Sarajevo-Dubrovnik

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 27209
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1 Sarajevo-Dubrovnik

Post by mayab »

Image

Zanimaju me iskustva o ovoj ruti do Dubrovnika , dakle preko Tjentista, Gackog, Bileće i Trebinja, nju preporucuje Viamichelin, kakva je cesta , brzina itd?
Ili je ipak bolje ono "klasično", Mostar, Neum itd.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by holowey »

mayab wrote:Image

Zanimaju me iskustva o ovoj ruti do Dubrovnika , dakle preko Tjentista, Gackog, Bileće i Trebinja, nju preporucuje Viamichelin, kakva je cesta , brzina itd?
Ili je ipak bolje ono "klasično", Mostar, Neum itd.
to je najkraci put ali je cesta losa...osobe koje ne podnose najbolje voznju se obavezno ispovracaju :-))))

ja bih ti radije preporucio da ides na mostar, pa na buni da skrenes za stolac, ljubinje, trebinje i eto te u dubrovniku... malcice je duzi put od tog preko tjentista, ali je cesta bolja, nema mnogo saobracaja, a izuzev dvije-tri lokacije (na buni, hodbini i na ulazu u stolac) rijetko da ima policije pa se moze brze voziti...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#3 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by slavkoimamodilera »

Ma dole ionako ziva roba nema na toj cesti, koju god odaberes przis kol'ko ide, u DU stignes prije nego se i ponadas... ;-) ja bih radije preko tjentista, zanimljivija je cesta (uopste nije u losem stanju, ne znam odakle ta informacija :? ), a i izbjegavas guzvu na cesti SA-MO :thumbup:
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by holowey »

slavkoimamodilera wrote:Ma dole ionako ziva roba nema na toj cesti, koju god odaberes przis kol'ko ide, u DU stignes prije nego se i ponadas... ;-) ja bih radije preko tjentista, zanimljivija je cesta (uopste nije u losem stanju, ne znam odakle ta informacija :? ), a i izbjegavas guzvu na cesti SA-MO :thumbup:
nisam rekao da je cesta u losem stanju, nego da je losa...krivudava do bola i ako uspijes od sarajeva do dubrovnika imati prosjek veci od 50, ti si sumaher :-)))
a to sve pod uslovom da te saputnici ne zaustavljaju svaki cas da se ispovracaju :D
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#5 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by slavkoimamodilera »

Aaaaa olrajt, olrajt! :mrgreen: Ma nije tako strasno, meni je bas dobra cesta...
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#6 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by madner »

Isao sam prije par godina, oko Gackog je bilo nekog makadama i cesto se naleti na kamione sa drvima. Sve ostalo je skroz ok.

Ipak, ja bi do Mostara pa na Trebinje. Pripremi stagod za muriju i stisni gas. :D
studentina1
Posts: 134
Joined: 16/02/2009 14:45

#7 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by studentina1 »

madner wrote:Isao sam prije par godina, oko Gackog je bilo nekog makadama i cesto se naleti na kamione sa drvima. Sve ostalo je skroz ok.

Ipak, ja bi do Mostara pa na Trebinje. Pripremi stagod za muriju i stisni gas. :D
Probao sve pravce,najtijebolje na neum,a ono dole pusto,piči do mile volje.Ostalo je kamenjar i jad
Od raskršča za pelješac pa dalje uvek vreba policija-brzina (neće uvek pare)
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#8 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by madner »

Put od Mostara do Trebinja je odlican, a opet je bolje fasovat kaznu od "nasih" nego od njihovih.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#9 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by corolla02 »

Do Dubrovnika jednom, pa nazad drugom cestom!
:-)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#10 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by ado-šampion »

Ja sam sličnu temu postavio prošle godine. Ako ćeš mene slušat, idi klasično, znači prema Neumu, preko Doljana. Ja sam prošle godine išao Mostar, Stolac, Trebinje i ne bih više.
Prema Stocu qrcu ne valja cesta, toliko je uska da kad naiđeš na kamion (koji btw. ide 10 km/h) moraš sići jednom stranom auta na makadam da ga zaobiđeš, a makadam je ono krupno, oštro kamenje. Da ne govorim da je cesta up-and-down, nepregledna do bola, a na sve strane su znakovi za divljač na putu, koja se naravno zna potrefiti i to bez ikakve kontrole! Isto tako, prije te uske dionice imaš jednu prilično dugu dionicu koja je brdo ko uz nos, muka za auto. Ali kad se sve to savlada, put je dosta dobar, dalje prema Trebinju i Dubrovniku, mada ni ta dionica nije baš lagana jer ima dosta krivina.
Što se tiče "standardnog" puta, znači Mostar, Doljani, tu ćeš se vozit možda jedno sat više, sve zavisi od gužve na granici, ali je zato sve normalna otvrorena cesta.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by holowey »

