Saobraćajna svijest u BiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#1 Saobraćajna svijest u BiH

Post by ByDuric »

Svjedoci smo nekontrolisanog ispoljavanja agrevisne vožnje raznih motornih vozila na našim BH cestama te samih rezultata takvih radnji. Svjedoci smo da se stanje malo ili nimalo ne popravlja pa sam pomislio da bismo trebali pokrenuti temu u kojoj bismo pisali moguća rješenja, ne obazirući se na organe reda koji bi zapravo trebali da drže konce u svojim rukama. Međutim, mi kao narod koji se direktno suočava svakodnevno sa ovakvim problemima bismo trebali da podstanknemo/utičemo na te promjene saobraćajne svijesti i kulture samih nas i našeg društva.

Određeni dio nas je bar neki period boravio u zemljama EU i mogao da je zapravo da vidi šta je zapravo saobraćajna svijest prije svega pa tek onda kultura, posebno ako ste se vozili cestama Skandinavije. Eh, kako su oni došli do tog nivoa u saobraćaju, plaćanjem paprenih kazni ili su jednostavno mirniji narod od nas? Ja mislim da je ovo drugo, pa ako i pokoji ima naše "balkanske kabadahijske gene" onda ga ispravljaju sa ovim prvim.

Dok sam razmišljao o ovoj temi, pade mi na um, zašto mi nemamo tu naviku da snimamo našu vožnju? Skoro pa svi imamo smartphone tako da nam neke kamere za auto nisu potrebne, dovoljno je samo da kupimo neki držač za mobitel koji ne bi onemogućavao (prekrivao kameru) uređaj da snima u toku vožnje. Na početku vožnje uključiti snimanje, pri kraju vožnje izbrisati snimak ako smo "izvukli živu glavu" i sve tako u krug. Osim što, ukoliko mi normalno vozimo, možemo sebe zaštiti od raznih scena pri saobraćajnim nezgodama, isto tako možemo pomoći drugima ispred nas kojima budemo svjedoci nesreće. Ali meni je prvenstvni cilj da se sa ovim snimanjem zapravo uhvate na djelu oni koji čine "opasnije" prestupe u saobraćaju te da se nakon toga taj snimak preda policiji kao od strane anonimnog svjedoka.

Eh sad, da li bi video zapisi zapravo mogli pokrenuti postupak u policiji? Da li oni to smatraju validnim odnosno da li ovaj moj prijedlog "pije vode"? Da li je neko imao iskustva u ovakvim situacijama? Je li vrijeme da počnemo da "cinkamo" prestupnike u saobraćaju prilikom oduzimanje prvenstva prolaza, prilikom preticanja preko pune, prilikom preticanja kolone koja je u zastoju, prilikom situacija koje se "izbjegavaju za dlaku"?

Pišite rješenja, prijedloge koje bismo mogli primjeniti već kada naredni put sjednemo za volan.

Image
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by Dope_Man »

Mislim da je ono prvo, a ne ono drugo. Tj. ono prvo (placanje paprenih i blagovremenih kazni) uvjetuje da vremenom naucis da je jednostavno bolje za tebe da vozis normalnije. Drugo rjsesenje, dakle neko koje ne ukljucuje policiju, ne postoji. Imali smo tonu nekakvih kampanja, upozorenja, bilo je jedno vrijeme i ona kampanja kad su po gradu stavili automobile stradale u nesrecama itd.. i evo danas mi se cini vise nesreca nego ikad, svako jutro 2-3 nas docekaju na klixu, i jos par tokom dana, a to su samo one vece, vrijednije spomena.

Dok se ne pocne dobro kaznjavati, pa i oduzimati vozacka/auto, a za voznju bez iste slati i u zatvor da se malo ohladi, nema poboljsanja. Ti kao pojedinac mozes promijeniti samo jednog covjeka na cesti, a to si ti. Nazalost, koliko god se ti pridrzavao pravila i vozio prilagodjeno, onaj drugi moze da te pukne jer se on nije drza.

