Samouki programeri?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#1 Samouki programeri?

Post by denisbar »

Ne znam je li bila ovakva tema ranije ali bas me interesuje ima li ovdje primjera samoukih developera? Ako ima medju forumasima ili ako nekoga vi poznajete da malo prodetaljisete/prodetaljisemo zajednicki.
Interesuje me prvenstveno da li se moze postati developer,nauciti programski jezici kao sto su,pho,javascript,mysql, ukljucujuci strukture naravno html i css?
Kitrona
Posts: 766
Joined: 22/04/2015 20:10

#2 Re: Samouki programeri?

Post by Kitrona »

Ja sam jedan "samouki" programer. U biti na početku karijere mi je jako pomogao jedan tečaj.

Sve tehnologije koje si nabrojao se mogu naučiti. Svi programski jezici imaju dosta sličnosti, obavezni dijelovi su varijable, petlje, case clauses... Ono što razlikuje dobrog programera od lošeg je kako piše kod, tj. da li i kako komentira svoj kod, kako organizira svoj kod (klase, moduli).
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#3 Re: Samouki programeri?

Post by denisbar »

koliko ti je vremenski trebalo da savladas sve ?
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#4 Re: Samouki programeri?

Post by denisbar »

od svakog programskog jezika tagova ima mnogo, nemoguce je sve upamtiti ?
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#5 Re: Samouki programeri?

Post by KUZNETSOV »

denisbar wrote:od svakog programskog jezika tagova ima mnogo, nemoguce je sve upamtiti ?
moguce je ako imas zelju za bolju buducnost....
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#6 Re: Samouki programeri?

Post by mousstapha »

denisbar wrote:koliko ti je vremenski trebalo da savladas sve ?
Nemoj nikad razmisljati da je moguce savladati sve. Ko se odluci baviti programiranjem, taj konstantno uci i prati razvoj novih tehnologija. Od projekta do projekta mozes koristiti potpuno nove tehnologije.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#7 Re: Samouki programeri?

Post by klaki »

denisbar wrote:Ne znam je li bila ovakva tema ranije ali bas me interesuje ima li ovdje primjera samoukih developera? Ako ima medju forumasima ili ako nekoga vi poznajete da malo prodetaljisete/prodetaljisemo zajednicki.
Interesuje me prvenstveno da li se moze postati developer,nauciti programski jezici kao sto su,pho,javascript,mysql, ukljucujuci strukture naravno html i css?
vecna njih je samouka..

barem oni dobri
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#8 Re: Samouki programeri?

Post by xamp »

denisbar wrote:od svakog programskog jezika tagova ima mnogo, nemoguce je sve upamtiti ?
Imas ti jos mnogo ucit cim zoves 'tagovima' stvari :)
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#9 Re: Samouki programeri?

Post by remark »

Programiranje nije ucenje "tagova". Niti postoji neki "krovni" level poznavanja programiranja kako se to inace tumaci sa pitanjima tipa koliko ti je trebalo vremena da naucis sve. Gledaj to kao pisanje, mozes znati sva slova ali treba puno vremena, iskustva i talenta da se napise Zlocin i kazna. I to nije kraj.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2599
Joined: 16/05/2015 12:49

#10 Re: Samouki programeri?

Post by SpecialOffer »

Uvijek me zanimalo sta tacno programer radi. Znaci dodjes na posao (ili od kuce) i sta se tacno radi?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#11 Re: Samouki programeri?

Post by mousstapha »

SpecialOffer wrote:Uvijek me zanimalo sta tacno programer radi. Znaci dodjes na posao (ili od kuce) i sta se tacno radi?
Otvoris klix i lagano se prebacis na forum. 8-)
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2599
Joined: 16/05/2015 12:49

#12 Re: Samouki programeri?

Post by SpecialOffer »

mousstapha wrote:
SpecialOffer wrote:Uvijek me zanimalo sta tacno programer radi. Znaci dodjes na posao (ili od kuce) i sta se tacno radi?
Otvoris klix i lagano se prebacis na forum. 8-)
To ovi programeri sa budjeta :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#13 Re: Samouki programeri?

Post by mousstapha »

Ma moze se svugdje, samo treba znati. :D
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#14 Re: Samouki programeri?

