Sarajevski kafici nekad i sad...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#1 Sarajevski kafici nekad i sad...

Post by bpsang »

Obzirom da je u minulom periodu Sarajevo grad vazio za jedan od prvih gradova sa mnogobrojnim i u trendu najvecim brojem kafica u bivsoj nam domovini Jugoslaviji...

predstavljam vam pricu u kojoj ce se mnogi od nas naci bar duhom, i podsjetiti na neka dobra vremena,

vasi komentari ili koje sjecanje na taj period su dobronamjerni
sada vam predstavljam tekst i uzivajte

imate veliki pozdrav od mene naravno:

citat:

Kafići / DW Lipovac

Bokser Šaban Toskić, koji je u ringu branio boje beogradske „Crvene zvezde“, a potom bio i bokserski pečalbar u Švedskoj, po povratku iz Skandinavije u svoje Sarajevo otvorio je prvu diskoteku-kafić na lijevoj obali Miljacke, odmah do biblioteke „Hasan Kikić“, tačno prekoputa sarajevske Pošte. Ova vrsta ugostiteljske novotarije je očito naišla na plodno tlo jer je Sarajevo sedamdesetih godina postalo „grad sa stotnu kafića“.

Mladi su hrlili u ove uske prostorije u kojima je u pravim dimnim
zavjesama odjekivala popularna muzika, pio pravi „škotski“ viski s
„colom“ italijanski „exspresso“ili „capuccino“: Blicali su tu prvi
ljubavni pogledi i ko zna koliko se sarajevskih parova upoznalo baš tu da bi završilo pred matičarem. Ko nije išao u „Stari sat“ kod Nedje Alihodžića u strmoj Logavinoj ulici, kod „Beneta“ na Baščaršiji ili kod „Piketa“, pa u „Čarli“, ko nije svraćao kod Nede u „Evergrin“, prekoputa Vijećnice, u „Gaj“ kod Naila nadomak Skenderije, taj nije pripadao „gradskom miljeu“. Neki od tih kafića su postali prestižne adrese, na kojima su se mogle vidjeti poznate „face“ jer se skoro svaki sarajevski gazda trudio da privuče sportske asove, pošto su oni bili svojevrstan magnet za publiku.


Sarajevska pjevačka legenda Davorin Popović “Pimpek“ otvorio je kafić “Davor“ na Marijin Dvoru. Kod legendarnog „Pimpeka“ koji je zbog pjevanja u „Indeksima“ ostavio košarkašku i dres „Želje , dolazio je svako ko je želio vidjeti dvojac šampionske „Bosne“ - „Mirzu i Veraju“! Poslije su gotovo svi šankeri i konobari koji su radili kod Davora i sami otvorili popularne kafiće: najpoznatiji primjer je Ogi koji je otvorio „Picolo“ na uglu Logavine i Titove odmah uz tramvajsku prugu.

Kod Baneta“ su sjedili bokseri i košarkaši. „Bene“ je bio omaleni crnoputi gazda španskih brkova. On se gurao između fudbalskih asova „Želje“ kao što su bili Škija,“Hadžija““Čobo“ ,Sepi“ i ostali. Brodio je kroz masu s tacnom i pićima iznad glave vičući „benne,benne“ uz mangupsko namigivanje. Nešto kasnije gosti su bili najčešće Željini rukometaši koji su krajem sedamdesetih sa mladim trenerom Hasanefendićem osvojili prvu titulu prvaka Jugoslavije!


Kod „Piketa“se išlo terk nakon pojedenih ćevapa, prekoputa u „Želji“ kod Šasina i Hasana vatrenih navijača „Želje“. Vlasnici kafića „Pike“ braća Fikret “Pike“ i Midhat „Medo“ Mujkić imali su stalnog gosta, sarajevsku mega zvijezdu Safeta “Papeta“ Sušića. Legenda kaže da je upravo tu „Pape“ stavio potpis na predugovor sa milanskim „Interom“, a istovremeno i „FC Torinom“, pa je izbio i nepotreban spor, koji je „Papetu“ stavio“ mandal“ na italijanski “Kalc(o“ i odveo ga u Pariz, u „PSG“! Tako je to kada se potpisuje u sarajevskom kafiću. I danas mislim da bi „Pape“ u italijanskoj „Seriji A“ napravio ime nimalo manje od Platinija u „Juventusu“ ili Maradone u Napulju.

