Sarajevo-Dubrovnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#151 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by DaysleepeR »

nije to više najbolja tura, sada je Sarajevo - Mostar - Stolac - Neum - Dubrovnik

Mnogo brža tura, nova neumska cesta je beton, svo vrijeme se vozi preko 80 na sat, za 20 minuta u Neumu

Za to vrijeme nisi ni do Ljubinja došao
User avatar
manuchao91
Posts: 1375
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#152 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by manuchao91 »

Iz Mostara ides prema Stocu a ne prema Čapljini kao prije jel tako?
Gdje se u Stocu ukljuluje na novu cestu.Jbg nisam nikad bio u Stocu
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#153 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by DaysleepeR »

tako je, nakon Mostara lijevo za Stolac na odvajanju

imaš putokaze, uglavnom kad skreneš u Stolac prateći putokaz i pređeš mali most, ideš odmah u usku uličicu lijevo-gore (ima znak), nakon 15 metara se cesta širi i pičiš za Neum

Ja sam išao pretprošli vikend na Pelješac, i iako nije radila komplet neumska cesta, nevjerovatno kako sam brzo od Stoca do Neuma došao, a i do same raskrsnice za Pelješac....

imaš i videa na youtube gdje ljudi voze, doduše mnogo ranije kada cesta nije bila gotova, ali ima taj dio u Stocu gdje se skreće
User avatar
manuchao91
Posts: 1375
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#154 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by manuchao91 »

ok super sad znam.Da nisi u Prapratnom na Peljescu bio ,ja kontam brzo dole
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#155 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by DaysleepeR »

manuchao91 wrote: 30/06/2022 11:06 ok super sad znam.Da nisi u Prapratnom na Peljescu bio ,ja kontam brzo dole
e nisam, išao u Trpanj
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#156 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Dupli_skalp »

nisam preko 5 godina išao u tom pravcu, pa me zanima koji put preporučujete, ono što navigacija nudi (preko trnova, čemernog, gacka, trebinja) ili preko stoca, gdje opet imaju tri varijate (ići novom cestom za neum, ići preko ravnog i ćepikuća ili produžiti preko ljubinja na trebinje)?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#157 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by ZoomZoomKiwi »

Mislim da nije najbrže niti najkraće, ali meni je definitivno najdraže Mostar - Stolac - Ljubinje - Trebinje - GP Ivanica - Dubrovnik.

Od Stoca do Trebinja možeš imat radare u i oko Ljubinja i to je to, barem prije bilo. Ljepota za voziti, iako je kroz Popovo polje asfalt malo bio sjeban, ne znam jesu li šta obnavljali u posljednje vrijeme (zadnji put išao prije dvije godine).

Usput kafica pod platanima u Trebinju, malo odmoriš, i gas za pola sata si u DU.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16346
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#158 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by sime_cipol »

Cepikuce ili na Metković - Neum jer vise nema guzvi.
Seawolf
Posts: 7745
Joined: 14/06/2012 22:59

#159 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Seawolf »

EFD22 wrote: 27/10/2022 14:18 Mislim da nije najbrže niti najkraće, ali meni je definitivno najdraže Mostar - Stolac - Ljubinje - Trebinje - GP Ivanica - Dubrovnik.

Od Stoca do Trebinja možeš imat radare u i oko Ljubinja i to je to, barem prije bilo. Ljepota za voziti, iako je kroz Popovo polje asfalt malo bio sjeban, ne znam jesu li šta obnavljali u posljednje vrijeme (zadnji put išao prije dvije godine).

Usput kafica pod platanima u Trebinju, malo odmoriš, i gas za pola sata si u DU.
Kroz (odnosno rubom) Popovo polje je O.K, ali je dionica od Stoca do Ljubinja jako loša.
Seawolf
Posts: 7745
Joined: 14/06/2012 22:59

#160 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Seawolf »

sime_cipol wrote: 27/10/2022 14:42 Cepikuce ili na Metković - Neum jer vise nema guzvi.
Da, to je malo kuriozitet, ali otkako je napravljen Pelješki most, do Dubrovnika se najbrže dolazi kroz Neum.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10619
Joined: 10/03/2022 22:16

#161 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by ZoomZoomKiwi »

sherbett wrote: 27/10/2022 19:51 Vozila sam ja prosli tjedan tu rutu i savrsena je! Ja sam isla iz Dubrovnika-Trebinje-Lubinje - Stolac
Ja nisam poznavala cestu pa sam vozila tu negdje po ogranicenju, ali komotno se moze i do 100 na ravnini
Policije nigdje nije bilo a za radare isto pojma nemam :roll: bilo je upozorenja na kontrole brzine, tu usporis i to je to
100% baš kako sam rekao, ljepota za odvoziti. Naravno ko voli putovanje, a ne samo stizanje na destinaciju.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#162 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by JohnnyS »

Sad su svi pravci preko Mostara tu negdje, ja sam se godinama patio preko Čepikuća, sad samo Stolac-Neum-Dubrovnik.
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#163 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by probook »

:P
Seawolf wrote: 27/10/2022 17:50
EFD22 wrote: 27/10/2022 14:18 Mislim da nije najbrže niti najkraće, ali meni je definitivno najdraže Mostar - Stolac - Ljubinje - Trebinje - GP Ivanica - Dubrovnik.

