Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3926 Re: Sarajevo Construction

Post by So What! »

SSemir wrote:
So What! wrote:
Ja sam kao što rekoh svojim istraživanjem upozorio na povećanu količinu izgradnje resorta koja se mora obustaviti, prvenstveno ekoloških i estetskih razloga, a zatim i vlasničih jer što je previše, previše je.

Ali recimo koja to firma dolazi muljatorski i zašto, ko je od vas ispitao porijeklo tog novca. da li neko ima neke izvore za te malverzacije koje navodite.

Sve se radi o nagađanjima uglavnom.
jako kvalitetan i validan argument zasto se nesto mora obustaviti :D
Hahaha, 100 resorta razbacanih po raznim dijelovima države ne bi možda bilo problem, ali 50 resorta nagurano u Kanton Sarajevo je već problem.

Već imamo slučajeva da se resorti grade jedan do drugog, pa ako jedan ima 40 vila i drugi isto toliko, tu imamo ogroman broj objekata, koji gubi smisao nekog resorta, smetaju jedni drugima, znatno utiču na okolinu, kulturu življenja itd...

Nisam protiv u potpunosti, ali ti projekti moraju imati glavu i rep ...
User avatar
basicm
Posts: 10461
Joined: 16/01/2012 21:38

#3927 Re: Sarajevo Construction

Post by basicm »

Kako god procitam vasa pisanja, sve se svodi na islamofobiju, nemate ni najmanji argument za to sto pisete nego sve neke pretpostavke.
Kao prvo, knjizenje ide na pravna lica, tj d.o.o. Firme subjekte u bih, privatnog vlasnistva arapi nemaju. Ako bilo sta muljaju, inspekcija, prinudna naplata i gotovo.
Drugo, ovi resorti kroz par godina ce se prodavati, dosadice arapima i onda ce se oni za glavu hvatati kad im mi ponudimo onoliko koliko vrijedi, a ne onoliko koliko su oni platili.
Strah od naseljavanja je neopravdan, teoretski moguce ali realno ova vrsta koja dolazi nece se naseliti, ima druga koju ne spominjete i koja je realnija, ali neka se institucije time bave.
Na kraju, BiH moze imati visestruku korist, naravno treba sve pratiti i samo da sve ide po zakonu.
Trece, arapi su vlasnici privatno po engleskoj i evropi, sto ne bi i kod nas uz sve fino razjasnjeno i poslozeno, porezi, postivanje poretka itd.
I da, kad prebrojite stambene jedinice svih resorta, koliko je to miliona arapa nama na grbaci?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3928 Re: Sarajevo Construction

Post by DaysleepeR »

Ima li ko kakav konkretan slučaj arapskih resorta i nekretnina upisanih na fiktivne firme u Londonu?
Ako ima izvolite postaviti, a ako nema, prestanite koristiti taj podatak u koji samo debil može povjerovati.

Ne može se otvoriti firma koja ima 0 prometa, 0 zaposlenih i ništa ne radi. Može u BiH, ali to je sve samo ne dokaz da su stvari čiste.
Bila ona arapska, ruska, njemačka ili čija god. Nikakve veze to sa islamofobijom nema. Ko ti kaže da arapi koji ovdje dolaze žele da žive u islamu, možda ih upravo privlači broj kafana, alkohol, kockarnice i kurve. Veliki je broj slučajeva gdje arapski turisti stave žene i djecu na spavanje pa onda traže od vodiča da ih vodi u kafane i u kurve. Stoga, malo manje se hvatajte islamofobije kao argumenta, ni Cerić više nije reis, i ta je histerija bila samo borba za prevlast.

U mojoj zemlji neću da šutim na očite slučajeve nezakonitih zadnji i niko nije sveta krava, niti ičije pare.
Ja prvi ne moram da se prodajem bilo kome za keš, svoj posao i pare imam.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#3929 Re: Sarajevo Construction

Post by Gray »

So What! wrote:Image

Ova slika je bar godinu dana stara :)
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#3930 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

kad već pomenu arape koji hoće da se malo izmaknu od rigidnog islama.
U mojoj prethodnoj kompaniji imali smo partnera iz S.Arabije.
Taj se već u avionu nalije ko stoka pa ga jedva kroz graničnu provedeš.
Inače regularan lik, diploma iz USA, radi za jednu agenciju vlade SA.