Kad bi se malo izgladnilo,trknulo bi se u „Desetku“ kod Haseta Ferhatovića na „deset s lukom u pola“.

Idući s čaršije prema Novom Sarajevu nabasalo bi se kod Pravoslavne
crkve na Staroj stanici na “Bela mi“, gdje se pio samo viski, što je
unaprijed značilo „taraba“ za „kokuze“. S početka osamdesetih jedan od onih kafića gdje se navraćalo bio je Šerbin „Blau Point“, gdje je znao navratiti i tvorac tada jakog „Želje“ Ivica „Švabo“ Osim. Tamo nije valjalo praviti bilo kakvu gužvu, jer se znalo da je Šerbo osim sa fudbalerima “Mešom, Baljom,“Šabanom“, „Mihajlom“,Škorom i „Čapljom bio dobar prijatelj i sa Soldom, Škrbom Talićem i ostalim jakim momcima, dizačima tereta, s kojima je redovno trenirao u baraci na stadionu Grbavica.



Na Čengić Vili se išlo u „Zeppelin“ kod Pere, koji je sada, čujem, „buregdžija“ u Beogradu. Njegov zaštitni znak bio je Dragan Vikić komšija i prvak Jugoslavije u karateu.

U sarajevskim kafićima vladala je, inače, prijateljska atmosfera. Ne
sjećam se da je igdje izbila tuča. Kako da se potučeš u „Starom satu“
koji je bio kultno mjesto na čaršiji, kad je tamo svako malo
dolazio“Todor“ jedna od sarajevski legendi i džudista reprezentativac!



Jedmo me „kod Sameka“ prekoputa Pivare iznenadio na dok smo svirali u pjevali uz gitaru, proslavljajući diplomu stonotenisera Midhata Uštovića dohvativši harmoniku i odsviravši majstorski dvije-tri pjesme. Primjetivši naše čudjenje “Todor“ je šeretski objasnio kako ga je otac strogi oficir, slao na časove harmonike! Bježao je,ipak, na džudo u „FIS“ te tako nije naučio i više u Muzičkoj školi-odjel harmonika.

Džudisti, karatisti i bokseri bili su kasnije najčešći gosti na uglu
Dalmatinske i Titove kod Banke u kafe-restoranu „Kogo“ gdje se uz piće
i muziku sredinom osamdesetih uživalo u toplim sendvičima ili
palačinkama“. Idući uz strmu Dalmatinsku navraćalo se potom u „
“Bogati u Nemanjoj. Tu bi znali navratiti i sarajevski šaneri “sa posla u
Italiji“ i počastiti cijeli kafić viski-colom, onako da čaršija priča.

Neki od sarajevskih kafića su preživjeli i do dana današnjeg i svaki od
njih ima neku svoju priču. Kad vidim da je "kod Piketa" na vrata gdje smo se gurali zakucana daska, shvatim da je u nepovrat otišlo jedno lijepo vrijeme u gradu na Miljacki. Gradu sa stotinu kafića“
Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#2

Post by Santos »

Evo da ja spomenem ROCK MOD i ZVONO.Mislim da ne pripadaju bas tom kultnom djelu ali eto ja sam tu volio zbog muzike.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#3

Post by bpsang »

ROCK sam posecivao svojevremeno :)
Last edited by bpsang on 16/02/2014 22:34, edited 1 time in total.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#4

Post by pape »

:-) Sto_ko, .... u sve kafice koje si naveo gurno sam svoj nos. Jedan "jako vazan" kafic nisi pomenuo, a to je "NAVA". :roll:
Ne znam zasto si ga preskocio, ..... ako ne prvi, onda je bio jedan od prvih moderno uredjenih sarajevskih kafica. Mozda si tamo imao "tarabu". :oops:
I jos jedna napomena, ... tamo su i pravi Pape, a i moja malenkost bili cesti gosti. 8-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5

