Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#1 Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by dgL_ »

Maloprije sam isao sa stupa prema Grbavici i trebalo mi je 55 minuta automobilom...

Evo cisto da vidim sta vi kao gradjani predlazete kao rijesenje Sarajevskih poslijepodnevnih guzvi (15-18h), da li opste postoji neko rijesenje? Neki dan sa kolegom iz Zenice pricam... Kaze kod njih ukinuti u potpunosti semafori... Saobracaj funkcionise preko kruznih tokova i da je to u dobroj mjeri rijesilo odredjene njihove probleme... (Nisam bio u Zenici nepamtim...)
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by hopi »

1. kružne tokove, nisam nikako za njih, ne zna raja voziti i pravi se još veća gužva nego sa semaforom, i povećava mogućnost sudara. Eventualno oni što imaju fizički odvojene trake pa se moraš držati pravila.

2. bolji, puno bolji javni prevoz, to bi najviše pomoglo mislim
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#3 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by dgL_ »

hopi wrote:1. kružne tokove, nisam nikako za njih, ne zna raja voziti i pravi se još veća gužva nego sa semaforom, i povećava mogućnost sudara. Eventualno oni što imaju fizički odvojene trake pa se moraš držati pravila.

2. bolji, puno bolji javni prevoz, to bi najviše pomoglo mislim
Pod 2 se slazem deff... Medjutim kad bi svi ljudi krenuli tramvajima ili autobusima jos bi gori kolaps bio unutra... Jednlstavno je grad premal za ovoliku populaciju... Ja mislim da na onoj raskrsnici na otoci za 24 h prodje milion vozila.... Al doslovno...

Sta se dobilo u sustini povezivanjem aerodroma sa dobrinjom? Pricali su o nekom rasterecenju... Jel zna neko sta se i ko se rasteretio onom ulicom?
Last edited by dgL_ on 06/02/2017 18:03, edited 1 time in total.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#4 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by amar1994 »

kruzni tokovi sa semaforima :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Dobrinja :-) :pisnuo: :pisnuo:
User avatar
thekupus
Posts: 6789
Joined: 25/06/2011 22:38

#5 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by thekupus »

1. Najvaznije je demotivisati ljude da koriste automobile za kretanje po gradu. Trenutno je parking jeftin, tolerise se nezakonito parkiranje, kazne su male, gorivo je relativno jeftino, zbog cega ljudi i na kratkim relacijama redovno koriste automobile.

2.Uvođenje zona za koje bi se ulazak placao (prsten Skenderija-Vijecnica) određen iznos (za ljude koji tu zive puno manji), cime bi se zastitio taj dio grada (na vise nacina). Ogranciti broj vozila u historijskom jezgru. Uciti od gradova koji koriste slican sistem.

3. Promoviranje alternativnih vidova saobracaja- pjesacenje i bicikliranje. Sredjivanje pjesackih i pravljenje biciklistickih staza. Glavna razlika Sarajeva u odnosu na lijepe gradove u kojima sam bio je sto je u Sarajevu sve prilagodjeno automobilima, nista pjesacima i biciklistima. Prioritet treba da su pjesaci, biciklisti i oni koji koriste javni prevoz. Traziti pomoc od Holandjana u smislu prenosenja iskustava i savjeta.

4. Sređivanje tranzita, proširivanje gdje je moguće, da se rastereti dio grada oko rijeke.

5. Podrazumijeva se sređivanje gradskog saobraćaja, ne samo obnavljanjem voznog parka, već i redizajniranjem stajališta i linija. Za ovo je vazno dovesti ljude iz inostranstva sa iskustvom, jer nasi nisu za to sposobni.
User avatar
kabal1337
Posts: 7807
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#6 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by kabal1337 »

thekupus wrote:1. Najvaznije je demotivisati ljude da koriste automobile za kretanje po gradu. Trenutno je parking jeftin, tolerise se nezakonito parkiranje, kazne su male, gorivo je relativno jeftino, zbog cega ljudi i na kratkim relacijama redovno koriste automobile.

2.Uvođenje zona za koje bi se ulazak placao (prsten Skenderija-Vijecnica) određen iznos (za ljude koji tu zive puno manji), cime bi se zastitio taj dio grada (na vise nacina). Ogranciti broj vozila u historijskom jezgru. Uciti od gradova koji koriste slican sistem.