Ja protiv ljudi koji hoće da dođu ovamo da se malo opuste i relaksiraju, u granicama dozvoljenog, nemam ništa i što se mene tiče dobrodošli su.
Također većina arapskih familija koje sam sretao po shoping centrima se korektno ponaša, apsolutno ne privlačeći pažnju ničim osim odjevanjem, ali to je kolorit koji je u domenu ljudskih prava.
Naravno uvijek ima hajvana, kako ovdje tako i kod njih.
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#3931 Re: Sarajevo Construction

Post by Dzontra_Volta »

Image

NACIONALNI SPOMENIK
Na prodaju ruševne zgrade na Marijin-Dvoru u Sarajevu: Zainteresovani domaći i investitori iz UAE

Iako je zgrada u kojoj je nekada bila smještena Električna centrala, 2015. godine proglašena nacionalnim spomenikom BiH, restauracija i zaštita nisu realizovane, a Klix.ba saznaje da će ta zgrada biti prodata investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, dok su za zgradu prekoputa, u ulici Kotromanića br. 48, zainteresirani domaći investitori.
Prema informacijama do kojih je došao Klix.ba, Nazif Branković koji zastupa firmu Iris Computers d.o.o je 16. novembra 2016. godine za 5,5 miliona KM prodao funkcionalnu zgradu u ulici Kotromanića br. 48 firmi Ideja d.o.o. koju zastupa direktor Naser Šukurica, a čiji je jedini osnivač Fuad Džafić, suvlasnik kompanije Akova Group.

Riječ je o zgradi čiji je vlasnik bila firma Iris computers d.d. Sarajevo, a koja je prostor izdavala Agenciji Poslovnost koja se bavi finansijskim, knjigovodstvenim i pravnim poslovima te caffe baru Haag, u čijem su dvorištu posljednjih godina organizovani popularni block partyji Mucha Lucha. Prema nezvaničnim informacijama, na tom mjestu planirana je gradnja stambeno-poslovnog objekta.

Investitori iz UAE, koje zastupa kompanija Emirates iz Sarajeva, su zainteresirani za kupovinu devastirane zgrade nekadašnje Električne centrale. Riječ je o građevinskoj cjelini na potezu Kotromanićeve ulice i ulice Hiseta, u čijem se sastavu nalazi zgrada industrijskog postrojenja, upravna zgrada i spomenik Vladimiru Periću Valteru. Svakako bi problem mogao nastati kod dobijanja građevinske i urbanističke dozvole jer je riječ o nacionalnom spomeniku koji ne može biti podvrgnut nikakvim promjenama.

Informacija o cijeni po kojoj bi potencijalni investitori mogli postati vlasnici devastirane zgrade nekadašnje Električne centrale nisu poznate. Namjena, kao ni tačna cijena realizacije također nisu poznati.

Mjere zaštite


Zgrada Električne centrale, koja se nalazi u centralnom dijelu grada na potezu ulica Kotromanića i Hiseta, teško je oštećena 1992. godine. Krov objekta i enterijer u potpunosti su oštećeni, a u unutrašnjosti koja je utočište beskućnicima i narkomanima nalaze se velike količine građevinskog otpada, smeća i samoniklog rastinja. Radnje na sanaciji objekta ili raščišćavanju otpada nikada nisu poduzete.

Iz Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH potvrdili su da su na ovom objektu dozvoljeni isključivo konzervatorsko-restauratorski radovi, radovi tekućeg održavanja i radovi koji imaju za cilj prezentaciju spomenika i stručno nadziranje nadležne službe zaštite naslijeđa na nivou Federacije Bosne i Hercegovine.

Zanimljivo je da se firma Iris Computers, nakon što je 2013. podnesena peticija za proglašenje Termoelektrane Sarajevo - Marijin Dvor u Sarajevu nacionalnim spomenikom BiH, protivila inicijativi i nudila mogućnost rješenja kupoprodajom predmetnog objekta od države BiH ili drugih zainteresovanih.