Od Stoca do Trebinja možeš imat radare u i oko Ljubinja i to je to, barem prije bilo. Ljepota za voziti, iako je kroz Popovo polje asfalt malo bio sjeban, ne znam jesu li šta obnavljali u posljednje vrijeme (zadnji put išao prije dvije godine).

Usput kafica pod platanima u Trebinju, malo odmoriš, i gas za pola sata si u DU.
Kroz (odnosno rubom) Popovo polje je O.K, ali je dionica od Stoca do Ljubinja jako loša.
Ja bih isao Sarajevo - Mostar - Metkovic - preko novog mosta u Ston - Dubrovnik

Od Mo do Du ovim putem nema brda nikako.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#164 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by mayab »

sherbett wrote: 27/10/2022 19:51 Vozila sam ja prosli tjedan tu rutu i savrsena je! Ja sam isla iz Dubrovnika-Trebinje-Lubinje - Stolac
Ja nisam poznavala cestu pa sam vozila tu negdje po ogranicenju, ali komotno se moze i do 100 na ravnini
Policije nigdje nije bilo a za radare isto pojma nemam :roll: bilo je upozorenja na kontrole brzine, tu usporis i to je to
Već nekoliko godina nisam vozio cestom od Stoca ka Trebinju , dakle cestu je odlično drug Tito i ostali konfigurisao i napravio, ali nisam siguran da je ikada presvučen novi asfalt, tako da kad je mokro, to je hebeno klizavo....ako je u međuvremenu presvučen novi asfalt, onda je OK , inače, po mokrom i vlažnom, treba biti vrlo oprezan , uz to, cesta je na prvi pogled dobra, ravna, brza, ali površina je prilično neravna, tako da dobro trese i vibrira.
Opet kažem , nisam provozao tu nekoliko zadnjih godina (do 2019. sam bio redovan), pa je možda i to nešto obnovljeno
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#165 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by DaysleepeR »

mayab wrote: 28/10/2022 06:35
sherbett wrote: 27/10/2022 19:51 Vozila sam ja prosli tjedan tu rutu i savrsena je! Ja sam isla iz Dubrovnika-Trebinje-Lubinje - Stolac
Ja nisam poznavala cestu pa sam vozila tu negdje po ogranicenju, ali komotno se moze i do 100 na ravnini
Policije nigdje nije bilo a za radare isto pojma nemam :roll: bilo je upozorenja na kontrole brzine, tu usporis i to je to
Već nekoliko godina nisam vozio cestom od Stoca ka Trebinju , dakle cestu je odlično drug Tito i ostali konfigurisao i napravio, ali nisam siguran da je ikada presvučen novi asfalt, tako da kad je mokro, to je hebeno klizavo....ako je u međuvremenu presvučen novi asfalt, onda je OK , inače, po mokrom i vlažnom, treba biti vrlo oprezan , uz to, cesta je na prvi pogled dobra, ravna, brza, ali površina je prilično neravna, tako da dobro trese i vibrira.
Opet kažem , nisam provozao tu nekoliko zadnjih godina (do 2019. sam bio redovan), pa je možda i to nešto obnovljeno
Stolac - Ljubinje sam vozio prije nekoliko godina po mokroj cesti motorom iza kiše, naišao sam na barem 5 automobila u jarku
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#166 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Chmoljo »

DaysleepeR wrote: 28/10/2022 09:33
mayab wrote: 28/10/2022 06:35

Već nekoliko godina nisam vozio cestom od Stoca ka Trebinju , dakle cestu je odlično drug Tito i ostali konfigurisao i napravio, ali nisam siguran da je ikada presvučen novi asfalt, tako da kad je mokro, to je hebeno klizavo....ako je u međuvremenu presvučen novi asfalt, onda je OK , inače, po mokrom i vlažnom, treba biti vrlo oprezan , uz to, cesta je na prvi pogled dobra, ravna, brza, ali površina je prilično neravna, tako da dobro trese i vibrira.
Opet kažem , nisam provozao tu nekoliko zadnjih godina (do 2019. sam bio redovan), pa je možda i to nešto obnovljeno
Stolac - Ljubinje sam vozio prije nekoliko godina po mokroj cesti motorom iza kiše, naišao sam na barem 5 automobila u jarku
meni su tu najstrašnije isprekidane linije koje nikako ne bi smjele biti tu...
Labirint
Posts: 2003
Joined: 24/06/2013 14:37

