Sanski Most-bolnica

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#26

Post by Himera »

Nesferatu wrote:
koje viš i ne mogu da se obnove Mad i poprave Mad kolko su dotrajale Mad
Ako je tako, onda smo dotjerali mak na konac.

Jedina solucija je pobrini se za sebe, da ti imas dobrog privatnog doktora, a ostalim kako bude.

Zalosno i nepravedno, ali izgleda da je tako.


Jarane nisi me skonto meni se ide za to da bude narodu u US Kantonu bolje,lakše i da brže ozdravi a ne da ga u crnu zemlju meću dok zamakne prema jednoj od bolnica u kantonu jer da budemo realni kad god dođem u Bosnu na um mi padne par posjeta po bolnicama :x :x ,koje sam doživio kao male horor priče od izgleda zgrada,personala :x (koji ne zaslužuje ni ime),sređenosti,..............U sređenom svijetu kad uđeš u bolnicu makar ti je malo lahko kad vidiš uređenost okoline i svega što pripada jednoj bolnici dok se u Bosni bar u US kantonu oko toga još uvijek tapka na mjestu :x
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#27

Post by zlata »

Pa kad su "nasli" novac za onol'ke dzamije....valjda bi trebali pronaci novac za pristojnu bolnicu! Valjda je zivot vazniji od safa? Meni jeste!
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#28

Post by Vodenjak »

De da i ja koju prozborim...
Cudi me da moji Sanjani odgovaraju samo na pitanja o udaljenosti od Banjaluke.
Naime, vrlo cesto se prije rata (a cujem da se ponekad desava i danas!) koristi bolnica u Prijedoru. A Prijedor je 30 km od Sane.
Zasto pominjem Prijedor? Zato sto sanska bolnica prema onome sto je predvidjeno da ima opet nece imati ni blizu ono sto ima Prijedor kad je u pitanju mogucnost pruzanja pomoci.
Drugo, mozda se i skupe pare za dogradnju bolnice, ali ono cega se ja u svemu tome bojim je - sta poslije?
Bolnica nije samo zgrada. Bolnica su ljekari, specijalisti, bolnica je savremena oprema... A to je ono sto Sani nedostaje. Nekoliko ljekara razlicitih specijalnosti se usavrsava (ili se vec usavrsilo) u svojim domenima, ali veliko je pitanje da li ce ostati u Sani. Licno poznajem vecinu istih, a sa dvojicom od njih sam se sreo i ljetos i cuo neke stvarcice koje se bas glasno i ne pricaju vezane za njihovu buducnost.
I mnogo bogatije zemlje rjesavaju se mini bolnica i pokusavaju centralizovati mjesta za specijalisticka lijecenja tako da mislim da bi vrijeme moglo pokazati da ce mnogi u Sani ostati razocarani razvojem dogadjaja...
Ne zelim reci - prevareni!

Sto se tice straha od lijecenja u RS, mislim da je neposteno porediti situaciju u toku rata sa onim danas.
Jedan primjer: Moja rodica koja inace zivi u Svedskoj ali je iz Prijedora, prije mjesec dana dobila je u Prijedoru mozdani udar. Hitno je helikopterom prebacena za Beograd gdje su joj pruzili potrebnu pomoc i nakon toga je vracena u Prijedor gdje i sad lezi u bolnici.
Trebam li reci da je Bosnjakinja? Usput, preko 60 joj je godina.

Sanski Most je oduvijek bio okrenut Prijedoru, Banjaluci i tom dijelu Bosanske Krajine, a to sto smo sad osudjeni da danas pitamo Bihac i kad mozemo ici pishkiti, nije ni nasa ni bihacka greska...
Zna se cija je...
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#29

Post by Stari »

Veliko hvala mankiju za onaj link.

Kad sam pokrenuo ovu temu nije mi bilo ni na kraj pameti da ce se diskusija razvijati u ovom pravcu. Htio sam, u biti samo onu informaciju koju mi je manki isporucio u vidu spomenutog linka. Vecina ovog ostalog sto sam dobio pride, je takodjer interesantno...hvala i vama ostalima sto ste si uzeli slobodu i dali svoje misljenje o trenutnoj regionalnoj podjeli i sa nama podijelili svoju skepsu u pogledu funkcionalnosti, opravdanosti izgradnje kao i mogucnosti buduce egzistencije te zdravstvene ustanove.

Drago mi je bilo kad sam cuo da je do same ideje doslo (a to je bilo prije nekoliko godina) ...jos mi je draze sad kad vidim onaj link ciji sadrzaj pruza uvid u to da sve nije (kako to u BiH pocesto zna biti) ostalo samo na nivou ideje ...fantazije. Nadam se da ce se cijeli projekat ubrzo uspjesno privesti kraju.