U dopisu firme Iris computers od 17. jula 2014. godine navedeno je da je neophodno uključivanje vlasnika zgrade Termoelektrane u postupak donošenja odluke te da je vlasnik dobra tvrdio da ne posjeduje dokumentaciju vezanu za objekt.

Električna centrala - historijska prekretnica


Podsjećamo, Električna centrala na Marijin-Dvoru u Sarajevu izgrađena je 1894. godine i predstavlja jedno od najznačajnijih industrijskih ostvarenja austrougarskog perioda u Bosni i Hercegovini. Iz ove centrale snabdijevan je prvi električni tramvaj u Evropi, a Sarajevo je iste godine dobilo javnu električnu rasvjetu. Njena arhitektonska vrijednost bila je podjednako značajna.

O njenom značaju za grad govori i podatak da je Valter Perić u noći sa 5. na 6. april 1945. godine dao svoj život braneći je od njemačkih vojnih snaga (zbog toga je danas u narodu poznata i kao Valterova centrala).

Od agresorskih snaga u maju 1992. godine nije odbranjena, a bez obzira na njenu kulturno-historijsku važnost nikada obnovljena.
Sad kad nikne stakleni neboder nad centralom. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#3932 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Čuj termoelektrana.
A jbt, pa svašta pročitaš na ovom klixu.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3933 Re: Sarajevo Construction

Post by parappa »

DaysleepeR wrote:Ima li ko kakav konkretan slučaj arapskih resorta i nekretnina upisanih na fiktivne firme u Londonu?
Ako ima izvolite postaviti, a ako nema, prestanite koristiti taj podatak u koji samo debil može povjerovati.

Ne može se otvoriti firma koja ima 0 prometa, 0 zaposlenih i ništa ne radi. Može u BiH, ali to je sve samo ne dokaz da su stvari čiste.
.
kako to moze?
zar firma koja se registruje ne mora imati bar jednog zaposlenog tj. direktora koji prima (minimalnu) platu?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3934 Re: Sarajevo Construction

Post by DaysleepeR »

parappa wrote:
DaysleepeR wrote:Ima li ko kakav konkretan slučaj arapskih resorta i nekretnina upisanih na fiktivne firme u Londonu?
Ako ima izvolite postaviti, a ako nema, prestanite koristiti taj podatak u koji samo debil može povjerovati.

Ne može se otvoriti firma koja ima 0 prometa, 0 zaposlenih i ništa ne radi. Može u BiH, ali to je sve samo ne dokaz da su stvari čiste.
.
kako to moze?
zar firma koja se registruje ne mora imati bar jednog zaposlenog tj. direktora koji prima (minimalnu) platu?
https://www.slobodnaevropa.org/a/bih-st ... 78151.html
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3935 Re: Sarajevo Construction

Post by parappa »

Ujić: Sve to ljudi rade uz pomoć advokata – notara. Imate velikih kompanija iz ovih zemalja koje u BiH otvaraju sestrinske firme, gdje su direktori državljani BiH. Imate oko 110 lica, stranih državljana koji nisu uopšte ušli u BiH, a registrovali su firmu u kojoj je državljanin BiH direktor i koji kupuje nekretnine.

znaci ipak mora biti minimalno taj jedan zaposleni... koji je direktor firme u bih.
to je vecinom osoba koja ganja papire, sastaje se sa notarom, advokatom, gradjevinskim firmama, salje izvjestaje, dolazi po te kapitalce na aerodrom, vozi ih po lokacijama itd.
valjda prima i neku platu a od te plate se "valjda" placa porez.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3936 Re: Sarajevo Construction

Post by DaysleepeR »

ma ja ba začarani krug

arapi - može u londonu ne može bih - samo nek su naši - islamofobija - samo nek se plaća PDV

a nema dokaza ni da se plaća, niti da ima u Londonu

bitno je da je Memić reko, a je li istina nije bitno, samo ponavljajmo ko papagaji

evo i da ima, fiktivna firma opere milione, a uplati 300 KM poreza mjesečno, i to je kao OK?
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#3937 Re: Sarajevo Construction

Post by peepeep »

