Samoubistvo

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#326 Re: Samoubistvo

Post by Hakiz »

Piaty wrote: 01/11/2022 17:03
Hakiz wrote: 01/11/2022 16:39

Kada bih ja pomislio da se ubijem zato što me je neko ismijavio, uradio bih to tako da i njega pošaljem bogu na istinu.
Ne mora značiti i najvjerovatnije da ne bi ništa uradio tom drugom osobom jer je to stanje kada čovjeku prestaje sve da bude bitno, automatski i taj čovjek zbog kojeg se "prelila čaša".

Kada bi ti ubio tog čovjeka što te ismijava onda bi time zapravo baš pokazao volju za životom jer si se osvetio tj.stvar je ipak riješena u tvoju korist i život dobija novi smisao, počinje nova etapa. Osjećao bi zadovoljstvo, a samoubica ne osjeća ni najmanje zadovoljstvo.

Zato ljudi ne razmiśljaju o osveti jer žele da se sa njima samima što prije završi i samo je isključivo to bitno, ostalo je NEBITNO!

Nemoj biti siguran ni u što 100%, vjeruj mi. Nisi ti siguran ni od čega, niti bilo ko drugi.
Mogu ti napisati u PM o tome.
Može biti. Ja se vodim iskustvom iz djetinjstva.

Ali, da se vratim na temu, nema recepta za život, pa se ni njegovo oduzimanje, samooduzimanje, ne može riješiti receptom. To je jedna od stvari koje su, nažalost, takve kakve su.

To je život. Ništa više i ništa manje
User avatar
medvjed23
Posts: 26854
Joined: 16/07/2010 13:49

#327 Re: Samoubistvo

Post by medvjed23 »

Piaty wrote: 31/10/2022 19:19
no_sikiriki wrote: 31/10/2022 17:22 Osoba koja razmišlja o samoubistvu se osjeća loše već neko vrijeme, tj. nepodnošljivo.
Toj osobi je muka od pomisli na idući dan, da mora još jedan dan živjeti tako kako živi.
Ta osoba ne razmišlja o tome na racionalan način i smatra da su njeni problemi nerješivi.
Ta osoba ne misli da bi unesrećila svoju porodicu/prijatelje tim činom, nego da bi to bilo dobro za sviju, da bi njima život bio bolji bez nje.

Dok je samo razmišljanje o tome u pitanju, jedino što može pomoći je psihijatar, psiholog i terapija.
Za one koji su stvarno odlučni nema pomoći, znam ljude koji su iz petog pokušaja uspjeli da se ubiju. Njima ništa nije moglo pomoći.
99% tačno ili se bar poklapa sa svom literaturom koju sam pročitao o suicidu i sa obzirom na to da sam lično svjedočio tom paklu
I moja iskustva i saznanja kažu da je skoro sve navedeno tačno. I nekako je najteže prihvatiti da je ovo podvučeno tačno. Jako teško se miriti sa činjenicom da ponekad, naprosto, nema pomoći. Neke se tame ne daju rasvijetliti.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#328 Re: Samoubistvo

Post by Hakiz »

Možda je problem u tome što onima koji idu ka samoubistvu pomoći pokušavaju oni koji to ne žele uraditi.

Pa je stvar u nepovjerenju. Samoubica kaže da mu je nešto razlog da se ubije, ovaj ga pokušava ubijediti da nije. Samoubica pomisli da mu ovaj što pomaže omalovažava razlog, dakle samu njegovu ličnost i eto nepovjerenja. A bez povjerenja nema pomoći.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#329 Re: Samoubistvo

Post by Piaty »

Hakiz wrote: 01/11/2022 19:27 Možda je problem u tome što onima koji idu ka samoubistvu pomoći pokušavaju oni koji to ne žele uraditi.

