Samoubistvo

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
iz zadnje klupe
Posts: 938
Joined: 27/07/2012 18:10

#376 Re: Samoubistvo

Post by iz zadnje klupe »

Postoji jedna kontraverzna studija, zaboravio sam psihologu ime, koja iz nečijih crta lica može predvidjeti koja je osoba, ako već ne pokuša samoubistvo, onda bar veći dio života intenzivno razmišljati o tome, znači neki splet neurona koji ga čini drugačijim od drugog, i koji se kao takav očitava nekom karakteristikom na licu
Ako se slučajno sjetiš studije, možeš li napisati?
Ili ako možeš skonati način na koji mogu doći do linka o toj studiji?
Tražio sam na netu, nema je više, skinuta je, postoji DEBELI RAZLOG za to

Naime sa razvojem AI, softvera koji vrše facijalnu rekognizaciju ( u Kini je to već normala, ljude identifikuju i razvrstavaju po crtama lica pomoću kamera na ulici, VELIKI JE TABU razvoj softvera koji samo snimkom nečijeg lica može reći sve o njemu, i njegovim preferencijama u različitim životnim sferama, jer to je kao otkrivanje nečije intime bez njegove dozvole

Psiholog koji je prije par godina objavio studiju da se na osnovu facijalnim karakteristika mogu prepoznazi pedofili i budući serijske ubojice ( koliko se sjećam, za pedofile je karaktertističčna zakržljala ušna školjka, za serijske ubojice se ne sjecam koja facijalna karakteristika je u pitanju) je u potunosti izopćen iz psihijatrijske struke, ne zato što možda govori istinu, već konsenkvence onog što iz toga proizilazi, a to je, da npe pedofili i serijski ubojice nisu krivi što su ono što jesu, jer su se takvi rodili, te samim tim ne snose kosekvence za svoje postupke.

Međutim, postoji velika razlika između nagona da se nešto uradi i postupanja po tom nagonu

Uglavnom skrenuh ja sa teme samoubistva, ali dosta psihologa, mada ih dosta to ne smije jasno reči zbog gore navedenog, smatra , da kao što je neko mentalno sklon da ga privlače isključivo debele žene, tako je neko sklon suicidalnim mislima od rođenja, jednostavno mu takav mentalni sklop i povezani neuroni, čovjek koji to nema ne može shvatiti taj tok svijesti, i jedino teška medikacija lijekovima koji otupe sve osječaje može pomoći toj osobi da ne razmišlja o samoubistvu, ali to pomaže samo dok traje taj osjećaj otupljenosti, ni to nije sretno rješenje, koliko ste puta pročitali da je neko počinio samoubistvo, a u nus noti navedeno da je u medjuvremeno samostalno prekinuo medikaciju pod kojojm je bio godinama, jer mu je dosadilo da je osjeca kao zombi bez emocija
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#377 Re: Samoubistvo

Post by Truba »

Jutarnjizvezdan wrote: 08/05/2023 14:56
Truba wrote: 08/05/2023 14:37 U cemu je razlika izmedju klasicnog samoubice
Narkica
I brzaca kolima
Pa valjda klasicni ide da se ubije to mu je cilj.
Narkic ni ne razmislja o smrti nego da mu je dobro.
Brzac kolima voli da flertuje sa smrcu ali da ostane ziv.
ja mislim da su sve troje slični
ali svaki na svoj nacin pristupa ideji nepostojanja
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#378 Re: Samoubistvo

Post by piupiu »

Truba wrote: 09/05/2023 12:24
Jutarnjizvezdan wrote: 08/05/2023 14:56

Pa valjda klasicni ide da se ubije to mu je cilj.
Narkic ni ne razmislja o smrti nego da mu je dobro.
Brzac kolima voli da flertuje sa smrcu ali da ostane ziv.
ja mislim da su sve troje slični
ali svaki na svoj nacin pristupa ideji nepostojanja
To je samo ekstremna verzija pušenja, alkoholizma, bilo čega što te ubija i ti znaš da ubija i kofrčiš se. Ono, 'jači smo od sudbine'.

