Sarajevo-Dubrovnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
citroen xm
Posts: 18143
Joined: 17/04/2012 22:57

#101 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

Pa kako nisu, napravljeno je ono što Tito nije uspio. Tuneli, vijadukti... Kritičan dio je riješen.
calculator wrote: Ovu dionicu, od Gacka prema Trrebinju, nekad davno izgradila je JNA, u potpunosti. Pričaju da je nadzor vršio oficir koji je, nakon asfaltiranja i neposredno prije puštanja ceste u promet, sam izvršio njen pregled, i naredio skidanje asfalta i postavljanje novog sloja, jer prethodni nije bio postavljan po propisu...

Za ovo nemam pojma, ali znam da je jedna od najugodinijih trasa kojom sam se vozio, a prolazim tuda često.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#102 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

calculator wrote:
citroen xm wrote:Sarajevo-Foča nije kritičan put. Ok, imaš Rogoj, ali lagano ga prevališ i furaj dalje. Od Foče do Tjentišta je uzak put ali se može lagano. Čemerno je sada ekstra sređeno, a od Gacka prema jugu znaš, fenomenalan put.
Ovu dionicu, od Gacka prema Trrebinju, nekad davno izgradila je JNA, u potpunosti. Pričaju da je nadzor vršio oficir koji je, nakon asfaltiranja i neposredno prije puštanja ceste u promet, sam izvršio njen pregled, i naredio skidanje asfalta i postavljanje novog sloja, jer prethodni nije bio postavljan po propisu...
Neee, nije JNA, nego cuvena firma Prvi partizan iz Uzica...imali su nepotkupljivog lika u nadzornom organu i nije bilo sanse da se stavi manje asfalta i podloge od propisanog po JUS u...ali morate znati da je podloga u Hercegovini jako tvrda i da je skroman saobracaj i da zato taj put nije radjen 30 godina...
citroen xm
Posts: 18143
Joined: 17/04/2012 22:57

#103 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

taureg71 wrote:
Neee, nije JNA, nego cuvena firma Prvi partizan iz Uzica...imali su nepotkupljivog lika u nadzornom organu i nije bilo sanse da se stavi manje asfalta i podloge od propisanog po JUS u...ali morate znati da je podloga u Hercegovini jako tvrda i da je skroman saobracaj i da zato taj put nije radjen 30 godina...
Ovo je veoma bitno. Prošao sam Hercegovinu uzduž i poprijeko. Mnogo puta raznim makadamskim putevima i ti makadamski putevi su rađeni za vrijeme Austrougarske, a baš zbog kvalitetne podloge i danas su bolji od pola asfaltiranih puteva od kraja rata pa na ovamo.
User avatar
mk ultra
Posts: 19547
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#104 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by mk ultra »

Meni je Rogoj uvijek bilo interesantno da vozim... Jednom sam se zadesio ljeti, pala kiša navečer i spustila se magla, isto ko u filmu... prati kuda linija ide i 50km/h

al zato Dobro Polje - Kalinovik - Ulog - Nevesinje :mrgreen:
asfalt u dobrom stanju, dosta krivina, prazan put
citroen xm
Posts: 18143
Joined: 17/04/2012 22:57

#105 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by citroen xm »

Kakav asfalt od Uloga prema Nevesinju? Koliko ja znam sve je to sami makadam ako mislimo na Morine. Sranje teško, put za nevolju. Ako već ideš u Nevesinje, onda je put preko Mostara zakon.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#106 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

citroen xm wrote:
taureg71 wrote:
Neee, nije JNA, nego cuvena firma Prvi partizan iz Uzica...imali su nepotkupljivog lika u nadzornom organu i nije bilo sanse da se stavi manje asfalta i podloge od propisanog po JUS u...ali morate znati da je podloga u Hercegovini jako tvrda i da je skroman saobracaj i da zato taj put nije radjen 30 godina...
Ovo je veoma bitno. Prošao sam Hercegovinu uzduž i poprijeko. Mnogo puta raznim makadamskim putevima i ti makadamski putevi su rađeni za vrijeme Austrougarske, a baš zbog kvalitetne podloge i danas su bolji od pola asfaltiranih puteva od kraja rata pa na ovamo.
tako je jako bitna podloga i jos nesto, jako malo auta tuda prolazi , jer je Hercegovina nenaseljena prilicno...nema habanja kao na putevima u naseljenim podrucjima..Zato je Mostar Ljubinje Trebinje put prilicno propao, jako neravan, nista nije ulagano u njega 30 god... :run:
Dmaster
Posts: 65
Joined: 01/07/2006 15:20

#107 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Dmaster »

Za Novu godinu idem u Dubrovnik, pa bih zamolio bih nekoga ko je isao u skorije vrijeme rutom Sarajevo - Mostar - Buna - Ljubinje- Trebinje - Ivanjica - Brgat - Dubrovnik, da mi objasni kakva je cesta i da li je bas znatno kraca ruta u odnosu na Metkovic? Ne bih da razvalim auto, ako je lose da ipak idem na Metkovic. Hvala unaprijed.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#108 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