Pa je stvar u nepovjerenju. Samoubica kaže da mu je nešto razlog da se ubije, ovaj ga pokušava ubijediti da nije. Samoubica pomisli da mu ovaj što pomaže omalovažava razlog, dakle samu njegovu ličnost i eto nepovjerenja. A bez povjerenja nema pomoći.
Da ali nije to osnovni problem. To može biti problem u nekom zamišljenom scenariju. Općenito, nema tu inata i ponosa.

Konkretan slučaj koji ja znam nema veze sa tim već samo odranije čvrsto donesena odluka.
Uglavnom, ovo što je no sikiriki napisao je nešto u šta se mogu sabiti sve teorije.
User avatar
medvjed23
Posts: 26854
Joined: 16/07/2010 13:49

#330 Re: Samoubistvo

Post by medvjed23 »

A dobro... To su već situacije kad je moguće pomoći, ali oni koji pokušavaju pomoći ne pronalaze pravi način. To je jedno. I tu stručna lica mogu i trebaju napraviti pravu stvar.

Drugo je potpuno bezizlazje, gdje niko ne može napraviti ništa, ni na koji način. Zastrašujuće je pomisliti da takvo nešto postoji. Al postoji. Nažalost.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#331 Re: Samoubistvo

Post by Hakiz »

Piaty wrote: 01/11/2022 19:32
Hakiz wrote: 01/11/2022 19:27 Možda je problem u tome što onima koji idu ka samoubistvu pomoći pokušavaju oni koji to ne žele uraditi.

Pa je stvar u nepovjerenju. Samoubica kaže da mu je nešto razlog da se ubije, ovaj ga pokušava ubijediti da nije. Samoubica pomisli da mu ovaj što pomaže omalovažava razlog, dakle samu njegovu ličnost i eto nepovjerenja. A bez povjerenja nema pomoći.
Da ali nije to osnovni problem. To može biti problem u nekom zamišljenom scenariju. Općenito, nema tu inata i ponosa.

Konkretan slučaj koji ja znam nema veze sa tim već samo odranije čvrsto donesena odluka.
Uglavnom, ovo što je no sikiriki napisao je nešto u šta se mogu sabiti sve teorije.
Nisam ni mislio da je inat.

Nisam se pokušao ubiti, ali moje epizode depresije i moje reakcije na pokušaje pomoći drugih me možda zavode u razmišljanju o tome kako neko sa, da se izrazim tako, drugačijom psihom, može reagovati.

Ne tvrdim da sam u pravu, samo glasno razmišljam.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#332 Re: Samoubistvo

Post by Hakiz »

medvjed23 wrote: 01/11/2022 19:36 A dobro... To su već situacije kad je moguće pomoći, ali oni koji pokušavaju pomoći ne pronalaze pravi način. To je jedno. I tu stručna lica mogu i trebaju napraviti pravu stvar.

Drugo je potpuno bezizlazje, gdje niko ne može napraviti ništa, ni na koji način. Zastrašujuće je pomisliti da takvo nešto postoji. Al postoji. Nažalost.
Da, i meni se čini da nekada nema druge.

Ljudi smo, razvili filozofiju, umjetnost, nauku, medicinu, psihologiju itd, teško nam je prihvatiti da nešto ne možemo riješiti. Kao da je to poraz ljudske vrste.

A nemoguće je sve riješiti.
no_sikiriki
Posts: 17327
Joined: 11/12/2012 13:21

#333 Re: Samoubistvo

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 01/11/2022 19:27 Možda je problem u tome što onima koji idu ka samoubistvu pomoći pokušavaju oni koji to ne žele uraditi.