A o novonastalim regionalnim podjelama i njihovoh pravicnosti i nekakvoj toboznjoj ispravnosti, prirodnosti....najradije ne bih. No insistirate li na tome ...pa moze i to ....snaci cu sa ja vec nekako.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#30

Post by JBL »

Vodenjak wrote:De da i ja koju prozborim...
Cudi me da moji Sanjani odgovaraju samo na pitanja o udaljenosti od Banjaluke.
Naime, vrlo cesto se prije rata (a cujem da se ponekad desava i danas!) koristi bolnica u Prijedoru. A Prijedor je 30 km od Sane.
Zasto pominjem Prijedor? Zato sto sanska bolnica prema onome sto je predvidjeno da ima opet nece imati ni blizu ono sto ima Prijedor kad je u pitanju mogucnost pruzanja pomoci.
Drugo, mozda se i skupe pare za dogradnju bolnice, ali ono cega se ja u svemu tome bojim je - sta poslije?
Bolnica nije samo zgrada. Bolnica su ljekari, specijalisti, bolnica je savremena oprema... A to je ono sto Sani nedostaje. Nekoliko ljekara razlicitih specijalnosti se usavrsava (ili se vec usavrsilo) u svojim domenima, ali veliko je pitanje da li ce ostati u Sani. Licno poznajem vecinu istih, a sa dvojicom od njih sam se sreo i ljetos i cuo neke stvarcice koje se bas glasno i ne pricaju vezane za njihovu buducnost.
I mnogo bogatije zemlje rjesavaju se mini bolnica i pokusavaju centralizovati mjesta za specijalisticka lijecenja tako da mislim da bi vrijeme moglo pokazati da ce mnogi u Sani ostati razocarani razvojem dogadjaja...
Ne zelim reci - prevareni!

Sto se tice straha od lijecenja u RS, mislim da je neposteno porediti situaciju u toku rata sa onim danas.
Jedan primjer: Moja rodica koja inace zivi u Svedskoj ali je iz Prijedora, prije mjesec dana dobila je u Prijedoru mozdani udar. Hitno je helikopterom prebacena za Beograd gdje su joj pruzili potrebnu pomoc i nakon toga je vracena u Prijedor gdje i sad lezi u bolnici.
Trebam li reci da je Bosnjakinja? Usput, preko 60 joj je godina.

Sanski Most je oduvijek bio okrenut Prijedoru, Banjaluci i tom dijelu Bosanske Krajine, a to sto smo sad osudjeni da danas pitamo Bihac i kad mozemo ici pishkiti, nije ni nasa ni bihacka greska...
Zna se cija je...

Ovakva suplja prica nas je dovela do ovog ...

Svaka rupa sa 10 Srba je imala postu, bolnicu, skolu dok je su neke 1000x vece "rupe" nisu imale. Valjda slucajno :roll: Izgleda takve politike nije bilo dosta pod komunistima pa bi trebalo jos malo. Kao, Sana je premala za doktore "specijaliste" a Prijedor nije :roll: How yes no.
Koliko bi ono prosjecna plata u "RS"? 150KM? Valjda je Prijedor puno najnaj opreme a Sana nije. Valjda nabavili hrpu aparata sa svojim ogromnim budzetom :roll:

Eh...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#31

Post by Prenj »

Sto ti je kratko nacionalno pamcenje :(
Ako se ne varam u predratnom Prijedoru nije bilo jasne nacionalne vecine.

Zato i jeste onako krvavo zaplatio :(
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#32

Post by Vodenjak »

JBL wrote:
Vodenjak wrote:De da i ja koju prozborim...
Cudi me da moji Sanjani odgovaraju samo na pitanja o udaljenosti od Banjaluke.
Naime, vrlo cesto se prije rata (a cujem da se ponekad desava i danas!) koristi bolnica u Prijedoru. A Prijedor je 30 km od Sane.
Zasto pominjem Prijedor? Zato sto sanska bolnica prema onome sto je predvidjeno da ima opet nece imati ni blizu ono sto ima Prijedor kad je u pitanju mogucnost pruzanja pomoci.
Drugo, mozda se i skupe pare za dogradnju bolnice, ali ono cega se ja u svemu tome bojim je - sta poslije?
Bolnica nije samo zgrada. Bolnica su ljekari, specijalisti, bolnica je savremena oprema... A to je ono sto Sani nedostaje. Nekoliko ljekara razlicitih specijalnosti se usavrsava (ili se vec usavrsilo) u svojim domenima, ali veliko je pitanje da li ce ostati u Sani. Licno poznajem vecinu istih, a sa dvojicom od njih sam se sreo i ljetos i cuo neke stvarcice koje se bas glasno i ne pricaju vezane za njihovu buducnost.
I mnogo bogatije zemlje rjesavaju se mini bolnica i pokusavaju centralizovati mjesta za specijalisticka lijecenja tako da mislim da bi vrijeme moglo pokazati da ce mnogi u Sani ostati razocarani razvojem dogadjaja...
Ne zelim reci - prevareni!