Post by muha_sa »

Moj bože-koliko sam jutara u evergrinu dočekao a i s Todorom se gombao--prije nego što je đudista postao
rajvosa4ever
Posts: 168
Joined: 04/11/2003 00:00

#6

Post by rajvosa4ever »

Mala izmjena ako moze:
Kod Haseta je bila DEVETKA, koliko se ja sjecam...(Ne desetka)
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7

Post by muha_sa »

pape wrote::-) Sto_ko, .... u sve kafice koje si naveo gurno sam svoj nos. Jedan "jako vazan" kafic nisi pomenuo, a to je "NAVA". :roll:
Ne znam zasto si ga preskocio, ..... ako ne prvi, onda je bio jedan od prvih moderno uredjenih sarajevskih kafica. Mozda si tamo imao "tarabu". :oops:
I jos jedna napomena, ... tamo su i pravi Pape, a i moja malenkost bili cesti gosti. 8-)
Tad se"Nava" zvala "Sunce"---moj brate.....
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#8

Post by manijak1 »

Nava ........šminkeraj na Čaršji :D :D .......užas :D :D ......dok se popneš .......naiđeš na gustoću i stisku od guzica :D :D ko je to tamo imao tarabu ? :D :D Hašišari ?
Čuj Rock ........pet mjesta ........i sva ostala Munib .........namjestio na ulici :D :D a Zvono je imalo više lokacija :D :D kod Estrade i poslije u bivšem Scotchu :D :D .......nego Dedan ..........pa ne mogu da se sjetim one birtije, kako se zvala, iza Vijećnice ?
Eto ....ja vazda svuda u prolazu :D :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#9

Post by muha_sa »

manijak1 wrote:Nava ........šminkeraj na Čaršji :D :D .......užas :D :D ......dok se popneš .......naiđeš na gustoću i stisku od guzica :D :D ko je to tamo imao tarabu ? :D :D Hašišari ?
Čuj Rock ........pet mjesta ........i sva ostala Munib .........namjestio na ulici :D :D a Zvono je imalo više lokacija :D :D kod Estrade i poslije u bivšem Scotchu :D :D .......nego Dedan ..........pa ne mogu da se sjetim one birtije, kako se zvala, iza Vijećnice ?
Eto ....ja vazda svuda u prolazu :D :D
"SLAVUJ"
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#10

Post by micika »

E neka ste vala i vi svoje istarabali :D :D :D pa makar :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11

Post by muha_sa »

sve sam konto da sam najstariji ovdje---kad evo generacija se javlja.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#12

Post by manijak1 »

Ja cam staj ko :D :D fjancuska studentska jevojucija :D :D :D :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#13

Post by manijak1 »

Ja cam staj ko :D :D fjancuska studentska jevojucija :D :D :D :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#14

Post by muha_sa »

ima li sad da se nekom taraba da ?
u moje vrijeme to je bila normala
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#15

Post by bpsang »

pape wrote::-) Sto_ko, .... u sve kafice koje si naveo gurno sam svoj nos. Jedan "jako vazan" kafic nisi pomenuo, a to je "NAVA". :roll:
Ne znam zasto si ga preskocio, ..... ako ne prvi, onda je bio jedan od prvih moderno uredjenih sarajevskih kafica. Mozda si tamo imao "tarabu". :oops:
I jos jedna napomena, ... tamo su i pravi Pape, a i moja malenkost bili cesti gosti. 8-)
pape Drug moj !

ovaj tekst je citat a autor teksta je Zdravko Lipovac
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#16

Post by bpsang »

manijak1 wrote:Nava ........šminkeraj na Čaršji :D :D .......užas :D :D ......dok se popneš .......naiđeš na gustoću i stisku od guzica :D :D ko je to tamo imao tarabu ? :D :D Hašišari ?
Čuj Rock ........pet mjesta ........i sva ostala Munib .........namjestio na ulici :D :D a Zvono je imalo više lokacija :D :D kod Estrade i poslije u bivšem Scotchu :D :D .......nego Dedan ..........pa ne mogu da se sjetim one birtije, kako se zvala, iza Vijećnice ?
Eto ....ja vazda svuda u prolazu :D :D
SLAVIU manijace :D SLAVUJ :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#17