Pa je stvar u nepovjerenju. Samoubica kaže da mu je nešto razlog da se ubije, ovaj ga pokušava ubijediti da nije. Samoubica pomisli da mu ovaj što pomaže omalovažava razlog, dakle samu njegovu ličnost i eto nepovjerenja. A bez povjerenja nema pomoći.
Ima i toga. Meni može biti luda ideja da se neko može ubiti zbog ovoga ili onoga, ali ako je toj osobi to validan razlog, a ti joj kažeš "gdje ćeš to uraditi zbog toga", teško da ćeš doprijeti do nje.
Isto kao ljudi koji žele pomoći anksioznima sa "ma daj, ne sekiraj se" i depresivnim sa "ma hajde, malo fizičke aktivnosti i bićeš kao nov."

Lično mislim da najviše mogu pomoći ljudi koji su i sami prošli kroz slično. Može se to osjetiti i lakše je takvoj osobi i pričati neke lične stvari. Pa čak i doktori sami - znam i psihijatre i psihologe koji su i sami imali problema, tako da ničiji život nije bajan/savršen i nema univerzalnih pravila za "kako biti mentalno zdrav."
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#334 Re: Samoubistvo

Post by Hakiz »

https://jessicastree.com/

Autorica je preživjela suicid.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#335 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 01/11/2022 16:39
Nije stvar u manje želja i očekivanja, nego im ne pridavati veću važnost nego što objektivno treba.

Mogu razumjeti da se neko ubije zbog očekivanja strašnog bola ili nesposobnosti uzrokivanih bolesti, učinjenog zlodjela zbog kojeg ne može živjeti sam sa sobom i slično.

Sve ostalo, nisam uspio, ne mogu imati onu koju obožavam, pravarila me, neko ne ismijava i slične stvari...

Kada bih ja pomislio da se ubijem zato što me je neko ismijavio, uradio bih to tako da i njega pošaljem bogu na istinu.

Ali, nismo svi isti.
Ako ne treba pridavati važnost željama pitanje je onda čemu treba. Možda već ostvarenim željama. Za ove potencijalne razloge za samoubistvo, moguće da se osoba odluči ubiti kad se sastave dva ili više razloga s druge liste (nisam uspio, prevarila me itd). A moguće i da je osoba u stanju istrpiti strašni bol ali nije neuspjeh u npr. romantičnom smislu, i obratno, nisu mi nužno razlozi s druge liste manje shvatljivi kad se govori o suicidalnim porivima. Mada se vjerovatno lakše rješavaju od ovih s prve liste.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#336 Re: Samoubistvo

Post by Piaty »

Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#337 Re: Samoubistvo

Post by Hakiz »

Nierika wrote: 01/11/2022 21:03
Hakiz wrote: 01/11/2022 16:39
Nije stvar u manje želja i očekivanja, nego im ne pridavati veću važnost nego što objektivno treba.

Mogu razumjeti da se neko ubije zbog očekivanja strašnog bola ili nesposobnosti uzrokivanih bolesti, učinjenog zlodjela zbog kojeg ne može živjeti sam sa sobom i slično.

Sve ostalo, nisam uspio, ne mogu imati onu koju obožavam, pravarila me, neko ne ismijava i slične stvari...

Kada bih ja pomislio da se ubijem zato što me je neko ismijavio, uradio bih to tako da i njega pošaljem bogu na istinu.

Ali, nismo svi isti.
Ako ne treba pridavati važnost željama pitanje je onda čemu treba. Možda već ostvarenim željama. Za ove potencijalne razloge za samoubistvo, moguće da se osoba odluči ubiti kad se sastave dva ili više razloga s druge liste (nisam uspio, prevarila me itd). A moguće i da je osoba u stanju istrpiti strašni bol ali nije neuspjeh u npr. romantičnom smislu, i obratno, nisu mi nužno razlozi s druge liste manje shvatljivi kad se govori o suicidalnim porivima. Mada se vjerovatno lakše rješavaju od ovih s prve liste.
Nisam to napisao, popravni :lol:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#338 Re: Samoubistvo

Post by Nierika »

Hakiz wrote: 01/11/2022 22:13 Nisam to napisao, popravni :lol:
Veću važnost nego što objektivno treba, dobro. :D
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#339 Re: Samoubistvo