Post by denisbar »

da,da u pravu ste,nema sta...
znate sta je meni najveci smor, to sto npr kada gledam oglase za posao trazeni su developeri ali po svakom oglasu za posao se trazi od developera da vise programskih jezika zna pisati. Npr, evo jedna od firmi trazi web developera gdje su uslovi: poznavanje OOP PHP-a , HTML, CSS, Javascript, Mysql,
NodeJS,AngularJS, poa MVC design pattern.... pa mislim stvarno da je previse uslova to za jednog developera, to je posao za par ljudi.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#15 Re: Samouki programeri?

Post by mousstapha »

A to ti je u principu jedan stack. Neces to sve progutati od jednom. Nego postepeno gradis bazu znanja.
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#16 Re: Samouki programeri?

Post by denisbar »

SpecialOffer wrote:Uvijek me zanimalo sta tacno programer radi. Znaci dodjes na posao (ili od kuce) i sta se tacno radi?

idi na bilo koji websajt, i onda pritisni ctrl+U
To ti radi programer da bi ti kao korisnik mogao vidjeti websajt takav kakav jeste.
To je težak posao druže,taj code što vidis se godinama uči i razvija,
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#17 Re: Samouki programeri?

Post by denisbar »

mousstapha wrote:A to ti je u principu jedan stack. Neces to sve progutati od jednom. Nego postepeno gradis bazu znanja.

govoris konkretno za ovaj primjer oglasa za posao koji sam naveo ili generalno za programiranje?
razumijem ako generalno govoris ali sto se tice pozicije za posao,oni ovo sve ocekuju od jednog kandidata da zna raditi.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#18 Re: Samouki programeri?

Post by Kruler »

denisbar wrote:
mousstapha wrote:A to ti je u principu jedan stack. Neces to sve progutati od jednom. Nego postepeno gradis bazu znanja.
govoris konkretno za ovaj primjer oglasa za posao koji sam naveo ili generalno za programiranje?
razumijem ako generalno govoris ali sto se tice pozicije za posao,oni ovo sve ocekuju od jednog kandidata da zna raditi.
Nisam siguran da li se šališ? Koliko vidim i nisu neki zahtjevi. Poprilično elementarne vještine za web developera.
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#19 Re: Samouki programeri?

Post by denisbar »

denisbar wrote:
SpecialOffer wrote:Uvijek me zanimalo sta tacno programer radi. Znaci dodjes na posao (ili od kuce) i sta se tacno radi?

idi na bilo koji websajt, i onda pritisni ctrl+U
To ti radi programer da bi ti kao korisnik mogao vidjeti websajt takav kakav jeste.
To je težak posao druže,taj code što vidis se godinama uči i razvija,

To je jedan primjer, još dosta toga radi programer...
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#20 Re: Samouki programeri?

Post by denisbar »

Kruler wrote:
denisbar wrote:
mousstapha wrote:A to ti je u principu jedan stack. Neces to sve progutati od jednom. Nego postepeno gradis bazu znanja.
govoris konkretno za ovaj primjer oglasa za posao koji sam naveo ili generalno za programiranje?
razumijem ako generalno govoris ali sto se tice pozicije za posao,oni ovo sve ocekuju od jednog kandidata da zna raditi.
Nisam siguran da li se šališ? Koliko vidim i nisu neki zahtjevi. Poprilično elementarne vještine za web developera.
bogme meni su prezahtjevni malo ali eto..
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#21 Re: Samouki programeri?

Post by savsvoj »

denisbar wrote: bogme meni su prezahtjevni malo ali eto..
Mislim da malo pogresno gledas na te zahtjeve, niko ne ocekuje ekspertizu u svim tim poljima da dodjes sutra i da dizajniras bazu za neki ogromni projekat, ali jako je bitno da si u stanju da se snalazis sa SQL-om. Slicno tako i sa ostalim stvarima, ne radi to sve jedan covjek ali svi moraju biti upoznati dovoljno da mogu nesto sami uraditi.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#22 Re: Samouki programeri?

Post by xamp »

Realno ovaj oglas je sasvim ok oglas za web programera ciji je primarni jezik JS.

A jos su mi smijesniji ljudi koji smatraju HTML i CSS nekim jezicima i prave nauku od toga :) (ne ukljucujem super UX-ase koji razvaljuju CSS3) :)
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#23 Re: Samouki programeri?

Post by modem33 »

denisbar wrote:Ne znam je li bila ovakva tema ranije ali bas me interesuje ima li ovdje primjera samoukih developera? Ako ima medju forumasima ili ako nekoga vi poznajete da malo prodetaljisete/prodetaljisemo zajednicki.
Interesuje me prvenstveno da li se moze postati developer,nauciti programski jezici kao sto su,pho,javascript,mysql, ukljucujuci strukture naravno html i css?