Sto se tice straha od lijecenja u RS, mislim da je neposteno porediti situaciju u toku rata sa onim danas.
Jedan primjer: Moja rodica koja inace zivi u Svedskoj ali je iz Prijedora, prije mjesec dana dobila je u Prijedoru mozdani udar. Hitno je helikopterom prebacena za Beograd gdje su joj pruzili potrebnu pomoc i nakon toga je vracena u Prijedor gdje i sad lezi u bolnici.
Trebam li reci da je Bosnjakinja? Usput, preko 60 joj je godina.

Sanski Most je oduvijek bio okrenut Prijedoru, Banjaluci i tom dijelu Bosanske Krajine, a to sto smo sad osudjeni da danas pitamo Bihac i kad mozemo ici pishkiti, nije ni nasa ni bihacka greska...
Zna se cija je...

Ovakva suplja prica nas je dovela do ovog ...

Svaka rupa sa 10 Srba je imala postu, bolnicu, skolu dok je su neke 1000x vece "rupe" nisu imale. Valjda slucajno :roll: Izgleda takve politike nije bilo dosta pod komunistima pa bi trebalo jos malo. Kao, Sana je premala za doktore "specijaliste" a Prijedor nije :roll: How yes no.
Koliko bi ono prosjecna plata u "RS"? 150KM? Valjda je Prijedor puno najnaj opreme a Sana nije. Valjda nabavili hrpu aparata sa svojim ogromnim budzetom :roll:

Eh...
Decko, bolnica u Prijedoru koju sam pomenuo napravljana je puno prije dolaska "demokratije" i sad, na zalost, vjerovatno izgleda mnogo losije nego sto je tad izgledala. A u "preddemokratskom" Prijedoru zivjelo je skoro 50% Muslimana. Grad je bio srediste jedne oblasti u koju su ulazili Prijedor, Bosanski Novi, Bosanska Dubica i Sanski Most. Opstina je brojala preko 120000 stanovnika a sanska je od te cetiri bila druga po velicini sa ca 62000 stanovnika. Ta je oblast bila i prirodno, a i etnicki ako hoces, vrlo lijepo postavljena i izmjesana sredina tako da sve te nacionalisticke nebuloze kojima si opterecen nisu mogle da igraju nikakvog uticaja na gradjenje prijedorske bolnice! Geografija je bila presudna. A dobrim dijelom i istorija u kojoj je Prijedor oduvijek bio ekonomski jaci od navedenih opstina i i prije a i za vrijeme komunista bio centar regije. Nekad sa vise, nekad sa manje ovlasti!

Je li nesto nejasno? Shuplje? Ako jeste, zakrpi, ali, molio bih - kreni prvo od svojih rupa!

Eto toliko! Ako si iz tog kraja, zali boze vremena koje utrosih pishuci ovaj post, ali vrijedno je barem zbog onih koji HOCE da cuju istinu!
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#33

Post by Stari »

Image

Koliko se sjecam ova bolnica je pustena u upotrebu ...negdje s pocetka 80-tih ...nakon sto su je gradili dobrih 4-5 godina. Prije toga (a nije to bilo tako davno)....je kompletan zdravstveni kapacitet u Prijedoru bio sacinjen od jednog Doma zdravlja (ona zelena zgrada u ulici S. Aljendea ...kasnije Edvarda Kardelja...danas ...najvjerovatnije D. Mihajlovica ili K. Pecanca) i jedne zute kuce/zgrade koju je narod nazivao bolnicom, na urijama, nekih 400-500 m od objekta na slici. Imao sam nesrecu lezati bolestan u toj staroj zutoj zgradi pocetkom 70-tih...i bilo je puno zohara i poneki stakor. Preko puta je bila hitna pomoc sa rendgenskim aparatom. A na mjestu gdje se sad nalazi ova gradjevina na slici je ...je postojala jedna zgrada u slicnom stilu (samo puno manja) u kojoj je bilo porodiliste kasnije pretvoreno u neuropsihijatriju.

