestra koja je u USA da u njenom gradu zarade tek oko 500-600, možda 700 dolara mjesečno, a ostatak je napojnica.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#5766 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by peepeep »

Toffee karamela wrote:što se tiče bakšiša iliti ga napojnice mislim da su jb amerikanci to izmislili, iz kojeg razloga ne znam ali se onda uvriježilo i u evropi...taxisti, portiri, krupijei u kazinima, kojekakve hostese i ono najgore gdje najviše deru - konobari...službeno nepisano pravilo u USA je ostaviti tip u iznosu trećine ceha za piće, a za jelo ne znam....da ne povjerujete...prijateljici bosanki jednom to dojadilo i lijepo ostavila knap para prilikom plaćanja pića...druge amerikanke koje su sjedile s njom su se zgledale, nastupio mrtvi tajac ko u filmovima :shock: ...ko da je kolt izvukla i i opljačkala bar :lol:
Summed up u mom najdražem filmu:
Image
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#5767 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

Toffee karamela wrote:što se tiče bakšiša iliti ga napojnice mislim da su jb amerikanci to izmislili, iz kojeg razloga ne znam ali se onda uvriježilo i u evropi...taxisti, portiri, krupijei u kazinima, kojekakve hostese i ono najgore gdje najviše deru - konobari...službeno nepisano pravilo u USA je ostaviti tip u iznosu trećine ceha za piće, a za jelo ne znam....da ne povjerujete...prijateljici bosanki jednom to dojadilo i lijepo ostavila knap para prilikom plaćanja pića...druge amerikanke koje su sjedile s njom su se zgledale, nastupio mrtvi tajac ko u filmovima :shock: ...ko da je kolt izvukla i i opljačkala bar :lol:
Mislim da je to starije od SAD. Nekada davno sam negdje čitao da su konobari u Francuskoj znali izaći i lupati u šerpe za mušterijom koja nije ostavila napojnicu. Valjda da svi vide stipsu, šta li.
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#5768 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by peepeep »

Hakiz wrote:
Toffee karamela wrote:što se tiče bakšiša iliti ga napojnice mislim da su jb amerikanci to izmislili, iz kojeg razloga ne znam ali se onda uvriježilo i u evropi...taxisti, portiri, krupijei u kazinima, kojekakve hostese i ono najgore gdje najviše deru - konobari...službeno nepisano pravilo u USA je ostaviti tip u iznosu trećine ceha za piće, a za jelo ne znam....da ne povjerujete...prijateljici bosanki jednom to dojadilo i lijepo ostavila knap para prilikom plaćanja pića...druge amerikanke koje su sjedile s njom su se zgledale, nastupio mrtvi tajac ko u filmovima :shock: ...ko da je kolt izvukla i i opljačkala bar :lol:
Mislim da je to starije od SAD. Nekada davno sam negdje čitao da su konobari u Francuskoj znali izaći i lupati u šerpe za mušterijom koja nije ostavila napojnicu. Valjda da svi vide stipsu, šta li.
While the precise origin of tipping is uncertain, it is commonly traced to Tudor England, according to “Tipping,” Kerry Segrave’s history of the custom. By the 17th century, it was expected that overnight guests to private homes would provide sums of money, known as vails, to the host’s servants. Soon after, customers began tipping in London coffeehouses and other commercial establishments. One frequented by Samuel Johnson had a bowl printed with the words “To Insure Promptitude,” and some speculate that “tip” is an acronym for this phrase.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#5769 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Hakiz »

Jimmy McNulty wrote:Zato što u tim državama konobari rade za neki minimalac, priča mi sestra koja je u USA da u njenom gradu zarade tek oko 500-600, možda 700 dolara mjesečno, a ostatak je napojnica.
Da, čini mi se da je tako nešto. Naime, koliko sam ja shvatio, napojnice su u SAD veoma različit sistem od Evrope. Dok je u Evropi to način da nagradiš nekoga za izuzetnu uslugu, u SAD je to haman pa plata. Bez napojnice ne bi mogli preživjeti mjesec, plate skoro i nema koliko je mala.

Nego napojnice mi slične kao oni likovi po parkinzima po Evropi. Naime, dođeš na parking a tamo ti neki (uglavnom porijeklom Afrikanac) lik "pomaže" da se parkiraš. Kada izađeš iz auta, daš mu Euro. Ako ne daš, može ti se desiti da zatekneš auto sa izbušenim gumama ili izgrebanim lakom.

Tako da si napojnicom osiguravaš ne samo uslugu bolju od standardne, nego ko zna, možda se time osiguraš da ti konobari ne pljunu u piće ili hranu prije nego što te usluže :evil:
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#5770 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Toffee karamela »

peepeep wrote:
While the precise origin of tipping is uncertain, it is commonly traced to Tudor England, according to “Tipping,” Kerry Segrave’s history of the custom. By the 17th century, it was expected that overnight guests to private homes would provide sums of money, known as vails, to the host’s servants. Soon after, customers began tipping in London coffeehouses and other commercial establishments. One frequented by Samuel Johnson had a bowl printed with the words “To Insure Promptitude,” and some speculate that “tip” is an acronym for this phrase.
ma ja, iz tjudorske engleske u USA i onda otuda opet ovamo...krug napravili... :oops:

