Sarajevo - Budimpešta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#201 voz sarajevo budimpesta

Post by ajla12 »

Zdravo

posto planiram uskoro da putujem za budimpestu zanima me vasa iskustva
cijena povratne karte,vazeci rok karte i td



a i naravno i cjene hrane,smjestaja i td

hvala
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#202 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by PipiDugaDevetka »

http://www.zfbh.ba/zfbhenx/

Povratna do Budimpešte je ispod 100KM. Hotel se na mađarskom kaže MAROF.
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#203 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by ajla12 »

hvala puno sad gledam na stranici jel moguce da karta vazi samo 6 dana?
mistek
Posts: 3376
Joined: 23/05/2010 15:16

#204 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by mistek »

Kakva je logika: karta u jednom smjeru 105KM, povratna karta 109KM? :-)
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#205 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by ajla12 »

k+ljudi zna li iko koliko vazi vozna karta od cas putovanja nisma dobro skontala ali na stanici zeljeznice bih pise 6 dana??? to mi je nemoguce?
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#206 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by sorted »

Cijena povratne karte za ovu relaciju je bagatela. Putovanje vozom je takodje ugodno, samo prepurucujem da sjednes u madjarski vagon. :mrgreen:
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#207 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by ajla12 »

hvala
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#208 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by campa_xxx »

sorted wrote:Cijena povratne karte za ovu relaciju je bagatela. Putovanje vozom je takodje ugodno, samo prepurucujem da sjednes u madjarski vagon. :mrgreen:

A vidis ja imam drugacije iskustvo...imao sam kartu za prvu klasu u madjarskom vagonu a rekli su mi da je bolji nas, pa sam tako i uradio i nisam se pokajao, bolji nas vagon. Krenuli nekad navece, oko 21 cini mi se a tamo stigli nekad ujutru oko 7. Davno sam se vozio (jos dok je Terzic bio premijer) :mrgreen: pa se bas i ne sjecam detalja. Znam samo da je peglanje u Doboju ono kad se mjenjaju lokomotive, kace neke vagone ili tako nesto...cuvaj stvari
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#209 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by Revolucionar ★ »

Budimpesta prelijepa ;) Smijesna im valuta malo, za 10 eura dobijes milju i po njihovih cini mi se :lol:
Trg Heroja obidji obavezno 8-)
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#210 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by Chisum »

Ne znam kako to ide s vozom, jer sam uvijek isao kolima, ali sto se grada tice, Budimpestu ne zovu dzaba biser Dunava. Stvarno je prelijep grad i posto sam jedno vrijeme poslovno isao jako, jako cesto, mogu da kazem da sam ga bas zavolio i upoznao, uzduz i poprijeko.

Sto se tice love, jebiga, ako hoces da prodjes bolje ne treba se zalijetati u prvu mjenjacnicu, jer ima razlike... Ali eto, gdje god ima radnji i prometa, naci ces i mjenjacnice (glavna dzada, Vaci Utca, npr... imas ih dosta okolo pa biraj po kursu)

Za razliku od mnogih gradova koji okrenu dupe rijeci koja kroz njih protice i ne iskoriste je na pravi nacin, Budimpesta i Dunav su zaista jedno, pa svima koji odu savjetujem sto vise motanja po takvim mjestima, uz rijeku, jer sve stvarno izgleda prelijepo. Kako izgleda taj odnos rijeke i grada jako dobro se vidi ako se popnes na Budimski dvorac, koji vec sam od sebe izgleda fascinantno, a do njega vodi jedna zanimljiva uspinjaca. Voznja brodom po Dunavu je takodje dobro opustanje i dobra zajebancija... naravno sve ovo ide uz kakvo dobro madjarsko vino ili palinku, te hranu o kojoj se ne treba puno pricati... svi znaju kako Madjari dobro jedu. :)