Sto se tice odnosa B. Luke kao regionalnog centra spram Prijedora (koji je po broju stanovnika ...kao sto Vodenjak kaze ...stvarno povelik cirka 113 000 stanovnika po popisu iz 1991)....nemojte se zavaravati ...taj odnos je bio extremno macehinski. Puno je bio korektniji odnos drugih regionalnih centara poput Tuzle, Sarajeva ...sto se tice recimo visokog-skolstva, zdravstva pa i privrede.
Last edited by Stari on 29/09/2005 13:50, edited 1 time in total.
Stari
Posts: 6801
Joined: 10/10/2003 00:00

#34

Post by Stari »

:-) ispricavam se, dupli post :-)
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#35

Post by mala-i »

hej ljudi je li ova bolnica ikad napravljena hitno mi treba podatak
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#36

Post by Vodenjak »

mala-i wrote:hej ljudi je li ova bolnica ikad napravljena hitno mi treba podatak
Potonula... :oops:

HAVARIJU IZAZVALO PUCANJE VODOVODNIH CIJEVI

http://www.sanski-most.se/vijesti.html
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#37

Post by mala-i »

čekaj, ovo je bilo prije nekoliko dana? je li poduzeto nešto da se pomogne?
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#38

Post by Vodenjak »

mala-i wrote:čekaj, ovo je bilo prije nekoliko dana? je li poduzeto nešto da se pomogne?
Ne znam nista vise od toga sto pise u vijesti...
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#39

Post by BISCANIN2 »

Bihaćka bolnica ili kantonalna bolnica nikom ne treba ,kome zatreba ne daj bože taj je završio karijeru ,u groznom je stanju a jedino šta je gore od fizčkog izgleda i opremljenosti bolnice su zaposlenici iste koji su je i doveli na nivo Kambodže .
Doktori čitaj lopovi kokošari i medicnisko osoblje prevedi bahati i nepismeni krkani i krkanke bez truna odgoja i kulture , jedinstven su primjer najvećeg i najprimitivnijeg oblika korupcije,mita , ne znanja , bahaćenja , nepismenosti i krajnjeg primitivizma , zato je bolnica tu gdje jeste na najazabačenijem dijelu smetljišta gdje i ćuke lutalice ne zalaze .TO je slaba sjena bolnice iz 80 tih ili ratnih godina .
Sanjanima sa novom bolnicom SRETNO primjer kako ne treba raditi imaju , nadam se da će izvući pouku .
Da navedem podatak da lično ja a bogami i dobar dio moje generacije nikad nije bio prije rata niti u Bl niti u Sanskom Mostu , a dosta nas je čulo za Borac onda kad je Borac uzeo zvijezdu u kupu .Kao srednjoškolci pičili smo svake god organizovano na Zg velesajam ,a exkurzija je obuhvaćala obilzak sa i bg u jednom cugu .
Sanski most mi je prirastao za srce u ratu kad je formirana tzv unsko sanska grupa i kad sam upoznao neke dečke od Sanskog mosta koji su pješice došli u bihać , a kad mi je jaran tamo poginuo 95 nekako sam postao vezan za taj grad .
U svakom slučaju Sanjanima želim modernu i opremljenu bolnicu sa educiranim kadrom koja će biti primjer ostalim .
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#40

Post by Vodenjak »