Za kamere ti je odlican prijedlog, ali kod nas mobitel ne mogu koristiti u te svrhe jer moraju telefonirati ;-)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#3 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by 530i »

Učenje od malih nogu sveukupnoj kulturi, pa tako i saobraćajnoj. I naravno, ako neko pomisli da je pametan, odgovarajuće-velike kazne. Kod nas ovog prvog nema i sumnjam da će ga ikada biti, ovo drugo se nešto kao radi, pokušava, ali prilično jalovo.
User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#4 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ByDuric »

Ma nisu ni kamere skupe da se zasebno kupe ako baš telefon nema mira.
http://www.univerzalno.com/proizvod/kam ... 480p_pz907

Ali svako normalan će razgovor i ako ima obaviti za par minuta tako da snimanje se može nastaviti. Što se tiče držača za mobitele evo par prijedloga sa eBaya:
http://www.ebay.com/itm/360-Universal-I ... 2306062781
http://www.ebay.com/itm/Universal-360-R ... 2250483080
http://www.ebay.com/itm/360-Car-Anti-Sl ... 0914204689

Kada on dobije prijavu uz priloženi video snimak gdje se jasno vidi da on čini taj neki prekšaj onda će on opreznije voziti ubuduće gdje god bude u okolini automobila. Nešto se mora činiti od strane samih nas učesnika u saobraćaju jer mi smo poznati po našoj bahatosti, daš nam prst (pustiš ga jednom da učini neki prestup nekažnjeno), mi hoćemo cijelu ruku (ti prestupi nam postanu normalni u saobraćaju).
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Samo po dzepu i zestoko, to je najbolji i najefikasniji korektor svijesti i discipline poznat covjeku!
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#6 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by condy »

Sad prosao od Zepca prema Nemili, Pezo 307 karavan. Presao na lijevu traku u krivini i direkt udario u kombi iz suprotnog pravca. Kisa, mokra cesta, i lose gume. Dobro je razbio auto.
User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#7 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ByDuric »

tempuser wrote:Samo po dzepu i zestoko, to je najbolji i najefikasniji korektor svijesti i discipline poznat covjeku!
Mislim da se ipak ne udara dovoljno po džepu odnosno da ima dosta slučajeva koji nisu iskusili žešću kaznu. Zato smatram da treba prijava i od strane nas učesnika saobraćaja sa video zapisima. Samo mi se postavlja pitanje, da li policija može nekoga kazniti na osnovu video zapisa ili isključivo to ide ako ih oni primjete da čine prekršaj.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#8 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

To je u smislu namjere jako podlozno manipulaciji (lazno prijavljivanje) i tesko dokazivo na sudu.
Last edited by tempuser on 11/08/2016 11:27, edited 1 time in total.
User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#9 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ByDuric »

tempuser wrote:To je u smisli namjere jako podlozno manipulaciji (lazno prijavljivanje) i tesko dokazivo na sudu.
Zašto misliš tako? Ukoliko je vidno jasan prekršaj i vidne registarske oznake vozila koje čini taj prekršaj, kako ga onda mogu lažno prijaviti?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#10 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

ByDuric wrote:
tempuser wrote:To je u smisli namjere jako podlozno manipulaciji (lazno prijavljivanje) i tesko dokazivo na sudu.
Zašto misliš tako? Ukoliko je vidno jasan prekršaj i vidne registarske oznake vozila koje čini taj prekršaj, kako ga onda mogu lažno prijaviti?
Kako dokazati da je snimak vjerodostojan, kako dokazati da snimak nije fingiran, da prekrsaj nije isprovociran, da nije prourzokovan drgim prekrsajem, da su okolnisti bile onakve kakve se vide na snimku?
kolektor
Posts: 78
Joined: 04/08/2014 23:24

#11 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by kolektor »

Posto se malo dotakli skandinavije, evo malkice pravila iz Dk:
- Ako te policija zaustavi 3 puta bez vozacke dozvole(isto vazi i ako je privremeno oduzeta) unutar 3 godine oduzima se auto. Ako nije tvoje auto ide komplicirana procedura da pravi vlasnik povrati to auto
- Ako posudis nekome auto bez vozacke dozvole placas i ti isto veliku kaznu
- Ako vozis izmedu 0.5-1.2 promila alkohola u krvi, moras na ponovno polaganje vozackog unutar 6 mjeseci, ako ne polozis, gubis vozacku.Takodjer, 1 tvoja mjesecna plata pomnozena sa promilima, sastanci u vezi sigurnosti u saobracaju
-Ako vozis izmedju 1.2-2 promila gubitak vozacke na 3 godine,1 tvoja mjesecna plata pomnozena sa promilima, sastanci u vezi sigurnosti u saobracaju. Poslije 3 godine mozes ponovo polagati.
-Ako vozis iznad 2 promila auto biva konfiksovano, gubitak vozacke na minimalno 3 godine, 20 dana zatvora, 1 tvoja mjesecna plata pomnozena sa promilima, sastanci u vezi sigurnosti u saobracaju,
-Ako vozis 30% iznad ogranicenja dobivas 1 kazneni bod. 3 kaznena boda unutar tri godine moras na ponovno polaganje. Tada kad dobije ponovo vozacku imas 3 godine uslovno, tj. ako opet napravis 3 boda unutar te 3 godine, uzima se vozacka na odredjeni period
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#12 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by 530i »