U samoubistvo vode najužasnija usamljenost i beznadje. Dokinuti sebe i svoj život je protuprirodno i samim tim je samoubistvo zaista čin najvećeg očajanja i besmisla, tragično osjećanje života. Glupo je o samoubistvu uopšte pričati kao o hrabrosti ili kukavičluku. To je moralni sud u kojem nema ni trunka empatije za čovjeka. Ali ako treba (ne znam zašto bi trebalo, ali eto) napraviti moralni sud tog tipa - onda je hrabrost, jer smrt je finalna, nema popravnog.

U zapadnim korporacijama često ima onaj neki 'code of conduct' u kojem, izmedju ostalog, moraš pristasti da nećeš prijetiti samoubistvom u radnom okruženju. Ljudi jako ozbiljno shvataju posljedice takvog čina.
toska
Posts: 2990
Joined: 26/09/2016 14:08

#379 Re: Samoubistvo

Post by toska »

Manimo se pseudonauke i pojedinačnih izleta nekog od stručnjaka u taj svijet.

Čitanja govora tijela, gdje naravno ulazi i lice, je nešto sasvim drugo.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#380 Re: Samoubistvo

Post by Truba »

piupiu wrote: 09/05/2023 13:10
Truba wrote: 09/05/2023 12:24

ja mislim da su sve troje slični
ali svaki na svoj nacin pristupa ideji nepostojanja
To je samo ekstremna verzija pušenja, alkoholizma, bilo čega što te ubija i ti znaš da ubija i kofrčiš se. Ono, 'jači smo od sudbine'.

U samoubistvo vode najužasnija usamljenost i beznadje. Dokinuti sebe i svoj život je protuprirodno i samim tim je samoubistvo zaista čin najvećeg očajanja i besmisla, tragično osjećanje života. Glupo je o samoubistvu uopšte pričati kao o hrabrosti ili kukavičluku. To je moralni sud u kojem nema ni trunka empatije za čovjeka. Ali ako treba (ne znam zašto bi trebalo, ali eto) napraviti moralni sud tog tipa - onda je hrabrost, jer smrt je finalna, nema popravnog.

U zapadnim korporacijama često ima onaj neki 'code of conduct' u kojem, izmedju ostalog, moraš pristasti da nećeš prijetiti samoubistvom u radnom okruženju. Ljudi jako ozbiljno shvataju posljedice takvog čina.
Kakva samoca za lika koji ima zenu i dijete i majku

Pa onr najvece babe u samoci bez djece se ne ubijaju nego zele svaki novi dan
Nije u samoci
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#381 Re: Samoubistvo

Post by piupiu »

Truba wrote: 09/05/2023 13:26
Kakva samoca za lika koji ima zenu i dijete i majku

Pa onr najvece babe u samoci bez djece se ne ubijaju nego zele svaki novi dan
Nije u samoci
Usamljenost i samoća nisu ista stvar. Usamljenost je subjektivni osjećaj. Može čovjek biti u braku 40 godina i osjećati se kao da je sam na svijetu.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#382 Re: Samoubistvo

Post by Truba »

Mozak najvazniji organ
A namjanje mu se daje pozornoati
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#383 Re: Samoubistvo

Post by Piaty »

https://n1info.ba/vijesti/u-gorazdu-naj ... sihijatra/

Ponovo Goražde i ponovo se radi o relativno mladom čovjeku.

Počivaj u miru :sad:
no_sikiriki
Posts: 17310
Joined: 11/12/2012 13:21

#384 Re: Samoubistvo

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 09/05/2023 13:28 Usamljenost i samoća nisu ista stvar. Usamljenost je subjektivni osjećaj. Može čovjek biti u braku 40 godina i osjećati se kao da je sam na svijetu.
:thumbup: To je to, usamljenost, tj. osjećaj samoće/neshvaćenosti, nevezano za to koliko ljudi je oko tebe ili "s tobom".
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#385 Re: Samoubistvo

Post by Ludzak »

Piaty wrote: 11/05/2023 19:06 https://n1info.ba/vijesti/u-gorazdu-naj ... sihijatra/

Ponovo Goražde i ponovo se radi o relativno mladom čovjeku.

Počivaj u miru :sad:
Vjeruj da nije nikakvo čudo. Goražde ima dosta mentalnih nestabilnih osoba, što zbog PTSP, što zbog ličnih razloga.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#386 Re: Samoubistvo

Post by Piaty »

Ludzak wrote: 11/05/2023 20:36
Piaty wrote: 11/05/2023 19:06 https://n1info.ba/vijesti/u-gorazdu-naj ... sihijatra/

Ponovo Goražde i ponovo se radi o relativno mladom čovjeku.