Post by muha_sa »

--Lipovac napiso a mi tutnjali--jel tako Pape?
-kod Zagića.
-Kod Reše u rani sabah--na puru a bogme i pohovani dobar bio
-Male daire
-Kod Pinje
-Kod Mehe na Sedreniku
-Kod Maše na Vasinom Hanu
-uštipci i domaći kajmak kod Pucana u Faletićima.........................
baba
Posts: 139
Joined: 16/06/2004 01:17

#18

Post by baba »

Dedan je bio pristojno mjesto za izaci pocetkom 80-tih.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#19

Post by muha_sa »

sva pobrojana mjesta su pristojna bila--il se varam.
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#20

Post by rashid »

Meni licno dan danas je najbolji Korner :)
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#21

Post by pape »

manijak1 wrote:Nava ........šminkeraj na Čaršji :D :D .......užas :D :D ......dok se popneš .......naiđeš na gustoću i stisku od guzica :D :D ko je to tamo imao tarabu ? :D :D Hašišari ?
Čuj Rock ........pet mjesta ........i sva ostala Munib .........namjestio na ulici :D :D a Zvono je imalo više lokacija :D :D kod Estrade i poslije u bivšem Scotchu :D :D .......nego Dedan ..........pa ne mogu da se sjetim one birtije, kako se zvala, iza Vijećnice ?
Eto ....ja vazda svuda u prolazu :D :D
:roll: E jebiga Manijace, ... ako je NAVA bila sminkeraj, .... onda ja ne znam sta znaci pojam sminkeraja. :roll: Tamo su tarabe redovno dobijali svi koji su "mirisali" na belaj. Govorim o periodu do rata, .... sada ne znam kakvo je stanje.
Sminkeraj ti je bio u "Plavom Pointu" - kod frizurice. :oops:
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#22

Post by idic »

U moje vrijeme je bila popularna Crvena galerija, Kogo, Teatar kod Narodnog pozorišta, Rock Teatar na Čobaniji, Estrada, CDA i SOS, Miris dunja itd.

Mnoga od ovih mjesta koja ste nabrojali i ovih mojih mjesta za izlazak ne postoje više. :(
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#23

Post by Mahalac »

idic wrote:U moje vrijeme je bila popularna Crvena galerija, Kogo, Teatar kod Narodnog pozorišta, Rock Teatar na Čobaniji, Estrada, CDA i SOS, Miris dunja itd.

Mnoga od ovih mjesta koja ste nabrojali i ovih mojih mjesta za izlazak ne postoje više. :(
Fali ti "koliba" idicu :D a bilo je i jedno malo mjesto pravo onom poprecnom ulicom od milk bara nize SOS-a pa tamo...mislim da je sutjeska ulica....klub se zvao...unutra klavir, kamin.... :D al nista ko disko na Hidu (u prostorijama MZ-a) :D ...nesto ko film DoliBel :P
Last edited by Mahalac on 05/04/2006 12:51, edited 1 time in total.
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#24

Post by Lisac »

ali zato postojimo mi, sasma sa nashim sjecanjima, uspomenama i prichama chiji su sastavni dio pobrojana mjesta.

iako i mene dusha zaboli, kada prodjem pored dedana i vidim da su od njega napravili jeftini butik u kojem se prodaju loshe imitacije orijentalnih proizvoda i nekakva bizhuterija.
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#25

Post by idic »

Disko odnosno Omladinski u MZ na Hridu :D :-D :D :-D
kako da nisam bila, to je vodio Rešo ili ti Rešad.

To je super mjesto,tamo sam išla kao tinejdžer i na Trasu takođe :D :) :-D

Popravi mi dan sa ovim sjećanjima, hvala mahalac
Post Reply