DaysleepeR wrote:ma ja ba začarani krug

arapi - može u londonu ne može bih - samo nek su naši - islamofobija - samo nek se plaća PDV

a nema dokaza ni da se plaća, niti da ima u Londonu

bitno je da je Memić reko, a je li istina nije bitno, samo ponavljajmo ko papagaji

evo i da ima, fiktivna firma opere milione, a uplati 300 KM poreza mjesečno, i to je kao OK?
London: 1,572 km²

Sarajevo: 141.5 km²

London population: 8 630 000

Sarajevo population: 275 524

I slijepcu je jasno da ti poređenje ne valja. Uostalom pogledaj malo, Londonci prodaju kuće za bogataše. Mi prodajemo sve, od Marin Dvora do Nikšićkog polja.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3938 Re: Sarajevo Construction

Post by parappa »

DaysleepeR wrote:ma ja ba začarani krug

arapi - može u londonu ne može bih - samo nek su naši - islamofobija - samo nek se plaća PDV

a nema dokaza ni da se plaća, niti da ima u Londonu

bitno je da je Memić reko, a je li istina nije bitno, samo ponavljajmo ko papagaji

evo i da ima, fiktivna firma opere milione, a uplati 300 KM poreza mjesečno, i to je kao OK?
naravno da nije ok... ali takvi su nam zakoni.
sve dok politicarima ubacuju koju u dzep moci ce to da rade.

placaju li te firme porez na dobit od prodaje stanova?
sta je sa kupcima?
stanove moraju knjiziti kod nas ... i to se placa.
rezije, odrzavanje objekata i okoline, advokati, notari, makleri, o gradnji da ne pisem... jedna citava ekonomija se stvorila oko ovih naselja.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3939 Re: Sarajevo Construction

Post by Truba »

postojala je i ekonomija oko holokausta

ne možete negativne stvari koje su ko mjesec

opravdavati dobrim pojavama koje su veličine fobosa i demiosa :D kako se već zovu marsovi sateliti
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3940 Re: Sarajevo Construction

Post by DaysleepeR »

peepeep wrote:
DaysleepeR wrote:ma ja ba začarani krug

arapi - može u londonu ne može bih - samo nek su naši - islamofobija - samo nek se plaća PDV

a nema dokaza ni da se plaća, niti da ima u Londonu

bitno je da je Memić reko, a je li istina nije bitno, samo ponavljajmo ko papagaji

evo i da ima, fiktivna firma opere milione, a uplati 300 KM poreza mjesečno, i to je kao OK?
London: 1,572 km²

Sarajevo: 141.5 km²

London population: 8 630 000

Sarajevo population: 275 524

I slijepcu je jasno da ti poređenje ne valja. Uostalom pogledaj malo, Londonci prodaju kuće za bogataše. Mi prodajemo sve, od Marin Dvora do Nikšićkog polja.
ne poredim ja, porede ovi kojima je ovaj kriminal OK. naravno da se ne može porediti, to je argument za debile.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3941 Re: Sarajevo Construction

Post by DaysleepeR »

parappa wrote:
DaysleepeR wrote:ma ja ba začarani krug

arapi - može u londonu ne može bih - samo nek su naši - islamofobija - samo nek se plaća PDV

a nema dokaza ni da se plaća, niti da ima u Londonu

bitno je da je Memić reko, a je li istina nije bitno, samo ponavljajmo ko papagaji

evo i da ima, fiktivna firma opere milione, a uplati 300 KM poreza mjesečno, i to je kao OK?
naravno da nije ok... ali takvi su nam zakoni.
sve dok politicarima ubacuju koju u dzep moci ce to da rade.

placaju li te firme porez na dobit od prodaje stanova?
sta je sa kupcima?
stanove moraju knjiziti kod nas ... i to se placa.
rezije, odrzavanje objekata i okoline, advokati, notari, makleri, o gradnji da ne pisem... jedna citava ekonomija se stvorila oko ovih naselja.
ko kaže da su takvi zakoni?

stavljao sam ovdje članak, preko 80% tih firmi uopšte nisu u PDV sistemu. nema PDV-a, nema.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3942 Re: Sarajevo Construction

Post by parappa »

Black swan wrote:postojala je i ekonomija oko holokausta

ne možete negativne stvari koje su ko mjesec

opravdavati dobrim pojavama koje su veličine fobosa i demiosa :D kako se već zovu marsovi sateliti
bar niko ne umire od ovoga.