Za prekršaje tipa vozio 50 iznad ograničenja, alkohol i sl. se u potpunosti slažem. Međutim, kod nas ima kamaru nelogičnih ograničenja (40 ili 50) na magistrali i onda da se lupaju ogromne kazne ako voziš 54 na sat na takvom mjestu je čisti bezobrazluk. Jer kod nas je lakše staviti ograničenje i policijsku patrolu nego napraviti kvalitetnu raskrsnicu umjesto standardnog ukrštavanja puteva.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#13 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Kakva ogromna kazna, o cemu pricas?
Prvo, ako na ogranicenju 50 vozis 54 nece se pocesati po guzici da te pogledaju, a kamoli zaustave. I kad te zaustave na miminalnom prekoracenju prepolovljena kazna 20 KM je simbolicna. Dodaj nulu na to pa pricaj o ogromnim kaznama...
Smijesno, svi bi se mi *ebali, a da nam ne udje, daj discipllnu, daj kazne, al nemoj kazne... :-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#14 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by Dope_Man »

tempuser wrote:To je u smislu namjere jako podlozno manipulaciji (lazno prijavljivanje) i tesko dokazivo na sudu.
Postoje dva nacina laziranja koja mi tu padaju na pamet. Jedan je da neko stavi tudje tablice, ili kopiju istih, na automobil da bi tog zavalio. Pri cemu mora voziti onda i isti automobil, pa da ga bas zavali, sem ako covjek ne moze dokazati po nekim detaljim, ili jasnim dokazom da se njegovo auto nalazilo na drugom mjestu u to vrijeme.

Drugo sto mi pada na pamet je falsifikovanje videa, npr. snimis nekog slucajnog pa ''zalijepis'' tablice osobe koju zelis uvaliti a ima isti auto, ali to trebas bas biti psihopata da takvo nesto nekom spremas, plus moras biti dobar sa alatima za obradu videa ili nekomm platiti. A i za te slucajeve postoji forenzika koja se bavi istrazivanjem originalnosti slike/vieda (mada mi neammo te strucnjake koliko znam).

U svakom slucaju, ne vidim da je to jako podlozno nekonj manipulaciji, a odlican je dokaz i jos bolja preventivna mjera jer ljude u svemu samo strah sprijecava da rade sta im volja, a pomisao da te neko iza mozda snima daje odredjenu dozu straha od potencijalne kazne.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#15 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

Dovoljne su i te dvije malovjerovatne mogcnosti da se to iskljuci kao opcija.
Zamisli situaciju, vozim ispred tebe na punoj liniji, naglo usporavam, cak i dajem desni zmigavac ili sva 4, ti me pretices/zaobilazis na punoj, ja to snimam. Sta vidis na snimku? Vidis mene kako te preticem preko pune linije... Sad sam razradi varijacije na temu...
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#16 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by KB9 »

video otpada, prostor za manipulaciju je ogroman
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#17 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by 530i »

tempuser wrote:Kakva ogromna kazna, o cemu pricas?
Prvo, ako na ogranicenju 50 vozis 54 nece se pocesati po guzici da te pogledaju, a kamoli zaustave. I kad te zaustave na miminalnom prekoracenju prepolovljena kazna 20 KM je simbolicna. Dodaj nulu na to pa pricaj o ogromnim kaznama...
Smijesno, svi bi se mi *ebali, a da nam ne udje, daj discipllnu, daj kazne, al nemoj kazne... :-)
Kod nas jeste to tako trenutno, ali pojedinci bi da uvode kazne od po hiljadu maraka ili neke skandinavske metode kažnjavanja. Kao što rekoh već represija je krajnji čin popravljanja, prije toga postoji mnogo toga, ali kod nas ne.
User avatar
ByDuric
Posts: 59
Joined: 27/08/2010 09:45