3. Promoviranje alternativnih vidova saobracaja- pjesacenje i bicikliranje. Sredjivanje pjesackih i pravljenje biciklistickih staza. Glavna razlika Sarajeva u odnosu na lijepe gradove u kojima sam bio je sto je u Sarajevu sve prilagodjeno automobilima, nista pjesacima i biciklistima. Prioritet treba da su pjesaci, biciklisti i oni koji koriste javni prevoz. Traziti pomoc od Holandjana u smislu prenosenja iskustava i savjeta.

4. Sređivanje tranzita, proširivanje gdje je moguće, da se rastereti dio grada oko rijeke.

5. Podrazumijeva se sređivanje gradskog saobraćaja, ne samo obnavljanjem voznog parka, već i redizajniranjem stajališta i linija. Za ovo je vazno dovesti ljude iz inostranstva sa iskustvom, jer nasi nisu za to sposobni.
Ma ja Glavna tema guzi i deri narod, a zadnje unaprijedi strukturu i sistem. Buduci Bh politicar :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by Truba »

bicikle i pjesacenje odmah iskljucite

vinjete mozda :thumbup:
User avatar
thekupus
Posts: 6789
Joined: 25/06/2011 22:38

#8 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by thekupus »

kabal1337 wrote:
Ma ja Glavna tema guzi i deri narod, a zadnje unaprijedi strukturu i sistem. Buduci Bh politicar :thumbup:
De ne zafrkavaj, nije po vaznosti nabrojano, i naravno da ce sve ostalo biti lakse uraditi ako se prvo sredi javni prevoz, ali smijesno je misliti da nije potrebno i ovo prvo sto sam napisao. Jos jedan razlog zasto sam tek na kraju pisao o javnom prevozu je to sto se svaki dan o tome prica, to ce svaka osoba koja bude ovdje pisala spomenuti. Zelio sam prvo neke svjeze ideje da navedem. :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by insomnia78 »

Niste vi vidjeli sta su guzve
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#10 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by condy »

Fali metro :mrgreen:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#11 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by commendatore »

Podzemna nadzemna zelljeznica definitivno bi bila rjesenje.... uaudjujujem se reci da bi dosta ljudi napustilo aute... al aj ti nadji par stotina miljona ojra za to....

Takodjer princip visokih dubokih podzemnih nadzemnih garaza... sa uredjenom pristupacnoscu

Nisam jednom ostavio u evropi auto van grada i ostalo metroom dovrsio + sto sam manje para potrosio za benzin....

Nema sanse da ti po minhenu vozas auto bezbrizno zato je tu kombinacija ubahn sbahn da se auta rijesis na pwriferiji a obavis sta treba metroom koji kris kros mrezom pokriva grad
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#12 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by dgL_ »

insomnia78 wrote:Niste vi vidjeli sta su guzve
Od stupa do grbavice cu pjeske doci za 55 minuta! I ti mi reci sta je guzva... Maloprije sam se toliko iznervirao da je to koma... Pitao sam se GDJE SVI TI LJUDI RADE I ODAKLE NA HILJADE AUTOMOBILA U ISTO VRIJEME... Nisam mogao sam sebi objasniti.... Na svaki semafor sam stao po 3 ili 4 puta bukvalno... Od pofalica do SCCa 20 ebenih minuta! Koma..
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#13 Re: RE: Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by amar1994 »

condy wrote:Fali metro :mrgreen:
E jbg hahhaah , ti bi doveo drzavu do bankrota sa tim projektom :D
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#14 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by lijek-za-sve »

Ono sto ja pricam van ovog foruma a sto se tice guzvi i saobracaja u Sarajevu svodi se na samo jednu stvar.Kada bi se svi vozaci i ostali ucesnici u saobracaju pridrzavali propisa onda pola ovih semafora u gradu nebi trebalo.To se najbolje vidi i osjeti kada je neki kvar na semaforima da u tom dijelu grada nema guzvi,ALI zbog 2-5% budala u ovom gradu ispastamo svi.Zbog tih 2-5% budala se uvode semafori gdje treba i gdje ne treba i stvaraju se guzve.
Dzevy
Posts: 198
Joined: 20/09/2011 17:10

#15 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by Dzevy »

.
Last edited by Dzevy on 06/02/2017 23:09, edited 1 time in total.
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#16 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by dgL_ »

lijek-za-sve wrote:Ono sto ja pricam van ovog foruma a sto se tice guzvi i saobracaja u Sarajevu svodi se na samo jednu stvar.Kada bi se svi vozaci i ostali ucesnici u saobracaju pridrzavali propisa onda pola ovih semafora u gradu nebi trebalo.To se najbolje vidi i osjeti kada je neki kvar na semaforima da u tom dijelu grada nema guzvi,ALI zbog 2-5% budala u ovom gradu ispastamo svi.Zbog tih 2-5% budala se uvode semafori gdje treba i gdje ne treba i stvaraju se guzve.
Ma ima i toga druze... Ali znas kada bi se ukljucio recimo iz pravca hamdije cemerlica u ulicu zmaja od bosne... Ili recimo na socijalnom ili na bilo kojoj raskrsnici vecoj iz sporedne u glavnu ulicu... Nikad... A za pjesake tek da ne govorimo... Nastao bi opsti haos...

