Sarajevo u Ratu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
zli_hordas
Posts: 1250
Joined: 27/05/2010 08:58

#1426 Re: Sarajevo u Ratu

Post by zli_hordas »

Cudno je isto bilo u ratu na primjer gore kobilja glava,bare,sip strasno se pucalo i granatirao a odes npr mejtas bjelave ko da nije rat niti gadza snajper niti se granatira.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#1427 Re: Sarajevo u Ratu

Post by karanana »

A kad je srna objavila da je srpska vojska oslobodila bare i usla u bosnalijek koji su muslimani koristili kao logor za srbe.....a moja famelija sjedi u novoj zgradi u barama i gleda taj prilog. Ja ne znam da je nakon ljeta 92. vrs igdje probala presjeci grad u nekoj velikoj ofanzivi. Osim na otes i stup ne znam da li su igdje i kretali i mimo presjecanja. Mozda ono na neku kucu, objekat...ali nista masovno. Oni su bili relativno zadovoljni onim sto su drzali.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#1428 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Innovation »

zli_hordas wrote:Cudno je isto bilo u ratu na primjer gore kobilja glava,bare,sip strasno se pucalo i granatirao a odes npr mejtas bjelave ko da nije rat niti gadza snajper niti se granatira.
:-)
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#1429 Re: Sarajevo u Ratu

Post by branimir stulic »

kad covjek ovako gleda na crtezu konta... kako malo nam je trebalo... Ali...I njima isto tako. Ponekad mi se cini da je u Sarajevu svak svakoga drzao u obrucu i na nisanu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#1430 Re: Sarajevo u Ratu

Post by dječak sa šibicama »

Nemanjina ulica je bila relativno najsigurnija za pjesake na relaciji Kosevo - Centar/Stari grad. Snajper je radio najvise gore na vrh Dzidzikovca, na raskrsnici sa Nemanjinom.
Bio je i prilican poduhvat preci nadvoznjak na Ciglanama, ulaz u desni tunel je bio sav izresetan granatama i gelerima, tu je tenk Armije izlazio iz tunela (unutra je bio kao u bazi) i opali koju po Mrkovicima, Nahorevu, Kromolju. A oni ga naravno lovili artiljerijom. Pa su civili ginuli, prvi put tu mozak vidio.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1431 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Banksy »

Isto... :(
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#1432 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Stari_Jarac »

dječak sa šibicama wrote:Nemanjina ulica je bila relativno najsigurnija za pjesake na relaciji Kosevo - Centar/Stari grad. Snajper je radio najvise gore na vrh Dzidzikovca, na raskrsnici sa Nemanjinom.
Bio je i prilican poduhvat preci nadvoznjak na Ciglanama, ulaz u desni tunel je bio sav izresetan granatama i gelerima, tu je tenk Armije izlazio iz tunela (unutra je bio kao u bazi) i opali koju po Mrkovicima, Nahorevu, Kromolju. A oni ga naravno lovili artiljerijom. Pa su civili ginuli, prvi put tu mozak vidio.
Ja se ovoga nešto ne sjećam?!
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1433 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Dozer »

Snajpera po Dzidzikovcu ni ja...
Rokanja po tunelu s Poljina, u kojem jeste bio nas tenk, da.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#1434 Re: Sarajevo u Ratu

Post by dječak sa šibicama »

Kako se ne sjecate, na onoj fasadi metar sa metar natpis "pazi snajper". Ili sam ja to pomijesao sa Mejtasom :roll:
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#1435 Re: Sarajevo u Ratu

Post by helpdesk1 »

dječak sa šibicama wrote:
Bio je i prilican poduhvat preci nadvoznjak na Ciglanama, ulaz u desni tunel je bio sav izresetan granatama i gelerima, tu je tenk Armije izlazio iz tunela (unutra je bio kao u bazi) i opali koju po Mrkovicima, Nahorevu, Kromolju. A oni ga naravno lovili artiljerijom. Pa su civili ginuli, prvi put tu mozak vidio.
Meni se čini da je momak koji je poginuo u tunelu i čiji sam mozak i ja vidio, poginuo na baš bizaran način. Navodno je nosio tromblone zavučene pod opasač i stao da obavi nuždu, otkopčao opasač, tromblon pao na asfalt i eksplodirao. Kolege koju su bile sa njim su to ispričali.Ja stanicom zvao da pošalju hitnu, jer sam naišao koju minutu poslije pogibije.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#1436 Re: Sarajevo u Ratu

Post by dječak sa šibicama »

Moguce, ja sam isto cuo za slucaj gdje lik poginuo na slican nacin, izvade osigurac prije vremena.