Pored prekrasne arhitekture, dvoraca, muzeja, trgova (i izletista!... ako imas vremena ne zaboravi posjetiti nekoliko popularnih izletista poput Margaritinog ostrva, ili, ako imas jos vise vremena - piktoresknog gradica odmah kraj Budimpeste, Szentendrea, poznatog kao mjesta gdje uglavnom zive umjetnici, a u koji mozes otici i brodom iz same Budimpeste, pa imas i plovidbu po Dunavu, a i posjetu prelijepom gradicu, sve u jednom...) i ostalog po cemu se jedan grad prepoznaje, vidjeces i sivilo iz vremena ruske cizme, pa, pogotovo u dijelovima Peste, jer Buda je, naravno, mnogo elegantnija i ljepsa, osjetices cesto slican dozivljaj kao u bilo kojem gradu istocne evrope - neizbjezno sivilo i fukaraluk koji se tesko brisu. Novcanik ili torbu drzi na oku! Dzeparosi rade u tri smjene.

Posto ti neko vec rece da posjetis Trg heroja, odmah iza njega imas jos jedan mali dvorac, veliki park, a ljetos su tu napravili i malo jezero, zaista prelijepo... a odmah tu i poznati Szecsenyi termalni bazen, jos nesto sto treba vidjeti i - ako ti se da - okupati se u vreloj termalnoj vodi... a sve to bez dosadne plastike, celika, stakla - u okruzenju neo-baroka. :)

Elem, uzivaj... grad je stvarno prelijep i steta ga je ne posjetiti.

P.S. Htjedoh nastaviti, ali tek onda vidjeh nick "ajla", pa obrisah dio pod radnim naslovom "... a, ako hoces u kurve..." :lol:
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#211 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by ajla12 »

ima li ko preporuciti neki privatni smjestaj rentanje stana ?
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#212 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by natascha »

Prvo preporučujem putovanje vozom, jer jer je mnogo udobnije. Ja sam putovala iz Zagreba, ali voz je voz, tako da sam uvijek za vos u odnosu na bus. Drugo, preporučujem hotelčić http://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Revi ... apest.html, u kojem sam ja bila i super je. Čisto, govore engleski odlično....A grad kao grad, fenomenalan, možda opet nekad odem na malo više dana da obiđem ono što nisam uspjela
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#213 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by natascha »

P.S. Vrlo rado ću ti opisati kako doći do hotela od željzničke stanice, i kao jako bitno da ti naglasim, ja sam rezervisala od kuće tako da je i to veoma pouzdan način........ako ti se baš ne ide na slijepo....
User avatar
opa22
Posts: 1683
Joined: 02/04/2010 15:20

#214 Sarajevo - Budimpešta

Post by opa22 »

hotel charles ili tako nekako bio prosle godine 30eura soba, ima autobusko stajaliste preko puta 1 stanica do centra grada


Sent from my iPhone using Tapatalk
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#215 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by sorted »

campa_xxx wrote:
sorted wrote:Cijena povratne karte za ovu relaciju je bagatela. Putovanje vozom je takodje ugodno, samo prepurucujem da sjednes u madjarski vagon. :mrgreen:

A vidis ja imam drugacije iskustvo...imao sam kartu za prvu klasu u madjarskom vagonu a rekli su mi da je bolji nas, pa sam tako i uradio i nisam se pokajao, bolji nas vagon. Krenuli nekad navece, oko 21 cini mi se a tamo stigli nekad ujutru oko 7. Davno sam se vozio (jos dok je Terzic bio premijer) :mrgreen: pa se bas i ne sjecam detalja. Znam samo da je peglanje u Doboju ono kad se mjenjaju lokomotive, kace neke vagone ili tako nesto...cuvaj stvari
Ma kakvi ba, madjarski vagon apoteka. :mrgreen: Ti si izgleda bas davno isao, moja relacija je bila drukcija u smislu vremena, krece se nekad ujutro a stignes navece tamo.