a čiji je to problem što konobari imaju mizerne plate...imaju li oni neki svoj sindikat kao i sve druge profesije u americi...znači oni su ostavljeni mušterijama na teret, da im oni priskrbljuju zaradu, gazda ima dvostruku dobit, personal skoro i ne plaća a profit obrće...ko je tu lud :shock:
User avatar
drag_gost
Posts: 5537
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#5771 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by drag_gost »

moonca wrote:
Vertig0 wrote:Sinoc voznja 4.20KM, ja unaprijed pripremio 5KM sitno za taxi, to skoro uvijek radim jer znam kakvi su kad im se dadne ukrupno... Helem pripremio sam petaka i to 3x 1 KM, 1 KM po pola i jos 1KM po 20 feninga, mislim onako realno to uopste nije nesto preivse sitno, da sam mu uvalio sve one zute feninge, a sve i da je po 5 feninga para je para i necu sad ja strahovati hoce li meni neki takso otersati jer sam mu platio u sitnim ili krupnim novcanicama :-)

Ja mu dajem to, on meni govori joj gdje si to nakupio tih zutih, poceo nesto srati... Ja mu kazem gospodine prvo to uopste nije previse sitno, druga stvar ostavio sam vam 80 feninga vise nego sto je voznja i reko ako neces to, vrati mi i evo ti naplati mi sa 50 KM... On gleda u mene i vraca mi pare uz komentar "ne moras ti meni nista davati". Ja uzmem pare i izadjem iz auta, on za mnom krenu i govori kakav je to nacin, neces voznju da platis... I eto malo smo se tu porijeckali, mislio sam cak da ce doci do fizickog obracuna i mozda bi i doslo da nisam pozvonio na interfon i da mi ukucani nisu otvorili. Tek tada se je on povukao... Uzas stvarno. Naravno u pitanju je Sarajevo taxi, vozilo sa brojem 013 marke Mercedes E klasa.
Tacno da me nervira ponasanje pojedinih, na stranu sve , ali ako je kratka tura ipak bi min baksis trebao biti bar marka. Evo, pitam muza koliko bi on dao- kaze 2 marke.
Muz ti je debil.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5772 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by mayab »

drag_gost wrote:
moonca wrote:
Vertig0 wrote:Sinoc voznja 4.20KM, ja unaprijed pripremio 5KM sitno za taxi, to skoro uvijek radim jer znam kakvi su kad im se dadne ukrupno... Helem pripremio sam petaka i to 3x 1 KM, 1 KM po pola i jos 1KM po 20 feninga, mislim onako realno to uopste nije nesto preivse sitno, da sam mu uvalio sve one zute feninge, a sve i da je po 5 feninga para je para i necu sad ja strahovati hoce li meni neki takso otersati jer sam mu platio u sitnim ili krupnim novcanicama :-)

Ja mu dajem to, on meni govori joj gdje si to nakupio tih zutih, poceo nesto srati... Ja mu kazem gospodine prvo to uopste nije previse sitno, druga stvar ostavio sam vam 80 feninga vise nego sto je voznja i reko ako neces to, vrati mi i evo ti naplati mi sa 50 KM... On gleda u mene i vraca mi pare uz komentar "ne moras ti meni nista davati". Ja uzmem pare i izadjem iz auta, on za mnom krenu i govori kakav je to nacin, neces voznju da platis... I eto malo smo se tu porijeckali, mislio sam cak da ce doci do fizickog obracuna i mozda bi i doslo da nisam pozvonio na interfon i da mi ukucani nisu otvorili. Tek tada se je on povukao... Uzas stvarno. Naravno u pitanju je Sarajevo taxi, vozilo sa brojem 013 marke Mercedes E klasa.
Tacno da me nervira ponasanje pojedinih, na stranu sve , ali ako je kratka tura ipak bi min baksis trebao biti bar marka. Evo, pitam muza koliko bi on dao- kaze 2 marke.
Muz ti je debil.
Tura je takva kakva je, košta koliko košta, kakav bolan bakšiš!!!Još kao neki obavezni! :-)
A tvoj muž neka dadne i 10 KM bakšiša, ako se tada baš bolje osjeća, ali nemoj samo taksisti, neka tako počasti i , lupam , informatičara kad mu pregleda kompjuter !
Znači ja bi sad u životu trebao da za svakoga ko mi izvrsi plaćenu uslugu razmisljam jeli dovoljno plaćen, jel mu dovoljna plata, kakvi su mu uslovi rada, pa da ga pomažem tzv . bakšišom !
:pisnuo:
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2538
Joined: 16/06/2014 20:33

#5773 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Dosadno mii »

Vertig0 wrote:Al evo muz kaze dvije.
:lol:
User avatar
Radar71
Posts: 7293
Joined: 21/07/2010 15:43

#5774 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by Radar71 »

Image
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#5775 Re: Sarajevski taksisti- dno dna

Post by nepass1 »

JThomas wrote:
dječak sa šibicama wrote:Pa to je klasika, ti si za njega sirotinja koja ne treba da se vozi taxijem.

Oni vole musterije kojima odvale 30 eura odokativni racun od aerodroma do Marin dvora, takve tri voznje na dan i on dobar. Sacuvao auto, sit se ispricao sa jaranima na standu, i ne mora se zezati sa zutim novcicima od 20 pf.

Jer oni su gospoda.
pa pisali ovdje. kaže ne trebaju meni ugrijane markice iz ruku...
pisao sam ja kad je kolegica platila 3KM voznju pfeninzima i bacio taxista na nju sicu sa rijecima nisam ja fukara da ovo uzimam :D
Post Reply