Ali najjaci je bio jedan Bajro, cigo, kod Cace ratovao onako hrabar ali kad ne zna, lik frljo kasikare po Zlatistu ko veliki svi mu se divili na hrabrosti, dali mu svoje bombe hajde Bajro bacaj.. u neko doba kaze Bajro Faiku "ja njih bacam, ali nijedna da eksplodira", Faik odmah skonta da ovaj junak nije vadio osigurac iz kasikare.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1437 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Dozer »

Moram se malo vratiti na ovo...
mali_milojica wrote:
zateznistub wrote:Zasto bi zrno kalibra 7.9 sktrenulo bilo gdje nakon udara u ptrednju sajbu?
Pogotovo kad se zna da je domet pasp preko 7 kilometara
Mozda je toliki domet,ali sve preko 1000m je pogodak cista sreca,a preko 2000m vjerovatno nema smrtonosnih posljedica. Nije to Dragunov koji je namjenski snajperska puska,dok je PASP izvedenica Kalasnjikova.
:D
PASP = Poluautomatska snajperska puska. Nije izvedenica kalasa, nego JNA verzija SVD-a. Efikasan domet na staticne mete do 1200, na pokretne do 900, ali to nije limit radi kalibra i puske, nego radi slabe optike. To zrno smrtonosne posljedice ima i na 3000 m. Krajnji domet tog zrna je 5000, ne 7.
Last edited by Dozer on 23/11/2016 10:57, edited 1 time in total.
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#1438 Re: Sarajevo u Ratu

Post by helpdesk1 »

SJećam se da su rekli da su našli neeksplodirane tromblone i da ih je nosio bazu. Strašno :(
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#1439 Re: Sarajevo u Ratu

Post by helpdesk1 »

Vrlo moguće, imao je kombinezon na sebi. Datuma se ne sjećam, ali se sjećam prizora. Oni su tada čini mi se bili na Građevini ili kod Lovca?
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1440 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Dozer »

dječak sa šibicama wrote:Kako se ne sjecate, na onoj fasadi metar sa metar natpis "pazi snajper". Ili sam ja to pomijesao sa Mejtasom :roll:
Mislim da si pomijesao. Ne sjecam se te table na Dzidzikovcu, a sjecam se one na Mejtasu. Ali, svejedno, i jedna i druga tacka su bile predaleko za bilo kakvo precizno pucanje u pokretne mete, s obzirom da se tu moglo pucati samo s Trebevica, s Osmica, a to je daljina od oko 1800+ do raskrsnice na Mejtasu, i 1900+ do raskrsnice na Dzidzikovcu. Za ondasnje puske, osim za neku 12,7 verziju, to je naprosto predaleko za pokretne mete.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1441 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Dozer »

Sarajmen wrote:Jedini slučaj takve smrti a meni poznat, se odnosi na rahmetli Alen Lončarevića. Nešto malo ranije je prešao od nas u jedinicu MUP-a ''Laste'' kao protivoklopnjak. Ispala mu ''beba'' od ''ose'' u tunelu Ciglane... @helpdesk, znam i tačan datum smrti, pa ako se datum uklapa u tvoje svjedočenje, to je to.
Moj drug iz osnovne, Alen. Da, poginuo je tako, samo sto mi se cini da mu nije ispala "beba", nego minobacacka 60-ka. :roll:
Ali, nebitno. Poginuo je tako sto mu je nesto takvo ispalo.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1442 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Dozer »