@Chisum :thumbup: U pravu si definitivno, uvjerio sam se i ja u sve te blagodati Madjarske i Budimpeste od hrane i provoda pa do ljepote i ambijenta grada. Ne znam jesi li isao u grad Pecs, ima dzamija u istom osmanskom stilu kao ove nase u Sa i BiH, sto mi je onako bas djelovalo zanimljivo i podsjetilo na ove krajeve. Takodje u Budimpesti na nekim mjestima je jasno vidljiv kontrast AU i socijalisticke gradnje i arhitekture sto me dosta asociralo na Sa. Sto se tice pogleda na grad mislim da je najbolji definitivno sa liberty statue gdje se penje onom stazicom do gore, ne znam jesi li mislio na to kad si spomenu dvorac? :) Grad takodje odise nekom moci, tacno se vidi da je kroz historiju bila vazna tacka zbivanja, a i same one zgradurine i dvorci daju do znanja o kakvoj sili se radilo u to vrijeme. Samo nazalost sto vecina tih objekata zjapi prazno, osim onih koji su pretvoreni u muzeje. Takodje dosta stranaca i turista sam sretao tamo, ako ne i vise njih nego samih Madjara. :mrgreen:
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#216 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by Chisum »

sorted wrote:
campa_xxx wrote:
sorted wrote:Cijena povratne karte za ovu relaciju je bagatela. Putovanje vozom je takodje ugodno, samo prepurucujem da sjednes u madjarski vagon. :mrgreen:

A vidis ja imam drugacije iskustvo...imao sam kartu za prvu klasu u madjarskom vagonu a rekli su mi da je bolji nas, pa sam tako i uradio i nisam se pokajao, bolji nas vagon. Krenuli nekad navece, oko 21 cini mi se a tamo stigli nekad ujutru oko 7. Davno sam se vozio (jos dok je Terzic bio premijer) :mrgreen: pa se bas i ne sjecam detalja. Znam samo da je peglanje u Doboju ono kad se mjenjaju lokomotive, kace neke vagone ili tako nesto...cuvaj stvari
Ma kakvi ba, madjarski vagon apoteka. :mrgreen: Ti si izgleda bas davno isao, moja relacija je bila drukcija u smislu vremena, krece se nekad ujutro a stignes navece tamo.

@Chisum :thumbup: U pravu si definitivno, uvjerio sam se i ja u sve te blagodati Madjarske i Budimpeste od hrane i provoda pa do ljepote i ambijenta grada. Ne znam jesi li isao u grad Pecs, ima dzamija u istom osmanskom stilu kao ove nase u Sa i BiH, sto mi je onako bas djelovalo zanimljivo i podsjetilo na ove krajeve. Takodje u Budimpesti na nekim mjestima je jasno vidljiv kontrast AU i socijalisticke gradnje i arhitekture sto me dosta asociralo na Sa. Sto se tice pogleda na grad mislim da je najbolji definitivno sa liberty statue gdje se penje onom stazicom do gore, ne znam jesi li mislio na to kad si spomenu dvorac? :) Grad takodje odise nekom moci, tacno se vidi da je kroz historiju bila vazna tacka zbivanja, a i same one zgradurine i dvorci daju do znanja o kakvoj sili se radilo u to vrijeme. Samo nazalost sto vecina tih objekata zjapi prazno, osim onih koji su pretvoreni u muzeje. Takodje dosta stranaca i turista sam sretao tamo, ako ne i vise njih nego samih Madjara. :mrgreen:

Da, bio sam i u Pecsi.
Sto se tice ostataka is tog otomanskog perioda mozes ih naci na razlicitim lokalitetima, od sjevera ka jugu. Madjari su, nakon sto su se oslobodili osmanske okupacije sistematski unistavali ono sto je iza Osmanlija ostalo, sto je i za razumjeti, jer su kao okosnica krscanstva bili bitna prepreka Osmanlijama i svaki su pedalj svoje zemlje naplatili skupu, krvlju, pa je i osveta, nakon tih 150 godina bila krvava, tako da je dosta toga sto su Turci pokusali izgraditi unisteno, ili potpuno izmijenjeno - i danas neprepoznatljivo - ali ipak se tu i tamo naziru ostaci.
Imas i u blizini Margaritinog mosta poznato turbe "Gul Baba"... inace to jako lijep dio Budimpeste. Ima i u okolini Mohacsa, pa u Egeru, mjestima gdje su se odigrale velike bitke. Inace Bosnjaci su u tih 150 godina osmanske vladavine u Madjarskoj odigrali zapazenu ulogu. Cak sam vidio i spise u kojima se pominje nas jezik kao jako cesta pojava na ulicama zauzetih gradova, toliko nas se bilo sjatilo :D ... Valjda zato i danas rado zapuzamo gore.