BISCANIN2 wrote:Bihaćka bolnica ili kantonalna bolnica nikom ne treba ,kome zatreba ne daj bože taj je završio karijeru ,u groznom je stanju a jedino šta je gore od fizčkog izgleda i opremljenosti bolnice su zaposlenici iste koji su je i doveli na nivo Kambodže .
Doktori čitaj lopovi kokošari i medicnisko osoblje prevedi bahati i nepismeni krkani i krkanke bez truna odgoja i kulture , jedinstven su primjer najvećeg i najprimitivnijeg oblika korupcije,mita , ne znanja , bahaćenja , nepismenosti i krajnjeg primitivizma , zato je bolnica tu gdje jeste na najazabačenijem dijelu smetljišta gdje i ćuke lutalice ne zalaze .TO je slaba sjena bolnice iz 80 tih ili ratnih godina .
Sanjanima sa novom bolnicom SRETNO primjer kako ne treba raditi imaju , nadam se da će izvući pouku .
Da navedem podatak da lično ja a bogami i dobar dio moje generacije nikad nije bio prije rata niti u Bl niti u Sanskom Mostu , a dosta nas je čulo za Borac onda kad je Borac uzeo zvijezdu u kupu .Kao srednjoškolci pičili smo svake god organizovano na Zg velesajam ,a exkurzija je obuhvaćala obilzak sa i bg u jednom cugu .
Sanski most mi je prirastao za srce u ratu kad je formirana tzv unsko sanska grupa i kad sam upoznao neke dečke od Sanskog mosta koji su pješice došli u bihać , a kad mi je jaran tamo poginuo 95 nekako sam postao vezan za taj grad .
U svakom slučaju Sanjanima želim modernu i opremljenu bolnicu sa educiranim kadrom koja će biti primjer ostalim .
E dragi moj prijatelju, mudro zboris i lijepe zelje imas ali ja se bojim da od toga nista nema... :sad:
Za stanje u bolnici u Bihacu sam cuo toliko puta i mogu ti reci da su Sanjani ispunjeni crnim humorom kad je u pitanju odlazak na lijecenje u Bihac.
To sto kazes da nisi bio upucen na Banjaluku i ostale dijelove Bos. Krajine - isto vazi i za nas kad su Bihac i okolina u pitanju jer nam je sav taj kraj bio nekako mimo puta... To samo pokazuje koliko su ove podjele na kantone umjetne i koliko su zapravo protiv logike, ekonomije, interesa, tradicije - u najkracem, protiv su jednostavnijeg zivota! Posebno je Sana u toj podjeli stradala jer, ako je Unsko-sanski kanton slijepo crijevo u odnosu na druge dijelove Federacije kojoj administrativno-politicki pripada (a jeste!) onda je Sana slijepo crijevo slijepog crijeva... :-) :oops:
Sanski Most nikad nece moci imati bolnicu jer bolnicu nije dovoljno izgraditi. Bolnicu je potrebno opremiti savremenom opremom a onda u istoj imati dovoljan broj ljekara specijalista i ostalog obrazovanog osoblja. A to sve - koshta! Godinama traje prikupljanje sredstava samo za zgradu bolnice i dio opreme pa nikako...
Prije rata je Sana imala Dom zdravlja i za vece zahvate bila upucena na Prijedor a onda na Banjaluku ukoliko je bilo jos komplikovanije. Tad je to funkcionisalo prilicno dobro i samo u Sani je tada radilo barem desetak ljekara specijalista razlicitih smjerova.
Danas je kako jeste i najgore od svega je sto su, po obicaju, zrtve svega gore pomenutog jadni i bolesni ljudi...
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#41

Post by ziggy »

BISCANIN2 wrote:Bihaćka bolnica ili kantonalna bolnica nikom ne treba ,kome zatreba ne daj bože taj je završio karijeru ,u groznom je stanju a jedino šta je gore od fizčkog izgleda i opremljenosti bolnice su zaposlenici iste koji su je i doveli na nivo Kambodže .
Doktori čitaj lopovi kokošari i medicnisko osoblje prevedi bahati i nepismeni krkani i krkanke bez truna odgoja i kulture , jedinstven su primjer najvećeg i najprimitivnijeg oblika korupcije,mita , ne znanja , bahaćenja , nepismenosti i krajnjeg primitivizma , zato je bolnica tu gdje jeste na najazabačenijem dijelu smetljišta gdje i ćuke lutalice ne zalaze .TO je slaba sjena bolnice iz 80 tih ili ratnih godina .
Sanjanima sa novom bolnicom SRETNO primjer kako ne treba raditi imaju , nadam se da će izvući pouku .
Da navedem podatak da lično ja a bogami i dobar dio moje generacije nikad nije bio prije rata niti u Bl niti u Sanskom Mostu , a dosta nas je čulo za Borac onda kad je Borac uzeo zvijezdu u kupu .Kao srednjoškolci pičili smo svake god organizovano na Zg velesajam ,a exkurzija je obuhvaćala obilzak sa i bg u jednom cugu
Sanski most mi je prirastao za srce u ratu kad je formirana tzv unsko sanska grupa i kad sam upoznao neke dečke od Sanskog mosta koji su pješice došli u bihać , a kad mi je jaran tamo poginuo 95 nekako sam postao vezan za taj grad .
U svakom slučaju Sanjanima želim modernu i opremljenu bolnicu sa educiranim kadrom koja će biti primjer ostalim .
Slazem se da stanje u kantonalnoj bolnici nije na zavidnom nivou,ali to je prije svega krivica uprave.Mislim da je jako licemjerno i nepravedno optuzivati med. osoblje za takvo stanje.Ti ljudi daju sve od sebe s obzirom na to u kakvim uslovima rade.Ne zaboravi,to je jedan od najhumanijih zanimanja na svijetu,zar se ne slazes?
Isto se slazem da tu ima i krkana i krkanki medju lijecnicima i sto kao i medju med. tehnicarima ali sve strpati u jedan kos je vise nego nepravedno.U svakom zitu ima kukolja.
Ja sam slucajno jedna od ucenica koja je u Bihacu,s ponosom,zavrsila srednju medicinsku skolu i bila mnogo puta na praksi u kantonalnoj bolnici i uvidjela otprilike kako stvari funkcionisu.
I ja sanjanima zelim da sto prije dobiju adekvatne uslove lijecenja,ali sta ce dalje biti sa bihackom bolnicom?Ipak je to kantonalna bolnica koja je od puno veceg znacaja nego opcinska bolnica.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#42