Zapravo je s Kosevskog brda. Na Dobrinju preselio pred sam rat.
User avatar
helpdesk1
Posts: 517
Joined: 04/08/2011 14:14

#1443 Re: Sarajevo u Ratu

Post by helpdesk1 »

Sarajmen wrote:Da, Alen sa Dobrinje... datum smrti je 1.3.1993. Tamno zeleni kombinezon je kod nas nosio koliko se sjećam.
Tuga :( , naviru sjećanja. I nisam zvao hitnu, zvao sam ekipu iz MUP-a da vide ima li još koja neeksplodirana. Nisam dao da se pomjeri jer sam se plašio da ne leži na još nekoj...Uhhhh, 'bem ti rat :(
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1444 Re: Sarajevo u Ratu

Post by exliberal-ex »

Dozer wrote:Moram se malo vratiti na ovo...
mali_milojica wrote:
zateznistub wrote:Zasto bi zrno kalibra 7.9 sktrenulo bilo gdje nakon udara u ptrednju sajbu?
Pogotovo kad se zna da je domet pasp preko 7 kilometara
Mozda je toliki domet,ali sve preko 1000m je pogodak cista sreca,a preko 2000m vjerovatno nema smrtonosnih posljedica. Nije to Dragunov koji je namjenski snajperska puska,dok je PASP izvedenica Kalasnjikova.
:D
PASP = Poluautomatska snajperska puska. Nije izvedenica kalasa, nego JNA verzija SVD-a. Efikasan domet na staticne mete do 1200, na pokretne do 900, ali to nije limit radi kalibra i puske, nego radi slabe optike. To zrno smrtonosne posljedice ima i na 3000 m. Krajnji domet tog zrna je 5000, ne 7.

Ja znam jednog tipa, radio u predsjednistvu i krenuo kuci i taman smotao prema kosevu metak doleti od pravca bolnice i po sred prsa, pade covjek pred nama ....sta ti je ..koji ti je...joj pogodjen....sta ba pogodjen gdje...u prsa...mi mu skinemo kosulju metak ga pogotio tacno iznad srca u rebro, nije mogao da probije kost samo ostao zabijen, mi ga izvadili sa prstima...odvezli ga u bolnicu nisu mu ni kopce stavili. Ostao mu za uspomenu, par mjeseci nakon toga se ispali za hrvatsku :wink: ,,,,, kao ranjenik
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#1445 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Seawolf »

Dozer wrote:Moram se malo vratiti na ovo...
mali_milojica wrote:
zateznistub wrote:Zasto bi zrno kalibra 7.9 sktrenulo bilo gdje nakon udara u ptrednju sajbu?
Pogotovo kad se zna da je domet pasp preko 7 kilometara
Mozda je toliki domet,ali sve preko 1000m je pogodak cista sreca,a preko 2000m vjerovatno nema smrtonosnih posljedica. Nije to Dragunov koji je namjenski snajperska puska,dok je PASP izvedenica Kalasnjikova.
:D
PASP = Poluautomatska snajperska puska. Nije izvedenica kalasa, nego JNA verzija SVD-a. Efikasan domet na staticne mete do 1200, na pokretne do 900, ali to nije limit radi kalibra i puske, nego radi slabe optike. To zrno smrtonosne posljedice ima i na 3000 m. Krajnji domet tog zrna je 5000, ne 7.
Izvini što te ispravljam, a i svima ostalima zbog off-topica, ali PASP M76 jeste jedna od izvedenica AK47/AKM, za razliku od SVD (Dragunov).

Jedine dvije stvari koje PASP M76 dijeli sa SVD (Dragunov) jesu namjena i opšti vanjski izgled.

Interesantno je da postoji poluautomatska DMR, koja je još sličnija Dragunovu (uključujući i kalibar) po vanjskom izgledu, a također je, poput PASP M76 izvedena od AK47/AKM. Radi se o rumunjskoj poluautomatskoj pušci PSL / FPK ( http://world.guns.ru/sniper/sniper-rifl ... psl-e.html ) koja je ušla u naoružanje par godina prije PASP M76.