da se razumijemo meni ta gradnja kao gradnja ne smeta... vecina resorta izgleda prilicno dobro na maketama.
samo mi je zao sto se jeftino prodajemo i sto zemlja ide strancima. a pitam se jos kako ce neki arap ostvariti svoja prava nad tom zemljom kad bude stani pani? drzava mu opet moze nesto smisliti i oduzeti imovinu... pa nek tuzi ali onda ce na sudu isplivati sve sto se desavalo oko toga.
na kraju ce puno ljudi iz tih zemalja biti donji... mi ovdje smo samo slucajni prolaznici
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#3943 Re: Sarajevo Construction

Post by saibaba »

Sta je ba s vama ljudi ? Dobar dio Arapskih naselja je na totalo bezvrijednim lokacijama. Recimo ovo naselje u tarčinu gdje prave hotel, pa na lokvama, u Blazuju i sl.. Tu se dozvole i rente nisu nista placale samo da se gradi..
Sad kad se prave rezidencijala naselja i vrhunski hoteli ne valja..
Samo ko nema pojma o ekonomiji moze reci da gradjani nemaju koristi od toga.. S tim da se naravno moraju postovati zakoni ali to jedna druga prica koja nije za foruma Construction..
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3944 Re: Sarajevo Construction

Post by parappa »

DaysleepeR wrote:
parappa wrote:
DaysleepeR wrote:ma ja ba začarani krug

arapi - može u londonu ne može bih - samo nek su naši - islamofobija - samo nek se plaća PDV

a nema dokaza ni da se plaća, niti da ima u Londonu

bitno je da je Memić reko, a je li istina nije bitno, samo ponavljajmo ko papagaji

evo i da ima, fiktivna firma opere milione, a uplati 300 KM poreza mjesečno, i to je kao OK?
naravno da nije ok... ali takvi su nam zakoni.
sve dok politicarima ubacuju koju u dzep moci ce to da rade.

placaju li te firme porez na dobit od prodaje stanova?
sta je sa kupcima?
stanove moraju knjiziti kod nas ... i to se placa.
rezije, odrzavanje objekata i okoline, advokati, notari, makleri, o gradnji da ne pisem... jedna citava ekonomija se stvorila oko ovih naselja.
ko kaže da su takvi zakoni?

stavljao sam ovdje članak, preko 80% tih firmi uopšte nisu u PDV sistemu. nema PDV-a, nema.
to je onda slucaj za tuzilastvo... kako moze jedna firma prodati ili iznajmiti stan a da kupac ne plati porez na to?
gdje je racun za to kao i za sve gore navedene usluge?
trebamo se onda zapitati zasto se taj zakon ne sprovodi... zasto bi ja onda placao pdv kad kupim stan u bih a stranac ne placa?
sve te firme koje nisu u pdv sistemu zatvoriti i imovinu oduzeti, zaposlene procesuirati... ali "neko" ih vjerovatno stiti
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45479
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3945 Re: Sarajevo Construction

Post by Chmoljo »

megalomansko građenje u turizmu proizvede ovo...

http://net.hr/danas/svijet/grad-famagus ... ad-duhova/

ali hajde, ako se sve izjalovi, bar će nam narkomani imati krov nad glavom.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3946 Re: Sarajevo Construction

Post by parappa »

saibaba wrote:Sta je ba s vama ljudi ? Dobar dio Arapskih naselja je na totalo bezvrijednim lokacijama. Recimo ovo naselje u tarčinu gdje prave hotel, pa na lokvama, u Blazuju i sl.. Tu se dozvole i rente nisu nista placale samo da se gradi..
Sad kad se prave rezidencijala naselja i vrhunski hoteli ne valja..
Samo ko nema pojma o ekonomiji moze reci da gradjani nemaju koristi od toga.. S tim da se naravno moraju postovati zakoni ali to jedna druga prica koja nije za foruma Construction..
ama nek grade samo nek bude sve uredno i nek placaju porez... kao u drugim drzavama
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#3947 Re: Sarajevo Construction

Post by parappa »

Chmoljo wrote:megalomansko građenje u turizmu proizvede ovo...