Dmaster wrote:Za Novu godinu idem u Dubrovnik, pa bih zamolio bih nekoga ko je isao u skorije vrijeme rutom Sarajevo - Mostar - Buna - Ljubinje- Trebinje - Ivanjica - Brgat - Dubrovnik, da mi objasni kakva je cesta i da li je bas znatno kraca ruta u odnosu na Metkovic? Ne bih da razvalim auto, ako je lose da ipak idem na Metkovic. Hvala unaprijed.
ma koje razvaljivanje ceste, put jako dobar, sem malo neravan od Ljubinja ka Trebinju, ali nema rupa, krpano jeste, ali nista strasno...a od TB do DUB fantastican...slobodno tuda idi, treba ti jedno 4 sata bez pauze maximala, imas jedno 240 km tuda, ne znam preko Metkovica koliko je, ali svakako duze..a sto ne ides SA/Foca/Gacko/TB/DUB ??? to je manje frekventan put, a jako dobar, Cemerno sjajno odradjeno, stices 20 min prije...ako ne zuris i ako volis solidnu guzvu od SA do MOstara onda ok
User avatar
mayab
Posts: 27212
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#109 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by mayab »

Samo piči , jedino pripazi na klizav kolovoz ako bude mokro, ima tu djelomično baš starog asfaltnog sloja koji je ostao fizički izvrstan , ali je pomalo uglačan, pa samim time potencijalno klizav po mokrom
:thumbup:
SSemir
Posts: 4580
Joined: 26/02/2009 08:42

#110 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by SSemir »

taureg71 wrote:a sto ne ides SA/Foca/Gacko/TB/DUB ??? to je manje frekventan put, a jako dobar, Cemerno sjajno odradjeno, stices 20 min prije...ako ne zuris i ako volis solidnu guzvu od SA do MOstara onda ok
ja radije ne bi. velike su sanske da bude tamo klizavo. sume, kotline, magla, vlaga..da je ljetni period, pa hajd
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#111 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

SSemir wrote:
taureg71 wrote:a sto ne ides SA/Foca/Gacko/TB/DUB ??? to je manje frekventan put, a jako dobar, Cemerno sjajno odradjeno, stices 20 min prije...ako ne zuris i ako volis solidnu guzvu od SA do MOstara onda ok
ja radije ne bi. velike su sanske da bude tamo klizavo. sume, kotline, magla, vlaga..da je ljetni period, pa hajd

ja sutra idem tuda, doduse znam jako dobro put, nema nigdje preko 70 km na cas, ali je milina voziti kroz kanjon Sutjeske, preko Tjentista, prelijepi predjelima, :thumbup: nema raadara, a bome ni saobracaja...
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#112 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

SSemir wrote:
taureg71 wrote:a sto ne ides SA/Foca/Gacko/TB/DUB ??? to je manje frekventan put, a jako dobar, Cemerno sjajno odradjeno, stices 20 min prije...ako ne zuris i ako volis solidnu guzvu od SA do MOstara onda ok
ja radije ne bi. velike su sanske da bude tamo klizavo. sume, kotline, magla, vlaga..da je ljetni period, pa hajd
klizavo ??? pa nece voziti 130 na sat, ajd ne pali raju...hehehe...vozi se 40-70 i nigdje nema proklizavanja...kise nece biti, leda takodje jer kisa nije padala mjesecima....
Dmaster
Posts: 65
Joined: 01/07/2006 15:20

#113 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Dmaster »

Ok onda idem ovom rutom,hvala vam :-) . To skretanje Buna-Ljubinje ne mogu fuliti,imaju valjda table i za taj GP kod Trebinja isto? :-D
Dr Arsla
Posts: 1190
Joined: 05/01/2013 16:16

#114 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Dr Arsla »

A što ne ideš avionom do Dubrovnika :-D Uzmeš pink taxi sa sarajevskog maglodroma
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#115 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by ado-šampion »

Dmaster wrote:Ok onda idem ovom rutom,hvala vam :-) . To skretanje Buna-Ljubinje ne mogu fuliti,imaju valjda table i za taj GP kod Trebinja isto? :-D
Za granicu nije problem, imaju table, a Buna - Stolac, nemoj skretati dok ne vidis znak za Stolac, dakle ne lijevo prema Buni pa odmah desno, to je stari put.
Emx
Posts: 94
Joined: 21/04/2002 00:00