#167 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Labirint »

Ljubinje - Trebinje je u potpunosti rekonstruisana cesta ima jedno dvije godine , presvucena markirana , dok je ovaj pederalni dio od Stoca do Ljubinja kritican malo ponajvise u smislu suzenosti traka pa kad ti naleti kamion ili ako ga pretices moras malo oprezniji biti. Meni je za Trebinje najdraze preko Cemernog ( cca 50 kilometara krace u odnosu na ovu varijantu Stoca) , malo jeste patnja do Gacka ( 2/3 puta :D ) al' kad izadjes u gatacko polje ciglu stavis na papucicu do Tb...
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3361
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#168 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Dupli_skalp »

hvala ekipa, predjele znam napamet, nije to poenta pitanja bila, nego koji je sad najkraći/najbrži put do dubrovnika?

to sam mislio :)
User avatar
shalla
Posts: 9328
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#169 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by shalla »

DaysleepeR wrote: 28/10/2022 09:33
mayab wrote: 28/10/2022 06:35

Već nekoliko godina nisam vozio cestom od Stoca ka Trebinju , dakle cestu je odlično drug Tito i ostali konfigurisao i napravio, ali nisam siguran da je ikada presvučen novi asfalt, tako da kad je mokro, to je hebeno klizavo....ako je u međuvremenu presvučen novi asfalt, onda je OK , inače, po mokrom i vlažnom, treba biti vrlo oprezan , uz to, cesta je na prvi pogled dobra, ravna, brza, ali površina je prilično neravna, tako da dobro trese i vibrira.
Opet kažem , nisam provozao tu nekoliko zadnjih godina (do 2019. sam bio redovan), pa je možda i to nešto obnovljeno
Stolac - Ljubinje sam vozio prije nekoliko godina po mokroj cesti motorom iza kiše, naišao sam na barem 5 automobila u jarku
Ja sam 2020 vozio u Junu na +30 i pravo me je cesta izhabala u smislu stalnih neravnina a ono, nekako ti daje mogućnost da voziš 70-80. Baš sam u nekom grču odvezao tu dionicu tad...
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#170 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Truba »

sarajevo-stolac-ljubinje-ravno-čepikuće-slano-mokošica-dubrovnik

:D
:P

nisam nikad vozio al znam do granice s bih put
isto košto sam nekad znao od kvinsa doći do menhetna gradskim prijevozom a nikad tamo nisam bio
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#171 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by JohnnyS »

Labirint wrote: 28/10/2022 09:57 Ljubinje - Trebinje je u potpunosti rekonstruisana cesta ima jedno dvije godine , presvucena markirana , dok je ovaj pederalni dio od Stoca do Ljubinja kritican malo ponajvise u smislu suzenosti traka pa kad ti naleti kamion ili ako ga pretices moras malo oprezniji biti. Meni je za Trebinje najdraze preko Cemernog ( cca 50 kilometara krace u odnosu na ovu varijantu Stoca) , malo jeste patnja do Gacka ( 2/3 puta :D ) al' kad izadjes u gatacko polje ciglu stavis na papucicu do Tb...
Pederalnog dijela nema ni kilometar, najkritičniji je dio te dionice baš dio kroz RS
Labirint
Posts: 2003
Joined: 24/06/2013 14:37

#172 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Labirint »

JohnnyS wrote: 28/10/2022 10:16
Labirint wrote: 28/10/2022 09:57 Ljubinje - Trebinje je u potpunosti rekonstruisana cesta ima jedno dvije godine , presvucena markirana , dok je ovaj pederalni dio od Stoca do Ljubinja kritican malo ponajvise u smislu suzenosti traka pa kad ti naleti kamion ili ako ga pretices moras malo oprezniji biti. Meni je za Trebinje najdraze preko Cemernog ( cca 50 kilometara krace u odnosu na ovu varijantu Stoca) , malo jeste patnja do Gacka ( 2/3 puta :D ) al' kad izadjes u gatacko polje ciglu stavis na papucicu do Tb...
Pederalnog dijela nema ni kilometar, najkritičniji je dio te dionice baš dio kroz RS
Imaš pravo, od Stoca do one zastave nema ni kilometar. Biće ako Bog da :mrgreen:
Post Reply