Počivaj u miru :sad:
Vjeruj da nije nikakvo čudo. Goražde ima dosta mentalnih nestabilnih osoba, što zbog PTSP, što zbog ličnih razloga.
Sad pročitah da ne mora uopće samo PTSP biti vezan za suicide u Goraždu.

Naime, neki Vinko je na fb stranici napisao kako je Goražde negdje sredinom osamdesetih bio grad sa najviše samoubistava u tadašnjoj Jugoslaviji, a to je objavljeno i u zagrebačkom Globusu.

Možda se PTSP samo nakalemio na neke činioce koji su kako vidimo, ranije bili prisutni (klima (?), ekonomija (?), genetika (?)...)
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#387 Re: Samoubistvo

Post by Ludzak »

Piaty wrote: 14/05/2023 19:54
Ludzak wrote: 11/05/2023 20:36

Vjeruj da nije nikakvo čudo. Goražde ima dosta mentalnih nestabilnih osoba, što zbog PTSP, što zbog ličnih razloga.
Sad pročitah da ne mora uopće samo PTSP biti vezan za suicide u Goraždu.

Naime, neki Vinko je na fb stranici napisao kako je Goražde negdje sredinom osamdesetih bio grad sa najviše samoubistava u tadašnjoj Jugoslaviji, a to je objavljeno i u zagrebačkom Globusu.

Možda se PTSP samo nakalemio na neke činioce koji su kako vidimo, ranije bili prisutni (klima (?), ekonomija (?), genetika (?)...)
Moguće. Možda to ima veze i sa crnom historijom.
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#388 Re: Samoubistvo

Post by Isner »

Truba wrote: 08/05/2023 14:37 U cemu je razlika izmedju klasicnog samoubice
Narkica
I brzaca kolima
Razlika je u brzini :D
Narkos na čistim drogama aka 75% Holivuda može dobaciti i-hi-hi...
Narkic na teškim bojama (drogama) koju sijeku pet-šest puta ne moze dugo.. Čarli Šin da se radio balkanskom robom, bio bi na Barama prije 25 godina..
User avatar
crnivrag
Posts: 12929
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#389 Re: Samoubistvo

Post by crnivrag »

Ovo je nekada jedino rješenje svih problema, jer koliko god to drugi ljudi sa strane ne mogu shvatiti, na ovakav potez se može odlučiti samo kad se dođe u bezizlaznu situaciju, i kada shvatiš da ti se život urušio, te da sve što si radio do sada nije imalo smisla, niti si postigao bilo šta u životu i ne želiš više da džabe zauzimaš resurse planete koje drugi mogu pametno iskoristiti.
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#390 Re: Samoubistvo

Post by nekome »

sto bi ustupljivao drugima resurse kad ih daleko velika vecina nece "pametno" iskoristiti vec ce ih iskorisiti za sopstveni provod i uzitak
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#391 Re: Samoubistvo

Post by Piaty »

"Avaz" na licu mjesta: U selu Jardol kod Viteza za dvije godine četvero tinejdžera počinilo samoubistvo, niko ne zna razlog

https://www.avaz.ba/vijesti/bih/852254/ ... zna-razlog

Mjesto Jardol je pravi misterij. Izgleda da će se sada institucije uključiti pa će se možda saznati da li nešto stoji u pozadini ovih samoubistava.
U svakom slučaju, za stanovnike ovog malog mjesta je osjećaj vjerovatno takav kao da se sva tuga svijeta slila u njihovu dolinu.

Zbogom mali anđeli :sad:
HelaS
Posts: 5670
Joined: 22/09/2018 13:21

#392 Re: Samoubistvo

Post by HelaS »

Piaty wrote: 30/08/2023 19:43 "Avaz" na licu mjesta: U selu Jardol kod Viteza za dvije godine četvero tinejdžera počinilo samoubistvo, niko ne zna razlog

https://www.avaz.ba/vijesti/bih/852254/ ... zna-razlog

Mjesto Jardol je pravi misterij. Izgleda da će se sada institucije uključiti pa će se možda saznati da li nešto stoji u pozadini ovih samoubistava.
U svakom slučaju, za stanovnike ovog malog mjesta je osjećaj vjerovatno takav kao da se sva tuga svijeta slila u njihovu dolinu.