Post by DZONPI »

Najgore sto imaš ljudi i na svaki mali problem izgovaraju.Ubicu se oca mi ne gumo vise a eno ga ima preko 60 banki nikad se ne ubi.A ovaj moj jaran tisu misu nasmijan,zajebancija a mozda kad dodje kuci kad je sam skroz druga slika.Niko nikad nije skonto sta je bio razlog da se ubije a za tacno 7 dana svadbu zakazo.Pricali smo i sa nesudzenom njegovom suprugom ali žena samo odmahuje rukama i sama nista ne konta.Vracali smo film da nebi nesto ko pronasli ali nema sanse.Nisam pametan.Nesto je bilo on je to odnio sa sobom nije htjeo podijelit ni sa kim i sta ces.Ipak mislim da je iznio probleme da bi uspjeli spasit.Tek mu je bilo 28 godina.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#340 Re: Samoubistvo

Post by Piaty »

DZONPI wrote: 04/11/2022 07:19 Najgore sto imaš ljudi i na svaki mali problem izgovaraju.Ubicu se oca mi ne gumo vise a eno ga ima preko 60 banki nikad se ne ubi.A ovaj moj jaran tisu misu nasmijan,zajebancija a mozda kad dodje kuci kad je sam skroz druga slika.Niko nikad nije skonto sta je bio razlog da se ubije a za tacno 7 dana svadbu zakazo.Pricali smo i sa nesudzenom njegovom suprugom ali žena samo odmahuje rukama i sama nista ne konta.Vracali smo film da nebi nesto ko pronasli ali nema sanse.Nisam pametan.Nesto je bilo on je to odnio sa sobom nije htjeo podijelit ni sa kim i sta ces.Ipak mislim da je iznio probleme da bi uspjeli spasit.Tek mu je bilo 28 godina.
Vidi, što se tiče toga da ste "pretresli" sve da nađete razlog.
Moguće je da neko od njegovih bližnjih čuva neku tajnu vezano za to šta bi mogao biti okidač za njegov suicid.
Uopće ne govorim da je to loše ili negativno i da trebaju to otkriti. Ako to treba ostati tajna, neka i ostane.

Rahmet/pokoj mu duši
:sad:
dorkcic
Posts: 754
Joined: 19/12/2008 20:26

#341 Re: Samoubistvo

Post by dorkcic »

DZONPI wrote: 04/11/2022 07:19 Najgore sto imaš ljudi i na svaki mali problem izgovaraju.Ubicu se oca mi ne gumo vise a eno ga ima preko 60 banki nikad se ne ubi.A ovaj moj jaran tisu misu nasmijan,zajebancija a mozda kad dodje kuci kad je sam skroz druga slika.Niko nikad nije skonto sta je bio razlog da se ubije a za tacno 7 dana svadbu zakazo.Pricali smo i sa nesudzenom njegovom suprugom ali žena samo odmahuje rukama i sama nista ne konta.Vracali smo film da nebi nesto ko pronasli ali nema sanse.Nisam pametan.Nesto je bilo on je to odnio sa sobom nije htjeo podijelit ni sa kim i sta ces.Ipak mislim da je iznio probleme da bi uspjeli spasit.Tek mu je bilo 28 godina.
Možda je to nešto dugo nosio u sebi, mislio da može sam da se izbori sa tim, nije htio nikoga da opterećuje... Ne mora biti nikakav događaj, možda samo neka teška misao koja ga je dugo mučila. Obično su to dobre duše koje tako završe, a lajavci koji deklarativno prijete samoubistvom nikad to nisu ozbiljno ni uzeli u razmatranje.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#342 Re: Samoubistvo

Post by Ommadawn »