Dvorac o kojem govorim je nesto drugo, mada i ti, kada govoris madjarskom "kipu slobode", govoris o istoj obali i o istom pogledu... Statua slobode je samo malo juznije od dvorca, na popularnom Gellertu.
Interesantno je da Madjari u tom kipu ne vide nikakvu slobodu, jer je isti podignut nakon sto je Crvena Armija "oslobodila" Madjarsku, dakle - nakon pocetka jednog novog i krvavog ropstva.
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#217 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by ajla12 »

ljudi hvala vam svima na informacijama mozete mi reci na koju zeljeznicku stanicu staje voz u budimpesti?deli ili keleti?
sorted
Posts: 580
Joined: 05/03/2012 11:56

#218 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by sorted »

ajla12 wrote:ljudi hvala vam svima na informacijama mozete mi reci na koju zeljeznicku stanicu staje voz u budimpesti?deli ili keleti?
Deli.


@Chisum
Da, skontao sam sad na sta si mislio, bio sam i na tom dvorcu, ali definitivno je ljepši pogled na grad odozgo gdje kip, ustvari sjetio sam se da se taj dio gore zove Citadella ako se ne varam(kipovi, tvrdjava, topovi...). Budimski dvorac mi nekako ljepse posmatrati iz Peshte ili sa onog chain bridza. :mrgreen:
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#219 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by ajla12 »

jeli tacno da se presjeda u Zagrebu ili voz ide direktno do budimpeste bez presjedanja? i koliko traje voznja.hvala
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#220 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by ajla12 »

ej raja jeli neko isao vozom koliko vazi karta? i jel se ide direktno ili se presjeda
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#221 Re: voz sarajevo budimpesta

Post by ajla12 »

sorted wrote:Cijena povratne karte za ovu relaciju je bagatela. Putovanje vozom je takodje ugodno, samo prepurucujem da sjednes u madjarski vagon. :mrgreen:
jel se presjeda u zagrebu ili se ide direktno
User avatar
opa22
Posts: 1683
Joined: 02/04/2010 15:20

#222 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by opa22 »

ide se direktno za Budapest bez ikakvih presjedanja i uopce ne ide preko zagreba, bar nije prosle godine
ajla12
Posts: 22
Joined: 06/04/2012 14:33

#223 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by ajla12 »

opa22 wrote:ide se direktno za Budapest bez ikakvih presjedanja i uopce ne ide preko zagreba, bar nije prosle godine
hvala na odgovoru ,mozes mi reci samo koliko od prilike se vozi sati,i koliko vrijedi karta jeli mjesec od dana polaska.hvala
User avatar
igorailwayman
Posts: 90
Joined: 27/02/2010 19:56

#224 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by igorailwayman »

ajla12 wrote:
opa22 wrote:ide se direktno za Budapest bez ikakvih presjedanja i uopce ne ide preko zagreba, bar nije prosle godine
hvala na odgovoru ,mozes mi reci samo koliko od prilike se vozi sati,i koliko vrijedi karta jeli mjesec od dana polaska.hvala
Povratna karta vrijedi mjesec dana, a košta oko 100 Km (ne znam točno, ali tu je negdje). Voz ne ide uopće prugom prema Zagrebu nego prugom Sarajevo - Zenica - Doboj - Šamac - Osijek - Beli Manastir - Pečuh - Budimpešta. Voz kreće iz Sarajevo ujutro u 06:55 h a stiže po redu vožnje u Budimpeštu oko 18 h.
User avatar
opa22
Posts: 1683
Joined: 02/04/2010 15:20

#225 Re: Sarajevo - Budimpešta

Post by opa22 »

Za kartu ti nemam pojma koliko vazi, mislim da je mjesec al nisam siguran, a putuje se jako jako jako jako jako puno :-) oko 12 sati
Post Reply