Post by zlata »

Pa Ziggy...eno u SAD-u...najbolje bolnice NISU u New York-u i Washington-u....vec u nekakvim gradicima u PM...i ljudi dolaze od svukud...na lijecenje..u te poznate bolnice. Tako ce valjda Biscani dolazit na Sanu. :-) Ako Bog'da! :-D
ziggy
Posts: 295
Joined: 21/06/2005 15:03

#43

Post by ziggy »

zlata wrote:Pa Ziggy...eno u SAD-u...najbolje bolnice NISU u New York-u i Washington-u....vec u nekakvim gradicima u PM...i ljudi dolaze od svukud...na lijecenje..u te poznate bolnice. Tako ce valjda Biscani dolazit na Sanu. :-) Ako Bog'da! :-D
Ma znam Zlato.ALi onda ce biti problem kako doci do sanske bolnice iz Bihaca a ipak ostati ziv :-)
BISCANIN2
Posts: 1144
Joined: 22/09/2004 12:30
Location: Bihać

#44

Post by BISCANIN2 »

U svakom zitu ima kukolja.
ziggy ipak si ti bila samo učenica na praksi što se da naslutiti iz tvog posta ,srećom nisi bila pacijent iste ,ili neko od bliže rodbine onda bi tvoj post vjerovatno bio totalno drukčiji.
Da se vratimo na :
U svakom zitu ima kukolja.
Ovdje je problem što se u kukolju traži zrno žita .
Jedino šta se možda može uzeti kao mala olakšavajuća okolnost medicnskom osoblju je što lopovluk započinje od glave i mlade generacije i doktora i osoblja misle da je to normalno , da je normalno čapat bombonjere ,sokove, voće i ostalo od bolesnika i gledat ko gdje radi čekat cvaju i rastrkat se oko kakvog guzonje ili bogatuna nebili se otrunilo šta .
Ne znam svaki put kad nedaj bože odem iz bilo kojeg razloga najčešće poslovnog razočarenje sve veće , grozno da bijednije ne može biti .
Niti tu ima ima doktora niti osoblja , doduše može se pronaći i koje zrno žita na svu sreću .
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#45

Post by Vodenjak »

ziggy wrote:
zlata wrote:Pa Ziggy...eno u SAD-u...najbolje bolnice NISU u New York-u i Washington-u....vec u nekakvim gradicima u PM...i ljudi dolaze od svukud...na lijecenje..u te poznate bolnice. Tako ce valjda Biscani dolazit na Sanu. :-) Ako Bog'da! :-D
Ma znam Zlato.ALi onda ce biti problem kako doci do sanske bolnice iz Bihaca a ipak ostati ziv :-)
:) :)

Mora da se brze dodje iz Sane u Bihac nego obrnuto, ha? :-) :-)

:D
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#46

Post by Bumbar »

BISCANIN2 wrote:
U svakom zitu ima kukolja.
ziggy ipak si ti bila samo učenica na praksi što se da naslutiti iz tvog posta ,srećom nisi bila pacijent iste ,ili neko od bliže rodbine onda bi tvoj post vjerovatno bio totalno drukčiji.
Da se vratimo na :
U svakom zitu ima kukolja.
Ovdje je problem što se u kukolju traži zrno žita .
Jedino šta se možda može uzeti kao mala olakšavajuća okolnost medicnskom osoblju je što lopovluk započinje od glave i mlade generacije i doktora i osoblja misle da je to normalno , da je normalno čapat bombonjere ,sokove, voće i ostalo od bolesnika i gledat ko gdje radi čekat cvaju i rastrkat se oko kakvog guzonje ili bogatuna nebili se otrunilo šta .
Ne znam svaki put kad nedaj bože odem iz bilo kojeg razloga najčešće poslovnog razočarenje sve veće , grozno da bijednije ne može biti .
Niti tu ima ima doktora niti osoblja , doduše može se pronaći i koje zrno žita na svu sreću .
heh...da ti znas kako je nama bilo na toj praksi...ja sam je isto gore radila...prosla sve odjele...

i muka mi je bila svaki boziji put :S...samo su kirurgija, pedijatrija i zarazno ok...interno je bilo Bogu plakati :(

to je bilo prije par godina...i ako se nisu stvari promijenile :( neka je Bog na pomoci ljudima...nije samo do osoblja...stvarno ima profesionalaca...nego je i do same bolnice...koliko je to sve bilo prljavo...koliko im je stvari nedostajalo...:(
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#47

Post by StLouis »

Prenj wrote:
Nesferatu wrote:Bihacka opstina ima 100,000+ budi siguran.