#116 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Emx »

taureg71 wrote:
SSemir wrote:
taureg71 wrote:a sto ne ides SA/Foca/Gacko/TB/DUB ??? to je manje frekventan put, a jako dobar, Cemerno sjajno odradjeno, stices 20 min prije...ako ne zuris i ako volis solidnu guzvu od SA do MOstara onda ok
ja radije ne bi. velike su sanske da bude tamo klizavo. sume, kotline, magla, vlaga..da je ljetni period, pa hajd

ja sutra idem tuda, doduse znam jako dobro put, nema nigdje preko 70 km na cas, ali je milina voziti kroz kanjon Sutjeske, preko Tjentista, prelijepi predjelima, :thumbup: nema raadara, a bome ni saobracaja...
Koliko ima otprilike od Tjentista do Trebinja, kakva je cesta?
Leon16v
Posts: 5792
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#117 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Leon16v »

Ja mislim da je oko 100 kilometara mozda i malo jace, a put ok, nije nesto bog zna sta, al moze se :D
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#118 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

Koliko ima otprilike od Tjentista do Trebinja, kakva je cesta?[/quote]

od Tjentista do TB ima oko 100 km, cesta bez rupa, malo krivuda 30 km, ali onda 70 km pravac milina...raspalis 110-130 na sat od Gacka
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#119 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

Dmaster wrote:Ok onda idem ovom rutom,hvala vam :-) . To skretanje Buna-Ljubinje ne mogu fuliti,imaju valjda table i za taj GP kod Trebinja isto? :-D
ama naravski da ima oznaka, tabla ko kuca...u Trebinju obavezno se parkiraj i prosetaj sat dva i kafu popijte, najljepsi grad u RS defin. A vrijeme kao da si u Californiji i cijene najnize u regiji...kafa 1km, loza 1 km, cuveno bijelo vino 1,2 km...
probook
Posts: 4595
Joined: 13/10/2013 22:38

#120 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by probook »

taureg71 wrote:
Dmaster wrote:Za Novu godinu idem u Dubrovnik, pa bih zamolio bih nekoga ko je isao u skorije vrijeme rutom Sarajevo - Mostar - Buna - Ljubinje- Trebinje - Ivanjica - Brgat - Dubrovnik, da mi objasni kakva je cesta i da li je bas znatno kraca ruta u odnosu na Metkovic? Ne bih da razvalim auto, ako je lose da ipak idem na Metkovic. Hvala unaprijed.
ma koje razvaljivanje ceste, put jako dobar, sem malo neravan od Ljubinja ka Trebinju, ali nema rupa, krpano jeste, ali nista strasno...a od TB do DUB fantastican...slobodno tuda idi, treba ti jedno 4 sata bez pauze maximala, imas jedno 240 km tuda, ne znam preko Metkovica koliko je, ali svakako duze..a sto ne ides SA/Foca/Gacko/TB/DUB ??? to je manje frekventan put, a jako dobar, Cemerno sjajno odradjeno, stices 20 min prije...ako ne zuris i ako volis solidnu guzvu od SA do MOstara onda ok
Mozda je ovo bolja verzija! Sar - Mostar je guzva uvijek,Ljubinje - Trebinje put onako nema rupa ali je neravan i Popovo polje dosadno nikada ga proci, asa druge strane cim dodjes u Gacko do Trebinja mozes bukvalno cineli put u petoj brzini proci i put je odlican. Nzm samo taj dio oko Foce tuda nisam cesto prolazio.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#121 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

Dmaster wrote:Ok onda idem ovom rutom,hvala vam :-) . To skretanje Buna-Ljubinje ne mogu fuliti,imaju valjda table i za taj GP kod Trebinja isto? :-D
GP ti je oko 20 km od Trebinja, nije bas blizu, put do njega isto odlican.Sve je oznaceno...nemas navigaciju?
Dmaster
Posts: 65
Joined: 01/07/2006 15:20

#122 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Dmaster »

taureg71 wrote:
Dmaster wrote:Ok onda idem ovom rutom,hvala vam :-) . To skretanje Buna-Ljubinje ne mogu fuliti,imaju valjda table i za taj GP kod Trebinja isto? :-D
GP ti je oko 20 km od Trebinja, nije bas blizu, put do njega isto odlican.Sve je oznaceno...nemas navigaciju?
Imam,ali ne znam da li da unesem Trebinje odmah ili prvo Ljubinje,pa onda Trebinje,ne znam koliko su precizno obradjena manja mjesta,zato sam pitao za ploce :-)
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#123 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by taureg71 »

javi kako si prosao, jesi zadovoljan putem i uputama???
Dmaster
Posts: 65
Joined: 01/07/2006 15:20

#124 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by Dmaster »

Moze li mi neko reci ako je isao nedavno,gdjeje manja guzva GP Ivanica ili Doljani? :-)
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#125 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by shiny »

Dmaster wrote:Moze li mi neko reci ako je isao nedavno,gdjeje manja guzva GP Ivanica ili Doljani? :-)
Ivanica :)

Na Doljanima se po sat zna čekati, na Ivanici je prije nekoliko dana samo jedno vozilo ispred mene bilo... A imas između Čepikuće, samo je put prema Slanom loš... Tu baš nikad gužve nema...
Post Reply