DZONPI wrote: 04/11/2022 07:19 Najgore sto imaš ljudi i na svaki mali problem izgovaraju.Ubicu se oca mi ne gumo vise a eno ga ima preko 60 banki nikad se ne ubi.A ovaj moj jaran tisu misu nasmijan,zajebancija a mozda kad dodje kuci kad je sam skroz druga slika.Niko nikad nije skonto sta je bio razlog da se ubije a za tacno 7 dana svadbu zakazo.Pricali smo i sa nesudzenom njegovom suprugom ali žena samo odmahuje rukama i sama nista ne konta.Vracali smo film da nebi nesto ko pronasli ali nema sanse.Nisam pametan.Nesto je bilo on je to odnio sa sobom nije htjeo podijelit ni sa kim i sta ces.Ipak mislim da je iznio probleme da bi uspjeli spasit.Tek mu je bilo 28 godina.
Tuga :(

Ali jedan sličan slučaj mi je poznat. Frajer se stigao oženiti i sve je izgledalo super. Samo jedan ga dan ona našla, popio nekakve tablete i ostavio poruku “Oprosti mi”.

Saznali kasnije da je lik bio homoseksualac. Ali tipična balkanska porodica (zapravo kosovski Albanci), hajde ti to reci. Oženili ga sa curom iz istog sela, bili prve komšije i kao djeca se igrali. Početkom devedesetih on sa svojima došao u Švedsku. Eh kad se već zamomčio, školovao, pa posao, pa auto, pa prva posjeta selu, pa druga i roditelji daj odmah da ga žene. To svadba ogromna, to se para bacilo pravo i čim je došla mlada ovamo, nije ni mjesec prošlo, našla ga mrtvog u krevetu.

Kako se saznalo da je homoseksualac - lik je imao vezu s nekim Irancom. Taj je sve fino rekao šta i kako, čak i slike imao, porodica ogromne novce davala da se za to ne sazna ali Iranac se nije dao, da je došlo do toga da je dobio i batine od njih ali nije šutio. Da jeste, nikad se ne bi znalo.

Ne kažem da je tvoj drug homoseksualac, ali hajde znaj šta je bio njegov teret.

A da je ovaj mali rekao, ko zna kroz kakav bi pakao prošao ali makar bi bio živ i možda na kraju sretan.
toska
Posts: 2995
Joined: 26/09/2016 14:08

#343 Re: Samoubistvo

Post by toska »

Traženje razloga za suicid je vjerovatno uzaludan posao, sam okidač je drugo i često poznat, ali isti događaj drugi stoički podnose npr. koliko je trenutno teško bolesnih pa se ne ubijaju.

već je ozbiljnim studijama dokazano da neki lijekovi značajno smanjuju suicidne misli, trenutno je potraga za rapid acting drugs ili trenutno djelujućim i ima pomaka, studije su dostupne na netu.

nama ovdje ostaje diskutovati i nagađati, a prava adresa je zdravstvo,
glavni problem je tražiti pomoć u takvim stanjima.
nekome
Posts: 2939
Joined: 17/05/2011 10:41

#344 Re: Samoubistvo

Post by nekome »

Nije uzaludan posao naravno... svemu treba traziti objasnjenje...
xenxen
Posts: 15
Joined: 24/02/2021 16:04

#345 Re: Samoubistvo

Post by xenxen »

Ja sam bio na psihijatriji i mnogo ljudi koje sam tamo upoznao su pokusali izvrsiti suicid.
Mogu reci da su rijetki oni koji to urade iz hrabrosti ili kukavicluka, zapravo niko od njih to nije bio.
Uglavnom se radi o psihicki bolesnim ljudima koji se nisu obratili nikome za pomoc. Psihicki bolesna osoba ima potpuno iskrivljenu logiku i posmatra stvari iz potpuno nerealnog ugla. Licno ja nisam nikada razmisljao da se ubijem, ali kada dodjete u stanje psihoze, vama glasovi to predstavljaju kao nesto sto treba da se desi i to je nevjerovatna borba i samo trenutak moze biti okidac. Vi u takvom stanju se borite sa samim sobom i nemate apolutnu kontrolu nad svojim mozgom, vas mozak obradjuje informacije onako kako on hoce i vi vjerujete u to u odredjenoj mjeri. To je tesko objasniti, ali to je moje iskustvo. Hvala Bogu pa ja nisam povjerovano u sve sto mi servira moj mozak. (ili glasovi, ili sejtani :D )