A sam Bihac sa uzom okolinom je imao 60 hiljada pred rat.

Pa ti sad vidi.

Bihac + Cazin + Kladusa = 400,000, vise nego Sarajevo :D
Jos ako prikljucimo Buzim, nas i Buzimljana pola miliona :D Bez zajebancije, Bihac je uvijek bio i ostao kulturan, fin i usminkan gradic, ima veliku bolnicu ali usluge su bile ajme majko. Moja stara je otisla zdravija u bolnicu nego kada se je vratila(poslije mjesec i pol.) Neki neuki doktor je zamalo poslao na ahiret.

Gledajuci po nekoj logici, zar nebi bilo bolje obnoviti bihacku bolnicu, dovesti bolji kadar, obnoviti cestu SM-BI a isto tako i ostale ceste, nabaviti nekoliko helikoptera za hitne slucajeve. Novac koji je namijenjen Sanskoj bolnici su mogli usmjeriti u nesto drugo, npr. otvoriti neku laboratoriju, tvornicu lijekova, medicinskih pomagla ili bilo sta drugo. Po meni ovo je puko prosipanje novca koje bi Sanjani mogli iskoristiti u druge, korisnije svrhe. Eto, ako zelite otvorite i bolnicu u Kozarcu, Pecigradu ili bilo gdje drugdje, otvarajte, a osobito neka se dobro uredi psihijatarski odjel, jer bit ce pacijenata. shala mala :-)

US kanton treba sto bolje uvezatiu jednu cjelinu jer je odsjecen ne samo od federacije, nego i od ostatka drzave.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#48

Post by Vodenjak »

StLouis wrote:
Prenj wrote:
Nesferatu wrote:Bihacka opstina ima 100,000+ budi siguran.

A sam Bihac sa uzom okolinom je imao 60 hiljada pred rat.

Pa ti sad vidi.

Bihac + Cazin + Kladusa = 400,000, vise nego Sarajevo :D
Jos ako prikljucimo Buzim, nas i Buzimljana pola miliona :D Bez zajebancije, Bihac je uvijek bio i ostao kulturan, fin i usminkan gradic, ima veliku bolnicu ali usluge su bile ajme majko. Moja stara je otisla zdravija u bolnicu nego kada se je vratila(poslije mjesec i pol.) Neki neuki doktor je zamalo poslao na ahiret.

Gledajuci po nekoj logici, zar nebi bilo bolje obnoviti bihacku bolnicu, dovesti bolji kadar, obnoviti cestu SM-BI a isto tako i ostale ceste, nabaviti nekoliko helikoptera za hitne slucajeve. Novac koji je namijenjen Sanskoj bolnici su mogli usmjeriti u nesto drugo, npr. otvoriti neku laboratoriju, tvornicu lijekova, medicinskih pomagla ili bilo sta drugo. Po meni ovo je puko prosipanje novca koje bi Sanjani mogli iskoristiti u druge, korisnije svrhe. Eto, ako zelite otvorite i bolnicu u Kozarcu, Pecigradu ili bilo gdje drugdje, otvarajte, a osobito neka se dobro uredi psihijatarski odjel, jer bit ce pacijenata. shala mala :-)

US kanton treba sto bolje uvezatiu jednu cjelinu jer je odsjecen ne samo od federacije, nego i od ostatka drzave.
Sanskom Mostu bi opet najvise pasalo kad bi pripadao nekoj regiji u kojoj su Prijedor, B. Novi, Dubica i slicno...
Sve ostalo je samo natezanje!
A s obzirom na politicku volju, oci ce sanjanima ispasti natezuci se... :oops:
manki
Posts: 2075
Joined: 24/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#49

Post by manki »