Ja sam to naucio sam ....

npr. php & mysql , html i css al trebalo je vremena da se to slegne jer kad nemas pravog mentora onda to malo teze ide.

ali mogu ti dati ovu web stranicu koja je po meni najjednostavnija za nauciti kad si pocetnik ... http://www.w3schools.com/

ovo ti dobro dodje kad hoces nesto svoje isprogramirati .... recimo ja sam naucio php iskljucivo da bih mogao transferisati filmove sa servera na server preko dial-up veze :D konekcije nisu podrzavale "resume" transfer pa sam morao postati kreativan :D

al ako hoces web dizajn bolje je to prepustiti ljudima koji se time ozbiljnije bave jer tehnologija je uznapredovala i dosta se mijenjalo stvari. Npr. PHP nije isti kao prije nekoliko godina ... sad je izasla npr. PHP 5 verzija. ... 8-)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8272
Joined: 25/05/2013 23:49

#24 Re: Samouki programeri?

Post by apsidejzi »

denisbar wrote:Ne znam je li bila ovakva tema ranije ali bas me interesuje ima li ovdje primjera samoukih developera? Ako ima medju forumasima ili ako nekoga vi poznajete da malo prodetaljisete/prodetaljisemo zajednicki.
Interesuje me prvenstveno da li se moze postati developer,nauciti programski jezici kao sto su,pho,javascript,mysql, ukljucujuci strukture naravno html i css?
Ako hoces naucit programirat nadji sebi neki projekat. Probaj napraviti kopiju ovog foruma na primjer. Ne mora to biti neki napredni oblik foruma ali ono bazno: da imas teme, kategorije, da mozes napisati post (bez smajlija i ostalih zafrkancija a ako hoces mozes i to), da mozes editovat post i sl. Prvo sjedi i dobro razradi na papiru sta ti sve treba. Kreni od krajnjeg korisnika. Posmatraj sebe sta radis kada dodjes na forum i repliciraj to.

Najbolji nacin ucenja programiranje je kroz praksu. mozes ti procitati sve knjige na svijetu ali ako nisi u stanju neku slozenu operaciju razbiti u niz jednostavnih koraka onda nisi za ovog posla. Programiranje je veoma dosadan posao gdje iznova radis jedno te isto. Ako imas srece da sam kreiras arhitekturu projekta onda se mozes postediti nepotrebnih redizajnova projekta. Najgore je kad ti neko drugi odredi sta ces napraviti, ti napravis a onda on doda jos nesto sto se ne uklapa u ono sto je prije receno pa ti moras sve redizajnirati da bi i to ukljucio.

Zato ti kazem, najbolji nacin ucenja je kroz praksu gdje stices iskustvo. Sintaksu ces nauciti. Nema tu mnogo sta da se zna. Naucis u jednom programskom jeziku logiku i sve je isto u svim drugim programskim jezicima. Samo je pitanje jel if petlju pises na jedan ili drugi nacin, ali rezultat koji dobijes je isti.

BTW: developer i programer nije ista stvar. Programer je osoba koja pise kod i u velikim firmama ti si uglavnom programer. Developer razvija citav sistem. Od dizajna, preko strukture, do samog programskog koda.

Ako imas volju kreni praviti nesto pa cu ti pomoci sa detaljima.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18709
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#25 Re: Samouki programeri?

Post by SmokingMan »

denisbar wrote:da,da u pravu ste,nema sta...
znate sta je meni najveci smor, to sto npr kada gledam oglase za posao trazeni su developeri ali po svakom oglasu za posao se trazi od developera da vise programskih jezika zna pisati. Npr, evo jedna od firmi trazi web developera gdje su uslovi: poznavanje OOP PHP-a , HTML, CSS, Javascript, Mysql,
NodeJS,AngularJS, poa MVC design pattern.... pa mislim stvarno da je previse uslova to za jednog developera, to je posao za par ljudi.
Kod nas poslodava,zbog svoje pohlepe i škrtosti,traži od programera da radi više nego što on to može,da mu da radi posao dvojice-trojice,a plati ga kao jednog.Žalosno je što se novajlijama,kada dođu raditi za neke kompanije,nude kule i gradovi,sve do onoga trenutka dok ne shvate da su nedovoljno plaćeni za ono što rade.
Post Reply