ado-šampion wrote:Ja sam prošle godine išao Mostar, Stolac, Trebinje i ne bih više.
Prema Stocu qrcu ne valja cesta, toliko je uska da kad naiđeš na kamion (koji btw. ide 10 km/h) moraš sići jednom stranom auta na makadam da ga zaobiđeš, a makadam je ono krupno, oštro kamenje. Da ne govorim da je cesta up-and-down, nepregledna do bola, a na sve strane su znakovi za divljač na putu, koja se naravno zna potrefiti i to bez ikakve kontrole! Isto tako, prije te uske dionice imaš jednu prilično dugu dionicu koja je brdo ko uz nos, muka za auto. Ali kad se sve to savlada, put je dosta dobar, dalje prema Trebinju i Dubrovniku, mada ni ta dionica nije baš lagana jer ima dosta krivina.
Što se tiče "standardnog" puta, znači Mostar, Doljani, tu ćeš se vozit možda jedno sat više, sve zavisi od gužve na granici, ali je zato sve normalna otvrorena cesta.
kuda li su tebe uputili da ides... da ti slucajno nisi isao za neum preko brda?

i kazes cesta uz nos, muka za auto? vozis peglicu? yugo? punoljetan g2 1.3b leti uz to brdo...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#12 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by slavkoimamodilera »

:lol: :lol: :lol:

Da ti nisi druže preko Domanovica isao u Stolac, starom cestom? :-)
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by madner »

Ili da si fulio brzine pa 2. umjesto 4.?

:D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#14 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by whow »

ja sam jednom isao od onoga raskrizja prije Metkovica mislim da je za Svitavu pa uzbrdo prema Ravnom i tako . Uzas jedan to ne bi najgorem dusmanu preporucio . Kad se spustis niz planinu , ako se spustis , Neum odmah tu ispred tebe , pa onda laganini do Dubrovnika.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#15 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by holowey »

whow wrote:ja sam jednom isao od onoga raskrizja prije Metkovica mislim da je za Svitavu pa uzbrdo prema Ravnom i tako . Uzas jedan to ne bi najgorem dusmanu preporucio . Kad se spustis niz planinu , ako se spustis , Neum odmah tu ispred tebe , pa onda laganini do Dubrovnika.
to je bas gadna cesta... jedna prijateljica radi u turistickoj agenciji i kaze da sitnu buraniju u neum voze autobusima tom cestom, nisam mogao da vjerujem da se neko usudi komercijalno prevoziti ljude tuda...

ako si slusao necije upute da ides tuda onda ili si pogresno shvatio ili te je neko izlevatio da tom cestom ides za dubrovnik... trebao si skrenuti na raskrsnici za bunu, ili ako slucajno fulis tu raskrsnicu, skrenuti na raskrsnici kod capljine lijevo za stolac, i onda od stoca pravo na ljubinje, trebinje, i eto te u dubrovniku...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#16 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by ado-šampion »

holowey wrote:
ado-šampion wrote:Ja sam prošle godine išao Mostar, Stolac, Trebinje i ne bih više.
Prema Stocu qrcu ne valja cesta, toliko je uska da kad naiđeš na kamion (koji btw. ide 10 km/h) moraš sići jednom stranom auta na makadam da ga zaobiđeš, a makadam je ono krupno, oštro kamenje. Da ne govorim da je cesta up-and-down, nepregledna do bola, a na sve strane su znakovi za divljač na putu, koja se naravno zna potrefiti i to bez ikakve kontrole! Isto tako, prije te uske dionice imaš jednu prilično dugu dionicu koja je brdo ko uz nos, muka za auto. Ali kad se sve to savlada, put je dosta dobar, dalje prema Trebinju i Dubrovniku, mada ni ta dionica nije baš lagana jer ima dosta krivina.
Što se tiče "standardnog" puta, znači Mostar, Doljani, tu ćeš se vozit možda jedno sat više, sve zavisi od gužve na granici, ali je zato sve normalna otvrorena cesta.
kuda li su tebe uputili da ides... da ti slucajno nisi isao za neum preko brda?

i kazes cesta uz nos, muka za auto? vozis peglicu? yugo? punoljetan g2 1.3b leti uz to brdo...
Jarane znam šta je Neum preko brda, a znam šta je Dubrovnik, nisam debil. Vozim japanca sa 90 konja koji tog Golfa pojede za doručak i lagano ga ispljune i uz to "brdo" ne možeš prebacit u četvrtu. Jaro mogu i ja "nabit" auto i 90 preko tog brda trećom, ali nisam krenuo da probam mogućnosti auta, nego na odmor.