I srbijanska Zastava je napravila PASP u kalibru 7,62x54R (isti kao kod Dragunova), sa oznakom M91 ( http://www.zastava-arms.rs/en/militaryp ... -rifle-m91 ), koji je zbog skeleton kundaka izvana još sličniji Dragunovu nego PASP M76, ali je i M91, također baziran na AK47/AKM.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#1446 Re: Sarajevo u Ratu

Post by karanana »

Sarajmen wrote:
Banksy wrote:Eto, vidiš, nema dobre i precizne karte, kamoli da se poštuju žrtve i čuva sjećanje...
Image
Image
iz koje knjige su mape?
jel iz za sarajevo za bosnu moju?
afroshoxx
Posts: 86
Joined: 12/11/2016 08:25

#1447 Re: Sarajevo u Ratu

Post by afroshoxx »

Dobre teme. Ovo treba isprintat i uvezati. Spiralom :) Nijedna emisija nije ravna ovim doprinosima ovdje.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#1448 Re: Sarajevo u Ratu

Post by sha_ba »

.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1449 Re: Sarajevo u Ratu

Post by Dozer »

Seawolf wrote: Izvini što te ispravljam, a i svima ostalima zbog off-topica, ali PASP M76 jeste jedna od izvedenica AK47/AKM, za razliku od SVD (Dragunov).

Jedine dvije stvari koje PASP M76 dijeli sa SVD (Dragunov) jesu namjena i opšti vanjski izgled.

Interesantno je da postoji poluautomatska DMR, koja je još sličnija Dragunovu (uključujući i kalibar) po vanjskom izgledu, a također je, poput PASP M76 izvedena od AK47/AKM. Radi se o rumunjskoj poluautomatskoj pušci PSL / FPK ( http://world.guns.ru/sniper/sniper-rifl ... psl-e.html ) koja je ušla u naoružanje par godina prije PASP M76.

I srbijanska Zastava je napravila PASP u kalibru 7,62x54R (isti kao kod Dragunova), sa oznakom M91 ( http://www.zastava-arms.rs/en/militaryp ... -rifle-m91 ), koji je zbog skeleton kundaka izvana još sličniji Dragunovu nego PASP M76, ali je i M91, također baziran na AK47/AKM.
Ma samo ispravljaj. Do mene je, jer se nisam najpreciznije izrazio. Da, PASP jeste izvedenica AK47 u smislu mehanizma, donekle i izgleda, ali je radjen po uzoru na SVD s tim da zadrzi "svoje" atribute i vidu drugog kalibra, izgleda i optike. M91 je vec varijanta koja jos vise "vuce" na SVD, sto je i logicno s obzirom da se SVD ipak pokazao kao dosta bolja varijanta od PASP-a M76.
P.S. Ko je gledao "Juba, Baghdad sniper" na YT, mogao je vidjeti SVD na djelu.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#1450 Re: Sarajevo u Ratu

Post by dječak sa šibicama »

exliberal-ex wrote:
Ja znam jednog tipa, radio u predsjednistvu i krenuo kuci i taman smotao prema kosevu metak doleti od pravca bolnice i po sred prsa, pade covjek pred nama ....sta ti je ..koji ti je...joj pogodjen....sta ba pogodjen gdje...u prsa...mi mu skinemo kosulju metak ga pogotio tacno iznad srca u rebro, nije mogao da probije kost samo ostao zabijen, mi ga izvadili sa prstima...odvezli ga u bolnicu nisu mu ni kopce stavili. Ostao mu za uspomenu, par mjeseci nakon toga se ispali za hrvatsku :wink: ,,,,, kao ranjenik
Djevojka iz moje mahale, poginula u Predsjednistvu, bila prevodilac ako se dobro sjecam. Snajper je smaknuo. E sad kako, odakle, jedino je moguce sa Osmica ili stijene na Zlatistu, ali 1500 metara je udaljeno... jel moguce takav pogodak ostvariti?

Sad nisam siguran da je ubijena bas u uredu, ili je negdje pored zgrade predsjednistva, ali to je u pet deka.
Post Reply