#18 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by ByDuric »

tempuser wrote:Dovoljne su i te dvije malovjerovatne mogcnosti da se to iskljuci kao opcija.
Zamisli situaciju, vozim ispred tebe na punoj liniji, naglo usporavam, cak i dajem desni zmigavac ili sva 4, ti me pretices/zaobilazis na punoj, ja to snimam. Sta vidis na snimku?
Ti ako si stao ispred mene a puna linija je, ja dok se ne uvjerim da ti ne nastavljaš kretanje i ne uvjerim se da te mogu bezbjedno zaobići preko pune linije (zato sto moram), ja te ne smijem tek tako zaobilaziti. Sve dok ti nastavljas kretanje ja ne smijem preticati na punoj liniji a ti ako usporiš do te mjere da ometaš saobraćaj onda se moraš isključiti iz vožnje što ja mogu dokazati svojom video kamerom ukoliko dođe do nekog spora.

Što se tiče ovih namještaljki sa postavljanjem tablica na "identično" auto, mislim da je to više za filmova nego za realnosti. A sto se tice montiranja video zapisa to je haman pa ne moguće a da se ne primjeti neki propust, neki dio videa koji bi mogao asocirati na montažu.

Uzmimo za primjer Rusiju, većina automobila kod njih ima ugrađene video kamere koje snimaju vožnje i to je jedna od njihovih preventivnih metoda.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#19 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

ByDuric wrote:
tempuser wrote:Dovoljne su i te dvije malovjerovatne mogcnosti da se to iskljuci kao opcija.
Zamisli situaciju, vozim ispred tebe na punoj liniji, naglo usporavam, cak i dajem desni zmigavac ili sva 4, ti me pretices/zaobilazis na punoj, ja to snimam. Sta vidis na snimku?
Ti ako si stao ispred mene a puna linija je, ja dok se ne uvjerim da ti ne nastavljaš kretanje i ne uvjerim se da te mogu bezbjedno zaobići preko pune linije (zato sto moram), ja te ne smijem tek tako zaobilaziti. Sve dok ti nastavljas kretanje ja ne smijem preticati na punoj liniji a ti ako usporiš do te mjere da ometaš saobraćaj onda se moraš isključiti iz vožnje što ja mogu dokazati svojom video kamerom ukoliko dođe do nekog spora.
Na snimku se nista drugo ne bi vidjeli osim tebe kako prolazis preko pune! U tom naknadnom dokazivanju i jeste fol, kamera moze a i ne mora snimiti sve!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#20 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

530i wrote:
tempuser wrote:Kakva ogromna kazna, o cemu pricas?
Prvo, ako na ogranicenju 50 vozis 54 nece se pocesati po guzici da te pogledaju, a kamoli zaustave. I kad te zaustave na miminalnom prekoracenju prepolovljena kazna 20 KM je simbolicna. Dodaj nulu na to pa pricaj o ogromnim kaznama...
Smijesno, svi bi se mi *ebali, a da nam ne udje, daj discipllnu, daj kazne, al nemoj kazne... :-)
Kod nas jeste to tako trenutno, ali pojedinci bi da uvode kazne od po hiljadu maraka ili neke skandinavske metode kažnjavanja. Kao što rekoh već represija je krajnji čin popravljanja, prije toga postoji mnogo toga, ali kod nas ne.
Nema druge neko tako. Sta musiskis zasto u tim zemljama vlada disciplina? Zbog savjesnih vozaca. Trc
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#21 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by Dope_Man »

tempuser wrote:
ByDuric wrote:
tempuser wrote:Dovoljne su i te dvije malovjerovatne mogcnosti da se to iskljuci kao opcija.
Zamisli situaciju, vozim ispred tebe na punoj liniji, naglo usporavam, cak i dajem desni zmigavac ili sva 4, ti me pretices/zaobilazis na punoj, ja to snimam. Sta vidis na snimku?
Ti ako si stao ispred mene a puna linija je, ja dok se ne uvjerim da ti ne nastavljaš kretanje i ne uvjerim se da te mogu bezbjedno zaobići preko pune linije (zato sto moram), ja te ne smijem tek tako zaobilaziti. Sve dok ti nastavljas kretanje ja ne smijem preticati na punoj liniji a ti ako usporiš do te mjere da ometaš saobraćaj onda se moraš isključiti iz vožnje što ja mogu dokazati svojom video kamerom ukoliko dođe do nekog spora.
Na snimku se nista drugo ne bi vidjeli osim tebe kako prolazis preko pune! U tom naknadnom dokazivanju i jeste fol, kamera moze a i ne mora snimiti sve!
Iz situacije gore, ako je kamera ukljucena cijelo vrijeme, vidi se sve, tj. vidi se da on naglo usporava i skoro staje, te nakon koliko vremena se pojavljuje auto ispred (koje ga je upravo preteklo), po cemu se jasno moze vidjeti da li je neko pretekao zato sto je hajvan, ili pak zato sto je ovaj bio prinudjen zaustaviti auto zbog kvara, pa je zaobilazenje bilo opravdano. Ako ja ispostujem proceduru voznje, kako je Duric obasnio, plus i ja kod sebe snimam sve, ne mozes mi nikako ''podvaliti'' da sam te preticao jer se iz dvije kamere jasno vidi sta se desavalo.