Zbogom mali anđeli :sad:
bih-crna-hronika-t163424s1050.html#p18969925
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#393 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

@Piaty puno sanduce pa da ti ovdje odgovorim, solidan sam sad, s obzirom na sizofreniju koju imam i druge zdrastvene probleme i bolesti koje se ne vode od strane doktora i koji ignoriraju sve to, a i ako imam bipolar tip 2 i narkolepsiju ili hipersomniju. Vec skoro 3 godine sam bez hospitalizacije, rekord jurim ne urekao se od 3 godine bez hospitalizacije.

Imam sad i invalidninu, najnizu iako me jedni vode kao invalida 1 kategorije i to 100%-tnog s oduzetom radnom sposobnoscu, ali me socijalno, ko li vec vodi kao invalida 2 kategorije i to samo 90%-tnog.

Dobro sam i dobio ista s obzirom sta je sve bilo, Korona sr*nje itd. Ali sizofrenija je trajno ostecenje i trebao sam vjerovatno dobiti invalidninu 1 kategorije i to 100%.

S obzirom na sve sam sad solidan kazem opet. Imam sad i neko primanje, prije nismo imali nista. S poboljsanim malo finansijskim stanjem, mi je se i smirila bolest. Stagnira za sad i nadam se da ce ostati tako sto duze. Barem 3-5 godina, ako mogne i vise.

Strah me sad relapsa, ponovne hospitalizacije. Ne zbog toga, nego zbog toga sta bi bilo s mojima kad bi do toga doslo. Sokovi su to, jbno za dozivit i prezivit.
HD_2015
Posts: 978
Joined: 27/08/2015 12:54

#394 Re: Samoubistvo

Post by HD_2015 »

Zanimljivi statistički podaci:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... icide_rate

BiH je ispod evropskog prosjeka (2019) (br samoubistava na 100k ljudi):
- BiH: 8.3;
- Evropa: 10.5;
- Slovenia: 14.0 - uzeo sam je jer smo bili u istoj državi, ali je prosperitetna zenlja koja nije osjetila rata.

Muškarci daleko više čine samoubistva nego žene.

Zanimljivo je da u BiH od 2000 d0 2019 stopa samoubistava je prilično konstantna. Nekako je za pretpostaviti da će 2000-e biti više, zbog rata.

Švajcarska, Kanada, Belgija, Norveška, Nizozemska, Austrija, Hrvatska - svi gori od nas.

Naravno, na stranu koliko su podaci tačni, ali to možemo reći za sve podatke.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#395 Re: Samoubistvo

Post by Truba »

u nas je opravdanje za neuspijeh
korupcija štele i kriminal
a što je opravdanje za neuspijeh u jednoj sloveniji švici ili kanadi?
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#396 Re: Samoubistvo

Post by Hakiz »

Truba wrote: 31/08/2023 11:06 u nas je opravdanje za neuspijeh
korupcija štele i kriminal
a što je opravdanje za neuspijeh u jednoj sloveniji švici ili kanadi?
Klima?
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#397 Re: Samoubistvo

Post by karanana »

Sanjarko wrote: 31/08/2023 05:35 @Piaty puno sanduce pa da ti ovdje odgovorim, solidan sam sad, s obzirom na sizofreniju koju imam i druge zdrastvene probleme i bolesti koje se ne vode od strane doktora i koji ignoriraju sve to, a i ako imam bipolar tip 2 i narkolepsiju ili hipersomniju. Vec skoro 3 godine sam bez hospitalizacije, rekord jurim ne urekao se od 3 godine bez hospitalizacije.

Imam sad i invalidninu, najnizu iako me jedni vode kao invalida 1 kategorije i to 100%-tnog s oduzetom radnom sposobnoscu, ali me socijalno, ko li vec vodi kao invalida 2 kategorije i to samo 90%-tnog.

Dobro sam i dobio ista s obzirom sta je sve bilo, Korona sr*nje itd. Ali sizofrenija je trajno ostecenje i trebao sam vjerovatno dobiti invalidninu 1 kategorije i to 100%.

S obzirom na sve sam sad solidan kazem opet. Imam sad i neko primanje, prije nismo imali nista. S poboljsanim malo finansijskim stanjem, mi je se i smirila bolest. Stagnira za sad i nadam se da ce ostati tako sto duze. Barem 3-5 godina, ako mogne i vise.

