Sarajevo ocima jednog Banjalucanina

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#26

Post by Dwndler »

Samo komentar za pjesmu Otkako je Banjaluka postala.
Dok nisam izbjegao u Dansku nisam cuo za ovu verziju pjesme, tako da ja znam onu gdje nju prosi sarajevski kadija, a ona hoce banjaluckog bekriju.
Pretpostavljam da nisam jedini, a koja verzija je tacnija, tj. prva i orginalna ne znam.
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#27

Post by Orbini »

Bosanac_21

Banjaluka je izmjenila svoju raju i promijenila nalicje vec poslije velikog zemljotresa, stariji se barem sjecaju. A pogotovo u ratu.

Ima gresaka u tekstovima pjesama.

Ona nece serajevskog kadiju a hoce banjaluckog bekriju - neznam odakle ti uopste ta verzija jer je ja u izvodjenju jos nisam cuo.

Dalje -
kul-mahale Ðumišica,
i jalije Tetarica,
Nisam nikad cuo u pjesmi za "jaliju Tetarica", a pjeva se "i Pobrdja Djumisica" umjesto "kul-mahale".
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#28

Post by Dado dijasporitus »

Orbini wrote:Bosanac_21

Banjaluka je izmjenila svoju raju i promijenila nalicje vec poslije velikog zemljotresa, stariji se barem sjecaju. A pogotovo u ratu.

Ima gresaka u tekstovima pjesama.

Ona nece serajevskog kadiju a hoce banjaluckog bekriju - neznam odakle ti uopste ta verzija jer je ja u izvodjenju jos nisam cuo.

Dalje -
kul-mahale Ðumišica,
i jalije Tetarica,
Nisam nikad cuo u pjesmi za "jaliju Tetarica", a pjeva se "i Pobrdja Djumisica" umjesto "kul-mahale".
Ma ovo je moderna verzija "kul-mahale" kao "cool mahale". :D :D
ifbbpro
Posts: 490
Joined: 19/05/2006 00:13

#29

Post by ifbbpro »

saki wrote:Borac uvijek isti, evo vec drugi put kako ispada i iz bosanske lige :D
Mene SA podsjeca najvise na neke juznoamericke gradove, npr La Paz :-D
Izgledom stvarno isto Sarajevo.. one zgrade, brda okolna :)
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#30

Post by Bosanac_21 »

Ovo je original, u onoj su isli na ruku Sarajlija :-D
To su neke od razlicitih verzija koje su se pjevale, inace te sam pokupio
s sevdalinke.net

OTKAKO JE BANJA LUKA POSTALA

Otkako je Banja Luka postala,
Nije ljepša udovica ostala,
Nego što je Džafer-bega kaduna!
Nju mi prosi sarajevski kadija,
On je prosi, a ona se ponosi!
Ona nece sarajevskog kadiju,
Ona hoce banjaluckog bekriju!

BANJA LUKO, NA KRAJINI FALA

Banja Luko na Krajini fala,
niko ne zna nicijega hala.
Ikindija, stiže haberdžija,
utopi se Mujo celebija.
na Vrbasu ata kupajuci,
na caršiji usred Banja Luke.
Njega žali i staro i mlado,
a najviše Mujina djevojka!

Put putuje Latif-aga

Put putije Latif-aga
sa jaranom Sulejmanom
moj jarane Sulejmane
jel ti zao Banja Luke
Jest' mi zao Banja Luke
banjaluckih teferica
kraj Vrbasa asikluka, ili (u seheru asikluka)
i pobrdja Djumisica
bul-mahale Dervisica,
lijepe Fate Maglajlica
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#31

Post by Orbini »

ifbbpro wrote:
saki wrote:Borac uvijek isti, evo vec drugi put kako ispada i iz bosanske lige :D
Mene SA podsjeca najvise na neke juznoamericke gradove, npr La Paz :-D
Izgledom stvarno isto Sarajevo.. one zgrade, brda okolna :)
Sarajevo je fascinirajuce kad si turista, ali mislim da je tamo teze zivjeti nego u Banjaluci. Fali prostora, vremena, zelenila,...
Devedesetih sam uglavnom isao tamo kad sam isao u Bosnu, zadnjih godina sve sam vise u Banjaluci.
Mozd zato sto se ne osjecam ni u Sarajevu ni u Banjaluci "medju svojima" pa radije izaberem ljepsi grad.
hejter
Posts: 177
Joined: 04/07/2006 15:59

#32

Post by hejter »

Ja samo da kaem da na ovu temu nemam nista da dodam!
Sta me gledate, vidite da sam popiJo!