Znači da ne bude zabune, skrenuo sam iza Mostara, na raskršću za Bunu, i išao sve "glavnom" cestom do Trebinja, znači ne prema Buni! Prije puta sam detaljno proučio mapu, a i istu sam imao i u autu, zadjeno s još četvero ljudi. Ako sam ja debil, nismo valjda sve petorica debili.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#17 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by madner »

Ne znam, ali taj opis puta mi se nikako ne poklapa.
Lagano 130, nidje nikog, indijska konoplja raste u poljima.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#18 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by ado-šampion »

Znači, ostaje kako sam rekao. Ko je gospodin krenuće sat ranije i ići pravom cestom, a ne se jebavat kojekakvim seoskim cestama da bi se ušparao sat vremena i malo benzina.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#19 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by madner »

I vamo je sve magistralni put. :roll:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#20 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by ado-šampion »

madner wrote:Ne znam, ali taj opis puta mi se nikako ne poklapa.
Lagano 130, nidje nikog, indijska konoplja raste u poljima.
Jbg jaro, ne sjećam se ja sad svakog kilometra. Znam da ima jedna dionica uzbrdo u kojoj ne može u četvrtu prebacit, znam da ima dionica na kojoj ne možeš mimoić kamion da ne siđeš s ceste, i znam da ima dionica s pravo puno krivina, bolje reći okuka, jer sam tuda vozio tako da se svima u autu okreno želudac :-)

Sad vi prikazaste to kao da je neka nauka. Tu nema ništa da se konta, lijevo prema Buni, pa ona desno, a ne pravo na Bunu i samo pravo cestom, Stolac, sela, Trebinje, Dubrovnik...
Last edited by ado-šampion on 28/04/2009 16:21, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56769
Joined: 09/08/2004 16:35

#21 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by madner »

To mi izgleda kao ono drugo skretanje, sto ide starom cestom. :?
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#22 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by corolla02 »

Pa covjek pita za Tjentiste Gacko pa Trebinje a ne Stolac!?
Uglavnom sve ti je to losije od M-17, mada imas tu i vise relacija npr, ova prva vec pomenuta, zatim Mostar Stolac Neum pa Dubrovnik-preko Domanovica, zatim Mostar Stolac Neum-preko Rotimlje, dalje, Mostar Stolac Ljubilje Trebinje pa Dubrovnik. Nekad kao djete sam se vozio sa starcima ovuda, cesta u Popovom polju uvjek bila odlicna sa dosta pravca, ali od Stoca pa do Popovog polja je sporija jer se penjes pa se opet spustas. Pa onda imas i onu iz Doljana pa preko Svitave za Neum pa dalje kud ti volja...
Ali ako si avanturista, mozda ko ja, onda vrijedi se malo i provozati naokolo da upoznas nasu toplu Hercegovinu
:D
P.S.
Ja da sam na tvom mjestu isao bih jednom tamo a vracao bih opet se drugom cestom i svrati negdje i pojedi jarcevine, npr. Klinje jezero
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#23 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by slavkoimamodilera »

madner wrote:To mi izgleda kao ono drugo skretanje, sto ide starom cestom. :?
Kao sto rekoh... :D
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#24 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by and »

mayab wrote:Image

Zanimaju me iskustva o ovoj ruti do Dubrovnika , dakle preko Tjentista, Gackog, Bileće i Trebinja, nju preporucuje Viamichelin, kakva je cesta , brzina itd?
Ili je ipak bolje ono "klasično", Mostar, Neum itd.
uvijek mi je bio draži ovaj klasični-mostar,neum
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#25 Re: Sarajevo-Dubrovnik

Post by sistem »

prosle godine isao dubrovnik - trebinje - tjentiste - sarajevo

od dubrovnika ne nadjoh znak za trebinje, vec onako po osjecaju 8-) sa viskom
nabodoh na granicu - kontejner ofarban plavo / zuto :-) - samo carinik i ja :shock:
onda ide lijep put, nigdje nikog, u skroz dobrom stanju, uzivancija
od miljevine do sarajeva bilo malo guzve

zakljucak - ja cu opet tako
Post Reply