Strah me sad relapsa, ponovne hospitalizacije. Ne zbog toga, nego zbog toga sta bi bilo s mojima kad bi do toga doslo. Sokovi su to, jbno za dozivit i prezivit.
ma nema.....ovaj forum je lijek za sve.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#398 Re: Samoubistvo

Post by piupiu »

Piaty wrote: 30/08/2023 19:43 "Avaz" na licu mjesta: U selu Jardol kod Viteza za dvije godine četvero tinejdžera počinilo samoubistvo, niko ne zna razlog

https://www.avaz.ba/vijesti/bih/852254/ ... zna-razlog

Mjesto Jardol je pravi misterij. Izgleda da će se sada institucije uključiti pa će se možda saznati da li nešto stoji u pozadini ovih samoubistava.
U svakom slučaju, za stanovnike ovog malog mjesta je osjećaj vjerovatno takav kao da se sva tuga svijeta slila u njihovu dolinu.

Zbogom mali anđeli :sad:
To se zove društvena epidemija, samo Avaz nema vremena da se bavi novinarstvom.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#399 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

karanana wrote: 31/08/2023 18:41
Sanjarko wrote: 31/08/2023 05:35 @Piaty puno sanduce pa da ti ovdje odgovorim, solidan sam sad, s obzirom na sizofreniju koju imam i druge zdrastvene probleme i bolesti koje se ne vode od strane doktora i koji ignoriraju sve to, a i ako imam bipolar tip 2 i narkolepsiju ili hipersomniju. Vec skoro 3 godine sam bez hospitalizacije, rekord jurim ne urekao se od 3 godine bez hospitalizacije.

Imam sad i invalidninu, najnizu iako me jedni vode kao invalida 1 kategorije i to 100%-tnog s oduzetom radnom sposobnoscu, ali me socijalno, ko li vec vodi kao invalida 2 kategorije i to samo 90%-tnog.

Dobro sam i dobio ista s obzirom sta je sve bilo, Korona sr*nje itd. Ali sizofrenija je trajno ostecenje i trebao sam vjerovatno dobiti invalidninu 1 kategorije i to 100%.

S obzirom na sve sam sad solidan kazem opet. Imam sad i neko primanje, prije nismo imali nista. S poboljsanim malo finansijskim stanjem, mi je se i smirila bolest. Stagnira za sad i nadam se da ce ostati tako sto duze. Barem 3-5 godina, ako mogne i vise.

Strah me sad relapsa, ponovne hospitalizacije. Ne zbog toga, nego zbog toga sta bi bilo s mojima kad bi do toga doslo. Sokovi su to, jbno za dozivit i prezivit.
ma nema.....ovaj forum je lijek za sve.
Ne znam baš. Pitao čovjek kako sam sada. Reko da mu odgovorim. Solidno sam, uz sve šta nam se dešava i šta je se desilo.

Lijek je poboljšanje imovnog stanja, iako se i nije baš poboljšalo. Da stara ne snalazi se i dalje ne znam šta bi.

Inflacija nam pojede sve šta smo i dobili. @Hakiz-u sam govorio da imam osjećaj kao da mi je ukleto primanje.

Od kako dobi primanje krenula ova inflacija.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#400 Re: Samoubistvo

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 31/08/2023 20:03
Piaty wrote: 30/08/2023 19:43 "Avaz" na licu mjesta: U selu Jardol kod Viteza za dvije godine četvero tinejdžera počinilo samoubistvo, niko ne zna razlog

https://www.avaz.ba/vijesti/bih/852254/ ... zna-razlog

Mjesto Jardol je pravi misterij. Izgleda da će se sada institucije uključiti pa će se možda saznati da li nešto stoji u pozadini ovih samoubistava.
U svakom slučaju, za stanovnike ovog malog mjesta je osjećaj vjerovatno takav kao da se sva tuga svijeta slila u njihovu dolinu.

Zbogom mali anđeli :sad:
To se zove društvena epidemija, samo Avaz nema vremena da se bavi novinarstvom.
Treba gledati koliko ima pokušaja samoubistava, ne uspješnih samoubistava da se tako izrazim.

Neko postavi da imamo manje samoubistava nego Slovenija i još neke države ali koliko imamo pokušaja usporedbi s njima.

A ko zna zašto su se ubili ovi tinejdžeri.
Post Reply