Sanska dzamija

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

venera888
Posts: 414
Joined: 29/07/2007 15:24

#51

Post by venera888 »

Bosanac_21 wrote:Evo sad imao priliku da vidim kako izgleda s cetiri munare u Sanskom Mostu.
Hvala sicky za ovu sliku!
sicky wrote:
Image

mashaAllah prelijepa dzamija
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#52

Post by Orbini »

Ahmmed wrote:
Orbini wrote:Postujem vjeru i vjernike, ali ove munare su mi pomalo pretjerivanje. I urbanisticki, i cjeni, i opstoj svrsi,.... Problem je sto se kritika ovakvog pretjerivanja tumaci kao islamofobija, komunjarska,... ako kazes sta mislis. A iskreno - nove djamije ili dogradnje starih sve vise pocinju liciti na politicke markere teritorije, americki raketni program Apolo, prestiz,.... a manje na bozju kucu u svrhu okupljanja vjernika.

Munara je nekada imala svoju prakticnu svrhu kada ljudi nisu imali satove i kada se sa munare pozivalo na molitvu. Danas je munara jedan lijep obicaj i umjetnost.

Tako da treba postojati i neki urbanizam, prakticnost, uklapanje u arhitekturu, umjetnicki izraz,.... IZ tu nebi tebala biti iznad zakona pa da se takmici sa ostalom gradnjom - sta je dominantnije.

Al hajd javno reci, a da te ne zigosu. Kakvo je vrijeme doslo, ne smijes neke stvari kritikovati, isto kao za vrijeme komunizma. :roll:
Smiješ, što ne smiješ? :) Smjelo se i za komunizma....Doduše, znalo se i kako prolaze oni koji kritiziraju previše :-) No, bio je to "fair play" :D Pa kome je bilo do javnog obznanjivanja principa koji nisu bili u skladu s vladajućom ideologijom, imao je zatvor 8-) Sve je stvar karaktera.... :D

A sad te, samo žigošu, ne ideš u zatvor kad kažeš da ti se ne sviđaju četiri munare ili džamija, ova konkretna i generalno, džamija kao pojam :D
Ne kazem da se ide u zatvor zbog kritike pretjerivanja u okviru IZ, ali budes zigosan - sto jest jest. Cuo sam od nekih Sanjana da je jedno vrijeme bio ezan pustan na razglas toliko jako da je smetao. I ljudi se nisu javno bunili jer nisu imali volje da se opravdavaju kako nisu titini pioniri, komunjare, srboljubci,...

Priznajem da je meni najmilija djamija sa krovom na 4 vode, i obicnom munarom. Ovo sto vidim u sanskom Mostu mi je isto ko onaj ogromni krst i katedrala oblakoder u Mostaru, ..... znaci neko se trudi da je vjerski objekat najdominantniji objekt u gradu, bas kao pravi marker teritorije. Jedino katolici imaju obicaj da monumentalnoscu svojih objekata isticu svoju moc.
Pravom muslimanu je i serdzada dovoljna.

Izvini, ali koliko to veze ima s vjerom opcenito? Zna se cija je Sana i ko tu odlucuje, cemu onda ovolika betonska konstrukcija koja arhitektonski podsjeca na skroz drugo podneblje? Mozda su ukusi razliciti, ali ovoliki beton bolje da je upotrebljen za neki mesdjid, objekat namjenjen djeci u mektebu,... al eto.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#53

Post by Vodenjak »

Ahmmed wrote:
Orbini wrote:Postujem vjeru i vjernike, ali ove munare su mi pomalo pretjerivanje. I urbanisticki, i cjeni, i opstoj svrsi,.... Problem je sto se kritika ovakvog pretjerivanja tumaci kao islamofobija, komunjarska,... ako kazes sta mislis. A iskreno - nove djamije ili dogradnje starih sve vise pocinju liciti na politicke markere teritorije, americki raketni program Apolo, prestiz,.... a manje na bozju kucu u svrhu okupljanja vjernika.

Munara je nekada imala svoju prakticnu svrhu kada ljudi nisu imali satove i kada se sa munare pozivalo na molitvu. Danas je munara jedan lijep obicaj i umjetnost.

Tako da treba postojati i neki urbanizam, prakticnost, uklapanje u arhitekturu, umjetnicki izraz,.... IZ tu nebi tebala biti iznad zakona pa da se takmici sa ostalom gradnjom - sta je dominantnije.

Al hajd javno reci, a da te ne zigosu. Kakvo je vrijeme doslo, ne smijes neke stvari kritikovati, isto kao za vrijeme komunizma. :roll:
Smiješ, što ne smiješ? :) Smjelo se i za komunizma....Doduše, znalo se i kako prolaze oni koji kritiziraju previše :-) No, bio je to "fair play" :D Pa kome je bilo do javnog obznanjivanja principa koji nisu bili u skladu s vladajućom ideologijom, imao je zatvor 8-) Sve je stvar karaktera.... :D

A sad te, samo žigošu, ne ideš u zatvor kad kažeš da ti se ne sviđaju četiri munare ili džamija, ova konkretna i generalno, džamija kao pojam :D
Prijatelju, danas imamo drzavu (drzavu?) u kojoj najveci kriminalci, ubojice, i izdajnici, ne da ne idu u zatvor nego se jos i velicaju do uzvisenja koje ni Bogu, a kamo li postenom covjeku nisu draga.
Nista od toga ne bi radili da im vecina naroda ne ukazuje svoje povjerenje iz godine u godinu, iz dana u dan...
Zato, svako zigosanje od strane istih tih koji gore navedenim hohstaplerima daju povjerenje, meni licno, (a vjerujem i tebi!) predstavlja jedan od najdrazih komplimenata koji mogu da dobijem.

Najlakse je pustiti da te voda nosi...
A onda reci: nisam znao... :oops:
User avatar
Vares City
Posts: 6965
Joined: 01/02/2008 21:13
Location: 'nonde

#54

Post by Vares City »

venera888 wrote:
Bosanac_21 wrote:Evo sad imao priliku da vidim kako izgleda s cetiri munare u Sanskom Mostu.
Hvala sicky za ovu sliku!
sicky wrote:
Image

mashaAllah prelijepa dzamija
Vala bas je prelijepa!!!!!!!

Bio sam prosle godine u Aprilu prvi put,...

Nazalost tuznim povodom,...

Moj najbolji jaran poginuo u Sani(preko puta dicotece"camel",ne znam ime onog kafica,bio sam u njemu,dva brata drze,sjedio sa njima,...isto jarani mog jrahmetli jarana,....

Nisam tada ni primjetio ovu ljepotu,.....

MASHAALLAH!!!!!
MIRIS DUNJA
Posts: 39
Joined: 21/04/2009 18:29
Location: krajina

#55 Re: Sanska dzamija

Post by MIRIS DUNJA »

Dok nam djeca se radaju u BIHACKOM prljavom porodilistu i dok nam bolesnici donose od kuce svoje posteljine i dok nam djeca nemaju u skolama kabinete mi radimo inat nekome.Ulagati u ove gore ustanove je isto hajr djelo zasto se vec neosvjestimo i pocnemo pare ulagati tamo gdje su potrebne ,Pravi vjernik je vjernik i u drvenoj i kamenoj dzamiji a svako pretjerivnje kod muslimana je haram pa se pitam je li to grade muslimani.'
adekovski
Posts: 2
Joined: 12/10/2009 20:02

#56 Re: Sanska dzamija

Post by adekovski »

PRELJEPA JE :run:
Post Reply