ziggy wrote:
BISCANIN2 wrote:Bihaćka bolnica ili kantonalna bolnica nikom ne treba ,kome zatreba ne daj bože taj je završio karijeru ,u groznom je stanju a jedino šta je gore od fizčkog izgleda i opremljenosti bolnice su zaposlenici iste koji su je i doveli na nivo Kambodže .
Doktori čitaj lopovi kokošari i medicnisko osoblje prevedi bahati i nepismeni krkani i krkanke bez truna odgoja i kulture , jedinstven su primjer najvećeg i najprimitivnijeg oblika korupcije,mita , ne znanja , bahaćenja , nepismenosti i krajnjeg primitivizma , zato je bolnica tu gdje jeste na najazabačenijem dijelu smetljišta gdje i ćuke lutalice ne zalaze .TO je slaba sjena bolnice iz 80 tih ili ratnih godina .
Sanjanima sa novom bolnicom SRETNO primjer kako ne treba raditi imaju , nadam se da će izvući pouku .
Da navedem podatak da lično ja a bogami i dobar dio moje generacije nikad nije bio prije rata niti u Bl niti u Sanskom Mostu , a dosta nas je čulo za Borac onda kad je Borac uzeo zvijezdu u kupu .Kao srednjoškolci pičili smo svake god organizovano na Zg velesajam ,a exkurzija je obuhvaćala obilzak sa i bg u jednom cugu
Sanski most mi je prirastao za srce u ratu kad je formirana tzv unsko sanska grupa i kad sam upoznao neke dečke od Sanskog mosta koji su pješice došli u bihać , a kad mi je jaran tamo poginuo 95 nekako sam postao vezan za taj grad .
U svakom slučaju Sanjanima želim modernu i opremljenu bolnicu sa educiranim kadrom koja će biti primjer ostalim .
Slazem se da stanje u kantonalnoj bolnici nije na zavidnom nivou,ali to je prije svega krivica uprave.Mislim da je jako licemjerno i nepravedno optuzivati med. osoblje za takvo stanje.Ti ljudi daju sve od sebe s obzirom na to u kakvim uslovima rade.Ne zaboravi,to je jedan od najhumanijih zanimanja na svijetu,zar se ne slazes?
Isto se slazem da tu ima i krkana i krkanki medju lijecnicima i sto kao i medju med. tehnicarima ali sve strpati u jedan kos je vise nego nepravedno.U svakom zitu ima kukolja.
Ja sam slucajno jedna od ucenica koja je u Bihacu,s ponosom,zavrsila srednju medicinsku skolu i bila mnogo puta na praksi u kantonalnoj bolnici i uvidjela otprilike kako stvari funkcionisu.
I ja sanjanima zelim da sto prije dobiju adekvatne uslove lijecenja,ali sta ce dalje biti sa bihackom bolnicom?Ipak je to kantonalna bolnica koja je od puno veceg znacaja nego opcinska bolnica.
briga nas,kako je mogla prije rata bez nas može i sad :oops:
bila kantonalna ili nekantonalna nama ne odgovara da putujemo 100km zbog nekih ozbiljnijih stvari,bilo je dosta ljudi koji su podlegli zbog tog..zato većina ljudi i ide u bolnicu u koju je išla prije rata - opštu bolnicu prijedor...
ali evo i mi dobijamo opštu bolnicu uskoro tako da :roll:

btw neko je spominjao pucanje onih cijevi u novoj bolnici,jeste to je bilo,ali su otklonili kvar i popravili štetu ;) nadamo se da bi se otvor trebao desiti ovog ljeta napokon 8-)

@ vodenjak: slažem se,mi smo uvijek bili naklonjeniji toj regiji koju si spomenuo,čisto zbog blizine...uvijek smo težili banja luci ;)
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#50

Post by domi »

Kao sto Vodenjak vec navede, Sana je postala slijepo crijevo US kantona, odnosno to je bila od samog formiranja istog. U vecini slucajeva, pacijenti koji moraju ici za Bihac bi radije ili da ih se umori :D na licu mjesta ili da se posalju u PD nego da idu za Bihac. Takodje, problem nije samo u zdravstvu, nego u svim sferama zivota obicnog gradjanina, a tako i opstinskih funkcionera.

Ovom skupu opstina sto je Vodenjak nabrojao - Sana, PD, Bosanski Novi, Bos Dubica, ja bih mozda dodao jos i Kljuc iz kojeg je dosta ljudi dolazilo na privremeni rad :D u Prijedor , a zatim tu i ostajalo.

U svakom slucaju, mislim sam da je prijeratna razvijenost Prijedora, umnogome doprinjela razvitku situacije pri oslobodilackom pohodu ARBiH na kraju rata, odnosno ne oslobadjanju istog.

Misljenja sam da je Prijedor ostao u onom drugom entitetu,zato sto je imao potencijal da postane centar B. krajine, sto begovske :D familije Bihaca, za koje se zna da su veliki prijatelji funkcionera jedine nam stranke :D iz centrale u Sarajvu, nikako nisu smjele dopustiti. Ljudi se tek bili ustolicili, sve pocelo ko po loju da pici i sad sav taj trud baciti u vodu, ma o tome se nije smjelo ni razmisljati, a kamoli raspravljati... :zzzz:

Ne bih da me Biscani pogresno shvate, al' tako izgleda jbg.
Post Reply