http://net.hr/danas/svijet/grad-famagus ... ad-duhova/

ali hajde, ako se sve izjalovi, bar će nam narkomani imati krov nad glavom.
ovo je ipak uzrok rata, podjele i politike
mada ne kazem da se to kod nas ne moze desiti :bih:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3948 Re: Sarajevo Construction

Post by DaysleepeR »

parappa wrote:
to je onda slucaj za tuzilastvo... kako moze jedna firma prodati ili iznajmiti stan a da kupac ne plati porez na to?
gdje je racun za to kao i za sve gore navedene usluge?
trebamo se onda zapitati zasto se taj zakon ne sprovodi... zasto bi ja onda placao pdv kad kupim stan u bih a stranac ne placa?
sve te firme koje nisu u pdv sistemu zatvoriti i imovinu oduzeti, zaposlene procesuirati... ali "neko" ih vjerovatno stiti
strani državljanin preko proxy BH državljana otvori fikitvnu firmu i upiše imovinu. recimo da kupi kuću i da je renovira, uglavnom kešom ili preko stranog računa svejedno. usluge prema inostranstvu koliko ja znam ne podliježu PDV-u. dalje, strani državljanin koji živi u svojoj matičnoj državi nudi u svojoj državi nekretnine u BIH kupcima iz svoje države. ugovor o najmu ili kupoprodajni ugovor se zaključi u matičnoj zemlji. kakav se tu PDV plaća ovoj državi? nikakav.

što se ne procesuira? ova kompletna arapska histerija je krakoročni državni interes od visokog značaja. žmiri se ne na jedno, nego na oba oka. kad bubble pukne, pašće nekoliko nižih činovnika, barem će imati neko suđenje javno propraćeno. dok se malo razvodni biće neka mala kazna ili oslobađajuća presuda. ostaće građevinske i ostale servisne kompanije sa nenaplaćenim fakturama, bruka raje bez posla i tako dalje. a to je neminovno. lijepo bi bilo spriječiti prije ne bude velika šteta. velika je šteta ako ostane dopola završeno naseljen negdje u sred šume s kojim ništa ne možeš jer je sve predmet spora koji nije zaključen. dan danas u gradu imaš prijeratna gradilišta kojima ništa ne možeš.
šteta će biti ogromna pa eto, brzo će to, znam ko je bio za pa ćućemo se.
Last edited by DaysleepeR on 22/06/2017 13:03, edited 2 times in total.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#3949 Re: Sarajevo Construction

Post by agent_zero »

So What! wrote:
agent_zero wrote:Podržavam samo ono što se gradi za naše obične ljude i građane.

Sve ono što se gradi za ovu našu kvazielitu (ratne profitere) i Arape (tj. arapsku fukaru koja dolazi ovamo, bogati arapi su po Engleskoj, Francuskoj, Španiji...), mogu samo proklinjati za pokoljenja onima koji su to dopustili.

A zemlju prodavati i dozvoliti knjiženje Arapima? To samo lud čovjek/narod može dopustiti.

Nije džabe onaj ludi Milanović nedavno govorio da BiH treba preko reda u EU i na silu je natjerati da uvede EU zakonodavstvo, onda se ovakve stvari nikad ne bi mogle dozvoljavati.
A kako ti zakoni EU dopuštaju Arapima u tim zemljama EU da kupuju nekretine i borave tamo :?:

Dakle sve što neko izgradi vlastitim sredstvima ti ne podržavaš, zanimljivo.
Miješaš kruške i jabuke.

Gdje po tim zapadnim zemljama imaju resorti isključivo za Arape? Ono sijeku se šume i prirodno bogatstvo jedne zemlje da bi tamo neki arap plandovao i bio vlasnik toga? Arapi po EU/GB zakonodavstvu NE MOGU biti vlasnici zemlje!

I apsolutno stojim iza svake riječi koju sam gore napisao, bez obzira koliko tebi i tebi sličnima stvaralo kiselinu u želucu.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#3950 Re: Sarajevo Construction

Post by DaysleepeR »

vezano za porezne olakšice za strane investicije, kažete PDV, porezi, carine?