Sve ove nesrece od ubistava, samoubistava, koje vidimo u medijima, uglavnom pocine pishicki bolesne osobe koje se ne lijece i cija okolina ne raguje kada primijeti simptome. To je prvo neki problem iz djetinstva, iz porodice koji se kasnije vuce kroz zivot i gura pod tepih, naraste i pretvori se u pihicku bolest koja se ne lijeci i onda se dese neki okidaci i nazalost zavrsi tragicno.

Ako procitate o sizofreniji, bipolarnom poremecaju, vidjecete da su simptomi izmedju ostalog i suicidne misli. Ja sam neko ko vjeruje u nauku i vjerujem u poremecenu hemiju u mozgu, ali mi je nevjerovatno da ta poremecena hemija u mozgu jasno izaziva upravo suicidne misli i ideje proganjanja itd. Zasto bas takvi simptomi, ne znam.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#346 Re: Samoubistvo

Post by arman1 »

Par puta u životu sam vidio suicid (i sam akt i rezultat). U jednoj situaciji sam bio spreman na isti.
Nije u pitanju ni hrabrost ni kukavičluk nego bijeg od neizbježnog, životnih opcija koje su u mislim izvršioca gore od smrti.
Ne treba osuđivati nego pomoći. Ne pomoći da se sprijeći suicid jer je to licemjerno. Treba pomoći onome koje u takvoj situaciji da uopšte pomišlja o suicidu.
2x smo pomogli osobama koje su ozbiljno raazmišljale o suicidu.
1. put jaranicu nakon duže veze i početne trudnoće delija ostavio jer se uplašio. Sestra posudila kompjuter da završi diplomski i vidi u history da ova istražuje kako se ubit. Asistencija je poprimila oblik mafijaškog pritiska i na kraju se završilo pred matičarem. Kasnije je lik priznao da se uplašio same pomisli da će biti otac i preuzeti odgovornost. Vjerovali ili ne bio nam je zahvalan na kraju.
2. put su obzbjeđene tablete za terminalnog bolesnika koje su mu omogučile koliko toliko kvalitetnih par zadnjih mjeseci. One koje su mu prepisivali na recept jedva da su smanjivale bolove, a imao je mučninu od njih. Lik koji je uspio obzbjediti tablete je lokalni narkos koji se okrenuo drogi kad mu se mati objesila. Ustao ujutro u školu i nađe je kako visi u kuhinji.

Pomoći nekome da se ne ubije je jalov posao. Treba naučiti ljude da govore o problemima, da se znaju otvoriti. Kao društvo smo zaostali, zaguljeni do balčaka. Teško s nekih stvari skidamo stigmu, a ona dovodi do kompleksa i frustracija.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#347 Re: Samoubistvo

Post by n+1 »

Natjerali lika da oženi curu kako se ova ne bi ubila?

E to još nisam čuo.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#348 Re: Samoubistvo

Post by Ommadawn »

n+1 wrote: 05/11/2022 13:20 Natjerali lika da oženi curu kako se ova ne bi ubila?

E to još nisam čuo.
Jednoj osobi spasiš život a drugoj uništiš :lol:

A i on pičketina, zbombo mladoj dijete pa se usro šta i kako, pa mislio može pobjeći. Šta da se ubila, kako bi od toga pobjegao?
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#349 Re: Samoubistvo

Post by Truba »

Neodgovorni ljudi sjebaju zivote sebi i drugima pored toliko metoda kontracepcije u 21.st.
Post Reply