U ovim slucajevima bi bio nerelevantan samo jedan snimak, i to iz auta ispred a koji pocinje u trenutku kada auto iza pretice, jer ne vidimo sta se desavalo prije, tj. ne znamo kontekst.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#22 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by Dope_Man »

530i wrote:
tempuser wrote:Kakva ogromna kazna, o cemu pricas?
Prvo, ako na ogranicenju 50 vozis 54 nece se pocesati po guzici da te pogledaju, a kamoli zaustave. I kad te zaustave na miminalnom prekoracenju prepolovljena kazna 20 KM je simbolicna. Dodaj nulu na to pa pricaj o ogromnim kaznama...
Smijesno, svi bi se mi *ebali, a da nam ne udje, daj discipllnu, daj kazne, al nemoj kazne... :-)
Kod nas jeste to tako trenutno, ali pojedinci bi da uvode kazne od po hiljadu maraka ili neke skandinavske metode kažnjavanja. Kao što rekoh već represija je krajnji čin popravljanja, prije toga postoji mnogo toga, ali kod nas ne.
Pa to nam i treba, bas zato sto ovo dosadasnje ne funkcionise. Jaran mi je nedavno kod prodaje vozila, tj. odjavljivanja, platio zaostale 3-4 kazne 120 KM. Placa ih ko zna koliko vremena nakon sto ih je napravio. Dakle, niti to efikasno povezuje sa pocinjenim prekrsajem (psihologija ucenja, kazna/nagrada treba slijediti neposredno nakon radnje), niti se nesto protegao iz djepa da plati 3-4 kazne. Sa novim autom je u prvom mjesecu napravio 2 prekrsaja (tj. 2 puta su ga uhvatili).

Da je platio min 5-6 stoja za ove prethodne, garantujem da bi razmislio kako vozi i gledao da ne izbije iz djepa jos koju stoju.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#23 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by 530i »

tempuser wrote:
Nema druge neko tako. Sta musiskis zasto u tim zemljama vlada disciplina? Zbog savjesnih vozaca. Trc
Nemoj mi reći da smo kulturno svi na istom nivou. Ne branim nijednu zapadnu državu, ali dobar dio ljudi tamo ima barem neke osnove kulture, što implicira da se zna ponašati u saobraćaju. Naravno, i tamo redovno ima onih koji piju, voze brzo i prave razne druge prekršaje. Kod nas nema nikakve kulture pa ni saobraćajne...i ono malo što je bilo prestalo je biti '92. Parkiraj auto gdje god hoćeš, vozi kako i kuda hoćeš, radi šta god hoćeš na cesti i sl.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#24 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by tempuser »

530i wrote:
tempuser wrote:
Nema druge neko tako. Sta musiskis zasto u tim zemljama vlada disciplina? Zbog savjesnih vozaca. Trc
Nemoj mi reći da smo kulturno svi na istom nivou. Ne branim nijednu zapadnu državu, ali dobar dio ljudi tamo ima barem neke osnove kulture, što implicira da se zna ponašati u saobraćaju. Naravno, i tamo redovno ima onih koji piju, voze brzo i prave razne druge prekršaje. Kod nas nema nikakve kulture pa ni saobraćajne...i ono malo što je bilo prestalo je biti '92. Parkiraj auto gdje god hoćeš, vozi kako i kuda hoćeš, radi šta god hoćeš na cesti i sl.
Kad nas se pusti s lanca svi smo isti. Najbolji dokaz da sam upravu su nasi ljud koji zive vani, drze se propisa samo zbog straha od kazne.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#25 Re: Saobraćajna svijest u BiH

Post by 530i »

Naši ljudi, da. Stranici i ne baš. U tome se ne slažemo.
Post Reply