Povlastice za strane ulagače

DRŽAVNI NIVO
U skladu sa Zakonom o politici direktnih stranih ulaganja u BiH („Službeni glasnik BiH“, br. 17/98, 13/03, 48/10 i 22/15) stranim investitorima garantovano je sljedeće:

- Nacionalni tretman stranim ulagačima, odnosno strani ulagači imaju ista prava i obveze kao i rezidenti Bosne i Hercegovine.

- Strani ulagači imaju pravo, radi svojih ulaganja, na teritoriju Bosne i Hercegovine otvoriti račune kod bilo koje poslovne banke u domaćoj ili slobodno konvertibilnoj valuti.

- Strani ulagači će imati pravo slobodno upošljavati strane državljane iz inozemstva ukoliko nije određeno drugačije zakonima u Bosni i Hercegovini o radu i useljavanju.

- Strani ulagači su zaštićeni od nacionalizacije, eksproprijacije, rekvizicije i mjera s jednakim učinkom; takve mjere mogu se poduzeti isključivo u javnom interesu, sukladno važećim zakonima i podzakonskim aktima, uz plaćanja primjerene naknade.

- Strani ulagači imaju ista vlasnička prava nad nekretninama kao bh. pravni subjekti.

- Strani ulagači imaju pravo vršiti transfer u inozemstvo, slobodno i bez odlaganja, u slobodno konvertibilnoj valuti, dobiti koja nastane kao rezultat njihovog ulaganja u Bosni i Hercegovini

Prava i povlastice dane stranim ulagačima i obveze, koje proizlaze iz Zakona o politici direktnih stranih ulaganja, ne mogu se ukinuti niti poništiti stupanjem na snagu naknadno donesenih zakona i podzakonskih akata. Ukoliko su takvi naknadno doneseni zakoni i podzakonski akti povoljniji za strane ulagače, oni imaju pravo birati režim koji će biti mjerodavan za njihovo ulaganje.

Carinske povlastice

Strana ulaganja će biti izuzeta od plaćanja carina i carinskih obveza, osim putničkih vozila, automata za zabavu i za igre na sreću.

Radi korištenja carinske povlastice, uz pismeni zahtjev za oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja, korisnik povlastice carinskom tijelu, mjerodavnom prema mjestu sjedišta korisnika povlastice, podnosi:

- ugovor ili drugi odgovarajući akt o ulaganju na temelju kojeg se uvozi oprema za koju se traži oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja

- dokaz o registraciji stranog uloga kod mjerodavnog tijela države

-specifikaciju opreme po tarifnim oznakama i naimenovanjima iz Carinske tarife BiH, uz -označavanje količine te pojedinačne i ukupne vrijednosti, koju je ovjerio korisnik povlastice

- izjavu ulagača da oprema nije starija od 10 godina

- potvrdu da uvozna oprema zadovoljava standarde u pogledu zaštite čovjekove sredine i ostale standarde iz oblasti zaštite na radu, koju je izdala institucija ili drugo tijelo mjerodavno za područje te djelatnosti.

Carinska služba donosi odluku u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.

NIVO ENTITETA

Poreska oslobođenja

U Federaciji BiH:

Prema odredbama Zakona o porezu na dobit FBiH strani ulagači uživaju sljedeće pogodnosti:

- Poreznom obvezniku koji izvrši investiranje iz vlastitih sredstava u proizvodnu opremu u vrijednosti više od 50% ostvarene dobiti tekućeg poreznog perioda, umanjuje se obaveza obračunatog porez na dobit za 30% iznosa u godini investiranja.

- Poreznom obvezniku koji u periodu od pet uzastopnih godina izvrši investiranje iz vlastitih sredstava u ukupnom iznosu 20 miliona KM, s tim da u prvoj godini investira 4 miliona KM, umanjuje se obaveza obračunatog porez na dobit za 50% iznosa u godinama investiranja.

- Porezni obveznik ima pravo na porezno priznati rashod u visini dvostrukog iznosa bruto-plaće isplaćene novoprimljenim zaposlenima ukoliko ispunjava sljedeće uvjete i to:

- trajanje ugovora o radu mora biti najmanje na period 12 mjeseci sa punim radnim vremenom i

- novoprimljeni zaposleni nije bio zaposlen kod poreznog obveznika ili povezanog lica u prethodnih pet godina.
Post Reply