Najveci belaj kod nas bilo sta da uzmu da prosire ulice da ovo da ono... Tolike guzve se stvore za vrijeme radova... A sami radovi se utegnu u nedogled... Uzmi samo mjenjanje cijevi gore ljetos... Strava svaki boziji dan u svalo bozije vrijeme... I sve to traje godinu dana... Sporo se radi... Nema fleksibilnosti...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#17 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by amar1994 »

Reci slobodno da je karina sve , lakse ti je, necemo se mi ljutiti :) :D
User avatar
Filter
Posts: 7966
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#18 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by Filter »

dgL_ wrote:
insomnia78 wrote:Niste vi vidjeli sta su guzve
Od stupa do grbavice cu pjeske doci za 55 minuta! I ti mi reci sta je guzva... Maloprije sam se toliko iznervirao da je to koma... Pitao sam se GDJE SVI TI LJUDI RADE I ODAKLE NA HILJADE AUTOMOBILA U ISTO VRIJEME... Nisam mogao sam sebi objasniti.... Na svaki semafor sam stao po 3 ili 4 puta bukvalno... Od pofalica do SCCa 20 ebenih minuta! Koma..
od pofalica do skenderije je odavno 20-25 minuta, od skenderije do carsije 4 minute.
ima neki kurslus na toj skenderiji , ne mogu da skontam sta su zasrali.
User avatar
lijek-za-sve
Posts: 1381
Joined: 27/05/2011 21:56

#19 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by lijek-za-sve »

dgL_ wrote: Ma ima i toga druze... Ali znas kada bi se ukljucio recimo iz pravca hamdije cemerlica u ulicu zmaja od bosne... Ili recimo na socijalnom ili na bilo kojoj raskrsnici vecoj iz sporedne u glavnu ulicu... Nikad... A za pjesake tek da ne govorimo... Nastao bi opsti haos...

Najveci belaj kod nas bilo sta da uzmu da prosire ulice da ovo da ono... Tolike guzve se stvore za vrijeme radova... A sami radovi se utegnu u nedogled... Uzmi samo mjenjanje cijevi gore ljetos... Strava svaki boziji dan u svalo bozije vrijeme... I sve to traje godinu dana... Sporo se radi... Nema fleksibilnosti...
ma sve bi to bila lancana rekacija i onda nebi bilo tesko kao sto je sad.....a na radove ne mozes uticati bilo semafora i kulture ili ne
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#20 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by dgL_ »

Filter wrote:
dgL_ wrote:
insomnia78 wrote:Niste vi vidjeli sta su guzve
Od stupa do grbavice cu pjeske doci za 55 minuta! I ti mi reci sta je guzva... Maloprije sam se toliko iznervirao da je to koma... Pitao sam se GDJE SVI TI LJUDI RADE I ODAKLE NA HILJADE AUTOMOBILA U ISTO VRIJEME... Nisam mogao sam sebi objasniti.... Na svaki semafor sam stao po 3 ili 4 puta bukvalno... Od pofalica do SCCa 20 ebenih minuta! Koma..
od pofalica do skenderije je odavno 20-25 minuta, od skenderije do carsije 4 minute.
ima neki kurslus na toj skenderiji , ne mogu da skontam sta su zasrali.
Bezboj puta pritianuo kvacilo za tih 55 minuta... Bezbroj puta prva, druga, koci, prva kreni koci kvacilo kocnica... I u nedogled... Raja nervozna, uvaljivanja na pretek... Sviranja, blicanja... Stvarno mi nije jasno odakle tolika auta... Gdje ta raja tolika radi... I odakle pojedincima lova za sve to...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#21 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by amar1994 »

Znam ja ali nije za foruma :D

I onda ljudi pricaju , ne kvaliteta : zamajca, korpe , lamele , potisnog , druk , disk plocica , u tom momentu meni potrosnja bude 11l/100km [emoji23]
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#22 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by Dope_Man »

Danas je nesto posebno bilo zeznuto, oko 5 sam krenuo pjeske sa Marindvora do Cvile i svo vrijeme je traka prema gradu bila PREPUNA, dakle veca guzva nego ujutro kada raja dolazi na posao, i to u traci prema gradu kada obicno u 5 bude prebukirana traka prema Ilidzi. Dakle danas je neki izuzetak definitivno.