I'm out.....
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#33

Post by Panasonic »

Orbini, ja zivim u SA ali sam iz BL, i ne mogu se bas sloziti da je BL ljepsi grad od Sarajeva. I ono sa paralelnim ulicama, koja su to ulice u BL paralelne kad sveukupno nema par "vaznijih" ulica? A da ima vise zelenila, to je tacno. Mada je i to subjektivno: imas ono par ulica sa lipom i to je to - duze je Vilsonovo setaliste nego sve te banjalucke ulice sa lipom zajedno. Da su ulice sire isto nije tacno - u Novoseliji su ti ulice recimo dovoljno siroke da prodje jedno auto, a u Sa je svaka ulica dovoljno siroka da se dva auta mimoidju (ako mislis na one ulice na brdima), a u gradu su ceste naravno sire.

I da dodam jos da Sarajevo ima sve preduslove da se u urbanistickom smislu razvija kao i japanski Tokijo. Tokijo je najveci grad na svijetu sa blizu 30 mil. stanovnika, iako ne mozes tacno odrediti granice grada Tokija. Zapravo, Tokijo kao grad uopce ne postoji nego se on sastoji od 23 manja grada izmedju kojih nema praznog prostora, tj. sve je ispunjeno zgradama. Tako treba i Sa strukturisati(Hadzici, Vogosca, Visoko...)
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#34

Post by klixober »

Panasonic wrote:Orbini, ja zivim u SA ali sam iz BL, i ne mogu se bas sloziti da je BL ljepsi grad od Sarajeva. I ono sa paralelnim ulicama, koja su to ulice u BL paralelne kad sveukupno nema par "vaznijih" ulica? A da ima vise zelenila, to je tacno. Mada je i to subjektivno: imas ono par ulica sa lipom i to je to - duze je Vilsonovo setaliste nego sve te banjalucke ulice sa lipom zajedno. Da su ulice sire isto nije tacno - u Novoseliji su ti ulice recimo dovoljno siroke da prodje jedno auto, a u Sa je svaka ulica dovoljno siroka da se dva auta mimoidju (ako mislis na one ulice na brdima), a u gradu su ceste naravno sire.

I da dodam jos da Sarajevo ima sve preduslove da se u urbanistickom smislu razvija kao i japanski Tokijo. Tokijo je najveci grad na svijetu sa blizu 30 mil. stanovnika, iako ne mozes tacno odrediti granice grada Tokija. Zapravo, Tokijo kao grad uopce ne postoji nego se on sastoji od 23 manja grada izmedju kojih nema praznog prostora, tj. sve je ispunjeno zgradama. Tako treba i Sa strukturisati(Hadzici, Vogosca, Visoko...)
Ono sto danas nazivamo Sarajevom ce se ubuduce razvijati u visinu zbog endostatka prostora,kao Hong Kong npr.Do spajanja sa Visokim da bude kao jedna cjelina ce proteci mnogo vremena.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#35

Post by uvjek dobar gost »

Dobar početni post... svaka čast...
User avatar
Bega_TM
Posts: 161
Joined: 09/07/2010 15:52

#36 Re:

Post by Bega_TM »

           --- ---- --s sss sss
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#37 Re:

Post by pirmin »

Dado dijasporitus wrote: Ma ovo je moderna verzija "kul-mahale" kao "cool mahale". :D :D
Ustani kad pricas/pises o mojoj mahali :!:

:D :D
Post Reply