A sto se tice uredjenja, najbolje bi bilo sto je neko gore rekao - demotivirati koristenje automobila, uz obavezno poboljsanje javnog prevoza, posebno tramvaja, a zatim i trolejbusa. Ima GRAS i sad dovoljno tramvaja da u tim udarnim terminima bez problema pokrije grad tako da ne bude ni prevelika guzva. Naravno tu je problem sto niko ne bi da plati kartu, puno je dati za kartu jer auto ipak ide na zrak pa ne mora trositi.
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#23 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by dgL_ »

Dope_Man wrote:Danas je nesto posebno bilo zeznuto, oko 5 sam krenuo pjeske sa Marindvora do Cvile i svo vrijeme je traka prema gradu bila PREPUNA, dakle veca guzva nego ujutro kada raja dolazi na posao, i to u traci prema gradu kada obicno u 5 bude prebukirana traka prema Ilidzi. Dakle danas je neki izuzetak definitivno.

A sto se tice uredjenja, najbolje bi bilo sto je neko gore rekao - demotivirati koristenje automobila, uz obavezno poboljsanje javnog prevoza, posebno tramvaja, a zatim i trolejbusa. Ima GRAS i sad dovoljno tramvaja da u tim udarnim terminima bez problema pokrije grad tako da ne bude ni prevelika guzva. Naravno tu je problem sto niko ne bi da plati kartu, puno je dati za kartu jer auto ipak ide na zrak pa ne mora trositi.
Ma slozit cu se danas jest bilo najgore... Zato sam onako ljut i izrevoltiran i postavio temu hahahha... Nisam upucen jel bi udes neki negdje... Nisam vidio... Ali svejedno...

Medjutim rijetko kad bude i drasticno bolja situacija... Bude malo bolje medjutim opet ti treba 45 min sto je relativno puno za neih 7-8 kilometara...
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#24 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by Dope_Man »

dgL_ wrote:
Dope_Man wrote:Danas je nesto posebno bilo zeznuto, oko 5 sam krenuo pjeske sa Marindvora do Cvile i svo vrijeme je traka prema gradu bila PREPUNA, dakle veca guzva nego ujutro kada raja dolazi na posao, i to u traci prema gradu kada obicno u 5 bude prebukirana traka prema Ilidzi. Dakle danas je neki izuzetak definitivno.

A sto se tice uredjenja, najbolje bi bilo sto je neko gore rekao - demotivirati koristenje automobila, uz obavezno poboljsanje javnog prevoza, posebno tramvaja, a zatim i trolejbusa. Ima GRAS i sad dovoljno tramvaja da u tim udarnim terminima bez problema pokrije grad tako da ne bude ni prevelika guzva. Naravno tu je problem sto niko ne bi da plati kartu, puno je dati za kartu jer auto ipak ide na zrak pa ne mora trositi.
Ma slozit cu se danas jest bilo najgore... Zato sam onako ljut i izrevoltiran i postavio temu hahahha... Nisam upucen jel bi udes neki negdje... Nisam vidio... Ali svejedno...

Medjutim rijetko kad bude i drasticno bolja situacija... Bude malo bolje medjutim opet ti treba 45 min sto je relativno puno za neih 7-8 kilometara...
Definitivno previse, ujutro je tramvaj brzi od automobila, a i poslijepodne je tu negdje. Jedna glavna cesta, a hiljade auta i eto recepta za kolaps. Jedino sto je iole dobro u svemu je sto salju saobracajce da regulisu saobracaj u tim terminima pa malo ubrzaju pustajuci par vozila vise kroz svaki semafor nego bi proslo bez njih.
vozackii
Posts: 451
Joined: 01/08/2014 20:37

#25 Re: Sarajevske guzve - vas prijedlog rijesenja

Post by vozackii »

Treba PROSIRIT mrezu gradskog prevoza a ne kupit NOVE tramvaje i ostalo, a i opet nije niko lud ako vec je izvalio pare za auto da se vozi nikakvim prevozom i pretrpanim.

Dobro je onaj odma sa diktatorskim rezimom krenou da se placa ulaz u centar hahaahah ovi sto nas vode su mila majka kakvi bi bili ovi forumasi sociopate
Post Reply